Dynamiek ontbreekt Vanderlijde is klaar voor het gevecht Tuur speelt met vuur Afc 1988 =4 Kleiduivenschutters in de achterhoede 'fW 1 Vijf Koreanen na bokstumult geschorst üeidóaQowumt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 :séén SEOUL jverlegi ink A. v. rt op tv Ë3, 20.30 uur: Olympi- in. Ierland» 2, 20.00 uur: ische Spelen. ind 1. 23.00 uur Sport- 2, 19.30 en 22.10 uur: e parofeche Spelen. TS Leij. 20-00 uur: Olympische ■I, 23.05 uur. Ameri- Channel, 22.45 uur: 3, 02.00 uur: Olympi- jelen: 02.00 uur: Atletiek; Turnen; 10.00 uur: Jpunten; 11.00 uur: Volley- yen Nederland-Argentinlë; |uur: Roeien; 12.00 uur: i wielrennen. Nederlands 2, 01.25 uur: tche Spelen. 1 1, 00.50 uur: Olympi- >elen. 01.00 uur: Olympische Iramma Seoul - Het programma fe Olympische Spelen bl voor vannacht en (met Nederlandse luidt als volgt: Hockey: West Duits- i Korea (h). Paardesport: dres- ïnwedstrijd. Schieten: luchtpistool n skeet dames en heren. Tafeltennis. Atletiek: 400 m heren, Atletiek: speerwerpen walificatie. Atletiek: zevenkamp, Basketbal: China-Ca- jr: Volleybal: Frankrijk- Staten (h). Boksen )ir: Handbal: Joegoslavié- (h) - iur Honkbal Nederland- jur Roeien finales vier lurvrouw, dubbeltwee da- nee zonder stuurvrouw. stuurman, dubbeltwee i wee zonder stuurman, uur. Schoonspringen: 3- lank dames, voorronden. iur: Zwemmen: series 200 elslag dames. 200 m vlin- i heren. 100 m rugslag 4* too m wisselslag da- i m vnje slag heren, 1500 slag heren. lur Atletiek: 400 m da lles. Hockey: Nederland- Atletiek: 100 m da- Basketbal: Verenigde •gypte (h). Atletiek: 100 m heren. Atletiek: hoogspnn- kwalificatie. Turnen; toestelfinales Volleybal: Tunesie-Ja- b Zeilen Atletiek: hmkstap- ür: Atletiek: 100 m heren. e(h). Atletiek: 100 m da- fries. lur: Atletiek: zevenkamp. Lr: Gewichtheffen. l984-fr: Handbal: Zweden-IJs- 11»*! Honkbal: Puerto Rico- r: Schermen: degen, Atletiek: 800 m da- lur: Basketbal: Spanje- fih) fjr: Volleybal: Nederland- Le (h). ur: Atletiek 800 m heren. Hockey: Argentimé- n Canada-India (h). Handbal: ODR-Spanje Atletiek: 400 m hor- i, halve finales. Atletiek, zevenkamp. Basketbal: Zuid Ko- tralie (h). Volleybal: Zweden- Wielrennen. 4000 m :htervolging. sprint da- heren. puntenkoers Handbal: Sovjetunie- fe Staten (h). Ir: Volleybal: Zuid Korea- Handbal: Zuid Korea- wakije (h). Schermen: degen, fl- ER|$Lell nog erug naar rdam Het duurt nog even Dave Mitchell zich Feyenoord voegt. Het .'he voetbalelftal van ië plaatste zich gisteren lw kwartfinales dankzij kra^ere overwinning op 1-0. De ploeg van Mit- ren tof ie de hele wedstrijd r de a0 maar nog niet ge- enometieeft, komt zondag uit 1 Sovjetunie. SEOUL De Neder landse klei duiven- schutters Dompeling en Swin- kels spelen in Seoul waar schijnlijk geen rol meer in de verdeling van het ere metaal bij het kleiduiven- schieten op net onderdeel skeet. Dompeling, die gis teren nog de gedeelde eer ste plaats bezette, schoot vandaag zeer slecht en zakte naar een kansloze 21e positie. Erik Swinkels deed het vandaag wel stuk ken beter dan de eerste dag. Met een serie van 25, 24 en 25 steeg de man uit Best van de 13e naar de 11e plaats. Op de eerste plaats staat de Tsjech Hla- vacek. Beide Nederlanders plaatsten zich overigens wel voor de halve finales. Inde tang Worstelen is een (olympi sche) tak van sport die de no dige fotografi sche mogelijk heden biedt. Dat bleek in de partij tussen de Rus Mikhail Ma- miachivili en de Hongaar Tibor Komaromi, die zijn opponent behoorlijk in de tang heeft. FOTO: ANP SEOUL Tunesië heeft de Nederlandse volleybal- ploeg niet kunnen prikke len. Het zwakste team uit de groep kon zich slechts beperkt verweren, maar haalde in de wedstrijd desondanks 21 punten in drie sets (15-6, 15-10, 15- 5). Nederland kreeg daar door één punt minder tegen dan de andere tegenstanders die zich op de Tunesiërs had den kunnen uitleven, Argenti nië en Frankrijk. Dat echter is geen verdienste van Zwerver, Posthuma, Grabert, Benne, Blangé en Zoodsma. Het zestal dat de hele wedstrijd van 1 uur en 10 minuten in het veld stond liet zich misleiden door het gemak waarmee de eerste punten werden binnenge haald, door de superioriteit aan het net waar vooral Zwer ver de goede set-ups van Blan gé in het Tunesische veld dreunde. Deze tegenstander miste de middelen om op olympisch ni veau te kunnen volleyballen. Aan Nederland was dus sim pelweg de taak het werkstukje snel en duidelijk te voltooien. Al was het maar omdat bij ge lijk eindigen van twee of meer landen in de groep het punt- gemiddelde de doorslag kan geven. De dynamiek die groeide in de wedstrijd tegen Frankrijk, die ondanks de nederlaag tegen de Verenigde Staten de Neder landers een zetje in de goede richting gaf, ontbrak echter. Er werd plichtmatig gespeeld, de verdediging oogde lui in het achterveld, het blok ging Rob Grabert smasht langs het blok van de Tunesiërs. omhoog omdat het moest, maar niet met overtuiging, zel den met de wil een te zwakke tegenstander zijn plaats te wij- Handdoekjes Tekenend voor de beperkte inzet van Nederland was dat niet een keer de kleine hand doekjes moesten worden ge bruikt om de vloer droog te vegen, nadat spelers in een ui terste reddingspoging over de grond waren gegaan. Tunesië behoefde dat ook niet één keer te doen. omdat de spelers be rustten in de overmacht van Nederland en wat onbereik baar scheen ook als absoluut onbereikbaar beschouwden De te gemakkelijke instelling van de Nederlanders was wel verklaarbaar. Na twee opslag beurten, van Posthuma en Grabert was al een voorsprong van 6-0 bereikt en de marge bleef ongeschonden in de eer ste reeks, al kwamen de pun ten binnen via sprokkelwerk (15-6). In de tweede set richtte Tune sië zich op nadat Ben Abdallah zijn spelers had laten zien, hoe gemakkelijk het was het Ne derlandse blok te omzeilen. Selinger greep niet echt in. Hij wilde, met nog de sleutelwed strijd tegen Argentinië op het programma plus het duel te gen Japan, kennelijk niet con stant stoom op de ketel hou den. Hij rekende er vermoede lijk op dat de stille kracht Jan Posthuma zijn makkers in het goede spoor zou houden. Pas nadat Tunesië van 4-10 tot 8- 11 was teruggekrabbeld en Rob Grabert als aanvaller en verdediger vlak achter elkaar een paar blunders van formaat had gemaakt, verhief de coach even zijn stem in de enige time-out die hij opnam. De vraag blijft of de daarop vol gende vrij snelle voltooiing van de set aan zijn opmerkin gen te danken is, of dat de oor zaak alleen en uitsluitend lag aan de geringe mogelijkheden van de Noordafrikanen. Voor de score van 15-10 werd bijna een half uur gebruikt. Het kwaliteitsverschil kreeg pas weer gestalte in de derde set. Via 12-4 won Nederland met 15-5 en daarmee de tweede wedstriid. De derde overwinning zal heel wat moeilijker tot stand ko men. Argentinië, dat morgen aan de andere kant van het net staat, heeft de Verenigde Staten laten zien dat niet al leen de Sovjetunie zich tussen hen en de gouden olympische medailles bevindt. De Vere nigde Staten moest twee en een half uur het uiterste ge ven, een achterstand van 2-0 in sets wegwerken en Argen tijnse wedstrijdpunten in de vierde set vernietigen om zijn status van ongeslagen team te handhaven. SEOUL Arnold Van derlijde staat te trappelen van ongeduld. De Lim burgse zwaargewicht be gint liever nog vandaag dan morgen aan zijn gevecht met Henry Akin- hande. „Ik ben er klaar voor. Ik ken hem welis waar niet, heb hem ook nooit zien boksen, maar zal hem zeker niet onder schatten". Het olympisch toernooi ver loopt voor Vanderlijde tot nu toe an ders dan ver wacht. Nor maliter staat de veelvoudige kampioen in het middelpunt van de belang- stelling, maar door de presta ties van Regilio Tuur is hij naar de achtergrond gedron gen. Hij betreurt dat niet. „Het is wel mooi zo. Regilio fun geert mooi als bliksemaflei der". Tijdens het verblijf in Seoul heeft de Limburger hard ge traind. Veel van de vrije uren zijn voorts doorgebracht in de boks-hal. „Ik heb vooral geno ten van Regilio. Hij is een na tuurtalent. Veel meer dan ik. Hij heeft het in zijn lichaam. Hij is snel, gecoördineerd. De beweging zit als het ware in zijn lichaam. Ik moet er veel meer voor werken om bij wij ze van spreken het peper en zout aan mijn boksen te kun nen toevoegen". Hoewel hij tot de favorieten voor het olympisch goud be hoort, kijkt Vanderlijde toch met gemengde gevoelens terug op het resultaat van zijn laat ste partij. In Berlijn verloor hij door interventie van de scheidsrechter van wereld kampioen Savon. De neder laag heeft zijn vertrouwen niet aangetast. „Integendeel. De manier waarop de eerste ron de verliep, gaf me vertrouwen. Ik heb progressie gemaakt. Natuurlijk kun je je afvragen of het verstandig is tegen de wereldkampioen te boksen. Ik had echter een toernooi nodig en dan neem je de consequen ties. Hier in Seoul heb ik veel gespard met de Oostduitse su perzwaargewicht Kaden. Ook daaraan kleven risico's. Maar dat hoort er nu eenmaal bij. Zuidkoreaan slaat Leconte uit toernooi SEOUL De Fransman Hen ri Leconte als vierde ge plaatst, is in de tweede ronde van het tennistoernooi uitge schakeld door de Zuidkoreaan Bong Soo Kim, nummer 361 op de wereldranglijst. De wed strijd duurde bijna vier uur. De setstanden: 4-6 7-5 6-3 3-6 7-5. Betrapte Bulgaar heeft goud nog SEOUL De Bulgaarse gewi- chtheffer Mitko Grablev heeft zijn gouden medaille nog steeds niet teruggeven aan de wedstrijdleiding van de Olym pische Spelen. Grablev werd op doping betrapt. Hij deelde wel mee dat hij het wel zou doen. Officials deelden intus sen mee, dat voor het gewich theffen in het bantamgewicht voor zaterdag een nieuwe ce remonie protocollaire is voor zien, waarbij het zilver voor de Sovjet Oxen Mirzojan zal veranderen in goud. De Bul gaarse bond heeft de gedro geerde gewichtheffer intussen een schorsing voor twee jaar in het vooruitzicht gesteld. Lachende gezichten na zenuwenoorlog SEOUL Twee van de drie Neder- landse degen- schermers zijn vandaag in Seoul met la chende gezich ten van de lopers gestapt. Stephane Ganeff en Arwin Kardolus werkten zich door drie ronden heen en plaatsten zich bij de laatste 32 scher mers, die morgen verder mo gen strijden om de medailles. De derde Nederlander, Michiel Driessen, bleef al in de eerste ronde steken. Hij verloor alle vier partijen. Kardolus moest in drie groe pen in totaal veertien partijen afwerken, Ganeff kwam een keer minder op de loper. In de eerste ronde was één zege voor Ganeff, die al tweemaal eerder voor zijn eerste vaderland Bel gië aan de Olympische Spelen deelnam, voldoende voor plaatsing. Kardolus nam het zekere voor het onzekere en won drie partijen. In de volgende fase, waarin van elke groep van vijf scher mers overigens maar één epeeïst moest afhaken, was Ganeff' iets beter in zijn ritme. Twee overwinningen, waarbij een hele fraaie op de Italiaan Mazzoni (winnaar van de laat ste Airbornetrophy in Arn hem). waren voor de Hagenaar voldoende om de laatste 48 te halen. Kardolus, die zich aan de kant gesteund wist door zijn leermeester en vader Kas- per en zijn broer Olaf (reserve van de ploeg), zegevierde op nieuw drie keer. In de derde ronde werden ze- nuwenoorlogen uitgevochten. Ganeff was met twee overwin ningen voor zijn laatste partij al zeker van een nieuwe over gang, Kardolus moest iets lan ger geduld uitoefenen. Toen hij na twee winstpartijen in zijn laatste treffen tegen de Hongaar Kolczonay in het be gin de eerste touché plaatste kon de Zoetermeerder niets meer gebeuren. Vriesekoop Kloppenburg FOTO'S: DIJKSTRA Manipuleren onmogelijk SEOUL Bettine Vriese koop is het tafeltennis toernooi beter begonnen dan Mirjam Kloppenburg. Geen wonder, Nederlands eerste speelster trof in de Egyptische Nihal Meshref één van de zwakste speel sters uit het schema. Over de voort zetting van het toernooi heeft de Inter nationale Ta feltennis Fe deratie nog geen medede lingen gedaan. Pas als de groepswedstrijden woensdaga vond zijn voltooid, zal de inde ling van de achtste finales in de enkelspelen en de kwartfi nales in de dubbelspelen worden bekend gemaakt. „Een uitstekende beslissing", constateerde chef d'equipe Piet Roemgens. „Daarmee wordt namelijk voorkomen dat er wordt gemanipuleerd met de uitslagen in de groep. Je kunt niet van te voren in schatten of misschien de twee de plaats in de kwalificatie aantrekkelijker zou zijn dan de eerste, in verband met de volgende wedstrijd. Het lijkt mij wel dat de groeps winnaars tegen een nummer twee zullen uitkomen in de achtste finales van het enkel spel. Dat is natuurlijk het zui verst, dan immers zet je een prijs op de eerste plaats, die verder in de halve competitie niet waardevoller is dan de tweede". Mirjam Kloppenburg stond niet alleen tegenover de Zuid- koreaanse Hong Cha Ok, maar ook tegenover de hele zaal, die zich op die ene partij concen treerde omdat de andere zeven tafels al lang klaar waren, toen Kloppenburg en Hong nog om haar eerste olympische overwinning streden. Hong won na 1 uur en 20 minuten in vijf games, 28-26, 21-14, 15-21, 15- 21 en 21-17. In het olympische toernooi hebben overwinning en ver lies, zeker op de eerste dag geen directe betekenis. De 48 speelsters zijn ondergebracht in groepen van zes, moeten dus ieder vijf wedstrijden spe len en de beste twee uit iedere groep gaan over naar de acht ste finales. Bij de dubbels zijn slechts vijftien paren in twee groepen, die de acht kwart-fi nalisten voortbrengen. Vriesekoop en Kloppenburg wonnen hun eerste partij in de damesdubbel in drie games. De winst in de sleutelwedstrijd op het Westduitse paar Olga Nemes/Katja Nolten (21-19, 14-21, 21-17) was een flinke stap op weg naar een plaats bij de laatste acht. SEOUL Regilio Tuur is weer een stap dichter bij zijn doel, een olympische medaille, gekomen. Een overwinning op punten tegen de Keniaan John Wanjau bracht de 21-jari ge Rotterdammer bij de laatste zestien bij de ve dergewichten. In de slotron- de speelde Tuur met vuur. Hij kwam niet meer in zijn ritme en gaf ook weinig pressie. Wanjau, die in de eer ste twee ronden vrijwel uit sluitend zijn linkse had ge bruikt, bracht nu ook zijn rechtse in de strijd en Tuur moest toch wel de nodige sto ten nemen. „In de problemen ben ik niet geweest al voelde ik wel dat hij stevig op het li chaam stootte. Ik wist dat ik beslist niet mocht gaan force ren met mijn rechtse, want die had in de eerste twee ronden slechts zelden echt goed geze ten. Je kon duidelijk merken dat Wanjau afgelopen zondag tegen die Hongaar drie ronden had gebokst. Hij zat in zijn rit me. Dat had ik nog lang niet. Daarom ben ik blij dat ik drie ronden heb kunnen boksen. De laatste keer heb ik dat in juni tijdens het Acropolis- toernooi in Athene gedaan. Ritme is ontzettend belang rijk". Regilio Tuur won de partij te-( gen John Wanjau met 4-1. De' jury scores waren: Hani (Irak) 59-59 met de verplichte voor keurstem voor Tuur, Mancini (Canada) 59-58, Duran (Uru guay) 59-58 en Hong- Tsung jau. De volgende partij voor Tuur staat voor maandagavond op het programma. Zijn tegen stander in de achtste finales is dan de Engelsman David An derson, die op punten (5-0) van de Ier Paul Fitzgerald won. Regilio Tuur toonde zich te vreden met de Brit. „Die heb ik vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Turijn zien boksen. Gelukkig geen jongen die op de wereldrang lijst staat. Maar met Engelse boksers moet je altijd oppas sen. Dat zijn keiharde jon gens". Maandag komt het in de ring van het Chamsil-students gymnasium dus tot een dubbe le Nederlands-Engelse con frontatie, want zwaargewicht Arnold Vanderlijde komt in het middagprogramma uit te gen Henry Akinwande. Wint de Europese kampioen dat duel dan ontmoet hij de win naar van de strijd tussen de Canadees Tom Glesby en de Hongaar Gyula Alvics. Regilio Tuur wordt tot winnaar uitgeroepen, terwijl tegenstan der John Wanjau wat beteu terd toekijkt. FOTO: ANP SEOUL De AIBA, de inter nationale boksbond, heeft niet veel tijd nodig gehad om recht te spreken. Het door de Kore aanse boksfederatie ingedien de protest naar aanleiding van de gang van zaken rond het duel Alexander Kristov en Jong II Byun werd direct ver worpen. De Koreaanse coaches en offi cials die betrokken waren bij de ordinaire vechtpartij waar van scheidsrechter Keith Wal ker het slachtoffer werd, wer den met onmiddellijke ingang geschorst. Voorlopig voor on bepaalde tijd. Na het ploym- pisch bokstoernooi zal de defi nitieve straf worden vastge steld. Voor de coaches Park Chong Su, en Lee Yong Su, de als jury lid functionerende scheidsrechter Yung Kwang, het lid van de organisatie com missie Yen Sung Han en vrij williger Ju Ja Jim betekende dat voorlopig het einde van hun activiteiten. Ook bokser Jong II Byun die weigerde de ring te verlaten, werd ge- Verontschuldiging van ambassadeur WELLINGTON De Zuidkoreaanse amabassade in Wellington heeft zich vandaag bij de Nieuwzee- landse ambassade veront schuldigd voor de molesta tie van de arbiter Keith Walker tijdens het olym pisch bokstoernooi. De am bassadeur in Wellington éprak schande van wat hij noemde een kleine groep landgenoten. schorst. De Koreaanse ban tamgewicht vestigde met zijn 67 minuten durende protest actie en passant wel een nieuw wereldrecord. In 1964 deed zich in Tokio tijdens de Spelen ook eens een dergelijk inci dent voor. Ook toen was er een Koreaanse pugilist bij be trokken. Die bleef 51 minuten op het canvas zitten. Kanjer van Aho-eilanden De letters Aho als afkorting van een landennaam, heeft bij het zwemmen voor een komisch misverstand ge zorgd. Zij stonden achter de naam van Hilton Woods, die als een tropische verrassing op de 100 meter vrije slag heren zomaar uit de lucht kwam vallen. De internatio naal volkomen onbekende zwemmer tikte aan in 50,73 en miste ternauwernood de A-finale. „Die Aho-eilanden hebben een kanjer van een zwemmer voortgebracht", sprak de Nederlandse bonds coach Bert Sitters bewonde rend. Er ging hem een licht op, toen hem werd verteld, dat Aho stond voor de Ne derlandse Antillen. „Dat had buitenlandse zaken me wel eens kunnen vertellen mopperde de bondscoach. „Zo'n zwemmer hadden we in de estafette prima kunnen gebruiken Schwarzenegger inspireert Bulgaar Arnold Schwarzenegger, filmacteur met een jaarinkomen van 43 miljoen dollar, had een inspirerende invloed op Bo- reslav Guidikov. De Bulgaar predikte in het middengewicht de revolutie en deed een geslaagde greep naar het goud. Ten koste van zijn landgenoot en wereldrecordhouder Alexander Varbanov, die de rebellie van Guidikov niet wist te onder drukken en verwezen werd naar de derde plaats. Guidi- kov's medaille was voor de Bulgaarse ploeg het derde goud in vijf gewichtsklassen. Na de diskwalificatie van Grablev zijn de Bulgaarse prestaties bijzonder verdacht. Guidikov liet zich door het rumoer niet van de wijs brengen en tilde 375 kilogram omhoog (167,5+207,5). Schwarzenegger, de vroegere Mister Universe uit Oostenrijk, keek gein teres- seerd toe. Als vroegere body builder Ram bo was hij in zijn element. Goud maakt Turk rijk De Turkse gewichtheffer Nairn Suleymanoglu, die voor Turkije de eerste gou den olympische plak in 20 jaar verdiende, zal bij zijn thuiskomst worden bedolven onder de geschenken. Voor tienduizenden guldens aan geschenken stromen binen, terwijl ook de regering zich voorbereidt op een helde nontvangst voor de gewich theffer van Bulgaarse af komst. die maar liefst drie wereldrecords brak. Van de regering krijgt Suleymano glu een gemeubileerd huis, een auto en 25 gouden mun ten, elk ter waarde van on geveer 200 gulden. Verder is zijn salaris door de regering verdubbeld tot 1.500 gulden per maand, terwijl het inko men per hoofd van de bevol king in Turkije Op 3.000 gul den per jaar ligt. Een bouw bedrijf heeft Suleymanoglu een luxe-appartement in Is tanbul gegeven en de groot ste bank van het land zal de gewichtheffer 342 en een halve gouden munt schen ken, omdat hij zijn totaalre cord op 342,5 kilo zette. NOS wekt boosheid Surinamers In een brief aan de NOS heeft de Surinaamse Arbeiders- en Werklozen Organisatie (SA WO) geprotesteerd tegen de „tendentieuze wijze waarop het behalen van het olympisch goud door de Surinaamse zwemmer Anthony Nesty door het 8-uur tv-journaal werd gerapporteerd". In het bewuste NOS-journaal werd het succes van de Surinaamse zwemmer een „coup" en „staatsgreep" genoemd. Volgens de SA WO is deze onmiskenbare parallel tussen het Surinaamse olympi sche succes en het autoritaire militaire regime in Suriname volstrekt misplaatst, onsportief en een krenking van de na tionale en democratische gevoelens van de Surinamers. In een reactie op de beschuldiging van de SA WO zegt hoofdre dacteur Gerard van der Wulp van het NOS-journaal dat de journaalredactie echter niet de intentie had die de SA WO in zijn brief suggereert. Ster Geesink stijgt De ster van Anton Geesink, die binnenkort een knie operatie moet ondergaan, stijgt snel binnen het IOC. In Seoul is besloten hem over niet al te lange tijd tot gedelegeerde te. benoemen. De belangrijkste taak van deze officials, het IOC kent er ii^totaal vier, is het coör dineren van de werkzaam heden van de waarnemers. De door hen geschreven rapporten worden door de geledegeerden in bondige geschriften samengevat en vervolgens besproken met IOC voorzitter Samaranch. Anton Geesink: „Het klopt inderdaad. Ik kom dicht bij de baas te zitten. Het is de bedoeling dat ik de Japan ner Kyokawa opvolg. Hij heeft me trouwens voor die functie voorgedragen Kyo kawa heeft in 1936 in Berlijn bij het zwemmen olympisch goud gewonnen. Hij heeft ontdekt dat ik nogal een ac tieve kerel ben. Hij treedt af omdat hij te oud wordt. Af gesproken is dat hij mij de komende vier jaren zal be geleiden. In 1992 moet ik zijn werkzaamheden over nemen en krijg ik tijdens de Spelen een eigen kantoor met een secretaresse".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11