ollandse aanpak irriteert VS Minder donornieren Jongeren: er zijn niet genoeg banen PRIJSTREFFER jlitiebonden gaan actie taren voor beter loon Heerema: wel regeling met ex-werknemers LONINGIN BEATRIX BEZOEKT IAVO- )EFENING FREE LION REACTIES OP MILJOENENNOTA CNV: minder btw-verlaging ten behoeve van ambtenaren Hof moet betrouwbaarheid DNA-onderzoek vaststellen HniLsN [NNENLAND/BUITENLAND EeidócQowui/nt WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA S RECHT - De politiebonden gaan de komende maanden strij- jvoor een betere beloning van de circa 40.000 politiemensen Nederland. De salarissen houden allang geen gelijke tred r met de nog immer stijgende werkdruk. Een herwaarde- van de salarissen is daarom broodnodig, aldus de Algemeen Istelijke Politiebond (ACP), de Nederlandse Politiebond en de Algemene Nederlandse Politievereniging (ANPV) fen brief aan hun kaderleden. Naast de herwaardering (poli- incties zijn voor het laatst in 1971 gewaardeerd) gaan de jen de boer op met de eis dat de kortingen op de sterkte van blitie ongedaan worden gemaakt en dat er voor iedereen bij jolitie een gelijke rechtspositie komt. ACP, NPB en ANPV bgen op 14 oktober een demonstratieve kadervergadering in ferdam, waar zo'n 1.500 kaderleden worden verwacht. Over jere acties is nog niets bekend. De mogelijkheden voor de om actie te voeren, zijn overigens zeer beperkt omdat de van de rechter niet mag staken. LEIDEN Heerema is wel degelijk bereid om regelingen te treffen met de Spaanse ex-werknemers, maar deze moeten dan wel voldoen aan een aantal criteria zoals in uit spraken van twee kort gedingen valt te le zen. Dit stelt de directie van het Leidse off shore-bedrijf Heerema in een reactie op een recente brief van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. De Ko ning riep in de brief Heerema met klem op te gaan onderhandelen met zijn voormalige Spaanse werknemers. De directie van Heerema verwijt De Ko ning dat hij zich niet goed heeft laten infor meren over de kwestie. „In de vonnissen van de Alkmaarse en Rotterdamse recht banken wordt inderdaad gesproken over onderhandelen, maar daarbij is uitdrukke lijk gesteld dat „gedaagden en hun collega- werknemers er voor dienen te zorgen dat zij daarbij worden vertegenwoordigd door éen of meer personen voorzien van de ge bruikelijke volmachten" (Alkmaar) en „thans wel met een behoorlijk mandaat" (Rotterdam). Volgens de directie is tot op heden niet aan deze criteria voldaan, ook niet in de in Spanje tegen Heerema aangespannen pro cedures. De directie zegt dat er wel regelin gen worden getroffen met individuele ex- werknemers. Die benaderen ons recht streeks, dus buiten comités en vakbonden om, aldus de directie van Heerema. De 600 ontslagen Spanjaarden vonden de afvloei ingsregeling die Heerema hen bood te karig en gingen daarom de afgelopen maanden tot bezettingsacties over. Politie belegert leeg bankgebouw ROTTERDAM De .Rotter- damse politie heeft gisteren urenlang een naar later bleek leeg bankgebouw in het cen trum van de stad belegerd. Daar had een overval plaatsgevon den. De politie had de indruk dat de overvallers zich nog in het gebouw bevonden. Boven dien hield men er rekening mee dat er personeelsleden werden gegijzeld. Nadat zwaar gewa pende politiemensen de tegane grond en de kelder van het kan toor minutieus hadden onder zocht, bleek dat er niemand meer aanwezig was. Onduidelijk is nog hoeveel geld de overval lers hebben buitgemaakt. Zelf afwegen in supermarkt niet schoon genoeg DEN HAAG Er moet meer controle komen op de wijze waarop klanten van supermarkten zelf groente, fruit en andere artikelen pakken en afwe gen. Gebrek aan hygiëne bij deze zoge naamde bedien-u-zelf-systemen leidt er soms toe dat onverantwoorde hoe veelheden bacteriën worden aange troffen in de voedingswaren. De keuringsdiensten van waren signa leren dat de levensmiddelenbranche het soms niet zo nauw neemt met de bestaande richtlijnen voor het gebruik van deze systemen, zegt drs. P. van Doorninck, secretaris van het college van directeuren van keuringsdiensten van waren. Aanleiding voor zijn be zorgde opmerkingen zijn meldingen in het jaarverslag van de warendienst in Goes, die misstanden had geconsta teerd. Volgens Van Doorninck gaat het vooralsnog niet om structurele za ken, maar om „uitwassen". „De regels zijn goed. Maar als consumenten de kans krijgen om in bakken met voe dingswaren te gaan graaien terwijl ze een lepel moeten gebruiken, ontstaat uiteraard gevaar voor besmetting". De extra controle op de omstandigheden bij het gebruik van het bedien-u-zelf- systeem zal overigens door de keu ringsdiensten zelf moeten worden uit gevoerd, erkent Van Doorninck. „En eerlijk gezegd zitten we niet zo ruim in ons personeel dat we dat doorlopend kunnen doen. De supermarkten heb ben volgens de richtlijnen zelf ook een verantwoordelijkheid op dit gebied". idrukte stemming bij de mi- iiren van de 107e afdeling fldartillerie, die vervroegd ird teruggetrokken uit de iVO-oefening Free Lion. FOTO: PERS UNIE kNNOVER In de Jrpjes rond Hannover, liar op alle dagen van ft jaar rust heerst, is nu It legergroen de over- fersende kleur. En niet gaaien en duiven zor- |n voor het achter- pndgeluid, maar Leo- trd gevechtstanks en pmatische wapens, i inzet van honderden fevoertuigen, gevecht- nks en luchtlandings iepen is sinds zondag- Icht de grootscheepse kVO-oefening Free Jon aan de gang. Ruim |000 soldaten uit vier liden nemen aan de oe- ping in West-Duitsland lel. I nu toe hebben zich geen listige ongelukken voorge- Jn. Het enige slachtoffer in Étsland, een 22-jarige Neder- |der, overleed vlak vor het begin aan wat eerst op nek kramp leek maar mogelijk zware griep is geweest.De ma teriële schade is tot nu toe vooral beperkt gebleven tot voortijdig omgeploegde bieten velden en verbrokkelde stoep randen. Maandag echter werd door een stuurfout van een Amerikaans rupsvoertuig- chauffeur een woonhuis ern stig beschadigd. Voor het opne men van de schade is een spe ciaal schadeteam opgezet van 400 man. Het team noteert en beschrijft alle eventuele schade die door dq gevechtshandelin gen wordt veroorzaakt. Voor het vergoeden van de toegebrachte schade is een be drag van vier miljoen gulden uitgetrokken. De plaatselijke bevolking lijkt echter niet zwaar te tillen aan kapotgere- den straten en verbogen lan taarnpalen. Men beschouwt de doorlopende troepenverplaat singen als een fraai schouw spel. Boeren bieden onge vraagd onderdak aan troepen die zich verdekt willen opstel len. De oefening Free Lion wordt gadegeslagen door waarnemers van alle Warschaupactlanden. Koningin Beatrix, die vandaag de troepen bezocht, heeft zich persoonlijk onderhouden met Sovjet-waarnemers ter plaatse. Free Lion is een zogenoemde vrije oefening, waarbij niet van tevoren vaststaat hoe het ver loop zal zijn. De eenheden moeten aan de hand van ge scoorde punten oprukken of zich terugtrekken. Om de uit komst van de diverse tank- en luchtslagen te kunnen beoor delen, maakt de landmacht voor het eerst gebruik van spelcomputers. Daarin toetsen scheidsrechters alle mogelijke factoren en ontwikkelingen zo als het verassingseffect, het zicht en de gekozen stellingen. De computer berekent vervol gens wie als sterkste uit het conflict tevoorschijn komt en wie is uitgeschakeld. Tijdens de oefening wordt door Neder land voor het eerst gebruik ge maakt van elektronische oor logsvoering (EOV), bedoeld om radars te storen en eventuele vijandelijke geleide raketten buiten gevecht te stellen. Samenwerking De oefening dient ook om de onderlinge samenwerking tus sen de vier deelnemende lan den op de proef te stellen. Zo zijn Amerikaanse gepantserde eenheden onder bevel gebracht van de Nederlandse strijd krachten. Ook de Britten en Duitsers moeten zich aan Ne derlandse bevelen houden. Hoewel vooral de Amerikanen op het eerste gezicht goed te spreken zijn over de inzet en capaciteiten van de Nederland se troepen, is de afgelopen da gen duidelijk geworden dat de manier van oorlogvoeren, mild uitgedrukt, enige afkeuring krijgt. Zo is het enkele keren voorgekomen dat de Ameri kaanse (beroeps-)troepen veel voortvarender aanvallen kon den uitvoeren. Dat leidde tot wachten en (dus) meningsver schillen tussen Amerikaanse en Nederlandse bevelhebbers. De Amerikanen zouden veel liever Blitzkrieg-achtige tactie ken willen toepassen, maar zij moeten zich tijdens Free Lion en tijdens een echte oorlog aan de wat gematigder aan pak van de Hollanders aanpas sen. Tijdens de oefening kan het gebeuren dat oude oorlogsvij anden als Groot-Brittannie en Duitsland samen strijden tegen Amerika en Nederland. Solda ten van elkaar bevechtende partijen wisselen niet zelden materiaal of voedsel uit. Ver warring alom bij de soldaten die soms dekking nemen voor de eigen vliegtuigen, of in het ergste geval de eigen lucht steun doeltreffend neerhalen. In de loop van de week worden de verdedigende Ne derlandse troepen nog aange vallen met chemische wapens en mogelijk wordt gebruik ge maakt van tactische nucleaire wapens. Het is tijdens Free Lion nog aan de scheidsrech ters om te bepalen hoeveel „doden" daarbij vallen. In een echt conflict is er van arbitrage weinig sprake meer. DIRK-JAN STIP Ifp-agenten vast na gijzeling gezin bankdirecteur 1 VAN HOLLAND Drie gewapende mannen blijken I nacht van maandag op dinsdag de directeur van het jswisselkantoor in Hoek van Holland en zijn gezin uren- [gegijzeld te hebben in hun woning te Delft. Twee man- pijn door de Rotterdamse politie aangehouden toen zij tochtend de kluis van het grenswisselkantoor in Hoek Holland aan het leegroven waren. De derde man is nog wluchtig. Ireeks half twaalf maandagavond drongen de drie man ie woning van de bankdirecteur in Delft binnen. Op dat lent waren ook zijn vrouw en zijn drie kinderen thuis, wijf uur gistermorgen reden twee van de overvallers met Irecteur naar het Grenswisselkantoor in Hoek van Hol- I Zij droegen daarbij politie-uniformen. Zij dwongen de {directeur de kluis te openen en haalden daar het geld peer dan 100.000 gulden. Een voorbijganger die de zaak [helemaal vertrouwde, schakelde de politie in. Na het van een waarschuwingsschot kon de politie het twee- nhouden. LEIDEN Het aanbod van vooral donornieren loopt dit jaar onverwacht terug. In de eerste maanden van dit Jaar was er sprake van een daling van twintig procent (225 te gen 284 in '87). Dit meldt de Stichting Eurotransplant in Leiden, die deze ontwikke ling onrustbarend noemt, ze ker vanwege het feit dat door betere transplantatieresulta ten een toenemend aantal pa- tienten in aanmerking komt voor transplantatie. Vele activiteiten wordt thans ontwikkeld om het dono raanbod te bevorderen. Toch bestaat de indruk, aldus Eu rotransplant, dat de bezuini- gingsdruk in de ziekenhuizen een steeds grotere negatieve invloed uitoefent op de mo gelijkheid om een actief do- norbeleid in een ziekenhuis te voeren. Eurotransplant meldt dat een geslaagde niertransplantatie een aanzienlijke besparing oplevert voor de kosten van de gezondheidszorg doordat een patient niet meer gedya- lyseerd behoeft te worden. Het afnemend aantal dono ren betekent niet alleen, dat minder patiënten voor een transplantatie in aanmerking komen, maar ook dat de kos ten van de gezondheidszorg verder stijgen. In 1987 werden 41 hart- en 25 levertransplantaties uitge voerd. In 1988 zullen naar verwachting evenveel hart transplantaties (ca 40) worden verricht en hooguit 20 levertransplantaties, een daling van 20 procent ten op zichte van vorig jaar. DEN HAAG - De jonge renorganisaties van CDA, VVD, PvdA, FNV en CNV zijn boos dat het ka binet wederom overweegt het minimumloon en de uitkeringen van 23- tot en met 26-jarigen te verla gen. Volgens het kabinet zouden de maatregelen jongeren aanzetten tot het zoeken naar een baan. Volgens de jongerenorga nisaties zoeken jongeren wel, maar zijn er gewoon niet genoeg banen. Kleine scholen - De Neder landse Katholieke Oudervere niging (NKO) heeft ernstige be zwaren tegen het plan om vol gend schooljaar de personeel somvang op kleine basisscholen te verminderen. Dit zou op kleine scholeh tot grotere groe pen en meer combinatieklassen leiden; vooral in plattelandsge bieden zal de maatregel hard aankomen, meent de NKO. Daar ontbreekt de mogelijkheid tot fusie. Emancipatie - Het regerings beleid maakt de emancipatie van vrouwen er zeker niet be ter op, eerder slechter. Dat stelt het Breed platform vrouwen voor ekonomische zelfstandig heid, waarin 38 landelijke vrou wenorganisaties verenigd zijn. „Slechts bij het hoofdstuk over sociale zaken wordt gerept over emancipatiedoelstellingen en dan nog met mondjesmaat". Over de voorbereidingen voor 1990, het jaar waarin 18-jarige jongens en meisjes economisch zelfstandig worden geacht is in de begroting niets te vinden. Tweederangs burgers - De eenwording van Europa leidt tot twee soorten burgers: bur gers met volledige rechten en migranten als tweederangs bur gers met lagere uitkeringen, al dus het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB). Het min derhedenbeleid van de regering is gericht op afbraak van rech ten en voorzieningen. Eigen huis - De kwaliteit van premiekoopwoningen zal vol gend Jaar omlaag gaan, stellen de makelaars. Met de vereni ging Eigen Huis zijn zij het eens dat het voor tweeverdieners on mogelijk wordt om een premie woning te kopen. De staatsse cretaris verlaagt immers ook het maximaal toegestane inko men voor die woningen van 51.000 gulden (belastbaar) naar 43.500 gulden. „OVERHEID MOET KLEINER EN FIJNER" Ruding hoopt dat begroting ooit in minikoffertje kan DEN HAAG - „Soms droom ik ervan u de Rijksbegroting en de Miljoenennota aan te bieden in dit koffertje'Minister Ruding hief gisteren bij de aanbieding van de Prinsjesdagstukken aan de Tweede Kamer het piepkleine koffertje omhoog dat hij on langs in Madurodam had gekregen. Het was een illustratie van zijn pleidooi voor een overheid die „kleiner en fijner" is. „De werkelijkheid is helaas anders", constateerde de minister van fi nanciën onder homerisch gelach. De minister bracht een vrij op timistische boodschap over de economische ontwikkeling in het komende jaar, maar waarschuwde dat de Staatsschuld nog steeds toeneemt. Verder vroeg hij medewerking van het parle ment bij het aan banden leggen van „open-einde-regelingen", jargon voor subsidiestromen die op declaratiebasis worden ver strekt. PPR-kamerlid Lankhorst deed namens de kleinere frac ties (PPR, PSP, SGP, RPF en GPV) een voorstel de spreektijd voor de begrotingsbehandelingen met tien procent te verhogen. Het werd door de vier grote fracties verworpen. Kamervoorzit ter Dolman verwacht dat in de negen weken tot aan het kerstre ces van de Tweede Kamer alle begrotingen kunnen worden af gehandeld. Daartoe zal dan wel zowel 's middags als 's avonds moeten worden vergaderd, in tegenstelling tot het afgelopen parlementaire jaar waarin enkele begrotingen om politieke re denen pas na Kerst aan bod kwamen. DEN HAAG - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) pleit voor een beperking van de btw-verlaging tot 19 pro cent in plaats van 18,5. Dat le vert een miljard gulden op om de ambtenarensalarissen in de pas te laten lopen met de inko mensontwikkeling in de be drijven en een aantal over heidsinvesteringen te doen. Daarnaast moet de bevriezing van de uitkeringen ongedaan worden gemaakt. Dat kan worden gefinancierd uit de ruime overschotten bij de soci ale fondsen, aldus CNV-voor zitter Hofstede gisteren in Den Haag tijdens een bijeenkomst van Van Lanschot Bankiers over Miljoenennota en Troon rede. Hofstede zei verder dan een beperking van de mini mumloonkosten voor zijn or ganisatie bespreekbaar is, mits er na zo'n verlaging een wel- vaartsvaste koppeling komt tussen lonen en uitkeringen. Een bruto-verlaging van de laagste lonen, met daaruit voortvloeiend koopkrachtver lies, wees hij als onaanvaard baar van de hand. Dat geldt wat het CNV betreft ook voor de opneming van het woon landbeginsel in de sociale ze kerheid (uitkeringen bij terug keer koppelen aan welvaarts niveau in het land van her komst) en voor de verlaging van de uitkering van jongeren met onvoldoende werkerva ring. Overheidstekort Hofstede moest het onder an dere opnemen tegen thesau rier-generaal Maas van het ministerie van financiën, die uitvoerig stilstond bij de be dreigingen van het Nederland se overheidstekort. Hij wees op de noodzaak van een ver dere verlaging van het tekort, na het behalen van de beoogde doelstelling van 5,25 procent van het nationale inkomen in 1990. „Als we niet tijdig en vrijwillig tot een verdere ver laging besluiten, dan zal de markt die uiteindelijk afdwin gen, tegen een hogere prijs", aldus Maas, daarmee doelend op een hoge rente. Wessanen-topman Van Driel, „de ondernemer" in het panel, stond uitvoerig stil bij de on dernemer als motor van de economie. Niet alleen gaf hij zijn sector een pluim voor het scheppen van de werkgelegen heid, de bedrijven zijn ook nog eens verantwoordelijk voor de miljarden aan meevallers in de belastingen. „Ondernemingen zorgen zelf voor economische groei. Het bedrijfsleven doet het goed ondanks de politiek, niet dank zij", aldus Van Driel. Ruimte Desalniettemin vroeg hij de overheid in alle toonaarden de ondernemer „ruimte te geven om te ondernemen". De collec tieve lasten van de onderne mingen mogen niet omhoog, met het oog op Europa 1992, er moeten meer wegen en ver bindingen komen en facilitei ten voor ondernemers. Politici hebben echter te weinig oog voor ondernemers en letten te veel op het kiezersvolk, zo zei hij. Het eerste kabinet-Lub- bers voerde naar Van Driels mening een doelmatiger en doelgerichter beleid. „Een hard bezuinigingsbeleid werd daarna toch beloond met kie zersgunst". Het kabinet Lub- bers-2 daarentegen vertoont „metaalmoeheid en is aan het eind van de rit bereid meer water bij de wijn te doen dan goed lijkt voor ons land". KE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS (c) standaard Ultoaverl), Antworpen-Wee»p AMSTERDAM - Het Amster damse gerechtshof moet als eer ste rechterlijk college in Neder land vaststellen of het DNA-ge- nenonderzoek voldoende be trouwbaar is bij het identifice ren van verkrachters. Gisteren kreeg het hof de eer ste Nederlandse zaak voorge legd waarin gebruik gemaakt is van deze nieuwe onderzoeks methode waarbij aan de hand van bloed, sperma en haren, de dader van verkrachtingen geï dentificeerd kan worden. De DNA-fingerprintmethode werd voorheen nooit in Nederland gebruikt. De Amsterdammer Marcel van D., verdacht van vier verkrachtingen en twee pogingen daartoe, is de eerste die ermee te maken kreeg. Be gin 1986 werd hij aangehouden en door twee van de slachtof fers als dader aangewezen. Van D. echter ontkende in alle toon aarden, maar de Amsterdamse rechtbank veroordeelde hem tot 2,5 jaar cel voor de twee verkrachtingen waarbij de slachtoffers hem herkenden. Primitiel De DNA-methode, ontwikkeld in het Verenigd Koninkrijk, was toen nog in een primitief stadium, maar bij de behande ling in hoger beroep vorig jaar augustus bleek de DNA-metho de een snelle ontwikkeling te hebben doorgemaakt en werd aan de betrouwbaarheid daar van door deskundigen niet meer getwijfeld. Van D. en zijn raadsman mr. C. Korvinus vroegen toen om een dergelijk onderzoek om de on schuld van Van D. aan te to nen. In april dit jaar kwam de uitslag van het onderzoek, uit gevoerd in het Verenigd Ko ninkrijk: Van D. kon onmoge lijk de dader zijn van de ver krachtingen. Vrijspraak bleek de enige conclusie, aldus het re quisitoir van advocaat-generaal mr. R.J. Manschot gisteren bij het hof. Het gerechtelijk labora torium in Rijswijk is enthou siast over de methode en zal die gaan toepassen. Drs. Klooster man van het lab zei gisteren in Amsterdam als deskundige bij het hof: „Het DNA-onderzoek is zo zeker dat slechts in één op de zestien miljoen gevallen de dader een ander is dan het spo renonderzoek aanwijst". Advocaat Korvinus kondigde aan dat Van D. om schadever goeding zal vragen voor de twee maanden die hij in voorlo pige hechtenis heeft gezetén. Hij zei te verwachten dat DNA- onderzoeken in strafzaken een beperkte rol zullen gaan spelen. Uitspraak 4 oktober. (ADVERTENTIE) - Set van 2x AGFAVHS 210 I videobanden. Totale speelduur 12 x 3VS uur 7 uur waarop gratis een uur lang hoogtepunten uit 25 jaar James Bond films, gepre senteerd door Roger Moore. Per set VROOMS DREESM ANN \\V

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5