„Leken moeten Kerk in beslag nemen" £eidóc(Soti4Ci/ii GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidoeCoivuml Wereldraad blijft oproepen tot boycot Shell kerk wereld Aartsbisschop Hurley: „Paus had wel naar Zuidafrika moeten gaan" Dorenbos waarschuwt bioscoopdirecties voor doodstraf „Gereformeerde opvoeding was meer dan verbieden en onderdrukken" Groen en rood in Zweden PP or tui weer n E N WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PASJNJ GENÈVE De Wereldraad van Kerken is blij dat Shell het apartheidssysteem in Zuidafrika zo verafschuwt, maar hij blijft bij zijn mening dat Shell door in Zuidafrika actief te blijven in feite de apartheid steunt. Daarom is de oproep van het Cen traal Comité van de Wereldraad aan de lidkerken om steun te geven aan een internationale boycot van Shell terecht. Dat komt naar voren in het antwoord van de secretaris-gene raal van de Wereldraad, dr. Emilio Castro, aan president-direc teur L. C. van Wachem van de oliemaatschappij. Van Wachem toonde zich eind vorige maand in een brief aan Castro ontsteld over de oproep. „Wij betreuren het dat een or ganisatie die christelijke morele maatstaven voorstaat, zich zo onethisch en onverdraagzaam jegens een bepaalde onderne ming opstelt en nog wel een die met haar verzet tegen de apartheid vooroploopt", zo liet Van Wachem Castro weten. De Wereldraad betreurt dat het Centraal Comité „misschien pijn heeft gedaan aan loyale werknemers van Shell, van wie velen christen zijn en die evenzeer als wijzelf uitzien naar een einde van het apartheidssysteem". De Wereldraad veroordeelt geweld tegen Shell-benzinestations „zonder voorbehoud". Dergelijke gewelddadige acties „gaan juist tegen de bedoeling van de boycot in". Tegen het verwijt dat de Wereldraad in ziin actie selectief is er zijn immers meer (olie)bedrijven in het land brengt de Wereldraad in dat Shell een van de meest zichtbare bedrijven in Zuidafrika 'Spontaan zijn moet je oefenen „Geweld tegen homo's is geweld tegen Christus" NEW YORK „Mensen die geweld tegen homoseksuelen gebruiken, vallen Christus zelf aan". Dat zei de behou dende aartsbisschop van New York, kardinaal John O'Con nor, die de leer van de RK- Kerk op het gebied van ho moseksualiteit altijd krachtig heeft verdedigd, tijdens een eucharistieviering in de ka thedraal van New York. De kardinaal herhaalde het standpunt van de kerk dat „homoseksueel gedrag zondig is", maar, zo voegde hij eraan toen, „zoals in elke andere si tuatie veroordeelt de kerk nooit de zondaar, maar de zonde". O'Connor reageerde op een reeks gewelddaden in New York tegen mensen die voor homoseksueel werden gehou den. Hij zei woorden te kort te komen om dit geweld te veroordelen. „Iemand die zich daaraan schuldig maakt, handelt uit zuivere kwaad willendheid, totale verach ting voor de heiligheid van de menselijke persoon en to tale onbekendheid met het feit dat elke mens naar Gods beeld en gelijkenis is gescha pen", aldus O'Connor. Eduard Lohse voorzitter Wereldbond van Bijbelgenootschappen BUDAPEST De vroegere voorzitter van het bestuur van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), Eduard Lohse, is in Budapest geko zen tot voorzitter van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen. Hij volgt de Ame rikaanse predikant Oswald Hoffmann op die tot erevoor zitter werd gekozen. Lohse is twaalf jaar voorzitter van het Westduitse bijbelgenootschap geweest. Van 1971 tot mei dit jaar was hij bisschop van de evangelische-lutherse kerk van Hannover, de grootste regionale kerk binnen de EKD. Van 1979 tot 1985 was Lohse voorzitter van het EKD-bestuur. De Filipijnse predikant Cirilo A. Rigos wordt de nieuwe al gemeen secretaris van de Wereldbond. Hij volgt de Duitser Ulrich Fick op, die eind dit jaar met pensioen gaat. Nieuwe CNV-bond van kerkelijke medewerkers UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV heeft er een nieuwe bond bij: de Bond van Medewerkers in Kerke lijke en daaraan verwante arbeid (BKM). Bij de bond zijn 200 leden aangesloten. Bij het CNV zijn al aangeslo ten de Protestants Christelij ke Vereniging van Kosters (850 leden) en de Katholieke Bond van Kosters (75 leden). PROF. GODDIJN TEGEN LEDEN MARIENBURGVERENIGING: AMBT-DELDEN Veel meer communicatie on der de gelovigen in de geloofsgemeenschappen en veel meer uitwisse ling van meningen. Le ken zullen deel moeten gaan uitmaken van het bestuur van de Kerk; ze zullen de Kerk in beslag moeten nemen. Dat was de strekking van de boodschap die prof. Walter Goddijn gisteravond zijn toe hoorders op een bijeenkomst van de Twentse afdeling van de Mariënburgvereniging meegaf. Goddijn is secretaris van het landelijk bestuur van de Mariënburgvereniging die ervoor ijvert de vernieuwin gen van het Tweede Vati caans Concilie in de r.k.- Kerk in Nederland gaande te houden. Goddijn vervolgde: Wie de intellectualiteit, rijpheid en vastberadenheid van vrou wen onderschat, maakt een ernstige fout. De toekomst van de Kerk zal afhangen van de versterking van de persoonlijke religieuze ont wikkeling van de gelovigen, de kwaliteit van de pastorale zorg voor de mens en het di aconale engagement van de Kerk. Hij wees erop dat de Mariën burgvereniging zich be schouwt als een beweging van leken die loyaal oppositie in de r.k.- Kerk. „We willen bij de grote groep blij ven. Binnen die grote groep doen we aan groepsvorming. Met zoveel mogelijk medele den, die vinden dat er iets moet veranderen, verheffen we onze stem." De Mariënburgvereniging wil vooral ook een lekenbe weging zijn, die nauwkeurig de rechten van de leken kent en die ingaat tegen elke mo gelijke verkramping van de Kerk door al te exclusieve ambtsopvattingen, aldus Goddijn. „We zullen elke po ging ontmaskeren om organi satorische, disciplinaire en strategische opvattingen in de Kerk voor te stellen als van strikt religieuse aard. Want dat is de manier waar op veel gelovigen „belazerd" worden. Vergeef me het woord. Wat van het Vaticaan komt, heeft lang niet altijd iets te maken met het ge loof." De oud hoogleraar in de godsdienstsociologie achtte het voor de Mariënburgvere niging van belang dat er op drie niveau's gewerkt zal worden aan de Kerk van morgen. Op het persoonlijke nivo dient een bezinning op het Godsbeeld plaats te vinden, die gepaard gaat met een „spirituele bevrijding via een groei in het bijbels-theologi sche bewustzijn." Op het niveau van de pasto- Dr. Walter Goddijn rale zorg voor de mens zal de aandacht zich moeten richten op de zieken en de armen, op de ontwikkeling van het ver trouwen in de eigen kracht, de mogelijkheid tot vergiffe nis, en het leren verlenen en aanvaarden van hulp. Dat al les om „mensen vrij te ma ken tot de liefde voor el kaar". Tenslotte: in het diaconaal engagement van de Kerk gaat het volgens de Mariën- burger om het bewustzijn van onderdrukking, de rech ten van de mens, en de ont wikkeling en het juiste ge bruik van talenten van de gelovigen. THEO KRABBE Grote Verzoendag Vandaag vieren joden hun grootste feest: Yom Kippur, Grote Verzoendag. Aan de vooravond van dat feest schaften religieuze joden in Tel Aviv zich plastic sandalen aan. Het dragen van leren schoeisel is verboden op het feest. FOTO: AP JOHANNESBURG Blanke rooms-katholie- ken in Zuidafrika heb ben de afgelopen dagen laten blijken het oneens te zijn met de Zuidafri- kaanse bisschoppen, die paus Johannes Paulus II hebben verzocht af te zien van een bezoek aan hun land. In de kranten stonden diver se ingezonden brieven waar in deze katholieken hun boosheid uitten. Ook de vroe gere voorzitter van de RK- bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, de blanke aartsbisschop Denis Hurley van Durban, heeft zich van de houding van zijn collega's gedistantieerd. „Het is duidelijk dat er veel kritiek op een bezoek van de paus aan Zuidafrika zou zijn gekomen, maar het bezoek zou geen erkenning van het apartheidssysteem hebben betekend", aldus Hurley in een verklaring. De aartsbisschop van Dur ban, die zich al vaak onom wonden tegen de apartheid heeft gekeerd, wijst erop dat de paus ook in Argentinië, Chili en Paraguay is geweest en dat dat niet tot doel had de dictaturen in die landen te versterken. „Het bezoek zou een pastoraal karakter heb ben gehad en de paus zou zich zeer sterk tegen de apartheid hebben gekant. De paus zou alleen niet uit zijn geweest op een confrontatie, wat mensen als aartsbisschop Tutu misschien zou hebben teleurgesteld", aldus Hurley in zijn verklaring. De meeste zwarte rooms-ka- tholieken in Zuidafrika, die ongeveer 80 procent van alle kerkleden uitmaken, waren het eens met de bisschoppen dat de paus beter niet naar Zuidafrika kon komen. AMSTERDAM Raadsman mr. E. A. P. Engels van de distributeur die de film „The Last Temptation" in Neder land in roulatie wil brengen, hekelde tijdens het kort ge ding gisteren in Amsterdam de brieven die Rainbow-di- recteur Dorenbos heeft ver stuurd aan bioscoopdirecties. Dorenbos, een van de eisers, schrijft daarin dat men uit de bijbel kar* weten dat op gods lastering de doodstraf staat. „Ook willen wij u persoonlijk aanspreken. Indien u zelf ge looft in de schepper van he mel en aarde zult u uit de bij bel weten dat op godslaste ring de doodstraf staat. In dien u de bijbel zelf nog niet kent, verzoeken wij u drin gend u te laten informeren. De straf op godslastering wordt soms direct uitge voerd", aldus citeerde Engels uit de brief die Dorenbos rondstuurde. De eisende partij liet mr. As- scher nog eens weten verbol gen te zijn over de inhoud van de film, omdat die „no deloos kwetsend en grie vend" is voor een bevol kingsgroep. De tegenpartij DEN HAAG Een ge reformeerde opvoeding kon ook goed zijn. Op voeders en onderwijzers hebben meer gedaan dan verbieden en onderdruk ken, zij hebben ook ge probeerd de kinderen te stimuleren om zich te ontplooien. Een goede gereformeerde opvoe ding was juist bevrijdend en droeg bij aan de emancipatie van de gere formeerden. Dit blijkt uit het proefschrift „Een goede gereformeerde opvoeding", waarop drs. J. C Sturin vandaag aan de Vrije Universiteit promoveert tot doctor in de psychologie en pedagogische wetenschappen. Sturm neeft de neo-calvinis- tische moraal-pedagogiek tussen 1880 en 1950 bestu deerd en daarbij speciale aandacht geschonken aan de rol van de jeugdorganisaties. Sinds 1980 is Sturm (35) do cent historische pedagogiek aan de Hogeschool Holland te Diemen. Hij bekeek de 'geschriften van theologen en gewone do minees, pedagogen en dorps onderwijzers. Het doel van de zedelijke opvoeding die zij voorstonden, omschrijft Sturm als „mondigheid in ge bondenheid". Aan de ene kant staan be grippen als vrijheid, zelfstan digheid, billijkheid, gehoor zaamheid uit vrije wil; aan de andere kant wordt gesproken van beheersing van begeer ten en driften, strengheid, de noodzaak van straf, orde en gezag en volledige gehoor - Gereformeerde jongeren hebben altijd pal willen staan voor Nederland en Oranje. Deze ansichtkaart getuigt daar ook van. zaamheid aan opvoeders en aan God. De theologen en pedagogen slaagden er volgens Sturm heel goed in deze twee lijnen in het oog te houden. In de opvoedingswerkelijkheid van niet weinig gereformeerde gezinnen en scholen heeft de lijn van beheersing en onder drukking de andere lijn ech ter overschaduwd, schrijft Sturm. Toch vindt hij het beeld van de gereformeerde opvoeding als somber, onderdrukkend, autoritair, seksistisch en schijnheilig te eenzijdig. Sturm wijst bij voorbeeld op de opbouwende rol die meis jesverenigingen hebben ge speeld. Ten onrechte zijn deze verenigingen afgeschil derd als onderdrukkende clubs die de meisjes slechts voorbereidden op een rol in het huishouden. De meisjes hebben er juist geleerd na te denken, vragen te stellen en te discussiëren. De morele opvoeding betekende voor hen en uiteraard ook voor de jongens van de jongelings verenigingen een enorme blikverruiming en „cultuur- verheffing", aldus Sturm. bracht daartegen in dat de film niet over de eisers, christenen in Nederland, en hun opvattingen gaat. „De film houdt niet meer in dan de persoonlijke visie van au teur Kazanzakis en filmma ker Scorseso op Jezus Chris tus", aldus de advokaat van de gedaagde, mr. E. A. P. En gels. De actie om de film te verbieden is een staaltje van grenzeloze onverdraagzaam heid, bemoei- en bedilzucht en een zeer ongezonde zucht naar censuur. Deze film te betitelen als godslasterlijk, onwaar, beledigend en on rechtmatig, is feitelijk vol strekt ongegrond. Als dit por nografisch genoemd wordt, dan is het sprookje van Sneeuwwitje, die met zeven mannen verkeerde, dat ook, meende Engels. De raadsman van de eisers, mr. E. N. Bouwman, hekelde talrijke scènes in de film (die overigens voor de zitting door de president van de rechtbank was bekeken in een Amsterdams filmzaaltje). Vooral de scène over de krui siging is volgens Bouwman „afschuwelijk". In die scène trekken Romeinse soldaten Jezus de kleren van het li chaam. Een naakte Jezus ziet vervolgens zijn moeder en een groep vrouwen en zegt: „Vaarwel, vergeef mij dat ik een slechte zoon ben ge weest". Ook zou Jezus, vol gens mr. Bouwman, in de film worden voorgesteld als een „belazerde Lazarus". landse bioscopen zal worden vertoond. De raadslieden ba seerden zich daarvoor op on der meer artikel 1401 van het Burgerlijk Wetboek, dat „on rechtmatige daden" verbiedt. De raadslieden van de distrL buteur meenden dat er van' onrechtmatigheid geen spra ke was en betitelde de be schuldigingen als „hoogdra vende bespiegelingen". En gels: „De film is gemaakt door een gelovige. In geloofs zaken bestaat geen absolute, objectieve waarheid. De vier evangelieën in het Nieuwe Testament werden decennia later op basis van mondelin ge overdracht geschreven". Dat de film onnodig grievend is, legde de advokaat naast zich neer. De rechtbankpresi dent doet donderdagmiddag uitspraak. Dat is de dag van de première. De eisers von den dat tijdstip derhalve nog al laat, maar mr. Asscher hield vol dat een uitspraak gezien de complexiteit van de zaak niet eerder mogelijk was. „Ik adviseer de beklaag den in elk geval voor hun avondprogramma een reser vefilm klaar te leggen", aldus de rechtbank-president. Gereformeerd# Kerken vrijge maakt Beroepen te Beverwijk drs. K.P.A. Moedt, kand. te Daltsen; te 't Harde T. Dijkema te Zutphen. Beroepen te IJmulden G. Zomer te Vllssingen; te Zuldhorn (derde pre dikantsplaats) J.B.K. de Vries, laat- selijk zendingspredikant te Irian Jaya, wonende te Groningen. Nadarlanda Garaformaerda Ker ken Aangenomen naar Aalten-WInters- wijk i.c.m. Neede J. Winter, kand. te Rijswijk. HA dri< annc bel e fri int i kleii Ie pa VOOR de Groenen in Zweden heeft de uitslag van kiezingen van zondag de unieke verrassing opgeleve veel kiezers de raad (van de Groenen zelf) in de wij1 ben geslagen, om wat de gemeenteraden betreft op hun partij te stemmen. Gevreesd werd dat er bij e vloed van stemmen plaatselijk onvoldoende geschikte daten voor de gemeenteraden zouden zijn. Het ziet er derdaad naar uit dat heel wat zetels bezet zullen rncj) door lieden die zich weliswaar officieel kandidaat vt. Groenen hebben gesteld, maar die onvoldoende bindii ben met die partij. Rne] ■pw iten, JJE Zweden moesten niet alleen nieuwe gemeenterad t zen maar ook een nieuw parlement en daarbij zorgde lieu-partij eveneens voor tal van verrassingen. We werd zeker na de ramp bij Tsjernobyl en de massal chtin te van zeehonden in de Oostzee een goed resulta sche de Groenen verwacht, maar de partij slaagde er zelfs ^,n| één verkiezingsslag de op een na grootste Groene p neg Europa te worden. Alleen de Westduitse zusterpartij guic ter. at iec pndei De Zweedse verzorgingsmaatschappij is perfect ge^°D£ seerd. Volgens velen zelfs te perfect en daardoor h de duur. Dat heeft de Zweedse kiezers echter niet belet j. In i te zorgen dat de socialistische Arbeiderspartij, die die j ong gingsstaat in het leven heeft geroepen en instandgeh stevig in het zadel bleef. Ook dat was verrassend, wai^K premier Ingvar Carlsson was een fiks verlies voorspivo op de Groenen uitgebrachte stemmen zijn niet, zoal eloze verwacht, ten koste gegaan van de Arbeiderspartij, ma rich de niet-socialistische partijen. nner aten Ti geu UAT is niet alleen verrassend, maar op het eerste kalt k ook onlogisch. De socialisten regeren al decennia la'e" land. Onder hun leiding is de industrialisering van 2 tot stand gekomen. Ook de nadelige gevolgen daarva het milieu moeten hun worden aangerekend. De Gr ^jj] die binnen drie jaar de kernenergie willen afschaf^kke energiebelasting willen verhogen en meer geld willefperl pen in alternatieve energiebronnen, hebben niettem(8ebr stemmen aan de niet-socialistische partijen onttrokke e #»4&nc DiE partijen hebben hun slechtste resultaat sinds lar de geboekt. Dat overigens niet alleen als gevolg van de0* braak van de Groenen, maar ook door de slechte o feker van de kiezers. De niet-socialistische partijen blijken j waJ staat hun alternatief voor de verzorgingsstaat geloofv) va over te brengen. Integendeel, een groot deel van de Hem keert zich van hen, of zelfs van de politiek af. TVT PUI INOG een verrassing, maar niet de geringste, was de tieve houding tegenover gastarbeiders, zoals die bij de"" ming tot uiting kwam in het Zuidzweedse stadje Sj°br)«l wijst op een latente afkeer tegenover buitenlanders" Zweedse maatschappij, die nochtans wil doorgaan vo van de meest progressieve ter wereld. 'HOI d wi Toenemende bewolking DE BILT (KNMI) - Het hoge- drukgebied dat voor enkele dagen met rustig nazomerweer zonder veel zon zorgde, ver plaatst zich in de richting van Rusland en verliest geleidelijk haar invloed op ons weer beeld. Vanaf vrijdag gaan de oceaanstoringen weer de dienst uitmaken. Komende nacht zijn er enkele opklarin gen waarbij er hier en daar mistbanken kunnen ontstaan. De minimumtemperatuur is omstreeks 10 graden. Morgen wordt er nog zacht weer ver wacht met af en toe zon. Te gen de avond drijft er van het zuidwesten uit wel meer be wolking het land binnen, maar neerslag wordt nog niet ver wacht. Het wordt morgenmid dag een graad of 21. De wind is matig, rond kracht 3, en waait hoofdzakelijk uit het zuidoosten. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor donder dag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Vooral in het wes ten af en toe regen of buien, ten oos ten van de Noorse bergen in oost- Noorwegen en Zweden minder neer slag en ook af en toe opklaringen. Middagtemperaturen 14 tot 16 gra- Bntse Eilanden: Wisselend bewolkt. Vooral in het westen en noorden bui en. Vrijdag in het zuidwesten regen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot 18 graden in zu idoost - Engela nd Benelux, noordwest-Duitsland en De nemarken: Donderdag vooral meer naar het noordoosten nog rustig en zacht weer met plaatselijk zon. Daar na vanuit het westen meer bewol king en af en toe regen of enkele Rest van Duitsland: Donderdag fraai en overwegend zonnig nazomerweer met maxima van 21 tot 24 graden, vrijdag vanuit het westen toenemen de bewolking en enige regen en wat Frankrijk: Donderdag alleen in het westen, op vrijdag ook in het noor den en oosten veel bewolking en eni ge regen. In zuidoost Frankrijk ech ter zonnig en zomers. Middagtempe ratuur van 17 graden in het westen tot 27 graden in het zuidoosten. Alpengebied: Eerst overwegend zon nig. Donderdagavond en vrijdag van uit het westen bewolking en enige regen. Middagtemperatuur in het laagland en in de dalen tot 22 26 graden, v westen koele Spanje en Portugal: In de zuidelijke helft aanhoudend zonnig. In het noorden en noord Portugal verander lijke bewolking en plaatselijk een bui, mogelijk met onweer. Middag temperatuur van rond 20 graden in het noordwesten tot 27 31 graden in het zuiden. Ïruil Italië, Joegoslavische kust i En"r kenland: Zonnig, in ht -J Italië, Joegoslavië en veranderlijk bewolkt en voorlyaaj middag en avond plaatselijk onweersbuien. Middagtemj meest tussen 24 en 29 graden P"* rsvl ront lil Istanbul Klagen furl Kopenhagen van at i Paramaribo Rk> de Janeiro onbew. San Frandaco onbew Sao Paolo zw. bew. Singapore zw bew NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Postbus 323 I 3500 AH UTRECHT 1 Tel 030 331165

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2