Tuur maakt zich bekend JÖl Hockeyers weten precies waar ze aan toe zijn af it Nederlandse équipe baart opzien met oranje parasols ;eoul 1988 Conny van Bentum baalt Joegoslaven vernederen Sovjetunie Hidding heeft last van blessure ORT SaidsaQounant MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 i overl nager| Milaj was veneej meld Lejeune op de horden SEOUL Bondscoach Gijs van Heumen is vlak voor het begin van het hockeytoernooi voor dames goed gehumeurd. We hebben Li sanne Lejeune ingeschreven voor de horden- nummers", schertste hij gisteren in het Song- namstadion, waar hij met zijn ploeg naar toe was gekomen om de heren tegen Argentinië aan te moedigen. De bondscoach bedoelde te. zeggen, dat hij er wel vertrouwen in heeft, dat zijn zorgenkindje in de eerste wedstrijd van woensdag tegen de Verenigde Staten kan spe len. Lejeune, ausputzer en strafcornerspecialiste van de titelverdedigsters, kampt al enkele we ken met een hardnekkige meniscusiritatie. Dit „euvel" dwingt haar voorlopig de trainingen te beperken tot het statisch slaan van de bal. Za terdag liep ze overigens wel op haar gemak mee met de Nederlandse ploeg in de openings ceremonie. Goud voo'r Marinov met records SEOUL Als de Bulgaar Sevdalin Marinov de trend heeft gezet voor het olympische toernooi gewichtheffen gaat het evenement enerverende dagen tegemoet. De strijd in de vlieggewicht-klasse leverde twee wereld-, een lading olympi sche en een reeks nationale records op. Marinov nam de bei de beste wereldprestaties voor zijn rekening. De 52 kilogram zware, slechts 150 centimeter grote sporter uit Bulgarije, kwam bij het trekken tot 120 kilogram. Door bij het stoten 150 kilogram aan de stang te laten bevestigen, kwam hij tot een totaal van 270 kilogram, een prestatie die ook nog nooit iemand in deze categorie leverde. De strijd in de Seoul bleef overigens tot het laatste moment spannend. Dat kwam vooral door het verrassende optreden van de Zuidkoreaan Chun Gyung-Kwam. Technisch gold hij al als de beste, maar een gebrek aan kracht en wedstrijd mentaliteit braken hem in het verleden nogal eens op. Hij verbeterde gisteren zijn eigen beste resultaten echter twee keer, genoeg voor zilver net, voor de sterke Chinees Chuo- quinag. Chef d'equipe dressuur thuis SEOUL Mevrouw Anneke Vellenga- Van Baggum, chef d'equipe van de dres- suuramazones, is af gelopen weekeinde vanuit Seoul wegens persoonlijke omstan digheden naar Neder land teruggekeerd. Henk Nooren, chef d'equipe van de springruiters, neemt nu ook de dressuur- ploeg onder zijn hoe de. Joep Bartels treedt op als tech nisch begeleider. SEOUL Conny van Bentum kroop na de finale 100 meter vrije slag balend uit het water. De als achtste geëindigde studente medicijnen dacht dat zij een valse start had veroorzaakt. Volgens de starter was er ech ter niets aan de hand met als gevolg dat Van Bentum te laat wegkwam. „Ik liet me inpakken. Stom. Ik was met een hand al helemaal los. Er werd echter niet gefloten". Karin Brienesse was beter weg en tikte als zesde aan. Van Bentum, die overigens als eerste voor de dopingcontrole werd aange wezen, speelde als gevolg van haar vergis sing geen enkele rol in de door Kristin Otto met overmacht gewonnen race naar het goud. Zij bleef de Chinese Yong Zhuang en de Francaise Catherine Plewinski ruim voor. Karin Brienesse had heel verrassend de series met een tijd van 56,29 seconde af gesloten. Een nieuw persoonlijk record en goed genoeg om als zesde de eindstrijd bin nen te stappen. Vanmorgen knabbelde de Friezin opnieuw wat van haar beste tijd af. Met 56,25 werd zij wederom zesde. Er had nog meer ingezeten. „Mijn start was goed maar bij het keerpunt kwam ik niet uit. Dat heeft toch iets gescheeld. Ik ben echter dik tevreden". Op de 400 meter wisselslag ging het goud zoals verwacht naar de mini- zwemster Janet Evans. Op de vlinderslag werd de schade beperkt gehouden. De rug slag werd vervolgens gebruikt om de basis voor het succes te leggen. Daarna werd het karwei bekwaam afgemaakt ort op tv £land 2. t8.05 uur AVRO's npanorama. erland 3, 19.14 en 20.30 uur: Epische Spelen, lië Nederlands 2, 20.00 uur lipische Spelen, ië Frans, 19.24 uur Paarde- {eland 2, 19.30 uur: Olympi- [Spelen. 20.00 uun Olympische [Channel, 22.35 uur Motor- r Channel, 21.00 uur: Ame- I football. Channel, 22.30 uur: 'Ipische Spelen, ir Channel, 22.45 uur. Voet- HGEN erland 3, 05.00 en 16.30 uur Spische Spelen. |ië Nederlands 2, 00.55 uur epische Spelen. "Vland 1, 00.45 en 16.15 uur: ■Jjpische Spelen. I 1, 00.30 uur Olympische ^2,15.15 en 16.30 uur Olym- e Spelen. i:iChannel, 14.30 uur Motor- 3gramma Seoul reh H^ulj **et Prograrn" 'rost; Sj van de Olympische lendijk en in Seoul voor deze Nöllgeiin (met Nederlandse n) luidt als volgt: t~M PEU gJ uur: Paardesport: military, Duii Hockey: Groot Brit- Canada (h). Roeien: series skif da- ew dubbelvier dames, achten en )s, twee met stuurman, vier y.-Êr stuurman, dubbelvier ui, achten heren. .Mkes f uur: Schieten- liH# uur: Zwemmen: series 100 rds' v/lders,a3 heren- 200 Koel dames," 400 m wisselslag i, 200 m schoolslag heren, vrije slag heren. Alfl. »ers, Lj uur. Basketbal: China-Bra- 5)" (h). 5 uur: Volleybal: China-Ver- 2-4, Handbal: Joegoslavië- ^tunie (K). Honkbal: Taiwan-Ne- Den f: Taekwondo. Worstelen. Schoonspringen: fina- leterplank heren. Hockey: Australië-Ar- lië (h). Tennis: 1e ronde he- fWitfke'spel. H uur: Turnen. aTï uur: Handbal: Hongarije- A torea (h). Van l :n. Ver{ ^Olde :aat, r! Eykell Basketbal: Canada- Honkbal: Japan-Puer- Schermen: heren flo- '00 re), Ho iTler'v Voetbal: Zuidkorea- ligde Staten en Joegosla- geria. Wielrennen: finale m tijdrit heren en kwalifica- '00 m individuele achtervol- uur: Handbal: IJsland-Ver- Staten (h). uur: Volleybal: DDR-Zuid- (d). uur: Voetbal: Sovjetunie- itinië en Australié-Brazilië. Basketbal: Centraal Republiek-Joegosla- Handbal: Spanje- ïoslowakije (h). uur: Volleybal: Peru-Brazi- !t^,: ns: Drhef 3oorn), pj. leintw r»i en Lit,] rg, Ki Basketbal: Zuidkorea- o Rico (h). Hockey: Sovjetunie- orea (h) en Pakistan-Kenia Handbal: DDR-Japan Basketbal: Egypt e- Moderne vijfkamp: SEOUL Onbewust heeft Regilio Tuur, de kleine vedergewicht, die ondanks zijn bronzen me daille van vorig jaar bij de Europese titelstrijd in Tu rijn slechts moeizaam door de selectieprocedure van het NOC was gekomen, toch rekening gehouden met een volgende ronde in het olympische bok- stoernooi. „Voordat ik in de ring moest zag ik net duel tussen de Hongaar Szö- ke en die Ke- niaan Wanjau. Het liefste had ik de Hongaar gehad, maar die verloor op punten. De Keni- aan is een lange technische jongen, die erg gesloten bokst". In feite weet Tuur van zijn ko mende tegenstander nu meer dan hij daarvoor van Banks wist. „Ik wist dat Banks rechts voorstond, dat hij wereldkam- pioen is en vorig jaar de Pana- merikaanse titel had veroverd en dat hij in 1985 ook bij de strijd om de wereldbeker eer ste was geworden. Dat was al les", aldus Tuur. Die interna tionale successen hebben van Banks kennelijk wat arrogant gemaakt. Dat was Regilio Tuur tenminste opgevallen. Af en toe „Voor de partij liep hij wat door de gang tusseri de kleed kamers en keek af en toq naar me. Ik stond mij goed los te maken maar hij deed niets. Op een gegeven moment keek hij naar me met een blik van: wat maak je je toch druk. Dat irri teerde mij geweldig. Dat zo'n jongen je niet kent, geeft niets maar dan behoef je toch niet zo doen. Misschien heeft mij dat toch nog iets extra's gege ven". In het Nederlandse kamp wa ren er twee die geen moment hadden getwijfeld aan Tuur. Arnold Vanderlijde had dagen te voren al gezegd dat Tuur „scherp" stond en dat hij mo gelijk voor een grote verras sing zou kunnen gaan zorgen. „Vlak voor de partij had Ar nold Vanderlijde nog tegen mij gezegd. Je kan het. Je moet het. Je zal het doen. Dat gaf mij een geweldige kick. Wij zijn de laatste tijd zeer veel met elkaar opgetrokken. De band die wij vorig jaar bij de Europese titelstrijd in Turijn kregen is alleen maar sterker geworden", aldus de kleine Rotterdammer. Gyula Bodis, de onverstoorba re Hongaarse trainer van de olympische boksploeg, toonde geen spoor van emotie toen Banks languit op het canvas lag. Hij omarmde zijn kleine pupil, droogde Tuur met een handdoek af en stuurde hem weer de ring in in afwachting van de officiële uitslag. Later in de kleedkamer stelde Bodis. „Het kan nu alleen maar mak kelijker voor hem worden. Eerst een partij waartegen hij toch wel had opgezien en dan met zo'n resultaat. Hij komt heus wel verder". Kelcie Banks zal geen moment hebben gedacht wat hem, nog geen twee minuten nadat hij in de ring was gestapt, te wachten stond. De Amerikaan met zijn 1,80 meter zeker een kop groter dan zijn tegenstan der, tikte zijn verzorgers op de handen terwijl Tuur even de voot in zijn hoek knielde. „Ik had verwacht dat hij wat af wachtend zou beginnen", her innerde Tuur zich. „Hij begon echter ineens fel. Hij sloeg ook stevig. Dat snelle begin verras te mij wel daarom had ik wat moeite erin te komen maar na een halve minuut voelde ik dat ik een kans had door zijn dekking te komen". Tuur plaatste enkele hoeken op het hoofd en lichaam van de Banks en drong hem ver volgens in één van de neutrale hoeken van de ring. Met twee snelle links-rechtse combina ties trof hij de Amerikaan op het lichaam. Banks probeerde weg te slippen maar Tuur hield hem onder druk. Toen de Amerikaan naar de andere zijde van de ring ging, volgde Tuur onmiddellijk waarna die flitsende rechtse hoek op de kaak volgde. Als een plank sloeg Banks tegen het canvas en het was onmiddellijk duide lijk dat hij nimmer binnen tien tellen weer de bokshou ding zou kunnen aannemen. De Pakistaanse scheidsrechter Mohamed Ghaznavi was die mening ook toegedaan. In plaats van te tellen knielde hij naast Banks, verwijderde zijn tandbeschermer en riep on middellijk de ringarts. Pas drie minuten later kon Banks met hulp van zijn ver zorger overeind komen. Op rubberen benen wankelde de Amerikaan naar zijn hoek, waar de duidelijk bezorgde Tuur direct ging kijken of zijn verwoestende rechtse zichtba re schade had veroorzaakt. „Ik was blij dat-ie weer overeind kwam", aldus de kleine Ne derlander. Eén ding stond vast. Banks wist op dat mo ment wel wie Regilio Tuur was. 700.000 soldaten paraat bij opening Niet minder dan 700.000 sol daten en politiemannen be vonden zich tijdens de ope ningsceremonie van de Olympische Spelen in staat van paraatheid. Dit werd ge meld in een verslag van de opening door het Zuidko- reaanse persbureau Yonhap. Het Olympisch Stadion in Seoul was -reeds uren tevo ren hermetisch afgegren deld. Alle toeschouwers wer den aan minutieus onder zoek onderworpen. Zuidhoreanen vermaken klanten Het Zuidkoreaanse zakenleven heeft de Spelen Ook ontdekt. Niet meer zozeer voor reclame, maar voor het vermaken van hun klanten. Internationale firma's hebben in grote hoeveelheden, dure, kaartjes gekocht voor hun clienten. Hy undai heeft 370 Amerikaanse dealers, met aanhang, naar Seoul gehaald. „Het is een manier om onze dankbaarheid aan onze klanten te tonen voor hun grote inzet in de laatste jaren", stelde een woorvoerder. Valse start eerder aangegeven Te snel reageren kan Ben nen 0,10 seconde na het sig- Johnson in Seoul gaan op- naai uit de blokken is. In breken. De vernieuwde star- Rome, bij de wereldtitel- tapparatuur in het Olym- strijd, was er nog een ruimte pisch Stadion geeft een valse van 0,12 seconde, start door als de atleet bin- Libië zendt symbolisch team Olympische officials keken vorige week vergeefs uit naar de uit 13 atleten bestaande Libische afvaardiging. Samaranch, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) deed vervolgens een beroep op de Libische leider Gaddafi, alsnog een team te sturen. Libië maakte kort daarna bekend toch een ploeg in Seoul te zullen verschijnen. Zij het een symbolische. Dit wordt gedaan uit protest tegen de zoge noemde duistere praktijken van de geweldadige Olympische Spelen. Met name sporten als boksen en judo moesten het ontgelden. „Die passen niet in de filosofie in ons land over sport", aldus persbureau Jana. Cram hersteld Steve Cram ondervindt geen 1500 en 800 meter, is al weer hinder meer van de blessure enige tijd in volle training die hij een paar weken gele- zonder last te krijgen van de den opliep. De Britse atleet, beenkwetsuuur. medaille-kandidaat op de SEOUL De kop is er voor wat de Nederlandse hockeyers betreft af. Door een ruime overwinning op de Argentijnen (5-1) en prestaties van gelijke orde door de voornaamste con currentie (Pakistan en Australië) is de eerste schifting gemaakt. De elf van Jorritsma weten door deze gang van zaken wel waar ze aan toe zijn. Drie landen doen voor spek en bonen mee en om de kruisfinales te halen, mo gen tegen hen in elk ge val geen fouten worden gemaakt. De zege tegen Argentinië kostte meer moeite dan de uitslag doet vermoeden. In de inmiddels uit de oefen periode bekende ling haalde Bovelander al in de tiende minuut verwoestend uit bij de derde strafcorner. De Argentijnen, die twee jaar ge leden bij de wereldtitelstrijd in Londen nog voor Nederland eindigden (zes om zeven) ën zich in tegenstelling tot Oranje niet meer hoeven te kwalifice ren voör de volgende versie in 1990 in Lahore, waren op het middenveld zeker gelijkwaar dig aan de Nederlanders. Na een wat kleurloze periode had een van de vele afschuifvari- anten van de Argentijnen bij de tweede strafcorner succes. Geneyro liet met een hoge push doelman Leistra kansloos (1-1). Bovelander had echter zijn antwoord snel klaar. Na een lange solo van Klaassen kreeg Oranje de vierde straf corner te nemen. De Argen- Eric Parlevliet (links) en Mare Delissen delen hun vreugde na de vijfde Nederlandse treffer tegen Argentinië. FOTO: ANP tijnse doelman was weer kans- het masker van doelman loos. Schmitt, dat deze zich met een Even later ondervond de slot- flink bloedende hoofdwond man de kracht van de Neder- moest laten vervangen door landse verdediger. Uit de vijf- Roggero. Nederland leek door de strafcorner knal sloeg Bo- het gebeuren meer aangesla- velander de bal zo hard tegen gen dan de Zuidamerikanen. Het was maar goed dat de Ar gentijnse aanval in de laatste tien minuten voor de pauze heel slordig omsprong met het handvol kansen. Op zijn minst de gelijkmaker zou verdiend zijn geweest. Terwijl de Koreaanse meisjes op de tribunes in de felle zon onverdroten bleven doorgaan met hun kleurige en klankrij ke optreden, brak Parlevliet de ban in de 40e minuut. Van den Honert glipte eindelijk eens ouderwets langs zijn be waker en zette scherp voor. De onopvallende spits Kruize kreeg de bal niet onder con trole, Parlevliet wel (3-1). Ar gentinië bleek niet te beschik ken over hockey-Maradona's om het Nederland alsnog moeilijk te maken. Wel kregen de Zuidamerikanen nogal wat strafcorners te nemen, die op vallend vaak - net als bij de Nederlanders - al in het begin verloren gingen omdat de bal van de aangever bleef steken in het droog geworden kunst gras. Van den Honert en De- lissen zorgden voor de toch nog riante eindstand 5-1. Ook de met Benninga elf minuten voor tijd ingevallen Schlat- mann (voor Crucq en Kruize) passeerde Roggero nog, maar dat gebeurde een seconde na dat het eindsignaal had ge klonken. Nederland - Argentinië 5-1 (2-1). 10. Bovelander (strafcorner) 1-0, 17. Ge neyro (sc) 1-1, 19. Bovelander (sc) 2- 1, 40. Parlevliet 3-1, 58. Van den Ho nert 4-1, 67. Delissen 5-1. Strafcor ners: Nederland 7, Argentinië 8. Scheidsrechters: Renaud (Fra) en Bawa Ind). Toeschouwers: 3.000. Nederland: Leistra; Klaassen; Kooij- man, Crucq (59. Benninga), Bovelan der; Brinkman, Delissen, Diepeveen; Parlevliet, Kruize (59. Schlatman), Van den Honert Argentinië: Schmitt (22. Roggero); Ayala, Altube, Pailos; Siri (43. Mina- deo Gacraffo, Geneyro (43. Sordel- li); Ferrara, Verga en Doherty. s'L Het gebruik kwartier op het middenterrein NOC-secretaresse Henriëtte bij ons voorbij, ideaal voor hét W t Het gebruik te opvallende oranje asols bij de intocht le landen tijdens de [sceremonie van de van de 24e Olym- bleek een gouden van Wim Cornelis. de mission van de andse afvaardiging n zijn tijd als mana- 'an de herenhockey- een dergelijke stunt i eens bedacht. loul had Cornelis een infveten te vinden, die een parasols met in het het opschrift „Hol- tomt naar Seoul" op tijd te leveren. Het artikel twee doelen: het be ide tegen de warmte in 'e kuip en gaf de ver benen rust tijdens de |tijd van een uur en drie kwartier op het middenterrein omdat de parasol onderstebo ven als zitje kon worden ge bruikt. Voor de meelopende sporters en officials kwam het uitrei ken van de opvallende paraplu zaterdag in de vroege ochtend voor het vertrek als een vol slagen verrassing. „Er was eerst wat hilariteit in de ploeg toen we die dingen kregen", aldus vlaggedrager Eric Swin- kels „Want wie denkt er nu aan een plu met die warmte. Pas later beseften we, dat het toch een originele gedachte was". Toen de Nederlandse ploeg als twaalfde binnenmarcheerde om tien over elf in de ochtend plaatselijke tijd zwol het ap plaus van de circa 70.000 toe schouwers aan toen de oranje parasols door de wit gehand- schoende afvaardiging werden ontvouwd. „De rillingen lie pen over mijn rug", aldus NOC-secretaresse Henriëtte Jongbloed. „Het was een fan tastische belevenis", zei de doorgaans nuchtere bokser Arnold Vanderlijde. „In Los Angeles moest ik de opening missen omdat ik zo vroeg aan de bak moest. Dit wilde ik niet laten lopen. Het was trouwens minder warm en vermoeiend dan ik had gedacht". Ook Gerard Bakker, de tafel- tenniscoach, had genoten. „Het was prachtig allemaal. We hadden er eerst eigenlijk niet veel zin in. Maar ik ben blij, dat we toch zijn gegaan. Dit was onvergetelijk". De Nederlanders moesten op het middenterrein wel bij hun parasol blijven, want de om ringende sporters bleken te azen op het fraai ogende sou venir. „Als je niet oppaste was je hem zo kwijt", wist Jong bloed. „Verder stonden we perfect langs de rand van de atletiekbaan. Alles kwam pal bij ons voorbij, ideaal voor hét schieten van foto's" In het begin van de middag kwamen de meeste Nederlan ders alweer terug in het atle- tendorp na een ceremonie, die in ieder geval voor de sporters veel vlotter was verlopen dan vier jaar geleden in Los Ange les. Ze waren met sporters van velerlei pluimage verspreid in de bussen terecht gekomen. De Senegalees Amamoustapha Make zwaaide trots met zijn nieuw verworven bezit: een oranje paraplu. „Geruild met een Nederlander", vertelde hij lachend. „Ik hoefde er maar twee van mijn armbanden voor te geven". „Dag, Henk!", zwaait de Ne derlandse vlaggedrager Eric Swinkels naar de tribune, van waar NOC-voorzitter Vonhoff zijn équipe uitbundig begroet te. FOTO: AP SEOUL Overwinningen van Joegoslavië op de Sovjetu nie behoren in de basketbal wereld tot de mogelijkheden. Maar de wijze waarop de Joe goslaven de ontmoeting tegen de veelvuldige wereld- en olympisch kampioen wonnen, was opmerkelijk. Na tien mi nuten hadden de Russen een voorsprong van 11-5, maar vervolgens werden de 10.000 toeschouwers weer eens ver gast op een show van Drazen Petrovic. Ontluisterende cij fers van 97-53 in Joegoslavisch voordeel waren het gevolg. SEOUL Tineke Hid ding, de Nederlandse ze venkampster, zal vrijdag op de eerste dag van het atletiektoernooi wel van start gaan maar met wei nig vertrouwen in een goede afloop. „Ik heb last van een hamstringblessu re in het rechterbeen. On danks intensieve behan delingen op Papendal, in het trainingskamp in Na gano in Japan en hier in het olympisch Dorp, is het nog steeds gevoelig". Ook Hiddings trainer, Wil Westphal, heeft er wei nig vertrou wen in. „Je kunt zien dat zij nog duide lijk last heeft", aldus de trai ner. Zijn andere pupil, Gretha Trorqp krijgt het tijdens het atletieprogramma erg druk. De Noordhollandse is naast de 400 meter horden en de esta fette ook ingeschreven voor de 100 meter horden. „Voor dat laatste nummer heb ik toch nog even in angst gezeten", vertelde de atlete zondag. „Technisch- directeur Arie Kauffman had mii vergeten in te schrijven. Dat kwam er uit toen ik dat navroeg. Gelukkig heeft Henk van der Worp dat nog kunnen herstellen". De Nederlandse atletiekaf- vaarding, in totaal achttien deelnemers, is nog maar mini maal vertegenwoordigd in het olympisch Dorp. Slechts Tine ke Hidding, Gretha Tromp, Nelli Cooman en Carla Beurs- kens zijn aanwezig. Morgen middag komen met Elly van Hulst, Els Vader, Yvonne van Dorp, Marjon Wijnsma, Hans Koeleman, Emiel Mellaard, Rob Druppers, Robin van Hel den en Marti ten Kate nog ne gen deelnemers uit het Japan se trainingskamp. Donderdag arriveert Han Kulker in Seoul, waarna op 26 september Ro bert de Wit, Marjan Olijslager en Gerard Nijboer uit Nagano in de Zuidkoreaanse hoofdstad aankomen. Discuswerper Erik de Bruin arriveert pas 28 sep tember in Seoul.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13