Bush versus Dukakis: gelijkspel in debat Gif containers bij Wadden blijken leeg Brandende vraag tchnici kraken nieuw Amerikaans ruimteveer stuur Ajax treedt af Doorrijder herkend na botsing voorlopig Nederland ANDIJVIE EN KIP Abortuspil nog niet in iur overtuigend lar derde zege lie Knol (midden) Daar abu een 1 het P: e te lp in trfei en siit1 dat ilPe i blijfu en lf> listori— eed is wam En /v HET WEER Rabbijn Soetendorp wil in 1995 mondiaal „jubeljaar" „Positieve discriminatie is vruchteloos en misleidend" Zwemmen snelst groeiende sport in Lelden Ontroerend begin Elly Ameling- concours Opbrengst missieveiling Zoeterwoude 72.000 gulden Maandag 26 september 1988 80e jaargang no. 24227 Uilgave Westerners, behorende tot Sijtholi Pers, Apolhelcersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244, Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank NV. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal!. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1 0,65 per mm, (amiliebenchten 1. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv advertenties Directeur hooldredacten: M Halic-"zp Chef -redacteiir W.A. Buiiteweg. Losse nummers 1.1,10 Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Tempera tuur rond 18 graden. Zuidwes tenwind, matig, aan de kust krachtig, later toenemend tot hard. Zon op: 06.32: onder 18.29. Hoog water Schev.: 02.50 en 15.20; laag w.: 10.45 en 23.19. Belgen ontvoerden Kuwaytse miljonair LONDEN De Britse politie heeft twee Belgen gearresteerd die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij de gijzeling van de Kuwaytse miljonair Walleed al-Humaid. Het tweetal is vandaag voor de rechter ge bracht. Walleed al-Humaid die sinds maandag werd vastgehouden is vrij dagnacht door de politie bevrijd tijdens een inval in een huis in Londen. Hier bij werden een man en een vrouw ge arresteerd. De 38-jarige - zakenman Walleed al-Humaid werd maandag ontvoerd uit zijn huis in Brixworth. De gijzelaars vroegen een losgeld van 3,5 miljoen gulden. Het bedrag is niet be taald. Om het leven van het slachtoffer niet nodeloos in gevaar te brengen had de politie een nieuwsstop ingesteld. iNCERING LEVENSGEVAARLIJK" YORK Drie technici die waren Lurd om de draagraketten te contro- [van het nieuwe ruimteveer Discove- n gewaarschuwd dat er mogelijk aan de raketten mankeert. De huwing komt vier dagen voor de r zal worden gelanceerd voor de Jvlucht van een Amerikaans ruimte- s het fatale ongeluk met de Chal- 1986. renieurs maakten deel uit van een Jvan 25 inspecteurs die door Morton- lol, de fabrikant van de draagraket- pvraagd waren een controle uit te In een vraaggesprek zeiden de dat Morton-Thiokol rapporten achterhield voor het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA, waarin stond vermeld welke problemen zich zouden kunnen voordoen met de raketten. Geen van de technici zou onder de huidige omstandig heden durven plaatsnemen in de Discove ry. „Ik zou nooit in een ruimteveer gaan zitten met draagraketten van Morton-Thi okol. Ik denk dat het hele systeem onvei lig is", aldus technicus Steven Agee. Een collega van hem, Aroon Murthi, zegt dat bij het ontwerpen van de raketten de kosten en het tijdschema centraal stonden en niet de veiligheid en betrouwbaarheid. De derde ingenieur, Ron Clary verklaarde dat rapporten waarin de mogelijke geva ren werden opgesomd, spoorloos verdwe nen of niet mochten worden vrijgegeven. Clary is bang dat Morton-Thiokol en de NASA niets geleerd hebben en dezelfde fouten maken als die in ianuari 1986 leid den tot de dood van de zeven beman ningsleden van de Challenger. Sindsdien is het ontwerp van Challenger ten koste van enkele miljarden dollars ingrijpend aangepast. Een woordvoerster van de NASA weigerde commentaar te geven op de uitlatingen van de technici. Ondanks gerezen problemen met het ontstekings mechanisme is het tijdstip van de lance ring overanderd bepaald op donderdag 14.59 uur Nederlandse tijd. Een NASA-ingenieur legt de laatste hand aan het machi nepark van de „Discovery". Technici hebben echter hun twijfels over de veiligheid van de stuwraketten. foto: ap (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De twee kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, de democraat Michael Dukakis en de republikein George Bush, zijn gisteravond zonder ernstige kleer scheuren door hun eerste debat gekomen. Geen van beiden maakte blunders en geen van beiden slaagde erin tijdens dit door 100 miljoen Amerikaanse tv-kijkers gevolgde tweegevecht, de ander een beslissende klap toe te brengen. Bush poogde zoveel mogelijk voordeel te halen uit wat onder de Reagan-regering is bereikt. Du kakis speelde op de latente onzekerheid onder de Amerikaanse kiezers en legde daarom meer na druk op de sociale vraagstukken. Echte spanning ontstond pas toen Bush een poging ondernam te ontkennen dat hij Dukakis een gebrek aan vader landsliefde had verweten. Een zichtbaar geirri- teerde Dukakis beet daarop terug: „Niemand mag mij verwijten dat ik niet vaderlandslievend ben. De vice-president stelt die zaak telkens weer op nieuw aan de orde. En dat wijs ik af". Bush beschuldigde Dukakis er verder van dat hij tegen de aanval op Libië zou zijn geweest. Duka kis ontkende dat met grote stelligheid en dat was een van de weinige keren waarbij hij zijn repu blikeinse tegenstander tijdens het hoffelijke, maar soms harde debat in de rede viel. Bush nam het andermaal op voor Dan Quayle, zijn keuze voor het vice-presidentschap. Hij vond dat Quayle unfair is behandeld en het slachtoffer is geworden van valse geruchten en aantijgingen. „In die omstandigheden heeft Quayle het hoofd omhoog gehouden", aldus Bush. Dukakis ant woordde: „Quayle is als vice-president bijzonder moeilijk te aanvaarden". Na afloop van het debat claimden beide partijen de overwinning. Volgens een overigens nog niet beëindigde telefonische opiniepeiling van CBS vond 63 procent van de kijkers dat Bush had gewonnen. Opmerkelijk was dat de meeste politieke commentatoren van oor deel waren dat Dukakis als winnaar uit het eerste debat tevoorschijn is gekomen. Pagina 4: „Zwevend" electoraat weet nog niet waar het aan toe is. [L Regilio Tuur in Seoul ook zijn derde in het olympisch bok- •i gewonnen. Tegen chot David Anderson, rie keer tegen het can- ng, had Tuur anderhal- nde nodig. Scheidsrech- lolph brak de ongelijke 1 toen af. De veSerge- uit Hoogvliet plaatste ook iarmee voor de kwart- e spo waar"in hij tegenover ichaaemeen Dumiterscu zal Vanderlijde bereikte g de kwartfinale van lympisch bokstoernooi Zwaargewichten. In zijn partij versloeg hij de :i)an Nigeriaanse afkomst Akinwande nipt op 3-2. 1 nster Monique Knol tierde Nederland gisteren tweede gouden olympi- ij ledaille door de indivi- wegwedstrijd voor da- haar naam te schrij- •r-f ven. De vrouwelijke Jean- Paul van Poppel versloeg., in de eindsprint Jutta Niehaus uit West-Duitsland en de Russi sche Laima Zilporite. Leo Peelen greep zaterdag op de olympische wielerbaan het zil ver in de puntenkoers over vijftig kilometer. Peelen werd in de eindstrijd verslagen door de Deen Dan Frost. De hockeyheren hebben zich op de valreep kunnen plaatsen voor de kruisfinales. Ze ein digden dank zij de winst van 2-Ö op Pakistan als tweede in hun poule. Eerste werd Au stralië. |n ERDAM Het bestuur van Ajax heeft gisteravond beslo- e functies beschikbaar te stellen. De clubleiding, onder ring van voorzitter Ton Harmsen, meent dat niet langer ïstrudorden ingestaan voor de veiligheid van de bestuursleden lilie, technische staf en spelers, die door de aanhoudende ïve resultaten aan meer dan alleen felle kritiek bloot Ook kan niet langer worden ingestaan voor een veilig van competitie- eri Europa Cup-wedstrijden. De Amster- politie is op de hoogte van de bedreigingen. Officiële aan- ijn er (nog) niet De Ajax-top wordt vooral telefonisch be en verbaal op en rond het stadion. is Ton Harmsen betekent de stap overigens niet, dat het definitief uit beeld is. De verenigingsraad moet het op- van de vijf-hoofdige leiding immers nog goedkeuren, n verloor Ajax met 3-1 van RKC. Autorijdt winkel binnen Na een ongelukkige inhaal manoeuvre is een 55-jarige automobiliste uit Den Haag zaterdag ochtend een winkel aan het Hobbema- plein binnen gereden.,De vrouw wachtte op de Hobbema- straat voor het rode licht, in de meest rechtse van twee rijbanen, bestemd voor linksafslaand verkeer. De automobilist naast haar sloeg echter niet rechtsaf, maar reed rechtdoor. De vrouw gaf extra gas om voor de auto langs te gaan. In de bocht verloor zij de macht over het stuur en ramde een winkelpui. vaaJRI prehi rij. N drin FIE 14 CENT DER IRDAM De koffie <lmet ingang van woens- mrder. Douwe Egberts eeft een verhoging aan- 'gd van veertien cent n pak van 250 gram, 3,13 gaat kosten. De :offieproducenten mo- beslissen of ze hun ook verhogen. Volgens rdvoerder van de Vere- 1 van Nederlandse Kof- $ders is het gebruikelijk andere firma's het be- n DE volgen. fej lf „Ko ™RaC, SCHlP ontvangen Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- krant wordt nog dezelf- nabezorgd. (ADVERTENTIE) DONFESTIJNV IELLIGE HOBBIES IUKE NOVITEITEN DETHEATER ITENHAL DEN HAAG SASSENHEIM/AALSMEER Een 34-jarige inwoner van Aalsmeer is zaterdagochtend in zijn woonplaats aangehouden nadat hij vrijdagavond een verkeersonge luk in Sassenheim had veroorzaakt. De man reed op cfe kruising van de Kerklaan en de Parklaan door het rode licht en botste op de wagen van een 38-jarige Sas- senheimer. De man uit Aalsmeer stapte uit ziin wagen, bekeek de schade en reed vervolgens weg zonder zich bekend te maken. De Sassenheimer meende echter het gezicht van de tegenpartij te herkennen. De politie van Aalsmeer wilde de man, die in Sas senheim werkt, later op de avond in zijn woning aanhouden, maar hij bleek niet thuis. Wel stapte hij luttele ogenblikken later het bureau daar binnen om aangifte te doen van diefstal van zijn auto. Toen de Aalsmeerse politie de man zaterdagochtend nog eens vroeg naar de achtergronden van de diefstal, bekende hij die verzonnen te hebben. Na de aanrijding had hij zijn be schadigde wagen ergens in Alphen aan den Rijn geparkeerd en had de taxi naar Aalsmeer genomen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens doorrijden na een aanrijding, ver duistering van zijn auto en valse aangifte. Post in brand gestoken in Katwijk KATWIJK Vandalen hebben gisteravond een brievenbus op het Hoornesplein opengebroken en de poststukken in brand gestoken. De brievenbus was op dat moment erg vol, omdat een uur later de laatste lichting plaats zou vinden. De postbode heeft slechts een klein deel van de post kunnen redden. Mensen die gisteren post in de bus gegooid hebben, kunnen zich melden Dij het postkantoor aan net Baljuwplein in Katwijk. Eerste illegale cd's in beslaggenomen LEIDEN Na een controle van een auto met aanhang wagen op de Europaweg in Leiden heeft de politie zon dag voor het eerst in Neder land een partijtje illegale cd's in beslag genomen. In eerste instantie werden in de auto en aanhanger alleen 800 illegaal opgenomen lp's aangetroffen met live-opna men van popgroepen, ook wel als „bootlegs' aangeduid. La ter bij huiszoeking, werden de cd's en nog eens 700 platen aangetroffen. De bestuurder en een inzittende, een 32- en een 34-jarige Leidenaar, zijn aangehouden op overtreding van de auteurswet. Zij hadden de platen en cd's geïmporteerd uit het buitenland om ze hier te verkopen. De waarde van de in beslag genomen lp's wordt door de heer Welbers hoofd van de af deling piraterij van de Opspo ringsdienst Buma-Stemra ge schat op 75.000 tot 150.000 gul den. Eerder dit jaar zijn aan houdingen in Delft en Roosen daal verricht in verband met het in bezit hebben van illega le lp's. Welbers verwacht niet dat in deze zaak meer aanhou dingen worden verricht. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, CJD kilo OS a Kipdnim-/ 33 braadsticks, Q QQ kilo KM® 1039 albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea DEN HAAG Het zal nog" minstens een half jaar duren eer bekend is of de in Frankrijk geproduceer de abortuspil ook op de Nederlandse geneesmid delenmarkt zal worden toegelaten. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen, dat in opdracht van het ministerie van WVC alle nieuwe medicij nen aan een streng onderzoek onderwerpt, heeft doorgaans ongeveer zes maanden nodig voor een advies omtrent het al dan niet in de handel brengen van een preparaat. Vorige week deelde het Fran se ministerie van volksgezond heid mee dat de abortuspil, die momenteel in Franse abortus klinieken wordt gebruikt, ook zal worden geïntroduceerd in Nederland, Groot-Brittannië, de Scandinavische landen en Spanje. De pil wekt een abortus op bij vrouwen die maximaal zeven weken zwanger ziin. Het mid del is niet bedoeld voor ge bruik door particulieren, om dat het alleen toegepast kan worden in combinatie met een behandeling in een ziekenhuis of abortuskliniek. IJMUIDEN/TERSCHELLING De gifcontainer die dit weekeinde werd gevonden voor de kust van Terschelling en waaruit aanvankelijk lading leek te lekken, blijkt leeg te zijn. Dit heeft het chemische concern ICI vanmorgen laten weten. ICI zegt de leverancier te zijn geweest van het ge vaarlijke trimythilamine, dat in kleine hoeveelheden uit de lekke container lekte. De Kustwacht vond zondag twee van deze witte, cilindervormi ge constructies, die in een oranje frame in zee dreven. De ene container bleek intact en is op Terschelling aan land gebracht; de andere zorgde voor grote consternatie vanwege een lek. Om die reden is het zes meter lange gevaarte voor de zekerheid in de vaargeul tussen Terschelling en Vlieland verankerd. Hoewel beide containers dus volgens ICI leeg zijn, is het volgens het concerii mogelijk dat achtergebleven resten van de stof in com binatie met water en lucht een zware stank verspreiden. Veel kan er niet in het water zijn gekomen, zegt ICI. Trimythilamine is een grondstof voor de chemische industrie. Het is een blauwzuurachtig gas, dat giftig, licht ontvlambaar en explosief is. De kapitein van een langs Terschelling varend schip waar schuwde zaterdag de Kustwacht dat er een container in de gol ven v as gesignaleerd. Enkele uren later kwam een tweede mel ding binnen, maar vooralsnog kon in verband met het storm achtige weer geen zoekactie worden ondernomen. Een vliegtuig van de Kustwacht vond de twee gisteren op niet al te grote af stand van elkaar. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Hebt o dat nou ook? Dat ze je de hele dag dezelf de vraag stellen, zo van: „Is er nog olympisch nieuws? Zijn er nog medailles gewonnen? En door wie?". Want radio en televisie ten spijt, een mens heeft toch geen tijd om de hele dag voor zo'n kijk kast te gaan zitten of naar de radio te luisteren. Hij wil ook wel eens gaan wandelen, fietsen, sport en of heel iets anders doen waar hij zin in heeft, dan constant al die verrichtingen in Seoul te vol gen. Dat laat hij natuurlijk over aan het legertje verslaggevers van de Leidse Courant dat werkelijk dag en nacht in touw is om ook voor u de branden de vraag van elk moment - maar dan zwart op wit! - te beantwoorden. Jazeker, er is weer olympisch De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1