Nieuwe onthullingen: problemen voor Bush roonprins Akihito :reeft naar modern eizerschap in Japan Leger dreigt met ingrijpen bij presidentscrisis Libanon Horst Meyer gezocht na aanslag Tietmeyer ^zjJIA „stookte" iRi Nicaragua Gif doodt met aids geïnfecteerde cellen BUITENLAND fieidócSoiMtmt DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 IsHlNGTON De Amerikaanse gehei- Wienst CIA heeft in Nicaragua anti-rege- bsgezinde demonstraties aangemoedigd, fde sandinistische regering in Managua te ivoceren. Dat heeft de voorzitter van het lerikaanse Huis van Afgevaardigden. I Wright, verklaard. De CIA en het Wit- |uis weigerden op de beschuldigingen in (aan. Wright noemde de provocaties van lerikaanse veiligheidsdienst „dwaas". Na fit de hand gelopen demonstraties wer- f de Amerikaanse ambassadeur en een tal diplomaten door Nicaragua uitgewe- Jwegens hun rol daarbij. De VS wezen lun beurt Nicaraguaanse diplomaten het Zoon voor Bhutto KARACHI De leider van de politieke oppositie in Pakis tan, Benazir Bhutto, heeft gis teren het leven geschonken aan een ruim zes pond wegen de zoon. Het is het eerste kind van Bhutto. Aanvankelijk de den geruchten de ronde dat het kind pas later in het jaar ter wereld zou komen. Haar politieke aartsvijand, wijlen president Zia ul-Haq, had ver kiezingen uitgeschreven op 16 november, volgens sommigen om een zo ongunstig mogelijke datum voor Bhutto te kiezen. Nu haar kind is geboren heeft Bhutto ruimschoots de gele genheid om zich voor te berei den op de verkiezingen. Opvolger Gilbert Helene gedoopt MIAMI Middenin de Atlantische Oceaan heeft zich gisteren een tot „Helene" gedoopte orkaan ge vormd. De wervelstorm, die een voorlopige snelheid heeft bereikt van 190 kilometer per uur, zal de komende dagen waarschijnlijk in kracht toenemen, want de orkaan blijft boven open zee. Het oog van de orkaan beweegt zich op dit mo ment met een snelheid van twintig kilometer per uur in de richting van het Caraibisch gebied, waar het echter nog tweeduizend kilo meter van verwijderd is. Wat pre cies het pad van Helene wordt, is nog niet te voorspellen Drugshond Max woont te duur ORANJESTAD De drugshond „Max" op Aruba staat dezer dagen in de belangstelling. En dat niet van wege de douane-conferentie tegen drugsbestrijding die gisteren in Oranjestad is begonnen. Neen, Max zal straks boven zijn stand gaan wo nen en rijden. Althans dat mèent op positie-leider Benny Nisbet. Volgens Nisbet gaat Max's woning alleen al meer dan bijna 25.000 gulden kosten en dat vindt Nisbet gezien de wo ningnood op Aruba „onverant woord". Volgens de verzorgers van de hond kan Max niet in een goed koper asiel, omdat hij dan de streken van andere honden zou overnemen. Kurden terug naar Iraq ANKARA Een groep van 1.000 Kurdische vluchtelingen is vandaag vanuit Turkije te ruggekeerd naar Iraq. Een Turkse regeringswoordvoerder zei dat de Kurden vrijwillig te rugkeren, onder begeleiding van het Rode Kruis. De Kurden vluchtten vorige maand naar Turkije voor een wreed Iraaks offensief waarbij vermoedelijk ook gifgas werd gebruikt. Twee Amerikaanse senatoren zeiden gisteren „doorslaggevend" be wijs verzameld te hebben voor het gebruik van gifwapens door Iraq. Opnieuw gevangene in.consulaat VS in Johannesburg JOHANNESBURG In Zuidafri- ka is opnieuw een politieke gevan gene ontsnapt. De man heeft be scherming gezocht in het consulaat van de Verenigde Staten in Johan nesburg, zo heeft een woordvoer der van de diplomatieke missie vanmorgen meegedeeld. De ge vluchte persoon is Clifford Ngcobo, een dertigjarige anti-apartheidsacti vist en lid van de Soweto Burger Associatie. Op de elfde verdieping van het consulaat zitten sinds ne gen dagen drie andere gevluchte Zuidafrikaanse politieke gevange- steken, id aai tiek di onprins Akihito en prinses Michiko brachten gisteren een bezoek aan de ernstig zieke keizer Kroonprins maatsijhito, die vandaag het JsJ^ynbntschap heeft gekre- ïndie i vanwege de slechte ropiscpndheidstoestand van schrijver Hirohito, staat be ken w^d als een man die ?n yeyt dat het Japanse kei- ituli "dijk huis met zijn eeu- ;eft del0L,de tradities met de op Ind moet meegaan, ijd de es gepi «euwenoude tradities van •den s eizerlijke familie moeten aar g( nderen om gelijke pas te r aam Bn met de maatschappe- >ld Var veranderingen", zo heeft s in lito eens gezegd. De erfge- befa van de Chrysantentroon tone c le keizerlijke familie dich- lij het volk brengen. >ositie van de keizerlijke lie heeft sinds de Tweede eldoorlog al een belangrij- 'ijziging ondergaan. Zo zag :r Hirohito na de neder- 'S land Yan Japan af van de chten delijke" status die de Ja- rbaasd monarchen altijd had- n de o Dg keizer kreeg een voor de Zui< jjjjk protocollaire functie Allan ymbool van de natie, gazine. je 87-jarige keizer Hirohi- lit of w et voldoende herstelt om n°g 2 functie weer te hervatten, erandt ,r een einde komen aan die ze 5howa tijdperk van Ver erder mg en Harmonie, zoals de lomo ?rperiode van keizer Hiro- le oml genoemd werd. Een van Joris erste taken van de regent telijke an zijn het verzinnen van g® naam voor de komende lile scl -jngstijd. •us I erikaanse leraar nu 54-jarige kroonprins ____t lang moeten wachten hij de rol mocht vertol- li liwaarvoor hij bestemd was. ■""Tvist evenwel dat dat zijn -show f'as, aangezien troonsafs- Lnig geirniet mogelijk is onder de ktochtpse wet. Prins Akihito anderf al even aan zijn toekorrt- le wooke vervullen functie mo- rrijk on ruiken. De afgelopen I landpden, toen de gezondheid zoals]keizer Hirohito achteruit t de si nam hij al een aantal ta- tonderjvan zijn vader over. En chaos.fn 22 september en 15 de- 'erontsfer vorig jaar, terwijl zijn dat hi)r uitgeschakeld was van- ?uke s<F een operatie, was prins n. erder r Akihito waarnemend staats hoofd. Al op vroege leeftijd werd de kroonprins voorbereid op het vervullen van een meer inter nationaal georiënteerde rol dan zijn vader. Zo nam zijn in tensieve studie met een Ame rikaanse leraar een belangrij ke plaats in bij zijn opvoeding. Het resultaat is dan ook dat hij, zowel als zijn echtgenote, kroonprinses Michiko, uitste kend Engels spreken. Beiden hebben ook veel gereisd, on der meer naar Groot-Brittan- nië, vooral in de tijd dat hun oudste zoon, prins Hiro, aan de universiteit van Oxford stu deerde. Ook de tweede zoon, prins Aya, genoot zijn oplei ding in Oxford. Schaduw Kroonprins Akihito heeft het grootste deel van zijn leven in de schaduw van zijn vader ge staan en hij heeft nauwelijks de gelegenheid gehad om een duidelijk imago tegenover de buitenwereld te ontwikkelen. Akihito werd geboren in To kyo op 23 december 1933. Hij doorliep de Gakushuin hogere middelbare school en studeer de vervolgens van 1952 tot 1956 aan de Gakushuin uni versiteit, de traditionele oplei ding voor de Japanse elite. In 1953 maakte hij een rondreis van zes maanden langs veer tien landen in Noord-Amerika en West-Europa. Hij bracht ook een bezoek aan Groot- Brittannië en woonde als ver tegenwoordiger van keizer Hi rohito de kroning van de ko ningin bij. Door zijn huwelijk met een burgermeisje in 1959 brak de jonge kroonprins met een eeu wenoude traditie en trad daar mee ogenblikkelijk in de openbaarheid. Michiko Shoda, de dochter van een welvaren de handelaar in meel, werd de eerste burger die in het twee duizend jaar oude Keizerlijk Huis trouwde. Akihito en Mi chiko, beiden enthousiaste ten nisspelers, ontmoetten elkaar op de tennisbaan. Ze lieten er geen gras over groeien en ver loofden zich binnen korte tijd. Sommige leden van de keizer lijke familie en de oude adel waren fel gekant tegen het hu welijk. Het volk reageerde echter bijzonder positief. Men had het gevoel dat deze veran dering een belangrijke ont wikkeling van het bekrompen en in zichzelf gekeerde Kei zerlijke Huis zou betekenen. En dat hiermee bovendien de banden tussen het volk en de keizerlijke familie versterkt zouden worden. Toen het eenmaal zover was, was daar tamelijk weinig van te merken. Het prinselijk paar houdt zich bijna net zo afzijdig van het volk als keizer Hirohi to en keizerin Nagako. Naar verluidt was de zware belas ting van het leven binnen de keizerlijke muren er mede de oorzaak van dat de prinses tij dens haar tweede zwanger schap een ernstige zenuwin storting had. Als enige, bescheiden, afwij king van de aloude gebruiken houdt het prinselijk paar re gelmatig persconferenties bij heugelijke gebeurtenissen, zo als veijaardagen of nieuwjaar. De grote hobby van de kroon prins is, en daarmee treedt hij in de voetsporen van zijn va der, de zeebiologie. Hij heeft reeds enkele studies van de grondel gepubliceerd. Naast twee zoons hebben de kroonprins en de prinses ook nog een dochterje, prinses Nori. DAVID WATTS(c) The Times, Londen Protest Tokyo tegen belediging Hirohito TOKYO De Japanse regering heeft geprotesteerd tegen een redactioneel artikel in de Londense krant „Sun" over de ernstig zieke Japanse keizer Hirohito, getiteld „De hel wacht deze Waarlijk Slechte Keizer". De „Sun" schreef gisteren: „er zijn tWee redenen voor droefheid nu Keizer Hirohito op zijn sterfbed ligt. De eerste is dat hij zo lang geleefd heeft. De tweede is dat hij doodgaat zonder gestraft te zijn voor enkele van de laagste misdaden van deze gewelddadige eeuw". ROL NORIEGA IN DRUGSHANDEL VEEL EERDER BEKEND LONDEN Vice-presi dent George Bush van de Verenigde Staten zou al in 1983 hebben geweten dat de militaire leider van Pa nama, generaal Manuel Antonio Noriega, betrok ken was bij drugssmokkel. Dit blijkt uit het program ma „This Week Next Week" van de Britse om roep Thames Television, dat vandaag zal worden uitgezonden. José Blandon, voormalig hoofd van de Panamese politieke in lichtingendienst en tot voor enige tijd een van de naaste medewerkers van Noriega, zegt in de uitzending dat No riega destijds in Panama ver antwoordelijk was voor het „witten" van drugsgeld. Op de vraag of dit bij Bush bekend was antwoordde hij „natuur lijk". Blandon staat momenteel onder bescherming van de Amerikaanse justitie. Hij was een sleutelgetuige in de Ame rikaanse hoorzittingen, waarin Noriega werd aangeklaagd. Kolonel Roberto Diaz, de tweede man na Noriega, ver klaart in de uitzending dat hij op 10 december 1983 een bij eenkomst bijwoonde op het vliegveld van Panama, waar Bush klaagde over het „wit ten" van zo'n zes miljard gul den aan drugswinsten van No riega. Bush heeft altijd beweerd dat hij niet op de hoogte was van de drugsactiviteiten van No- Of vice-president Bush een loopje neemt met de waarheid zal nog moeten blijken. Maar de Pana mese dictator Noriega vertelt in de Britse documentaire (vanavond 21.00 uur, tTV) onwaarheden, als hij zegt Bush nog nooit te hebben ontmoet. Deze foto dateert van 10 december 1983, tijdens een ontmoeting op het vliegveld van Panama. Links Bush, rechts Noriega. riega, totdat deze in februari van dit jaar in de VS in staat van beschuldiging werd ge steld. Onderzoeken hebben al uitgewezen dat de Amerikaan se regering lange tijd op de hoogte was van de drugs-con necties van Noriega. Maar Washington zou met opzet de andere kant op hebben geke ken omdat Noriega een be langrijke rol speelde bij de hulpverlening aan de Nicara guaanse rebellen, de Contra's. Noriega heeft alle beschuldi gingen tegen hem ontkend en verklaard dat hij Bush nooit ontmoet heeft. De onthullingen komen op een voor Bush zeer ongelegen mo ment. Over drie dagen staat het eerste debat op het pro gramma tegen de Democrati sche kandidaat Dukakis, die wellicht dankbaar gebuik zal maken van de nieuwe gege vens voor zijn aanvallen op Bush. In de opiniepeilingen heeft de vice-president nog steeds een kleine voorsprong op zijn tegenstander Dukakis, die evenwel voortdurend ha mert op de leugenachtigheid van Bush in de affaire-Norie- ga. Algemeen wordt verwacht dat Dukakis in het debat beter uit de voeten zal kunnen. Daarom probeert de campag neleiding van George Bush nu vast de waarde van dat debat te relativeren, om de schade zoveel mogelijk te beperken. Vervangen gloeilamp in Engeland werk voor specialisten (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het Engeland van Marga ret Thatcher verandert weinig of niets. Dit blijkt weer eens uit de perikelen van bewo ners van woningwet woningen in het noor delijke Huil. Hebben die mensen pech met een gloeilamp, dan zitten zij vaak 72 uur lang in diepe duisternis. Want zelf het indraaien van een nieuwe lamp is kennelijk iets, waar de doorsnee Huilenaar die een woning wetwoning bewoont geen verstand van mag hebben. En hij mag het zeker niet eigenhandig doen. Gaat er een lamp kapot, dan moet een bewoner de hulp inroepen van de ge meente. Hij belt daarvoor naar het departement van conciërges. De 24 gemeen telijke huisbewaarders in Huil hebben van hun vak bond echter bericht gekre gen dat zij de vervanging van oude door nieuwe gloeilampen niet zomaar op zich mogen nemen. Een dergelijke klus is vak werk, dal niet behoort tot de strikt omschreven taak van conciërges maar ge daan moet worden door erkende elktriciën. De huisbewaarders moeten zich dus in verbinding moeten stellen met de aï- deling onderhoudswerk. Als je geluk hebt, krijgt een gediplomeerd electri- ciën zo'n 72 uur na de melding opdracht de ka potte gloeilamp te gaan vervangen. Stephen Brindley, hoofd van de stedelijke huisves tingscommissie in Huil, vindt de nieuwe regeling volslagen idioot. Hij wil dat de 24 huisbewaarders onderricht krijgen in het vakkundig vervangen van gloeilampenVóór Marga ret Thatcher aan het bewind kwam, zou een dergelijk voorstel onher roepelijk hebben geleid tot een actie van de stedelijke electriciëns, die zich in hun bestaan bedreigd zou den voelen. Tot zo'n actie, komt het nu niet meer als gevolg van de anti-vak- bonds-politiek van de re gering Thatcher. Dat is een van de weinige veran deringen die in Engeland merkbaar zijn. BONN WIESBADEN - /ROME De Westduitse politie heelt na de misluk te aanslag op staatssecre taris van financiën Hans Tietmeyer een aanhou dingsbevel uitgevaardigd tegen zeven leden van de Rote Armee Fraktion (RAF). Onder hen bevin den zich de leiders van de RAF, Barbara en Horst Meyer, die als levensge vaarlijk worden be schouwd. De federale recherche in Wiesbaden wilde niet zeggen of de zeven RAF-leden direct betrokken zijn geweest bij de aanslag op Tietmeyer. De poli tie sluit niet uit dat de misluk te aanslag onderdeel uitmaakt van plannen van de RAF en de Italiaanse Rode Brigades om gelijktijdig in actie te ko men tegen de westerse econo mische en financiële politiek. Tietmeyer, met een reputatie op internationaal-economisch gebied, vertegenwoordigt zijn land bij het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereld bank, die volgende week in West-Berlijn hun jaarvergade ring houden. De RAF is ook verantwoorde lijk voor de ontvoering en de moord op de Westduitse werk- teversvoorzitter Hanns Martin chleyer in 1977. Uit een giste ren uitgelekte brief van het Westduitse openbaar ministe rie aan het ministerie van jus titie blijkt dat Schleyer inder tijd op een adres in Schevenin- gen is vastgehouden. In de brief gaat het met name om de rol van Peter-Jürgen Boock, die volgens de brief indertijd kennelijk ook over een vals Nederlands paspoort beschikte onder de naam van Robertus Meijer. Macoutes Een woedende menig te verbrandt het lijk van een lid van de „Tonton Macoutes"; de terreurbende die verantwoordelijk was voor de aanslag 12 september op burgers in de Jean Bosco-kerk in Port-au-Prince. Sindsdien hebben de Macoutes, de moord brigade van de ver dreven dictator Duva- lier, het zwaar te ver duren. Voor vandaag had de oppositie een demonstratie belegd bij de kerk (achter grond). FOTO. AP DOORBRAAK IN ONDERZOEK: NEW YORK Wetenschappers hebben zodanige ver anderingen aangebracht in een natuurlijk gif, dat het met aids geïnfecteerde cellen kan signaleren en doden. Dit zou kunnen betekenen dat er mogelijk een einde kan worden gemaakt aan de verdere verspreiding van het virus in het lichaam van met aids besmette personen. De uitslag van het onderzoek is gisteren gepubliceerd in het Britse blad Nature door wetenschappers van het Nationale Insti tuut voor Gezondheid. De behandeling met het gif kan de verspreiding van het virus tegengaan door geinfecteerde cellen te doden, voordat deze meer virussen produceren, zo verklaarde onderzoeker Bernard Moss. Martin Hirsch van de Medische School van Harvard waar schuwde in een eerste reactie dat een medische toepassing nog lang op zich kan laten wachten „want het is een grote sprong van de test naar de patiënt". AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer an cht Krabbi levenl Woolfl N JAN iet mi| een ?n ten i itgever /olgei igheid le alt( aandr« ijd diej jelanj Voorzichtig kruipt Peer voort over de rotsige bodem in de iting van het lawaai, dat nu de kreten van zijn vrienden geheel overstemd. Loerend over de rand van een ravijn ziet hij een :hrikkelijk schouwspel: de wilden hebben de twee matrozen ïpen en vastgebonden aan palen. Nu voeren zij een krijgs- is uit rondom de ongelukkigen. Het zijn kannibalen en er be lt weinig twijfel over het lot der gevangenenPeer kan hen mogelijk bevrijden en hij bedenkt, dat nu tevens de laatste ge tuigen, die weten, waar zijn schat begraven ligt, spoedig niet meer tot de levenden zullen behoren. „Ik moet een kaart maken van het eiland", bedenkt Peer, „maar dan zo, dat ik alleen er wijs uit kan worden. De steen met de hertekop is een mooi her kenningsteken. Voorlopig is mijn schat goed opgeborgen, maar ik moet het goud terug kunnen vinden, waanneer ik hier terug kom BAYRUT De opperbe velhebber van de Libane se krijgsmacht, generaal Michel Aoun, dreigt er mee dat het leger het landsbestuur zal overne men als het parlement er niet in slaagt een nieuwe presdient te kiezen. Als er vrijdag nog geen presi dent is „zullen het volk en het leger het machtsvacuüm vul len", stond in een legerverkla- ring na een gesprek van Aoun met de overige leden van de legertop. „Het leger is de enige macht die in staat is om veran dering teweeg te brengen en Libanon te redden", betoogde de opperbevelhebber. President Gemayel, wiens zes jarige ambtstermijn vrijdag af loopt, heeft de afgelopen da gen intensief beraad gevoerd met zijn Syrische collega As sad en de leiders van de chris tengemeenschap in zijn land om uit de crisis te komen rond de verkiezing van zijn opvol ger. De politieke crisis dreigt Libanon aan de rand van een nieuwe burgeroorlog te bren gen. Rond het in het westelij ke moslimstadsdeel van Bay- rut gelegen parlementsgebouw werden gisteren weer volop schotenwisselingen gehoord. Aoun heeft ook een gesprek gehad met leider Geagea van de christenmilitie Libanese Strijdkrachten om te komen tot een eensgezind christelijk front bij de afwijzing van door Syrië gesteunde presidents kandidaten. De rechtse chris tenmilitie steunt de kandida tuur van de oudgediende poli ticus Raymond Edde, die Frankrijk in ballings'* leeft. De presidentiele O' crisis ontstond toer lijke parlement» augustus de v dure boycott' kelijke qu' brak. D? tegen y rieuzt sche Fi. Nj

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5