BANGLADESH Moskou wil marinebasis in Vietnam opgeven Meeste huizen kansloos tegen harde windstoten Iraq herbouwt Basra elders GIRO800800.DEN HAAG •otesteren zonder ediet te verspelen sAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 3AGIiTENLAND CecdócSomotit ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 10 uur) iercraft verzoet iroer Bangladesh AAG Het Nederlandse .ruis gaat in samenwerking :t bedrijfsleven- een hover- .izetten in het overstroomde 'desh. Met de hovercraft - htkussenvoertuig dat zich zo- er water als over land kan ewegen - hoopt het Rode het vervoer van de hulpgoe- naar het rampgbied op gang ngen. Het transport naar de en gebieden, bijna driekwart iet gehele land, geeft nog enorme problemen. Begin de week wordt de hovercraft Ihaka gevlogen, de hoofdstad ingladesh. Nederlander (43) gewond in Uganda KAMPALA De Ugandese chauffeur van een Nederland se hulpverlener is om het le ven gekomen toen de twee mannen in het oosten van Uganda werden aangevallen door gewapende rebellen. De 43-jarige Barend Leeuwen berg, een ingenieur die werkt voor de organisatie Artsen Zonder Grenzen, liep bij de aanval schotwonden op in borst en buik. Artsen ver klaarden dat zijn toestand na behandeling in een ziekenhuis vooruit ging. JONGE BRIT KOELT WOEDE OP BANK LONDEN Een 20-jarige Britse jonge man heeft op een wel heel vreemde ma nier gereageerd op de weigering van een bankdirecteur hem een lening te ver schaffen. Uit wraak haalde hij in de steengroeve waar hij werkt een bulldozer om daarmee vervolgens het filiaal binnen te rijden van de Barclays bank in het plaatsje Arnold, in de buurt van Notting ham. Volgens berichten in Britse kranten brak het gevaarte dwars door de gevel van het bankgebouw en kwam het vlak voor het loket tot staan. De door het alarm gearriveerde politie pakte de jonge man op voordat hij er vandoor kon gaan in een als vluchtauto bestemde dubbel dekkerbus. President Sri Lanka niet herkiesbaar COLOMBO President Junius Jaye- wardene is niet beschikbaar voor een derde ambtstermijn als staatshoofd van Sri Lanka. Hij heeft zijn besluit gisteren meegedeeld op een vergadering van het hoofdbestuur van de Verenigde Natio nale Partij (UNP). Jayewardene, die vandaag 82 is geworden, is sinds 1977 president. Hij volgde Sirimavo Bandara- naike op, nadat zijn UNP haar Vrijheid spartij bij verkiezingen verslagen had. De UNP veroverde meer dan 80 procent van de zetels in het parlement in Co lombo. Als lijsttrekker van de UNP bij de verkiezingen, die rond de jaarwisse ling gehouden worden, treedt de huidi ge premier Ranasinghe Premadasa op. Japan ontkent rol bij bouw fabriek chemische wapens TOKYO Japan is op geen enkele wijze betrokken geweest bij de vermeende bouw van een fabriek voor chemische wapens in Libië. De regering in Tokyo heeft de Ame rikaanse beschuldigingen tegengesproken, volgens welke het Japanse bedrijf Nihon Seikosho direct heeft deelgenomen in de leverantie van materiaal dat in de fabriek wordt gebruikt. De Amerikaanse regering verklaarde deze week dat Libië sinds kort in staat is zelf chemische wapens te produ ceren. Eind vorig jaar zei het Witte Huis over bewijzen te beschikken dat Libië gif gas heeft ingezet in de strijd tegen het buurland Tchad. De chemische wapens zou Tripoli betrokken hebben van Iran. Opvang Kurden ook in Nederland DIYARBAKIR De westerse landen kunnen hun nadruk op de mensenrechten kracht bijzetten door de helft op te nemen van de Kurden die uit Iraq naar Turkije gevlucht zijn. Dit heeft premier Turgut özal van Turkije verklaard tijdens een be zoek aan een vluchtelingenkamp in het zuidoosten van het land. Tussen 50.000 en 60.000 Kurden zijn de laatste maanden de Iraaks-Turkse grens over- gevlucht voor aanvallen van Iraakse militairen die volgens de Kurden gifgas gebruiken. Daarbij zouden al 4300 Kurden zijn omgekomen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft op kamervragen al geantwoord dat Nederland bereid is meer Kurden op te nemen. Leden van Turkse linkse organisaties heeft gistermiddag korte tijd het Amsterdamse kantoor van de Iraakse lucht vaartmaatschappij Iraqi Airways bezet. FOKTOBER ED OVERLEG ph Walesa imistisch ICHAU Half ok- gaan de communis- autoriteiten in Po- de leiding van het de wet gestelde rbond Solidariteit kaar praten over de nst van het land, al- Poolse televisie. riteiten en de leiders ilidariteit, onder wie r Lech Walesa, zijn der op de dag eens ge- i over een datum voor inde-tafelgesprek. Met ■se delegatie onder lei- in minister van binnen zaken generaal Kiszc- ebben de autoriteiten ;d met een afvaardiging idariteit. Sinds eind au- was 't het derde ge- ussen Kiszczak en - op- iche - Walesa, het eerst in tamelijk ijd acht ik de kans aan- lat er in Polen iets tast- taat te gebeuren", aldus WITTE HUIS REAGEERT LAUW MOSKOU Moskou is bereid de marinebasis Cam Ranh in Vietnam op te geven in ruil voor de sluiting van de Ame rikaanse militaire bases in de Filipijnen. Dit is een van de zeven punten van een vredesplan dat Sovjetpartijleider Michail Gorbatsjov gisteren lan ceerde in een toespraak in Krasnojarsk op de laatste dag van zijn rond reis door Siberië. Tegelijkertijd bood Gorbats jov aan het omstreden radar complex in Krasnojarsk tot een internationaal centrum voor ruimteonderzoek te ma ken. De Amerikaanse rege ring heeft lauw gereageerd op de voorstellen. De Sovjet unie gebruikt de Vietnamese haven in de zuidelijke Cam Ranh-baai, die het hele jaar door open is, als uitvalsbasis voor haar vloot voor de Stille Zuidzee. Gorbatsjov beloofde verder dat de Sovjetunie haar kernarsenaal in Azië niet zal uitbreiden en riep de Verenigde Staten op dit ook niet te doen. In een eerste reactie op het Sovjetvoorstel de basis in Vietnam te verlaten, zei de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, dat het op het eerste gezicht niet erg zinvol lijkt. President Reagan zei de zaken nog te moeten bestuderen. De Ame rikaanse regering is momen teel verwikkeld in moeizame onderhandelingen met de Fi- lipijnse regering over verlen ging van het verdrag voor de Clark-luchtmachtbasis en de marine-haven Subic Bay. Waarnemers voorspellen dat het aanbod van Gorbatsjov de onderhandelingen nog moeilijker zal maken voor Washington. Het omstreden radarcomplex in Krasnojarsk tot een inter nationaal centrum voor ruimteonderzoek maken is volgens Gorbatsjov „ons ant woord op de bezorgdheid van het Westen". Hij zei echter te verwachten dat de Verenigde Staten op hun beurt ook te gemoet zouden komen aan de bezorgdheid van de Sovjtunie over de Amerikaanse radar stations bij Thule in Groen land en bij het Britse Fyling- dales. De Verenigde Staten eisen dat de Sovjetunie het radarcomplex ontmantelt, omdat het gebruikt zou kun nen worden als een waar schuwingssysteem voor aan vallende raketten. Daarmee is het complex volgens de Verenigde Staten in strijd met het ABM-verdrag uit 1972. De Sovjetunie houdt vol dat de radar alleen bedoeld is voor het volgen van haar sa tellieten. De onenigheden over het radarcomplex heb ben de onderhandelingen tussen de twee supermachten over de halvering van hun strategische kernarsenalen onder zware druk gezet. De Amerikaanse regering heeft het Sovjetaanbod een onderzoekscentrum van de radar te maken, onmiddellijk verworpen. Volgens het Wit te Huis moet het complex ontmanteld worden „of ze er nu een ruimtestation of een drive-in bioscoop van ma ken". DKOREAANSE STUDENTEN \REN" OLYMPISCHE SPELEN De beeldvor- latvan Zuidkorea werd itste jaren in belang- mate bepaald door i emonstrerende stu- n. Hun gewelddadi- tsingen met de poli- ;rden breed uitgeme- de publiciteit; tele- leelden leerden hoe !t er toeging. ((rijft de studenten tot pities, waarmee zij bijna Hkun toekomst en moge- n leven op het spel zet- n zullen zij zich tijdens idaag begonnen Olympi- Spelen in Seoul koest r De antwoorden lig- logelijk op de Yonsei- siteit, algemeen erkend broeinest van radicalis- Zuidkorea. De entree is evend. Geen spoor van jrwachte cordon oproer- bij de ingang van de s poogt slechts één agent 4ceersknoop te ontwar- Jet universiteitsterrein is end genoeg - vrij toe- lijk. Het is vrijdagmid- I het merendeel van de studenten gaat huis- I en straalt allerminst re ent gedrag uit. Het enige van oproer is waar- aar op foto's, die hangen i groot aanplakbord voor biotheek. De actievoer- lijken trots op hun sub- ve arbeid en schijnen 'e medestudenten duide- willen maken dat er hemel en aarde meer is !t werken aan een eigen e. intensieve bestudering foto's wekt de interesse en student, die pas later grootst mogelijk tegen- n naam wenst te geven. Hij heet Kim Tjong Chol. Nee, nee, hij behoort niet tot de de monstranten. Integendeel, hij is het zelfs niet eens met de acties. Kim is echter wel be reid als tolk op te treden en ons kennis te laten maken met een van de leiders achter de geruchtmakende demonstra ties. Kim leidt ons een gebouw binnen waar op de derde ver dieping de tegen de regering gerichte demonstraties worden uitgebroed. De entourage in de boezem van Zuidkorea's radi calisme is rommelig en onge ordend. Het gangpad is be smeurd met verf, dat wordt gebruikt om spandoeken te be schilderen. Voor de ingang van het kantoortje waar de studentenleider huist, liggen spandoeken slorig op een hoop Eenmaal binnen worden we voorgesteld aan Kang Ho Kuk. De jongeman heeft een vrien delijk uiterlijk, dat verandert zodra hij over zijn idealen ver telt. Druk gesticulerend ver telt hij hoe rot de regering Roh Tae Woo is, terwijl zijn ogen, die schuil gaan achter een bril met zwaar montuur, vuur spu wen. Maar ook de Verenigde Staten en Japan geeft hij een veeg uit de pan. Die landen omringen Zuidkorea ten tijde van de Spelen met oorlogs schepen. Een beter bewijs van regeringsangst voor Noordko- rea is er volgens Kan Ho Kuk niet. En juist dat is wat de de monstrerende studenten het meest dwars zit. Zij verlangen dat president Roh Tae Woo en zijn „trawanten" vrede zoeken met de communistische noor derburen. „Omdat wij één volk zijn", doceert Kang Ho Kuk, die er aan toevoegt dat hij met zijn geestverwanten zal blijven strijden voor hereni ging van de hopeloos verdeel de Korea's. u. w Iedere demonstrant bij de Zuidkoreaanse universiteiten wordt gefotografeerd en bijgeschreven op een zwarte lijst. Wiens naam daar eenmaal op voorkomt, kan een goede baan wel vergeten, weet elke student. FOTO: AP sei in Zuidkorea een van de toonaangevende universitei ten. Wie daar wordt toegela ten, kan een mooie toekomst tegemoet zien. Tenminste, zo lang hij of zij zich maar niet inlaat met demonstraties. „Rondom het universiteitster rein heeft de politie overal ca mera's opgesteld. Iedere de monstrant wordt gefotogra feerd en bijgeschreven op een zwarte lijst. Wiens naam daar eenmaal op voorkomt, kan een goede baan wel vergeten", weet Chang-Ha Rew zeker. „Met bepaalde punten van de demonstranten ben ik het wel eens, maar ik heb niet de moed om deel te nemen aan de acties." Chang-Ha Rew is naar zijn zeggen een van de vele studenten die meer waar de aan hun eigen toekomst hechten. HENK STOUWDAM Tijdens de Olympische Spelen zal wat de studenten op de Yonsei-universiteit betreft geen confrontatie met de poli tie worden gezocht. Althans volgens Kang Ho Kuk, die er opmerkelijk genoeg aan toe voegt dat zijn groepering niets tegen 's werelds grootste sport festijn heeft. Hij zal ook wel uitkijken, omdat de studenten anders alle krediet in eigen land verspelen. Immers, de olympische gedachte maakt van het hopeloos verdeelde Zuidkorea twee weken lang een eensgezind volk. Maar na de Spelen zal Kang Ho Kuk zijn heilzame demonstratie-ar beid voortzetten. Tijdens het sportspektakel zullen zij hoog uit mentale en propagandisti sche acties houden. Wat we ons daar bij moeten voorstel len? Het uitdelen van pamflet ten en dergelijke. „Maar be slist geen bommen en stenen", bezweert de actieleider, die verklaart niet te weten welke plannen op andere universitei ten worden uitgebroed. Na ons afscheid van Kang Ho Kuk ontdekken we in een ka mertje waarvan de deur open staat zeker vijftig met benzine gevulde flessen aie zijn dicht- gepropt met doeken. Dat zijn nu de molotov-cocktails waar mee de studenten de oproerpo litie bestoken. De „bommen" staan opgesteld rond een- ...brandblusapparaat. Ondanks de vredelievende boodschap van Kang Ho Kuk zijn ze klaar voor gebruik! Op de te rugweg worden we in de per fecte metro aangeschoten door Chang-Ha Rew. Hij studeert ook aan de Yonsei-universiteit en is daar trots op. Ondanks de naam van radicalisme is Yon- Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer n, p" peer de Schuymer besluit thans zijn schatten in veiligheid te len. Het is te riskant nog langer met zoveel millioenen aan verder te varen en lang zit hij gebogen over zijn kaarten rk", geschikt eiland te zoeken om zijn schatten te verstop- verkil wekenlang koerst hij in Zuidelijke richting tot eindelijk het aan de einder zichtbaar wordt, dat Peer heeft uitgezocht. Het is een kleine atol. naar het lijkt onbewoond. In een baai laat Peer het anker vallen en daarna worden de schatten in de sloep geladen, waarna Peer met drie mannen naar de wal roeit. Hier zal hij de schatten, die hij op zijn tochten bij elkaar heeft ge roofd, aan de schoot der aarde toevertrouwen. Vogels oorzaak vliegtuigramp in Etiopië ADDIS ABEBA Verstop ping van één van de motoren door een zwerm vogels is de oorzaak van het vliegtuigonge luk waarbij in Etiopië 31 men sen om het leven zijn geko men. Onder de slachtoffers zijn geen buitenlanders. Een Boeing 737 was op een binnen landse vlucht onderweg van Bahar Dar naar de Eritrese stad Asmara. Kort na het op stijgen viel als gevolg van de vogels een motor uit, waarna de piloot probeerde naar het vliegveld van Bahar Dar terug te keren. Hij miste echter de landingsbaan en kwam ernaast terecht waarbij het vliegtuig in twee stukken brak. Het toestel had 104 passagiers aan boord. De orkaan Gilbert had in Mexico geen medelijden met dit schip en kleine apartementengebouw. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) BROWNSVILLE Nog voor het hoogtepunt van de orkaan Gilbert was in Brownsville (VS) al 25 procent van de stroom uit gevallen. Ook het tele foonverkeer naar de stad ondervond toen al grote hinder. In het economisch ver achteropgeraakte Brownsville werd ver wacht dat de helft van de zeer slecht gebouwde hui zen zou worden verwoest of zware schade zou oplo pen. Gistermiddag al werd Gilbert - een van de hevigste orkanen van deze eeuw - voorafgegaan door zware stormen, onweer, stortregens en minstens drie windhozen. De uittocht van de bevolking van de Brownsville en het het ruim 100 kilometer noordelijk gelegen Corpus Christi (250.000 inwoners) was toen nog in volle gang. Meer dan 30 procent van de inwo ners van Brownsville was die per landinwaarts gevlucht, terwijl een kwart van de be volking haar toevlucht had ge zocht in door het stadsbestuur inderhaast ingerichte noodcen- tra. De 15 evacuatiecentra in Corpus Christi waren gisteren rond het middaguur al vol. Het stadsbestuur was op dat ogenblik doende nog 26 nieu we evacuatiecentra op te ze- ten. Niet alleen Brownsville en Corpus Christi, maar ook het 200 km hoger gelegen Gal veston - dat in 1900 door een wervelstorm werd getroffen die 6000 doden eiste - waren veranderd in spooksteden. Rond het middaguur was er nagenoeg geen verkeer meer in die steden. De meeste hui zen en gebouwen waren dicht gespijkerd en gebarricadeerd. De vele honderden kilometers lange toeristeneilanden voor de kust van Texas waren na genoeg geheel verlaten. Spe ciale hulptroepen van de poli tie hielden daar de wacht om plundering te voorkomen. Aangenomen werd dat min stens 200.000 mensen dieper landinwaarts zijn gevlucht en dat vele tienduizenden achter blijvers zich in de evacuatie- en noodcentra bevinden. Bur gemeester Ignatio Garza van Brownsville verklaarde van nacht dat niettemin een groot aantal mensen in hun huizen zijn achtergebleven om te red den wat er te redden valt. Het Amerikaanse leger ontruimde gisteren een aantal basis in het kustgebied en vloog tientallen legervliegtuigen naar verder landinwaarts gelegen vliegvel den over. In de Mexicaanse grensstad Matamoros waren 60 noodcen tra ingericht, waarin een groot deel van de bevolking was ge vlucht. Toen gisteravond be kend werd dat het centrum van de storm vermoedelijk al leen de Mexicaanse kust zou treffen, begaven enkele dui zenden uit het Amerikaanse kustgebied afkomstige vluch- telingen zich, zeer tegen de zin van de plaatelijke autoriteiten, op de terugweg. BAGHDAD De Iraakse havenstad Basra, die tij dens de Golfoorlog zwaar beschadigd is geraakt door Iraanse artillerie- bombardementen, zal worden herbouwd op een andere plaats langs de ri vier de Shatt Al-Arab. Ook andere grenssteden die door de Iraniërs onder vuur zijn genomen zullen op een andere plaats worden herbouwd. Basra werd in 637 gesticht door Kalief Omer Ghaznan, nadat de Arabieren begees terd waren geraakt door het nieuwe islamitische geloof. De stad, die vanwege de vele grachten en kanalen wel „het Venetië van het Mid denoosten" werd genoemd, ligt maar 25 kilometer van de Iraanse grens. Kort na het uitbreken van de Golfoorlog werd de haven van Basra, die de enige zeeuitgang van Iraq vormde, gesloten. De stad zelf is lange tijd doelwit geweest van zware Iraanse offensieven, die ten doel hadden de stad te veroveren om een nieuwe sji'itische staat uit te roepen met Basra als hoofdstad. Voor de oorlog woonden er in Basra 1,5 miljoen mensen, maar vooral tijdens de zware beschietingen hebben tien duizenden elders een goed heenkomen gezocht; na de afkondiging van het bestand in de Golfoorlog beginnen er echter weer inwoners terug te keren. De gouverneur van de stad, Anwar Said Al-Ha- dithi, heeft vorige maand nog gezegd dat de Iraakse re gering 1,5 miljard dinar (on geveer 10 miljard gulden) ter beschikking heeft gesteld voor het herstel van de stad. Het is niet duidelijk of dit herstel van de oude stad nog zal doorgaan nu er kennelijk een nieuw Basra komt Vierde buskaper dood na verhoor MASERU De vierde kaper van een bus pausgangers in Lesotho die woensdag na een schietpartij ongedeerd de bus had verlaten, is onder onopge helderde omstandigheden overleden. Een verslaggever van het onafhankelijke Zuida- frikaanse radiostation Radio 702 ontdekte in het mortuari um van de hoofdstad Maseru het lijk van de vierde kaper met een verbrijzelde kaak en acht wonden in de nek. De ka per had woensdagavond lo pend de bus. verlaten. Hij was de enige van de vier kapers die bij de bevrijding van de gegijzelde buspassagiers door Zuidafrikaanse commando's niet werd gedood. VS overwegen andere escort Golf schepen WASHINGTON De VS overwegen hun beleid ten aanzien van het escorteren vah onder Amerikaanse vlag varende schepen in de Perzi sche Golf binnenkort te wijzi gen. De marine wil dergelijke schepen voortaan binnen een zogeheten „defensieve zone" houden, maar hen niet langer direct begeleiden. (ADVERTENTIE) Mensen in Nood, Memisa, Novib/Gast aanTafel, Het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische Hulp, Terre des Hommes, UNICEF Secretariaat: Hekellaan 6, Den Bosch,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7