Pleidooi voor terugkeer naar kinine HP „Nederlandse leger is parater dan we dachten /uitdeweekblatki ELSEVIER Hff deOHyflElt! Ambtenarenbonden houden kritiek op kabinetsplannen nog even voor zich WARSCHAUPACT-WAARNEMERS: DE TIJD AV STAATSSCHULD IS ONAANVAARDBAAR HOOG'1 -BINNENLAND QeidwQowavnt noMnr.RDAG ?.2 SF.PTEMBER 1988 PAGlilJITI Ministerie int lesgelden ZOETERMEER Ruim 345.000 ou ders en leerlingen kunnen deze week van het ministerie van onder wijs een acceptgiro verwachten om het lesgeld van 1.030 gulden voor het voortgezet onderwijs en (voortgezet) speciaal onderwijs te voldoen. Het ministerie heeft tot dusver via de scholen 540.000 zogenoemde onder- wijskaarten terugontvangen. Leer lingen van 16 jaar en ouder konden zich dit schooljaar alleen met zo n door het departement verstrekte kaart bij een school laten inschrij ven. De kaart diende tevens als schuldbekentenis voor het betalen van het lesgeld. Melkveestapel na abortus Bang inzet kort geding ROERMOND De veehouder A van Nieuwenhoven uit Ell heeft gis teren in kort geding bezwaar aange tekend tegen de eis van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Limburg zijn gehele melkveestapel op te rui men. In Van Nieuwenhovens stallen is de ziekte abortus Bang geconsta teerd. De veehouder heeft al ruim 140 koeien moeten opruimen op last van de gezondheidsdienst. Zijn 39 beste melkkoeien, die 10.000 a 15.000 gul den per stuk waard zijn, weigert hij echter te laten slachten. Van Nieu wenhovens advocaat, mr. M. Rutten, maakte allereerst bezwaren van pro cedurele aard. De Veewet uit 1920 en de verordening bestrijding run- derziekten uit 1980 maken namelijk geen melding van abortus Bang. Die ziekte komt wel voor in het uit 1985 daterende reglement bestrijding abortus Bang. Volgens hem dient de president dit reglement niet voor bindend te verklaren. Bij zijn cliënt moet de gehele veestapel worden op geruimd. bij andere veehouders daarentegen slechts een paar dieren. De raadsman van de Gezbndheids- dienst, mr. J. Zanders, had ook pro cedurele bezwaren. Volgens hem had Van Nieuwenhoven niet de ge zondheidsdienst. maar het Land bouwschap moeten dagvaarden. Uitspraak 27 september. Coalitie nog oneens over datum lagere belastingdrempel DEN HAAG De coalitiepartners CDA en VVD zijn onderling verdeeld over verlaging van de vennootschaps belasting. Over dat compromis van de Paasbrief, verlaging van het tarief van veertig procent tot eenfiscale winst van 250.000 gulden en tot 35 procent voor alle winst daarboven als compen satie voor het wegvallen van de inves teringspremies (WIR), is het laatste woord nog niet gesproken, zo bleek gisteravond in de Tweede Kamer. Het conflict draait om de ingangsda tum en om WIR-overschrijdingen die na de Paasbrief aan het licht zijn ge treden. Het kabinet staat officieel op een belastingverlaging voor het bedrijfsleven per 1 oktober. Maar in de miljoenennota ging minister Ruding van financiën uit van een ramings- technische ingangsdatum van 15 no vember. VVD-kamerlid Van Rey wil die ingangsdatum van 1 oktober in de wet opnemen. Zijn CDA-collega Reits- ma vindt dat te ver gaan. Als de Twee de Kamer het wetsvoorstel, dat wordt verdedigd door staatssecretaris Koning van financiën, deze week afhandelt en erover stemt, heeft de Kamer alle zei len bijgezet, meent hij. Het is dan aan de Eerste Kamer om met gezwinde spoed het voorstel te behandelen. SCHRAP MALARIA-PREVENTIEPILLEN AMSTERDAM Jaar lijks worden vele miljoe nen guldens verspild aan de aanschaf van pillen te gen malaria. Niet dat het onverstandig is dat vakan tiegangers, ontwikkelings werkers en anderen zich wapenen tegen de in veel gevallen dodelijke ziekte, maar de meeste malaria- parasieten hebben weer stand opgebouwd tegen deze middelen. Het voor schrijven van die pillen kan daarom maar beter worden gestaakt. ,;In plaats daarvan moet het groeiende aantal Nederlanders dat naar malariagebieden reist een volledige kinine-kuur meekrijgen, die ze moeten in nemen als de eerste verschijn selen van malaria zich voor doen". Dit opmerkelijke pleidooi voor een nieuwe aanpak van het malaria-probleem werd van daag gehouden op het grote in ternationale congres voor Tro pische Geneeskunde en Mala ria in Amsterdam door dr.ir. E. Smit, directeur van Multi- plant Holding in Maarssen. De voorman van dit farmaceuti sche bedrijf brak een lans voor een totaal andere visie op ma laria omdat de ene na de ande re malaria-pil (chemische pro- filaxe) door de malaria-para sieten nutteloos wordt ge maakt. Een groot deel van het congres in het RAI-Congrescentrum is juist gewijd aan pogingen van wetenschappers nieuwe pillen te bedenken die de mens in malaria-gebieden kunnen be schermen. Volgens Smit, die in zijn mening lijnrecht tegen over die van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO staat, dreigen die pogingen keer op keer door de natuur te worden achterhaald. Boven dien, zo zegt hij, is de eenmali ge aanschaf van het nog altijd feilloos werkende kinine (of het alternatief quinidine) uit eindelijk goedkoper dan die van de veelvuldig in te nemen „preventieve" pillen. Voorwaarde voor het welsla gen van de nieuwe malaria- aanpak is wel dat de bevolking van en reizigers naar malaria- gebieden terdege worden geïn formeerd over de verschijnse len waarmee malaria gepaard gaat. Met het volgen van een volledige kinine-kuur kunnen ze in elk geval voorlopig voor komen dat ze aan de ziekte overlijden en zich tijdig onder behandeling laten stellen, al dus dr. Smit. Resistentie Malaria is op het moment één van de meest voorkomende tropische ziekten. Meer dan de helft van de mensen op aarde leeft in gebieden waar de ziek te voorkomt, vooral in de Der de Wereld. Daarnaast reizen jaarlijks ruim 20 miljoen men sen naar streken waar malaria wordt overgedragen. Alleen al in Afrika ten zuiden van de Sahara lijden jaarlijks tachtig miljoen mensen aan malaria; 1.2 miljoen mensen vinden daar per jaar door deze ziekte de dood. Ook in Nederland overlijden Nederlanders aan de ziekte; jaarlijks worden 150 nieuwe malaria-gevallen gere gistreerd. Het pleidooi van de fabrikant van geneesmiddelen komt niet uit de lucht vallen. De mala ria-wetenschappers maken zich al lang bezorgd over de zogeheten „multiresistentie", die zelfs de allernieuwste mid delen overbodig maakt. In dat kader wordt tegenwoordig zelfs meer en meer gegrepen naar „oude" middelen: het plaatsen van gaas voor ramen en deuren en het algemeen ge bruik van muskietennetten. Dr. Smit erkent dat zijn me thode even simpel als onortho dox is. Het zou echter de medi sche wetenschap de moeite be sparen van het publiceren van ellenlange, vaak achterhaalde lijsten van voor te schrijven preventieve middelen voor verschillende gebieden in de wereld. Bovendien hebben deze middelen bij langdurig gebruik nog steeds bijwerkin gen. De zelfmedicatie met een kinine-kuur wordt momenteel al door een groeiend aantal meer ervaren zakenreizigers in de praktijk gebracht, zegt dr. Smit. „Zij kunnen zich hierdoor besparen dat ze het jaar rond andere middelen moeten slikken". ARJEN VAN DER SAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De centra les van overheidsperso neel hebben hun kritiek op de plannen van minis ter Van Dijk (binnenland se zaken) met betrekking tot de arbeidsvoorwaar den van de ambtenaren, gisteren nog even voor zich gehouden. In de eerste overlegronde met de minister werd gesproken over de procedurele kant van de onderhandelingen die begin volgende maand van start gaan. Na afloop lieten de bon den echter wel doorschemeren pessimistisch te zijn over de afloop van het overleg. „Maar dat het moeilijk zal worden zeg ik al veertien jaar", zo zei voorzitter Jaap van de Scheur van de FN V-ambtenaren. Mi nister Van Dijk bleek optimis tischer: „Als we er niet uitko- jnen geven we onszelf een bre vet van onvermogen". Volgens Van Dijk is het pak ket maatregelen een „voortzet ting van het kabinetsbeleid waarin werk en loonmatiging centraal staan en waarin reke ning is gehouden met de wen sen en bezwaren van de cen trales". In een eerste reactie op de voorstellen van het kabinet, die op Prinsjesdag bekend werden, waren de vier centra les begin deze week zeer nega tief. De netto beschikbare ruimte voor 1989 bedraagt 370 miljoen, wat overeenkomt met een loonruimte van 0,7 pro cent. De bonden eisen mini maal het dubbele waarvan tenminste één procent moet worden aangewend voor een loonsverhoging voor alle amb tenaren. Proef De komende onderhandelin gen staan in het teken van het nieuwe overlegstelsel. De -proef met dit nieuwe stelsel is vooralsnog beperkt tot het ar beidsvoorwaardenpakket 1989. Bij deze proef is invoering of wijziging van regelingen al leen mogelijk als daarover overeenstemming bestaat met een meerderheid van de cen trales van overheidspersoneel. De minister kan dus niet lan ger de arbeidsvoorwaarden eenzijdig opleggen. Indien de partijen geen overeenstem ming bereiken blijft echter de oude situatie gelden. De bon den vrezen op voorhand dat de proef met het nieuwe over legstelsel weieens op een be proeving zou kunnen uitlopen. Enkele maanden geleden stemden drie van de vier cen trales evenwel in met het nieuwe overlegsysteem. De FNV-ambtenarencentrale wei gerde in eerste instantie maar besloot gistermorgen alsnog het protocol van het gelijk waardige overlegstelsel te on dertekenen. De aanvankelijke weigering van de FNV-ambte- naren was het gevolg van het besluit van Van Dijk om een zijdig prestatiebeloning in te voeren. De centrale ging ech ter overstag in ruil voor de toezegging van Van Dijk dat hij de ambtenaren voorlopig niet onder de nieuwe Werk loosheidswet zouden worden gebracht. De centrales voelen weinig voor de NWW-plannen van het kabinet omdat de hui dige wachtgeldregeling aan zienlijk gunstiger is. "Volgens Van Dijk is de invoe ring van de NWW voor amb tenaren moeilijk te verdedigen met het argument dat ambte naren op dezelfde wijze moeten worden behandeld als de werknemers in het bedrijfs leven, terwijl hun inkomen sontwikkeling al jaren achter loopt. Beledigend Voorzitter De Jong van de christelijke bond van ambte naren CFO haalde gisteravond op een bijeenkomst van zijn organisatie in Alkmaar, fors uit naar het kabinet. „De Mil- len van Van Dijk blijkt echter niet dat er van die meevallers ook maar iets af kan voor de eigen mensen". De Jong toon de zich pessimistisch over het overleg nieuwe stijl. „Als wij over de invulling van de fi nanciële ruimte praten, moet er tussen de partners overeen stemming bestaan. Zo niet, dan gaat een bepaalde maatre gel niet door. Het eventuele beschikbare geld wordt dan niet uitgegeven en kan zelfs na 1989 terugvloeien in de kas van de minister van Finan ciën". Over de door het kabi net beschikbaar gestelde ruim te voor de arbeidsvoorwaarden had De Jong weinig waarde ring. „Wat de minister ons nu biedt is zó mager dat bij ons in een eerste opwelling het woord „beledigend" opkwam", aldus De Jong. Miljoenste in Artis Maanden eerder dan voor gaande jaren kon Artis gis teren zijn miljoenste be zoeker begroeten. De tota le familie Van der Veer uit Zwolle kreeg o.a. bloemen, een jaarkaart voor de jubi lerende Amsterdamse die rentuin en een knuffel van aapje Pino. FOTO: ANP Korthals Altes deelnemer oefening DEN HAAG Een Neder- landse minister van justitie die tijdens een kaping in een bus door een speciaal Israë lisch commandoteam wordt bevrijd. Het zou een scenario kunnen zijn voor een perfec te spionagefilm met politieke intriges. Het overkwam mi nister Korthals Altes vorige week tijdens zijn bezoek aan Israël. Na een reeks indrin gende gesprekken met zijn Israëlische collega over on der meer de bestrijding van drugshandel werd voor Korthals Altes een buska ping in scène gezet. Voor de commando's was het mfeteen een goede oefening. Korthals Altes kwam natuurlijk met de schrik vrij. Zaterdag 8 oktober verschijnt bij deze krant de special Innovatie. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lipp- mann, bereikbaar onder telefoonnummer 071-122 244. STADTOLDENDORF Waarnemers van de Warschau- pact-landen hebben zich giste ren op de hoogte gesteld van de inzetbaarheid van het Neder landse leger. Volgens waarne mer kolonel A. Kazarov uit Bulgarije is het leger „veel pa rater" dan werd gedacht. De waarnemers uit alle War- schaupact-landen zijn aanwezig bij de legeroefening Free Lion in West-Duitsland krachtens de akkoorden van Stockholm, waarin afspraken over weder zijdse controle van de troepen macht zijn gemaakt. Azarov maakt deel uit van een ploeg van 25 militaire waarnemers uit de Oostbloklanden en uit de Verenigde Staten. Azarov zei: „Natuurlijk ken ik het meeste materieel wel - het is tenslotte mijn vak om goed geïnformeerd te zijn - maar ik ben onder de indruk. Met name door de manier waarop de mili taire organisatie hier is gere geld. De soldaten lijken zelf standig te weten wat ze moeten doen. Bij ons in Bulgarije zijn de verhoudingen tussen solda ten en officieren wat „konink- lijker" te noemen". Azarov voelt zich goed behan deld door het Nederlandse le ger. „Ik meen dat alles erg open is. Ik heb de indruk dat ik alles te zien krijg als ik daar om vTaag. Het schijnt me niet toe als zou iets erg geheim zijn. Maar de akkoorden van Helsin ki en Stockholm hebben dat na tuurlijk ook bepaald. Meer openheid tussen de landen leidt tot meer vetrouwen". Ook andere vertegenwoordi gers van de Warschaupact-lan- den zeiden zich goed behandeld te voelen. „Ik wil weten hoe veel mensen, waar en wanneer worden ingezet", zegt kolonel A. Galazka uit Polen, „en de in formatie die ik vraag, die krijg ik prompt. Het is allemaal wel nieuw voor mij, want ik ben nog niet eerder met een NAVO-leger in aanraking ge weest. Het is allemaal wel wat anders dan in Polen. Maar ja. een ander land, met een andere doctrine en een andere traditie, daarvan verwacht je ook wel dat het anders zal ziin". De Pool toonde zich vooral geïnteres seerd in de tactische overwe gingen die tijdens de oefening Free Lion een rol spelen. De oefening werd gisteren ook bijgewoond door koningin Bea trix en prins Claus, die ook met de Warschaupact-waarnemers spraken. Met name de sterk op het koningshuis gerichte Duitse pers verstoorde meer dan eens de „onderonsjes" van de vorstin en de NAVO-troepen. De Duit se bevolking was uitgelopen voor het vorstelijke bezoek. Plaatselijke gemeenteraadsle den en hereooeren stonden uren van tevoren al gereed om een bosje bloemen uit de eigen tuin aan te bieden. „Wij zien Beatrix ook een beetje als onze koningin", zei een boer wiens gastenboek met een koninklijke handtekening werd verrijkt. DIRK-JAN STIP Miljoenennota of: hoe gc gaat het met ons land Olympische Spelen, Miljoe nennota en paspoort-affaire, elk zich zelf respecterend weekblad heeft opnieuw een eigen invalshoek gevonden om aandacht aan deze zo ac tuele onderwerpen te beste den. Elsevier heeft zich al leen bij het laatste onderwerp niet van een gelukkige kant laten zien. Men groef een oude, afgehandelde affaire op, waarbij de huidige voor zitter van de parlementaire enquêtecommissie, de VVD'er Loek Hermans, 150.000 gulden overheidsgeld zou hebben doorgesluisd naar de partijkas (zie elders in onze krant). De 'special' Schijnbewegin gen over twaalf en een half jaar bezuinigen geeft al aan wat Elsevier al balans opma kend ontdekt heeft: het rijk heeft nauwelijks minder uit gegeven; het zijn vooral de gemeenten die zich hebben moeten beperken. Woerden wordt als „zeer gemiddelde gemeente" onder de loep ge nomen. Niet gemiddeld maar juist ui terst apart is het Zuidko- reaanse gehucht Kok Li, op een rijstveld afstand van de grens met Noordkorea. Al leen om de verslaggever van Elsevier ten dienste te zijn, kijken enkele dorpelingen met hem mee naar de tv- beelden van de Olympische Spelen. Het drogen en oog sten van respectievelijk rode fiepers en rijst blijkt popu- airder dan onbekende spor ters als Carl Lewis en Matt Biondi. Verder een reportage over hoe het christendom bloeit in Zuidkorea. <- Vrij Nederland gaat in op de persoonlijke problemen die de regeringscoalitie over schaduwen. Het gaat met een deel van Nederland dan ook beter dan met de mannen van Lubbers, zo concludeert VN na de Troonrede. De kop zegt voldoende: Als het kabi net het pasoort overleeft, kan het nog ontwaken. De computerfraudeurs daar entegen kunnen eindelijk weer rustiger gaan slapen. Hun misdrijven kunnen toch lonend zijn nu Justitie vol gens en officiële overeen komst van vervolging wil gaan afzien in gevallen dat de getroffen bedrijven meer openheid betrachten. Schaamte, slechte publiciteit en de moeilijke bewijslast na aangifte maken bedrijven zwijgzaam over computer fraude. Topatleten die een uithang bord willen zijn voor het land, moeten dat land uitren nen. VN laat twee atleten aan het woord die dat deden, Sydney Maree uit Zuidafrika en Wolfgang Schmidt uit de DDR. In „IN DISCUSSIE" worden de grenzen opgezocht waarbinnen een vertrou wensarts informatie mag in winnen buiten een familie om. In de kleurenbijlage aan dacht voor The Complete Re cording Sessions van de Beat les en een SS-oorlogsverslag- gever die Haags ambtenaar werd. In de boekenbijlage een boeiend interview met Angelica Garnett en Frances Partridge, twee overleven den van de literaire Blooms- bury-mythe, die in 1905 be gon. Tot en met zondag 2 ok tober zijn er Bloomsbury-ma- nifestaties in het Amster damse theater De Balie. lijks iets voorstelt, gen hebben een huis i: gestoken om een mu vangen". „Goh. ik wou dat ik eenl beetje leerde tekenen",! zuchte ook graficus Ma Escher, die wereldberj werd. Veel van zijn pr« en reprodukties zijn i nen, maar in Baarn is niL deel van die onbekender lectie te zien. jonprin: )hito. CYO „Het geluk is met mij"J| Tokio-ganger Dries vanl* in het openingsverhaal? HP. Maar hij is dan ook Ruding; over zijn „zaj lippen rollen zelden sonlf woorden. HP slaat enkelj] gina's later toch even toe met De begrafenis v4 democratie. Wie moeid is van het Speleij ken 's nachts zal niet in vallen bij de steken! worden toegediend aanl mensen in de politiek di( fout hebben gedaan off onze gelden hebben gep teerd. In de Tweede K& gelden dezelfde maatst^j^Q als bij Dallas en Dyni t meent W. L. Brugsma. enUiCI Het verzonken Indië l volgens HP een tropiscpiïuhe van Eden voor schriper H Schrijvers en boeken w^d al: kritisch belicht en vey^ dat ken. Maar de conclus-K. l hard. Van Multatuli tó1J met Brouwers heeft de»ouae derlandse auteur op Ind zijn bewoners altijd de illusies en obsessies gepi teerd. Nooit werden s punten met elkaar ginderei fronteerd. Verder aanden m voor bokser Arnold Var) v lijde en - zoals in weekbladen - de bef am van journalist I.F. Stone ede keil Socrates. „Ik denk dat ons lanC ontploffing te wachten Maar ik ben verbaasd de veerkracht van de o drukten", vertelt de ZuiiLj kaanse kerkleider Allan sak in HN-magazine. „Het maakt niet uit of w overwinning zelf nog z meemaken. Dat verande^i waarheid niet dat die z aantocht is". Verder dacht voor de „Homo ivus" in Seoul, de omli ruc van cineast Joris en de eerste christelijke droman over incest, ge „Lieve vader, vuile van Neerlandicus Bouwers. moet *'-ii van delijki De ke jjk ymboc le 87-; iet vo' ^Ifunctii zetel s>ng er rperi genoe irste 1 an zij ngsti erik; Bij De Tijd heeft men er toch moeite mee. Op Prinsjesdag bleek hoe goed het met ons land gaat, terwijl het volgens dit weekblad juist zo slecht lijkt te gaan. Ruding doet al tijd somber en dat vreten de Nederlanders. Ruding laat zich ook niet van de wijs brengen door meevallers. Slecht nieuws is, zo meldt De Tijd, dat de kloof tussen rijk en arm, tussen hoger en lager opgeleiden, steeds groter wordt. Maandag begint in België het proces tegen de terreurgroep CCC, die volgens de advocaat Jos Vander Velpen nauwe- De miljoenennota-show v in De Groene \yeinig ger' De maniakale zoektocht n de schuld bij de ander1 derft de hoopvolle w< en cijfers. Belangrijk werp is ook een land echte problemen, zoals ma. Daar regeert de si Demonstranten zonder ders zorgen voor chaos, taxichauffeur veront digt zich dan ook dat 1 passagiers geen leuke nirs kan meegeven. De Groene tikt verder tegen de gouden eieren Veronica, die alle meer ren omroepen van de houdt. Ook aandacht vo< anti-apartheidsgevoelens acteur Jeroen Krabbé voor het bedorven leven de echte Virginia Woolf HERMAN JAlL Prof.dr. EduardJ. Bomhoff: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën heeft tijdens zijn zesjarige bewind zo veel geleend, dat de schuld per werken de Nederlander is geste gen tot 60.694 gulden. Dat komt doordat Ruding vanaf 1982 veel meer heeft geleend dan alle vo rige Nederlandse minis ters van financiën hebben gedaan sinds koning Wil lem I. Dat schrijft de monetaire eco noom prof.dr. Eduard J. Bom- hoff in een artikel in NRC/Handelsblad van giste ren. De huidige staatsschuld van ongeveer 270.000.000.000 gulden betekent dat iedere Ne derlander volgens Bomhoff een schuld heeft met een ren telast van ruim 300 gulden in de maand. Dat is vrijwel uniek in Europa. Als gevolg van de hoge staatsschuld, die jaarlijks stijgt met ruim 4000 gulden per werkende Nederlander, loopt ons land een groot risico. stelt Bomhoff. De Rotterdamse econoom vreest dat een groei end aantal buitenlandse on dernemingen het Nederlandse belastingklimaat op lange ter mijn alles behalve gunstig acht. De staatsschuld moet daarom dringend omlaag, meent Bomhoff, die de huidige situatie een „diepe malaise in het Nederlandse financiële management" noemt: „Als ik het goed zie, is het mil van financiën in een on isolement gekomen ten te van de geld uitgevei partementen". Financiën mist volgens ft c hoff de deskundigheid gezag om radicale alte ven te kunnen aandra een politieke strijd die a beheerst door belangG pen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4