Y jectie voor e jeune helpt Timmermann en Johnson verrassen in de slotfase De oudste is de beste Beurskens wekt medelijden Yvonne van Dorp proeft de sfeer Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u!. 'agini )RT CcidocScywuvnt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 Verschoor is enige medaillekandidaat PUSAN Van de Nederlandse zeil-equipe lijkt in Pusan na de vierde race alleen plankzeiler Bart Verschoor nog enig uit zicht te hebben op een medaille. Na zijn vierde plaats van vandaag staat Verschoor vijfde in het algemeen klassement. De rest van de Nederlandse zeilers staat er weinig hoopvol voor. Heiner staat in het klasse ment van de Finjollen zesde. In de 470- klasse bezetten de gebroeders Drontmann de zevende en de dames Vegter/Bultman de dertiende plek. Het duo Koning/Schel ling, actief in de Flying Dutchman, staan zestiende. Bakker en Vandenberg, in de Star, doen het niet veel beter: achtste in het algemeen klassement. De Van Bladels kun nen met een elfde plaats in de Tornado's ook nauwelijks tevreden zijn. SEOUL De oudste was de beste, de cha- grijnigste ook. Jelena Chou- chounova lachte pas toen zij zeker was de beste turnster van de Olympische Spelen in Seoul te zijn. Jarenlange mislukte pogingen de beste ter wereld te worden hadden haar humeur geen goed gedaan. In Seoul was ze in supervorm. Dat was nodig ook om het Roemeense feno meen Daniela Silivas, veelvou dig Europees en wereldkam- §ioene, achter zich te houden, joesjoenona veroverde de achtkamp met 79.662 punten voor Silivas 79.637 en haar landgenote Svetlana Boginska- ja 79.400. Nooit eerder haalde een turnster zo veel punten in een groot kampioenschap. De 15.000 toeschouwers gaven de winnaressen na een spannen de en dramatische finale een minutenlange staande ovatie. Voor de toestelfinales begin nen kan worden gezegd dat het turnen in Seoul van excep tionele kwaliteit was. Reeds 32 keer werd de maximale score van 10 gegeven, 19 keer bij de mannen, 13 keer bij de vrou wen. Chouchounova en Silivas kregen ieder zes keer een tien. Na de overwinning van de Sovjetunie in de landenwed- strijd leek Silivas favoriet voor de individuele titel. De Roe meense was op alle fronten de evenknie van de verbeten Chouchounova. Silivas verloor het titanenduel op de balk, waarop ze eentiende tekort kwam voor de hoogste note ring. Volleybalsters Peru shockeren Chinesen SEOUL De Peruaanse volleybal sters hebben een einde gemaakt aan de ongeslagen status van wereld- en olympisch kampioen China. Vier jaar bleven de Chinese speelsters zonder nederlaag. In negentien wedstrijden in officiële kampioenschappen stonden zij slechts drie sets af. Gisteren werd de zege reeks ondergebroken. Peru, derde in het wereldbeker-toer nooi van 1986, shockeerde de Chinese ploeg door haar onverzettelijkheid en hoge niveau. In vijf sets (13-15, 15-13, 7-15, 15-12, 16-14) moest China buigen voor het Zuidamerikaanse geweld. Succes roeidames in B-finale SEOUL In de B-finale van de olym pische roeiwedstrijden in Seoul heeft het dameskwartet Compaan, Pentenga, Wessel en Zeekant de eerste plaats be haald. De Nederlandse dubbel vier ging twee seconden eerder over de finish dan de Hongaarsen, die tweede werden. Bij de vier zonder stuurman (heren) eindig den Sven Schwartz, De Vries, Leutscher en Ralph Schwartz ook in de B-eind strijd achter Nieuw-Zeeland en Frank rijk als derde. De dubbelvier bereikte in de kleine finale de tweede plaats. Nelis, Bakker, Van Den Eerenhout en Kelder man moesten de Polen voor laten gaan. Skiffeur Henk Jan Zwolle finishte in zijn B-finale als laatste. De Nederland- ïkeysters zien de %che medailles al langen nadat van- d in Seoul Groot- 1pië achteloos werd 1 geschoven: 5-1. 5}en de ïjnstil- jnectie speelklaar ge- ILisanne Lejeune, die rafhoekslagen de val- pn de Britsen losliet, ^-speelster, maar net |voor het toernooi in gekneed, zag haar rfie (en in totaal vier) 1 slagen. De opponent Irdoor zo- gedemorali- |at van een boeiende geen sprake kon dat was in het nabije wel anders. (telveen onlangs nog let elftal van bonds- (ijs van Heumen niet jan een gelijkspel, bij den moesten strafballen de doorslag geven en bij verschil lende andere gelegenheden was Engeland of Groot-Brit- tannië voor Nederland zeker geen wingewest. In het Song- nam-stadion was daar vandaag van een duel geen sprake. Het uitpakken van Lejeune ver hinderde dat. Laurien Willem- se. „Ik had verwacht een ma rathon te moeten lopen". Ze kon volstaan met een blokje om. Vierde treffer Nadat Lejeune haar vierde treffer had laten bijschrijven, zorgde coach Van Heumen er al vast voor dat niet alle reser ves op het laatste moment nog aan een medaille moeten worden geholpen. Dat over kwam Martine Ohr bijvoor beeld in Los Angeles. De aan- valster van HDM maakte toen^ pas de laatste minuten van het toernooi actief mee en kreeg voor die verrichting ook goud. Nu mocht Ohr, die een ver frissende werking op de Oran je-aanval had, Wolff aflossen. Van Doorn en Aardenburg verschenen in het veld voor respectievelijk Holsboer en Bolhuis, als gold het een oe fenwedstrijdje. Van der Ben nam vervolgens in die logica uiteraard Lejeune een paar keer het werk uit handen bij de strafcorner. Keepster Buter en verdedigster Fokke komen nog aan de beurt, beloofde Van Heumen. Waarschijnlijk dient die mogelijkheid zich zondag al aan als het duel met Argentinië op het programma staat. De plaats in de halve eindstrijd kan er niet door in gevaar worden gebracht. Nederland-Groot-Brittannië 5-1 (3-1): 6. Lejeune 1-0 (strafcorner), 20. Le jeune 2-0 (s.c.), 32. Lejeune 3-0 s.c.), 34. Dixon 3-1 (strafbal), 39. Lejeune 4-0 (s.b.), 67. Von Weiier 5-1. Scheids rechters: Ache (Bel) en Hernandez (Spa). Toeschouwers: 5000. Nederland: De Beus; Van Manen, Le jeune, Nieuwenhuizen en Van der Ben; Holsboer (63. Van Doorn), Ben- ninga en Willemse; Wolff (40. Ohr), Bolhuis (63. Aardenburg) en Von Weiier. Groot-Brittannië: Ok; Hambly, McBride, Brewer (40. Fraser) en Dixon (57. Atkins); MacLeod, Karen Brown en Gill Brown; Ramsay, Par ker (49. Sixsmith) en Nevill. killeverdeling 385i Staten 5 5 16 5/8 581/2 43 3/8 106 7/8 19 3/4 11 h< vast. e kwi aee a; 'onds langz; een tel t mod 1 weei erd ost De ovi markt maar Vel der lei' namif1 >ed vaS r Yorkj llerploeg t het niet De Nederlandse peg op het onderdeel itervolging is vanoch- ^eschakeld in de kwa tten in het olympi- nooi. In de reeksen, Ie Australiërs een we- ;d reden van 4.16,32, 'Tederland niet ver. lak was het betrek- len van de vier Beu- ■nt, Peelen en Van as het verkrampte rij- Westlander Van man uit Pijnacker ie ronden voor het trein verlaten en dat le de genadeslag voor "team. Ten Kate moet finale lopen SEOUL Marathonloper Marti ten Kate heeft de finale van de 10.000 meter bereikt, nadat hij vanochtend in Seoul twaalfde was geworden in een persoonlijke recordtijd van 28.23,23. De Twent, die in Seoul is om op de slotdag de marathon te lo pen, werkte om toch enig wedstrijdgevoel te krijgen de 10.000 meter af. „Je lacht je toch rot als je hier dan toch nog de finale zou halen", zei Ten Kate toen hij op de tribune naar de tweede serie van de tien kilometer stond te kijken. „Het geeft een lek ker gevoel voor de marathon 'wanneer je kort tevoren je per soonlijk record verbetert. Dan weet je dat de snelheid er is. Voor die tien kiLometer had ik in de training niet eens iets terugge nomen, omdat de marathon het belangrijkste blijft. Dinsdag dus nog een wedstrijd, want ik moet die finale lopen omdat ik an ders niet op de marathon mag uitkomen". SEOUL Het atletiek- toernooi tijdens de Olympische Spelen, dat vandaag in Seoul is be gonnen, leverde een sen satie en een bijna-verras- sing op. Ulf Timmer mann, die voor de eerste zorgde, blijkt over ijzer- sterke zenuwen te be schikken. Sprinter Ben Johnson vestigde eerder anderszins de aandacht op zich. De 25-jarige Oostduitse wereldre cordhouder kogelstoten Timmer mann leidde de finale vanaf de eerste stoot en dacht zich toen hij in ziin vijfde po ging 22,29 meter liet registre ren zeker van het goud. Toen kwam de grote verrassing. De Amerikaan Randy Barnes stootte in zijn zesde beurt 22,39 meter, ruim een meter verder dan zijn beste resul taat in de voorgaande vijf po gingen: 21,31 meter. Ulf Tim mermann sloeg verbijsterd de handen voor het gezicht Ben Johnson (voorgrond) moet toezien hoe Linford Christie (midden) en de gespannen kijken de Dennis Mitchell hem voorblijven bij het passeren van de finish in de seriewedstrijden^ maar pakte even later tot het Het opmeten van die stoot scorebord en Timmermann uiterste geconcentreerd de leek voor de Oostduitser stortte zich in de armen van 7,250 kilo wegende kogel op uren te duren. Toen ver- landgenoot Udo Beyer, die voor zijn laatste beurt. scheen 22,47 meter op het met 21,40 meter vierde werd. Het brons was voor de Zwit serse wereldkampioen Wer ner Günthör met 21,99 meter. De series van het vandaag begonnen atletiektoernooi le verden nog bijna een sensatie van de eerste orde op. Ter wijl iedereen een aanspre- kend duel tussen Ben John- 5 son en Carl Lewis verwacht. was bijna in de kwalifikatie- I lopen een streep door deze I spectaculaire ontmoeting ge- haald. Johnson liet, al gas te- rugnemend vlak voor de fi- i| nish, zich namelijk in zijn se- rie nog bijna verrassen door een concurrent. De Canadees j onderkende tijdig het gevaar en plaatste zien alsnog. Derde goud De derde gouden medaille van de eerste atletiekdag ging naar de Tsjechoslo- waakse snelwandelaar Josef Pribilinec, die met een olym pisch record van 1.19.58 de 20 kilometer op ziin naam bracht vóór de Oostduitser Ronald Weigel en de Itali aanse wereldkampioen Mau- rizio Damilano, die Pribilinec vorig jaar in Rome had moeten laten voorgaan. Elly van Hulst kwalificeerde zich voor de finale van de 3000 meter. FOTO: DIJKSTRA SEOUL Na het uitval len van de geblesseerde Tineke Hidding op de ze venkamp had de Neder landse atletiekafvaardi- ging vandaag in Seoul wat meer geluk in de series van de 400 meter dames en de 800 meter heren. Yvonne van Dorp, die als reserve voor de 4 x 100 me ter ploeg in Seoul is, kreeg op de eerste dag al de gele genheid de olympische sfeer te proeven omdat zij ook indivi dueel is ingeschreven op de 400 meter. De Leidse startte in de vierde serie waarin zij in 52,84 seconden gemakkelijk als derde eindigde. Uit de series gingen de eerste vier en de vier snelste verliezers over. Voor haar kwalificatie op de 3.000 meter had Elly van Hulst zich geen zorgen gemaakt. Veel meer problemen had zij een half uur voor de start ge had. Toen zij zich wilde ver kleden bleek in de dames- kleedkamer een groep Fran sen te zitten, die niet wilden weggaan. Nadat een veilig heidfunctionaris was geroe pen, vertrokken de Fransen tergend langzaam. Op dat moment kneep ik hem even omdat ik bang was dat ik niet op tijd in meldkamer zou zijn. Gelukkig viel het allemaal nog mee", aldus Van Hulst. De 800 meterlopers Rob Drup- pers en Robin van Helden naalden moeiteloos de tweede ronde. Beiden eindigden in hun serie, er werden negen reeksen gelopen, als tweede. Druppers' tijd was in de zesde serie 1.47,48. Van Helden kwam een race later uit op 1.46,99. Elly van Hulst deed wat zij aan haar eerste plaats op de wereldranglijst verplicht was, zich kwalificeren voor de fina le van de 3000 meter dames van zondag. De Rotterdamse nam direct na de start de kop en bleef voortdurend voor in het veld. De eerste twee kilo meter waren niet snel in 6.01,18 maar daarna ging het tempo fors omhoog. Voor de laatste 1000 meter werd 2 mi nuten en 47 seconden, geno teerd. „Ik had er totaal geen belang bij mij moe te maken. Toen ik zo lekker op kop liep en nie mand wilde overnemen vond ik het best. Ik kon in de bin nenbaan mijn eigen ritme lo pen. Ik was alleen bang dat die Kenyaanse gekke dingen zou gaan. De Afrikaanse loop sters snijden soms ineens naar binnen en dan kan je valpar tijen krijgen," aldus een zeer ontspannen Van Hulst". Gevreesd De door Van Hulst gevreesde Susan Sirma speelde, toen het tempo twee en een halve ron de voor de finish scherp om hoog ging, geen rol van bete kenis meer. Er bleef een groepje van zeven loopsters over, dat om zes plaatsen moest strijden voor directe kwalificatie. Bij dat zevental was ook de olympische kampi oene van Los Angeles Maricia Puica. De Roemeense, die met een zwaar ingetaped rechte- ronderbeen liep, stapte echter bij het ingaan van de laatste 200 meter uit de baan. De Russin Elena Romanova won de serie in 8.48,47, Van Hulst werd tweede in 8.48,54. In de tweede serie van de 3000 meter deden zich geen veras singen voor. De Roemeense Paula Ivan, dit jaar de snelste op de 1500 meter, won in 8.43,09. Mary Slaney-Decker, die vier jaar geleden als grote favoriete ten val plaatste zich als vijfde. SEOUL Twaalf kilome ter voor het einde van de marathon was het ge beurd. De duizenden toe schouwers langs de weg keken medelijdend toe hoe Carla Beurskens, ge plaagd door voetproble men, verkrampte. Verslagen zag zij toe hoe de ene na de an dere atlete haar passeer de. Zelfs meerijden met de bezemwa gen was haar niet gegund. Die was nergens te ontdekken. Het was aan de Nieuwzeelandse Lorraine Holler te danken dat zij nog de eindstreep haalde. Carla Beurkens „Zij haalde me in en spoorde me aan door te gaan. We hebben de laatste zes kilometer in wandeltempo afgelegd. Ik kon niet harder. Mijn tenen werden afgekneld. Het leek wel alsof miin voeten werden opgeblazen". Ver achter de ongenaakbare Portugese Rosa Mota, die voor Lisa Martin en Katrien Dorre 'het goud greep, kwam Beurs kens als drieëndertigste aan de finish. Een illusie armer en diep teleurgesteld. Vooral om dat de voorbereiding prima was verlopen. „Ik had nergens last van. Ook mijn maag gaf geen problemen. Ik snap niet waarom mijn voeten het lieten afweten. Vermoedelijk heeft het te maken met een oude blessure". Wat de oorzaak ook was: één ding stond vast. Carla Beurs kens was er, alle kwaliteiten ten spijt, wéér niet in geslaagd op een groot toernooi haar faam waar te maken. Tijdens het olympisch toernooi van Los Angeles kreeg zij een spons in het oog, waardoor een contactlens verloren ging en zij niet goed meer kon zien. In 1982 speelde in Athene, toen zij tijdens de EK in kansrijke positie lag, haar maag op. Een jaar later moest zij bij de titel- strid in Stuttgart een sanitaire stop inlassen. In 1983 werd zij bij de wereldkampioenschap pen geremd door een blaar. Nu trokken haar tenen zich samen. Waarschijnlijk letter lijk en figuurlijk. Rosa Móta kende dat soort verschijnselen niet. De 30-iari- ge Portugese boekte met haar* olympische zege de tiende overwinning in haar carrière. Ze veroverde de laatste gou den medaille die nog in haar verzameling ontbrak. De ma rathonmedailles voor de da mes waren de eerste die in het atletiektoernooi werden uitge reikt. Rosa Mota, tweevoudig Europees kampioene en houd ster van de wereldtitel, heeft nu nog maar een wens: de snelste marathonloopster van de wereld worden. De 1,57 meter lange atlete heeft er de potentie voor, ze ker gezien de manier waarop zij nu ook weer haar stempel op de marathon drukte. Rosa Mota regeerde de tweede olympische damesmarathon op souvereine wijze. Vanaf het begin voerde de kleine Portu gese het veld aan. Aanvanke lijk was er een grote kopgroep van veertien loopsters, waarin ook de Noorse Grete Waitz, die na twintig kilometer zou uitstappen, twee Russische loopsters, de Oostduitse Kah- rin Dörre, de Australische Lisa Martin, de snelste van dit jaar en Carla Beurskens. Mota hield het tempo voortdurend hoog en duldde niemand aan de leiding. Rond de 38e kilo meter vond Mota dat het tijd werd afstand te nemen. Polo- vinskaja, de Russische kampi oene, had al moeten lossen en Dörre en Martin toonden dui delijk sporen van vermoeid heid terwijl de Portugese met opvallend gemak bleef door- De Portugese marathon-winnares Rosa Mota met om haar nek de gouden olympische medaille, de enige medaille die nog In haar verzameling ontbrak. FOTO: AP gaan. Mota passeerde na 2 uur, de opvolgster van de Ameri- 25 minuten en 39 seconden on- kaanse Joan Benoit, die vier der een staande ovatie van het* jaar geleden in Los Angeles in slechts half gevulde stadion de 2.24.52 zegevierde, eindstreep en werd daarmee PETER VAN PUTTEN WIJNSMA OPDREEF SEOUL Maijon Wijns- ma lijkt op de zevenkamp in Seoul na vier onderdelen, de 100 meter hor den, het hoog springen, kogelstoten en de 200 meter op weg naar een verbetering van haar nationa le record, dat sedert 22 mei op 6213 punten staat. Halverwege die record-zeven- kamp in Eindhoven, stond Wijnsma op een score van 3656 punten. Vanochtend sloot zij in Seoul de eerste dag af met een totaal van 3680 punten. Die winst had zii te danken aan een voortreffelijke hoogte- sprong van 1,86 meter, een persoonlijk record, en beter ten opzichte van Eindhoven leed Wijnsma op de 200 meter in 25,03 seconden. Na de eerste dag bezet Marjon Wijnsma de veertiende plaats. De tussenstand wordt uiter aard aangevoerd door de Ame rikaanse wereldrecordhoud ster Jackie Joyner met 4264 voor de Oostduitsen Sabine John (4083) en Anke Behmer Hidding al voor start onzeker SEOUL Tineke Hid ding viel de twijfelachtige eer te beurt de eerste uit- valster te zijn tijdens het olympisch atletiektoer nooi. De zevenkampster uit Alkmaar verscheen met een hamstring-blessu re aan de start van de 100 meter horden. Na het ne men van de zesde hinder nis stapte zij krimpend van pijn uit de baan. „Al voor de start wist ik dat ik de zevenkamp ver moedelijk niet zou kunnen afmaken. Ik heb het ech ter toch geprobeerd. Ik voelde de hamstring on derweg kapot gaan. Ik had hem zo ingetaped dat hij er niet kon afscheuren, maar verder gaan was ui teraard onmogelijk". Tineke Hidding, die een zevende plaats in de eind rangschikking was toebe dacht, had de blessure tien dagen geleden in het trai ningkamp in Japan opge lopen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7