k Gorbats jov trekt aan de alarmbel De nieuwe minimumprijs ligt al op de plank. Serven massaal de straat op Demonstraties bezorgen Berlijn „Groene Week 18- Ministers ruziën over benoeming Euro- rechter Debat brengt weinig duidelijkheid .zwevend" voor electoraat in YS RVD: minister naar begrafenis Hirohito Schuld- verlichtirf voor arms landen HEMj BUITENLAND CeidócQouiarit MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 PAG1 (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Op hun eerste vergadering sinds de zomerva kantie moeten de EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken vandaag een eind maken aan een ordinaire ruzie die de EG al maanden verdeelt en die nu het functioneren van het Eu ropese Hof van Justitie in Lu xemburg bedreigt. De inzet van het geschil, de benoeming van een dertiende rechter bij het Hof, heeft nooit eerder zoveel problemen opge leverd, maar de twee voor naamste kemphanen, Spanje en Italië, maken elkaar nu al maanden het leven zuur zon der ook maar een duimbreed te wijken. Twaalf rechters, uit elke lidstaat één, zijn al (her- )benoemd, maar de dertiende, die bij toerbeurt uit één van de grote lidstaten afkomstig is, vormt het struikelblok. Spanje, sinds '86 EG-lid, maakt voor het eerst aan spraak op de extra-rechter, maar Italië, dat eigenlijk aan de beurt is, vindt dat Spanje achteraan moet aansluiten. Dat vinden ook de Britten, die na de Italianen aan de beurt zijn. Diplomaten hebben de af gelopen maanden al alles ge probeerd meer rechters, uitbreiding van het aantal ad vocaten-generaal om uit de impasse te komen, maar niets helpt. Probleem is dat de nieu we rechter bij unanimiteit moet worden benoemd. Intus sen dreigen de werkzaamhe den van het Hof, dat in allerlei Europese geschillen steeds va ker tussenbeide komt, door het geruzie ernstig te worden be lemmerd. Een bij de kwestie betrokken diplomaat sneerde gisteren: „Als Europa op deze manier één moet worden, kunnen we nog lachen". Wijsmuller redt bootvluchtelingen SINGAPORE Het Hoge com- missariaat voor de vluchtelin gen van de VN zoekt landen die de 43 Vietnamese bootvluchte lingen willen opnemen die don derdag in de Zuidchinese Zee werden opgepikt door een schip van de rederij Wijsmuller in IJ- muiden. Mocht dat binnen drie maanden niet lukken dan zul len de vluchtelingen naar Ne derland komen, zo heeft een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Singapore gisteren verklaard. De „Super- servant 3" arriveerde zaterdag in Singapore met de 43 vluchte lingen aan boord. Özal met hakken over de sloot ANKARA Hoewel een mee- derheid van de bevolking bij een referendum dit weekeinde Özals voorstel voor vervroegde verkiezingen verwierp, ver klaarde de Turkse premier vanmorgen dat hij niet zal af treden. „Ik wil voortgaan het volk nog vier jaar te dienen", verklaarde een zichtbaar ver moeide Özal, die eerder zijn po litieke toekomst aan de uitslag van het referendum verbonden had. Slechts 35 procent van de kiezers steunde het regerings voorstel, maar volgens Özal is zijn Moederlandpartij nog steeds de grootste partij in Tur kije. ez w BELGRADO/TIRANA Het lijkt wel alsof er geen einde komt aan de anti-Albanese protestdemonstraties in Joegoslavië. Dit weekeinde hebben opnieuw tienduizenden mensen gedemonstreerd om de autonome provincie Kosovo onder rechtstreeks bestuur van Servië te plaatsen. In Novi Sad waren gisteren 70.000 tot .100.000 mensen op de been, daags nadat zich in Nis niet minder dan 150.000 demonstranten hadden verzameld. De demonstranten trekken zich daarmee niets aan van de waarschuwingen van de Joegoslavische rege ring dat er een einde moet komen aan de protestbe togingen. De demonstraties begonnen in juli naar aanleiding van klachten over de „vervolging" van Serven en Montenegrijnen door de merendeels Alba nese bevolking van Kosovo. In Nis, na Belgrado de grootste stad van de deelrepu bliek Servië, werd gepleit voor de noodtoestand. De betogers werden opgeroepen zich te verzetten tegen de plannen van de de Albanese bevolking van Koso vo voor een eigen deelrepubliek. Volgens een van de sprekers in Nis is de „vervolging" van Serven en Montenegrijnen door Albanezen in Kosovo al sinds de oorlog aan de gang. Hij zei dat sindsdien zeker 350.000 Serven en Montenegrijnen uit de provincie zijn getrokken en dat een evengroot aantal Albane zen hun plaats hebben ingenomen. Hij eiste dat deze Albanezen Kosovo worden uitgezet. De Albanese regering is bang dat de „haatgevoelens" in Joegoslavië escaleren. Volgens Albanië Joegoslavische Serven chauvinistisch en wor etnische Albanezen, hoewel die in Kosovo t gentig procent van de bevolking vormen, drukt. De Servische partijleider, Slobodan Miloseif'1 dat Kosovo en Vojvodina weer rechtstreek)11 Servië komen te staan. De twee provincies v£' zich echter hevig tegen die plannen. Volgen P' slaat Milosevic munt uit het Servische natioi f om de provincies onder zich te krijgen en v zelf op termijn de sterke man in Joegosl worden. De kwestie-Kosovo zal begin vi maand aan de orde komen wanneer het cent mité van de communistische partij bijeenkon iijHEIl •rda? ïheir ledei is in ■zittc i 1 „PERESTROJKA DREIGT TE MISLUKKEN" MOSKOU Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft tijdens een toespraak te- fenover vooraanstaande ovjet-journalisten en ideologen verklaard dat het Kremlin gevaar loopt de strijd voor hervormin gen te verliezen. Dit be richtte het communisti sche partijblad Pravda, dat de toespraak van de partijleider in zijn zonda geditie afdrukte. „Wij gaan langzaam tot dus ver. Wij verliezen tijd en dat betekent dat wij verliezen", aldus Gorbatsjov. De 57-jaar oude partijleider die twee weken geleden van zijn va kantie terugkeerde bena drukte herhaaldelijk dat de problemen waarmee zijn pe- restrojka-beleid wordt gecon fronteerd overwonnen kun nen worden. Gorbatsjov wees met een be schuldigende Vinger naar de Sovjet-pers, die volgens hem heeft gefaald in zijn taak bij het publiek begrip te kweken voor de moeilijke economi sche en politieke veranderin gen. „Waarom dingen toe schrijven aan perestrojka, die nog stammen uit de voor gaande periode? Opmerkin gen als „de schappen zijn leeg" en „er zijn geen goede ren" zijn zinloos", zo betoog de hij. De pers zou dit soort alarmerende berichten niet meer moeten publiceren. De partijleider merkte ver der op dat verscheidene pa- rijfunctionarissen hadden verzocht te mogen aftreden omdat ze de veranderingen niet konden bijbenen. Hij suggereerde dat dit tot een splitsing in de partij zou kun nen leiden. Over de explosie ve situatie in de Armeense enclave Nagorny-Karabach zei Gorbatsjov dat de pers vergeet te wijzen op de nood zaak de orde en rust te hand haven. Eerder had de partij leider duidelijk gemaakt dat het Kremlin niet werkloos zal toezien bij de onlusten in deze Sovjetgebieden. „Er moet orde zijn. Het recht moet overwinnen", aldus Gorbatsjov. „Kan het zijn dat iemand excessen begaat en brand sticht en dat we werk loos toezien en alleen preken afsteken? Dat zullen we niet doen". Ook zaterdag verzamelden zich weer tienduizenden Ar meniërs op het Theater-plein in Jerevan, waar men bena drukte dat de algemene sta king, die op 16 september be gon, tot 7 oktober zal worden volgehouden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON In het eerste debat tussen Bush en Dukakis zijn zoals werd verwacht echt harde aanvarin gen, blunders en versprekingen uitgebleven. Omdat beide kandidaten zich tot in de puntjes hadden voorbe reid, kon de krachtmeting bijna niet anders dan in een gelijkspel eindigen. Het is bijgevolg niet te verwachten dat de 35 procent „zwevende" kiezers in de VS nu we ten op welke kandidaat ze 8 november gaan stemmen. In zijn presentatie bleek Bush wat sterker dan ziin tegenstan der te zijn. Dukakis slaagde er daarentegen in het idee weg te nemen dat hij onervaren is. Hij bediende zich van zeer radde antwoorden en legde een grote kalmte aan de dag. Dat laatste kon van een enigszins zenuwachtige Bush niet altijd worden gezegd. Toch zijn een paar dingen duidelijk geworden. Zo heeft Bush zich geheel bekend tot de economische principes die presi dent Reagan altijd met zoveel nadruk heeft omhelsd en die Bush zelf in 1980 met nadruk heeft gehekeld. Hij beloofde andermaal de belastingen te verlagen, maar kon niet duide lijk aangeven hoe dat te rijmen is met zijn opvatting dat het Amerikaanse begrotingstekort moet worden teruggedrongen terwijl aan de militaire uitgaven niet mag worden getornd. Dukakis legde grote nadruk op het feit dat allerlei sociale programma's onder het Reagan-bewind zijn geschrapt en dat de VS, als gevolg daarvan, nu kampen met armoede, dak loosheid en verkrotting. Op het terrein van de buitenlandse politiek waaraan de helft van het debat was gewijd slaagde Bush er niet in Dukakis aan het wankelen te bren gen. Het debat maakte in elk geval duidelijk dat de beide kandi daten twee politiek geheel verschillende stromingen verte genwoordigen. Maar zowel Dukakis als Bush misten de ver ve en persoonlijkheid om de keizer ervan te overtuigen dat hun wereld de meest aantrekkelijke is. Het is zorgwekkend dat Bush en Dukakis hun standpunten eerder afzwakten dan dat ze zich profileerden, uit angst fou ten te maken of kiezers tegen zich in te nemen. Geen over tuiging maar vrees leidde de twee mannen, die naar het hoogste ambt in de VS streven, in het debat. In dat opzicht kwamen George Bush en Michael Dukakis gisteravond eerder als verliezers, dan als winnaars uit de strijd tevoor schijn. Kroonprins Akihito en zijn vrouw prinses Michiko worden in aller ijl naar het keizerlijk paleis in Tokyo gebracht nadat zaterdag de toestand van de Japanse keizer Hirohito weex^was verslechterd. DEN HAAG Als keizer Hirohito komt te overlijden zal Ne derland zeker een minister naar Japan afvaardigen omdat het om een bevriende natie gaat. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst vandaag gezegd na de oproep van Indiscne oorlogsslacht offers om geen bewindsman af te vaardigen naar ae begrafenis van de Japanse keizer. „Laat Nederland maar een ambassadeur sturen", aldus kolonel R. Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 (Japanse capitulatie -red.) gisteravond in Vara's Achter het Nieuws. Volgens Boekholt zal de dood van de keizer voor veel slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands- Indië als een bevrijding worden ervaren. De gezondheidstoestand van de 87-jarige monarch blijft kritiek. Hirohito heeft gisteren opnieuw een bloedtransfusie gekregen. Sinds afgelopen maandag heeft de keizer nu meer dan 2,5 liter bloed gekregen. Berichten dat Hirohito stervende is aan kanker aan de alvleesklier, worden door het keizerlijke hof ontkend. De Japanse regering overweegt momenteel om de Japanse Olympi sche ploeg terug te roepen uit Seoul. Honderdduizenden demonstranten marcheerden In de straten van Berlijn om te protesteren tegen de „uitbuitingspolitiek" van de rijke landen. FOTO: AP (Van onze correspondent Rink Drost) BERLIJN Tegen tienen zondagmorgen. In de zijstra ten langs de Kurfürsten- damm, dé pronkstraat van West-Berlijn, houden politie mensen iedereen staande die aan de demonstratie deel wil nemen. Alles wat kan dienen ter vermomming moeten de mensen afgeven: sjaals, hoofddoeken, mutsen, val helmen. De spullen worden bewaard tot na de demon stratie en vervolgens weer netjes aan de betrokkenen teruggegeven. Meer dan 150 organisaties uit Berlijn, de Bondsrepubliek en andere landen hebben afge vaardigden naar de demon stratie gestuurd om mee te de monstreren tegen het congres van IMF en Wereldbank. De demonstranten eisen snelle en totale kwijtschelding van de schulden van de Derde We reld-landen en een eerlijke in deling van de wereldecono mie. Uit Nederland is de PSP officieel vertegenwoordigd. In totaal lopen er zo'n 30.000 a 40.000 mensen mee in de de monstratie. Het lijkt of Berlijn een alter natieve „Grüne Woche" be leeft, nu eens niet met een show van agrarische produk- ten, maar met de massale op komst van de in Duitsland in het groen geklede poli tie. Een kleine tienduizend agenten zijn op de been. Hon derden groene manschappen- wagens en politiebusjes zijn in het centrum samengestrokken. Afgezien van enkele inciden ten verloopt de demonstratie zeer vreedzaam. Bij enkele bankfilialen vliegen verfbom metjes door de lucht. Op etala geruiten van winkels en kan toren prijken na het voorbijt rekken van de stoet duizenden stickers waarop wordt gewaar schuwd tegen „de uitbuiting van de landen uit de derde wereld door het kapitalisme, verpersoonlijkt door de in Ber lijn vergaderende Wereldbank en het IMF". Het congres van de IMF en de Wereldbank dat morgen pas echt begint, zal deze week nog door de nodige protestmanifes taties „begeleid" worden. Don derdag, de laatste conferentie- dag, moeten de acties uitlopen op een onleefbaar centrum van Berlijn. at 1 WEST-BERLIJN zeven grootste ind landen (G-7) zijn hangel geworden over schuldverlichting v armste ontwikkeld den, vooral Afri ;tter staten. Op de topcon tie van de Zeven in Toronto waren dal al principe-afsprak^' maakt, maar nu is overeenstemming o praktische uitvoerin nieuwe akkoord 2 Afrikaanse landen lijks een voordeel v geveer 500 miljoen opleveren. Dit blijkt uit een veije van de ministers vane ciën en de presidenten >s centrale banken van (de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek, FrOe Groot-Brittannië, Italiëian nada). De zeven landentok derden dit weekeinde ifrapi Berlijn aan de vooravoeen de jaarvergadering van>oid ternationale Monetaire (IMF). Minister Ruding is het*^ mee eens dat door ovdl gegarandeerde expori ten onder de schuldver-rp komen te vallen omdf van vooral Amerikaaiï ken zouden profiteren.DOJ te industrielanden zoewa volgens Ruding beter an 4.1 hun ontwikkelingshulpvar behoorlijk peil te breniaan De Westduitse ministeijd. nanciën, Gerhard StohicI juichte na afloop vangest eenkomst het besluit]he centrale banken om i te verhogen nog eens i kelijk toe. Volgens hen hiermee een belangrije drage geleverd aan hetj ve men van het inflation Hoewel er geen acuutüe bestaat voor inflatie, i1 zaamheid geboden Stoltenberg. „Hofnar" Billy Carter overleden PLAINS In zijn woonplaats Plains is gisteren Billy Carter, de kleurrijke broer van de Amerikaanse ex-president Jimmy Carter, op 51-jarige leeftijd overleden. Hij had kanker aan de alvleesklier. Billy en Jimmy Carter waren eikaars tegenbeeld: zo frank en vrij als Billy was, zo'n „hei lig boontje" was Jimmy. „Hof nar" Billy haalde meer dan eens de pers met zijn oncon ventioneel optreden. Met zijn openhartige uitspraken bracht hij zijn broer herhaaldelijk in verlegenheid. Zelf schreef hij zijn loslippigheid toe aan zijn drinken. In 1979 maakte hij het voor de Amerikanen wel erg bont toen hij ging werken voor de Libische leider Ghad- dafi. SLECHTE OPKOMST BIJ FRANSE VERKIEZINGEN PARIJS De opkomst bij de kantonale ver kiezingen die gisteren in Frankrijk zijn gehou den is zeer slecht geweest. Slechts 53 procent (1985 ruim 66 procent) van de 19 miljoen stem gerechtigden ging naar de stembus, de laagste opkomst sinds de Tweede Wereldoorlog. Het betrof verkiezingen voor de Regionale Raad (te vergelijken met de Provinciale Staten in Ne derland). De meeste stemmen waren voor de conservatieve oppositie (47,8 procent). Het ex treemrechtse Nationale Front moest een duide lijk verlies incasseren met 3,9 procent van de stemmen (1985: 8,7). De autoriteiten denken dat de Fransen de vele verkiezingen moe zijn. Ze hebben dit jaar al vijf keer de gang naar het stemhokje kunnen maken en het einde is nog niet in zicht. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 177) Maandenlang zwalkt Peer met het enige schip dat hem Is overgebleven, over de zeeën. Hij neemt geen risico's meer en dag en nacht blijft de uitkijk in de mast, links en rechts de zee afzoekend naar een verdacht zeil. Maar de reis verloopt voor spoedig en een half jaar later laat Peer zijn ankers vallen in de haven van Algiers, het beruchte zeeroversnest op de Afrikaanse kust. Hier heeft hij goede relaties en hij wordt dan ook vriendelijk ontvangen door Mohammed Dey, die zijn schatten op dezelfde manier heeft bijeengegaard als Peer. Zijn schepen doen geregeld aanvallen op de rijk beladen koopvaarders uit Amsterdam, Enk huizen, Hoorn, wanneer zij terugkeren uit de Levant en menig gevecht met de Hollanders heeft hij achter de rug. Peer vertelt hem van zijn avonturen en hoe hij op het nippertje aan de wraak van Robert Janszoon is ontsnapt. Chaos in Libanon na Syrische banvloek BAYRUT De chaos in Liba non is compleet nu Syrië de drie dagen oude regering van generaal Michel Aoun heeft verworpen. De regering werd op de valreep geïnstalleerd toen de moslim- en christen- milities in het land het niet eens konden worden over de opvolging van president Ge- mayel. Volgens een diplomaat in Bayrut kan een splitsing van het land gezien de be stuurlijke wanorde niet lang uitblijven. Uit voorzorg heb ben de VS diplomaten uit Bay rut tijdelijk geëvacueerd. ADVERTENTIE 1( e I JLi Als 't van de regering goedkop mag, dan doet de Hema metei mee. Vandaag betaalt u voor hoogrond wit en-bruin geen cent meer dan de nieuwe minimumprijs:L90" l Ook voor de luxere broodsoortL betaalt u minder: vloerbrood riji sesam-2^5 2.50 sesam-, tijgerT of maanzaadbolletjes 2 voor 95 ct 2 voor 90 ct Al deze prijsverlagingen gelden()< zolang Den Haag dat wil. Echt Waar Voor Je Gd Oppositie Burma verdeeld over vérkiezingt RANGOON De drie be langrijkste oppositieleiders in Burma hebben zaterdag de oprichting bekendgemaakt van het „Nationaal Democra tisch Verbond". De nieuwe organisatie stelt zich ten doel met vreedzame middelen te strijden voor een „werkelijk democratische regering". Te gelijkertijd tekende zich een splitsing af in het verbond over de vraag of men zal deelnemen aan door het mi litaire bewind georganiseer de verkiezingen. De radicale studentel zetten zich tegen alle van samenwerking, ml positieleider Tin Oo I er geen alternatief is tf militairen met hun j»U spelletje te verslaan", j ADVERTENTIE aai Zaterdag 8 oktober verschijnt bij deze krant de sped^' Innovatie. >in Informatie over de adverteermogelijkheden in dC' special wordt u graag verstrekt door Aernoud Liffö mann, bereikbaar onder telefoonnummer 071-122 2 ie,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4