Sou/ta/ni Brede steun voor Leidse erfpachtnota STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ïllis van Zon bespaarde )85 gulden op de lening voor haar auto. Een cadeau van formaat I Provincie bezorgd over openbaar vervoer Amro Bank Eli Rondwandeling langs protestantse kerken DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 I Mar opent uitbreiding Kringloop Projekt j Wethouder van sociale zaken en maatschappelijke genheden H. de la Mar heeft gistermiddag de uitbreiding F van het Kringloop Projekt Leiden. Hij deed dit door f met daarop afgedankte, maar nog zeer bruikbare goede er een papieren afscheiding te rijden. Het Kringloop Pro- Lelt de afgedankte goederen en huishoudelijke spullen in lüet afvalaanbod te verminderen. Het aanbod werd echter I dat uitbreiding noodzakelijk bleek. Omdat het pand Ijde winkel aan de Volmolengracht 13, dat eigendom is Ijgemeente, leeg kwam was dit haalbaar. In de 550 m2 üimte staat voornamelijk huisraad opgesteld. Het Kring- Jojekt draait op dit moment geheel zelfstandig. Voor de Ijing heeft de gemeente Leiden zich het eerste jaar garant voor een bedrag van ruim 10.000 gulden, jekt wordt mede gedragen door vele vrijwilligers, maar I uitbreiding is er nog behoefte aan mensen die op dins- wrijdag binnengekomen goederen willen uitsorteren, kas- Iflkaar willen zetten of reparaties kunnen verrichten. Be- lllenden kunnen zich hiervoor melden tijdens de ope- jjen van de winkel op woensdag tot en met zaterdag van t 16.00 uur. Startweekeinde LEIDEN De parochie Maria Middelares houdt zaterdag en zondag een startweekeinde als begin van het winterseizoen. Er is zowel een gezins- als een jon gerenprogramma. Het weekeinde begint zaterdaga vond met om 19.00 uur een jon gerenmis gevolgd door een avond met live-muziek en spel in een tent voor de kerk. Na de mis van 10.00 uur op zondagmorgen waarin het gemengde- en het kinderkoor zingen wordt een diaserie vertoond, is er een expo sitie van oude religieuze voor werpen en een programma met kinderspelen. Na de middag, om 14.00 uur, is op het kerkplein de start van een fietspuzzeltocht. Verffabrikanten naar Schuttersveld LEIDEN De Vereniging van Verf- en Drukinktfabrikanten (VVVF) neemt eind dit jaar haar intrek in het kantoorgebouw Schuttersveste aan het Schuttersveld. De VVVF is nu nog in Wassenaar gevestigd. De vereniging heeft voor deze vestigings plaats gekozen om haar bereikbaarheid per openbaar vervoer te verbeteren. De VVVF verwacht dat als gevolg van de Europese ontwikkeling na 1990 de structuur en om vang van branche-organisaties ingrijpend zullen veranderen. Dat was reden om te zoeken naar een andere, flexibele, huisves ting. Op het kantoor van de VVVF werken nu vijftien mensen. De VVVF was sinds 1963 onderdak in de Wassenaarse villa Ber kenrode. Daarvoor was de organisatie ach tereenvolgens in Amsterdam en Den Haag gevestigd. Stengun in woning LEIDEN Bij een huiszoeking in de Arendshorst heeft de politie gisteroch tend een stengun met twintig patro nen aangetroffen. Een 45-jarige Rot terdammer en een 41-jarige Leidse vrouw, die op het moment van de huiszoeking in het pand waren, zijn aangehouden. Van morgen zijn de ver dachten door de po litie gehoord. Toch overleg met staf Rijnoord ALPHEN AAN DEN RIJN Het stichtingbestuur van het Rijnoord Ziekenhuis heeft het bestuur van de medische staf uitgenodigd voor een gesprek over de problemen rond de fusie met een ander ziekenhuis. Dat gesprek zal binnenkort plaats heb ben. De specialisten hebben voorna melijk problemen met een fusie met het AZL. Zij vinden dat ook het Eli sabeth ziekenhuis bij de fusieplannen moet worden betrokken. Eerder deze week weigerden de artsen deel te ne men aan een gesprek met de Raad van Toezicht. De voorzitter van de Raad van Toezicht D. van der Schil den zegt tevreden te zijn met de hui dige oplossing. H. Naayer verlaat FNV Leiden LEIDEN Distriktsvrijgestelde H. Naayer neemt per 1 oktober afscheid van de Jongerenbeweging FNV Leiden. Hij treedt dan in dienst van Bouw en Houtbond FNV in Woerden. Daar zal hij gaan wer ken op de beleidsafdeling Jongeren, Vakopleiding en Onderwijs. Als zijn opvolger is Brigit Koek aan gesteld. Zij maakt al twee jaar deel uit van het dis- triktsbestuur. Inbraak in tabakswinkel LEIDEN In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in een tabakswinkel aan de Stevensbloem. De inbrekers hebben voor een waarde van 18.000 gulden aan rookwaren, geld en tabakswaren meegenomen. Toegang tot het pand werd verschaft door het opentrappen van de deur. 30RSTROMING INVORDEREN 'ere huur »r succes- Ie starters I Er moet een op- komen om aan het obleem van de Stich- ïrkgelegenheid Leiden |een einde te maken, het financieel niet t is om een derde be- :amelgebouw voor ondernemers te rea- Izou aan ondernemers 1 enige tijd succesvol J een hogere huurprijs 1 moeten worden. Op |ier vraagt de stichting succesvolle onderne- iig, waarmee zij in het duwtje in de rug Deze overweging Jgisteravond ter sprake vergadering van de ^missie economische jenheden. Aan de orde jaarverslag van de dringend wordt i om meer verhuurba- voor startende on- trs. De stichting kan iet meer aan de vraag •ters om ruimte vol- ndat er onvoldoende [ming is. Probleem lis dat het de onderne- [ak financieel wel goed Lar niet zo goed dat zij twee maal zo hoge 5 van een pand bqiten ledrijfsverzamelgebouw 1 betalen. Als tussenop- :ou dan een iets hoger |van dergelijke onder- gevraagd kunnen Op die manier zij wellicht ook gesti- om op den duur el- mizing te zoeken. G. Bovens, voorzitter bestuur van de SWL, gisteravond bekend jlannen zijn voor het van een congres in waarbij de problemen etnisch ondernemer- et zich meebrengt cen- aat. Dit congres zou jaar worden gehou- een ton voor erbestrijding In Leiden is bij de voor de kankerbestrij- m. 100.000 gulden op- Volgens het Koningin ïinafonds dat de col- eft gehouden, gaat het recordbedrag. In totaal 01.869 gulden ingeza- GEMEENTEGARANTIE PROBLEEM LEIDEN Er is binnen de Leidse gemeenteraad brede steun voor de aan passing van het erf- pachtbeleid zoals het college van burgemees ter en wethouders dat voorstaat. Dat voorziet in een afkooptermijn van 75 jaar voor alle grondgebruikers, parti culieren en bedrijven. Een voorstel van het CDA om particulieren de mogelijkheid van eeuwigdurende afkoop te bieden wordt door de andere partijen afgewe zen. Het college gaat nu een voorstel uitwerken om de zaak in de praktijk te rege len. Daarvoor moeten wel technische problèmen worden opgelost, bleek gis teravond tijdens een gecom bineerde vergadering van de commissies volkshuisvesting en financiën. Het belangrijk ste is de gemeentegarantie voor particuliere woningbe zitters. Die garanties zijn gegeven op basis van de huidige sitiu- atie met een afkooptermijn voor particulieren van 25 jaar. Een wijziging kan bete kenen dat huiseigenaren de hele procedure voor het aan vragen van gemeentegaran tie opnieuw moeten doorlo pen. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zei giste ren dat het college dat wil voorkomen. Hij sloot niet uit dat de gemeente dan voor eigen risico met een aanvul ling op de bestaande garan tie moet komen. „We willen iedereen in de gelegenheid stellen van de regeling ge bruik te maken", aldus Tes selaar. Een ander probleem betreft de de administratiekosten van het grondbedrijf. Die zullen bij het doorvoeren van het nieuwe systeem drastisch moeten worden verhoogd om te voorkomen dat het bedrijf met verliezen te kampen krijgt. Eenvoudiger M. van der Nat (VVD) prees gisteravond de voorgestane vereenvoudiging van de erf pachtregeling. Hij kon net zo min als de vertegenwoordi gers van de andere partijen meegaan in de stelling van het CDA, dat het rechtvaar diger zou zijn als particuliere grondgebruikers de erfpacht eeuwigdurend kunnen afko pen. Vanuit die vergelijking met de bezitters van grond zouden volgens hem bedrij ven daar ook voor in aan merking moeten komen. Wethouder Tesselaar relati veerde de betekenis van de eeuwigdurende afkoop door op te merken dat de meeste huizenbezitters bij een ter mijn van 75 jaar daar in hun leven normaal gesproken maar één keer mee te ma ken krijgen. Van der Nat verklaarde het overigens fundamenteel niet eens te zijif met het CDA dat zich uit oogpunt van goed rentmeesterschap voorstan der van het principe van erfpacht heeft verklaard. De VVD bliift volgens hem principieel voor het in bezit geven van grond. De erf pachtnota typeerde hij als een aanvaardbaar compro- LEIDEN De provincie Zuid-Holland is verbaasd over de mededeling in de begroting voor 1989 van mi nister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, dat een tariefsverhoging voor het openbaar vervoer in dat jaar niet is uit te sluiten. Gedeputeerde Staten wijzen in de kritiek op het Bereikbaarheidsplan Randstad en de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, waarin staat dat een belangrijke rol is weggelegd voor het openbaar vervoer bij het oplossen van het fileprobleem en de vermindering van verzuring. De provincie is wel blij met het extra- bedrag van 400 miljoen gulden, dat vanaf 1990 jaarlijks door het Rijk wordt uitge trokken voor het uitvoeren van nieuwe projecten in het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Wel dringt het college er bij de minister op aan extra gelden beschikbaar te stellen om het openbaar vervoernetwerk te verbeteren. Er wordt een groot bedrag ingezet voor de uitvoering van het bereikbaarheidsplan Randstad. Volgens GS rept de mi nister geen woord over het feit dat daardoor de niet grote steden in de Randstad geen mogelijkheden hebben een beroep te doen op de rijkssubsidieregelingen voor het weg verkeer. Steden als Leiden, Gouda, Dordrecht komen daar door niet aan bod. aldus GS. (ADVERTENTIE) Met een Amro lening kunt u geld besparen. Dat komt doordat wij bij de Amro Bank minder rente bereke nen dan veel andere financieringsinstellingen. Bij een kre diet van f14.000,- kan het verschil oplopen tot f985,-. m - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiiiitiiiiii Rifietsers op elkaar BWOUDE Een 34- Leidse bromfietser is rond gewond geraakt frontale botsing met Were bromfietser. Het f gebeurde op het twee- berijden fietspad langs Rijndijk in Zoeter- Het slachtoffer reed in ng Leiden. Een 18-ja- erdorpse bromfietser hém tegemoet. Deze, rijdend in de richting Hazers- woude, haalde twee fietsers in die voor hem reden. Hij zag de tegenligger over het hoofd, waarna de aanrijding volgde. Het slachtoffer is met een ge broken arm en enkele gebro ken vingers overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De veroorzaker van het ongeluk bleef ongedeerd. Ontsnapte honden doden konijnen SASSENHEIM Twee bou- viers zijn vanmorgen ontsnapt van een vleesbedrijf aan de Hoofdstraat door een hek open te scheuren. In de Nicolaas Damesstraat en De Geestburg hebben ze twee konijnenhok ken opengebroken en enkele konijnen doodgebeten. De honden zijn door de politie gevangen en naar het dierena siel Postbrug gebracht. De ei genaar heeft de honden later opgehaald. Speelse actie voor veiliger straat De Mirakelsteeg was gistermiddag gereserveerd voor spelende kinderen en verboden gebied voor gemotoriseerd verkeer. Buurtcentrum Dijk 33 en Buurtvereniging Maredorp organiseerden allerlei kinderspelen in het kader van de Nationale straatspeeldag. Er werden ballonnen opgelaten, een draaiorgel luisterde de speelmiddag muzikaal op, er werden buttons gemaakt en de kinderen kon den meedoen aan steltlopen, schminken, tekenen, skippybalspringen, hinkelen en kegelen in de met slingers versierde steeg die voor de gelegenheid ook grotendeels vrij was van geparkeerde auto's. De nationale straatspeeldag is dit jaar voor de tweede keer uitgeroepen door de Pressie groep Stop de Kindermoord. Het was voor het eerst dat Leiden ook meedeed. Op zo'n 250 plaat sen in Nederland konden kinderen vanmiddag „vrij" spelen zonder door verkeer belaagd te worden. Op deze manier wil de groep duidelijk maken dat het op straat doorgaans veel te gevaar lijk voor kinderen is door hard rijdende auto's en dat de ruimte vaak ook op de stoep groten deels door geparkeerde voertuigen wordt ingenomen. Zij pleit dan ook voor meer verkeersdrem pels en andere snelheidsremmende maatregelen. Buurtcentrum Dijk 33 heeft een enquête gehou den over speelknelpunten in de stad. Het is de bedoeling dat er een werkgroep ingesteld wordt die zich qaat buigen over de knelpunten en gaat bekijken of er oplossingen zijn te vinden. 3 3 FOTO: WIM VAN NOORT Minnepot klaar voor jongerenhuisvesting De restauratie van het voormali ge graanpakhuis aan de Oude Rijn, ook wel bekend als Barba- ra-gasthuis en als Minnepot na dert haar voltooiing. Het ge bouw, dat een gesóhiedenis heeft die teruggaat tot 1426, wordt op 30 september officieel overgedragen aan de stichting studentenhuisvesting. Wethou der D. Tesselaar verricht dan de officiële opening. Daags daarna is er van 10.00 tot 13.00 uur open huis voor de Leidse bevol king. Studentenhuisvesting heeft het pand in samenwerking met de Hervormde Diaconie kunnen res taureren. In het gebouw zijn veertien appartementen onder gebracht. Het pakhuis had in vroeger eeu wen de bijnaam Minnepot. Hier verstrekte aanvankelijk de ka tholieke kerk en later de diaco nie tot 1869 maaltijden aan de armen van Leiden. Later nam de diaconie het in gebruik. FOTO: WIM VAN NOORT Geen stankoverlast meer in Rijpwetering RIJPWETERING De stank overlast van de beruchte afval waterzuiveringsinstallatie aan de Rijpweteringse Buitenweg is van de baan. Daarvan gaat het college van burgemeester en wethouders van Alkemade uit sinds het Hoogheemraadschap van Rijnland vorige week maat regelen tegen de opnieuw optre dende stankoverlast had geno men. Dit laat het college weten aan het PvdA-raadslid F. Schoonderwoerd, die naar de huidige stand van zaken had ge vraagd. In juni, toen de zuive ringsinstallatie ook ernstige stankoverlast veroorzaakte, be sloot het gemeentebestuur tot regelmatig doorspoelen. Aan het einde van de riolering nabij Ze venhuizen werd boezemwater ingelaten teneinde de verblijftijd van het rioolwater in het riole ringsstelsel te verkorten. Uit de hierna door het Hoogheemraad schap uitgevoerde metingen bleek een duidelijke verminde ring van H2S-vorming in het in fluent. „Rijnland" werkt nog aan verdere optimalisering van het spoelmechanisme. De stank van vorige week was het gevolg van een storing, die inmiddels is verholpen. Gastgezinnen De vereniging AFS is op zoek naar gastgezinnen in Leiden en omgeving die bereid zijn om van 15 oktober tot en met 10 december werkende en werkloze jongeren uit de Eu ropese Gemeenschap op te vangen. Zij doen mee aan een intercultureel programma van AFS, waarvoor ze in Leiden een intensieve taalcursus gaan volgen. Daarna gaan ze ver spreid over heel Nederland een half. jaar in hun eigen beroep werken. Opgave en in lichtingen bij AFS, Keizers gracht 722, 1017 EW Amster dam. 020-269481. Dichter De Leiderdorpse dichter A. Huisman houdt vanavond een lezing over zijn werk in het Inloophuis Psychiatrie aan Kunst het Rapenburg 48. Aanvang 20.00 uur. vrijwilligers voor de Tele fooncirkel en voor de dagop vang in het dienstencentrum. Voor de dagopvang gaat het om mensen die een of meer keren per maand op vrijdag van 9.00 tot 15.00 uur willen helpen. Bij de Telefooncirkel gaat het om iemand die een uur per dag beschikbaar is. Kosten worden vergoed. Op gave en inlichtingen: Connie de Waal: 221742 ('s morgens). Reünie In Nieuwegein wordt op vrij dag 14 oktober vanaf 16.30 uur een reünie gehouden voor ex-militairen die hebben ge diend bij de voormalige Troe penmacht In Suriname (TRIS). Oud-TRIS militairen die deze bijeenkomst in de veilinghallen aan de Ravens- wade 6 willen bijwonen kun nen zich aanmelden bij B. Meulemans, Postbus 415, 2200 AK Haarlem. Voor informatie kan men bellen naar tel. 023- 365223. Telefooncirkel Het Dienstencentrum Gecoör dineerd Bejaardenwerk zoekt In het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 begint 29 sep tember een cursus Kijk op Kunst. Aan de orde komt hoe mensen door de tijden heen over kunst dachten. De laatste les bestaat uit een excursie. De lessen worden op donder dagavond tussen half acht en negen uur gehouden. De kos ten bedragen vijftig gulden. Voor informatie en inschrij ven kan men terecht bij het Volkshuis, telefoon 149180. Kalverjasmara thon In Buurthuis Groenoord be gint morgen een klaverjasma- rathon die is georganiseerd in samenwerking met de Kla- verjasklup Zonder Naam en café De Spons. De marathon begint om 20.00 uur en loopt zaterdag op dezelfde tijd weer af. Rond de marathon worden diverse feestelijke activiteiten georganiseerd. Inschrijving bij café De Spons, telefoon 142828. Battlefield Band De Schotse groep Battlefield Band treedt morgen op in het Anthonius Clubhuis aan de Lange v Mare 43. De groep brengt traditionele volksmu ziek. In het voorprogramma staat de groep Trefoil. De avond begint om 20.30 uur en is een gezamelijk initiatief van de Folkclub Noordwij- kerhout en de Leidse Folk club Horus. Toegang 12,50 Donateurs f7,50. LEIDEN Tussen de Hooglandse, Lutherse, Oudevest- en Marekerk wordt komende zaterdag een „kerkepad" gehou den. De hervormde, gere formeerde en de luthers© gemeenten in Leiden wil len daarmee hun samen werking verder uitwer ken. Door de rondwandeling langs de verschillende kerken in de binnenstad van Leiden kun nen gemeenteleden nader kennis met elkaar maken. Ook mensen zonder kerkelijke bin ding worden op die manier in de gelegenheid gesteld de kerkgebouwen te bezichtigen. In de gebouwen zullen ver schillende programma-onder delen worden gehouden. Zo is er om 12.00 uur een openings woord in de Lutherse kerk, waarna een discussie volgt over het thema „Wat is sa men-op-weg". Om 12.30 uur is er een rondleiding met uitleg in de Lutherse kerk en zal ds. A. Alblas een voordracht hou den over „hervormd kerk- zijn". Om 13.00 uur is er orgel spel in de Lutherse kerk en een half uur later zal één van de ouderlingen een uiteenzet ting geven over de Lutherse gemeente. In de Hooglandse kerk is er om 13.30 een muzie kuitvoering in renaissancestijl en om 14.30 uur een rondlei ding met uitleg door het kerk gebouw. Ds. R.J. Koolstra geeft om 14.30 uur een toelich ting over het gereformeerd kerkleven in de Oudevest- kerk, die gevolgd wordt door presentaties over de historie van het gebouw en het jonge renwerk in de kerk om 15.00 uur. Deze wordt afgerond met orgelspel, samenzang en slot gebed. De Marekerk tenslotte kan om 15.00 uur bezichtigd worden, waarna het orgel be speeld wordt. LEIDEN Een 28-jarige Leidse man is gisteren in zijn woning aan de Beethovenlaan door de politie aangehouden op verdenking van mishande ling van zijn echtgenote. De 23-jarige Leidse vrouw liep bij een vechtpartij een gebroken neus, ontvellingen en diverse bloedingen op. Door de EHD is zij overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De vrouw heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Ijle f Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: J I Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eeute twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcicLcSouocuvt i i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13