Prinsjesdag begint met magie en eindigt ermee I ipNft j Wij hebben toch sterk de indruk dat Claus speciaal naar ons zwaait GOUD EN GLITTER VAN PRINSJESDAG 1988 [YORK 'j Veren m beslc jjen on Iferend jK>r de 1 de Sah [sinds N II anne Izich v lig Poli 1 secre ivertei H|e Mar laarbij te n civi< en ee FOTO'S: MILAN KONVALINKA en CEES VERKERK rd vo< ll niet Zonder incidenteipopt onze De jongste zonen van de koningin. Johan Friso en Constantijn, maakten de rijtoer dit jaar voor het eerst mee, in de glazen koets. DEN HAAG Prins dag is volgens de Haa politie zonder incideitf"* verlopen. Alleen tiVy. „punkers" zijn opgep; die langs de route van Gouden Koets publiek w_ -i- tig vielen en hekken <3 I I vertrapten. Het twe^ kon, nadat op het hoi bureau tegen hen verbaal is opge weer naar huis. Binnenhof werd een l leider van de Koets onwel. De koninj was op dat moment de Ridderzaal. De lak ter plaatse door menj van het Rode Kruis handeld. Het welluidend slotakkoord van Prinsjesdag: de taptoe 's avonds op het Binnenhof De begeleiders van de rijtoer met de Gouden Koets even in het zonnetje Oud-minister Luns komt voor Prinsjesdag graag uit Brussel een dag over. De Rotterdamse „professor" met goochelkaarten tapte uit een heel ander vaatje. Hij was met zijn tafeltje voor de ABN- bank neergestreken. Veel ver kocht had hij nog niet, maar daarvoor was het ook nog veel te vroeg. De mensen liepen hem voorbij. De Gouden Koets moest nog vertrekken. Om kwart over een stond er echter een „eiland" om hem heen. Hij had toen ook al een halve fles whisky achter zijn kiezen en begon luidkeels college te ge ven. Als dictaat had hij een serie groene kaartjes laten stencil- len waarin de kunst van het „legaal" bankbiljetten draaien uit de doeken werd gedaan. Zo'n beschrijving kreeg je gra tis als je voor vijf gulden een geldmachine van hem kocht. Aspirant-goochelaars die zich wilden oefenen in „een kaart door de tafel slaan" kregen een compleet cursuspakket aangeboden. Daarin stond be schreven hoe je een Dame kunt laten zweven en een Heer ongemerkt van tafel veegt. *1 Bftga— .-.„a.,.*,,*,, Het moment waarnaar velen jaarlijks uitzien: de koninklijke familie op het balkon. DEN HAAG „Gooche len is geen kunst maar een wetenschap", zei de man met de speelkaarten. „Nou, professor, maak van mij dan maar een konin gin", riep een vrouw uit het publiek. Zo ging dat gisteren op de Hofweg en op talloze andere plaatsen in de stad: Prinsjesdag, een evenement vol hu mor, goud en glitter als mede een tikkeltje magie. En niet te vergeten bij uit stek een gelegenheid om straathandel te bedrijven. „Het is nodig dat deze zaak in de aandacht komt", zei giste ren ex-plantendokter A. Schu- rink (70) uit Nijmegen. Ooit driftig in de weer met doodzie ke bloemen en plantjes, liep hij rond het middaguur op het Lange Voorhout te leuren met NAVO-stickers en prullaria. Onlangs heeft hij de Stichting Behoud Nationale Waarden opgericht. Hoewel hij tijdens de oorlog niet daadwerkelijk in het verzet heeft gezeten, heeft hij altijd een dappere „verzetshouding" aangeno men, althans dat zegt hij. „Met de verkoop van buttons en stickers wil ik geld verza melen voor mijn stichting die de vrijheid van het Verenigd Europa moet waarborgen". Verdere tekst en uitleg kon hij echter niet geven, want hij had 't razend druk om zijn „ideeën aan de man te bren gen". Commercieel gezien kon de dag voor hem al niet meer stuk: „Ik heb vandaag al meer verkocht dan vorig jaar rond deze tijd". Dame en Heer Twee winnaars van de Surpriseshow zagen hun hartewens in vervulling gaan: met Henny Huisman mee naar het Binnenhof. Glasgerinkel „Exciting", riep even later een Amerikaanse, die de koningin voor het eerst in het echt kon zien. Ze hing bijna over het dranghek heen op de overvol le Kneuterdijk. Dit alles om een glimp van de Gouden Koets op te vangen. Met moei te had ze een plaatsje vero verd. Om hier te komen had ze kortste weg gekozen, dwars door Brasserie Corona op het Buitenhof. Ze verbaasde zich over het feit dat Hollanders in het voorbijgaan schaamteloos en zonder pardon glazen van terrastafeltjes mepten. Het ge luid van glasgerinkel dat haar achtervolgde, vermengde zich tenslotte met de muziek van de Garde Grenadiers van de Koninklijke Militaire Kapel. Balkonscène Na de Troonrede was het nog steeds druk in de stad, hoewel veel mensen het wachten moe waren en naar de kermis ver trokken. Anderen echter die geen seconde van de balkons cène wilden missen, spoedden zich naar Paleis Noordeinde. Een lakei had daar de grootste moeite zijn paard in bedwang te houden. Een militair schoot hem te hulp. De dranghekken werden op zijgeschoven, zodra de konin gin van de rijtour in het paleis was teruggekeerd. Afmarcher ende soldaten werden bijna onder de voet gelopen door het opdringend Oranje-publiek. De witte deuren van het bor des zwaaiden open. De konin gin verscheen in haar rose iurk op het balkon en toverde haar liefste glimlach tevoor schijn. Prinsjesdag begon met magie en eindigde ermee. DEN HAAG Theo Um- menthun uit de Limburg se gemeente Sevenum is een Oranjeklant van de soort die in Den Haag zel den meer wordt waarge nomen. Gisteren stond hij voor de zeventiende ach tereenvolgende keer op zijn vaste stek achter de dranghekken aan het Lange Voorhout. Zijn zus Mien en schoonzusters Nel en Elly vergezellen hem sinds een jaar of vijf. Maar Prinsjesdag 1988 was een wel heel speciale beleve nis. Het geval wil namelijk dat Theo voor het eerst met een koninklijke onderscheiding op de borst naar Den Haag af kon reizen. Hij heeft vierentwintig jaar lang voor Sinterklaas ge speeld, was oprichter van de kindervakantieweek en heeft zich verdienstelijk gemaakt binnen caravalsvereniging Den Ezelskop. Toen hij af scheid nam als beheerder van camping de Schatberg kwam de burgemeester ineens met die fonkelende medaille voor de dag. Want Theo Umment- hun betekent veel voor Seve num. Tot vorig jaar droeg hij alleen een enorme oranje hoed met rood-wit-blauwe band, een oranje stropdas en had hij 's lands vlag bij wijze van sjaal om de nek gehangen. Gisteren kon aan dat geheel dus het kersverse eremetaal toege voegd worden. Gratis haring In de loop der jaren zijn Theo en zijn metgezellen op gaan vallen. Zij nemen op de Derde Dinsdag van september stee vast hun posities in tegenover de trappen van Diligentia. Voor de ingang is een eet- kraampje ingericht voor geno digden. Hoewel zij niet tot dat selecte gezelschap behoren, wordt het viertal uit Sevenutn altijd op een gratis haring ge trakteerd. En dat gebaar wordt gezien als een duidelijke vorm van erkenning. Nel is van mening, dat hun aanwezigheid ook niet onopge merkt aan de inzittenden van de Gouden Koets voorbij is ge gaan. „Wij hebben toch sterk de indruk dat Claus speciaal naar óns zwaait". De vier familieleden vormen een lacherig, maar hecht ge zelschap en dat willen ze zo houden. Vandaar dat de overi ge Ummenthuns en hun aan hang beste lieden, daar niet van ondanks felle protesten niet mee mogen naar Den Haag. Er is nu eenmaal een speciaal, gezellig sfeertje ont staan en voor je het weet, heeft het jaarlijkse ritueel aan charme verloren. Bod van 25 gulden De vier Limburgers gaan dol graag in hun oranje uitdossing over straat. Het wekt namelijk ook van die leuke reacties op. Zo is er al eens een bod van vijfentwintig gulden gedaan op de hoed van Nel, blijken vele Hagenaars een praatje met het opvallende gezelschap te willen maken en worden ze ontelbare malen gefotogra feerd. Zonder dat oogverblin dende oranje aan hun licha men zou er lang niet zo veel gelachen worden. Dat niet meer mensen zich op die ma nier vertonen, bevreemdt de Limburgers enigszins „Oranje f hoort bij Prinsjesdag, zoals maskers bij carnaval horen", is Nels stellige overtuiging. Volgend jaar zullen ze voor het eerst niet aan het Lange Voorhout te vinden zijn. Juist door het opvallende hoofddek sel van Theo kwam het viertal op het Binnenhof in contact met een kamerlid dat toevallig ook uit Limburg afkomstig bleek te zijn. De politicus knoopte een praatje aan en be loofde volgend jaar een plaats je in de Ridderzaal te regelen. Theo: „Dan hebben we dat ook eens meegemaakt. Maar het jaar daarop staan we gewoon weer op onze oude vertrouwde plek". ■i# w |s Mien, Nel. Theo en Elly (v.l.n.r.). het bonte gezelschap uit Sevenum, FOTO: MILAN KONV/f urn, w sm,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6