Qowumt Beestenspul in Groenoordhallen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING tbetaling kost miljoen _mwonenden verweren ~~ch tegen komst LBC Dalend exploitatietekort Leidse Groenoordhallen eek F Betere opvang van vervuilde mensen Vijf jaar cel geëist tegen verkrachters WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 EN Een nabetaling aan het per- fvoor vuil en onaangenaam werk tie gemeente dit jaar ongeveer een i gulden gekost. Volgens wethou- Bordewijk (financiën en perso- ken) is dat bedrag daarmee hoger Uien dan oorspronkelijk ver- maar was daar in het voorjaar rekening mee gehouden. De na- hg zou inmiddels al zijn uitge- letaling hangt, aldus Bordewijk, samen h besluit uit 1983 om vuil en onaange- kerk extra te vergoeden. De feitelijke Jr is pas veel later in gang gezet omdat leen eigen systeem moest ontwikkelen om te bepalen hoe groot de toeslag moest zijn voor individuele ambtenaren. Volgens Borde wijk kon daarbij niet op elders ontwikkelde sy stemen worden teruggevallen. „Het is eigen be leid geweest van de gemeente om dit te gaan doen Volgens Bordewijk kon het hoger uitgevallen bedrag zonder al te grote problemen worden opgenomen in de meerjarenplanning van de ge meente. Maar ook als dat niet het geval was ge weest, zou Leiden niet onder de uitkering zijn uitgekomen. „Het personeel had er door het be sluit recht op. Dan hadden we extra moeten be zuinigen op andere posten", aldus Bordewijk. De toeslag voor vuil en onaangenaam werk is inmiddels vast in de jaarlijkse uitgaven van de gemeente opgenomen. Voor 1989 is er 325.000 gulden voor gereserveerd, aldus Bordewijk. LEIDEN „Met het af nemen van de aanvoer van runderen en nuchtere kalveren door de maatre gelen uit Brussel en de bepalingen van minister Braks ontkomen we er niet aan de tarieven voor deze dieren te verhogen. Zo kan een te groot gat in de exploitatie worden voorkomen", aldus direc teur A. de Jong van de Leidse Groenoordhallen in een toelichting op de begroting voor 1989. Ondanks deze aankondiging hebben de Groenoordhallen in de begroting te maken met het laagste bedrijfstekort in het 19-jarig bestaan, namelijk 202.000 gulden. De Jong: „Dit tekort had nog lager uit kun nen vallen indien de omsla grente niet fors omhoog was gegaan. Omdat we geconfron teerd werden met een verho ging van 6,5 naar 7,4 procent was een tekort van zo'n 150.000 gulden niet haalbaar". Toch is het bedrag ten opzich te van de begroting van 1988 met zo'n 60.000 gulden ge daald. „Deze daling is vooral tot stand gebracht door de be zuinigingen op de huisves tingskosten. Met het in eigen beheer nemen van de energie voorziening zijn deze uitgaven met zo'n 80.000 gulden gedaald tot 270.000 gulden". Het exploitatietekort blijft mede binnen de perken door dat de Groenoordhallen op dit moment een bezettingsgraad heeft van meer dan 83 pro cent. „En dat is uniek in Ne derland", aldus De Jong, die aangaf dat een aantal factoren hieraan heeft bijgedragen. „We hebben een team mede werkers dat veel aankan en daarnaast is het mogelijk om snel op iedere situatie in te spelen. Door de nachtelijke wisselingen hoeven wij de hal niet een dag dicht te houden om bijvoorbeeld een nieuw evenement op te bouwen", al dus De Jong. Het personeelsbestand is bij de Groenoordhallen de laatste ja ren echter ongewijzigd geble ven. Dit heeft volgens ae di recteur ertoe geleid dat de rek er zo onderhand wel uit is. Als hoofdoorzaak wijst hij de ATV aan. „Het aantal arbeidsuren is afgenomen, maar er was geen geld om nieuw personeel aan te nemen. Er moet gezocht worden naar een oplossing, want met vijftien man kan het niet meer". Om aan te geven hoe ernstig de situatie is zei De Jong: „Het is iedere week weer een puzzel om de bezetting rond te krij gen. Het personeel van de Stadsgehoorzaal meegerekend hebben 17 arbeidskrachten in totaal nog 1100 v^-lofdagen staan". Hoeveel mensen De Jong in de toekomst nodig denkt te heb ben kon hij niet zeggen. Mo menteel heeft hij wel de be schikking over 11 oproep krachten, maar ook daar lijkt het erop dat de rek eruit is. Het aannemen van extra men sen heeft mogelijk wel tot ge volg dat bij een gelijkblijvende bezettingsgraad het exploita tietekort weer zal toenemen. IGANISATIE 5KENT OP JIM 20.000 ÏZOEKERS EN Voor de der ide maal wordt het lend weekeinde in de noordhallen de ma- itatie Beestenspul ge len. Gedurende twee in, zaterdag 24 en lag 25 september, len op een vloerop- •lakte van 14.000 kante vele diersoor- samengebracht. On- s het feit dat de or- itie dit jaar te ma- heeft met de concur- Itie van de Olympi- je Spelen rekent men [ook nu weer op zo'n 00 tot 20.000 bezoe- te mogen begroeten, te voorkomen dat men vorig jaar geconfron- fd wordt met protestacties 1 de inzendingen ditmaal hauw overleg met de die- Joescherming toegelaten, laatste keer ontstond er helijk onenigheid over het iaten van edelpelsdieren. "totaal kunnen de bezoe- Delta« 0p zaterdag en zondag a 5.000 dieren aanschou- Groenoordhallen-direc- A. de Jong laat daarbij ten. dat het vooral op zon- druk zal worden. Wil i wat rustiger rondkijken, raadt hij de zaterdag aan 0 langs te komen. Katten zijn in grote aantallen aanwezig op de manifestatie Beestenspul. mijnen groot deel van de dieren dt ondergebracht in de runderhal. De Kleindieren- sportvereniging presenteert zich hier met ruim zestig ko- nijnenra§sen, waarbij het lan goorkonijn een trekpleister zal zijn. Daarnaast is er een presentatie van allerlei soor ten vogels en vissen. Aparte stands zullen worden ingericht door de Vereniging en de Nederlandse Vereni ging van Kattenvrienden. Deze laatste organisatie neemt hiermee voor het eerst deel aan de manifestatie Beestenspul. Dit tot groot ge noegen van De Jong. „Het voordeel is dat de bezoekers op zondag niet met lege hok ken worden geconfronteerd. De katten gaan pas na afloop van de manifestatie naar de nieuwe eigenaar". Ook de honden zullen niet ontbreken. In een showring worden op beide dagen wed strijden georganiseerd waar bij vier steden om de hoogste eer zullen strijden. Er zal vooral gelet worden op de behendigheid en gehoor zaamheid van het dier. Tra ditiegetrouw heeft er vervol gens een veemarkt plaats en kunnen jeugdige bezoekers op pony's rijden. Nieuwkomers op de manifes tatie zijn het Egelasiel uit Valkenburg, een onderafde ling van het Kattenpaleis uit Katwijk en een inzending van het Nederlands Ezel Stamboek. Een kleine ruimte neemt daarnaast de Nederlandse Vereniging voor herpetologie en terrariumkunde in beslag. Speciale aandacht zal worden gevraagd voor de asieldieren en voorts presenteren vele welzijnsorganisaties zich. Zowel op de zaterdag als de zondag worden er verkiezin gen gehouden voor 'Het troe teldier van het jaar'. Een spe ciale jury beoordeelt de die ren en voor de winnaars zijn er prijzen beschikbaar ge steld. Kinderen die met hun dier willen deelnemen aan deze verkiezing kunnen zich nog steeds aanmelden bij de Groenoordhallen, tel. 212521. Onder 40.000 scholieren zijn voorts kleurplaten verspreid die zij op zaterdag en zondag kunnen inleveren. De manifestatie Beestenspul is op beide dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijzen bedragen 6 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65-plussers. Jongeren maken 50.000 gulden buit bij inbraken LEIDEN/LISSE Met de aanhouding van twee jongens uit Noordwijk en Lisse en een meisje zonder vaste woon en verblijfplaats, alledrie 17 jaar oud, heeft de Leidse politie een aantal inbraken opgelost waarbij voor 50.000 gulden is buitgemaakt. De Lissenaar heeft toegegeven dat hij vorige week bij boekhandel Kooyker in Leiden heeft ingebroken. Daar werden vernielingen aangericht en er verdween voor 40.000 gulden aan geld en cheques. De zaak kwam aan het rollen toen vorige week vrijdag bleek dat de Lissenaar cheques had die niet van hem waren. Die bleken van Kooy ker en van een bedrijf in Lisse afkomstig te zijn. De rijkspoli tie Lisse betrok toen de Leidse politie bij het verder onder zoek. Vrij snel werd duidelijk dat de Lissenaar begin september ook bij een bedrijf in zijn woon plaats had ingebroken. Daar werd voor 1.700 gulden aan geld en cheques gestolen. Ook verdween er een videorecor der. Net als bij Kooyker werd er een kluis opengebroken. De jongen zou ook bij een benzi nestation in Lisse hebben in gebroken. Samen met de twee anderen bezocht hij een kerk in Noord- wijk waar ze microfoons mee namen en geld uit collectepo tjes haalden. Ook brak net drietal in bij de Roily Golf in Noordwijk en bij het Ontmoe tingscentrum in die plaats. Bo vendien zouden ze enkele ins luipingen in hotels in de bad plaats hebben gepleegd. De 17-jarige Noordwijker werd aangehouden naar aan leiding van het verhoor van de Lissenaar. Het meisje meld de zich korte tijd later bij de Leidse politie. Het drietal had elkaar ontmoet in een Leids café, waar ze plannen voor in braken smeedden. De 17-jarige Noordwijker had geld nodig omdat hij gokverslaafd was. De andere twee worden door de politie omschreven als „probleemkinderen". NTIE PROVINCIE KAN AARMAKERS NIET OVERTUIGEN ptr. I.I.V. „De vestiging Leidse Betonmor- itrale (LBC) is al- aar mogelijk als het binnen de gestelde larden blijft. Als i .blijken dat dit niet JClJan zal er worden den en zullen gelen volgen", arantie van de heer ^ens, medewerker provincie Zuid- iOpendd, kon de omwo- van het Wernink- aan de Morsweg 2.30 uu^ond niet gerust 6.00 uu :oek van een van hen IU Tiet stadhuis een hoor- jehouden over de aan- /an vergunningen iri Ier van de Hinderwet Wet Geluidsoverlast LBC, die zich wil gaan i op het Werninkter- ndat de afgifte van de king onder verant- ijkheid van de provin- waren er medewer- n deze overheidsinstel- iwezig om vragen van ftden te beantwoorden hen van gedachten te over de in totaal 63 diende bezwa- op dit moment 'estigd aan de Zoeter- iveg. Een akoestisch fik heeft echter uitge- dat het geluid van dit de 50 decibel-norm rijdt en dat geluidsbe de maatregelen hier irandering in brengen, was dat in een nieuw ïïingsplan geen plaats as ingeruimd voor de er naar een andere lo- ioest worden gezocht, «rg bleek door de infrastruktuur niet in 'king te komen, waarna ;t oog liet vallen op het er met iQ. industrieterrein aan de Mors weg. Het haalbaarheidsonder zoek wees uit dat vestiging hier onder bepaalde voorwaar den mogelijk was. Het LBC heeft daarop de beschikking aangevraagd die gisteren ter sprake kwam. Overlast De hoorzitting kon niet los worden gezien van de overlast die op dit moment wordt ver oorzaakt door Wernink Beton b.v. Omdat deze uitgaat boven de wettelijk gestelde norm zal bij Wernink een sanering moeten plaatsvinden. De over last van dit bedrijf was aanlei ding voor vragen. De heer J. van Zijp wilde weten hoe het mogelijk was dat een procedu re op grond van de Wet Ge luidshinder werd gestart, ter wijl er nog geen geluidszone voor het industrieterrein was vastgesteld. Schouwens maakte duidelijk dat is uitgegaan van de huidi ge situatie. „Zo is er een ge luidszone vastgesteld die nu wordt ingenomen door Wer nink Beton. Deze zal in de toe komst door de sanering van dit bedrijf alleen maar minder worden en niet toenemen. Overlast van de LBC zal voorts niet hoorbaar ziin. Dit is voor ons ook aanleiding ge weest de aanvraag in behande ling te nemen". De omwonenden konden dit maar moeilijk geloven en plaatsten hun twijfels bij het door een onafhankelijk bureau ingestelde akoestisch onder zoek. Zo twijfelde mevrouw Dekkers aan het feit dat het lawaai de 50 decibel niet zou overschrijden. Een volgende vraag spitste zich toe op huidige overlast van de LBC aan de Zoeter- woudse Singel. „Waarom is er nu wel sprake van lawaai en hoe kan het dat de geluids- no; m niet wordt overschreden bij verhuizing van het bedrijf naar het Wernink-terrein? vroeg een van de omwonen den zich af. Schouwens zei dat dit onder meer te maken had met de installatie. „Aan de Zoeterwoudse Singel is er sprake van een zogenaamde droge installatie. Het mengen van de grondstoffen tot beton heeft plaats in molens van de auto's en deze zorgen juist voor de grootste overlast. Op het Wernink-terrein zal het mengen in een centrale gebeu ren". Als tweede reden noem de Schouwens dat de afstand tot de woningen groter zal worden. Als bronnen werden door de omwonenden ook de grijp- kraan genoemd en het schoon- spoelen van de auto's. Over dit laatste zei Schouwens: „De au to's zullen gedurende een kor te tijd buiten worden gespoeld. Hierbij zullen geluidspieken optreden die de geluidsnorm kunnen overtreden. De wet schrijft echter voor dat deze pieken uitgesmeerd moeten worden over een periode van twaalf uur per dag en dan blijft het geluid binnen de nor men". Vervolgens werd door een van de omwonenden op gemerkt: „En dat zijn nu de mazen van de wet". Een van de bezwaren die voorts viel terug te voeren op de overlast van Wernink Be ton is het feit dat nogal veel hinder wordt ondervonden van de boten die aanleggen bij dit bedrijf. Aan de heer Mul der van de Leidse Betonmor- telcentrale gevraagd hoeveel boten van zijn onderneming in de toekomst zullen aanmeren. „Twee a drie per week", ver zekerde hij zijn toehoorders bij wie hij ongeloof aantrof. Een andere klacht spitste zich toe op de deining van het wa ter die ontstaat bij het lossen van de boten. Vooral de eige naars van woonboten in de RijU hebben hier last van. De heer J. Vellekoop van de di rectie milieu van de gemeente Leiden noemde deze opmer king zeer terecht. „Het lossen moet daarom plaatsvinden vanaf de vaste wal en niet vanaf een kraanschip". LBC- vertegenwoordiger Mulder kon echter nog niet zeggen of hieraan gehoor wordt gegeven, maar gaf de verzekering dat wanneer het lossen vanaf een kraanschip gebeurt deze ver ankerd zal worden. Woningen Daarnaast kwam ook de aan koop door de gemeente Leiden van een veertigtal woningen ter sprake. Sommige omwo nenden stelden dat deze pan den moeten wijken voor de LBC. Een geïriteerde Velle koop hierover: „Ik wil voor eens en voor altijd het misver stand uit de wereld helpen dat de aankoop van de woningen samenhangt met de komst van de Leidse Betonmortelcentrale naar het Wernink-terrein". Omwonenden spraken vervol gens de vrees uit dat er extra overlast zal ontstaan door de toename van zowel verkeer op het water als over de weg en de toenemende verontreini ging van het water. De huidige luchtverontreiniging stelde mevrouw Caron aan de kaak. „De silo's van Wernink Beton spuiten ontzettend veel stof in de lucht. Wij hebben al diverse malen geklaagd maar er is nog steeds niets gebeurd". Provin cie-medewerker Van der Slik- ke raadde haar aan contact op te nemen met het provincie huis, omdat dit de aangewezen instelling is om de controles uit te voeren. Met de hoorzitting kwam gis teravond een einde aan de in spraakprocedure tegen de aan vraag van de LBC. Gedepu teerde Staten gaan zich nu buigen over de bezwaren en op 3 november zal een ont- werp-beschikking loskomen, die in februari van het vol gend jaar vermoedelijk een de finitieve vorm krijgt. Daarte gen kunnen de omwonenden dan in beroep gaan en naar het zich gisteren liet aanzien zullen zij deze kans niet onbe nut laten. WERKGROEP HYGIËNISCHE PROBLEEMGEVALLEN: LEIDEN Met het on dertekenen van een inten tieverklaring door de be trokkenen, is gistermid dag de Werkgroep Hygië nische Probleemgevallen (WHP) officieel gestart. Doel is om mensen die li chamelijk zwaar vervuild zijn of in een vervuilde omgeving leven op te van gen en te begeleiden. In de WHP werken tal van Leidse hulpverlenende or ganisaties samen. Hoewel het probleem van ver vuilde mensen iets van vroe ger tijden lijkt, blijkt het wel degelijk nog voor te komen. In Leiden ziin volgens schattin gen zo'n honderd a tweehon derd van die hygiënische pro bleemgevallen. Het vermoe den bestaat dat dit nog maar het topje van de ijsberg is. Bo vendien wordt verwacht dat door de vergrijzing en steeds ingrijpender bezuinigingen het probleem in de toekomst fors gaat toenemen. Wethouder F. Kuijers van volksgezondheid zei gisteren dat het bestaande netwerk van hulpverlenende instanties nog te grofmazig is om dergelijke vaak individuele probleemge vallen op te vangen. „Door nu allemaal samen te werken, valt dit wellicht te voorkomen of op te lossen", aldus de wet houder die eraan toevoegde zeer teleurgesteld te ziin dat het RIAGG zich niet bereid heeft verklaard in de werk groep zitting te nemen. Alleen in incidentele gevallen wil deze instelling haar medewer king verlenen. De basisgezondheidsdienst gaat als coördinatiepunt voor de probleemgevallen funge ren. Verder hebben bijvoor beeld de politie, enkele bejaar denhuizen in Leiden, de kruis vereniging, de gemeentereini ging en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs zitting in de WHP. Er is een heel draaiboek opge steld waarin staat wat er pre cies moet gebeuren wanneer er een probleemgeval wordt gemeld en wie daarbij ingezet moeten worden. Er ziin plannen om deze vorm van hulpverlening uit te brei den naar de regio. Ook uit ge meenten in de Leidse regio zijn meldingen van hygiëni sche probleemgevallen bin nengekomen. DEN HAAG/LEIDEN Tegen twee 21-jarige Lei- denaars is gisteren voor de Haagse rechtbank vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De twee worden verdacht van het onder bedreiging verkrachten van een vrouw in Zoetermeer in de nacht van 23 op 24 mei dit jaar. De jongelui hadden elkaar ontmoet in het Zoetermeerse Sngerencentrum De Boerderij, a een bezoekje aan een bar elders in Zoetermeer werden de twee mannen handtastelijk en verkrachtten haar in de buurt van een NS-station. In de hoop voorbijgangers tegen te komen nam de vrouw de twee mee naar haar huis. Er deed zich echter geen kans voor om te ontvluchten aan haar kwelgeesten. Thuis werd zij nog viermaal verkracht. Officier van justitie mevrouw mr. A van Nederpelt sprak van een weerzinwekkende daad die zwaar gestraft moest worden. „Dit is één van de zwaarste verkrachtingen sinds jaren voor deze rechtbank", aldus de officier. En zij ver- volgde:„Het slachtoffer is voor het leven getekend". De ver dachten hebben hun misdaden bekend en zijn bereid zonodig een schadevergoeding te beta len al realiseerden ze zich dat het toegebrachte leed niet in geld was uit te drukken. Beide raadslieden vroegen de recht bank de zaak aan te houden om een nieuw psychiatrisch rapport op te laten stellen. De rechtbank doet over 14 da gen haar uitspraak. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:VoorL:j Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niel nodig - j Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haa CcidócSoiucMit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13