ondscoach Boskamp issen twee vuren Russin pakt eerste goud pranje kwartet siektgeen Hcuus voor falen Oriëntaals heldendom gaat De Jongh voorbij SSeoul '1988 Judoka Berenstein eerste ronde vrij CcidócSowiant MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 PAGINA 15 g. w| Yriesekoop begint met oefenduel SEOUL Bettine Vriesekoop heeft gis teren voor haar eerste olympische optre den in Seoul op 23 september een trai ningspartij gekregen. De Hazerswoudse werd ingedeeld in groep G en begint te gen de Egyptische Nihal Meshref. In de voorronde treft Vriesekoop verder nog De Rimasa (Arg) en de wel hoog aange schreven Guergueltsjeva (Bul), Perkucin (Joe) en Safarova (Tsj). De eerste twee van iedere poule gaan door naar de acht ste finales. Mirjam Kloppenburg werd het de eerste dag minder gemakkelijk gemaakt met de Zuidkoreaanse Hong Cha Ok. Verder stuit de Nederlandse nummer twee nog op Batorfi (Hon), Ne- mes (WD1) en de onbekenden Diaz (Chi) en Akanmu (Nig). Atsma naar amateursectie SEOUL Joop Atsma be hoort tot de kandidaten om na de doorvoering van de nieuwe structuur van de KNWU te worden benoemd tot voorzitter van de amateursectie. De huidige voorzitter van de sportcommissie is voor de nieuwe job gepolst door verte genwoordigers van verschil lende districten en de - uitge zonderd André Boskamp - verschillende bondscoaches. Atsma houdt het verzoek nog in beraad maar heeft inmid dels bij het hoofdbestuur wel een organisatorisch ^plaatje neergelegd. SEOUL Guno Berenstein heeft bij de loting voor het olympische judotoernooi, dat over een week met de lichtste klasse begint, in de eerste ronde geen tegenstander gekre gen. Theo Meijer, die de meeste kans op een medaille wordt toegedicht, werd voor de eerste partij gekoppeld aan de Chinese kampioen Liu Anpai. Ben Spijkers treft in de categorie tot 86 kilogram Michael Bazynski. Angelique Se- riese en Jessica Gal beginnen in de kwartfinales tegen res pectievelijk de Braziliaanse Monica Angelucci en Moon Ji- Yoon. Wielrenner Maarten den Bakker, gisteren een meer dan volwaardig lid van de 100-kilometerploeg, zal volgen de week niet in de individuele wegwedstrijd starten. Bos kamp acht het jongste lid van zijn ploeg nog niet in staat twee van die zware wedstrijden in eén week te rijden. De coach zal voor de drie plaatsen een keuze maken uit De Vries, Cordes, Harmeling en Zanoli. SCHAPERS BRENGT WEINIG OFFERS SEOUL Michiel Schapers, het buitenbeentje van de olympi sche familie, begint zich in Seoul steeds beter thuis te voelen. Tussen de intensieve baantraining en het loopwerk door spoedt de Rotterdammer, morgen in de openingsronde van het tennis toernooi tegenstander van de als achtste geplaatste Andrei Ches- nokov, zich naar optredens van mede-olympiërs. Met de dag krijgt hij meer respect voor degenen, die alles voor hun sport overhebben en er niets beter van worden. „Wij tennissers doen het ook voor ons plezier, maar bij ons is het zodanig georgani seerd dat het ook wat opbrengt". Tennis op de Olympische Spelen is net zoiets als Mohammed die naar de berg gaat. Lieden, die naam in de profsport hebben ge- >rengen. De naam van zijn sponsor blijft shirt en short vermeld. „Het is de enige concessie die we hebben moeten doen. Van al die andere maatregelen, zoals het opschor ten van sponsorcontracten, is niets terechtgekomen". Het falen van lerlandse 100 kilo- iloeg in Seoul - met de plaats werd aan van het Nederlands tisch Comité niet trok gisteren ;r de aandacht dan het oranje wieier- bestaande vetes. :oach André Bos- pjJB heeft zich het onge in van de wielrenu- zijn hals gehaald 'via de media Joop de voorzitter van irtcommissie in dis- ïpioenfet te brengen. De ru- issen de bondscoach voor de 100 kilome- »eg gepasseerde Her- dijkstra heeft de situ- nyervolgens uiteraard erbeterd. ;r Molen JL jin Seoul ;oach ter verantwoor- roepen. Welke (straf regelen zullen worden ien, is nog onduidelijk, il met klem wordt te rn de iproken dat André Bos- lit seiaSeoul voor de sluiting egracaSpelen zal verlaten, be- ?rmac|dat na de individuele tker \idstrijd wel tot de moge- irste clen. trijd d d He^coach heeft zich om tal j' „,edenen het ongenoegen Tn Ja] bals gehaald. Zo heeft een PP Atsma, die *n Seoul .H'equipe is, onbetrouw- De S enoemd heeft hij ald zij[rantwoorc^ebjke instan- landPn 6ebrekkige aanpak iter zit °lympiscbe zaken in de JreidinS verweten. Piet pr Molen: „André is zelf ft vaststellen van het Ssche draaiboek aanwe- canborg» uWeest. Hij had met zijn SeertrvidH eerder moeten komen. veenerxiaTiu mede verantwoorde- Herbert Dijkstra FOTO: DIJKSTRA De unievoorzitter is ernstig te leurgesteld in de houding van Boskamp die zich niet aan zijn afspraken zou hebben gehou den. „Ik heb twee keer een lang gesprek gehad met Bos kamp. Hij zou zich onthouden van commentaar in de pers. Ik heb hem Joop Middelink (een voorganger van Boskamp; red.) als voorbeeld gesteld. Als er iets was kwam die recht streeks naar de andere partij toe en sprak het uit. Boskamp vergeet dat hij de KNWU ver tegenwoordigt. Wat hij heeft gedaan, hoort niet. Dat is on juist. Hij is ver over de schreef gegaan. Hij zoekt bij proble men de schuld te veel Dij een ander en nooit bij zichzelf. Over de vraag of er maatrege len worden genomen laat ik me nu niet uit. Ik geef geen commentaar. We gaan eerst praten, maar ik ben wel ge lukkig dat er een nieuwe bondscoach klaar staat". Joop Atsma wacht de ontwik kelingen even af. Hij onthoudt zich van commentaar omdat de rust rond de wedstrijden niet verder mag worden ver stoord. „Ik ben wel geschrok ken van bepaalde uitspraken. Om escalatie te voorkomen zeg ik niets. Als je voor de sport bent moet je geen ruzie maken. Ik. wijs de beschuldi- André boskamp FOTO: DIJKSTRA gingen van de hand. Er klopt niets van wat Boskamp alle maal beweert. Het is niet ge makkelijk om te zwijgen. Ik moet wel een groot incasse ringsvermogen hebben. Thuis zal ik zeker aan de bel trek ken. Ik wil best een loopjon gen zijn, maar niet op de schopstoel zitten. Ik laat het niet over mijn kant gaan, maar wil eerst met anderen praten. Overigens is het wel opvallend dat bijna alle coa ches binnen de KNWU mij willen houden. Er is binnen de unie meer dan alleen maar de amateurs". De mensen rond de wieler ploeg hebben verbijsterd op de ontwikkelingen gereageerd. Mecanicien Jaap de Wit die er nooit moeite mee heeft gehad voor zijn mening uit te komen, is het niet eens met de gang van zaken. „Een coach mag best een graantje van de publi citeit meepikken als het goed gaat. Boskamp heeft echter te veel voorop gelopen. Nu werkt dat tegen hem. Het is dat ik niemand in de steek wil laten, maar in andere gevallen zou ik zo naar de baan zijn gegaan om die renners te helpen. Het personeel wist niet eens met welke ploeg zou worden gere den". „Herbert Dijkstra (die afviel voor de 100 kilometerploeg; red.) is niet juist behandeld. In het verleden is er altijd getest. Als ik renner zou zijn geweest dan had ik mijn fiets uit het raam gegooid". Kandidaat Herbert Dijkstra heeft intus sen gesteld zich kandidaat te zullen stellen voor de indivi duele wegwedstrijd. „Ik snap niet waarom Boskamp met Za noli zo veel risico heeft geno men. Die heeft nog nooit een goede 100 km gereden. Ik ga zeuren en wil nu de individue le wedstrijd rijden. Het laatste woord over deze affaire is nog niet gesproken. Dit muisje heeft nog een staartje. Sport- ethisch is dit niet verant woord. Ik heb al reacties ge had van onder meer met Jan Bols en Henk Gemser. Laats- genoemde heeft gezegd: je kunt op twee manieren selec teren: door te observeren en dat vooraf aan te kondigen of door een test waarbij het er op of er onder is. Gemser wil een solidariteitsactie beginnen". De renners hebben overigens de zijde van André Boskamp gekozen. De jonge en nog on ervaren Maarten den Bakker gaat er gebukt onder dat hij als vierde man aan de ploeg werd toegevoegd. „Het is ver velend". Gerrit de Vries: „Dit waren echt de vier besten". Michel Zanoli: „Het is verve lend maar ik wist dat de vier besten aan het vertrek ston den. Ik heb geen waardering voor Dijkstra. Wel voor de eveneens gepasseerde Rob Harmelink. Die brengt het on gevraagd op om tijdens de warming up als gangmaker te fungeren. Ik wil er verder geen woorden over vuil ma ling zijn geweest". Tom Cordes tenslotte had een heel hard oordeel: „Boskamp heeft goed gekozen. Herbert moet niet zeuren. Hij was tijdens de voorbereiding stukken min der. Hij is een goede schaatser en een aardige fietser, maar in Nederland rijden er wel twin tig betere rond. Herbert is geen topper". PETER VAN PUTTEN André Bos- i) 2.38-1; 1 ïsoTz p| niaakte er na afloop 3 voor Nederland ui- :eleurstellend verlo- 100 kilometerwed- >8?3.V] e^e plaats voor '8;3' geen geheim van. 24.7; 2. ok klonk: „Ik dacht Ie jongens het beter in doen. We hebben rkoers onderschat, combinatie Ie hoge temperatuur ef heeft doorge- Veel meer excu- ior het zwakke op- van zijn viermans kon hij niet beden- [Hij benadrukte ech- lat het houden van it - met name omdat na 80 kilometer loeten lossen - om te of wellicht Herbert anon a keter *n Pl°eS zmjhebben gepast, nog <Jê niet van toepassing »p. De rest was beter. ,Pijkstra zelfs buiten het wigsschema om een rust- zoa7;!|oegestaan. Normaal doe nooit". Veel zal het allemaal niet heb ben uitgemaakt, want de bui tenlandse overmacht was te groot. Niet alleen verschenen alle. ploegen optimaal voorbe reid aan de start, maar boven dien bleek ook het nodige geld te zijn uitgetrokken om het nieuwste materiaal aan te schaffen. Zo reden de DDR, de Sovjet-Unie en de Amerika nen met een zogenaamde car- bon-glasfiberfiets. De Ameri kanen lieten bovendien een triathlonstuur monteren zodat de rugspieren minder te lijden zouden hebben. Ook bolvormi ge wielen waren aan de orde van de dag. Italië zag zelfs een heel nieuw ontwerp, de zoge naamde Moser-fiets, op het laatste moment afgekeurd. Ne derland deed het met het ma teriaal waarmede twee jaar ge leden de mondiale titel is ver overd". Of dat allemaal veel verschil uitmaakte bleef onduidelijk. Veel lichter werden de fietsen niet. Bovendien brachten de Amerikanen er ook weinig van terecht. Zij eindigden kort voor Nederland. Door de vorm van het stuur was de stroom lijn beter, maar de tegen het lichaam aangedrukte armen maakten het diep ademhalen moeilijker. Kortom, het be haalde voordeel ging weer ten koste van de longcapaciteit. Welbeschouwd kon worden gesteld dat alle noviteiten vooral goed waren voor de moraal. Maar dat kregen ren ners vroeger ook als er een nieuw wit stuurlint werd aan gebracht. Nederland kon niet imponeren tijdens de 100 km ploegentijdrit. Door de opgave van Zanoli moesten de pupillen van coach Bos kamp met zijn drieën de rit uitrijden. Uiteindelijk eindigden Gerrit de Vries, Maarten Jan De Bakker en Tom Cordes als twaalfde. FOTO: ANP Bepalend was nog altijd de vorm van de renners. De le den van de DDR-equipe had den, zoals dat heet, goede be nen. Ampler, Kummer, Landsmann en Schur hielden tijdens de wedstrijd constant een tempo aan dat boven de vijftig kilometer lag. Coach taat. Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon". De zege van de Oostduitsers werd vooral in de families van Ampler en Schur met gejuich begroet. De vaders van de bei de renners hadden in het ver leden op deze discipline name lijk ook grote successen ge- Lindner: „Als het moest had- boekt. De appel viel dus weer den ze nog harder gekund. Be langrijk voor onze zege was voorts dat we bepaalde onder delen van het parkoers goed hadden verkend. We durfden daardoor met risiko te ver niet ver van de boom. De strijd om het eremetaal was overigens spannend. De on derlinge verschillen bleven aan de eindstreep tot seconden beperkt. Frankrijk kwam voor trekken. De fietsen hadden het brons zelfs slechts twee wpinig invloed op het resul- luttele tellen tekort. SEOUL Mandy de Jongh heeft de taekwon- do-finale in het olympisch demonstratietoernooi ver loren van de Zuidko reaanse Kim Hyun-Hee. De 26-iarige Nederlandse wereldkampioene eindig de net als Kim zonder trefpunten. De Zuidko reaanse kreeg van de scheidsrechters echter in alle drie ronden van drie minuten het voordeel. Het pro-Kore- aanse klimaat in de taek- wondo-wereld was Mandy de Jongh dus te machtig om een coup la Anton Geesink te plaatsen. De reusachtige Utrechter brak bij de Olympische Spelen van 1964 in het geboorteland van het judo de Japanse suprema tie en verhief zichzelf met zijn zege op Kaminaga tot oriënt aals heldendom. De kittige Zoetermeerse Mpndy de Jongh had een soortgelijke doorbraak voor ogen in het taekwondo, de sport die via het demon stratietoernooi in het moeder land aan internationale erken ning toe is. De wereldkampioene uit Ne derland leek acht seconden voor tijd van het gevecht te gen de voor eigen publiek knokkende middengewicht Kim Hyun-Hee toe te slaan. De Jongh raakte Kim met een prachtige kick links op het veilig verpakte hoofa en waande zich door die enige voltreffer uit de evenwichtige strijd over drie ronden winna res. Op grond van haar repu tatie als wereldkampioene had Mandy de Jongh ook recht op het goud. De scheidsrechters voelden echter meer voor een eerbetoon aan een nazaat van de enige echte beoefenaren van het taekwondo. In Korea is de taekwondo- krijgskunst een levenstijl waarmee de kinderen op school worden opgevoed. De beheersing van lichaam en ziel wordt op de lagere scholen be oefend op een manier die in geen enkel vergelijk staat met de paar uurtjes gymnastiek op de Nederlandse basisscholen. De arbiters conformeerden zich in het Chang Chung Gymnasium aan de eerbied voor Korea en hielden de sco re voor de derde keer op 0-0 in treffers. Het voordeel ging daarna naar de geblokte Kim, die de geslagen De Jongh mocht voorgaan naar de huldi ging. In drie van de vier prijs uitreikingen was het goud voor de Zuidkoreanen. „Als de sport in 1992 een echte Olym pische status wil hebben, moeten ze hier stoppen met al het goud aan die Koreanen te geven", was de terechte kri tiek van Mandy de Jongh, die als de ware beoefenaar van een beheersingssport niet eens op de achterste benen ging staan na het vernemen van de jury-beslissing. „Iedereen ver wachtte goud, ik zelf ook", be kende de tweevoudige Europe se kampioene, „en ik dacht het te hebben toen ik die Kore aanse kort voor het eind raak te. Toen de beslissing bekend werd, vonden coach Ben Oude Luttikhuis en ik het wel vreemd, maar aan de andere kant moet je om een Koreaan in eigen huis te kloppen wel erg veel scoren. Dat is het ver velende van deze sport. Het thuisvoordeel telt te sterk. Bij de wereldtitelstrijd in Barcelo na vorig jaar kwamen alle Spanjaarden in de finale. In Seoul is dat met de Koreanen het geval en dan te bedenken dat we in 1989 hier al weer voor de wereldtitelstrijd moeten zijn. In 1985 is die hier ook al gehouden. Leuk voor de Koreanen, maar minder leuk voor ons." Uit de strijd De Nederlandse heren ver dwenen op de tweede dag van het taekwondo-toernooi in het Chang Chung Gymnasium al in de openingsronden uit de strijd. In het middengewicht ging Leendert Verweij uit Ab coude met 1-3 onderuit tegen Miguel Jordan uit Spanje. In het bantamgewicht verloor Jo- han Lapré met 0-1 van de Fransman Theas. De Bossche naar besloot twee ronden met technisch voordeel, maar moest in de laatste drie minu ten een echte treffer incasse ren. In het vlieggewicht bete kenden twee te laag uitgevoer de trappen zaterdag een snel einde voor de Nederlander Mustafa Moutarazak. De taek- wondoka uit Almelo kreeg twee kyonggo's, halve straf- punten, v^or schoppen onder de gordel van zijn tegenstan der, Adel Darraj uit Bahrain. Dat ene minpunt zorgde voor de uitschakeling van de 24-ja- rige kampioen van Nederland. SEOUL Om twee mi nuten over elf gistermor gen hadden dè Spelen van de 24e Olympiade hun eerste winnaar. De 28-jari- ge Russin Irina Sjilova viel die eer te beurt. Met 498,5 punten bleef ze in de finale van het dames luchtgeweer de Westduit- se Silvia Sperber één punt Sovjetunie dank zij Anna Ook het brons was voor >vjet ink Maloekhina. Anne Grethe Stormorken, de Nederlandse vertegenwoordig ster, de op twee na jongste deelneemster op dit onderdeel, haalde de finale niet. De net 19-jarige studente uit Apel doorn bezet in de eindrang schikking na veertig schoten een gedeelde 22e plaats met 387 punten. Een matige twee de, serie kostte haar een eer voller klassering. Anne Grethe startte moeizaam. „Ik was ner veus. Mijn hart bonkte bijna uit mijn borstkas". Dertiende plaats Bean van Limbeek, de Neder landse deelnemer aan het klei- duivenschieten, onderdeel trap, bezet na de eerste dag de gedeelde dertiende plaats. „Een mooie binnenkomer, se ries van 25, 24 en 24, totaal 73 punten. Prachtig. Het betekent toch dat hij na de eerste wed strijddag in het bovenste kwart van het klassement staat" stelde een verheugde coach Burger. De trap-schutter toonde zich minder tevreden dan zijn coach. „Die laatste 24 had een 25 moeten zijn. Met 74 punten na de eerste dag kom je heel goed mee. Natuurlijk, het is niet slecht. Maar ik ben hier ook gekomen om te presteren. Hoe ie het ook bekijkt, ik vind het één punt te weinig". De 44-jarige marktkoopman uit Almelo nad er alles aan ge daan. Met een zelfde elan Anne Grethe Stormorken pinkt en traan weg na haar slecht prestatie. FOTO: ANP richtte hij het hele jaar al op de Spelen van Seoul. „Ik ben uiteindelijk toch een weekje met vakantie geweest Om er uit te zijn. Maar denk eraan, wel het geweer mee natuur lijk". De drukkende hitte van Tae- nung International Shooting Range deed Van Limbeek weinig. „Het zal boven de der tig graden zijn geweest Daar kan ik goed tegen. Alleen de mouwen van mijn shirt, die moesten er aan geloven. Ik heb ze maar afgeknipt". Karpov loopt uit op Short TILBURG Anatoli Karpov staat weer alleen op kop bij het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. De ex-wereldkam pioen won in de achtste ronde van de IJslandse grootmeester Johann Hjartarson. Nigel Short, tot zondag mede koplo per, speelde remise tegen Jan Timman. De Brit staat nu een half punt achter op Karpov. Karpov, spelend met wit, J^eg van Hjartarson eenzelf de variant voorgeschoteld als die Htlbner hem vier ronden eerder gaf. De Sovjet-schaker kwam toen niet verder dan re mise. John van der Wiel speel de een boeiende partij tegen de Joegoslaaf Nikolic. De Neder lander speelde met wit en kwam tot zijn verrassing te genover een Pirc-verdediging te staan. Normaal speelt de Joegoslaaf nooit deze opening. Van der Wiel koos daarom voor een voorzichtige voort zetting en kwam tot remise. Het Sportcerftrum van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen heeft vorige week bewezen dat de hartslag van Anatoli Karpov omhoog loopt bij het spelen van een simultaanwed- strijd. Inspanningsfysioloog J. Vos bond schaakgrootmeester Karpov vlak voor het begin van de simultaan om zijn hart. Een metertje aan zijn pols wees aan dat hij gedurende de hele wedstrijd een hogere hartslag had dan bij aanvang van de eerste partij. Karpov had voorafgaande de wedstrijd een hartslag van 70 slagen per minuut. Volgens Vos is dat normaal voor een volwassen persoon. Na de eerste zet liep de hartslag echter op naar zo'n 120 slagen per minuut. Karpov wil nu na dit geslaagde experi ment de hartslagmeter ook gaan toepassen tijdens zijn trainingsstages. Lammers tweede in 1000 km Spa SPA Jan Lammers en de Brit Martin Brundle zijn twee de geworden tijdens de dui zend kilometer autoracen voor prototypen in Spa. Het Jaguar- duo had 24 seconden achter stand op de Mercedes van de concurrentie, bestuurd door Mauro Baldi uit Italië en Ste fan Johanssen uit Zweden. De wereldtitel bij de merken was reeds vergeven aan het team van Lammers. Unieke „perfect game" bij Amerikaanse profs CINCINNATI Tom Brow- ning, pitcher van de Cincinna ti Reas, heeft de eerste „per fect game" in de hoogste Ame rikaanse profliga, de Major League, sinds vier jaar ge gooid. De Reds zegevierden vrijdag met 1-0 in de thuis wedstrijd over de Los Angeles Dodgers. Browning liet geen van de 27 slaglieden die hij trof op de honken toe. Het was de eerste „perfect game" van een werper van de Reds in de 119 jaar lange clubgeschiede nis. Nederlandse golfers ver achter op Britten TABY Na de derde dag van het toernooi om het wereld kampioenschap golf voor ama teurs, bezet het Nederlandse team de 21e plaats. Joost Steenkamer, Constant Smits van Weasberghe, Stephan Lo- vey en Eelco Bouma, die een dag eerder nog 24e stonden, delen die positie met Italië. Het viertal heeft in totaal 706 keer geslagen. Het team met spelers uit Groot-Brittannië en Ierland behield met 654 slagen de leiding. Carlsson wint Grand Prix BARCELONA De Zweed Kent Carlsson heeft het Grand Prix-tennistoernooi in de Spaanse stad Barcelona op zijn naam geschreven. In de eind strijd van het met 490.000 dol lar gedoteerde evenement ver sloeg de nummer elf van de wereldranglijst de dit jaar eveneens al succesvolle Tho mas Muster. In het duel van de achterlijn bleek Carlsson te beschikken over de meeste vastheid en ervaring. De set standen waren: 6-3, 6-3, 3-6, 6- 2. Van der Meer wint meerkampwedstrijd UTRECHT Jeroen van der Meer is winnaar gewor den van een meerkampwed strijd in Utrecht. De atleet van V en L/TC legde de ba sis voor deze overwinning met een speerworp van 77 meter en 56 centimeter. Van der Meer is in het bezit van het Nederlands record op dit onderdeel. Bij de dames won Bernadette Fransen. De sterkste onder delen van de atlete van AVR Rotterdam waren het discus werpen (50,74) en het speer werpen (52,06).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15