Bloembollen voor 3rins Clausplein Hl ITïïïï! 3 I0UI IIAA t L OORDWUK NIET OP RAND FAILLISSEMENT Lisse weer in teken harddra verijfeesten Veel deelnemers voor Oranjeloop trouwt dochter Moeder Noem Leizo Oranjestein ^tfDEN OMGEVING QaidóaQounmd DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 15 Horecadiploma 's Driehonderdvijftig regionale horecavakmensen nemen vanavond een diploma in ontvangst in restaurant Treslong in Hillegom. Het gaat om diploma's voor res taurantkok. restaurantgas theer, keukenmanagement, wijncertificaat, basis snack keuken, snackspecialist, ba sis ijskeuken en ijsspecialist. De diploma-uitreiking wordt georganiseerd door het On derwijscentrum Horeca dat belast is met het in opdracht van de bedrijfstak horeca af nemen van verschillende examens. Scouting De Scoutinggroep Shawana- o's houdt zaterdag open dag in het clubhuis aan de Roo- versbroekdijk in Lisse. Op deze dag kunnen alle be langstellenden nader kennis maken met het scouting- werk en de activiteiten van de leden. Vlooienmarkt In De Schelft in Noordwij' kerhout wordt zaterdag een vlooienmarkt gehouden. Voor kinderen tot en met 12 jaar oud is er een kinder- markt. Inlichtingen over kraam verhuur, telefoon 01718-24503. Country Country Music Promotion neemt zaterdag afscheid van het LIDO-thealer en van Noordwijk. De groepen Trend en The Gamblers tre den tijdens deze laatste avond op. De voorstelling begint om negen uur, de toe gangsprijs bedraagt tien gul den. Stiltekring De vredesbeweging houdt zaterdagmiddag van drie uur tot half vier een stiltekring in Sassenheim. De kring staat tegenover de HEMA. Postzegels De postzegelvereniging Hil legom en omstreken houdt zaterdag een ruil dag in De Hoeksteen op de hoek Six- laan en Karei Doorman- plein. Aanvang tien uur 's morgens. De ruildag eindigt om vier uur 's middags. De toegang is gratis. Foto's De Fotokring Leidschen- dam houdt van zaterdag tot en met zondag 2 oktober de jaarlijkse tentoonstelling in de hal van het zwembad De Fluit aan het Fluitpolder- plein. De expositie staat dit jaar in het teken van de vie ring Leidschendam 50 jaar. Mevrouw Adri de Grijs, voorzitter van de Culturele Raad Leidschendam, ver richt zaterdagmiddag om vier uur de opening. De ten toonstelling, die gratis toe gankelijk is, heeft als ope ningstijden: werkdagen 's avonds van zeven tot negen n uur en zaterdag en zondag van elf tot vijf uUr. Pop De groep Fa bole us Grit and the two bit Texas rangers uit Arnhem treedt zaterdaga vond op in muziekcafé De Voogd aan de Oude Haven in Sassenheim. De formatie won de Oostelijke Popprijs en werd door de VPRO ge prezen als het leukste uit Arnhem sinds Lang Tall Er nie. Aanvang elf uur. Haaswijkloop Haaswijk De Buurtgroep Haaswijk Oegstgeest houdt zondag de Haaswijkloop. Omstreeks 800 lopers zullen dan afstan den van 2, 5, 10en 16 kilo meter afleggen. De start is om twaalf uur en men kan zich ruim van te voren in schrijven. Alle deelnemers doen mee aan een kleine lo terij. Vredesweek De Raad van Kerken Sas senheim belegt zondagmid dag een bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Julianalaan 17 in Sassen heim. De samenkomst vormt de afsluiting van de Vredes week. Aanvang vier uur. Kanotocht De kanovereniging Lisse houdt op zondag een kano- (verrassings)tocht. De tocht begint om bij het Fioretti- college en duurt twee uur. Er kan gestart worden tus sen tien en twee uur 's mid dags. Deelname kost een rijksdaalder voor kanobezit- ters. Wie een kano van de vereniging gebruikt, betaalt vijf gulden. Jeugddienst In de Hervormde Kerk in Sassenheim heeft zondaga vond een oecumenische jeugddienst plaats. Voorgan ger is dominee G.Th. Volle- bregt, plaatselijk hervormd predikant en medewerking wordt verleend door het gos pelkoor ANAK uit Lisse. Aanvang zeven uur. Collectanten De Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereni ging voor Dierenbescher ming zoekt dringend collec tanten voor de jaarlijkse huis-aan-huis collecte in de week van 2 tot 8 oktober. Er zijn zeker nog 30 collectan ten nodig. Aanmelden bij de heer W. Donders, telefoon: 01751-17772. ke stand en trouwde een aan tal jaren geleden eveneens haar dochter Karin. Nu was het de beurt aan Marian die gediplomeerd automonteur is en dat vak al ruim drie jaar beoefent bij het garagebedrijf Van Egmond in Rijnsburg. Haar bruidegom is electroni- camonteur. Het jonge paar dat nu nog in Voorhout woonachtig is gaat in januari naar Zuid-Scharwoude in Noord-Holland waar de brui degom werkzaam is. „Tijdens een feest in 1986 werd de bruid geïntrodu ceerd bij haar toekomstige bruidegom als volgt: „Dat is Marian, ze rookt zware shag, ze drinkt bier en ze is auto monteur", zo memoreerde ambtenaar-moeder Wijling. En ging ze verder: „Dat schrok Wim kennelijk hele maal niet af want hij nodigde haar direct uit voor een strandwandeling van 43 kilo meter, van Den Helder naar Alkmaar". FOTO: HENK VAN DEN ENDE IGftks steunt verzet tegen hoge v op siergewassen jE Minister ir. G. Braks van Landbouw en Vis- wil voorkomen dat siergewassen worden inge- jn het hoge btw-tarief. Hij heeft zijn steun toe- i aan het verzet van het Produktschap Voor •wasen tegen de harmonisatie van de BTW-wet- r-in de Europese Gemeenschap. [dies van het Landbouw Economisch Instituut is en. dat de plannen in de Europese Commissie leiden tot een aanzienlijke stijging van de con- tieprijzen van siergewassen in Nederland, trijk. Italië. Griekenland en West-Duitsland. De- uitval die daarvan het gevolg zal zijn. heeft ie negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid, idien hebben fiscale experts aangegeven dat zo- m fiscale, als om praktische redenen de voorstel- i de Europese Commissie onuitvoerbaar en kost- lijn. Het Produktschap Voor Siergewassen zal de aten van deze studies een dezer dagen toesturen lie betrokken organisaties. LEIDSCHENDAMSE LIBERALE WENS: LEIDSCHENDAM Noem de in het zuidoosten van Leidschendam te bouwen woonwijk Leizo voortaan naar de in het gebied gelegen historische boerderij Oranjestein en zorg dat het geen Bijlmer wordt. Dat zei het VVD-raadslid F.Th.H. Dubois gisteren in de commissie Ruimte lijke Ordening van Leidschendam. Evenals burgemeester W.F. de Vreeze dinsdag zei wethouder J.C. van Erp dat voor Leizo nog steeds niet het groene licht is verschenen. Wel is er samen spraak met de gemeente Den Haag over een gezamenlijke aanpak en daarbij zal ook de naamgeving ter sprake worden gebracht. Op vragen van CDA-fractie- voorzitter H. Bruijnzeels zei de burge meester dat eerst besloten moet worden over de financiële kant van de infra structuur. Verder is er het probleem van de herindeling van de gemeenten en bo vendien is er de laatste twee jaar nog niets gedaan aan het probleem van de SW20, aldus de burgemeester. Het colle ge is verder van plan een excursie te or ganiseren naar enkele groeigemeenten om te horen wat daar goed en slecht is gegaan. Wethouder Van Erp zei binnen enkele maanden het groene licht te ver wachten. Nachtelijke wegpiraat in Wassenaar WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft vannacht op de Rijksstraatweg 54 bekeuringen uit gedeeld wegens snelheidsovertre dingen. De hoogstgemeten snelheid was 128 kilometer onder mistige omstandigheden op een weggedeelte waar op dat moment maar twee rij stroken beschikbaar waren vanwe ge werkzaamheden. De betrokken automobilist kon pas op de Utrecht se baan in Den Haag worden staan de gehouden. Er werden vannacht twee keer con troles gehouden. Eerst tussen 1.30 en 2.30 uur en later tussen 4.30 uur en 6.00 uur. Bij de eerste controle werd van 123 auto's de snelheid ge meten. Van hen reden er 24 sneller dan het toegestane maximum van 50 kilometer per uur. Bij de tweede controle passeerden 278 auto's de ra darpost. Toen waren 30 automobilis ten in overtreding, onder wie de eerder genoemde wegpiraat. Een vrachtauto passeerde de wegwer kers die bezig zijn met het aanleg gen van een middenberm met een snelheid van 86 kilometer per uur. De politie constateerde verder dat vannacht vier afzettingshekjes om ver waren gereden. WINST RABOBANK BLUFT STABIEL VALKENBURG De Rabobank Katwijk aan den Rijn-Valkenburg heeft in 1987 een netto-winst geboekt van 775.410 gulden. Dit is vergelijkbaar met de winst in 1986. Dit blijkt uit het jaarverslag, dat donderdag avond in De Roskam in Katwijk aan den Rijn wordt besproken. Het balanstotaal nam af met ruim 1.3 miljoen gulden. Dit werd vooral veroorzaakt door een afname van spaartegoeden en termijndeposito's. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat alle tumult rond de opgave van de rente aan de fiscus daar aan een bijdrage heeft geleverd. De Rabo bank leende in 1987 vijf miljoen gulden meer uit dan in 1986. Dit is een stijging van zes procent. Op 31 december 1987 waren er bij de bank 27 medewerkers in dienst. De bank had op dat moment 675 leden. Het aantal spaarrekeningen nam toe tot 9.400. m zijr rkte c f. Ook er kten e door iRDWIJK Noord- ■de sfei staat bepaald niet roejye ran(j van een faü_ Dat concludeer- Riet. gisteravond raadslid BÓHi C. Teunissen (PvdA), ees onder andere op •meentelijke reserve- in ruim 42 miljoen, idslid kwam tot deze opmerking tijdens de speciale bijeenkomst die wethouder P. G. Th. Warmerdam en z'n ambtenaren van de afdeling financiën gisteravond hadden belegd om een toelichting te geven op de financiële kant van de begroting voor volgend jaar. De wethouder meldde on der meer, dat er in de meeija- renbegroting 1988-1991 geen miljoen, maar ruim een ton minder voor nieuw beleid be schikbaar zou zijn. Het is niet uitgesloten, zo meldde wethouder Warmer dam, dat het college nog met een voorstel naar de gemeen teraad komt tot wijziging van de reinigingsrechten. Een van de door mevrouw B. Cassee- van Noppen gestelde vragen betrof de kosten van het on derhoud aan de wegen.Vol gens haar zou de lengte van de gezamenlijke wegen op het grondgebied van de gemeente (117 km) minder zijn dan in vergelijkbare gemeenten, ter wijl de kosten hoger waren. Hoe komt dat, was haar vraag. Dit wordt nog nader geanaly seerd. Mevrouw L. M. Kramer-Cra- ma (PvdA) wilde het een en ander weten over de beper king van de schoonmaakkos- bracht, onder andere door me ten in de openbare basisscho len. Geldt een dergelijke be zuiniging ook voor de bijzon dere scholen?, was haar vraag. Zij had dit nergens in de be groting kunnen vinden. de de Een en ander maal werd commissievergadering groenvoorziening en de plant •soenendienst ter sprake ge- vrouw B. Cassee-van Noppen (Noordw. Bel.) en haar fractie genoot P. J. Barnhoorn. J. Willems (CDA) vond het al dan niet privatiseren van deze dienst een zaak van zorgvuldi ge afweging. Wethouder War merdam deelde in dit verband mede, dat het college niet voornemens is stappen tot pri vatisering te doen. dwinning in ikenbergerplas (ENHEIM/DEN HAAG orhof Recrea B.V. wil uw zand gaan winnen in jinkenbergerplas op het jgebied van Sassenheim, lond en Oegstgeest. Het i hoeveelheid zand tot 160 duizend kubie- :er. Voorhof Recrea b.v. hiervoor vergunning ivraagd bij gedeputeerde I van Zuid-Holland. Te- Ie vergunning, die onder ie in Sassenheim ter inza- rt, kan bezwaar worden itekend tot en met 25 ok- 1988. ^zandwinning betekent vertraging voor de pro- jle plannen om de Klin- rgerplas in te richten als tiegebied. „We zijn al met het afwerken van de De zandwinning, het iverigens om een kleine elheid, is bij deze werk- leden geen beletsel. We i er naar streven het ge- p 1 januari 1991 klaar te n", vertelt de provincia- irdvoerder L. Bancken. ergunning om zand te in wordt door de proviri- as afgegeven zodra de enbergerplas eigendom de provincie. Op dit mo- is de plas nog in handen foorhof Recrea B.V.. Er en overeenkomst klaar lij het eigendom wordt edragen aan de provin- rovinciale Staten verga- daar in oktober over. als de plas eigendom is ie provincie wordt toe- ning gegeven voor de /inning. De opbrengst e zandwinning is gedeel- bestemd voor de inrich- van de Klinkenberger- aldus Bancken die ver dat uit provinciaal on- ek is gebleken dat de be- hoeveelheid zand nog kan worden gewonnen, eel Voorhof Recrea B.V. betalen voor de zandwin- wil Bancken niet vertel- Taak woning ENHEIM Bij een in- in een woning aan de glaan zijn een nog onbe- hoeveelheid geld en >es gestolen. Via een bo- iam zijn de daders de wo- binnen gekomen. Het huis was overhoop ge- Elk jaar is de belangstelling voor de korte baandraverij erg groot. Ook in 1980 was dat het geval, zo blijkt uit de foto. F0T0. HENK VAN DEN ENDE LISSE De internationa le korte baandraverij in Lisse heeft op donderdag 29 september plaats. In deze wedstrijd is voor 10.000 gulden aan prijzen geld ter winnen. De wed strijd begint om twee uur maar de totalisator is om een uur 's middags al open. Toegang tot de kor- tebaanwedstrijd is voor le den van de harddraverij- vereniging gratis. Niet-le- den betalen 17,50 gulden. De kortebaandraverij is maar een van de tachtig evenemen ten die tussen 23 en 29 septem ber plaats hebben in Lisse. De eerste festiviteiten beginnen vrijdagavond 23 september. Dan zijn er een autopuzzel- tocht, een disco en een concert in de Agathakerk aan de Heereweg. Zaterdag worden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat evenementen ge houden, terwijl in De Engel de volksfeesten plaatsvinden. Een nieuw element daarbij is de zeepkistenrace. Zondag zijn er ook verschillende evenemen ten zoals een kanotocht, wie lerwedstrijden en een skeeler- wedstrijd rond het winkelcen trum Poelmarkt. Maandag heeft de bekende jaarmarkt plaats in de Kanaalstraat en omgeving. Dinsdag om vier uur 's middags gaat het Luna park open. Op woensdag zijn er 's middags schoolwestrijden. Op donderdag is 's middag de kortebaandraverij. Tijdens de harddraverijfeesten is er ook volop muziek. Vooral in de Beurs aan de Haven is het goed toeven. Naast de acti viteiten, die door de Harddra verijvereniging Lisse en om streken in dit etablissement worden georganiseerd, heeft J. Nederstigt zelf een en ander op stapel gezet. Dat begint op zondag met het optreden van The Dixie All Stars. Maandag wordt de bingo muzikaal opge luisterd door het duo C&A. Op dinsdag is er een Amsterdamse avond waaraan wordt meege werkt door Dick Huis. Op woensdagavond is in De Beurs kermismuziek met medewer king van De Boemerangs. In de grote zaal van het bedrijf treedt Ronnie Tober voor het voetlicht. Op donderdag spe len opnieuw de Boemerangs en de Mill Base Band. SASSENHEIM De najaars feesten in Sassenheim trokken op de tweede dag opnieuw veel belangstelling. Driehon derd van de kleinste Sassen- heimertjes werden 's morgens vermaakt met poppenkast in Kasanova terwijl 350 Sassen- heimers gistermiddag meede den aan de wielertocht. Dit waren niet de enige evene menten die gisteren plaatsvon den in Sassenheim. Ook het broekhangen op het kermis terrein en het boegsprietlopen trokken veel gegadigden. 39 jongens en meisjes deden een poging over de gladde balk heen te komen. Bij de meisjes won José van der Veer de eer ste prijs terwijl M. Roest bij de jongens won. De viswedstrijd in het park werd gewonnen door Martijn Vink. Hij haalde 31 centimeter vis naar boven. De Oranjeloop gisteravond was ook dit jaar weer een suc ces. Er deden 520 lopers mee uit Sassenheim en de wijde omgeving. Bij de loop van twee kilometer won Danny van de Heuvel uit Rockanje (7.14) en Esther Buurman uit Lekkerkerk (7.5). Op de 3,5 ki lometer won Daniël van Hooff van Sassenheim (13.7) en Fleur Zonneveld (15.55) uit Noordwijk. Bij de 7 kilometer ouder dan 16 jaar was Theo Alkemade uit Noordwijker- hout eerste met 22.30 minuten. A. Meywaard uit Lisse won" bij de heren-veteranen. Bij de da mes won A. van Velthuizen uit Noordwijkerhout met 26.16. Joke van Gerven uit Sassenheim was eerste bij de dames-veteranen. Leidse aannemer koopt Lindehoeve VOORSCHOTEN Het Leid- se aannemingsbedrijf W. Meij er is de belangrijkste kandi daat voor de koop van De Lin dehoeve in Voorschoten. Voor dit door brand verwoeste jon gerencentrum en eertijds een Zuid-Hollandse kaasboerderij, zijn twee gegadigden: het aan nemersbedrijf J.C. Osnabrugge uit Voorschoten en het Leidse bedrijf. Deze laatste geniet de voorkeur mede omdat omdat het monumentale deel een ge heel zal blijven, terwijl in het andere voorstel opsplitsing plaats heeft in 7 luxe apparte menten. Burgemeester P. Cannegieter deelde mee dat de firma Meij er het hoogste bod heeft ge daan. De opzet is dat het aan nemingsbedrijf Meijer het pand gaat gebruiken als admi nistratief centrum. De com missieleden van algemene za ken gaven het advies de hoog ste bieder de koop te gunnen. Verwacht wordt dat binnen enige maanden de koopover eenkomst geheel rond is, waardoor nog voor de winter beschermende maatregelen ge nomen kunnen worden. De burgemeester was niet bereid de aankoopprijs te noemen. Een moeder die de kans krijgt haar dochter in de echt te verbinden. Dat komt niet vaak voor. Maar gisteren ge beurde het in Voorhout. Om half vier 's middags trouwde mevrouw Ada Wijling-Schel lingerhout haar 23-jarige dochter Marian die in het hu welijksbootje stapte met de 27-jarige Wim van Lit. Mevrouw Wijling heeft ja renlang in de gemeenteraad gezeten voor de PPR. In die tijd is zij ook beëdigd als ambtenaar van de burgerlij- \rie e /erbur lagelijl ling v tonder )ude lerveei jedrijf /elwerl jen. bij aai 'F den ien m [DSCHENDAM Prins Clausplein bij dschendam zal het nend voorjaar één te bloemenzee rden. Dat is althans de wachting van de heer nternajl. van Waveren van Stichting Internatio- J Bloembollen Cen- '?fr lm (IBC) in Hillegom. iele™ gelegenheid van het geste lustrum van de i het ereld Bloemenbollen- Mg" bood hij gistermid- van tv het ministerie van receptiLkeer en Waterstaat •dag is r opef bloembollen interS Minister Smit-Kroes persoonlijk naar het in gekomen om de personjste tientallen bollen grond in te stoppen, ut daar is het nu weer tijd voor. L wel «irtaan geen linten meer doorknippen bij het openen van nieuwe verkeerswerken, maar beplanting met bloe- menbollen. Dat is de wens van het IBC, want van de ne gen miljard bollen die Neder land dit jaar produceert adjunct-directeur J.P. Hen- neman van het Internatio naal Bloembollen Centrum spreekt van een recordomzet komen er nog geen 15 mil joen in gemeentelijke grond zoals parken en plantsoenen terecht. „Wel erg aan de lage kant voor een land dat zich als bloembollenland profi leert", aldus de heer Van Waveren. Hoe onvoorstel baar veel negen miliard ei genlijk is, wordt duidelijk aan de hand van een verge lijking die het IBC graag trekt: plant om de tien centi meter een bloembol, en je kunt met de jaarproduktie van Nederland, te weten 157 miljoen kilo, ter hoogte van de evenaar zeven maal de aarde rond. Of ook wel: iede re bewoner op aarde twee bloembollen per jaar. Binnen het bloembollenassortiment blijft de tulp met 46 procent verreweg de belangrijkste soort, gevolgd door de lelie (12 procent) en de gladiool (eveneens 12 procent). Van iedere drie bollen gaan er twee naar het buitenland. De belangrijkste afnemers- landen zijn West Duitsland en Italië, goed voor een ex port van respectievelijk 170 en 166 miljoen gulden. De Verenigde Staten is in '87/88 is door het zwakker worden van de dollar naar de derde plaats verschoven met 147 miljoen gulden. Daarna ko men Frankrijk (125 miljoen) en het Verenigd Koninkrijk (90 miljoen). Ook aan de afzet het het verre oosten wordt hard gewerkt, waarbij Japan met zijn 123 miljoen inwo ners een eerste prioriteit heeft. In totaal wordt er voor 965 miljoen gulden aan bloembollen geëxporteerd. Wat in Nederland wordt af gezet (3 miljard stuks) wordt vrijwel geheel gebruikt voor de produktie van bolbloe- men. Het grootste deel daar van (2,2 miljard) is weer be stemd voor de export, het geen een exportwaarde ver tegenwoordigt van 700 mil joen gulden. In totaal is de bloembollenindustrie dus goed voor 1.665 miljoen gul den aan export. Het gaat de bloembollenin dustrie kennelijk voor de wind. Toch is het aantal kwekers in de periode 1970 - 1988 teruggelopen van 11.000 naar 5100. Die 5100 kwekers hebben daarentegen wel meer ruimte gekregen voor hun teelt: van ruim 11.000 hectare in 1970 is het areaal gegroeid naar 16.000 hectare. De verfraaiing van het talud bij Prins Clausplein gaat be staan uit één miljoen witte en blauwe anemonen. Die worden als een slingerend lint geplant en wijzen dan vanuit twee richtingen naar de Floriade 1992 in Zoeter- Het zal niet vaak gebeuren dat men minister Smit-Kroes op de knieën krijgt. Maar voor één miljoen bloembollen, en dan nog wel bestemd voor het Prins Clausplein, wilde de bewindsvrou we gistermiddag graag een uitzondering maken. FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15