„Handel ontstaat door praten, maar niet met een computer" KNOY geeft verzet tegen andere winkeltijden op Beurs van Amsterdanl Glasvezel met dubbele capaciteit DAMRAK KIEST VOOR CENTRALE MARKT Meeste exporteurs kennen hun talen niet ECONOMIE fieicUeSou/uwt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 PAGIN )RT OESO: werkloosheid neemt niet meer af PARIJS - Volgend jaar zal de werkloosheid in Europa niet ver der afnemen. Ook in Japan zal er niet veel veranderen. Alleen in Noord-Amerika zal de werkloos heid verder verminderen. Dit zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar vandaag gepubli ceerde verslag over de werkgele genheid. Voor alle bij de OESO aangesloten industrielanden te za- men genomen betekent dit dat de werkloosheid als percentage van de beroepsbevolking in 1989 nau welijks zal veranderen. De werk- loosheid in Centraal- en West-Eu ropa zal gemiddeld 9,5 procent be dragen. KvK's reageren ook anders op vrouwen ROTTERDAM - Niet alleen banken maar ook Kamers van Koophandel reageren „an ders" op vrouwelijke ondernemers dan op mannelijke. De behandeling aan de balie is niet „sekse-neutraal" en het inlevingsver- ïijk ondernemerschap nog niet door ieder een als een normaal verschijnsel be schouwd, zo zei staatssecretaris Evenhuis van economische zaken gisteren tijdens een congres in Rotterdam over de moeilijkheden waar vrouwen tegen op lopen wanneer zij ondernemer willen worden. De staatssecre taris kondigde aan met de Kamers van Koophandel te willen praten over verbete ring van de „toegankelijkheid" van deze in stellingen voor vrouwelijke ondernemers. WEST-DUITSLAND MAG MAGERE EDAMMER BLIJVEN VERKOPEN LUXEMBURG - Westduitse kaasfabrikanten mogen magere Edammer kaas blijven exporteren naar Nederland. Dat heeft het Europees Hof van Justitie gisteren besloten in een zaak die door de Nederlandse regering was aangespannen. Volgens Den Haag mag de Duitse kaas niet als Edammer worden verkocht, omdat hij een vetgehalte van 34,3 procent heeft. Edammer moet minstens 40 procent bevatten, zo bepaalt de Codex Alimentari- us, een voorschrift voor de beschrijving van voedselprodukten van de Verenigde Naties. Het Hof bepaalde echter dat een pro- dukt niet zomaar kan worden verboden, omdat het niet hele maal overeenkomt met de norm. De rechters zeiden dat een lid van de EG niet zomaar de invoer van een bepaald produkt kan staken dat elders in de Gemeenschap wel wordt verkocht, al leen omdat het vetgehalte volgens de eigen normen te laag is. Een zegsman van het Produktschap voor Zuivel verklaarde gis teren niet wakker te liggen van het arrest. De uitspraak ligt in de lijn der verwachtingen. De Nederlandse kaasexport naar Frankrijk heeft volgens hem maar weinig concurrentie te duch ten van de magere Edammer uit de Bondsrepubliek. Nederland geeft meer uit aan onderzoek technieken DEN HAAG - Nederland zit wat de uitgaven voor technologisch onderzoek en ontwikkeling betreft vergeleken met concurrerende landen nog steeds achteraan in het peloton, maar schuift naar voren. In 1987 werd 2,4 procent van het Bruto Binnen lands Produkt aan onderzoek en ontwikkeling be steed, waarmee ons land de Verenigde Staten voorbij streefde. Het gaat hierbij om uitgaven van zowel de overheid als het bedrijfsleven. De groei zit voornamelijk bij het bedrijfsleven, zo blijkt uit het Beleidsoverzicht Technologie 1988-1989 van minister De Korte van economische zaken. In 1988 zal het bedrijfsleven naar schatting 6,2 miljard gul den aan onderzoek en ontwikkeling besteden. Bij de regeling die de ontwikkeling van informatie technologie, nieuwe materialen, biotechnologie en medische technologie stimuleert (PBTS), komt 70 procent van de aanvragen van bedrijven met min der dan 200 werknemers. Directie van Sijthoff Pers wordt uitgebreid DEN HAAG De directie van de krante-uitgeverij Sijt hoff Pers wordt per 1 juni vol gend jaar uitgebreid met de heren Th.S. Bakker, drs. R.W. Bartelds en H.H. Geerling. Met ingang van dezelfde da tum gaat een van de huidige directeuren, de heer H.A.M. Hoefnagels, met vut. Zijn col lega mr. J. J.Nouwen wordt voorzitter van de daarna uit vier leden bestaande directie. Eveneens per 1 juni volgend jaar is dé heer N.J.A.M. Be- rendse benoemd tot directeur financiën en administratie, mr. J.A.J. Zegveld tot directeur personeel en organisatie en de heer J.A. Vlasveld tot direc teur van Uw Thuiskrant, de huis-aan-huisbladsector van Sijthoff Pers. Deze laatste drie directeursfuncties zijn niet sta tutair. Sijthoff Pers is uitgeefster van onder meer de Haagsche Cou rant, Het Binnenhof, de Leidse Courant en de Goudsche Cou rant. De heer Bartelds zal met name optreden als directeur van de Haagsche Courant. ACF koopt meerderheid in cam implants leiden AMSTERDAM - Het che- misch-farmaceutisch concern ACF heeft een meerderheids belang gekocht in het Leidse biomaterialenbedrijf CAM Im- Clants. Dit bedrijf houdt zich ezig met het aanbrengen van beschermlagen op implantaten (bijvoorbeeld kunstheupen en kunstknieën), waarvan testre sultaten hebben aangetoond dat deze daardoor beter door het lichaam worden geaccep teerd. CAM Implants maakt ook implantaten die qua sa menstelling veel op natuurlijk bot lijken. Voor ACF past deze jongste aankoop in haar streven om de activiteiten in de gezondheids zorg te verbreden. De belang rijkste activiteiten op dat ter rein bestaan uit de produktie van geneesmiddelen, verband- stoffen, wegwerpartikelen en handel en distributie in artike- de De jaaromzet bedraagt 1 mil jard. Bij ACF werken onge veer 2000 mensen. EINDHOVEN - Philips begint i binnenkort met de produktie i van een volledig nieuw type i glasvezel voor telecommunica- I tie. Deze heeft een tweemaal I zo grote transmissiecapaciteit I als de huidige vezeltypes. De I nieuwe glasvezel biedt boven- i dien de mogelijkheid om met I behulp van goedkope licht bronnen zeer economische glasvezelnetwerken te installe- i ren. Ook als het huidige tele- foonnet de dubbele transmis- i siecapaciteit nog niet nodig zou hebben, kan volgens Phi- lips op elk moment van de le- vensduur van de glasvezel de i capaciteit van de verbinding i worden verdubbeld. 's-Gravenzande - Westland-Zuld, vrij dag 23 september aubergines 70-265; bleekselderij 45- 165; bosradijs 17-35; broccoli 270- 350; cherry tomaten 105-175; cour gettes 47-175; daikon 40-100; eike- bladsla 10-26; frankenthaler 290-650; golden Champion 650-690; knolvenkel 60-110; komkommers 25-71; kom kommers krom 25; kouseband 880- 900; muscaat 70-760; meipenen oog geel 100-310; meloenen suiker 140- 290; paksoi 80-85; paprika groen 100-150; paprika rood 180-380; pa prika wit 190; patlsson 65; pepers groen 410-450; pepers rood 780-810; pompoenen 520-590; prlnsessebonen 310-320; rabarber 35; radijs zakjes 13-41; radicchio rossa 80-120; rettich 10-35; sla 13-28; snijbonen 300-410; tomaten 56-147; vleestomaten 59- 121; ijsbergsla 20-71. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (23-9) Aanvoer 1.441.800 stuks, stemming redelijk. Prijzen In gulden per 100 stuks: Eieren van van 55-56 gram wit 8,36-8,42 en bruin 9,99-10,06. Van 60-61 gram bruin 11,04-11,06. Van 65-66 gram wit 12,39-12,48 en bruin 10,77-12,80. DE LIER Velling Delft-Westerlee, donderdag 22 september 1988. Aard appelen bintje 13-31, eigenheimers 25-28. Alicante 540-550. Andijvie na tuur 25-28. Aubergines 190-230, wit 50-195. Bloemkool 65-150. Cherry to maten 115-160, rood 105-130. Cour gettes 36-60, geel 170-171. Daikon 15-65. Eikebladsla 10-26. AMSTERDAM - Op de Amsterdamse effecten beurs is de automatise ring van de effectenhan del gisteren officieel van start gegaan. Het Dam rak is daarmee in één klap een van de modern ste effectenbeurzen van Europa geworden. systeem met 500 aansluitin gen in de vorm van termi nals en printers neemt de plaats in van intensief tele foon- en telexverkeer en een enorme papierstroom. De cir ca 150 banken en commissio nairs (handelshuizen in ef fecten) kunnen hun orders voortaan via hun eigen com puter doorgeven aan de com puters op de beursvloer. De hoeklieden lezen die af in hun computer, gaan op een andere terminal na wat de andere koop- en verkoopor ders zijn alsmede de koersen, laten de computer de order uitvoeren en krijgen van die computer weer een overzicht van de transacties. De han- delsgegevens worden ook au tomatisch naar het koersen- bord gestuurd (waar vroeger iemand stond met een school bord en een krijtje) alsmede de effectenclearing. Moest de De beursvloer geautomatiseerd. hoekman vroeger de order via een briefje opgeven bij de guide-bank, vervolgens een ponskaart invullen en die ook wegbrengen om dan nog een bevestiging te krijgen van zijn order, tegenwoordig doet de computer dat alle maal. HOS De beurs maakt hiervoor ge bruik van het zogeheten HOS-systeem, het Handel Ondersteunend Systeem. Dat is voor 10 miljoen gulden ge kocht van de Midwest Stoch Exchange in Chicago en in de afgelopen anderhalf jaar voor 20 miljoen gulden aan gepast aan de situatie in Am sterdam. Op de beursvloer hebben ge luiden van geschreeuwde or ders en wegstervende echo's nu plaatsgemaakt voor getik op toetsenborden, gezoem van printers en beschaafd te- lefoongerinkel. Algemeen se cretaris van de beurs mr. G.H. de Marez Oyens be zwoer gisteren dat de handel niet ondergeschikt mag ra ken aan de techniek. „De handel is en blijft mensen werk; handelaren moeten el kaar kunnen spreken en zien. Amsterdam kiest daar om nadrukkelijk voor de centrale markt". Heksenketel Veel handelaren op de beurs vloer vrezen desondanks een allesoverheersende positie van de computer als deze binnen enkele maanden vol ledig zal zijn ingevoerd. „Want dan komen ook de grote fondsen in het systeem. Dan wordt het een heksen ketel. Dan sta je alleen nog maar computerschermen in de gaten te houden en kom je aan het echte handelen met collega's niet meer toe", aldus een hoekman gisteren. De Marez Oyens denkt dat er eerder sprake is van compu tervrees. „Eerst wilde men helemaal niet aan het sy steem, nu is men dik tevre den over de eerste fase. Bo vendien is het systeem al stukken sneller gebleken dan de handel eerst plaats had. De hoeklieden krijgen juist meer tijd en energie om rechtstreeks „feeling" met de markt te houden". Die tijd en energie kunnen de hoeklieden volgens De Marez Oyens goed gebruiken om in concurrentie met de collega-hoeklieden tot prijs vorming te komen en de banken en beleggers zodoen de de beste koop- en ver koopprijzen te bezorgen. Dit dealersysteem (koersvorming op basis van onderhandelin gen tussen hoekman en bank) bestaat naast het gewo ne veilingsysteem - koers vorming op basis van orders. De Marez Oyens: „Wij kiezen bewust voor het handhaven van beide systemen, voor het eten van twee walletjes, om dat je daarmee kunt inspelen op neergaande en opgaande markttendenzen". Een handelaar maakt gebruik van het nieuwe gecomputeri seerde systeem. FOTO: ANP Tijdens de hectische dagen van vorig jaar oktober wer den dagelijks 40.000 orders verwerkt met een gemiddel de totaalomzet van 2,5 mil jard gulden. Vandaag de dag gaat het om gemiddeld 10.000 orders voor een omzet van 1,3 miljard gulden. Het HOS kan volgens het beursbestuur 60.000 orders gemakkelijk aan en daarmee is nog niet het maximum bereikt. Voor gebruik van het sy steem zijn de elektriciteits voorziening en het telefoon- circuit compleet vernieuwd (kosten 10 miljoen) en werd een noodstroomvoorziening aangebracht. De interne beveiliging is van dien aard dat niemand bij een ander in de computer kan neuzen als dat niet ge oorloofd is. Ook de beveili ging tegen krakers (van bui tenaf) is volgens het bestuur optimaal, hetgeen bewezen zou zijn door de goede erva ringen in Chicago. De Marez Oyens: „De con currentie tussen de Europese beurzen neemt almaar toe. Waar de effectenbeurzen tot op dit moment nog niet con curreren zullen ze dat bin nenkort wel doen als gevolg van de belastingharmonisatie en andere effecten van het onstaan van de interne Euro pese markt. Wij zijn daar klaar voor". HENK ENGELENBURG AMSTERDAM - Driekwart van de Nederlandse bedrijven die regelmatig met het buiten land te maken heeft, heefl problemen met de vreemde ta len. Het schrijven van brieven en brochures geeft veel moeilijk heden en de taalvaardigheid bij de managers onder de veer tig laat zeer te wensen over. Zeventig procent van de be drijven zegt nu al problemen te hebben met het aantrekken van nieuwe medewerkers die hun talen behoorlijk beheer sen en tevens commercieel ge kwalificeerd zijn. Dit blijkt uit een uitgebreid onderzoek on der Nederlandse bedrijven door Sterling Marketing Re search in opdracht van het vertaalbureau First Editorial Services (FDS) in Amsterdam. Driekwart van de bedrijven verwacht dat zij zelf snel cur sussen vreemde talen voor het personeel zullen moeten orga niseren. Dezelfde groep meent ook dat het taalonderwijs op de middelbare scholen onvol doende is en dat Frans, Duits en Engels weer een verplicht moeten worden. Bijna zestig procent van de Nederlandse bedrijven maakt frequent gebruik van een bui tenlandse taal. Hoofdzakelijk (62 procent) is dit Engels, ge volgd door Duits (27 procent), Frans (16 procent) en Spaans (4,5 procent). De vertaalbureaus spinnen ga ren bij de onmacht van de be drijven zelf foutloos te corre- ponderen. Toch blijken de be drijven niet tevreden over dergelijke bureaus die te duur, en te langzaam worden ge noemd, terwijl bovendien de vertaalde tekst vaak niet vloeiend wordt geacht. 't staat in de krant iedere dag weer DEN HAAG - Het Ko ninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) wil zelf gaan ex perimenteren met andere openingstijden van win kels. Hiermee verlaten de werkge vers in het midden- en klein bedrijf hun absolute verzet te gen andere openingstijden van winkels. Het KNOV blijft te gen gewijzigde openingstijden, maar wil niet buitenspel blij ven staan nu die steeds dich terbij komen. Dat heeft een woordvoerder van het KNOV gisteren bekendgemaakt. Het KNOV stelt een proef voor met twee mogelijkheden: volgens het wetsontwerp- Evenhuis en volgens het kort voor de zomer gesneuvelde initiatief van de democrate Groenman. Daarin mochten de winkels tot zeven uur open blijven. Het KNOV stelt voor om de proef te houden in drie typen gemeenten: forensen- en plattelandsgemeenten en klei ne steden. Het onderzoek moet zich richten op de gevolgen voor de omzet, op verstoringen voor de concurrentiepositie, op de sociale gevolgen voor on dernemer en personeel en op het consumentengedrag. Met de uitkomsten van het onder zoek (dat negen tot twaalf maanden moet duren) in de hand wil het KNOV een rege ling trachten te bereiken die zoveel mogelijk aansluit bij de belangen van de ondernemers. UNICEF: Miljoen Afrikaanse kinderen dood door schuldencrisis NEW YORK - In Afrika zijn meer dan een miljoen kinde ren gestorven als gevolg van de zware schuldenlast van het continent. Dit heeft de direc teur van het Kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef), James Grant, gisteren ver klaard. „De gevolgen zijn zo ernstig dat nog steeds meer dan duizend kinderen per dag sterven doordat we niet ir staat zijn de Afrikaanse econo mie weer in het rechte spoor te krijgen, aldus Grant. Grant stelde vast dat veel re geringen van rijke landen met vorderingen op Afrika welis waar in principe hebben toe gezegd de schulden te zullen verlichten, onder meer door gedeeltelijke kwijtschelding, maar dat die belofte nog niet in de praktijk is gebracht. Vol' gens hem moet er meer vaart achter de zaak worden gezet. De uitspraken van de Unicef- directeur vallen samen met het begin van de jaarvergade ring van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank in West-Berlijn. Daar zullen de schuldproble men van de ontwikkelingslan den uitvoerig aan de orde ko men. GOUD Niauw Vorig* ZILVER onbewerkt 26530 - 27030 26650 - 27350 onbewerkt bewerkt 28630 28950 bewerkt Opgavr Drtjmcn*, A'dam Apathie AMSTERDAM - Op de Am sterdamse effectenbeurs, waar gisteren de vernieuwde beurs vloer officieel in gebruik werd genomen, was het weer apa thie wat de klok sloeg. De uit zonderingen waren daarom des te aardiger. De verzeke raars Stad Rotterdam en Amev waren zeer in trek en op de lokale markt stonden Bam Holding en De Telgraaf in de belangstelling. De obliga- tiemarkt was vriendelijk met winsten van gemiddeld een kwart punt. Amev zette aan vankelijk de opmars met kracht voort tot 56,30, maar het slot van 55 betekende nog maar een winst van ƒ1. De omzet was daarbij met 17,6 miljoen nauwelijks min der dan woensdag. Stad Rot terdam sloot ƒ3,30 beter. Op de lokale markt werd de 40 procent hogere nettowinst van de bouwonderneming BAM Holding beloond met eeh vooruitgang van 18 op 168. De Telegraaf sloot 11 h® NKF hield de winst vast. (T ter Pares was twee kwal lager op 58 waarmee aalf keldering van dit fonds sl begin deze week langzaf' hand een einde scheen tep gekomen. De omzet mochf met 6,4 miljoen wel weerpj zen. Frans Maas werd op/ hogere halfjaarwinst duurder op 39,80. De ov# fondsen, op welke markt® ook, veranderden maar j weinig van plaats. Wel de internationals onder leit van Kon. Olie in de namif wat weg onder invloed vaif ge re koersen in new York;

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6