Uitschakeling nabij Druppers heeft leren relativeren Dompeling imponeert Naorhuus' SKIFFEUSE IN FINALE :ht weer alleen Voordeel van rt Verschoor ifetteploeg met record naar finale MISLUKTE RENTREE IN DEFENSIE VAN TIM STEENS Leo Peelen met gemak naar finale Schapers neemt te veel tijd Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! EcidócSoiwcmt DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 SEOUL Hennie Dompeling is niet door de groots heid van de Olympische Spelen en de haast vanzelf sprekende druk van zijn uitverkiezing uit balans te brengen. De schietbaanexploitant uit Badhoevedorp toonde zich op de eerste aag van het skeet-toernooi uiterst evenwichtig en trefzeker. Een score van 100 procent was het resultaat. Dat kon niet worden gezegd van Eric Swinkels. De Nederlandse vlaggedrager, aan zijn vierde Olympia de bezig, stak niet lekker in zijn vel. Hij klaagde over hoofd- en keelpijn en verkoudheid, die hem het ademen bemoeilijkte. De twee missers in de beginfa se maakten zijn gesteldheid er niet beter op. Dompe ling liet de eerste dag merken bij de besten ter we reld te willen horen. De uiterst secure eerste serie vormde een opluchting. „Een monsterrondje. Bij het begin was ik even zenuwachtig", gaf Dompeling toe. ..Maar toen ik er eenmaal inkwam, ging het vanzelf. Alles zat er mooi vol op". Sensatie van Zuidkoreanen SEOUL De Zuidkoreaanse handballers hebben vanoch tend in Seoul voor groep B voor een sensatie gezorgd door Oost-Duitsland in de slotfase te verslaan met 23-22. De Oostduitsers, vierde bij de laat ste strijd om de wereldtitel, leidde na de eerste helft met 13-9. De beslissende treffer werd drie seconden voor het einde gemaakt door de links handige Jae-Won Kang. Zuid- korea had in de eerste wed strijd vice-wereldkampioen Hongarije ook al naar een ne derlaag gespeeld. Dubbelslag Hongarije in moderne vijfkamp SEOUL Hongarije heeft op de moderne vijfkamp een dubbelslag geslagen. De 23-jarige Janos Marti- nek zegevierde in de individuele wedstrijd. Met Atilla Mizser en Las- zlo Fabian incasseerde Martinek ook goud in de teamwedstrijd. Martinek verwees de Italiaan Carlo Massulo naar een zilveren en de Rus Vak tang Jagorsvili naar de bronzen posi tie. De titelverdediger van 1984, de Italiaan Daniele Masala, moest ge noegen nemen met de elfde plaats. Op het laatste onderdeel, de 3000 meter cross country, passeerde Mar tinek Jagorasvili, die na vier dagen had geleid. 99 SEOUL Kleiduivenschutter Bean van Limbeek. die na het behalen van de vijfde plaats bij het onderdeel trap radeloos en met de ziel onder de arm bij de Olympische Spe len rondliep, mag eerder naar Nederland te rugkeren dan de ploeg. De Tukker, die last heeft van heimwee, vond een begrijpend oor bij chef de mission Wim Cornelis. Die be loofde zo mogelijk al komend weekeinde de thuisreis voor Van Limbeek te regelen. De schutter voelde zich op slag beter. Donder dag had de Almelose koopman, ondanks de hitte keurig in het pak gestoken en met stropdas voor een fotosessie op een Koreaan se markt, op de schietbaan alweer het hoog ste woord. „Man, ik had het gisteren niet meer. Ik ben heus geen spelbreker, maar ik wil verschrikkelijk graag noar huus". SEOUL Het duo Ronald Florijn en Nico- laas Rienks en skiffeuse Harriet van Etteko- ven hebben vanochtend in Seoul de finale van het olympisch roeitoernooi bereikt. Florijn en Rienks eindigden in de tweede halve finalereeks als tweede. Ook in de halve finale van de dames-skiff was er vanochtend een Nederlands succes te noteren. Harriet van Ettekoven finishte als derde in haar hal ve finale, hetgeen een finaleplaats betekende. Minder goed ging het met Henk Jan Zwolle in de skiff voor heren. Zijn vijfde plaats bleek niet goed genoeg voor het bereiken van de laatste zes. De vier en de dubbelvier zagen vanochtend ook geen kans om zich te plaat sen voor de finale. lelpunt ijtaanse atleet Carl Lewis (boven) staat in Seoul in het ftt van de belangstelling. Lewis, de enige van alle spor tteen identiteitskaart hoeft te dragen, is hier in gesprek imerikaanse verslaggeefster, terwijl een Koreaanse tolk Vannacht komt de Amerikaan voor het eerst in actie bij van de honderd meter. ipster Jackie Joyner doodt haar tijd met het bestude- e Koreaanse taal. Haar plaatselijke chauffeur treedt op maar omdat hij het stadion niet in mag, worden de jeven door de tralies van het toegangshek. FOTO'S: ANP De lichte aarmee vandaag zeilregatta van was wat de Ne- frs betreft, alleen voordeel van Bart Ver- 'e Baambrugger JPusan de lastigste ezeitde al alle Nederlandse ie 23-jarige surfer fephan van den n vergeten. In Ein Van den Berg pogtepunt van zijn A het eerste olym- >ud in het plank- jaar na drie van de op het vuile wa- Zuidkoreaanse tig aai is de Nederlan- ijk op koers voor e flankerende posi- *feet erepodium. De [en vijf en vier de den de Nederlander, die dinsdag overmand door plan kenkoorts een miserabel olympisch debuut (12e) ken de. opschuiven naar de zesde plaats in de algemene rang schikking. De Nederlandse Flying Dutchman équipe verbeterde zich licht met een zevende plaats en neemt in het klas sement de twaalfde plek in. De gebroeders Drontmann zakten door een teleurstel lende 15e plaats naar een achtste in de rangschikking. De dames Vegter en Bult man deden het in dezelfde klasse beter: de negende plaats leverde een tiende op de ranglijst óp. Cees en Willy van Bladel (Tornado) zeilden vandaag naar een 13e plaats. Finnzeiler Roy Heiner lag in het voorlaatste kruisrak nog vijfde, maar finishte uitein delijk als elfde; in het klasse ment staat hij vijfde. Ook Kobus Vandenberg en Ste ven Bakker (Star) verloren enkele plaatsen in het laatste rak. Het roer en de kiel ble ken besmeurd met olie, waardoor de Hollanders als zevende de eindstreep pas seerden. SEOUL De kans dat de Nederlandse heren- hockyers doordringen tot de eindronde van het olympisch toernooi is sinds vanmorgen uiterst miniem. Het in witte shirts spelen de Oranje verloor op een bijveld in Seoul met 3-2 van Au stralië, nadat eerder al een punt was ver speeld tegen Spanje. Met drie punten uit drie duels lijkt de uitschakeling nu nabij. De ploeg van Hans Jorritsma is volledig afhankelijk van de prestaties van de andere teams en met name van Pa kistan, dat vanmorgen zij het moeizaam wél won van Argentinië. In een openingsfase die vol gens coach Jorritsma „niet chaotisch maar dramatisch" was, keek Nederland al na zes minuten tegen een ach terstand van 2-0 aan. Tot aan de rust kwam de op een me daille rekenende ploeg er niet aan te pas en ook in de tweede helft gaf Australië lange tijd de toon aan. Dat leidde zelfs tot een marge van 3-0, waarna Nederland er pas in de laatste tien mi nuten een slotoffensiefje uit kon persen. Via twee treffers van Floris-Jan Bovelander kwam alsnog 3-2 op het bord, maar dat kon een dramati sche afloop niet meer voor komen. De Nederlandse heren toonden zich na het eindsignaal nog nijdiger dan na het gelijke spel tegen Spanje en wierpen wederom hun sticks keihard tegen de grond. „Dit is niet niks", rea geerde coach Jorritsma ont hutst. „We zijn twee dagen bezig geweest de ploeg op te peppen, maar dat heeft tot niets geleid". Tim Sleens Na de puntendeling met Spanje besloot Jorritsma om Tim Steens terug te halen in de ploeg. Slachtoffer van deze wisseling was Maurits Crucq, die vanmorgen even als de geblesseerde doelman Frank Leistra (water en bloed in de knie) vanaf de kant moest toezien. Eindho- venaar Ronald Jansen nam de positie van Leistra in, maar al na één minuut en negentien seconden lag de bal achter hem in het doel. Australiër Hawgood benutte een voorzet van Hager, de vleugelspeler die door Steens bewaakt had moeten worden. Vier minuten later was het de vrijgelaten Hager zelf die voor 2-0 zorgde. „Ik had ge hoopt met het inzetten van Steens meer rust in de verde diging te krijgen", verklaar de de getergde Jorritsma na afloop. Maar de rentree van de routinier liep uit op een volslagen mislukking. Kort voor het einde van de eerste helft liep Steens immers ook nog tegen een gele kaart op, waardoor Nederland kort voor en na de rust met tien man moest spelen. Oranje kwam die fase zonder kleer scheuren door, maar Steens mocht zijn terugkeer niet meer meemaken. Jorritsma stuurde meteen wisselspeler Benninga binnen de lijnen. In de tweede helft kreeg ook voorstopper Hendrik-Jan Kooijman geel te zien. In zijn terugblik op het duel zei de bondscoach: „Het meest bizar vind ik nog dat we in de voorbereiding steeds volgens één lijn heb ben gespeeld. Nu was ik ge noodzaakt de ploeg op zeven plaatsen te wijzigen". Het derde doelpunt van de Au straliërs viel in de zeventien de minuut na rust en was toe te schrijven aan het verzuim van Floris-Jan Bovelander zijn man (Batche) te bewa ken. Met twee doelpunten maakte Bovelander nog wel wat goed en in de allerlaatste minuut had hij zelfs de ge lijkmaker op zijn stick. Bove lander miste, maar ook bij een eventuele puntendeling zou de positie van Oranje verre van rooskleurig zijn ge weest. Voor een plaats in de halve finale móet Nederland winnen van Kenia (zaterdag) en Pakistan (maandag) en bovendien zal Australië za terdag Pakistan moeten ver slaan. Jorritsma: „Over onze kansen wil ik geen uitspra ken doen. Misschien zijn ze ven punten nog voldoende". Nederland - Australië 2-3 (0-2). 2. Hawgood 0-1, 6. Hager 0-2, 53. Batch 0-3, 58. Bovelander (sc) 1-3, 66. Bovelander (sc) 2-3. Scheids rechters: Seidler (WD1) en Nash (GBr). Toeschouwers: 1000. Gele kaarten: Sleens en Kooijman (Ned) en Charlesworlh (Aus). Nederland: Jansen; Klaassen (Crucq); Steens (Benninga), Kooij man, Bovelander; Brinkman (Schlatmann), Delissen, Diepeveen; Parlevhet, Kruize, Van den Honert. Australië: Snowden; Bestall, Davies; Wansbrough, Smith; Charlesworth, Birmingham, Reid; Batch, Hager. Hawgood (Deane). SEOUL Leo Peejen heeft met gemak het eer ste Nederlandse wieler- succesje op zijn naam ge bracht. In de tweede serie van de klassementswed strijd plaatste hij zich overtuigend voor de fina le. Peelen eindigde als vierde, met dertien pre- miepunten. Hij had bo vendien, met nog vier an dere rijders een ronde voorsprong. Uit het veldje van achttien renners gin gen er van morgen twaalf over naar de eindstrijd van zaterdag. Peel en behoefde er dus alleen maar voor te zorgen dat de renners uit de landen waar het wielrennen het stadium van de driewieler nog niet is ont groeid, achter hem zouden blijven. „Ik wist van te voren dat je al met een punt of vijf de stap naar de finale zou kunnen ma ken. Daarop was dus mijn plan gebaseerd". De twintigjarige renner haalde al bij de derde sprint het door hem noodzake lijk geachte aantal punten bin nen. Hij bleef attent koersen en nam alle onzekerheid weg in een aanval, vrijwel solo, die hem een ronde winst oplever de. Een prestatie die eerder al geleverd was door de Mexi caan José Youshimatz. Doordat er in feite minder dan een dozijn renners, met een redelijke finalekans aan het vertrek stonden werd het een rustige rit. Drie man voelden zich echter geroepen zelfs de kleinste mogelijkheid tot ver- raassing uit te sluiten, na de rondewinst van Youshimatz en Peelen. Lom (Tsj), Samuel (Tri) en Curuchet (Arg) verlie ten daarom ook het pelotonne tje, dat nauwelijks serieus rea geerde, ómdat de kaarten in feite al geschud waren voor de wedstrijd was begonnen. Leo Peelen (tweede van links) tijdens zijn geslaagde kwalifikatierit. Medailleverdeling (na 36 van 237 onderdelen) Sovjetunie 8 4 10 Oost-Duitsland 4 4 3 Verenigde Staten 3 3 3 Bulgarije 3 3 2 Hongarije 3 1 1 Italië 2 2 1 Joegoslavië 2 0 1 China -13 4 West-Duitsland 1 2 3 Zuidkorea 1 2 2 Polen 1 2 1 Roemenië 12 0 Australië 1 1 0 Tsjechoslowakije 1 1 0 Groot-Brittannlë 10 2 Noorwegen 10 0 Suriname 10 0 Turkije 10 0 Zweden 0 2 1 Japan 0 2 1 Frankrijk 0 11 Costa Rica 0 1 0 Finland 0 1 0 België 0 0 1 - Het is goed te merken, dat het Ne- f zwemmen in Seoul is opgehangen lafettes. Vanochtend was de eerste af- pe met nationale belangen aan de 14 x 100 meter vrije slag dames en Vommen Conny van Bentum (start- I met 56,34), Marianne Muis (55,96), puis (55,85) en Diana van der Plaats b nationaal record van 3.44,12, waar- kh als tweede voor de eindstrijd op de n dezelfde dag plaatsten. Het was niet het beste record dat de vier meisjes braken. Vier jaar geleden zwom Van Bentum geassisteerd door Annemarie Verstappen, Elles Voskes en Desie Reijers in Los Angeles 3.44,40, een tijd, die goed was voor olympisch zilver. De fixatie op de estafettes speelde Hans Kroes par ten. Nederlands snelste sprinter kwam op de series van de 100 meter vrije slag met een tijd van 51,65 niet in het stuk voor. Samen met Pa trick Dybiona (51,79) eindigde hij als 29ste en 30ste op een totaal van 70 deelnemers. Jolanda de Rover reikte op de 100 meter rugslag met een tijd van 1.04,39 niet verder dan de B-finale. Michiel Schapers in actie tegen de Nigeriaan Anthony Mmoh. FOTO: ANP SEOUL In de speeltuin van het olympische ten nistoernooi heeft Michiel Schapers vanochtend een verkeerde keuze gemaakt. Tegen Antho ny Mmoh uit Nigeria stond de glijbaan naar de derde ronde klaar. De lange Rot terdammer koos echter voor de wip. Daar door werd hem het. uitzicht op zijn partij tegen Sergio Casal op zaterdag bij herhaling ont- Schapers won natuurlijk toch van de Nigeriaan die op de wereldranglijst ergens in de buurt van de 330 schommelt. Vijf sets was echter te veel (4- 6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-1), bijna drie uur tennis. Te lang. Nederlands beste speler vond dat zelf ook, nadat hij het zweet en een beetje irritatie had weggespoeld onder de douche. Het was namelijk niet gemakkelijk gegaan op baan elf, die met een paar stoeltjes langs het hek, ondanks de aanwezigheid van de zwaarge wichten van het NOC, niet meer was dan een veredelde trainingsbaan. Een heel ande re atmosfeer dan het centre court, waar hij had mogen openen tegen Andrei Chesno- kov. „Het was een heel andere par tij", was ook de conclusie van Schapers. „Ballen en baan wa ren hetzelfde, maar daar hield het ongeveer mee op. De eer ste set heb ik onder mijn kun nen gespeeld, de vierde heb ik zonder meer weggegeven. Mmoh ging wel wat beter ser veren, maar kansen om te bre ken, had ik natuurlijk moeten pakken". NA LOS ANGELES ALS DIEPTEPUNT SEOUL Onwillekeurig denkt Rob Druppers nog wel eens terug aan de Olympische Spelen in Los Angeles, die hij voortijdig met een blessure moest verlaten. Aan dat diepte punt in zijn carrière wordt de Utrechter ongaarne herinnerd, maar nu Drup- pers vier jaar later terug is in een olympisch dorp, heeft hij ook zelf moeite om 1984 uit zijn herinne ring te wissen. Zijn drama tisch ervaring in Los Ange les heeft in zeker één op zicht meege speeld in zijn voorbereiding op Seoul. „Ik heb me de laat ste weken toch een beetje ontzien, omdat ik koste wat het kost geen blessure wilde oplopen", vertelt de 800-me- terloper die in Seoul maar één doel voor ogen heeft, de finale halen. „Meer moet van mij beslist niet worden ver wacht. Ik sta er namelijk heel anders voor dan vier jaar geleden. Toen was ik een dikke medaillekandi daat, terwijl het hier al een geweldige opgave gaat worden om de series te over leven. De concurrentie op de 800 meter is moordend en er zijn zeker zes kandidaten voor de gouden medaille. Als ik van de tachtig deelnemers de laatste acht bereik, zijn de Spelen voor mij geslaagd. Ik moet trouwens sowieso nog zien of er veel Nederlandse atleten een finaleplaats we ten te bereiken, want over de gehele linie is het veld bijzonder sterk". Levenswijsheid Tussen 1983, het jaar waarin Rob Druppers in Helsinki een zilveren medaille tijdens het wereldkampioenschap veroverde, en de Spelen in Seoul heeft de atleet mede door het grillig verloop van zijn carrière veel levenswijs heid opgedaan. Druppers: „Ik relativeer de sport nu meer en maak me minder nerveus. Dat heeft ook geen zin. Het gaat toch zoals het loopt. Ik leef tegenwoordig ook ontspannen naar de wedstrijd toe. Ik voel me goed en heb er veel zin in. Dat is wel eens anders ge weest. Ik ben er erg op ge brand om de finale te halen. En als dat lukt, zal ik als een leeuw vechten voor een me daille". Seoul is voor Druppers te vens de afsluiting van een periode als 800-meterloper. Hij gaat zich de komende ja ren toeleggen op de 1500 me ter. „Omdat ik aan een nieu we uitdaging toe ben", legt hij uit. „Ik loop nu al acht jaar mee in de wereldtop. Ik heb het allemaal wel gezien op die afstand. Het lijkt me gewoon leuk om anaers te trainen en nieuwe tegenstan ders te ontmoeten. Ik ver wacht veel van de 1500 me ter, omdat ik het Nederlands record eigenlijk spelender wijs heb veroverd. Ik deed die afstand er altijd maar bij. Nu draai ik het om. Binnen twee, drie jaar moet ik aan de top kunnen zitten en in staat zijn om een tijd rond de 3.30 te lopen". Als het aan Druppers ligt, moet het hoogtepunt op de 1500 meter in Barcelona lig gen, in 1992 bij de volgende Olympische Spelen. In dat jaar wil hij definitief een punt achter zijn loopbaan zetten om zich-vervolgens op een maatschappelijke loop baan te richten. Dat zal de sportvakhandel worden. De Utrechter werkt nu al part time in een sportzaak van zijn sponsor en na Seoul be gint hij met een gespeciali seerde cursus. „In 1992 ben ik dertig jaar en is het mooi geweest. Dan heb ik het wel gezen in de sport. Trouwens, dan ben ik ook te oud, denk ik, om me nog in de wereld top te kunnen handhaven". HENK STOUWDAM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7