KEP verrast Kamer met personeel sad vertentie 14 PvdA en D66 verlangen dat minister schuld bekent Kinderporno bestemd voor VS en Engeland IEUWO Rijksinkoopbureau opent kantoor in Paramaribo Extra onderzoek onvruchtbaarheid biedt nieuwe hoop nderzoek naar poldering van ;el Markermeer Vertraagde bussen mogen door rood licht rijden KONINKLIJK HUIS (GALLAj GALL) PANNEN LAND CcktócSouomit WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 ppe patat onhandige tuurpan sn HAAG Met één P drie elektrische fri- van Pnnen valt weiniê t behalen aan de pa- 8 8V|e friet komt er niet 8 T"? rondom bruin en int uit, maar slap en h ktroven n zi^n lt e£>annen onhandig in 'f erlebruik. Dat blijkt uit en 'onderzoek van de Vergelijkend bonderzoek (VWO) inenkort in de Con- itengids en Koop- lt wordt gepubli- •hting bakte patat in 29 he frituurpannen, ileinere en 21 grotere |en. In prijs varieerden negentig tot tweehon- gulden. Uitgangspunt it iedere pan een portie inderd gram friet per li- of vet aan zou moeten i. Dat bleek bij een der de pannen teveel ge- I. In een grote pan duur- ongeveer een half uur, kleinere al snel een uur patat bruin en knap- s. 'O waarschuwt verder >loze consument dat hij ich geen „reukloze fri- inen" in de handen iten drukken. Frituren geur bestaat niet, hoog- ralt bij de ene pan meer ;en dan bij de andere. de filters ook wer- [elmatig zal het deksel an eraf moeten, tenzij ijkvenster in zit. De ker kan zelf de over- rken door geen oud ibruiken. twee pannen voldeden Ie eisen in het gebruik. Andere mankeerde van Ie handgrepen waren •f de buitenkant werd ?t. gebruiksaanwijzin- ken soms verwarrend was de elektrische vei- van enkele pannen iemaal in orde. sumentenbond bij düeit controle ^"piloten in vo 'HOL De Consumen- d wil een „internationaal ^^•ht gestelde controle" op HJftjruik van slaapmiddelen ^^fthol door piloten. Vliegers voor elke vlucht getest wordën. De bond dit deze week in de Con- kust t en-reisgids. Uit een vori- ii md verschenen rapport ït Nationaal Lucht- en ;n vooi vaart Geneeskundig m bleek dat piloten en grader personeel in de Neder- vliegtuigen vooral bij ,RQENI iluchten last hebben van pornissen. Die problemen soms met alcohol en llen te lijf gegaan. De Dvan Nederlandse iegers ziet niet veel controle voor elke vlucht. M liet al eerder weten dat ïlusies uit het rapport van ,RGC nauwelijks voor ersoneel opgaan. Bezetting Studenten van lerarenopleiding SOL in Utrecht heb ben gisteren de school enkele uren bezet uit onvrede over het beleid van minister Deetman van onderwijs. Na beëindiging van de bezetting trokken de studenten naar het Domplein waar een demonstratie werd gehouden. FOTO: ANP Aanhoudingen na verdrinking automobilist AMERSFOORT De politie van Amers foort heeft twee 26-jarige vrouwen en een 28-jarige man aangehouden die ervan ver dacht worden betrokken te zijn bij de dood van de 29-jarige M. Drenth. Het slachtoffer kwam om het leven toen zijn wagen in de nacht van 10 september in de haven van Amersfoort belandde. Op grond van getui genverklaringen vermoedde de politie dat er sprake was van een misdrijf en startte een uitgebreid buurtonderzoek. De aange houden man en twee vrouwen worden er van verdacht de auto waarin het slachtof fer zat met opzet in de haven geduwd te hebben. De politie kan nog geen medede lingen doen over het motief. De verdach ten hebben niet bekend. Slachtpartij op kinderboerderij AMSTERDAM Bij de kinderboe- rerij 't Ruige Riet in de Amsterdamse wijk Slotermeer is vannacht een slachtpartij aangericht onder de daar levende dieren. Zo'n twintig tot der tig beesten zijn op gruwelijke wijze gedood. Konijnen werden tegen de grond en de muren gegooid, kippen werd de nek omgedraaid of ze wer den verdronken in de waterbakken en van een aantal pauwen werd de nek gebroken. „Het is een verschrik kelijk drama", aldus een vrijwillige werker van 't Ruige Riet. Hij gaat er van uit dat de slachtpartij door meer dere mensen is aangericht, maar hij heeft geen idee wie er achter zit. Nijpels en Brokx naar China DEN HAAG Minister Nijpels (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieube heer) en zijn vroegere staatssecretaris Brokx, nu burgemeester van Tilburg, ziin vandaag voor een bezoek van een week naar de Volksrepubliek China vertrokken. Nijpels brengt een tegenbezoek aan Peking omdat zijn Chinese ambtsgenoot in 1984 Ne derland heeft bezocht, aldus een woordvoer der. Brokx reist mee als voorzitter van het zogenoemde exportplatform VROM, een groep organisaties uit het bouwbedrijfsleven. Daar zitten aannemers bij die vooral buiten Nederland werken, toeleverende bedrijven en ingenieurs. Met de delegatie reist tevens een handelsmissie mee van de Exportbevor- derings- en Voorlichtingsdienst van Econo mische Zaken en het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering. DEN HAAG De Schiedamse drukkerij Elba, onderdeel van de omstfeden paspoortpro ducent KEP B.V., is tot verrassing van de Twee de Kamer en vooruitlo pend op de definitieve produktie van het nieu we fraudebestendig pas poort, begonnen met het aantrekken van nieuw personeel. In een in Rijnmond verschij nend huis-aan-huisblad ge- WWÊmé-, NVANDAAGrN IN HET VJ plaatste advertentie, het bedrijf zich afficheert als „een gerenommeerde druk kerij, gespecialiseerd in de produktie van waardepapie ren zoals strippenkaarten en paspoorten voor het ministe rie van Buitenlandse Zaken", vraagt Elba om tien nieuwe medewerkers, waaronder er varen offsetdrukkers. De on derneming telt nu ongeveer vijftig medewerkers die vol gens de advertentie „deels via eigen bedrijfsopleidingen hoog gekwalificeerd zijn". Elba biedt sollicitanten „een bijzondere werkomgeving. De in ons bedrijf opgestelde apparatuur is in veel geval len uniek en de aard van de opdrachten stelt doorgaans uitdagend hoge eisen aan VVD: veeg teken Het feit dat KEP, ongeveer drie maanden voor de con tractueel vastgelegde invoe ringsdatum 1 januari 1989, technische specialisten wil aantrekken of althans het oneel uitbreidt, VVD-kamerlid Franssen een veeg teken. De liberale woordvoerder in het vandaag begonnen paspoort- debat ziet daarin een bewijs voor de stelling van de Alge mene Rekenkamer dat het rijk moet oppassen met KEP. Ook de woordvoerders van andere partijen betrekken de kwestie vandaag in hun bij drage aan het debat. D66- woordvoerder Nuis be schouwt de personeelswer- ving als een onderdeel in de reddingsactie die door Bui tenlandse Zaken voor het paspoort in gang is gezet. CDA-kamerlidf Gualthérie van Weezei beschouwt de personeelswerving als een normale zaak. „Het is nu toch wel duidelijk dat KEP het paspoort gaat produce- IN PASPOORTDEBAT (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PvdA- fractie eist van premier Lub bers enminister Van den Broek (buitenlandse zaken) dat zij de conclusies van de parlementaire enquêtecom missie over de paspoortaffai re op hoofdlijnen onder schrijven, net als de Tweede Kamer vorige week heeft ge daan. Wim Meijer, vice-frac- tieleider van de PvdA, heeft in het debat was, vindt voorts dat Van den Broek moet be kennen medeschuldig te zijn aan de fouten die de afgelo pen jaren in de paspoortzaak zijn gemaakt. D66-woord- boerder Nuis sloot zich daar even later bij aan. Volgens Meijer moet de minister zo spoedig mogelijk zorgen dat de organisatie rond de pro duktie en uitgifte van het nieuwe reisdocument verbe tert, zodat de Kamer meer vertrouwen in het project krijgt. Meijer, die de eerste spreker De PvdA is van mening dat PvdA-woordvoerder W. Meijer. Minister Van den Broek. FOTO: DIJKSTRA FOTO: DIJKSTRA aan het kort na éen uur begonnen paspoortdebat. de staat meer greep moet ring tegen Van den Broek krijgen op paspoortproducent diende Meijer niet in en naar KEP en dat het Schiedamse verluidt is de PvdA ook niet bedrijf naarstig naar zakelij- van plan dit in de loop van ke partners dient te zoeken het debat alsnog te doen, te om de organisatie te verbre- meer daar nu al vast staat dat den. Een motie van afkeu- een dergelijke motie niet de steun van CDA en VVD zal krijgen. Meijer zei het ant woord van de minister (mor genochtend) af te willen wachten. Op grond daarvan zal de PvdA-fractie een. defi nitief oordeel vellen. DEN HAAG Het Rijks inkoopbureau (RIB) krijgt tijdelijk een vertegen woordiging in Suriname. In Paramaribo wordt een loket geopend waar Suri naamse bedrijven hun in schrijvingen kunnen de poneren voor de door het RIB aanbestede goederen in het kader van de over bruggingshulp, aldus een woordvoerder van minis ter Bukman van (ontwik kelingssamenwerking) gisteren. De afgelopen dagen was door uitlatingen van Surinaamse zijde verwarring ontstaan over de manier waarop het RIB zou worden betrokken bij het ver lenen van noodhulp, en de rol van het Surinaamse bedrijfs leven, met name van impor teurs en distributiebedrijven. Aanvankelijk wilde de Suri naamse regering in het geheel geen bemoeienis van het RIB, maar minister Bukman hield voet bij stuk. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft er bij Suriname opnieuw op aange drongen om, overeenkomstig de afspraken, op korte termijn de lijst van gewenste goederen te overleggen. De Nederlandse ambassade in Paramaribo toetst de aanvraag van de Su rinaamse autoriteiten voordat deze aan het RIB wordt voor gelegd, aldus de woordvoer der. Zoals bekend heeft Ne derland al bijna drie maanden geleden, in juli, de Surinaamse autoriteiten gevraagd een lijst in te leveren van goederen waaraan grote behoefte be staat. Nederland heeft ook duidelijk gemaakt dat het niet zonder meer de vorige week door Su riname zelf uitgeschreven aan besteding voor voedselhulp aanvaard. NIJMEGEN Artsen stellen vaak ten onrechte de diagnose „onverklaarde onvruchtbaarheid". In de meeste gevallen worden bij verdergaand onderzoek wel degelijk afwijkingen ge vonden die de onvruchtbaarheid zouden kunnen veroorzaken. De arts B. van Duren constateert dit in het proefschrift waarop ze morgen promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. Ze heeft in haar studie echtparen met kinderen vergeleken met echtparen die na het standaard onvruchtbaarheidsonder- zoek als „onverklaard onvruchtbaar" werden beschouwd. Ze ge bruikte daarbij onderzoeksmethoden die pas onlangs zijn ont wikkeld en die niet worden toegepast bij het gangbare onder zoek. Bij 95 procent van de onvruchtbare echtparen vond Van Duren afwijkingen (zoals een te hoge hormoonspiegel) ten opzichte van de vruchtbare groep. De eerder gestelde diagnose „onverklaard onvruchtbaar" blijkt daardoor volgens haar niet alleen voorba rig: de nieuwe diagnose bood in verschillende gevallen ook per spectief op behandeling. Met het standaardonderzoek wordt in vijf tot tien procent van de gevallen geen oorzaak gevonden. Van Duren pleit ervoor, in die gevallen het gewone onderzoek uit te breiden met de nieuwe onderzoeksmethoden. HAAG Minister van verkeer en wa it wil weten of het 'ieel mogelijk is als- in deel van het Mar- ler in te polderen, eft haar partijgenoot n oud-minister Aardenne gevraagd onderzoeken. nitiatiefgroep Marker- fa. v., die in i985 met het wam om de inpoldering !t Markermeer met par- geld te financieren, iu een plan bij haar in- 1 voor gedeeltelijke 'gging van het meer. De iestaat uit zakenmensen voland. De groep zaken- wil de „Droogmakerij ijk Flevoland" inpolde- or de agrarische sector, lat om 23.000 hectare ebied dat in droge vorm ers van bloembollen en rdappelen zou moeten uitgegeven, inisterraad heeft twee jaar geleden besloten inpolde ring van het Markermeer voor onbepaalde tijd uit te stellen omdat zij toen 1,7 miljard gul den moest bijdragen aan de drooglegging. Gezien de bezui- stander van inpoldering, op voorwaarde dat zij volledig zou worden gefinancierd door de particuliere sector. Toen dat niet rondkwam, leek het hui dige kabinet in september 1986 voor goed te hebben afgere kend met de Markerwaard. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en vis serij heeft in een reactie op de opdracht van minister Smit- Kroes aan Van Aardenne ver klaard dat zijn departement „niet zit te springen om extra landbouwgronden". „Vanuit landbouwkundig oogpunt is het niet erg opportuun om in te polderen", aldus de woord voerder. Hij verwijst in dat verband naar de overproduk- tie in sommige sectoren van de Europese landbouw en het uit produktie nemen van land bouwgronden. Straat als speelterrein De straat biedt kin deren steeds minder ruimte om te spelen. Met uitzondering van vandaag. In meer dan honderd plaatsen in Nederland namen kinderen de straat in gebruik als speelter rein. In het kader van de Nationale Straat speeldag vroegen ze daarmee aandacht voor de beperkte speelmogelijkheden en gevaarlijke ver keerssituaties in hun woonomgeving. De actie werd georgani seerd door de actie groep Stop de Kin dermoord in Amster dam. FOTO: PERS UNIE APELDOORN Stadsbus sen in Apeldoorn kunnen in het vervolg door rood licht rijden als zij achterliggen op hun dienstregeling. Dat is het gevolg van een uniek Vetag-systeem, dat volgende week in Apeldoorn officieel in gebruik wordt genomen. Met het nieuwe systeem hoopt de gemeente Apel doorn dat er een einde geko men is aan de lange wachttij den voor de stadsbus. In Apeldoorn maken jaar lijks 4,5 miljoen mensen ge bruik van de bus. Vier mil joen reizigers nemen de bus om van en naar het centrum te komen. Per lijn zijn in Apeldoorn slechts één tot twee bussen in dienst, zodat er pogal eens op de bus ge wacht moest worden. Het Vetag-systeem laat bus sen die achterlopen op het schema bij rood licht voor gaan. Bussen die wel op tijd rijden moeten bij stoplichten gewoon wachten op groen licht. Als de Apeldooornse proef een succes wordt, zal het nieuwe Vetag-systeem ook elders in Nederland ge bruikt worden. (ADVERTENTIE) 22 september Mr. Pieter van Vollenhoven brengt een bezoek bren gen aan de bouwplaats van het VOC-retourschip „De Batavia". Knollen O' viccruiew tiebtfW Ir. faMi UTRECHT De kinder porno-foto's die zijn ge maakt door de Huizense fotograaf en cineast Fred V. zijn voor een groot deel in de VS en Engeland te rechtgekomen. Dat is ko men vast te staan bij de verhoren van de man, die er met de Utrechtse ge pensioneerde onderwijzer Chris W. van wordt ver dacht een zeer grote hoe veelheid kinderporno-ma teriaal te hebben gepro duceerd. Vojgens officier van justitie mr. R. Behling in Utrecht zijn er genoeg aanwijzingen en be wijzen gevonden in deze zaak om het voorarrest van het tweetal te verlengen. De offi cier verwacht dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Beh ling noemt de kwestie een „behoorlijke, omvangrijke zaak". Om die reden werkeo permanent zestien mensen mee aan het onderzoek. Bij het onderzoek is niet alleen duidelijk geworden dat het verspreidingsgebied van het foto- en filmmateriaal van de twee groot is geweest, tevens moeten zeer. veel kinderen be trokken zijn geweest bij de praktijken van het tweetal. Bij een huiszoeking werden hon derden foto's en films van naakte kinderen gevonden. Een aantal van hen is inmid dels geïdentificeerd; de zeden politie praat met hen en de ou ders om meer gegevens te ver zamelen over deze zaak, waar in zij later mogelijk zullen ge tuigen. Gespecialiseerde hulp verleners zijn ingeschakeld om een en ander te begeleiden. De fotograaf heeft zich, zo is. inmiddels duidelijk geworden, voorgedaan als medewerker van onder meer een Fins jeugdblad en van een Duits nat* iristen tijdschrift ADRSSSEN? S 01858 f7288

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3