^eerzame nederlaag volleybalteam Sowurnt Estafettezwemmer verrast wereldtop 20 X SPORT EOUL 1988 1 my. Edwin Jonge jans achtste na verplichte sprongen Tuur denkt na stunt al aan volgende ronde Zambia verslaat Italië 12 13 15 16 17 18 19 20 Slimme EHBO-kit MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 Schutter Van Limbeek toont geen ontzag -ge SEOUL Schutter Bean van Limbeek heeft geen enkel ontzag voor de oranje klei duiven op de trapbanen van Taenung. Het toernooi kan voor het oudste lid van de na tionale equipe (44 jaar) niet meer stuk, alle 75 duiven wel. Met een ongekend totaal van 148 punten de marktkoopman miste gisteren in de eerste serie twee keer deelt Van Limbteek de tweede plaats met de Tsjechoslowaak Miloslav Bendarik, één punt achter de Sovjetrus Dmitri Monakov. Van Limbeek haalde daarmee met glans de derde dag, waarin de beste 24 schutters nog eens vijftig keer mogen aanleggen met be houd van het totaal. Morgenmiddag strijden de beste zes nog eens in een verlenging om plakken en diploma's. Bezoek dierentuin kost turnster Seoul LONDEN Een bezoek met haar familie aan de dierentuin heeft de Engelse turnster Lisa Grayson deelneming aan de Olympische Spelen gekost. Er was onverwacht een plaats vrijgekomen voor de 15- jarige atlete, nadat een ander lid van het team in Seoul geblesseerd was geraakt. De politie uit het westelijke deel van Engeland heeft de hele dag vergeefs naar Grayson gezocht. Toen ze eenmaal was gevonden, was het te laat. Ze had het laatste vliegtuig dat haar nog op tijd naar de plaats van handeling kon bren gen, gemist. Noordjeminiet weigert gevecht met Israëliër SEOUL Op de tweede dag van de Olympische Spelen deed de politiek zich gelden in het worsteltoernooi. De Noordjeminiet Abdallah Alizani weigerde in de eerste ronde grieks romeins van de categorie tot 48 kilo uit te komen tegen de Israëliër Dov Grobermann. Alizani bood zich niet aan voor de worstelpartij en werd vervolgens gediskwalificeerd. Vol gens een woordvoerder van de inter nationale worstelfederatie lagen po litieke motieven ten grondslag aan het niet opkomen van Alizani. De Noordjeministische delegatie in het olympisch dorp was niet bereikbaar voor commentaar. IOC met Unesco contra doping SEOUL Het IOC gaat samen werken met de Unesco in de strijd tegen het dopinggebruik. In oktober zullen het IOC en de Unes- co-leden elkaar ontmoeten in Moskou om het samenwerkings verband nader uit te werken. Dubbeltwee Florijn-Rienks in halve finales SEOUL Het olympisch roeitoernooi begon vannacht goed voor Nederland. Nico Rienks en Leidenaar Ro nald Florijn plaatsten zich op de Han-rivier voor de halve finales van de dubbeltwee van donderdag. In een zeer sterk, bij stromende regen, gevaren serie kwam de leidende positie van de Die Leythe-Okeanos- combinatie geen moment in gevaar. „We hadden afge sproken", zo lichtte coach Jan Klerks toe, „zo'n 250 meter na de start terug te gaan tot een tempo van 34 35 slagen. Het was belangrijk alles technisch goed te houden. Dat is voortreffelijk gegaan". Na een kwart van de race lagen de Nederlanders bijna een seconde voor op de Italianen, die in tweede positie voeren. Handle en Thienel lanceerden hun aanval op de twee de 500 meter. Ze schoven voorbij de Italiaanse boot en kwamen dichtbij de Nederlanders. Die beslisten rond de 1500 meter de strijd. Hun winst op het laatste kwart van de race bedroeg twee volle seconden. noeg v en var nde Blangè verwerkt de nederlaag tegen de Verenigde Staten geknield, terwijl Edwin Benne cheert. FOTO: ANP SEOUL Voor het Ne derlands volleybalteam verloopt het olympisch toernooi nog geheel vol gens scenario. Vanoch tend werd weliswaar met 3-1 (15-7, 12-15, 15-1, 15- 11) van titelverdediger en wereldkampioen Ver enigde Staten verloren, maar lang stond men daar in het Oranje-kamp niet bij stil. Het „trai- ningspartij- tje", zoals bondscoach Arie Selinger het duel veelbetekend omschreef, was voor Nederland bovenal leerzaam. Uit de zaterdag morgen behaalde, voor me nigeen verrassende, overwin ning op vice-Europees kam pioen Frankrijk en het bij vlagen goede spel tegen de Amerikanen hebben Selinger en zijn gevolg zoveel aan zelfvertrouwen gewonnen dat via overwinningen op Tunesië (donderdag), Argen tinië (zaterdag) en Japan (maandag) de laatste vier be reikt moet kunnen worden. De bondscoach toonde zich ten minste tevreden en blikte in een optimistische bui al vast vooruit. „We zijn on danks het verlies goed uit het duel met de Amerikanen te voorschijn gekomen", stelde hij vanmorgen met genoegen „Normaal gesproken is Ar gentinië sterker dan wij, maar als we zo blijven spe len, zie ik zeer beslist moge lijkheden om de kruisfinales te halen. Een bijkomend voordeel is dat Argentinië eerst nog Japan ontmoet. Bij verlies van de Argentijnen stijgen onze kansen. Verder hoop ik op herstel van Frankrijk. Ik moet dan ook zeggen dat het westrijdsche- ma niet in ons nadeel is". Hardheid De nederlaag tegen de Vere nigde Staten kwam Arie Se linger om meer redenen goed uit. Hij stak niet alleen veel op van de Amerikaanse speelwijze, maar tevens werd voorkomen dat de verwach tingen van Nederland te hpog worden gespannen. Dat zou alleen maar tegen de ploeg kunnen werken. Wat de volleyballers vanochtend vooral hebben geleerd, is dat er voor het bereiken van de absolute top meer mentale hardheid moet worden opge daan. Ron Zwerver,, in beide tot nu toe gespeelde wedstrijden de uitblinker aan Nederlandse zijde, sprak zich daar het dui delijkst over uit: „Die Ameri kanen schelden elkaar wer kelijk de huid vol als het even niet loopt. En niemand die daar moeilijk over doet. Integendeel, zij leggen dat positief uit. Bij ons gaat het er in het veld veel vriendelij ker aan toe. Niet dat ik dat jammer vind, maar het geeft wel het verschil in wedstrijd- mentaliteit aan. Die Ameri kanen peppen elkaar gewel dig op en juist dat aspect hielp hen aan de zege". Uitdaging Tevens vertelde Ron Zwer ver, die via zijn sprongservi- ce bijna in z'n eentje verant woordelijk was voor de ene setzege, dat de internationals - althans de basisspelers - hebben besloten om tot en met het wereldkampioen schap in 1990 bijeen te blij ven. „Al wordt er in Italië of Griekenland vijf miljoen ge boden, dan nog gaan we niet weg. Spelen in Oranje is sportief gezien een veel gro tere uitdaging dan een bui tenlandse competitie. Het geld komt later wel". De knappe zege op Frankrijk was zaterdag al aanleiding tot een klein feestje in het Oran je-kamp geweest. De nationa le ploeg van Arie Selinger trok de goede lijn van de laatste maanden door. In de eerste wedstrijd van het olympisch toernooi werd Frankrijk met opvallend ge mak aan de kant geschoven (3-1 via de setcijfers 15-8, 7- 15, 15-11, 15-7). De graag wat bluffende coach vertelde na afloop dat het hem eigenlijk nog een beetje was tegenge vallen. „Frankrijk speelde te gen Bulgarije onlangs zo slecht dat ik een zege van 3-0 had verwacht". En later: „Bij de Spelen van 1992 in Barce lona moet ons spel een com binatie zijn van Oostduitse kracht en de techniek van de Aziaten". Met andere woorden: Selinger streeft naar een nieuw soort volley bal. TeJji Dekker *ieert '„It iraties af tak lijl Terwijl de trarien- •d op tzendii het fe eel, ir. niet jna niet meer te be was, zocht Ron Dek- tren in de olympische van Seoul naar zijn woede en teleur- ïf te reageren. Er was lat zich ertoe leende, hebbt sale indoorruimte bedei ?en ro t kan 'hina haffen graag zijn ebben ige kii g geruk, is ka 7eters :ken. ok. Hi Er zij bij honderd meter én ondersteunende pi- steriel als een opera- v Uiteindelijk vond iets, een mand met die een ogenblik later /er het perron Dekkers olympische zich met de beste gspecialisten ter we- cunnen meten, was al Een gedeelde achtste a de series, gevolgd verloren beslissings in de Hongaar Tamas ;n weg was de finale- aarvan hij bij het in- Ikindt n nog zo zeker was lactie kon eigenlijk wordd Bert Sitters corrige- waar .„Ron had natuurlijk 'eerd tfdie Hongaar een hand 'fgewógeven". Maar bij de KinAch heerstë ook begrip /olgesi uiting van teleurstel- wat zei de. Deventenaar. „Na eldkampioenschappen ■rplicl in Madrid, de Euro- ?nM Istrijd van vorig jaar net ee sburg is dit al de der- werkt dat hij de verwachtin- m soiJfwaar kan maken. Dat hem". SEOUL Het record van Mark Spitz die zeven olympische medailles bij het zwemmen veroverde, bleef recht overeind staan. Matt Biondi die in staat werd geacht de pres tatie van zijn landgenoot te evenaren moest in de eerste de beste finale al het hoofd buigen. Op de 200 meter vrije slag, het absolute topnummer van de eerste finale-reeks, verloor hij overigens niet van de eveneens hoog in geschatte Michel Gross. De Duitser bleef steken op de vijfde plaats. Het goud ging tot ieders ver rassing naar Duncan Arm strong. De 20-jarige Australiër was meegenomen naar Seoul om in de estafet tes te zwem- men. Omdat hij er toch was mocht hij ook uitkomen op de 200 meter vrij. Dat bleek een goed besluit. In de series zwom hij voor het eerst in zijn leven onder de 1.49 sec. In de finale deed hij het nog eens dunne tjes over. Hij was met name op, de tweede jonderd meter zo snel dat hij niet alleen alle concurrenten achter zich liet maar met 1.47.25 min. tevens een nieuw wereldrecord afle verde. „Ik heb nergens naar gekeken", aldus de winnaar. „Alleen maar hard gezwom men". De Australiër was merkwaardig genoeg de laatste tijd niet in beste vorm. Om zijn benen te sparen had hij zichzelf genoodzaakt gezien een fiets te kopen waarmede hij door het olympische dorp reed. Het was overigens wel een kinderfiets die hij voor 60.000 wong had aangeschaft. Een herenfiets kon niet. Die was te duur! Matt Biondi had met zijn ne derlaag geen probleem. Ook niet dat hij achter de Zweed Anders Holmertz met een der de plaats genoegen moest ne men. „De tijden van Spitz zijn voorbij. Dat is niet meer moge lijk. Ik heb overigens nooit be weerd dat ik zeven medailles zou veroveren. Ik ben best te vreden over deze wedstrijd. Ik heb me tijdens de trials voor de Spelen geplaatst met een tijd van 1.47.7. Nu is het 1.47.9 min. Daardoor heb ik op mijn slechtste onderdeel toch een plak te pakken. Meer kan ik niet wensen". Fractie Adrian Moorhouse maakte zijn favorietenrol wel waar. Toch scheelde het in de finale 100 meter schoolslag maar een fractie of ook de Engelsman was verrast. De Hongaar Ka- roly Guttler leek recht op de zege af te gaan. Pas op de laat ste tien meter werd hij door Moorhouse achterhaald. Het had onderdeel uitgemaakt van diens taktiek. „Dit is mijn wraak voor Los Angeles toen het mislukte. Ik heb hiervoor jarenlang getraind. Ik heb lang met mijn aanval gewacht. Even was ik bang op de eerste vijftig meter te langzaam te zijn geweest, maar mijn eind sprint bleek uiteindelijk net goed genoeg". PETER VAN PUTTEN Duncan Armstrong, die eigenlijk was uitgezonden voor de esta fette, bejubelt zijn olympische zege op de 200 meter vrije slag. De Australiër vestigde daarbij een nieuw wereldrecord. FOTO: AP SEOUL Edwin Jonge- jans heeft zich vanmorgen een goede uitgangspositie verworven voor het berei ken van de finale van het schoonspringen van de 3- meter plank. In het Chamshil-bad in Seoul klasseerde de 21-jarige, in Florida studerende, Bad hoevedorper zich na de vijf verplichte sprongen als achtste van de in totaal 35 deelnemers. Jongejans kwam uit op een totaal van 217,62 punten. Coach Frans van de Konij nenburg was na afloop te vreden. „Edwin heeft gedaan wat van hem verwacht mocht worden. Een plaats bij de eer ste twaalf moet hij kunnen ha len". De springer van de Haagse vereniging Morgen stond zelf was ook content. „Ik ben hier naar toe gekomen om ten minste de finale te berei ken". De Chinese Xu Yanmei, die vorig jaar in Amersfoort de wereldbeker veroverde, heeft gisteren het eerste goud bij het schoonspringen opgedoken. De derde plaats na de voorronde van het torenspringen, bleek uiteindelijk niet de juiste weergave van haar capacitei ten. Xu Yanmei hield de Ame- rikaansen Michele Mitchell ten Wendy Williams achter zich. De laatste kreeg het brons toe- geslingerd door Chen Xiaodan, de spectaculairste Chinese, die alleen met het hoogste genoe- ;en kan nemen en bereid is aarvoor neer te storten. Haar achtste en laatste sprong, de riskante en dus hoog gewaarde drieëneenhalve salto achter waarts, moest goud of niets op leveren, het werd het laatste. Chen, die verreweg het moei lijkste repertoire liet zfen van alle deelneemsters, viel terug naar de vijfde plaats, achter de beste Russische springster An- jela Stassioelevitsj. FOTO: DIJKSTRA SEOUL Irritatie en teleurstelling waren de ingrediënten die Regilio Tuur gisteren in het olympische bokstoernooi voor een sensatie deden zorgen. Het 21-jarige brok explosiviteit uit het bij Rotterdam gelegen .Hoogvliet sloeg na 1 minuut en 50 seconden de Amerikaan Kelcie Banks met een rechtse hoek op de kaak knock out. De regerende wereldkampioen ging op die stoot als een plank neer en was pas ruim drie minuten later weer in staat met hulp overeind te komen. „Toen ik voelde dat die rechtse hoek zat, wist ik dat het afgelo pen was maar ik schrok wel toen het zo lang duurde voordat hij opstond," vertelde Tuur toen na enkele minuten, waarin hij zijn emoties hafl kunnen verwerken, de deur van zijn kleedkamer open ging. Languit liggend op een massagebank kwam langzaam het besef dat hij voor een sensatie had gezorgd. „Toen ik vrijdag hoorde dat ik Kelcie Banks had geloot, was ik erg teleurgesteld. Heb ik daar nu een iaar keihard voor getraind en mij vrijwel alles ontzegd? Ik vond het eigenlijk oneerlijk maar na vijf minu ten dacht ik, het is een slechte loting voor hem". Het was geen grootspraak want Tuur is realist genoeg om te we ten dat de weg naar het erepodium nog lang is. „Iedereen zal mij nu wel meteen favoriet maken, maar voor mij telt alleen de vol- gendf partij van donderdagavond". Medailleverdeling Hongarlj® 0 West-Duitstand O Japan O SEOUL De olympische voetbalploeg van Zambia heeft vanochtend voor een daveren de verrassing gezorgd door het favoriete Italië in groep B met 4-0 te verslaan. In groep A versloeg West-Duitsland Tu nesië met 4-1. De Westduitsers gaan in hun groep aan de lei ding. Conflict tussen Scholten en Kurt Under Tuur maakt zich bekend Bonscoach Boskamp tussen twee vuren UVS bijna weer achterhaald Pover Quick Boys onderuit Dames Scylla vegen Docos Handbalstersvan HW ontsnappen naar winst C-jongens De Spartaan nationaal clubkampioen Arthur Turk tweemal finalist op Zuid-West Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk -35 onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen. i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: 'AdresL Postcode/plaatsL. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidsc Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcicLc Qowia/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11