Kosmos op Nederland? Kans van een op duizend Korthals Altes vecht vri jlatin Stanley H. aan CNV: netwerk voor uitkeringsgerechtigden BERTUS KROON BESTUDEERT BAAN VAN RUSSISCHE KERNSATELLIET Aangiftebiljet 19Sbal in een nieuw jasje Twintig jaar en tbr geëist voor moord Wet vennootschaps belasting aangenomen Steeds meer steenkool uit Zuidafrika aangevoerd BINNENLAND CeidaeSowuwt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 PAGIN(JJT] Pleidooi voor hardere aanpak alternatieve artsen UTRECHT De al ruim een eeuw bestaande Vereniging tegen de Kwakzalverij wil een hardere en openlijke aan pak van alternatieve artsen. Voorzitter C.N".M. Renckens heeft de leden daartoe opgeroepen in het blad van de ver eniging. Vroeger was de strijd tegen de kwakzalverij vooral een strijd tegen onbevoegden. Nu gaat het om gro te aantallen artsen die zich bezighouden met alternatieve geneeskunde. Een naam die, zo schrijft Renckens, vrijwel uitsluitend fungeert „als dekmantel voor allerlei onbewe zen theorieën en praktijken". Hij stelt dat veel mensen een beroep doen op deze „medische kwakzalverij" omdat er nu eenmaal veel patiënten zijn met onbegrepen, onbe handelbare of chronische aandoeningen. Het gaat bij hen niet om een principiële keuze maar om een proef onder het motto 'baat het niet, het schaadt ook niet'. Maar soms is er wel degelijk medische schade en financiële schade is er altijd, aldus Renckens. Verdachte ontucht zwaar mishandeld DEVENTER Als vergelding voor het plegen van ontucht met drie kinderen hebben vijf inwo ners van Deventer op 15 septem ber 's nachts een 33-jarige man uit deze gemeente gegijzeld, zware verwondingen toegebracht en met moord bedreigd. Hij moest drie da gen worden behandeld in het zie kenhuis. In het belang van het on derzoek in deze zaak heeft de poli tie van Deventer dat pas vanmor gen bekendgemaakt. De politie heeft inmiddels vier van de vijf verdachten gearresteerd. De ver dachte van de ontucht met de drie kinderen is na ontslag uit het zie kenhuis eveneens ingesloten. Mogelijk nekkramp soldaat in Venlo VENLO Bij een 24-jarige dienstplichtig soldaat die is ge legerd op de militaire rijschool in Venlo, zijn gisteren sympto- nen geconstateerd die zouden kunnen wijzen op nekkramp. De soldaat is opgenomen in een ziekenhuis. De soldaat maakt deel uit van het vierde peloton van de derde rij-in- structiecompagnie. De 60 mili tairen die eveneens in dit pe loton zitten, hebben uit voor zorg tegen een mogelijke be smetting door nekkramp het gebruikelijke anti-bioticum ge kregen. De zieke soldaat zit pas achttien dagen in dienst. Man gedood bij aardappelen rooien NOORDOOSTPOLDER Een 20-jarige man uit Ens is gisteren bij het rooien van aardappelen in Kraggen- burg om het leven geko men. Het slachtoffer werd met zijn arm in een rijden de rooimachine getrokken toen hij probeerde kluiten uit het apparaat te halen. Ondanks snel ingrijpen van een collega kon niet worden voorkomen dat de man tot aan zijn schouders in de machine werd getrok ken. Hij overleed ter plek ke aan zijn verwondingen. Brand verwoest nieuwe Porsches en oldtimers SMILDE Bij een brand in gara gebedrijf Theo Jansen in Smilde is voor ten minste één miljoen gulden schade aangericht. In het bedrijf stonden tien nieuwe Porsches en even zoveel oldtimers, waaronder een paar Chevrolets uit de jaren vijftig. Alles ging in vlammen op. Boven het bedrijf was een woon huis waarin vijf mensen woonden. Zij schrokken 's nachts wakker door een hevige explosie. De garage stond toen al in lichterlaaie. De be woners konden ongedeerd uit het huis komen. Jansen was Porsche- dealer voor de drie noordelijke pro vincies. KOOTWIJK Dat de Russische spionage-satel- liet Kosmos 1900 op Aar de valt, is zo zeker als de theorie van Newton. Waar en wanneer is ech ter nog in de nevelen van de dampkring gehuld. Sa telliet-deskundige Bertus Kroon (dé deskundige, wordt gezegd) van het observatorium in Koot wijk durft slechts schat tingen te doen. Geleerden die al landen aan wijzen als vermoedelijke plaats waar de Kosmos kan neerstorten, slaan volgens hem een slag in de lucht. Kroon: „Zoals de situatie er nu uitziet, zijn alle landen op de wereld nog mogelijk, tenzij Spitsbergen en Antarctica heel spoedig onafhankelijk worden Het verhaal van de Kosmos 1900 laat zich snel vertellen. Vorig jaar december gelan ceerd, deed de satelliet de eer ste maanden goed zijn werk. Zoals Moskou het gepland had. De Kosmos was trou wens niet voorbestemd een lang leven te genieten. Daar voor was de geplande baan om de aarde te laag. Cirke lend op een baan 190 kilome ter boven de aardkorst, heeft de zwaartekracht nog te veel vat op de satelliet. De 1900 bleef als spionage-sa- telliet zo dicht mogelijk boven de aarde hangen en werd steeds in hoger sferen ge stuwd als de baan te laag werd. Voor het opwekken van energie heeft de satelliet een kernreactor aan boord. Wanneer de stuurraketten niet meer in staat zijn de sa telliet in de goede baan te houden, wordt die door de aarde aangetrokken. Uranium Die toestand is nu ontstaan. Er zou niets aan de hand zijn - er komt immers wel vaker Op 190 kilometer hoogte rondt de vijf ton zware Russische spionage-satelliet Kosmos 1900 ruim zestien keer per dag de aarde. Tegen de schemering en kort na middernacht passeert hij Neder land. Volgens Bertus Kroon zal de satelliet op 26 of 27 september neerstorten. functioneert. Eerlijk gezegd: ik had een prettiger gevoel gehad als de kern al wegge- stuwd was". Die kern is het die het neer storten met vervelende com plicaties kan omgeven. Zo'n tien jaar geleden kwam de Kosmos 954, een voorvader van de 1900, in Canada te recht. De regering in Ottawa stak meer dan tien miljoen gulden in een zoekactie naar de brokstukken. Dit om de Eskimo's en andere bewoners van het hoge noorden tegen radio-actieve besmetting te beschermen. Daarom voorzag Moskou de opvolger van de 954, de 1402, van een weg- werp-systeem dat bij deze sa telliet ook heeft gewerkt Maar de kern van de 1900, zo vreest Kroon, lijkt de weg van die van de 954 te volgen. Vandaar dat experts als Kroon de satelliet met meer dan gewone belangstelling volgen. Hij krijgt uit allerlei landen de vraag voorgelegd waar de satelliet zal neerko men. Niemand kan het nog weten, verkondigt hij stellig. Uit het vluchtgedrag blijkt namelijk dat het vluchtcen- trum in Rusland nog contact heeft met de Kosmos. Die wordt nog steeds enigszins bij gestuurd. Vandaar ook dat Kroon nog steeds een vleugje iets naar beneden zonder schade aan te richten - als de satelliet geen radio-actief ura nium en een aantal nog veel schadelijker radio-actieve splijtstoffen zoals cesium in de reactor zou hebben. Om dat van de aarde weg te houden, heeft de Sovjetunie een weg- werp-systeem ontworpen dat de kern van ongeveer één ton, waarin zo'n 50 kilo urani um, in hoger sferen moet stu wen. „Vooralsnog", zo constateert Bertus Kroon, „hebben ze dat systeem niet gebruikt. Er zijn geluiden dat ze het op het laatste moment alsnog zullen doen, maar het is óók moge lijk dat het systeem niet meer hoop heeft dat de kern weg- gestuwd zal kunnen worden. In rook opgaan Op de hele wereld volgen mensen de 1900. De compu ters van de Amerikaanse ruimtevaartinstantie NASA leveren dagelijks gegevens over de vluchtbaan die daar na ook in de brievenbus van het observatorium in Koot wijk belanden. NASA volgt trouwens alle objecten die zich richting aarde spoeden en vermeldt daar gelijk bij of ze de aardkorst bereikt heb ben of onderweg in rook zijn opgegaan. Een enkele keer blijken de gegevens niet helemaal te kloppen. Van de Russische Sojoez TM-5 die begin sep tember met aan boord onder meer de Afghaan Abdol Ahad Mohammed na problemen alsnog veilig landde, wordt in de NASA-gegevens vermeld dat hij 'vernietigd' is. Toch hebben miljoenen tv-kijkers de drie kosmonauten in le venden lijve zien uitstappen. „Meestal hebben ze liever dat niets de grond raakt", grapt Kroon, „maar bij een beman de Sojoez zijn ze toch blij als een groot stuk helemaal bene den komt". Direct laat hij daarop volgen: „Van kunstmanen of andere ongestuurde objecten of res ten komt maximaal drie pro cent op de grond. De rest ver brandt in de dampkring. Komt de uraniumkern uit de Kosmos los in de atmosfeer, dan zou hij uiteenvallen en verbranden. Nu zit hij echter nog in de satelliet". Crisisteam Het in Nederland gevormde crisisteam acht de kans gering dat de Kosmos op Nederlands grondgebied neerkomt: „Een kans van één op de duizend". De onzachte landing wordt verwacht in de eerste week van oktober. Maar daaraan hecht Bertus Kroon geen ge loof. Hij heeft afgelopen za terdagavond de satelliet met het blote oog geklokt, toen die laag aan de zuid-oostelijke he mel voorbij kwam. „Uit de ge klokte tijd bleek dat hij een minuut voorliep. Dat wees erop dat mijn berekeningen er dichter bij zitten. Mogelijk komt hij op 26 of 27 septem ber, dat is begin volgende week, al naar beneden". Maar of dat in Nederland zal zijn valt zacht gezegd te be twijfelen. In de eerste plaats hebben Franse geleerden de Kosmos 1900 al opgeëist, maar daaraan zal de kunstmaan geen boodschap hebben. Wat de kans wel klein maakt, is dat Nederland erg veel bui tenland heeft. Stort de satel liet neer - hij kan tenslotte ook verbranden in de damp kring - dan is er een kans van zeventig procent dat hij in zee neerkomt. Slechts drie-tiende van ,de aardbol wordt gevuld door de continenten. Daarvan weer twee-derde is nagenoeg onbewoond. De kans dat de Kosmos in de buurt van men sen neerstort is dus slechts tien procent. Het Nederlands grondgebied behoort daarbij, maar is een heel klein deel. De kans om een grote prijs in de nationale Staatsloterij te winnen, lijkt van een verge lijkbare grootte. Toch kan de kunstmaan over al de aardkorst raken, behal ve in het Zuid- of Noordpool gebied. Zijn baan maakt na melijk een hoek van 65 gra den met de evenaar. Door het roteren van de aarde over schrijdt hij alle landen, behal ve de twee poolkappen. Momenteel bevindt de 1900 zich nog op zo'n 190 kilometer hoogte. Zakt de Kosmos tot een hoogte van 130 kilometer, dan is hij binnen een dag be neden. Waar? Bertus Kroon weet het niet. Voor het crisis team heeft hij echter een goe de tip: „Als hij rond het mid daguur vergaat, dan kan het crisisteam naar huis". Op dat tijdstip bevindt de kunstmaan zich zeker boven een ander land. JAN SMITS NIET EENVOUDIGER, WEL MODIEUZER iter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aan giftebiljet (inkomstenbe lasting en premies volks verzekeringen) dat begin volgend jaar weer bij zo'n 5 miljoen Nederlanders in de bus zal vallen, zal er anders uit zien dan voor gaande jaren. Opvallend is vooral de kleur van het nieuwe formulier: het huidige grijs-witte biljet met verschillende steun kleuren die per categorie (een A-, B-, É- of T-biljet) verschillen, wordt ver vangen door een biljet met een lila en mint-groe- ne achtergrond en blauw paarse letters. Bij de presentatie van het nieuwe aangiftebiljet, gisteren op het ministerie van finan ciën, zei plaatsvervangend Di recteur-Generaal der Belastin gen, mr. J. van Lunteren na drukkelijk dat het gaat om een verbeterd aangiftebiljet en niet om een eenvoudiger formulier. „Zolang de Nederlandse belas tingwetgeving ingewikkeld is zal dat zijn vertaling vinden in it ove it de i ind •ie isl zittir ze h opp noen VRUT de ni< non h 'aarde i wilde door het aangiftebiljet", aldus tLgfjn Lunteren. Van een eenvir® ger biljet zal volgens herreJ\ 2 sprake zijn na de invc*e van het vernieuwde bel. stelsel in 1991. Met het nieuwe formi wel tegemoetgekomen klachten die de inspectii de belastingtelefoon ben over opzet, vraagindelii taalgebruik van het biljet. Volgens Van Luni is de belangrijkste doelsl van de wijziging een biljk maken dat gemakkelijker \Ul) de belastingplichtige zelfj worden ingevuld en w; minder vergissingen wi ;emaakt. an Lunteren noemt hi hanteerde taalgebruik ii nieuwe formulier en de lichting de belangrijkste betering: het typisch ambtj taalgebruik is zoveel mog vervangen door zakelijke woordingen die dichter bi I spreektaal liggen. In de kantlijn van het 1 wordt bij veel vragen kort gelegd welke gegevens prtopE worden verlangd. ^%id i wordt verwezen naar der betreffende pagina in depeis lichting als meer tekst enMncj( leg wordt gewenst. Het a^neril pagina's van het biljet E van 10 naar 8. erkw NA UITSPRAAK IN KORT GEDIPpi kreau DEN HAAG Minister Kort hals Altes van justitie gaat „op korte termijn" in beroep tegen het opschorten van de straffen van Stanley H. en Paul M. door de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. Holtrop. De bewindsman zei aan de uitspraak van de rech ter geen enkele consequentie te zullen verbinden ten aan zien van andere verdachten. „Daarvan zullen we moeten afwachten of ook zij naar de kort-gedingrechter stappen en als dat zo is, dan zal de Staat zeker weer verweer voeren", aldus Korthals Altes. Stanley H. en Paul M. zaten een gevangenisstraf uit van zes jaar voor een gewapende bankoverval in Baarn in 1982. Maar mr. Holtrop bepaalde gisteren dat hun straf moest worden opgeschort totdat het Europese Hof voor de rechten van de mens oordeelt over het gebruiken van anonieme ge tuigenverklaringen. Beide mannen hadden een kort ge ding tegen de Staat aangespan- jimte :htm tO€ irt (perk ei teg< mee In o] ïjven rde j ft bes »t nie nen om hun straf opges€elen. te krijgen. Zij zijn veroonfcht op basis van anonieme gmp rr genverklaringen, een velari 1- jn eer if)-ral gaan. Jfde De Europese Commissie l°r de de rechten van de mens e£n- heeft in mei van dit jaarf1*? va klacht van een medeverdiri' over het gebruiken van ivoor nieme getuigenverklarif1. wa gegrond verklaard en voi zaak voorgelegd aan het p"~u' pese Hof voor de rechtend de mens voor een defiif' oordeel. Het gaat om S. 1 inmiddels voor een kwestie aan Zweden is uitj, verd. indst irtjai lid al: Volgens rechtbankpn mr. Holtrop kunnen ook sen die niet zelf hebbel, klaagd, rechten ontlenen[oste^ beslissingen van het Eur<*me d Hof. Hij achtte het waars lijk dat het Hof zal concl ren dat K. ten onrechte is' oordeeld en dat dit ook fe voor H. en M. GRONINGEN Twintig jaar en tbr heeft officier van justi tie mr. C.J. van Epenhuijsen gisteren geëist tegen de 29-jari- ge W.J. van der S. uit Gronin gen. De man heeft bekend dat hij op 10 maart van dit jaar een 22-jarige Groningse vrouw heeft verkracht en gewurgd. Van der S. had op de bewuste avond verlof uit de Van Mes dagkliniek waar hij al zo'n ze ven jaar in het kadèr van een tbr-maatregel werd verpleegd. Het misdrijf heeft destijds zeer veel emoties losgemaakt. Al vier maanden, zo vertelde van der S., had hij tijdens zijn ge regelde verlof-uitjes rondge fietst met het verlangen een vrouw te „pakken". Uit het psychiatrisch rapport blijkt dat de man in zijn jeugd door zijn vader ernstig werd mishan deld en door zijn moeder aan gezet tot incest en prostitutie. Hij kwam al op jeugdige leef tijd voor zedenmisdrijven met justitie in aanraking. De conclusie van het psychia trisch rapport luidt dat Van der S. verminderd toereken baar is. Mr. I. de Vos, de raadsman van de verdachte vindt dat zijn cliënt in het ge heel niet toerekenbaar moet worden geacht en dat hem daarom alleen een nieuwe tbr- maatregel moet worden opge legd. Volgens de advocaat heeft de verdachte zijn haat je gens zijn moeder op het slacht offer geprojecteerd. Uitspraak op 6 oktober. SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS Goedgemutst Een tegeltableau voor het nieuwe stadhuis van Amsterdam kun je natuurlijk per post aanbieden aan burgemeester Ed van Thijn (links), maar Hans Wiegel dacht daar anders over. Met andere leden van zijn provinciaal bestuur zeilde de commissaris van de koningin van Friesland met het statenjacht Friso naar de hoofd stad. Wiegel en Van Thijn waren beiden zeer goed gemutst toen de één de ander het tegeltableau overhandigde. foto: anp DEN HAAG De Tweede Kamer heeft in de afgelopen nacht het wetsontwerp aangenomen om de vennootschapsbelasting te verlagen tot veertig procent voor de eerste 250.000 gulden aan fiscale winst en tot 35 procent voor alle winst daarboven. Tegen stemden PvdA, PPR en PSP. Alle wijzigingsvoorstellen werden verworpen. Een voorstel van de VVD om de verlaging te laten ingaan op 1 oktober en dat vast te leggen in de wet haalde het niet. Alleen de VVD-fractie stemde voor. Het hangt nu af van hetjdstip waarop de Eerste Kamer het wetsontwerp behandelt wanneer de verlaging zijn beslag zal krijgen. Dat gebeurt op de dag nadat de wet in het Staatsblad is geplaatst. De Kamer nam wel een motie van Reitsma (CDA) aan om bij de herziening van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1990 te bekijken of de grens waarop het 35-procentstarief van toepassing wordt, kan worden verlaagd. In het debat hierover heeft Reitsma een grens van maximaal 175.000 gulden voorgesteld. ke ki frd ROTTERDAM De aanvoer van Zuidafrikaanse steenkool in Nederland is tussen 1982 en 1986 verdubbeld. Nederlandse havens, overslagbedrijven en handelaren spelen een steeds belangrijkere rol in de aan- en doorvoer van Zuidafrikaanse steenkool in West-Europa. Dit constateert de werkgroep Kairos in het rapport „Zuida frikaanse kolen stromen naar Nederland", dat gisteren in Rotterdam werd gepresen teerd. Volgens Kairos is een steen kolenboycot een uiterst effectief middel om het Zuida frikaanse apartheidsregime te treffen. Zuidafrika exporteert jaarlijks veertig miljoen ton steenkool. waarmee het na goud het be langrijkste exportprodukt is. Hiervan wordt vijf tot zes mil joen ton via Nederlandse ha vens aangevoerd, waarvan het leeuwendeel via Rotterdam- Europoort. Kairos vindt dat de Nederlandse regering! zolang een Europese boycot niet van de grond komt, een eenzijdig kolenembargo moet afkondi gen. Uit een onderzoek dat Kairos heeft ingesteld, blijkt dat het overgrote deel van de in Nederland aangevoerde ko len naar andere landen wordt doorgevoerd, waarbij in de la dingpapieren het land van herkomst wordt verdonkere maand. Ook ondergaan in Ne derland geïmporteerde kolen hier een bewerking of worden Zuidafrikaanse kolen S-|- mengd met andere steent A en worden als „Dutch Bli geëxporteerd. Bovendien I volgens Kairos nog een zienlijke hoeveelheid in derland achter, die doori"lO drijven wordt verstookt.' I vrees van Rotterdam dal een boycot van Zuidafrika kolen de lading in andere ropese havens wordt gelaan o volgens Kairos ongeg Fr omdat andere havens jJSSI Duinkerken, Le Havredim Nantes de grote kolensch^p^ niet kunnen ontvangeni vendien zou dit onaantrë J lijk zijn vanwege de grof0*1'* stand per binnenschip l fel] het Ruhr-gebied, dat één als de belangrijkste afnemer^ten d< AV KAALTE De christelij ke vakcentrale CNV be gint eind oktober met een netwerk van vertrouwen spersonen voor uitke ringsgerechtigden. Deze vertrouwenspersonen, zelf ook „anders actief", gaan helpen bij contacten met sociale diensten, arbeids bureaus en gemeenschap pelijke medische diensten, zo heeft CNV-voorzitter Hofstede gisteren meege deeld op een CNV-mani- festatie in Raalte. De vertrouwenspersonen moeten in elke provincie ac tief zijn. Ze krijgen een specia le scholing om de uitkerings gerechtigden goed van advies te kunnen dienen. Voorlopig moeten ze zich vooral richten op begeleiding van bezoeken aan de GMD, omdat de daar uitgevoerde keuringen voor de aaw en wao vaak diep ingrij pen in het privéleven van uit keringsgerechtigden. De ver trouwenspersonen houden voorgesprekken met de uitke ringsgerechtigden, gaan met hen mee en nemen na afloop van de bezoeken de resultaten door om te kijken of er andere stappen nodig zijn. Voor ingewikkelder zaken kunnen de vertrouwensperso nen een beroep doen op de deskundigen van vakcentrale en bonden. De vakcentrale FNV kondigde vorige maand al aan zesi ciale medewerkers in diefr nemen voor de belange hartiging van uitkering rechtigden. Verder maakte de FNV j ren bekend onder het „Het kan anders, beter" mende tijd de boer op te j~~_— met een uitgewerkt aiterir voor het kabinetsbeleid. alternatief - deels opgetx uit reeds eerder gepresenj de plannen - voorziet inl gelijke inkomensontwik' voor werkenden en ringsgerechtigden, extra ii teringen in milieu en i structuur en maakt een aan de „afbraakmaatred voor jongeren en de stut nanciering. fLan< Êdich rt doe

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4