Geld voor en goed „hobbel Samen op Weg Europese vraagtekens bij beleid Roemeense kerken £eidóe lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE God in Vlaanderen" in november op televisie kerk wereld beroepingen Zuidafrikaanse Raad van Kerken vraagt steun paus tegen apartheid 1000 Keer een tientje is ook tienduizend gulden Het Leger is blij met elk bedrag. Giro 37071. Bank70.70.70.171. ftwdócSou/imtt DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PA HILVERSUM De KRO zal de tv-documentaire ..God in Vlaanderen", die eerder dit jaar tweemaal werd uitge steld, alsnog uitzenden. Met aansluitend een panelgesprek wordt het programma van Ad Zonneveld op maandag 14 no vember te 22.40 uur op Ne derland 1 uitgezonden. De BRT zendt het programma dezelfde avond uit op België 1 om 21.40 uur. Op de oorspron kelijke dag van uitzending (18 januari) kwam de KRO tot het inzicht dat „God in Vlaanderen" ..in de huidige vorm nog niet voor uitzen ding geschikt was". De programma-leider van de KRÖ-tv, Gerard Hulshof, nam dat besluit omdat onder meer hij vreesde dat de docu mentaire aanleiding tot mis verstanden zou kunnen ge ven. DE KRO ontkende toen ten stelligste dat deze beslis sing onder druk van de Ne derlandse bisschoppen was genomen. De documantaire vormt een deel van een twee luik dat KRO en BRT over de rk geloofsbeleving in België respectievelijk Nederland hebben.gemaakt. In de (kriti sche) documentaire van Zon neveld ligt het accent op de Vlaamse RK Kerk als keurs lijf. De uitzending ging toen niet door omdat de KRO er niet in slaagde drie Vlaamse katholieken te vinden voor een panel dat de documentai re zou kunnen verhelderen en verdiepen. Dat is nu wel gelukt: prof. dr. K. Dobbelae- re uit Leuven zal in het panel optreden samen mevrouw prof. dr. A. Hermans, secreta ris van de Katholieke Arbei dersvrouwen in Vlaanderen en de pastoraal theoloog prof. dr. E. Henau uit Heerlen. Ge spreksleider is Ad Langebent. Dobbelaere noemde de oor spronkelijke versie van de do cumentaire een aaneenrijging van negatieve kritiek op de kerk. de katholieken, de ka tholieke zuil en de bisschop pen. Volgens hem had Zonne veld een heel eenzijdige selec tie gemaakt uit het twee uur durend vraaggesprek met hem. De ouderdom van een leeuw is meer waard dan de jeugd van een ree HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN ONEENS OVER BEHEER ZELHEM De geza menlijke synodevergade ring van hervormden en gereformeerden, eind ok tober, zal wel spreken over de structuur van de toekomstige gezamenlijke kerk en over de toelating van de Remonstrantse Broederschap als waarne mer bij het Samen op Weg-proces, maar „het moeizame probleem" van Ds. J. Monteban het beheer over geld en goed is nog niet opgelost en komt derhalve niet op de agenda. Dit voorjaar werd de combi synode uitgesteld omdat de hervormden en hereformeer- den het nog niet eens konden worden over de regeling voor het beheer van kerkelijke goederen. De gereformeerde synodevoorzitter ds. E. Over- eem sprak in dat verband van een mid-life crisis van Samen op Weg. Op vermogensrechtelijke en privaatrechtelijk terrein blijft dit een „heel gevoelig" pro bleem, aldus ds. J. Monteban uit Zelhem. Hij is voorzitter van deputaten (deskundigen) voor het proces van Samen op Weg. In de Hervormde Kerk ligt het beheer van geld en goed in handen van de kerkvoogdij en niet van de kerkeraad, ter wijl in de Gereformeerde Kerken de kerkeraad verant woordelijk is voor bestuur én beheer. Wel heeft de Her vormde synode in juni zich in principe uitgesproken voor een uniforme beheersregeling die de eenwording met de Ge reformeerde Kerken zal ver gemakkelijken. Bij zijn afscheid in april zei de praeses van de Hervormde sy node, ds. H. Huting, dat het „nog maar de vraag is of de combisynode in oktober deze hobbel kan nemen. Als de Hervormde Kerk het gerefor meerde model overneemt, dan moeten mensen van hun stoel af en krijgen ze plaatse lijk veel minder te zeggen", aldus Huting, die zei „best te begrijpen dat daar bezwaren tegen bestaan". De Raad van Deputaten heeft een gunstig advies gegeven over toelating van de Remon strantse Broederschap tot waarnemer bij het Samen op Weg-proces. Twee jaar gele den werd de Evangelisch-Lu- therse Kerk als waarnemer toegelaten. De Hervormde Kerk telt zo'n FOTO: PERS UNIE 1.800 gemeenten en de Gere formeerde Kerk ruim 800. Er zijn ongeveer 250 gemeenten die of gefedereerd zijn of daar heel dicht bij zijn, aldus Mon teban. Daarvan zijn 130 gefe dereerde gemeenten al hele maal goedgekeurd door hoge re kerkelijke organen. In sommige gemeenten, zoals in zijn woonplaats Zelhem, is de gefedereerde gemeente inhou delijk al in de gefuseerde fase. „We weten nog amper van el kaar wie hervormd en wie gereformeerd is." VAN POPERING: Geen acties als film toch wordt vertoond (vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het Haagse gemeenteraadslid L. van Popering (SGP/ GPV/RPF) zei vanmor gen dat hij een nieuw kort geding ter voor koming van vertoning van de omstreden Jezus- film wil overwegen wanneer blijkt dat er „zwakke punten" in het vonnis zitten. Hij voegde eraan toe dat hij zijn achterban niet zal oproe pen te demonstreren als de film toch in de bioscopen wordt vertoond. „Dat actie voeren zit ons niet in het bloed. Bovendien levert ook zo'n demonstratie weer publi citeit op voor de film en daar door bereiken we wellicht het tegendeel". De uitslag van het kort ge ding dat een aantal christelij ke organisaties en individuele burgers heeft aangespannen tegen de distributeur van de film. was nog niet bekend bij het ter perse gaan van deze editie. Mr. Asscher zou om kwart voor drie vanmiddag vonnis wijzen. In de Haagse bioscoop Metropole was om twee uur de premère. De di rectie zei zich ervan bewust te zijn dat de uitspraak van de rechter er toe zou kunnen lei den dat de vertoning zou moeten worden gestaakt. De eigenaar van de twee Haagse bioscopen die de film op het programma hebben staan, de Cannongroep, zei vanmorgen vooralsnog niet op een verbod op vertoning van de omstreden Jezusfilm te re kenen. Mocht het toch zover komen, dan komt als vervan gende film „The life of Bry an" van Monty Python in aanmerking. Deze film is een satire op het leven van Jezus. Zestien bioscopen hebben voor vandaag de première van „The Last Temptation" op het programma staan, on der meer het Lidotheater te Leiden. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Zoetermeer L. Romein te Rotterdam-Centrum; te Zuidland A C. Verweij, kand. te Amsterdam; te Beverwijk-Heemskerk S. Zitman te Streekgemeente De Drieslag Aangenomen naar Barendrecht (buitengewone wijkgemeente) JG van Willegen, wonende te Veenen- daal; naar Emmeloord-West C.H Bax te Heteren. die bedankte voor Hazerswoude (toez): naar Schoonho ven W van Gorsel te Gouda „OOIT HOOP IK ZUIDAFRIKA TE BEZOEKEN" JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft paus Johannes Paulus II dringend verzocht de strijd tegen de apartheids politiek in Zuidafrika te ondersteunen. Het ver- schikkelijke kwaad van apartheid moet eindelijk uitgeroeid worden, aldus de oproep die is onderte kend door dr. Frank Chi- kane, algemeen secretaris van de SACC. De oproep van de Zuidafri kaanse kerken komt enkele dagen na het bezoek van de paus aan Zuidelijk Afrika. Tijdens de reis is hij volgens een delegatie van de SACC, die in Mocambique een ont moeting met de paus had, te gematigd geweest over het apartheidsbewind in Zuidafri ka. De SACC heeft het de paus kwalijk genomen dat hij een ontmoeting heeft gehad met minister van buitenland se zaken, Roelof Botha, toen zijn vliegtuig wegens het slechte weer moest uitwijken naar Johannesburg. De rooms-katholieke bis schoppenconferentie, die in de SACC als waarnemer ver tegenwoordigd is, heeft de re gering bedankt voor de hulp aan de paus na zijn onver wachte landing in Johannes burg. De bisschoppen laten dit weten in een telegram aan minister Botha. De paus heeft gisteren het sy steem van apartheid in Zuid afrika veroordeeld, maar ook gezegd dat hij dat land ooit of ficieel hoopt te bezoeken. „Apartheid blijft onmisken baar in strijd met de menselij ke waardigheid, vanuit een christelijk gezichtspunt," zei Johannes Paulus, want „alle menselijke wezens genieten dezelfde waardigheid die niet wordt verzwakt door tot een bepaald ras te behoren." „Het overwinnen van discri minatie op dat gebied is een integraal onderdeel van het programma voor bevrijding en zelfbeschikking van het Afrikaanse volk," zei.de paus tijdens de algemene audiëntie op het Sint Pietersplein. Hij zei verder dat hij in de toekomst de gelovigen hoopt te bezoeken in Zuidafrika, Angola, Namibië, Sao Tome en Principe. Detector Bij de (wapen)controle van mensen die de wekelijkse audiëntie van de paus willen meemaken in de Sint Pieter wordt onder meer gebruik gemaakt van een detector. DEN HAAG Vertegen woordigers van enkele Westeuropese kerken hebben tijdens een bij eenkomst in Zürich een oproep gedaan aan de Wereldbond van Her vormde en Gereformeer de Kerken (WARC) om via allerlei kanalen aan dacht te vragen voor de noodsituatie in Roemenië. De vertegenwoordigers lieten blijken vraagtekens te hebben bij het beleid van de kerkelij ke leiders in Roemenië ten aanzien van hun regering. De bijeenkomst in Zürich was een initiatief van de Zwitserse Evangelische Kerkenbond, die zich met enkele andere WARC-leden wilde beraden over de politieke en economi sche situatie in Roemenië. De Roemeense regering heeft zich voorgenomen duizenden dorpen te slopen in Transsyl- vanië. waar de Hongaarse minderheid woont. Dit voor nemen heeft een enorme on rust veroorzaakt onder de be volking. De kerken in Roemenië heb ben zich in hun officiële uit spraken achter de regering gesteld. De twintig vertegen woordigers van Europese ker ken hebben in Zürich vraag tekens geplaatst bij het optre den van de kerkleiding, maar hebben desondanks besloten hun solidariteit uit te spreken met de Roemeense kerken. De afgevaardigden in Zürich zullen hun eigen kerken ver zoeken bij de politieke orga nen aan te dringen op druk op de Roemeense regering. Zij vragen van de WARC bijzon dere aandacht voor Roemenië en hopen dat de wereldbond ook organisaties als UNESCO, de Verenigde Naties en de Wereldraad van Kerken alar meert. De WARC liet zich verleden jaar kritisch uit over de situa tie in Roemenië, maar kreeg toen van twee Hongaarse bis schoppen uit Roemenië Te ho ren dat er helemaal geen sprake van een noodtoestand WERELDBOND BIJBELGENOOTSCHAPPEN: Meer uitgaven voor jongeren BUDAPEST Afgevaar digden- van bijbelgenoot schappen uit 105 landen hebben in Budapest een verklaring waarin onder tekend waarin ze beloven kerken van alle confes sies bijbelhulp te zullen bieden. Bovendien beloofden zij een bijzondere krachtsinspanning om in de jaren '90 bijbeluitga ven in gedrukte of andere vorm binnen het bereik van jonge mensen, te brengen. Met dankbaarheid werd ge constateerd dat de bijbelge nootschappen onverwacht nieuwe mogelijkheden heb ben om de kerken van China en de Sovjetunie aan bijbels te helpen. Ook werd de uitda ging aanvaard om de bijbel zowel financieel als wat taal betreft binnen het bereik te brengen van de 450 miljoen personen die volgens de prog noses voor het jaar 2000 tot de kerken zullen toetreden. Om aan de vraag naar bijbels te kunnen voldoen, moeten de huidige inkomsten anders worden besteed en nieuwe in komsten worden verkregen. In 1989 is 76 miljoen gulden nodig voor het vertalen, drukken en verspreiden van de bijbel in de wereld. Een beroep wordt gedaan op ker ken en individuele christenen die nu nog niet aan dit werk bijdragen. Schuldenlast en Derde Wereld Het verslag in de rubriek Kerk en Wereld over de on langs gehouden hoorzitting in. Berlijn over het internationale1 monetaire systeem - in ver band met de jaarvergadering dinsdag 27 september van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank - is aanleiding nog eens te wijzen op de grote problemen van de Derde Wereld (schuldenlast). De ontwikkelingslanden heb ben een gezamenlijke schuld van zo'n 1200 miljard dollar, ontstaan in tijden van „goed koop geld". IMF en Wereld bank zijn de belangrijke credi teuren. Debiteuren moeten nu rente betalen en aflossingen doen in voor hen moeilijker omstandigheden met een stag nerende economie. Hun schul den zijn voor een groot deel renteschulden. Vooral het IMF stelt aan het verstrekken van nieuwe le ningen harde voorwaarden aan de economie van het land. Gevolgen zijn onder meer ver mindering of afschaffing van subsdies op eerste levensbe hoeften. Tegen deze ontwikke ling hebben zich diverse stem men laten horen. Bijvoorbeeld voor Nederland de nota „Kie zen en delen". De actie van Solidaridad, eind 1985, voor een zogeheten „Rente Solidari teitsfonds" kan in dit verband ook worden genoemd. Op de spaarders bij de Nederlandse banken werd een beroep ge daan een deel van hun rente te storten in dat fonds, onder het motto „onze rente, hun ar moede". Met het geld (ruim 86.000 gulden) van diakonieën, parochies en particulieren werden activiteiten gesteund van organisaties ginds, die op verbetering van het lot yan de bevolking uit zijn. De kranten maken de laatste weken melding van flink toe genomen winsten bij de mees te grote banken. Zulke consta teringen houden hen die geen genoegen kunnen nemen met feiten als: „Per jaar sterven in de hele wereld ca. 50 miljoen kinderen door ondervoeding" onrustig. Hopelijk mag iets worden verwacht van het Conciliair Proces, waar de kerken, vredesbewegingen e.d. het voortouw nemen. Maar de kerk zijn wij. Wij zul len programma's met idealen ook politiek waar moeten ma ken. Als kiezer, partijlid, nee, als mens dienen we onze nek uit te steken. Bij besprekingen en ontmoetingen moeten we onze eisen tot verandering op tafel leggen. En vooral: Let op de uitslag van de jaarvergade ring van het IMF en de We reldbank dinsdag 27 septem ber. Wordt daar menselijke, taal gesproken en daden in het vooruitzicht gesteld of blijft het bij words"? Mr. A. de Man, DEN HAAG Zorg om ons kunstbezit 'x rnllPCtif :ollecti( ieeft h indgem De Algemene Rekenkamer doet deze week van zicjollectie ken. Voor het eerst leverde de controleur van 's Rijks met ee ciën harde en fundamentele kritiek op de wijze wa<*n.^è departementen de financiële verantwoording van de ting voor volgend jaar geregeld hebben. Tot nu toe Rekenkamer zich beperkt tot controle van de verai cel 12- ding achteraf. jr ande meent ichten het ri pte hec la kan ïlir MlSSCHIEN nog opvallender was de wijze waarop kenkamer zich met het beheer van de kunstschattefersone bemoeid. In een vernietigend rapport constateert de kamer dat zeventien rijksmusea slecht functioneren, museum wat opvallender dan het andere, maar to werkelijk alle belangrijke taken binnen de musea is en ander aan te merken: op het beheer van de collei bewaking en beveiliging, op het financieel beheer JflCC personeelsbeleid. Het is de vraag of zij als zelfstandig! nisatie zouden overleven. IEGEN ben va De Rekenkamer maakt duidelijk dat van professioif^6^ heer van een waardevol deel van ons cultuurgoed nL- js teel niet overal sprake is. Een openstaande kluisdeuren die niet-werkende beveiliging, een collectie van het nfjterwi Mesdag die in slechte staat verkeert, grote achterstaflis van restauratiewerk, het zijn voorbeelden van onvoldoend!"^ dig management. De Rekenkamer stelt zelfs dat een nj' teitsverandering noodzakelijk is. luit ee h door De musea vallen onder verantwoordelijkheid van dff®^ Musea, Monumenten en Archieven van het ministeLjp WVC. Maar minister Brinkman is er voorstander vanL een musea - zonder dat de collecties in gevaar komen Geert meer op eigen benen gaan staan. De musea hebben jch af-' •meer vrijheid dat voorheen. Van extra inkomsten mep'61"5 musea de helft houden en bij kostbare tentoonstellingj^p^jj de staat zich garant vóór de risico's. Brinkman is du ajs ge gebrek aan interesse te verwijten als hij zich voorliet wi toont van mèer particulier initiatief op dit terrein. |an bi heler rp vermi 1 OCH zijn de geconstateerde feilen mede een gevden Sp het bezuinigingsbeleid dat de kunstinstellingen metimoet hand is opgelegd. Daardoor is er een personeelstek<parte staan en zijn investeringen - onder meer in managenrorc'ei automatisering - achterwege gebleven. Dit komt nu lij he meer aan het licht, omdat het museumbezoek de laatst;^ een stijgende lijn vertoont. jong Wve dient zich de kritiek van de Rekenkamer duSbnD^n. trekken. Enerzijds kan niet verwacht worden dat def- jj, schatten volledig veilig worden bewaard. Belangstjt door kijkers moeten iets te genieten hebben. Anderzijds is Ifigd" verrassend dat na een periode van bezuinigen een inn noeuvre noodzakelijk is. Het inschakelen van Part|u'jgre sponsors kan daarbij nuttig zijn. Len Perioden met regen DE BILT (KNMI) Een die- pe depressie tussen IJsland en Schotland bepaalt ons weer. Een randstoring van deze laag trekt via Ierland snel naar ons land. Gedurende de ochtend kan er nog af en toe zon zijn. Vooral in de middag en avond is er veel bewolking en zijn er perioden met regen te ver wachten. Op de nadering van de storing kan de zuidwesten wind langs de kust en op het IJsselmeer toenemen tot hard, boven land is de wind overwe gend matig tot vrij krachtig. Later op de dag draait de wind naar west en neemt daarbij tij delijk iets af. De minimum temperatuur vannacht ligt rond de 12 graden, terwijl de middagtemperatuur morgen ongeveer 17 graden wordt. Ook tijdens het weekeinde blijven oceaanstoringen voor onstandvastig weer zorgen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavié: overwegend veel bewolking en buien. Middagtempera tuur morgen rond 16 graden, zater dag ongeveer 14 graden. Duitslandveel bewolking en buien, zaterdag ook af en toe zon. Middag- temperaturen morgen rond 20 graden zaterdag iets koeler. Benelux: overwegend veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur morgen rond 18 graden, zaterdag koeler. Britse wolkt peraturen van 13 graden in Schot land tot 17 graden elders. Frankrijk: vrijdag overwegend veel bewolking en enkele buien, zaterdag af en toe zon en nog een enkele bui. Middagtemperaturen in het noorden en midden rond 18 graden, in zuid- Frankrijk 22 tot 26 graden Alpenlanden: half tot zwaar bewolkt en vooral op zaterdag enkele buien Middagtemperaturen vrijdag 22 tot 24 graden, zaterdag rond 19 graden. Spanje en Portugal: morgen in het noorden een enkele bui, overigens perioden met zon en droogj temperaturen in het nodPP *-'J rond 21 graden, elders onaeen graden oplopend tot circa 3«&BG plaatselijk in het binnenland var Italië en de Joegoslavische1" het noorden van Italié en JoC1'0^ half tot zwaar bewolkt en ee» 's da regen of onweersbui. Elders jinbrel droog. Middagte 100 .s G« WEERRAPPORT HEDENMORGEN Vlissingen Zuid-Limburg Klagen furl Kopenhagen s Angeles onbew Palm Beach regenbui EN ee rlan rwaï ndk (ADVERTENTIE) rne i ede ideri :t d ichti rlan n e m irofx Kh Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2