Duitse hegemonie bij wegwedstrijd Manager Angelo Dundee log steeds goed bij de tijd SEOUL 1988 Greg Louganis schrijft geschiedenis Marathonloper Ten Kate negende tegen wil en dank uur wacht zware kluif 9 PA! PORT CeidaeScHwo/nt DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11. programma Seoul c l: De )lllenw«vl RSC In ri stalijn) lie voor olympisch ilevisie-programma rtv-pagina. JEOUL Het program- na van de Olympische «>pelen in Seoul voor van- acht en morgen (met Ne derlandse tijden) luidt als olgt: 1.00 uur: Schermen: sabel, luipes, voorronde, dames équi- j tussenronde, damesfloret, "équipes, tussenronde. 0.00 uur: Atletiek: 100 meter enkamp. discuswerpen dames, wallficatie, verspringen tien- imp, 200 meter dames, series, ogelstoten, tienkamp, polsstok oogspringen heren, finale, 400 ïeter horden dames, finale. 400 leter heren, finale, hoogsprin- en, tienkamp, 200 meter da les, series, 200 meter heren, alve finales, 1500 meter dames, eries, verspringen dames, kwa- flcatie, 500 meter heren, series, 00 meter heren, finale, 300 me- steeple, halve finales, 400 ïeter, tienkamp. 0.00 uur: Tafeltennis. 10 uur: Hockey met om 04.00 halve finale West- Duitsland- ederland. 0.00 uur: Kanovaren. 0.30 uur: Paardesport: sprin- en, landenwedstrijd. en 5.30 uur: Basket- al: halve finales: Verenigde Sta- m-Sovjet-Unie en Joegoslavlë- ustrallé halve finales. 3.45: Volleybal: kruisingswed- rijden. I.00 uur: Worstelen: voorron- .00 uur: Boksen: kwartfinales. .00 uur: Handbal: Verenigde taten-Algerlje. Tsjechoslowa- je-Japan, IJsland-Sovjet-Unle, panje-Zuid Korea, Joegoslavlë- Iveden, Hongarije-Oost-Dults- II.30 uur: Handboogschleten: 10 meter dames en heren indlvi- 12.00 uur: Gewichtheffen, klasse pt 110 kg. 12.00 uur: Tennis, heren enkel- ipel, dames dubbelspel. 38.00 uur: Kunstzwemmen: ver- Jlicht programma. 38.00 uur: Judo: half-middenge- wlcht (tot) 78 kg. 09.00 uur: Ritmische gymnas tiek: meerkamp. SEOUL De 28-jarige Ame rikaanse schoonsprin- ger Greg Lou ganis heeft vanochtend in Seoul een historische olympi sche overwinning behaald. Na de winst op de drie meter plank zegevierde hij tevens bij net torenspringen. In de tien de en laatste sprong verdrong hij de 14-jarige Chinese school jongen Xiong Ni van de hoog ste trede op het podium. Met twee gouden medailles eve naarde Louganis zijn prestatie in Los Angeles. Met zijn dubbele winst op twee opeenvolgende Spelen komt Louganis op gelijke hoogte met Pat McCormick, die bij de vrouwen hetzelfde presteerde in 1952 en 1956. De voorsprong van de Amerikaan op de Chi nees was overigens minimaal: 638,61 om 637,47 punten. Met grote achterstana werd de Mexicaan Jesus Mena derde. Louganis, die tussen de pogin gen door zijn walkman met het nummer „Believe in your self" uit de musical The Wiz op zijn hoofd pleegt te zetten, werd na afloop eens te meer geprezen om zijn uitstekende vermogen zich te concentre ren. Elke duik duurt maar en kele seconden, tussen de po gingen door wachten de deel nemers ten minste een half uur. Maar Louganis bleef steeds rustig, terwijl hij vorige week tijdens de competitie op de plank nog met zijn hoofd op de rand was gevallen. „Hij is één van de psychologisch sterkste atleten ter wereld", vond de Australische team psycholoog Graham Winter over Louganis. Louganis, die bij het toren- springen ook al een zilveren medaille won tijdens de Spelen van Montreal, had zijn unieke vermogen tot concentratie overigens hard nodig om Ni van zich af te houden. Na de vierde sprong was hij terugge vallen naar de vierde plaats. Halverwege had Europees kampioen Tsjogovadze uit de Sovjetunie de leiding. Pas in de zevende beurt hernam Lou ganis de eerste plaats, die toen in het bezit van de Oostduitser Hempel was. In de beslissende duik dankte Louganis de over winning vooral aan zijn hoge re moeilijkheidsgraad dan de Chinees. Greg Louganis bleek niet op zijn achterhoofd gevallen: weer goud. Basketbalteams VS in finale SEOUL Voor veel basketballiefhebbers komt de wedstrijd tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie te vroeg. Wat beschouwd wordt als de droomfinale, is al in de halve eindstrijd aan de orde. De winnaar van morgen speelt om het goud tegen Australië of Joegoslavië. Sinds de Spelen van 1972 in München zijn de grootmachten, door twee boycots, elkaar niet meer tegen gekomen in olympisch basketbal-verband. Toen wonnen de Russen met 51-50 in een legen darische wedstrijd. De Australische dames hebben in de slotseconden van de halve finale tegen Joegoslavië de winst uit handen gegeven. De Oosteuropese ploeg, 19 secon den voor het eind met 56-55 achter, maakte van de laatste aanval een wanhoopspoging, die won derwel goed afliep: 57-56. In de finale gaan de Joegoslaven de strijd om het goud aan met titelverdediger de Verenigde Staten. De Amerikaanse speelsters waren superieur in het prestige-duel tegen de Sovjetunie (102-88). SEOUL Alleen de sterksten, de moedigsten en de gelukkigen kunnen iets afdwingen in de lote rij van het olympische wegkampioenschap. Tot dat groepje behoorden vandaag geen Nederland se wieleramateurs. Olympische kampioen Olaf Ludwig en zijn vlucht- makker Bernd Gröne hadden de mooiste medailles al zeker in de zak op het moment dat Michel Zanoli als vijftien de en eerste Nederlander in het peloton op ruim, «en halve minuut de laatste eindstreep van de olympische wielerwed strijden passeerde. De 28-jarige Oostduitser had de laatste week opzichtig sig nalen verspreid over zijn ge slonken vorm. In het slotnum mer op de baan, de klasse mentswedstrijd, reed hij als een coureur uit een wieler- ontwikkelingsland. Uitgeblust en machteloos, dacht de con currentie. Toen Ludwig en zijn landgenoot Uwe Ampler (de wereldkampioen van '86, voor Talen en Jagt) bovendien lang voor de helft van de wed strijd de kop van het peloton verlieten voor een plekje in of achter de grijze middenmoot, was het rookgordijn voltooid. De concurrentie werd pas in de voorlaatste ronde weer ge waar dat er nog een Oostduitse ploeg bestond. Een groepje bo vendien dat zijn verrassingsac tie kon uitvoeren, omdat de te genstanders, bij wie overigens geen Russen, in het lange voorspel tot de finale aanzien lijk minder zuinig met de krachten waren omgespron gen. De Nederlandse ploeg, die het felle Oranje in de eerste uren geregeld voorin had laten zien, was in de periode dat de be slissingen geforceerd werden, slechts vertegenwoordigd door Tom Cordes. Een aanval van Ampler met Henn en de Fin Lahde bij het begin van de laatste ronde, werd door hem gecounterd. De Nederlander sloot echter niet alleen aan, maar nam vrijwel het hele veld mee en moest even uit blazen van zijn achtervolging, toen het spel van actie en re actie nog door een honderdtal renners werd gespeeld. Er kwam geen nieuwe kans voor de Nederlanders. De Tsjech Regec pakte onmiddel lijk de draad weer op en kreeg een elftal renners op zijn wiel, Gröne en de Italiaan Pelliconi als eersten, maar vervolgens ook Ludwig. De Oostduitser, die acht jaar geleden in Mos kou zijn eerste (zilveren) olympische medaille verover de in de ploegentijdrit, had ge noeg overgehouden voor een laatste aanval. Slechts Bernd Gröne kon mee in de beslis sende actie. De Westduitser werkte het hardst in de laatste kilometers, hoewel hij zich kansloos moest weten in de eindsprint tegen een man die ook op de baan tot de snelsten behoort. Gröne verkoos echter het hal ve ei boven de lege dop en toonde zich net zo gelukkig als Ludwig, die geen enkel pro bleem kende in de eindsprint en tientallen meters afstand nam van zijn enig overgeble ven concurrent, de eerste vol gers verloren meer dan twin tig seconden. De tegenvaller kwam hard aan bij de Nederlandse ama teurs, die de laatste twee jaar bij de belangrijkste wedstrij den slechts hebben gefigu reerd. Ook bij de scheidende coach André Boskamp, die meer had verwacht van zijn uiteenvallende selectie. „Ik kan mannen als Cordes, Har- meling en De Vries, die na de wereldkampioenschappen van Colorado Springs gemakkelijk hadden kunnen overstappen naar de profs, alleen maar een compliment maken voor het feit dat zij er nog twee jaar als amateur aan hebben willen vastknopen. Daar is moed voor nodig. Maar ik had in dit kampioenschap toch iets meer verwacht. Je moet in zo'n wedstrijd risico's nemen, voor al omdat je met drie man niet als ploeg kunt rijden. Tom Cordes heeft het gedaan. Zijn actie had de goede kunnen zijn. Het is niet zo uitgepakt, maar dat is de gok die geno-, men moet worden". Rob Harmeling vond dat er ze ker aandacht besteed is aan de gevaarlijkste tegenstanders. „Wij begrepen onmiddellijk dat het een heel andere wed strijd zou worden dan bij de dames. Ampler en Ludwig hebben in het begin van de wedstrijd voorin gereden. Die j twee hebben wij werkelijk geen moment uit het oog ver loren, tot zij zich lieten afzak ken. Wij waren echt bij de les. De aanval die de wedstrijd be paalde is door Tom Cordes op gevangen. Je kunt er dan niet met je hele groepje van drie invliegen, je moet wat over houden. Teveel Voor de Tsje- choslowaak Juraj Dudas betekende een totaalgewicht van 172,5 kilo nét iets te veel. Bij zijn derde poging het gewicht te liften kukelde' de Tsjechoslo- waak naar vo ren. Hij kreeg de stang op zijn lichaam, maar de ge wichten raak ten hem niet, waardoor de „schade" be perkt bleef. FOTO: ANP SEOUL Marti ten Kate heeft gisteren met een ne gende plaats in de finale van de 10.000 meter voor een niet verwachte presta tie gezorgd. De marathon loper boekte het succes ei genlijk tegen wil en dank, want hij nam slechts „als training" deel aan de serie wedstrijden. De 29-jarige Ten Kate drong „echter" door tot de eindstrijd, hetgeen niet geheel paste in zijn voorbereiding op de mara thon van aanstaande zondag. „Maar die negende plaats is een geweldige opsteker". Tegenover het succes van Ten Kate stond het tegenvallende optreden van verspringer Emiel Mellaard, die in ae fina le met een matige 7,71 meter als elfde en voorlaatste eindig de. Carl Lewis won de strijd met 8,72 meter als beste resul taat. Mellaard, in de kwalifca- tie met 8,02 meter goed voor de vijfde afstand, excuseerde zijn matige optreden met een blessure aan de linkerhiel, en kele weken geleden in Keulen opgelopen tijdens een vergeef se poging van de 4 xlOO meter ploeg van de heren, zich te kwalificeren voor Seoul. „Ik heb de hele nacht niet gesla- pen omdat er voortdurend ijs op die blessure moest. Wij heb ben nog een pijnstillende in jectie overwogen maar daar in verband met mijn jeugdige leeftijd vanaf gezien". Ids 'UL Wie de kleine italte op de perstribune het Chamshil Students .nasium in Seoul tij- is de olympische boks- idstrijden bezig ziet, zou it zeggen dat er sprake 'an een 67-jarige Ame- ian. De voor ABC als irtcommentator optre de Angelo Dundee ft die leeftijd echter il degelijk bereikt. Vol- is hem is er een een- idige verklaring voor feit waarom hij er in houding zo jeugdig is blijven uitzien. „Als je het werk doet waarvan je houdt, dan blijf je jong. Blijft het je ook goed gaan. Alles wordt echter bepaald door Onze Lieve Heer. Ik moet eerlijk be kennen dat God goed voor mij is". De in Miami levende be faamde boks- trainer c.q. manager niet in Seoul. Hoewel hij zijn hart vol ledig aan de bokssport heeft 'UL Zowel Arnold Vanderlijde als Regilio Tuur is nog overwinning van een medaille verwijderd. Beiden komen gen in de ring tegen een Oosteuropeaan. Vanderlijde treft de igaar Gyula Alvics, Tuur vindt de Roemeen Daniel Dumi- cu tegenover zich. Dumitrescu won gisteren niet zonder lite op punten (3-2) van Pongsri uit Thailand. Tuur: „Ik heb Roemeen niet zien boksen. Wél stond ik met hem in de .idkamer. Hij zag er sterk uit. Maar volgens mijn coach Bodis it hij niet helemaal goed op zijn benen. Daar moet ik dus op n letten". Komt Tuur ook die ronde door dan zal hij aan de dkoreaan Lee Jae-Hyuk een hele zware kluif krijgen. Her- ildelijk is in Seoul al gebleken, dat de thuisboksers zwaar be- •rdeeld worden. „Het is niet te geloven wat er allemaal ge- irt hier met die lui", aldus Tuur. „Ik zal echt elke ronde met ie punten verschil moeten pakken om te winnen. En mis ifn *s ^at zeUs niet genoeg. Wat hier voorvalt is op zijn htst gezegd raar". verpand, is dit zijn eerste olympische toernooi. Dat is niet toevallig want Angelo Dundee houdt er principes op na. „Ik vind dat een prof manager als ik normaal ge sproken niets bij de Spelen te maken heeft. Ik wil niet de indruk wekken op zoek te zijn naar talenten. Nu ABC me echter de kans heeft ge geven als commentator op te treden, heb ik meteen toege hapt. Ik vind het een fantas tisch toernooi. Buitengewoon interessant, ook door de ver schillende boksstijlen. Ik heb al ontdekt dat de Russen an ders zijn gaan boksen. Ze staan minder stil. Vallen sneller aan en gaan dan weer in de verdediging. Zo'n beet je de stijl van de Amerika nen. Het is alleen jammer dat die Koreanen zich tijdens dit toernooi even hebben vergeten en zo geëmotio neerd hebben gereageerd. Dat is niet goed voor de sport". Tuur Amerika's beroemdste boks manager, hij heeft elf bok sers naar de wereldtitel ge leid, houdt de ontwikkelin gen scherp in de gaten. Hoe wel hij de amateurwedstrij den niet bezoekt, blijkt hij buitengewoon goed geïnfor meerd. Ook over Arnold Vanderlijde. Voordat de Limburger ook maar in de buurt van de ring komt, klinkt uit de mond van Dun dee: „Dat is een southpaw (rechts voorstaande bokser, red.). Ik heb hem op tape. Een goeie jongen, die kan wel wat. Dat geldt ook voor die Regilio Tuur. Wat een punch heeft die! Hij is een jongen naar mijn hart. Bei den zouden het in Amerika vermoedelijk best kunnen redden". Hoewel Dundee, die nog steeds goed bij de tijd is, zich voornamelijk met beroeps boksers bezig houdt, blijkt hij bereid goede amateurs op weg te helpen. „Ze hoeven niet allemaal wereldkam pioen te worden. Als ze maar serieus met het boksen bezig zijn en ze hebben talent, dan help ik hen graag. Geld hoef ik daarvoor niet te ontvan gen. Het is liefhebberii". An gelo Dundee kan zich dit permitteren want in de loop der jaren heeft ook hij de no dige dollars verdiend. De op zichtige gouden ring aan zijn linkerhand is alleen al een vermogen waard. Toch is het duidelijk niet zijn bedoeling te laten merken dat hij in het leven geslaagd is. Angelo Dundee is een vriendelijke man die met liefde over zijn sport en vooral zijn boksers praat. Ali In hoog tempo somt hij de namen op van de vedetten die het mede dank zij zijn be leid in de Amerikaanse ring tot grote triomfen hebben ge bracht. Zijn ogen schitteren bij het noemen van Sugar Ray Leonard, Sugar Ramos, Napoles, Jimmy Ellis en vooral Cassius Clay alias Mo hammed Ali. Hij heeft met hen nog steeds een goed con tact. Ook met Mohammed Ali. Angelo Dundee bena drukt dat het met de be roemdste bokser ter wereld weer wat beter gaat. „Hij is zoals algemeen bekend ziek, maar het is volgens de laatste informatie kennelijk toch niet de ziekte van Parkinson. Ik heb hem drie weken gele den nog gesproken. Hij houdt nog altijd van zweten en is bij me komen trainen". Geen moeite De nog bestaande goede con tacten hebben mede tot ge volg dat hij geen moeite hoeft te doen om goede bok sers in zijn stal te krijgen. Zijn beste man is momenteel Lupe Suarez die binnenkort wel in een titelgevecht zal worden uitgespeeld. Tenmin ste als het aan Angelo Dun dee ligt. Hij praat trouwens over zijn huidige kern net zo graag als over het verleden. Over zijn beginjaren. „Ik zat bij de luchtmacht. Ik heb me in de oorlog nog als vrijwilli ger gemeld om boven Bas- togne de Duitsers het leven lastig te maken. Ik ben altijd gek geweest van vliegen en boksen. Na de oorlog ben ik dank zij de luchtmacht trou wens heel Európa door ge weest. Ik ontmoette toen mensen als Jack Salomons r-pn Mat-rpi Cerdan Tk in Angelo Dundee, voormalig manager van onder meer Mohammed Ali, is dezer dagen in Seoul als televisie-verslaggever. FOTO: AP mijn diensttijd zelf nog ge bokst. In 1952 ben ik naar New York gegaan. Heb een kantoortje gehuurd. Iedereen die in de bokswereld iets te betekenen had, zat in die buurt. Ik ontmoette ze alle maal van Charly Goldman, en Whitty Beamstean tot de Florio Brothers. Ik heb van hen alles geleerd. De door braak kwam toen de bij mij trainende Carmen Basilio wereldkampioen welterge- wicht werd. Daarna ging het in een versneld tempo. Willy Pastrano was de volgende en daarna is het eigenlijk nooit meer opgehouden. Ik vind het heerlijk om dit soort mensen te begeleiden. Ik werk nog altijd volgens het zelfde systeem. Als ik denk dat een bokser toekomst heeft, neem ik hem. Anders moet hij zijn heil elders zoe- ken. Maar als ik een bokser aan neem doe ik alles voor hem. Elke bokser is een uit daging en een nieuwe erva ring". Toch kan ook hij er niet om heen. De man die hem zijn absolute faam heeft bezorgd, is Mohammed Ali. De pugi list die de normen heeft ver legd. De man die het boksen een ander aanzien heeft ge geven. Angelo Dundee: „Mo hammed Ali is uniek. Door hem is alles veranderd. Zijn de gages omhoog gegaan. Is er respect voor het boksen gekomen. Proberen boksers over de hele wereld in zijn stijl te boksen. Het was met hem één grote show. Hij hield er een unieke verkoop techniek op na. Ik denk er met plezier en dankbaarheid aan terug. Met Ali was het leven indertijd één groot feest, één grote fun-trip". PETER VAN PUTTEN Wijnsma gaat verspringen SEOUL Voor Marjon Wijnsma, die vorige week zaterdag met 6205 punten als elfde op de zevenkamp eindigde, is het olym pisch optreden nog niet voorbij. De Eindhovense atlete heeft be sloten morgen toch deel te nemen aan de kwalificatie van het verspringen. „Ik ben nog wel niet helemaal uitgerust, maar ik voel mij toch goed in staat aan het verspringen deel te nemen. Dat onderdeel gaat mij per slot van rekening dit seizoen heel goed af. En dan kan je de kans op zo'n wedstrijd niet laten lig gen". Medaille van rivierbodem opgevist De Italiaanse roeier Davide Tizzano heeft de gouden plak weer terug die hij afge lopen zondag verloor toen hij na de plechtige uitreiking van de medailles door team genoten in het water van de Han-rivier werd gegooid. Het kostbare kleinood werd maandag opgevist door dui ker Kang Su-nam, die hier voor samen met andere dui kers een uur in de modder* van de drie meter diepe ri vier moest wroeten.Tizzano won goud in de dubbel vier. Grootse ontvangst Suleymanoglou De Turkse gewichtheffer Nairn Suleymanoglu, olympisch kampioen in de klasse tot 60 kilogram, is gisteren groots ont haald in Ankara. De geboren Bulgaar, die in 1986 vluchtte naar Turkije, werd op het vliegveld opgewacht door premier Turgut Ozal en minister van sport Guzel. Suleymanoglu werd in een open auto door de stad gereden. De straten wa ren afgeladen met duizenden die naar hem zwaaiden en de „kleine reus" toejuichten. De belangrijkste wegen raakten helemaal verstopt. Boksers wedden om snelste k.o. De Amerikaanse super- Staten hadden elk 2UU gul- zwaargewicht boksen Rid- den in een pot gestopt. Dege- dick Bowe heeft zijn mond ne die het vroegst in de voorbij gepraat. Door zijn wedstrijd zijn tegenstander loslippigheid loopt de Ame- definitief naar het canvas rikaanse bokser die het krijgt, kreeg het totale be- snelst een tegenstander velt drag. Coach Ken Adams met een knock-out, bijna wist niets van de wedden- 2500 gulden mis. De twaalf schap. Adams werd boos en boksers uit de Verenigde heeft de „pool" verboden. Ykema in bestuur FIH Theo IJkema is Sjoerd Bouma opgevolgd als bestuurslid van de Internationale Hockey Federatie (FIH). Dat is gisteren tijdens een vergadering in Seoul besloten. Bouma had zijn functie beschikbaar gesteld omdat hij in oktober afscheid neemt als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond. De Franse voorzitter van de FIH, Etienne Gli- chitch, werd voor de duur van vier jaar herkozen. Koningin Kristin Otto I Euforisch als zelden te voren heeft de Oostduitse pers ge reageerd op de successen van de eigen atleten tijdens het afgelopen weekeinde van de Olympische Spelen. Vooral Kirstin Otto, die met zes gouden medailles een van de meest succesvolle zwemsters uit de olympische geschiedenis is, wordt be wierookt. Het blad „Deut sche Sportecho" geeft een artikel de volgende kop mee: koningin Kristin Ötto 1 duitse kranten vullen hun pagina 's, zoals gebruikelijk in het Oostblok, met de col lectieve prestaties van hun atleten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11