rrilbert-hysterie i VS uitgeraasd Jaartal 1992 is geen heilige koe Prosper Avril aan macht na militaire coup Haïti Saw Maung was lakei van de „meest gehate man' ONTUREN VAN KAPITEIN ROB Titels ^qjTENLAND' ÊcidócSotmmt MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 iring IJsland valt lCleconomisch beleid UviK Premier Thorsteinn van IJsland heeft het ontslag i kabinet ingediend. Het coali- iet is ten val gekomen door een t waarover de wijze waarop de econo- rokkehrqblemen van het land moeten „Dat (aangepakt. De regering zat nog beter Lwelijks een jaar. Sinds de in- rsjernt uit de visserij en visverwer- en. ndustrie zijn teruggelopen, zit en Kiqdse economie in een diep dal. bosten [n de drie regeringspartijen wil- om de overigens niet op vervroegde Eenpgen laten aankomen, omdat vas innngscoalitie er in de kiezerson- Jceaartn niet best voorstaat, in tegen- et eveiot de steeds populairder wor- aan Ijrouwenpartij, die in de opposi- Optimisme bij Solidariteit CZESTOCHOWA Twee dagen na de derde ge spreksronde met de Poolse regering heeft werknemers- voorman Lech Walesa zich gisteren optimistisch uitge laten over de nabije toe komst van het nog steeds verboden vakverbond Soli dariteit. Tegen meer dan 50.000 deelnemers aan de „arbeiderspelgrimage" naar het bedevaartsoord Czesto- chowa zei hij: „Op onze vol gende bedevaart gaan we Maria bedanken. Solidari teit is al erg dichtbij". Iraq verwoest dorpen Kurden BAMARNI Iraq heeft in de afgelopen weken honderden dorpen in Kur distan vernietigd en heeft alle bewoners naar nieuwe woongebieden gebracht. De officiële lezing luidt dat de volksverhuizing noodzakelijk was omdat de inwoners zo beter van elektriciteit en water kun nen worden voorzien. Westerse diplomaten me nen echter dat Iraq met de gedwongen verhuizing probeert de opstand van Kurden de kop in te druk ken. Pinochet belooft Chili „volledige democratie" SANTIAGO De Chileense dictator Augusto Pi nochet heeft zijn volk beloofd dat hij het land zal losrukken uit de gelederen van de ontwikkelings landen en zal ontwikkelen tot een volledige demo cratie in 1997. De enige voorwaarde is, dat hij vol gende maand wordt gekozen tot president. „Als ik regeer, regeert u," zo vulde Pinochet zijn democra tisch principe in. In een twee pagina's grote adver tentie in de Chileense dagbladen verklaarde Pino chet zich „met al mijn liefde in dienst van dit land" te willen blijven stellen. Pinochet woonde gisteren in de kathedraal van Santiago de mis bij ter gele genheid van de onafhankelijkheidsdag. Terwijl hij naar binnen ging werd een fotograaf van het rege ringsdagblad La Nacion ernstig mishandeld door soldaten. Ook andere fotografen kregen rake klap pen. Later zei een veiligheidsagent dat de mishan deling „een vergissing" was. Diplomaat uitgewezen wegens parkeerbonnen LONDEN De Britse regering heeft drie weken geleden een Tunesische di plomaat uitgewezen, omdat deze weiger de een opgelopen stapel parkeerbonnen te betalen. Volgens een functionaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken vloeit het optreden tegen de Tu nesische administratief attaché Sadok Kassous voort uit het beleid om harder op te treden tegen buitenlandse diploma ten, die het niet zo nauw nemen met de Britse wet. Verleden week werd een Cu baanse handelsattaché, die gebruik had gemaakt van zijn vuurwapen, en de am bassadeur van dat land uitgewezen, na dat eerder ook al een Vietnamese diplo maat naar huis was gestuurd wegen ver boden wapenbezit. Dronken bedelaar gijzelt priester BARCELONA Een 26-jarige dronken bedelaar heeft in het Zuidspaanse Jerez de la Fronte ra tijdens een huwelijksmis veertig minuten lang de priester onder bedreiging van een keu kenmes gegijzeld. De zwerver liep tijdens de plechtigheid het altaar op, dronk de kelk met miswijn leeg en eiste voor de ge gijzelde priester twintigduizend gulden losgeld. De toegesnelde politie wist de man zo ver te krijgen dat hij zijn eisen verlaag de tot 35 gulden en twee flessen bier. De man gaf zich zonder verzet aan de politie over nadat het „losgeld" betaald was. LAN MAAKTE HONDERDEN DODEN IN MEXICO i onze correspondent Jo Wijnen) 'onersPlNGTON - „Het geluf moet nog komen naar pen een opgewon- c niet.èlevisieverslaggever uitei\ben weekeind zijn ,<fhtPrSkaanse miljoenen- len fek toe. De man was uilt. je Amerika ervan .vandeertuigen dat de or- mkelejGilbert op het punt ?ve hjj een ongekende deS beiveroorzaken in eval gjidelijk deel van de zelfs jikaanse staat Texas, ngen.jop het moment dat ibliekft-siaggever „het erg- ®e{1, ankondigde, lag het dje°^]rlijkste deel van de al ac] bijna 250 km zui- jtel, is voor de Mexicaan- buurt 5t. Het „ergste" was log eh voorbij. De wind- bewojt van Gilbert was nshoePch afgenomen en exico kwamen veel alarmerender berichten dan uit de Amerika. Kortom, de hevig concurre rende Amerikaanse media hadden zich nauw samen werkend met een groeiend legioen weerkundigen aan de zoveelste hysterie overge geven en ze deden dat met een ijver die het vermoeden wettigde dat het einde van de wereld althans voor Texaanse steden als Browns ville, Corpus Christi en Gal veston nabij was. Dat vrij dag al bekend was dat het centrum van Gilbert een veel zuidelijker koers nam, deed aan de opgewonden bericht geving niets af. Bovendien hadden de Amerikaanse me dia er een soort thuiswed strijd van gemaakt. Honder den verslaggevers en came raploegen bevonden zich in Brownsville, bij de Mexi caanse grens. Maar geen van de professionele onheilspro feten waagde zich over de grens, ook toen bleek dat Gil bert daar toe zou slaan. Later in het weekeinde verdwenen de met overslaande stem roe- f>ende verslaggevers dan ook angzaam maar zeker van de buis, zonder toe te geven dat het in de VS althans eigenlijk allemaal verschrik kelijk was meegevallen. Aan de verwoestingen die Gibert in Mexico aanrichtte werd relatief weinig aandacht be steed. Met de hysterie voor de „kil-" Ier-storm" is intussen ook de orkaan zelf uitgeraasd. In Mexico zakte gisteren ook in hoog tempo het water in de Santa Catarina rivier, die als gevolg van de orkaan plotse ling was veranderd in een woeste en dodelijke modder stroom. Vier bussen werden meegesleurd door de anders rustig kabbelende rivier; ver moedelijk zijn hierbij 200 mensen om het leven geko men. Bergingploegen werk ten in het puin en de modder dat de rivier had achtergela ten, op zoek naar de vermis ten die vrijwel zeker door de kolkende rivier werden mee- Twee mensen waden door de modder naar het wrak van de bus, die In de omgeving van het Mexicaanse Monterrey door het water werd meegesleurd. Daarbij kwamen tientallen mensen om het leven. gesleurd. Zestig lichamen waren gisteren geborgen. Gisteren zaten in de plaats Monterrey nog naar schat ting 20.000 mensen in op vangcentra. De meesten van hen waren dakloos geraakt door de storm. Veel mensen groeven in de loop van de dag met houwelen en blote handen in de modder, in de hoop iets van hun bezittingen terug te vinden. De meeste bewoners van de bedding van de Santa Catarina zijn straatarm en hebben geen verzekeringen. In de VS vielen twee doden en enkele tientallen huizen raakten beschadigd. De ge vluchte kustbewoners keer den gisteren massaal terug naar hun huizen. De meeste schade aan de kust leek nog te zijn aangericht aan de flo ra. Vele bomen waren omge- FOTO: AP waaid. Gilbert kostte eerder in de week op Jamaica 26 mensen het leven. In Haiti vielen 30 doden, in de Dominicaanse Republiek vijf, in Honduras 8 en op het Mexicaanse schier eiland Yucatan 29. var ive president inkoi r zien i. i no§ us dicht in ;e daj verst "tebes# van macht kelt ruwbo i waai U-PRINCE - Gene- en aa per Avril, de nieuwe et ont van Haïti, staat be- lannei een politiek dier dat e„ SP(:e twintig jaar steeds c or de buurt van de mden. ^toefde. n» "1 op 12 december 1937 an tal jn het dorpje Thoma- aken. Ij oosten van Port-au- nd orrjn een eenvoudige fa- n an° 1959 werd hij toegela- ken, (ie militaire academie ;tichte|a twee jaar als onder- UWDherliet. Prosper Avril enkele gespecialiseer- en over militaire za- I ervan één gewijd aan eten enig succes had. t Duvalier („Papa lemde hem de „intelli- Vril" en belastte hem jeind van de jaren zes- jie veiligheid van zijn en-Claude. Als Jean- Ina het overliiden van Ier het presidentschap int wordt Avril, in- gepromoveerd tot ko- jok verantwoordelijk aanschaf van wapens |air materieel in het te w(id. Door toedoen van arwaalhtige vijand, minister hten, Inenlandse zaken en :f het} defensie Roger La- grondpakt Avril in septem- ngem in ongenade. Kort en wij val van Jean-Claude keert hij echter al- op het politieke to- as lid van de Natio- ïcxaci ''esraad van de bur- ëtekelaire re6erinê die on* nderJ1^ van Leslie Manigat - al van de dictatuur in 1986 de macht grijpt. jk toei op 19 juni wordt )r generaal Henri wordt Avril gene- >or en adjudant-gene- t leger. Omgeven door soldaten van de presidentiële garde begeeft generaal Prosper Avril, de nieuwe president van Haïti, zich naar het presidentiële paleis in Port-au- Prince. FOTO: AP PORT-AU-PRINCE Na urenlange vuurgevechten heeft generaal Prosper Avril het afgelopen weekeinde de macht overgenomen van de sterke man van Haïti, generaal Henri Namphy. In een televi sie-uitzending maakte Prosper Avril gisteren bekend dat de „soldaten" hem tot nieuwe .president van Haïti hebben ge kozen. Het ziet ernaar uit dat het Dessalines-bataljon, een elite eenheid van het Haïtaanse le ger die onder bevel staat van kolonel' Jean-Claude Paul, de coup heeft gesteund. De rol. van Paul, die in de Verenigde Staten is aangeklaagd wegens drugshandel is echter nog on duidelijk. Hij is niet op het hoofdkwartier van het leger gesignaleerd en is ook niet ge zien in de nabijheid van Avril na de staatsgreep. Volgens de geruchten maken ook de minister van buiten landse zaken, generaal Herard Abraham, en de minister van informatie, kolonel Acedius Saint-Louis, deel uit van het nieuwe bewind. Zij zouden sa men met Avril een soort tri umviraat vormen. Behalve Saint-Louis en Abraham, wordt nog een vierde naam genoemd als medestander van Avril: die van de officier Wil liam Regalia. Over hem is nauwelijks iets bekend. Chaos De staatsgreep begon zaterdag middag toen generaal Namphy terugkwam van een bezoek aan de arme wijken van Port- au-Prince. Soldaten beletten hem naar het presidentiële pa leis terug te keren. Televisie en radiostations verdwenen uit de lucht. De soldaten op straat vuurden waarschuwingsscho ten omhoog om de bevolking te overreden binnen te blijven. Avril riep de bevolking giste ren op de veranderingen rus tig te aanvaarden, „om het land te redden van arnachie en chaos". Zijn woorden wa ren bijna identiek aan de woorden die Namphy enkele maanden geleden uitsprak. Namphy, die zelf slechts drie maanden geleden met een staatsgreep aan de macht was gekomen in het arme Caribi sche land, is gevlucht naar de naburige Dominicaanse Repu bliek. Daar kwam hij gisteren met vrouw en dochter aan. Een aantal aanhangers van Namphy, onder wie de burge meester van Port-au-Prince Frank Romain, hebben hun toevlucht gezocht in de Domi nicaanse ambassade in de Haï- tiaanse hoofdstad. Bij rellen in Port-au-Prince zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Een per soon werd vermoedelijk neer geschoten door militairen. De drie anderen zijn door de woe dende menigte afgemaakt. De vier, vermoedelijk medestan ders van burgemeester Ro main, zouden betrokken zijn geweest bij het bloedbad in ae kerk van Saint Jean Bosco vo rige week zondag. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer een geschikt punt laat Peer een gat graven; de kisten en ■Hier Tet iuwelen en 9°ud worden hierin neergelaten en daar- pn t het gat weer zorgvuldig dichtgegooid. Peer stuurt de kozen daarna weg en dan zet hij zichzelf neer bij een ®en. Hij haalt een stuk papier uit zijn zak en maakt een Ufige tekening van de situatie. Want hij moet te zijner tijd wten toch terug kunnen vinden. Hij is ingespannen bezig, wanneer opeens Joost, die zijn baas gezelschap houdt, hem aan zijn jas trekt en een waarschuwende kreet laat horen. Peer kijkt op. Daar staan op de heuvel twee bruine kerels, inboorlingen, die bepaald niet veel goeds in de zin hebben. Peer ziet nog juist, dat één hunner een pijl in zijn blaaspijp doet. Als het een giftige pijl is, kan het een gevaarlijk wapen zijn. BURMAANSE LEIDER KAN OP WEINIG SYMPATHIE REKENEN 11 (Vervolg van de voorpagina) RANGOON Generaal Saw Maung, die gisteren in Burma de macht greep, wordt gezien als een aanhanger van de har de lijn die het grootste deel van zijn militaire carriere een trouw volgeling is geweest van sterke man Ne Win. Saw Maung, voorzitter van de junta die hij „Comité voor het Her stel van de Vrede" heeft ge noemd, stelde in een toespraak gisteren „herstel van de rust en orde" als voorwaarde voor democratische verkiezingen. Buiten en binnen Burma zijn weinig details over Saw Maung bekend, maar hij wordt beschouwd als een vertrouwe ling van zowel Ne Win als de meedogenloze ex-president Sein Lwin. Waarnemers den ken dat die twee mannen nog steeds de drijvende krachten achter de macht in Burma zijn, ondanks hun officieel ontslag. De 59-jarige Saw Maung werd op 27 juli door Sein Lwin tot minister van defensie be noemd, en hij was verant woordelijk voor het schieten op demonstranten door zijn le ger. Op 12 augustus stapte Sein Lwin onder druk van de de monstranten op, maar Saw Maung bleef aan als minister en als bevelhebber. Zijn nauwe band met Sein Lwin, door zijn tegenstanders „de meest gehate man van Burma" genoemd, zou wel eens de vonk in het bijzonder explosieve kruitvat kunnen betekenen. Saw Maung werd eerder door oppositieleider Aung Gyi bekritiseerd, omdat hij de normale commando structuur negeerde toen hij het leger in maart opdracht gaf studentendemonstraties hard neer te slaan. „Hij mist de in tellectuele capaciteiten van zijn voorgangers in die functie en wordt daarom beschouwd als iemand die makkelijk ge manipuleerd kan worden door de twee hoogste leider". De orders van de twee kop stukken, Ne Win en Sein Lwin, worden meestal uitge voerd door Saw Maungs rech terhand, generaal-majoor Than Shwe. Than Shwe staat direct onder Saw Maung op de 19 namen tellende ledenlijst van het „Comité voor Herstel van de Vrede". Volgens officiële stukken werd Saw Maung geboren in Mandalay en ging hij in die vroegere koninklijke hoofd stad naar de middelbare school. In 1949 ging hij het le ger in, een jaar na ae onafhan kelijkheid van Grootbrittan- nië. Hoewel hij niet van de ge neratie van Ne Win was, die achtereenvolgens tegen de Britten en de Japanners had gevochten, kwam hij wel bij de generaal in de gunst. In 1967, vijf jaar na de staats greep die Ne Win aan de macht bracht, werd Saw Maung bataljonscommandant met de rang van majoor. Tus sen 1975 en 1976 was hij hoofd van de 99ste Lichte Infanterie Divisie, die was belast met de strijd tegen communistische opstandelingen en etnische Kachin rebellen in de grensge bieden. Na een vermeende couppoging door een aantal of ficieren in 1976, werd het le ger gezuiverd. Maung bleef daarbij gespaard en kon zijn carriere voortzetten. In 1981 werd hij bevorderd tot adju dant-generaal. Twee jaar later werd hij bevelhebber van het leger, ofwel vice-stafchef in de Burmaanse hiërarchie. Hij werd tevens onderminister van defensie. In 1985 werd hij stafchef en commandant van de strijdkrachten. VOORZITTER EUROPESE COMMISSIE: ELOUNDA De plannen om de binnengrenzen in de EG af te schaffen ver dwijnen niet in de ijskast, ook niet als Groot-Brit- tannië voorlopig aan de kant blijft staan. Dat is ge bleken tijdens een infor mele bijeenkomst van de EG-ministers van finan ciën, het afgelopen week einde op het Griekse eiland Kreta. „Maar ik wil van het jaartal 1992 geen heilige koe maken", aldus de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Jacques De- lors, die daarmee voor het eerst in het openbaar twijfel uitspreekt over de haalbaar heid van „1992". Volgens Delors kan de Euro- {>ese Commissie haar voorstel en voor de harmonisatie van btw en accijnzen „verfijnen en versoepelen, nu bijna ajle lan den te kennen hebben gege ven dat we op de ingeslagen weg kunnen voortgaan". Al leen wat het tijdschema betreft moet de Commissie onder druk van enkele lidstaten die grote begrotingsproblemen vrezen, mogelijk enige conces sies doen. Verzet In feite hebben tien van de twaalf landen (Denemarken .hield zich op de vlakte) eergis teren in principe ingestemd met de benadering van de tan dem Delors-Cockfield. Delors en zijn commissaris voor de in terne markt, die zijn ijver in Brussel heeft moeten bekopen met zijn ontslag door premier Thatcher, hebben altijd be weerd dat de afschaffing van de grenzen niet mogelijk is als btw en accijnzen niet dichter bij elkaar worden gebracht. Alleen Engeland heeft princi pieel verzet aangetekend tegen de benadering van Cockfield en Delors. De wetten van vraag en aanbod zorgen er vanzelf wel voor dat de btw- tarieven dichter bij elkaar ko men, zo luidt de redenering van de Britse regering. In feite neemt de regering-Thatcher daarmee afstand van de Euro pese Akte, waarin de twaalf regeringen zich verplichten voor 1993 „een ruimte zonder binnengrenzen tot stand te brengen, waarin het vrije ver keer van goederen, personen en diensten en kapitaal is ge waarborgd". Hoewel minister Ruding niet helemaal uitsloot dat de vrije markt wel eens tot het conti nent beperkt zou kunnen blij ven, leken de andere ministers niet al te zwaar te tillen aan het Britse isolement. door Gerard Kessels ROME Tussen Bonn, waar ik vroeger werkte, en Rome bestaat een wereld van verschil. De Duitser die gewend is aan de koele efficiency die er in zijn land heerst, kan maar heel moeilijk wennen aan de vrolijke chaos ten zuiden van de Alpen. Dat een land ook goed kan draaien zonder dat alles tot in de puntjes georganiseerd is kan een Duitser en ook een Nederlander nauwelijks vatten. Van de andere kant is een Italiaan niet uit te leggen dat er in Nederland een parlemen taire onderzoekscommissie aan het werk wordt gezet om uit te zoeken waarom de invoering van een nieuw paspoort vertraagd is. Als dat in Italië een criterium zou zijn waarop een minister beoordeeld kon worden, dan zat Italië permanent zonder regering. Hier is het immers voorpagina-nieuws als iets op tijd gebeurt. Dat een minister van defensie om zo'n onnozele kwestie af moet treden vinden ze hier al helemaal onbegrijpelijk. Had die man dan geen partij achter zichzo vroeg mij een ongelovige Italiaanse collega. Toch zijn er ook onvermoede overeenkomsten tussen Duitsland en Italië. Toen ik hier kwam wist ik niet dat Italianen net zo'n heilig ontzag hebben voor titels als Duitsers. In Duitsland wordt de vrouw van de tandarts zelfs aangesproken als „Frau Doktor". Ook als ze op de lagere school tweemaal is gedoubleerd. Zo erg is het in Italië niet. Maar in elk Italiaans leerboekje valt te lezen dat het als beledigend wordt ondervonden wanneer iemand met een titel eenvoudigweg als „mijnheer" wordt aangesproken. Vandaar dat portier Sergio Marcelli van het complex waar ik woon mij elke morgen begroet met een uitbundig „Bongiorno dottore". Aangezien in Italië de journalistiek een universitaire afstudeerrich ting is, gaat hij er veiligheidshalve maar vanuit dat ik ook op de Olympus van de wetenschap vertoefd heb. Volgens de collega 's heeft het geen zin de portier duidelijk te maken dat ik slechts de School voor de Journalistiek heb doorlopen. Hij zou het onbegrijpelijk vinden als ik zelf zou pogen afbreuk te doen aan mijn imago. De Duitse ex-president Carl Carstens vertelde een aantal journalisten ooit dat hij er voorstander van was alle Duitsers de titel „Doktor" te geven, zodra ze de lagere school hadden doorlopen. Dat zou veel verwarring voorkomen. Hetzelfde geldt voor Italië. Wie met een ministerie belt doet er goed aan, zodra hij verder is dan de telefoon teen trale, iedereen aan te spreken met „Dottore" of „Dottoressa". Dat houdt de schade tot een maximum beperkt. De titel die in Italië het meeste prestige geeft is die van „Avvocato", advocaat Italianen lopen snel naar de rechter en degenen die de weg weten in de jungle van paragrafen en artikelen genieten veel aanzien. Ook het feit dat de rechterlijke macht in een zware crisis verkeert en het vaak jaren duurt voordat een zaak dient, heeft het blazoen van de advocaten niet besmet Sommige titels worden zo spreekwoordelijk dat de naam van de drager er niet eens bij hoeft. Wanneer in Italië over „l'Avvocato" gesproken wordt dan weet iedereen dat de grote Fiat-baas Giovanni Agnelli bedoeld wordt De jurist Agnelli stond nooit voor de balie, maar zijn rechtenstudie heeft hem voor eeuwig de titel „Avvocato" opgeplakt Iedereen weet ook wie „l'Ingegnere", de ingenieur is: Carlo de Benedetti, de chef van de computer-firma Olivetti en een reeks van andere ondernemingen. Een pas verschenen boek over De Benedetti heet dan ook eenvoudigweg „1' Ingegnere". Hoe zwaar de titels wegen blijkt wel uit het feit dat zelfs een minister als Vassali (justitie) er de voorkeur aan geeft aangesproken te worden als Pro fessoreDatzelfde geldt ook voor oud-hoogleraar Leoluca Orlando, de burgemeester van Palermo. Politicus is men in Italië immers vaak slechts voor enkele maanden, „Professore" blijft men voor het leven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5