Nesty in spoor van Gullit en Rijkaard Dubbele test valt goed uit Beurskens is niet bang meer bup hollmq BASKETBALLERS VS IMPONEREN NIET Sulaymanoglu grossiert in wereldrecords Biondi wel goud en record op estafette Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 3QRT OeidóQ. Soutant WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA 9 SEOUL De Verenigde Staten, favorieten van het olympisch basketbaltoernooi, leden tegen Canada geen nederlaag, maar overtuigend was de overwinning zeker niet. Halverwege het duel stonden de Amerikanen zelfs op achterstand (40-42). Na de pauze hervonden de olympische kampioenen van Los Angeles zichzelf en zegevierden uiteindelijk met 77-70. Brazilië, dat naar een recordscore van 130-108 tegen China reikte, leidt dankzij een beter saldo in groep B. In dezelfde groep moet Spanje, on danks een ruime zege op Egypte (113-70), genoegen nemen met een vierde plaats achter China. In groep A verpletterde Joego slavië de Centraal Afrikaanse Republiek (102-61). De Sovjetunie herstelde zich na de verrassende nederlaag tegen de Joegoslaven van zondag. Australië kreeg geen kans (91-68). De Sovjets moeten de tweede plaats delen met de Afrikaanse representan ten en Puerto Rico, dat Zuidkorea - laatste in de rangschikking - zijn tweede nederlaag toebracht <79-74). SEOUL Vroeger ging Sulay manoglu door het (Bulgaarse) leven als Sjalamanov en toen was hij ook al een kanjer van een gewichtheffer. Tegenwoor dig heeft de 21-jarige ve dergewicht de Turkse na tionaliteit en is hij een Sulaymanoglu viert feest na weer een unieke solist in de wereld wereldrecord. van de krachtpatsers. Vier FOTO'S: AP keer winnaar van de we reldbeker, vier Europese ti tels en twee wereldkampi oenschappen had hij reeds in z'n bezit. Daar voegde hij gisteren in Seoul op over tuigende wijze olympisch goud aan toe. In zes pogin gen, trekken en stoten, ver beterde hij telkens een we reldrecord. De nieuwe top pers staan nu op 152,5 kg en 190 kg; een totaal van 342,5 kg. Zelf weegt hij nog geen 60 kilo. Zijn vroegere land genoot Stefan Topoerov bracht dertig kilogram min der omhoog. Derde werd de Chinees Huangming Ye met 287,5 kg. Sulaemanoglu werd Turk na een wereldreis die hem van Bulgarije, via een poli tiek asiel in Australië naar Groot-Brittannië voerde. Al enige jaren geldt hij als de alleenheerser in de klasse tot 60 kilogram. Zijn oude wereldrecords waren 150, 188 en 335 kg. De jongeman grossiert in wereldrecords. In de Zuidkoreaanse hoofd stad kwam de teller op 33. Het eerste had hij als vijf tienjarige, nog Bulgaar, tij dens een reis door de Vere nigde Staten gevestigd. De Turkse premièr Turgut Ozal heeft zijn privé vlieg tuig naar Seoul gestuurd om Nairn Suleymanoglu af te halen. In de nacht van vrijdag op zaterdag zal hij per speciale vlucht terug vliegen naar Ankara, waar hem een groots onthaal wacht. 152.00 SEOUL „Ben je net zo Verbaasd als wij", was de ïrste vraag die Anthony lasty vanochtend in >ul bij de persconfe- ïntie na zijn sensatione le triomf op de honderd leter vlinderslag in het ^ujj|)lympische zwembad te ïantwoorden kreeg. Iet ant- SJfroord: „Ik 77«wist dat ik 108.00 bij de eerste 28.50 jjrie kon ein- U:lo §'sen- Ik 42.00 ^ee<^ mijn 41.00 best en zie I67hier het resultaat. Ik ga ge- ^•jJWoon door. Er is nog zeker 323V'er ïaar voor n<x^f> van de 0 85 lijd van nu één seconde af te irnoo balen". 98.00 guriunamer Nesty veronder- |telde dat de olympische 28 40 fe8e' die de gelauwerde 306 Q0 Amerikaan Matt Biondi tot 206.00 bet zilver veroordeelde, van ^Wfoem geen ander mens zal maken. Maar dat laatste staat 67 50 nog te bezien. 114.50 Penningmeester Henk Brand UOO.OO^lu van het Surinaamse 1mmDlympi^he Comité, tevens 'Srïï irerslaggever van dagblad De i860 West, verheugde zich direct 170.00 na Nesty's triomf al over de 25.10 eestelijkheden die in het 7i° ^nachtelijk Suriname zouden 33 6Q osbarsten. „Sinds de komst 6g'oo tan de militairen was er wei- 1790 nig te vieren. Nu hebben we 13420 f reden toe; eerst de succes- '51 to en van Gullit en Rijkaard, u die van Nesty; we worden laatste tijd wel verwend." Anthony" Nesty ondergaat lichtelijk emotioneel d$ ceremonie protocollair, waarbij de Surinamer als eerste zwarte atleet in nd Flu had vanochtend de historie zwemgoud kreeg omgehangen. in nodig verslaggevers uit Dgeliike n duidelijk te maken, wat mogelijke windrichtin- •lijk 1 >r land Suriname eigenlijk Flu moest uitleggen waar iriname ligt en wat voor geringsvorm het heeft, om it het land vanochtend de ïrste zwarte zwemmer irtbracht die ooit olym- ch goud won. Nesty triom- ;rde, omdat de voorop lig- ende Biondi vanwege het 15,80 Rechte uitkomen op de 100 jj® meter vlinderslag geen laat- 46 0Q tte slag meer durfde te ma- 044 ken en min of meer uitdrij- 2.87 irend de finish naderde, 154,50 ^choot de Surinamer langs hem heen om een honderdste van een seconde eerder aan te tikken: 53,00 tegen 53,01. Het drama van de 200 meter vrije slag op de eerste dag met de Australiër Duncan Armstrong in de hoofdrol had zich herhaald. Maar de verbijstering was nu nog veel groter. Biondi greep het ex cuus, dat hij nog in de 4 x 200 meter vrijeslag-estafette moest zwemmen, aan als ex cuus om niet bij de perscon ferentie te verschijnen. De FOTO: ANP Amerikaan, die vorig jaa tussen de dolfijnen zwom om te zien hoe die dieren door het water gingen, had even goed naar het zwembad de Dolfijn in Paramaribo kun nen gaan. Daar ontwikkelde Anthony Nesty onder leiding van de in Groningen afgestu deerde Kenneth MacDonald zijn eigen stijl. Vier jaar gele den werd hij als jochie van zestien naar de Olympische Spelen van Los Angeles ge stuurd. Hij eindigde er als 21ste en kwam terug met een gekregen zwembroek en een Blanken worden per traditie beschouwd als beter geschikt voor het zwemmen vanwege een verondersteld groter drijfvermogen. De van Cura cao afkomstge Enith Brigitha deed twaalf jaar geleden al een poging die wankele theo rie te ondergraven. Zij be steeg bij de Olympische Spe len van 1976 in Montreal twee keer het ereplatform, zij het op de laagste trede. Trou wens ook Anthony Nesty is geboren op een Caraibisch eiland: Trinidad, dat hij ver liet toen hij negen maanden oud was. Goed of slecht zwemmen lijkt veel meer te maken te hebben met andere tactoren. Nesty's vader Ron is een niet onbemiddelde directeur van een meubelfabriek in Para maribo, die toestemmend kon knikken, toen zijn zoon het terbad en een stuk kleinere baden. Twee zusters, onder wie Pauline die jaren lang de onbetwiste zwem- kampioene van Suriname was, studeren overigens in Nederland. In Amerika stelde Anthony zich eerst onder de hoede van Mike Troy en later van Randy Reese, beiden kampi oenenkwekers bij uitstek. Kenneth McDonald voegde zich op kosten van het Suri naamse bedrijfsleven bij hem om de laatste voorbereiding ter hand te nemen. In Ame rika legde Nesty al gauw het één en ander van zijn aange boren schuwheid af. Morales het highschoolrecord afpakken. Bij de wereldkam pioenschappen van 1986 in Madrid was hij al gevorderd tot de vijfde plaats. Vorig jaar werd hij Panamerikaans kampioen op de 100 meter vlinderslag, tweede op de 200 meter en Zuidamerikaans kampioen op de 100 en 200 meter vrije slag. Desondanks kwam hij naar Seoul als een volkomen onbekende. Dat is sinds vanochtend anders. SEOUL Matt Biondi, eerder vanochtend nog geklopt door de Surina mer Nesty, rondde later het goede werk van zijn teamgenoten Dalbey, Cetlinski en Gjertsen op de 4 x 200 meter vrije slag af met een wereld record van 7.12,51, een seconde beter dan de 7.13,10 die de Westduit sers vorig jaar in Straats burg zwommen. Het was het derde wereldrecord vanochtend. De 100 meter vlinderslag was één van de twee nummers van de tweede finaledag, waarop het wereldrecord in tact bleef. Het andere was de 200 meter vrije slag, waar de Costaricaanse Silvia Poll zich tussen het Oostduitse duo Heike Friedrich/Manuela Steil mach in wrong. Mary Way te legde voor Amerika beslag op de vierde plaats. In de finale van de 200 meter schoolslag dames ontbrak zelfs elke Amerikaanse in breng. Silke Hörner bracht - om de terminologie van de Amerikaanse speaker te ge bruiken - de DDR thuis met een nieuw wereldrecord van 2.26,71. De Canadese Allison Higson, die zich dit jaar het record toe eigende met 2.27,27 bleef op de zevende plaats te steken. Linda Moes zorgde in de B- finale eveneens voor een re cord: een Nederlands. Dank zij een betere indeling finish te zij als derde in 2.30,83; ruim een seconde sneller dan in de series 2.31,98). Doof en blind De 400 meter wisselslag heren; het zwaarste nummer in de zwemsport eindigde in een duel tussen Tamas Dar- nyi en David Wharton. De Hongaar is vrijwel blind aan een oog. De Amerikaan half doof. Die lichamelijke onge makken zijn al jaren lang een vast onderwerp van gesprek bij elke persconferentie. Men zou haast vergeten dat het alle twee topsporters zijn van het grootste kaliber. Darnyi toonde dat weer eens aan door zijn eigen wereldrecord van 4.15,42, dat hij vorig jaar bij de Europese kampioen schappen zwom, terug te brengen tot 4.14,75. iailleverdeling B8 van 237 onderdelen): 9 s b 6 2 6 Igde Stalen 3 16 57 Jstav,e 2 25/1 -Duitsland 1 109 3/fe 1 45U™ 1 M 1-BrlttannW 1 17 37 7/ J"® J 513/ï, n 52 5/ 0 Igische atlete Itrapt op doping weer Stad 2,4 ig fiii met Luci op/I UL De Belgische Ria Landeghem zal vrijdag tot de tegenstandsters van a Beurskens behoren in de tpische marathon. Het uit on< df Ider (VSt) wo- le atlete naar huis ge- wérd nadat zij positief had vtageerd bij de door de het >ger verde ïstje I, tei nals snoei ■en de ïlenini favori ichtei D cont de voorgeschreven preven- dopingcontrole. In april Van Landeghem bij de om de Europese beker ithon in Hoei eveneens dbntroleerd maar zij rea- rte toen negatief. Het Bel- he Olympische Comité eis- idkhter nog een controle. Die echter niet eerder dan in J worden uitgevoerd. SEOUL Bij grote inter nationale kampioenschap pen heeft Carla Beurskens het geluk nooit aan haar zijde gehad. Altijd had ze tijdens de marathon wel één of ander lichamelijk ongemak. In 1982 in Athene, toen bij de Europe se titelstrijd de marathon voor dames voor de eerste maal op het programma stond, ging, toen zein kansrijke positie lag, haar maag opspelen. Vier jaar later, bij de EK in Stuttgart, moest de Limburgse ook verscheide ne keren een sanitaire stop maken, waardoor een hoge klassering buiten bereik bleef. In 1983, bij de strijd om de eer ste wereldtitel in Helsinki, maakte een grote blaar haar het lopen tot een hel. Vier jaar geleden, bij de eerste olympi sche marathon voor dames, had de inmiddels 36-jarige Beurskens in Los Angeles de pech dat ze op een verver- singspost een spons in het oog kreeg waardoor zeéén van haar, harde, contactlenzen verloor en daardoor visueel gehandicapt de marathon moest uitlopen. De ervaring, dat ze op cruciale momenten altijd pech heeft en het feit dat ze er weinig voor voelde de zware marathontrai ning in de zomer te doen, de-, den haar vorig jaar afzien van deelneming aan de wereld kampioenschappen in Rome. Vrijdag staat Beurskens toch weer aan de start, voor haar tweede olympische marathon. De harde contactlenzen zijn inmiddels vervangen door zachte en ze hoopt ditmaal be spaard te blijven van een op spelende maag. Een halve marathon, die de Nederlandse anderhalve week geleden in Deurne in 1 uur, 11 minuten en 31 seconden liep, heeft haar het nodige zelfver trouwen gegeven. „De omstan digheden waren niet ideaal, want er stond nogal wat wind. Maar het ging uitstekend". In de aanloop naar Seoul heeft Beurskens dit jaar slechts één marathon gelopen. Met een tijd van 2.28,58 werd ze op 6 maart in het Japanse Nagoya tweede achter de Chinese Yo- seng Zhoa. In haar vc marathon kens erg voorzichtig. „Ik hoop op een plaats tussen de vijf en tien. Ik wil tot dertig kilome ter gemakkelijk meegaan en dan nog eens aanzetten". De Portugese Rosa Mota, twee voudig Europees kampioene en houdster van de wereldti tel, is voor Beurskens favoriet. Gevaarlijk zijn volgens haar ook de Chinese en Russische loopsters, de Australische Lisa Martin alsmede de Oostduitse Kathrin Dörre. Beurskens zelf hoopt op het, volgens bondscoach Wim Ver- hoorn, bepaald niet gemakke lijke parcours in de Zuidko reaanse hoofdstad op een tijd van rond de 2 uur en 26 minu ten. Wanneer ze die tijd inder daad zou lopen, betekent dat een verbetering van haar na tionale record dat sedert 15 november van het vorig jaar op 2.26.34 staat. Met die presta tie, de achtste op de wereld- ranlijst aller tijden, werd Beurskens in Tokyo destijds tweede achter de door haar ge vreesde Dörre (2.25.24). Carla Beurskens acht de om standigheden in Seoul beter dan vier jaar geleden in Los Angeles. „In Amerika was het benauwd. Hier is het welis waar ook warm, maar niet drukkend". Ze zegt weinig hinder te ondervinden van de luchtvervuiling in Seoul, al kwam ze gisteren tijdens de training wel tijdens haar dage lijkse rondje van twaalf kilo meter rond het olympisch dorp terecht in een wolk ont smettingsmiddel dat de Korea- nen dagelijks spuiten rond de olympische complexen. Eén zekerheid heeft Carla Beurskens. Van de achttien marathons, die ze tot nu toe gelopen heeft, leverden die in Azië vrijwel altijd een nieuw Nederlands record op. Carla Beurskens Zuidkorea verrast West-Duitsland SEOUL In de eerste wedstrijd van groep B heb ben de Zuidkoreaanse hoc- keydames voor een verras sing gezorgd. Het gastland versloeg de Westduitse da mes vanochtend met de duidelijke cijfers van 4-1. Australië en Canada deel den de punten: 1-1. SEOUL De eerste test van het Nederlandse da meshockeyteam én Lisan- ne Lejeune is vanochtend in het olympische toernooi positief uitgevallen. De Verenigde Staten werd met 3-1 verslagen. De olympische kampioen van Los Angeles begon vanoch tend aanmer kelijk minder slecht dan ge bruikelijk bij grote toernooien. Vooral in de eerste helft domineerde het team van Gijs van Heumen, die aan Noor Holsboer de voorkeur had gegeven boven routinier Marieke van Doorn. Wat echter gezien de kansen een productieve bui had moeten zijn, was in werkelijk heid een motregentje: 3-1. Toch slaagde de eerste test van Oranje en haar belangrijke pion Lisanne Lejeune, aan wie vooraf was getwijfeld vanwege een ernstige blessure. Het Amerikaanse elftal telde, hoewel de van Nederlandse afkomst zijnde coach Castelijn het vooraf anders had voorge steld, meer duiven dan havi ken. Verdedigen gaat ze nog steeds goed af, aanvallen is een verhaal dat nog moet worden geschreven. Voor een belangrijk deel kwam dat, doordat Nederland in de eerste helft de pen hanteerde. Bin nen een kwartier werden vier strafhoekslagen afgedwongen. Helen van der Ben mocht het eerste duel de meeste inslaan, omdat Lejeune, maar nauwe lijks hersteld van een knie blessure, nog het ritme mist. De zevende strafcorner bracht geluk. Daarvoor lag steeds Donna Lee in de weg of stak doelvrouwe Beth Beglin er een stokje voor. Na een half uur legde de Amsterdamse, geïrri teerd door het uitblijven van een doelpunt, wel ziel en zalig heid in haar specialiteit: 1-0. De door Castelijn voorspelde en gevreesde bevlieging van Sophie von Weiier, die haar 150e interland afwerkte, kwam nog net voor het rust- signaal: 2-0. Een Nederlandse aanval op hjet doel van de ploeg van de Vere nigde Staten. FOTO: ANP Zekerheid Die zekerheid gaf te veel zelf- Knietest vertrouwen en te weinig inspi ratie om na de pauze door te draven naar een heel royale marge. De snelheid van han delen verdween, de afronding bleef te wensen overlaten en de Amerikaansen kwamen meer geschraagd door inzet dan goed hockey, tastte het su perioriteitsgevoel van de Ne derlandse dames pijnlijk aan. Combinaties werden belem merd door hinderlijke onzui verheid, solistische acties ein digden buiten de lijnen en de zinloze klappen naar voren ge tuigden van dreigende wan hoop. Het gevaar werd er ech ter niet groter op voor De Beus, die welgeteld één straf corner te verwerken kreeg. De Amerikaansen lieten zich be nevelen door het even be staande overwicht, maar wa ren absoluut niet in staat hun droom uit te laten komen. In tegendeel. Lejeune, die in de slotfase nog enkele keren naar de Amerikaanse cirkel mocht, toonde de werkelijkheid hard aan: 3-1. die gehaaid profiteerde van het vroege uitkomen van keepster Det de Beus. De moed, die de winnaar van het brons in Los Angeles aan die treffer overhield, beloofde zelfs even spanning. Het Amerikaanse herstel. Lisanne Lejeune, de aanval- ster van HGC en in Oranje vrije verdedigster, doorstond de knietest goed. Ze zei nog wel enige hinder te hebben van het gewricht, maar onvol doende om zich op de bank of de tribune te wensen. „Ik ben eigenlijk in Seoul pas fit ge worden. Wel krijg ik per dag nog drie behandelingen. Aan apparaten, met ijs en door massage. Vooral dat laatste zal ik morgen wel nodig hebben tegen de spierpijn. Het spelrit- me moet natuurlijk nog ko men. Daarom ben ik ook be wust niet opgekomen en heeft Helen van der Ben de meeste corners ingeslagen. Mee naar voren gaan, is trouwens alleen nodig bij een achterstand. Ik kon die knie dus rustig ont zien", vertelde Lejeune. Volgens bondscoach Gijs van Heumen, die een terecht com plimentje uitdeelde aan de scheidsrechters Tong en Ache, had hij bij 2-1 geen seconde in de rats gezeten. „Nee hoor. Ik denk dat we goed hebben ge speeld. Sommigen waren nogal nerveus. Normaal spelen we de eerste wedstrijd slecht. We moesten, er ook lang op wach ten. Maar onze poule, met ver der nog Groot-Brittannië en Argentinië, blijft een linke. Je mag geen fouten maken. Het wordt zeker moeilijker dan vier jaar geleden". Nederland - Verenigde Staten 3-1 (2- 0) 29. Van der Ben 1-0 (s.c.), 35. Von Weiier 2-0, 44. Johnson 2-1, 68. Le jeune 3-1 (s.c.). Scheidsrechters: Tong (Zwi) en Ache (Bel). Toeschouwers 1000 Nederland: De Beus; Vqf\ Manen. Le jeune, Nieuwen huizen en Van der Ben; Holsboer, Benninga en Willem- se, Wolff (52. Ohr), Bolhuis en Von Weiier Verenigde Staten: Lee. Mareis, Don nelly. Von Schottenstein en Vander- Heyden, Hightower, Beglin en John son; Koboldt, Morgan en Pankratz (35. Fuchs). Marokkaan zonder slag of stoot in derde ronde SEOUL Het wordt de Marokkaanse bokser Mahjoub M'Jirih in Seoul wel erg makkelijk gemaakt. Zonder slag of stoot staat hij reeds in de derde ronde van het olympische toernooi bii de vlieggewichten. Voor de eerste ronde werd M'Jirih vrijgeloot. Zijn tweede wedstrijd zou hij boksen tégen de Israëliër Yehuda Ben-Haim. Die weigerde echter in de ring te verschijnen, omdat 21 september de joodse feestdag Yom Kippur gevierd wordt. De Israeli hadden voor af aangekondigd op die dag niet te sporten. Ye huda werd gediskwalificeerd. „We konden voor hem geen uitzondering maken door de wedstrijd te verplaatsen", aldus de jury. De ge lukkige Marokkaan bokst nu (misschien) zijn eerste partij tegen de Mongool Ochir Denbrel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9