i jivorno in opstand tegen lomst gif schip Karin B Thatcher prijst EG graf in Geest van verzoening waart rond in Verenigde Naties reur- idsen Generaals vormen regering in Burma Amnesty wil eind aan martelingen in Somalië mer ruis onze correspondent "iRoger Simons) EN De regering- ier heeft de jacht ld op Britse en Ierse Jfondsen; de gehei- bankrekeningen lee organisaties zo- IlRA en UDA hun financieren. Er ien speciale wet die Iritse banken ver- I de aanwezigheid dachte tegoeden te Iren aan de over- ander werd gisteren j lister van binnenland- I n en justitie Douglas thuld op het jaarlijkse van Britse politiemen- vertelde onder meer f zover bekend de IRA kapitaal van 3 a 4 1 pond beschikt. Het 1 van dat geld is de i afpersing in onver- Éiafiastijl, en dit zowel Koorden als het zuiden Ierland. Protestantse ["-organisaties werken pierland precies op de- lanier. wet eenmaal is, zal het in Lon- lr de autoriteiten moge- j om verdachte deposi- Bokkeren voor de duur onderzoek door de po- Huilen om Hirohito stand van Hirohito stabiel en er zouden geen plannen zijn om hem in het ziekenhuis op te ne- i e zich af voor het kei- men joch za( het japanse kabinet naar ver- zerlijk paleis in de Japanse hoofdstad Tokyo, wachting morgen bijeenkomen om de staats- waar de ernstig zieke keizer Hirohito verpleegd rech,elijke taken van Hirohito formeel over te wordt. Deze vrouwen geven uiting aan hun ver- dragen op de 54.jar|ge kroonprins Akihito. driet en bidden voor het herstel van het 87-jari- a ge staatshoofd. Volgens zijn artsen is de toe- FOTO: ap (Van onze correspondent) BRUSSEL Engeland is niet tegen de EG. Het is er in tegendeel op uit waar mogelijk de Europese samenwerking te bevorderen. Maar dan wel op een ma nier die alle lidstaten afzonderlijk en Europa als geheel het meeste profijt brengt. Dat zei de Britse premier Thatcher gisteren in Brugge. Uitgebreid prees zij de zegeningen en voordelen van Europese samenwerking. Maar in dezelfde adem verdedigde zij de Britse be zwaren tegen vergaande integratie: „Wij heb ben immers de staatsbemoeienis in ons land niet teruggedrongen, alleen maar om die op Eu ropees niveau sterker terug te krijgen". Met verve verdedigde Thatcher de stelling dat zijzelf een fanatiek voorvechtster is van de Eu ropese gedachte. Gezien de onverzoenlijke op stelling van Engeland in EG-colleges in het verleden had de premier er een harde dobber aan die bewering te onderbouwen. In Brussel (juni '87) en Kopenhagen (december van dat jaar) was het immers de Britse premier die een De Britse premier Thatcher tijdens haar toe spraak in Brugge. FOTO: AP akkoord over de EG-begroting dwarsboomde. De centrale Europese bank en de harmonisatie van BTW en accijnzen stuiten eveneens op Brits verzet. Maar volgens Thatcher draagt zijzelf alsmede Groot-Brittannië de EG een warm hart toe. „Als u gelooft wat over mijn visies op Europa wordt gezegd en geschreven, dan is het of u Genghis Kahn uitnodigt over de deugden van vreedzame co-existentie te spreken". Genghis Kahn, zoals wellicht bekend, stichtte aan het begin van de dertiende eeuw het Mongoolse wereldrijk, dat gebouwd werd op de lijken van tegenstanders. Verder wees de Britse premier op de grote of ferbereidheid van Britse soldaten die in de eer ste en tweede wereldoorlog vochten voor Euro pa's vrijheid: „Was die bereidheid om te vech ten en sterven er niet geweest, dan was het verenigde Europa al lang een feit. Maar dan was het geen vrij Europa geweest". NEW YORK Lang zijn de Verenigde Naties be schouwd als louter een fo rum voor discussie. Maar nu in New York de 43e zitting van de Algemene Vergadering is begonnen, heeft het wereldorgaan nieuw respect afgedwon gen door de diplomatieke successen in onder meer Afghanistan en het Golf- gebied. De verwachting is dat de Al gemene Vergadering zal profi teren van de imago-verbete ring van de VN. Op de zitting in New York, zo wordt ge hoopt, zullen de debatten voor het eerst sinds jaren uitstijgen boven het niveau van propa ganda. De geest van verzoe ning die sinds enige tijd door de wereldpolitiek waart, moet resultaten gaan brengen. Daar is overigens ruim de tijd voor, want de afgevaardigden uit 158 lidstaten hebben drie maanden om een lange agenda af te werken met punten va riërend van apartheid tot ont wikkelingsbeleid, van ontwa pening tot mensenrechten en van het Midden-Oosten tot Kampuchea. Een van de spre kers van de komende tijd is president Reagan, die volgen de week maandag voor het laatst als president van de VS de Algemene Vergadering zal toespreken. Sovjetleider Mi- chaïl Gorbatsiov komt niet naar New York. De vergaderingen staan onder leiding van de Argentijnse mi nister van buitenlandse zaken Dante Caputo, die gisteren werd gekozen. In zijn eerste toespraak eiste hij dat de wes terse landen meer doen aan de bestrijding van de internatio nale schuldencrisis. In diplo matieke kringen in New York werd gezegd dat vooral ont wikkelingslanden voor het voorzitterschap van Caputo hebben gestemd omdat zij er op rekenen dat de Argentijn een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren aan de oplos sing van de schuldencrisis. Ar gentinië is één van de voor naamste debiteurenlanden met een geschatte buitenlandse schuld van meer dan 100 mil jard gulden. ONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer hij nauwelijks aan de dood ontsnapt Is, ziet Peer "en nieuw gevaar hem inmiddels bedreigt: twee andere zijn besloten hem te verpletteren onder een resuach- Zij rollen dé steen naar de afgrond; beneden Is Peer te begraven.... Maar net op tijd ziet hij het gevaar; hij wanneer de steen, die verre voorouders van de wil den die hier wonen, met een fraaie hertenkop hebben versierd, naar beneden suist. Geredl Maar de steen Is precies boven op de schat terecht gekomen. Lang heeft Peer geen tijd gehad om te bekomen van de schrik, want hij hoort om hulp schreeuwen. Zijn het zijn makkers, die in nood verkeren? Hij bedenkt zich niet lang en rent weg, In de richting van het geluid PLO vormt geen voorlopige regering TUNIS De Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO heeft het idee laten varen op zeer korte termijn een voorlopige regering te vormen in de aoor Israël bezette gebieden. In plaats daarvan zal zij de Pale stijnse Nationale Raad (PNC) volgende maand voorstellen een onafhankelijke Palestijnse staat uit te roepen binnen de grenzen zoals die in 1947 door de Verenigde Naties werden voorgesteld, zo hebben twee hoge PLO-functionarissen verklaard. Met het uitroepen van een onafhankelijke staat zou de PLO het vacuum op vullen, ontstaan door het be sluit van koning Husayn van Jordanië de juridische en ad ministratieve banden met de Westelijke Jordaanoever te verbreken. RANGOON In Burma hebben generaals gisteren een nieuwe regering gevormd, terwijl opnieuw 60 do den vielen toen het leger het vuur opende op burgers en plunderaars. De nieuwe regering heeft geen premier, maar generaal Saw Maung, die dit weekeinde een staatsgreep pleegde, is minister van defensie en buitenlandse zaken geworden. De enige burger in het negen leden tellende kabinet is minister van volksgezond heid Pe Thein. De rust is nog steeds niet weergekeerd in Burma, ondanks op roepen van de oppositie om voorlopig „energie te sparen". Een getuige meldde dat er dinsdagavond opnieuw werd geschoten in het centrum van de hoofdstad Rangoon. Diverse voedselopslag plaatsen werden geplunderd en militaire patrouilles aangeval len. 's Ochtends reden militaire geluidswagens door de straten die waarschuwden dat onmiddellijk zou worden geschoten op mensen die barricades opwerpen. |||T] Ë5ei TENLAND fieidaeScnvumt WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 érendum in telijke Sahara YORK De Veiligheidsraad Verenigde Naties heeft gisteren besloten een speciale gezant te ien om toezicht te houden op ferendum over onafhankelijk er de voormalige Spaanse Saha- je Sahara woedt een guerrilla- linds Marokko het gebied 13 jaar i annexeerde. De nationalisten zich verenigd in de bevrijdings- g Polisario. Op 30 augustus ont- secretaris-generaal Perez de ertegenwoordigers van Polisa- Marokkaanse regering in Ge- iarbij werd afgesproken het re- im te houden. De speciale ge- n de VN zal worden gesteund jn civiele eenheid, een militaire en een veiligheidseenheid. Martelaartje op bankbiljet NICOSIA Een twaalfjarige Iraanse jongen die zichzelf offer de in de „heilige strijd" tegen Iraq wordt beloond met zijn beel tenis op een Iraans bankbiljet, zo is gisteren in Teheran bekend ge maakt. Hussein Fahmideh stierf in de beginjaren van de acht jaar durende oorlog tussen Iran en Iraq. In die tijd belegerde Iraq de zuidwestelijke stad Abadan. De twaalfjarige Hussein bond grana ten rond zijn lichaam en gooide zich daarna onder een Iraakse tank. Het bankbiljet waarop de jongen staat afgebeeld is 1.000 riyal, iets meer dan 28 gulden waard en wordt op 22 september in omloop gebracht. AMSTERDAM Amnesty International doet een dringend beroep op de regering van Somalië om een einde te maken aan de vele martelingen en executies van politieke tegenstanders. Verder wil Amnesty eerlijke processen voor politieke gevange nen. Dat staat in een vandaag uitgebracht rapport over Somalië waarin politieke gevangenen verslag doen over hun behande ling. Sinds president Mohamed Siad Barre in 1969 in Somalië aan de macht is gekomen, is de doodstraf veelvuldig toegepast om tegenstanders van de regering uit te schakelen. Uit het rap port blijkt dat er met name de laatste maanden na gevechten tussen regeringstroepen en guerilla's grote aantallen ongewa pende burgers zijn gearresteerd en zonder pardon ter dood zijn gebracht. Gevangenen worden soms jarenlang onder slechte om standigheden vastgehouden en na oneerlijke processen ter dood gebracht. Velen van hen zijn gewetensgevangenen en hebben geen geweld gebruikt of gepropageerd. De regering van Somalië moet deze gewetensgevangenen onmiddellijk en onvoorwaarde lijk vrijlaten, aldus Amnesty. Bodensee aan ramp ontsnapt ALTERHEIN/ZÜRICH Het grootste drinkwaterre servoir van Europa, de Bo densee in Zwitserland, is na een treinongeluk aan een milieuramp ontsnapt. De trein die door een ge broken wielas omsloeg vervoerde bijna 300.000 li ter kerosine, waarvan een groot deel. Een groot deel van de brandstof vloeide via een kanaal naar de Oude Rijn die uiteindelijk uitkomt in de Bodensee. Zo'n 400 reddingswerkers lukte het om de kerosine op te zuigen voordat het in de Bodensee terechtkwam. Zuivering leger Haïti moet muiterij tegengaan PORT-AU-PRINCE Om een einde te maken aan de muiterij binnen het leger heeft Prosper Avril, de nieuwe president van Haïti, gisteren acht generaals ontslagen die hadden gediend onder vorige presidenten. Generaal Herard Abraham is tot opperbevelhebber van het leger benoemd. Avril hoopt dat hiermee de rust is. teruggekeerd onder de militairen en burgers voor wie de oude garde officieren het symbool waren van de oude machthebbers. Onder de acht generaals die zijn ontslagen is William Regala, die na de laatste staatsgreep was afgezet als mi nister van binnenlandse zaken en defensie. Ook de voormalige stafchef, generaal Carl Michel, is door Avril ontslagen. JL afval werd overgeladen. Maar de publiciteit rond de Karin B en de toestanden rond het eer dere gifschip, de Zanoobia, plus de wetenschap dat ten minste nog vier andere gif schepen op de Italiaanse kust afstevenen, heeft de sfeer doen veranderen. De vrees be staat dat het afval, als dat een maal gelost is, Livorno nooit meer zal verlaten. „Wat moeten wij met die troep? Waarom Livorno?" vroeg een demonstrerende havenarbei der. De veertienhonderd haven werkers van Livorno dreigen dan ook met een staking. „We lossen het schip alleen op voorwaarde dat de vaten op een vrachtwagen worden gela den en onmiddellijk verdwij nen", aldus Sergio, een have narbeider met de omvang van één van de vaten van de Ka rin B. En hij behoort nog tot de meer gematigde demon stranten. Huisvrouwen De Italiaanse Communistische Partij is de stuwende kracht achter de protesten in de stad en de haven. De partij heeft opgeroepen tot een algemene staking zodra de Karin B voor anker gaat. Op het Piazza Ca- vour, in het centrum van de grauwe maar welvarende stad lopen demonstranten met pos ters, waarop „Nee tegen gif" staat te lezen. Huisvrouwen betuigen hun steun. De vraag „Waarom Livorno?" is niet zo moeilijk te beant woorden. De havenstad is een overslagplaats, die zich uit strekt over een groot gebied van de Toscaanse kust, met talloze geïsoleerde pieren en losplaatsen. Als de Karin B erin slaagt de politieke protes ten te overwinnen, zal de la ding waarschijnlijk gelost worden in Darsena Toscana, ver verwijderd van het cen trum van Livorno. Volgens een officieel rapport is er voor het lossen van de lading zeker tienduizend vierkante meter nodig en voor het opslaan van de vaten een ruimte van vij fentwintigduizend meter. Af gezien van Livorno beschik ken niet veel havens over een dergelijke voorziening. Een ander gifschip dat op weg BRUSSEL Om tien uur naar bed. Om zeven uur ge zond weer op. Schoonmaken, hier te lande kuisen geheten. Werken dan wel stempelen. Tv, véél tv. En dan weer sla pen, negen uur lang. Als de onderzoeksgegevens van het Informatie- en Publiciteitsbu reau voor de Benelux be trouwbaar zijn, ziet het er voor de Belgen somber uit, want dan zijn ze na deze generatie uitgestorven. Maar volgens de IPB-onderzoekers zelf gaat het maar om gemiddelden, en zijn soms onder dezelfde noemer verschillende activiteiten sa mengebracht. „Slapen" kan dus méér zijn dan slapen al leen; het kan best zijn dat veel Belgen in bed nog wat anders doen. Asterix lezen bijvoor beeld. Informatie en Publiciteit Be nelux, onderdeel van één van de grootste reclame- en publi citeitsbureaus in Europa, viert dit jaar zijn gouden jubileum, en om dat wat extra glans te geven heeft het bureau een gratis onderzoek opgezet naar de tijdsbesteding van de moda le Belg. „Uit pure nieuwsgie righeid, en om ook u daar ple zier aan te laten belevenal dus de directie in een opgeto gen inleiding. IPB rondt pas eind oktober zijn. onderzoek af, maar het heeft inmiddels al een aardig beeld van hoe de gemiddelde Belg zijn dagen en nachten doorbrengt. Meer dan 2500 Belgen van vijftien jaar en ou der werden uitgebreid geën quêteerd, gespreid over een periode van vijf jaar, en zowel in de lente als in de herfst, om te voorkomen dat weersom standigheden de beantwoor ding zouden beïnvloeden. Al dat werk leverde zo'n vijf tien miljoen gegevens op, die keurig gerubriceerd in de computer zijn opgeslagen en in elke gewenste combinatie kunnen worden opgeroepen. Vroeger kan met nu worden vergeleken, Vlaanderen met Wallonië, de tijdsbesteding van mannen met die van vrouwen. En in al die gege vens zit maar een foutenmarge van vijf procent. Tot verrassing van de onder zoekers zelf wordt er heel veel geslapen in België, negen uur per dag. Werken komt op de tweede plaats, maar het beeld van de nijvere Vlaming of Waal die zijn hele leven zwoegt om aan de kost te ko men, wordt aardig aan digge len gegooid. Op zijn hele leven werkt de modale Belg slechts negen jaar, studietijd inbegre pen. Dat gemiddelde wordt wel wat gedrukt door de bijna 400.000 „doppers", die in Bel gië als enige EG-land nog steeds verplicht zijn elke dag te gaan stempelen. Alle Belgen samen besteden daar per dag 210.000 nutteloze uren aan. Onmiddellijk na thuis komst gaat de tv aan, en zoekt de modale Belg op één van zijn bijna twintig kanalen België is het dichtst-bekabel- de land ter wereld zijn fa voriete programma. Op door de weekse dagen kijkt elke Belg 144 minuten, op zaterdag 160 en op zondag 171 minuten; meer dan vier uur per dag per tv-bezitter. Maar toch willen alle Belgen méér tv en méér zenders. Het fanatiekst zijn de Walen, die driemaal meer dan de Vlamingen al onder het eten kijken. Een vermoeiende bezigheid, want de Belg bezui den de taalgrens verslaapt een jaar meer van zijn leven en werkt twee jaar korter. Voor lezen schiet bijna geen tijd over, tenzij in bed. De Waal pakt daar een boek, de Vla ming dekt de echtelijke spon de bij voorkeur af met een krant. Echt ongezond kan dat leven niet zijn, want de gemid delde Belg wordt er vlot 73 mee. Ook dat is natuurlijk weer een gemiddelde, want Belgische vrouwen leven sta tistisch zes jaar langer dan mannen. Een extraatje waar ze recht op hebben, want die pe riode gaat ondanks alle eman cipatie-acties integraal op aan huishoudelijk werk. In dat toch nog veel te korte leven er gaan maar 1440 minuten in een dag hebben echtgenoten maar heel weinig tijd voor elkaar; veel minder dan voor slapen, werk en tv. En eens de 45 voorbij, komen niet de man of vrouw, maar vrienden weer op de eerste plaats. Toch is alle hoop niet verloren, want dankzij de computer neemt het thuiswer ken voor veel werkende Bel gen een enorme vlucht Maar daar komt het IPB mis schien bij zijn volgende jubile um nog eens op terug. van zijn stad tegen het gif schip. En als het er uiteinde lijk toch zal moeten aanleggen, dan graag zo kort mogelijk. Het afgelopen weekeinde vaardigde de burgemeester daartoe een aanlegverbod uit, dat echter onmiddellijk nietig werd verklaard door de pre fect van de regio Livorno. Daarop legde de burgemeester de Karin B een ander verbod op, maar ook dat werd ver worpen door de hogere autori teiten, met wie Benvenuti nog steeds overleg voert. Bezorgdheid Intussen is het op zee een drukte van belang. Politiebo- ten cirkelen rond het schip om de vele tientallen motorbootjes met televisieploegen uit alle landen op een afstand te hou den. De fotografen van de Ita liaanse boulevardblaadjes heb ben op het moment zelfs meer oog voor de Karin B dan voor oude filmsterren, die topless op het strand liggen te zonne baden. De plotselinge bezorgdheid over het chemisch afval hier is opvallend, omdat in de haven van Livorno altijd al chemisch NO De Italiaan- jfcnstad Livorno is in gekomen tegen igelijke komst van fin B, het gifschip onaangename la- Ihemicaliën en slijk nuit Italië illegaal y||ika was gedumpt, laar weer is wegge- iet schip is voor de t Livorno voor an- Jgaan en wacht op lultaat van bespre- ton wegende schip toxische odyssee Ie rug. Het voer van Spanje, vervol- West-Duitsland, irittannië, Frankrijk, d en dan nu weer lië: een geval van re nder, adres onbekend. Benvenuti is de com- :he burgemeester van Zijn achternaam is ileide van het Italiaari- voor welkom, maar niet de Karin B. Ben- 1 T nteijoopt voorop in de strijd Kapitein Richard Hinterleinter op de brug van de Karin B. Beneden hem enkele van de omstreden containers met chemisch afval. FOTO: AP is naar Italië heeft van de re gering opdracht gekregen zijn lading te lossen in Ravenna, aan de Adriatische kust. En ook die stad is daartegen in opstand gekomen. Benvenuti half verbijsterd, half opstandig: „We weten niet eens wat de minister van mi lieuzaken, Giorgio Ruffolo, precies van ons wil. Eerst had hij het over één schip, toen twee en daarna waren het er opeens vier. Hij vertelde ons dat zelfs Onze Lieve Heer niet weet hoeveel schepen er zul- Maar daarmee is de vraag wat er met het afval moet gebeu ren nog niet beantwoord. Voor Italië, dat slechts vijf verwer kingseenheden heeft voor de gestaag groeiende berg che misch afval, was export naar de Derde Wereld de eenvou digste oplossing van het pro bleem. Maar nu die weg deels lijkt afgesneden, zal elke streek in Italië ertoe verplicht worden z'n eigen afvalverwer kingseenheid in het leven te roepen. Alleen hebben de Ita liaanse autoriteiten nog niet uitgelegd waar het daarvoor benodigde geld vandaan moet komen. En tot die installaties er zijn, zal het afval ergens moeten worden opgeslagen. (c) The Times len arriveren, dat hij de aard van dit afval niet kent. En nu vertellen ze ons dat we het af val op onze werf moeten op slaan, ordenen en opnieuw verpakken. We lopen een enorm risico. Wij zijn niet van plan hier ook maar iets op te slaan. Deze haven zal nooit een stopplaats worden voor giftig afval".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7