Sou/ia/nt \rtsen kritisch over AZL STAD OMGEVING ALLER LEICDS) Bijstandmoeder lost huurschuld op met overval Juniorradio naar media commissariaat 1 :r. A.NGE WACHTTIJDEN, SPECIALISTEN MOEILIJK TE BEREIKEN jswij Motoropstapdagen op Groenoord-terrein Wen ndencel an Over hypotheken kun je heel ingewikkeld doen. ïj laten onze offertes gewoon voor zichzelf spreken. Amro Bank haL Slimme EHBO-kit VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 enaarloopt i de lamp Een 24-jarige jr is gistërmid- de Haarlemmer- ir twee agenten r aangehouden iij hen gestolen angeboden had. jaderde de man- fet het verzoek of Ijes en 4 onder- wilden kopen, lenaar heeft ver lat de spullen af zijn van diefstal. »t bekend is uit rinkel hij het on- heeft meegeno- Schietpartij in Geministraat LEIDEN Een 36-jarige bewoner van een pand aan de Geministraat is gister avond door de politie aangehouden op verdenking van een schietpartij. Rond elf uur stonden twee vrouwen met el kaar te praten toen een dronken fietser hen passeerde en riep: „Ik schiet je dood De Leidenaar reed verder naar zijn woning en kwam naar buiten met een zwaar kaliber luchtdrukpistool. Vervolgens loste hij twee drie schoten en rende richting de vrouwen, die weg vluchtten. Later op de avond is hij in zijn woning gearresteerd. Twee uur la ter kreeg de politie een melding binnen dat door een man een vuurwapen was gezien in een Turks cafe aan de Nieuwe Beestenmarkt. Er werd echter niets ge vonden. P. den Hollander onderscheiden LEIDEN - Wethouder J.G. Fase-Dubbelboer heeft vanmid dag een koninklijke onderschei ding uitgereikt aan de heer P.S.G» den Hollander uit Leiden. Hij kreeg de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Den Hollander is vandaag pre cies veertig jaar in dienst bij B.V. Machinefabriek Draken- burgh aan de Admiraal Banc- kertweg 32 in Leiden. De jubila ris begon zijn loopbaan daar als 15-jarige leerling-monteur. In middels heeft hij zich opgewerkt als allround vakman in de ma ch ineban kwerkerij. School begeleidings dienst Rijnland verhuist LEIDEN De School- begeleidingsdienst Rijn land verhuist deze maand naar het nieuwe adres aan de Lorentzka- de 15a. Het postadres wordt postbus 11115, 2301 EC in Leiden. Het telefoonnummer blijft onveranderd: 071- 122146. Vanwege de verhuizing is het On- derwiismediacentrum de hele maand septem ber gesloten. Golf van diefstallen LEIDEN De politie van Lei den is gisteren geconfronteerd met een golf van diefstallen uit auto's. In to taal werden veertien auto's, verspreid over de stad, open gebroken. Geld, fototoestellen en radio-casset terecorders werden onder meer ont vreemd. Samenwerking politieke jongerenorganisaties LEIDEN De jongerenorganisaties van VVD, PvdA, CDA en D66 gaan hun krach ten bundelen in een nieuwe stichting Jon geren En Politiek '88 (JEP'88). De organisa ties vinden dat te weinig jongeren zich be zighouden met politiek. De initiatiefnemers voor JEP'88 merken op dat jongeren het zich eigenlijk niet kunnen veroorloven zich af te wenden van de politiek, gezien het grote aantal beslissingen dat wordt geno men dat hen aangaat. De nieuwe samen werking, waarin vertegenwoordigers uit alle politieke jongerenorganisaties uit Lei den en omgeving zitting hebben genomen, richt zich in eerste instantie vooral op het geven van informatie en lessen op middel bare scholen. Ook wil JEP'88 debatten en fora gaan organiseren. DEN Huisartsen Leiden en omgeving len dat afdelingen en :ialisten van het Aca- lisch Ziekenhuis Lei- (AZL) nogal eens ht te bereiken zijn. t. 24 itie). Verkl >3.72332 I iscptk. mse fees 1 JUFFETI nergenj Nootdo sitterweg el. 01715. tei de wachttijden voor •nten in de polikli- ;en zijn vaak lang. indien zou het zie- luis meer rekening n houden met de van patiënten door één arts te worden be handeld. Dat blijkt uit een onderzoek dat het AZL heeft laten doen naar de manier waarop huis artsen uit Leiden, Kust- en Bollenstreek, Den Haag, Zoe- termeer, Delft en Gouda naar specialisten verwijzen. Het onderzoek is eind 1986 uitge voerd. Dat was kort voordat Leidse huisartsen besloten het AZL te boycotten vanwe ge de plannen tot opheffing van de vakgroep huisartsge neeskunde. Die boycot in middels afgelopen is daar- daar niet van invloed ge weest op het onderzoek. Ruim 600 artsen werden be naderd voor het onderzoek, bijna de helft reageerde. Afgezien van de eerderge noemde kritiek, bleek overi gens dat het AZL bij de huis artsen goed in de markt ligt. Vooral voor bijzondere speci alismen plegen huisartsen een beroep te doen op het AZL. Daarbij gaat het bij voorbeeld om infectieziekten, longziekten, maag-, darm- en leverziekten, neurologie, pijnbestrijding, hartchirurgie en de behandeling van reu- thopaedie en plastische chi- matische aandoeningen. rurgie. In een aantal gevallen geldt dat de voorkeur voor het AZL nogal wisselend is. Bij het al dan niet doorverwijzen van patiënten wegen de art sen dan de wachttijden, de aard van de klachten en het contact met de specialist mee. Het onderzoeksrapport en aanbevelingen om iets aan de eerdergenoemde kritiek te doen, wordt binnenkort be sproken door de raad van be stuur van het AZL. Het Diaconessenhuis en het Elisabethziekenhuis genieten echter nogal eens de voor keur voor routinebehande lingen. Daarbij heeft het Dia conessenhuis een sterke posi tie voor algemene heelkunde, huidziekten, neurologie, oog heelkunde, urologie, verlos kunde en gyneacologie. Het Elisabethziekenhuis springt eruit voor wat betreft alge mene interne geneeskunde, mond- en kaakchirurgie, or- ledereen vanaf 16 jaar die verzot is op motoren kan op 1 ok tober zijn hart ophalen tijdens de Motoropstapdagen op het terrein van de Groenoordhallen in Leiden. Op een speciaal daarvoor aangelegd circuit wordt de gelegenheid geboden om zonder rijbewijs op een dergelijke tweewieler te rijden. Veel mensen denken dat motorrijden alleen is weggelegd voor zwa re jongens op zware motoren. De ANWB, die het evenement in samenwerking met de RAI organiseert, wil hier verandering in brengen. Voor de proefritten zijn behalve lichte motoren ook scooters aanwezig. De jongeren kunnen zich uitleven op een baan met mini-motorfietsen. Daarnaast zijn films te zien over sportevenementen en de fabrikage van de tweewielers. De Motoropstapdagen beginnen om 10.30 uur en duren tot 16.00 uur. FOTO: PR sorloop voor or kinderen door kinderen werd een sponsorloop ge- n de omgeving van de iphschool aan de Op- itraat. Ruim 220 leer- ien onder luide aan- van ouders en voor een uur lopen Een van de leerlin- een afstand van ;ilometer af. jst van de jaarlijkse ip is dit keer voor de tie van de 3 October- ing. Directeur J. van ider schat dat er 4 ilden bij elkaar is gelo- actie van de 3 Octo- inz-tapiiging is opgezet om yjJUJGIes te kopen voor de iOlclI I1 ^en 00'< een verras_ W den op 5 december. FOTO: WIM VAN NOORT Open huis Onder het motto 'Ook voor jou' houdt de Scouting Fran- ciscusgroep morgen open huis en spelenkermis in het club gebouw aan de Hazewind- steeg. Belangstellenden zijn van 13.00 tot 17.00 uur wel kom. Tijdens het open huis worden dia's vertoond en wordt een overzicht gegeven van de aktiviteiten die in het komende verenigingsjaar plaatsvinden. Leidse Kees Leidse Kees en Marina Smets treden morgen op in Buurt huis 't Spoortje aan de Ber- nhardkade. Zij vervangen Wies Cavé die door omstan digheden heeft moeten afzeg gen. In het voorprogramma treedt de Leidse band Pleasu re op. 't Spoortje gaat om 21.00 uur open., toegang f7,50. Expositie Onder het motto 'De Nieuw- Apolische Kerk NU 90 jaar in Leidenwordt morgen van 13.00 tot 16.00 uur een exposi tie gehouden in het kerkge bouw aan de Hoge Rijndijk 24. De toegang is gratis. Rommelmarkt Drumband Matilo houdt mor- ?en een rommelmarkt in uurthuis Matilo aan de Zaan- straat 126. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Wijkvereniging Aktief houdt morgen een spullenmarkt in het eigen ge bouw aan de Berlagestraat 2. De markt duurt van 11.30 tot 17.00 uur. Sportdagen De wandel- en fietstochten- vereniging Vriendschap door Sport uit Zeist houdt morgen en zondag twee sportdagen in samenwerking met de Ijs baan Leiden. Voor schaatsers meter) of 75 ronden (15 kilo meter). Wandelaars kunnen vanuit de hal aan de Vondel- laan starten voor een tocht van 5, 10, 15 of 25 kilometer door de omgeving. De start is om 10.00 uur. Na het volbren gen van de prestaties krijgt iedereen een medaille. wei ïaan Y/DEN HAAG wam u toch op dat lad u naar Tatort ijken". De Haagse nk-president mr. Óverbeek ver- gisteren een- verbazing over de nde overval van j-jarige bijstands- op een Leids post agentschap. De Rijnsburg- se verdachte hoorde offi cier van justitie mr. I. Klopper twaalf maanden celstraf eisen, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. Het was 30 oktober 1987 al weer de vijfdé overval op het Leidse postagentschap in een winkel aan de Johan de Win straat. Voor de familie die het beheerde was de maat vol. Het agentschap is gesloten. De keurig geklede Rijnsburgse verdachte, moeder van een 5- jarig dochtertje, had een blan co strafblad en verkeerde niet in criminele kringen. Een tot 5.000 gulden opgelopen huur schuld en een dreigende huis uitzetting heeft haar oktober vorig jaar kennelijk in paniek gebracht. Ze kocht een lucht drukpistool in de veronderstel ling dat het om een-echt vuur wapen ging en maakte zelf de ooggaten in een bivakmuts. Aldus stapte de vrouw op 30 oktober het postagentschap binnen. Onder bedreiging („Overval, geef geldgaf de beheerder haar 3.715 gulden mee, meer kon niet omdat het openen van de kluis door een tijdslot onmogelijk was. Op aandringen van een goede vriend gaf de vrouw zich ech- ter al snel bij de politie aan. De totale buit werd bij haar te ruggevonden. Communiceren Volgens advocaat mr. Spren- ger was financiële nood het simpele motief voor de over val. „Ik noem het noodkreet gedrag. Het probleem van de huurschuld kon zij nergens goed onder woorden brengen, ook niet bij de sociale dienst". De vrouw, met een ellendige ieugd achter de rug, blijkt in het algemeen moeilijk te com municeren en is thans onder psychiatrische behandeling. De psychiater die de Rijns burgse voor de rechtbank on derzocht, acht haar vermin derd toerekeningsvatbaar. Zowel de advocaat als de re classering drongen aan op om zetting van een eventuele ge vangenisstraf in alternatieve dienst verlening-Offieier mr. Klopper vond het feit daar voor te ernstig, „hoewel het ook mij verbaast dat eën jörigë moeder plotseling zo'n zwaar crimineel misdrijf pleegt". De raadsman van de verdach te stelde dat zijn cliënt niet van de eerdere overvallen op het bewuste agentschap had geweten. Hij vroeg moeder en kind door-een lange celstraf niet opnieuw uit elkaar te ha len. „Door het voorarrest van 21 dagen heeft het dochtertje erg te lijden gehad. Gevange nisstraf zou alleen een signaal functie naar de maatschappij hebben. Maar het zou moeder en kind wel eens fataal kun nen zijn en de maatschappij op langere termijn een nieuw probleemgeval opleveren". Uitspraak op 6 oktober. (ADVERTENTIES) Dat doen we in de vorm van een helder advies I en een concurrerende offerte. Zodat u zelf kunt afwegen en vergelijken. Dan ontdekt u de voordelen vanzelf. Donderdag 29 september verschijnt bij deze krant de special Wonen. Naast het nieuws ??J van Interdecor veel aandacht in deze special voor de Nederlandse meubelindustrie en «voor de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van interieurverzorging. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. KLACHT OVER RADIO RIJNLAND LEIDEN De stichting Junior Radio overweegt om het Commissariaat voor de Media een klacht voor te leggen, omdat Ra dio Rijnland blijft bij haar weigering om 30 uur zendtijd per week be schikbaar te stellen. Rijn land wil niet verder gaan dan drie uur. Daarvoor wordt bovendien een ver goeding van 250 gulden per uur gevraagd. Junior Radio vindt dat te veel. Junior Radio is een initiatief van zes jonge radio-enthou siastelingen, van wie een aan tal als amateur al ervaring op deed bij Rijnland. Zij ontwik kelden het plan voor een jon geren-radioprogramma in de vorm van een werklozenpro- ject. Junior Radio kreeg van een aantal jongerenorganisa ties steunbetuigingen voor het plan. Bij voldoende zendtijd zouden volgens woordvoerders Jos Maas en Marco Berg bij Junior Radio twee werkloze jongeren via het arbeidsbureau gesubsi dieerd aan de slag kunnen. Radio Rijnland vindt echter dat als Junior Radio 30 uur zendtijd zou hebben, haar identiteit in het geding komt. Bestuurder J. Leune: „Een aantal kleine kerkgnootschap- pen heeft ook om zendtijd ge vraagd. Als we aan al die aan vragen tegemoet waren geko men, zouden we een kerkzen- der zijn geworden. Rijnland wil een informatieve zender zijn, waarop alle sociaal-maat schappelijke stromingen aan bod komen. Dan kunnen we niet onevenredig veel zendtijd aan één groep geven. Onze ei gen sportredactie zou ook veel meer zendtijd willen hebben. Maar dat zou ook niet even wichtig zijn". Hoog Juniorradio vindt verder het gevraagde bedrag onverklaar baar hoog. Bij drie uur per week, komt 250 gulden per uur neer op 39.000 gulden per jaar. Daarom is om een een specificatie gevraagd. Met de strekking van het antwoord een mededeling dat het bedrag is opgebouwd uit overheadkos ten en een post om Rijnland Maas en Berg zeggen het onbe grijpelijk te vinden dat Rijn land niet meer tijd beschik baar wil stellen omdat de zen der overdag toch niet gebruikt wordt. „Het zou wat anders zijn als andere groeperingen ook zendtijd wilden hebben, dan zouden we graag inschik ken. Maar dat is helemaal niet nodig", aldus Jos Maas. Leune namens Rijnland: „Ik zou dat willen vergelijken met een voetbalstadion: dat staat ook een groot deel van de tijd leeg". Hij voegt daar overigens aan toe dat hij nogal twijfel heeft over de representativi teit waar Junior Radio op zegt te kunnen bogen. „Het is een Leids initiatief. Wij vertegen woord ige vijftien gemeenten waarmee we rekening moeten houden". Leune zet ook vraag tekens bij de haalbaarheid van de plannen, die in zijn ogen te sterk afhankelijk zijn van sub sidies. Bovendien moet de uit gifte van een blad een behoor lijk bedrag binnenbrengen. Voorlopig zal Junior Radio binnenkort alleen op een cas setterecorder te beluisteren zijn. De initiatiefnemers willen op een bandje een voorbeeld van het programma gaan ver spreiden onder belangstellen den en bijvoorbeeld het ge meentebestuur. Daarnaast gaat Junior Radio de Leidse politieke partijen, die indertijd' Rijnland repre sentatief oordeelden, benade ren. En zolang er geen pro gramma's zijn, wil Junior Ra dio met een nieuwsbrief het contact met de achterban jongeren en jongerenorganisa ties gaan onderhouden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze vos**1 krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Postcode/plaats:_ ■Telefoon- [Deze omvangt de krant de eerste twee weken graus. i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per P maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar i Naam' (voor controle bezorging)1 AdresL. Postcode/plaats— I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodi I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Y Ceidae Qowiwnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13