Rabbijn Soetendorp wil in 1995 mondiaal jubeljaar Bijbelvertaling versterkt kleine gemeenschappen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Shamir feestredenaar bij Christelijke Ambassade kerk wereld beroepingen Doelstellingen Conciliair Proces Beraad blanke en zwarte NG-kerken uitgesteld weer Nationaal Revalidatie voo^/ QeidtxiQowtaxd MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 PaJNN JERUZALEM De Israëlische minister-president Jitschak Shamir is de feestredenaar bij de Loofhuttenconferentie, die de Christelijke Ambassade onder het thema „Het Koninkrijk Gods" vanaf gisteravond bij de grotten van Qumran in de na bijheid van de Dode Zee houdt. Volgens de christelijke ambas sade is Jezus tijdens het Loofhuttenfeest geboren en niet met Kerstmis. Op de conferentie worden zo'n 5.000 evangelische christenen uit 35 landen verwacht, waaronder de Sovjetunie, Hongarije en Roemenië. Behalve toespraken zijn er muziekuitvoeringen en wordt er een optocht door de straten van Jeruzalem gehouden. De Christelijke Ambassade te Jeruzalem werd in 1981 opge richt. Ze steunt de gedachte van een groot Israël. De kerken in het Middenoosten moeten niets van de Christelijke Ambassade hebben wegens haar felle pro-Israël- en niet minder felle anti- Arabische houding. Zorg is een kostbare schat die men alleen zijn vrienden toont Malagagisch spreekwoord •Of sctf DEN HAAG Rondom het Conciliair Proces van de We reldraad van Kerken (CP) vinden de komende tijd tal rijke bijeenkomsten plaats in de Haagse en Leidse regio. Artikelen over deze en elders in het land gehouden bijeen komsten zullen herkenbaar zijn aan bovenstaand vignet. Als service aan de geïnteres seerde lezers publiceren, wij op gezette tijden een agenda met daarin informatie over gebeurtenissen in het ver spreidingsgebied van onze krant over het Conciliair Proces. Belanghebbenden kunnen gegevens voor deze CP-agen- de sturen naar de kerkredak- tie van Het Binnenhof/Leid se Courant, postbus 9, 2501 CA Den Haag, onder vermel ding van „agenda CP". Zaterdag 1 oktober Werkgroep Zoetermeer, Emmaus Mavo, Kurt Weilro- de 33 (10.30 uur): Informatie dag met onder andere Hans Bouma, Jan ter Laak en Har ry de Lange (inl. 079-168368) Woensdag 12 oktober Stuurgroep Voorburg, De Voorhof bij Oude Kerk (20.00 uur): Herman Noordegraaf over Werkloosheid, sociale zekerheid en armoede in Ne derland. Zaterdag 15 oktober EVP Den Haag. Fatimakerk Escamplaan (10.15 uur): „(On-)gerechtigheid van christenen in de politiek" met o.a. Hans de Boer, Piet de Visser en Henk Koetsier (inl. 070-645616) Zondag 23 oktober Mariënburgvereniging Den Haag, Kapel van de Pries ters van H. Hart, Treublaan 2, (11.30 uur): woord- en ge bedsdienst over gerechtig heid. (inl. 070-553737) Bisschop Barbare Harris FOTO: AP Eerste vrouwelijke anglicaanse bisschop BOSTON De episcopaalse (anglicaanse) kerk in de Ver enigde Staten heeft voor het eerst een vrouwelijke bis schop gekozen. De 58-iarige Barbara Harris uit Philadel phia is de eerste vrouw die in de wereldwijde anglicaanse gemeenschap de bisschops wijding ontvangt. Harris werd zaterdag door 276 van de 500 afgevaardig den tot bisschop van Boston gekozen; de andere afgevaar digden stemden op een man nelijke „tegenkandidaat". De nieuwe bisschop werkt sinds 1980 als pastor in de Episco- Êaalse kerk. >e verkiezing van Harris is een logisch vervolg op de anglicaanse Lambeth-confe- rentie die zich begin augustus uitsprak voor de wijding van vrouwen tot bisschop. Tijdens hun tienjaarlijkse bijeen komst in het Engelse Canter bury sprak het overgrote deel van de ruim 500 angli caanse bisschoppen zich uit voor eèn voorstel waarin de anglicaanse kerkprovincies worden opgeroepen de be sluiten en opvattingen van andere kerkprovincies over vrouwelijke bisschoppen te respecteren en de „grootst mogelijke gemeenschap er mee te bewaren". Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Twente-Oost mw.W. de Jong, lerares godsdienst te Leeu warden. die dit beroep heeft aange- JOODSE BIJDRAGE AAN CONCILAIR PROCES RAAD VAN KERKEN DEN HAAG Een mondiaal .jubeljaar" in 1995. Dat is de joodse bij drage die rabbijn A. Soe tendorp wil leveren aan het Conciliaire Proces van de Wereldraad van Kerken. De rabbijn ontvouwde dit idee in de Maranatha- kerk in Den Haag, waar hij sprak op een bijeen- komst over het Concilair Proces georganiseerd door een werkgroep van de Haagse Gemeenschap van Kerken. Rabbijn Soetendorp sprak vanuit de „huiveringswek- kende, maar tegelijk heerlij ke ervaring van de Grote Verzoëhdag" zoals de joden die de afgelopen week heb ben gevierd. „Op die dag er vaar je het heel sterk: je kunt van je fouten terugkomen, er is inkeer en ommekeer waar toe ook het Conciliair Proces oproept, mogelijk". Die ommekeer zou vorm moeten krijgen in een jubel jaar, dat is in de joodse tradi tie ieder vijftigste jaar en heeft een bijzondere bestem- Rabbijn Soetendorp legde uit hoe het thema van gerechtig heid, vrede en heelheid van de schepping zoals dat in het Conciliair Proces de hoofdrol speelt, aansluit bij het jubel jaar: het jaar waarin ieder te rugkeerde tot z'n erfdeel en familie, waarin slaven vrij werden en het land niet be bouwd werd, maar op adem kon komen. God is de enige en echte bezitter van de we reld. Degene die honger heeft, kan daarom récht la ten gelden op het overvloedi ge van de ander, dat niet van hem is, maar van God. Ver houdingen die in de loop der jaren scheef zijn gegroeid, worden rechtgezet en de aar de kan op adem komen. Het jubeljaar dat rabbijn Soe tendorp voor 1995 voorstelt, zou een jaar moeten worden waarin onder meer alle poli tieke gevangenen worden vrijgelaten, waarin alle vorm van slavernij een einde vindt: gedwongen (kinderar beid, drugsverslaving en prostitutie bijvoorbeeld. In dat jaar moeten mensen weer leren van de ander te houden zoals ze van zichzelf houden in plaats van de houding: als de ander niets doet, doe ik ook niets. „In het jubeljaar moeten we gelijktijdig elkaar het ver trouwen geven en gelijktijdig dingen doen. Bijvoorbeeld het verlagen van de bewape ningsbudgetten. Wat blijft er dan een geld over om de aar de veilig en vruchtbaar te maken". Het jubeljaar is in Israël nooit echt verwezenlijkt, „maar kunnen we niet 1995 uitroe pen als écht jubeljaar"? aldus rabbijn Soetendor; er is alle noodzaak toe. De wereld staat op een tweesprong. Ne men we de bedreigingen voor mens en wereld serieus of praten we er alleen over? „Ik heb het sterke geloof dat de ommekeer mogelijk is. Mensen hebben van God de vrije wil gekregen om ver antwoordelijk te kunnen handelen. De mens is geroe pen om de aarde goed te ma ken; die ruimte is hem in de schepping gelaten. De Schep per en de mens staan in een verbondsrelatie. God spreekt mensen aan op hun verant woordelijkheid: „Adam, waar ben je?", maar het is ook an dersom: Abraham sprak God aan toen hij pleitte voor Lot die in Sodom woonde. Als wij onze verantwoordelijkheid opnemen en op weg gaan, dan komt God ons tegemoet. Sommigen zeggen, aldus rab bijn Soetendorp, dat slechts grote, mondiale rampen mensen kunnen overtuigen van de noodzaak om de om mekeer te maken. „Zou het mogelijk zijn geweest voor een Nederlandse regering om de gelden die nodig waren voor het Deltaplan, ook daar voor vrij te maken, ook als er geen watersnoodramp was geweest. Ik huiver bij deze gedachte. Is er een grotere ramp denkbaar dan deze, die zich voltrok aan mannen, vrouwen en kinderen in één enkel jaar, nog geen 45 jaar geleden, in het centrum van Soekot Rabbijn Soetendorp vertrok gistermiddag stipt op tijd uit de Haagse Maranathakerk om thuis „in de loofhut te gaan": vandaag en de komende week vieren de joden het loofhuttenfeest (soe kot), waarin wordt herdacht hoe het joodse volk na de uittocht uit Egypte in de woestijn in tenten leefde. Op de foto: een orthodoxe jood in Jeruzalem in gesprek met soldaten over de komende Soe kot-. vakantie. In zijn handen heeft hij de Soekot-attributen bij uitstek: palmtak (loelaw en mirre onze westerse beschaving? Als deze ontreddering ons niet heeft wakker geschud, dan is alles verloren", aldus de rabbijn. Hij voegde er aan toe: „Ik heb besloten alle voorzichtigheid naast mij neer te leggen en heel direkt een weg te wijzen" waarop hij vervolgens een pleidooi hield voor samenwerking tussen alle religies die, hoe verschillend ook, toch inspi rerend veel gemeenschappe lijks hebben in het verlangen naar vrede en naar gerech tigheid. Er moet een bunde ling van krachten komen vanuit de religie, die ook de politieke realiteit doordringt, aldus rabbijn Soetendorp. Deze week verschijnt een FOTO: AP boek („Als het niet nu is wanneer dan wel?") van hem waarin de gedachte van het jubeljaar nader wordt uitge werkt. De komende drie maanden is de rabbijn in de Verenigde Staten, waar hij onder meer zal werken aan concretisering van zijn plan van het jubeljaar. LÜTSEN KOOISTRA In 1985 riep tijdens de Kirc- htentage de Westduitse kern geleerde Carl Friedrich von Weizsacker op tot het houden van een Vredesconcilie. Hij was hiertoe geinsprireerd door plannen van Dietrich Bonhoeffer in 1934 en die van de Evangelische Kerken in Oost-Duitsland. In 1986 vroeg de Wereldraad van Kerken de lidkerken om mee te doen. Ook de Rooms- Katholieke Kerk werd ge vraagd. Na veel plannen en overleg werd besloten tot een het houden van een „conci liair proces". Het Vaticaan gaf te kennen dat katholieke deelname een zaak is van de lokale kerken. De Wereldraad heeft een drie-jaren-plan gemaakt. Na een voorbereidend jaar (pinksteren 1987-1988) vindt nu het verdiepingsjaar plaats (tot pinksteren 1989). Daarna komt een jaar van verbre ding, met een afsluitende bij eenkomst in 1990 in Seoel. De Nederlandse Raad van Kerken heeft een afsluitjng gepland op 16 september 1989 in Utrecht. Op Europees ni veau organiseren de Konfe- rentie van Europese Kerken (KEK) en de Europese Bis schoppenconferentie (CCEE) een bijeenkomst in mei 1989 in Bazel. Het Conciliair Proces wil meer zijn dan een bezin ningsproces. Christenen en anderen zouden moeten stre ven naar vormen van „com mitment", wederzijdse Ver plichtingen en afspraken ge richt op verandering. De vraag waar het om gaat is steeds: hoe kunnen wij als christenen, als mensen, ons inzetten voor het overleven van de mensheid en de we reld die wordt bedreigd door onrecht, onvrede en afbraak. Wat betekenen de woorden: gerechtigheid, vrede en heel heid van de schepping in onze concrete situatie van al ledag? Welke afspraken kun nen we maken om tot verbe tering te komen? Vreugdedans In een Nederlandse kerk dienst zou het niet zo gauw voorkomen, maar in een kerk in Port au Prince op Haïti danste pater Eddy Julien van vreugde met een kerkganger om te vieren dat het gehate bewind van generaal Henri Namphy was verdreven. De Haïtiaanse bisschoppen hebben de nieuwe legerlei ding gevraagd de gevreesde Tonton Macoutes, de militie van de vroegere dictators Du- valier, te ontwapenen. Verder vragen zij om een zuivering van het overheidsapparaat en de afkondiging van een plan voor nationale redding. JOHANNESBURG Het beraad tussen de zwarte en blanke Nederduitse Gere formeerde Kerken in Zuid- afrika is uitgesteld tot begin 1989. De bijeenkomst, een initiatief van de Gerefor meerde Oecumehische Sy node (GOS), kan niet in ok tober worden gehouden, omdat de blanke NG-Kerk nog niet heeft voldaan aan de voorwaarden van de twee grootste zwarte NG- kerken, de NGKA en de NGSK. De twee zwarte kerken ei sen dat hun blanke „zuster kerk" de verklaring intrekt waarin zij Allan Boesak en Desmond Tutu scherp ver oordeelt om hun „politiek activisme", dat volgens de verklaring in strijd met het Evangelie is. De kerken ei sen tevens dat het beraad voor de buitenlandse pers toegankelijk zal zijn. De GOS besloot in juni te Harare tot het beraad over de apartheid en de rassen verhoudingen in Zuidafri- ka. Het voorstel was afkom stig uit de NGKA en werd door de blanke NG-kerk van harte gesteund. UTRECHT De oorspron kelijke talen van Latijnsame- rika moeten tegen het domi nerende Spaans worden be schermd. Daarom is bijbel vertaling in deze'talen niet alleen van belang voor de kerken, maar ook voor de ge meenschappen zelf. De eigen taal krijgt er een bepaalde waardigheid door. Vaak volgt er een woordenboek voor die taal en wordt die taal voortaan op scholen ge bruikt. Dit is een van de ervaringen van de Nederlander dr. K. F. de Blois, sinds kort verant woordelijk voor het vertaal werk in Noord- en Zuidame- rika van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Hij was zaterdag een van de sprekers op de algemene ver gadering van het Nederlands Bijbelgenootschap te Utrecht. Een ander voorbeeld is het vertalen van de bijbel in Cre olentalen, zoals het Sranang in Suriname of het Papia mento op de Antillen. Deze mengtalen ontstonden in het contact tussen de Europese koloniale macht en de oor spronkelijke bevolking, meestal in industriële gebie den of havens. Lang is er op deze talen neergekeken („Daar kun je de Heilige Schrift toch niet in verta len"), maar in veel gevallen is de Creoolse taal de natio nale taal geworden. De hou ding tegenover deze talen wijzigt zich in positieve zin, zo zei De Blois. De bijbelgenootschappen be kijken van geval tot geval of de bijbel in een bepaalde taal moet worden vertaald. Be halve op financiële omstan digheden wordt daarbij gelet op het gebruik van die taal in kerkdiensten en op het aan tal mensen in zo'n taalgebied dat zich in een andere taal kan uitdrukken. Is dit min der dan 25 procent, dan wordt een vertaling overwo gen, als de kerk ter plekke het zelf tenminste wil. Er worden in de wereld on geveer 5.000 talen gesproken. In 303 talen is de volledige bijbel vertaald, in 670 het Nieuwe Testament en in 1884 tenminste één bijbelboek. In totaal kan ongeveer 95 pro cent van de wereldbevolking de bijbel (geheel of gedeelte lijk) in de eigen taal lezen. In Noord- en Zuidamerika, met zo'n 600 nog gebruikte talen, zijn de cijfers: in 13 ta len de volledige bijbel, in 182 het Nieuwe Testament en in 205 tenminste één bijbelboek. In 85 talen in Noord- en Zuidamerika zijn bijbelverta lers voor het eerst aan het werk, in 80 talen bestaat er waarschijnlijk behoefte aan een vertaling en in 135 moge lijk behoefte, aldus De Blois. ve or Gemiste kans bij voorlicht^ ffigens ir gifter ElND volgende maand begint de Nederlandse Oi et Televisie (NOT) met een voorlichtingsproject voor e^orcj over aids. Op zich is dat een goede zaak. De gevolj hulpg deze seksueel overdraagbare ziekte zijn zó afschuwe de hul niet vroeg genoeg kan worden gewezen op de gevarei erste I en de mogelijkheden om er voor gespaard te blijven naar d voorts duidelijk, dat die voorlichting over de prevenj^" op een zo breed mogelijke doelgroep moet richten. zujvei en var DAAROM is het betreurenswaardig dat de makers- voorlichtingsprogramma's zelf nu al betwijfelen of htD-F; visiefilms wel voor alle onderwijsinstellingen aanvaj zullen zijn. Zij vrezen dat in hun films zó vrijmoe<t"\ seks wordt gesproken en zo onverbloemd wordt „gea JL\ dat in elk geval veel onderwijskrachten zich daarin i len kunnen vinden en hun leerlingen derhalve niet (ECH' project zullen laten deelnemen. nier I tscrisi VOLGENS de programmamakers zou de oorzaak -re w afwijzing er vooral in moeten worden gezocht dat buiten derwijskrachten behoren tot de „taboe-generatie" di t het motto „mondje dicht" dergelijke problemen nietrhoev orde wenst te stellen. Tegelijkertijd stellen de prog pa*'tij makers dat een zo goed en dus zo breed mogelijke v jijjoe, ting aan de jeugd het belangrijkste is, zodat minderrhoev hartige" leraren voor dat doel hun bezwaren maar ontsk zien te overwinnen. jpt da Maar ■p. menii DAT is een benadering die getuigt van een hooghar|Zo'n g die steeds vaker op de „Gooise matras" wordt aange vvort Want als inderdaad de voorlichting aan een zo breefhoev lijk jeugdig publiek, van brugklasser tot eindexame daat, het hoofddoel is van deze NOT-serie, dan is het de eerste taak van programmamakers met een zo bq,eerd gelijk geaccepteerde produktie te komen. De mogelijkheid daartoe was wel degelijk aanwezig^ serieuze voorlichting aan de jeugd kan immers ook i» ne taal worden gegeven zonder dat de schuttingwoot voortduring over het scherm vliegen en seksueel f zeer aanschouwelijk in beeld wordt gebracht. Feite! formatie over condoomgebruik mag in zo'n algemeif lichtingsfilm niet ontbreken. Dat geldt echter evenzJ de vermelding, dat in een huwelijk waarin de echtelil kaar trouw zijn, evenals bij samenwonende partners wisselende seksuele contacten, geen risico voor aids| Dat heeft niets met hypocrisie te maken, maar alles r, aptwoordelijkheid jegens onze jeugd en met vollediJ lichting. Sportverdwazing bij Ajaj Het opmerkelijkste sportnieuws van dit weekeinl niet uit Seoul maar uit Amsterdam. De zes bestuurslci Ajax hebben ten einde raad besloten af te treden uii houd voor zichzelf, hun gezinnen, spelers en technisgj Ook voor „een ordentelijk verloop" van wedstrijden|ster competitie en de Europa Cup kan het bestuur niet l^its) ei staan. Dat allemaal omdat supporters van Ajax oveij houdende slechte resultaten van de club zo over hui zijn geraakt, dat de Ajax-voorzitter zich alleen nog twee bewakers aan zijn zijde bij Ajax kan vertonex/~\ spelers na elke nieuwe verloren wedstrijd met worden bedreigd. De ledenvergadering van Ajax zal nieuw bestuur moeten kiezen, maar wie zal, na dezeL gevaarlijke vlaag van hevige sportverdwazing, noj hebben in zo'n bestuursfunctie? 1 jech Veel bewolking DE BILT (KNMI) Het ko mende etmaal verandert er maar weinig aan het heersen de weerbeeld. Er is veel be wolking waar af en toe wat re gen of motregen uitvalt. Ver antwoordelijk hiervoor is een depressie boven het zeegebied tussen Schotland en Noorwe gen. In de zuidwestelijke stro ming wordt vochtige en zachte lucht aangevoerd. De mini mumtemperatuur wordt dan ook ongeveer 14 graden, ter wijl de middagtemperatuur rond de 18 graden ligt. De zuidwesten wind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig en neemt in de avond toe tot hard. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Skandinaviè en Denemarken: Van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur rond 13 graden, aan de west kust enkele graden lager. Britse Eilanden: Van tijd tot tijd bui en. Middagtemperaturen uiteenlo pend van 12 graden in Schotland tot omstreeks 18 graden in zuid-Enge- land. Benelux: Aanhoudend wisselvallig. Middagtemperaturen rond 18 graden. Duitsland: In het noorden kans op regen, elders af en toe zon. Middag- temperatuur van 17 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Frankrijk: Af en toe zon. In het noordwesten kans op regen. Middag- temperatuur van 18 graderr in het noordwesten tot 25 graden in het zui den. Langs de Rivièra middagtempe raturen van rond 28 graden. Spanje en Portugal: Meest zonnig en droog. Middagtemperaturen uiteenlo pend van 22 graden in het noordwes ten tot 30 graden elders. In het bin nenland plaatselijk 35 graden. Alpenlanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperaturen om streeks 23 graden. ifelei :haj Italië, de Joegoslavische Griekse Eilanden: Zonnig J6 Middagtemperaturen ronc Amsterdam De 8 Eelde° Eindhoven Oen Helder Rotterdam Vlissingen Zuid-Limburg zw. bew. Aberdeen Innsbruck Istanbul Klagen turt Kopenhagen opme 17 en 1 17 nelga bew. 13 n dal 28 s ee Mrac 21 VOOI :s Lef 24 je de Mi" 27 ?nori hij 'h h: de I zond ie herki San Francisco g ktérs Hl jaar 2i de Al meer dan 25 |aar helpt het NRF hun geli|ke kansen te geven door financiële steun oan honderden proiekten in Nederland. Helpt u mee2 Ja, toch zeker! GIRO 953 -Af J F- Kennedyloan 101 \-r>nQb 3981 GB BUNNIK \^l fe) 03405-63244 Kil

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2