!NV-bond biedt V D loonoffer Spanning op Binnenhof loopt hoog op Van den Broek moet nu wel door de knieën Lubbers: „Incident met Voorhoeve is gesloten" Politiek Partij Parlement pa( flNENLAND SaidMOowuwt ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3. nderzoek naar [ï^bchten van -irsoneel zwembaden overhi ïct: hi aat. irie loorgaK Efsai L «"C IEVENINGEN - Het zwembadper- ,e] in de Nederlandse zwembaden ft veel klachten over constante her- hoge temperaturen en de toenemen- hoeveelheid recreatievoorzieningen jbtropisering). De klachten leiden n relatief hoog ziekteverzuim. Or- ties van zwembaden, gemeenten -rsoneel hebben gisteren tijdens leg in Scheveningen besloten de lemen te laten inventariseren door itichting Consument en Veiligheid, ■na zal de overleggroep opnieuw bij komen om de mogelijkheden tot ■gelen te bespreken. Geen vaccinatie van in wild levende zeehonden AMSTERDAM - Een groep van deskundigen uit verschillende Europese landen die vrijdag in Amsterdam in een spoedvergadering bij een waren, zijn tot de conclusie gekomen dat afgezien moet worden van vaccinatie van zie ke zeehonden die in het wild leven. Zij vre zen daarvan nadelige gevolgen voor de ande re, gezonde zeehonden. De deskundigen zul len hun onderzoek naar de oorzaak van de epidemie en de mogelijkheden de ziekte te bestrijden verder voortzetten. Op het ogen blik zijn al meer dan 12.000 zeehonden tijdens de heersende epidemie bezweken. Hoofdagent verkocht gestolen goederen UTRECHT - Een hoofdagent van de gemeentepo litie in Zeist, die maandag is aangehouden, heeft bekend dat hij in de afgelopen tijd tientallen van diefstal afkomstige elektrische en huishoudelijke apparaten heeft verkocht. Hij betrok de apparaten van zijn broer, die deze op bestelling wegnam bij zijn werkgever,aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie Zeist gisteren. De broer is inmid dels aangehouden. De hoofdagent is na zijn voor geleiding op vrije voeten gesteld, maar is in af wachting van schorsing buiten functie gesteld. Volgens de woordvoerder verkocht de hoofdagent ook goederen aan politiemensen. Die zouden ech ter te goeder trouw zijn geweest, aangezien de hoofdagent bij het aanprijzen van zijn waar valse voorwendsels gebruikte. Nieuwe vooropleiding luchtmachtvliegers DEN HAAG/LEIDEN - Schreiner Luchtvaart Groep BV in Leiden gaat in opdracht van het ministerie van defensie de vooropleiding van luchtmachtvliegers en het onderhoud van de betreffende toestellen voor zijn rekening ne men. Deze vooropleiding, die wordt gevestigd op het Nederlandse deel van de vliegbasis Woensdrecht, gaat 1 februari 1989 van start. Door de nieuwe opzet zal het aantal afvallers in de vervolgopleiding voor jachtvliegers in het buitenland naar verwachting met de helft worden teruggebracht, zo verwacht het minis terie van defensie. De opleiding is bovendien goedkoper dan de huidige terwijl de oplei dingscapaciteit wordt vergroot wegens het be staande tekort aan vliegers bij de luchtmacht. laar va 1 d<-R] ie m-' wkk< in alli winkele wijkf keer1 beeld, n maa of vei Maai een niet ECHT - Op voor de dat de directie de Vroom en Drees- i-warenhuizen bereid voorgenomen 950 ge- ingen ontslagen in te "ien, is de Diensten- d CNV bereid zijn le- zonodig een financië- r^ijdrage aan het herstel de warenhuizen te la- leveren. t beti ment Binni zicht ig zaki jzers wielei •ken lelijk in van, k en moe te >ier dit voorstel hoopt de if-bond de impasse in het rleg tussen V D en de ien te doorbreken, aldus iren bestuurder J. Kos. woordvoerder van Vroom Dreesmann meldde giste- dat het idee van de CNV- i nog wordt bestudeerd. D en de bonden voeren dag opnieuw overleg over eorganisatie. )ienstenbond FNV gaat de ende week zijn leden Iplegen over het stellen van een ultimatum en het voe ren van acties en stakingen in de vestigingen van Vroom en Dreesmann. Gisteren hebben Vroom en Dreesmann en de Dienstenbond FNV vergeefs geprobeerd tot een vergelijk te komen over de gedwongen ontslagen. Na ampel overleg bleek V en D niet bereid tot concretere toezeggingen. Papi De Dienstenbond FNV heeft het CNV-voorstel onmiddellijk van de hand gewezen. „Wij zien hier geen enkel heil in. Dit voorstel, is absoluut niet serieus te nemen", aldus de woordvoerder van de Diens tenbond FNV. Ook de Unie BLHP stelt dat een „loonof fer" niet aan de orde is. „Bij reorganisaties moeten werkne mers toch al inleveren. De re kening wordt meestal tijdens de cao-onderhandelingen ge- Kresenteerd, bijvoorbeeld een ogere vut-premie. Bovendien, de 950 ontslagen zijn een theo retisch gegeven. Niemand weet om welke arbeidsplaat sen of functies het gaat. Ik ga niet inleveren voor papieren ontslagen", aldus Unie-be stuurder G. Wagenaer. Veto „Je moet bereid zijn alles ter discussie te stellen, dus ook het salaris. Als er een aantoonbare noodzaak is voor een financië le bijdrage van de werkne mers, willen we daar geen ab soluut veto over uitspreken", aldus bestuurder Kos. CNV vindt overigens dat ook het moederbedrijf Vendex in de buidel zal moeten tasten. Het brengen van een loonoffer terwille van het voortbestaan van een onderneming is op zichzelf niet nieuw. Zo lever den de werknemers van de Bijenkorf-warenhuizen vijf jaar geleden 3,8 procent van hun loon in om de Bijenkorf er bovenop te helpen. "Wetenschappers «telden loorbraak :onne-energie ^^^JONN - Een groep West- J HBuitse wetenschappers en j ^Mmgenieurs zegt het „Ei ■Vhs Columbus" te hebben IHHpvonden waardoor zon- ne-energie economisch ge likt kan gaan worden, hebben een soort „zon- ie-kweekreactor" ontwik- reld met gebruik van zonnig nagnesium en waterstof, elders v waardoor zonlicht kan al in di rorden omgezet in 70 tot i reger 0 procent nuttige energie Wagteit de vorm van elektrici- g e eit, warmte of koude. fitgangspunt was de ont- ekking van een zeer terk reagerende magnesi- 1 imverbinding die water- tof als een spons kan op- uigen waarbij warmte 'ordt afgegeven tot een emperatuur van 500 gra- en celsius. Die reactie an ook worden omge- eerd, waarbij het water- tof wordt losgemaakt van et magnesium. Iet systeem bestaat uit wee reactievaten met aarin waterstof en de ïagnesiumverbinding. Vaar de twee stoffen 'orden samengevoegd, ntstaat warmte die met ehulp van een dynamo an worden omgezet in lektriciteit. Door middel an een zonnespiegel die e stralen concentreert op en vast brandpunt, kan e warmte worden opge- 'ekt die nodig is om de eide stoffen te scheiden. )e reactiecyclus is volle- ig schoon, omdat er geen rondstoffen verbruikt 'orden en er geen afval- toffen vrijkomen, let een kleine reactor in Ie tuin zou een gezin al in ien groot deel van de ei- |en energiebehoefte kun- ïen voorzien. Maar ook rote energiecentrales cunnen op het principe verken. Het zal ongeveer 'ijf jaar zal duren voor de deine energiecentrale 'oor privégebruik in pro- iuktie genomen kan 'orden. Bij een produktie IT 'an 10.000 apparaten per aar zou de kostprijs voor ien kilowattuur stroom >ngeveer 15 pfennig be- kagen, vergeleken met 2 ^nark op dit moment. «SDAGIf Klimkasteel Prinses Juliana geeft de kinderen een hand op het door haar geschonken schenk werd aangeboden voor het 75-jarig jubileum van een kindercrèche ir klimkasteel. Het ge- i Maastricht. FOTO ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - In CDA- kring gelooft men overi gens niet dat iemand een crisis wil. De inzet van zo wel het kabinet als van de fractieleiders De Vries (CDA) en Voorhoeve (VVD) is „eruit vte ko men". Maar nu de Kamer en een belangrijk minister als Van den Broek voor alsnog frontaal tegenover elkaar staan, is er zeker kans op een „bedrijfson geval", aldus een CDA'er. „Eén verkeerd woord kan zoiets al doen ontstaan", aldus deze zegsman. Dat de spanning op het Bin nenhof hoog oploopt, blijkt ook uit het feit dat de vacatu res in het kabinet, ontstaan door het aftreden van VVD- minister Van Eekelen (Defen sie) en CDA-staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken), pas zullen worden vervuld als het kabinet het ka merdebat zonder kleerscheu ren is doorgekomen. Lubbers heeft dit met de fractieleiders Voorhoeve (VVD) en De Vries (CDA) afgesproken, zei hij op zijn wekelijkse persconferen tie. „We hebben inderdaad de zer dagen wel wat anders aan ons hoofd dan het opvullen van vacatures," bevestigde Voorhoeve gisteren. Naar verluidt zouden ook de kandidaten voor de vacante kabinetsposten de wens heb ben geuit eerst het paspoortde bat af te wachten alvorens de finitief 'ja' te zeggen. Als het debat op donderdag wel goed afloopt, zullen waarschijnlijk daags daarna de nieuwe be windslieden worden benoemd. Opvolgers Overigens is nog altijd niet be kend wie de eventuele opvol gers van Van Eekelen en Van der Linden zijn. In VVD-krin- gen wordt verteld dat mr. J. De Hoop Scheffer (Nederlands ambassadeur bij de Navo in Brussel), die tot nu toe als grootste kanshebber voor De fensie werd gezien, definitief voor de eer heeft bedankt. Men voorspelt dat de kandi daat met wie Voorhoeve nu in bespreking is, 'een verrassing' zal zijn. Wat de opvolging van Van der Linden betreft is al leen bekend dat CDA-fractie- leider De Vries de Europarle mentariër drs. J.J.M. Penders heeft gepolst. Dubbel feest IE KNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Lubbers beschouwt het ruzietje dat woensdaga vond tussen hem en VVD- fractieleider Voorhoeve ontstond als afgedaan. „Ik heb de dag erna een uit voerige brief van de heer Voorhoeve ontvangen, waarin hij zijn visie nog eens uiteenzet. Dat vind ik chic van hem en ik heb hem er dan ook voor be dankt", zei Lubbers giste ren op zijn wekelijkse persconferentie. breedvoerig diens politieke in tegriteit in de paspoort-affaire Linden onvermeld gelaten. Ten onrechte, vond Lubbers. Tijdens het kamerdebat over de staatssecretaris wreef Lub bers Voorhoeve aan dat deze één van degenen was geweest die een „geur van oneerlijk heid" rond Van der Linden had doen ontstaan. De VVD-voorman bleek pijn lijk verrast door de aanval van de premier en trachtte in alle toonaarden duidelijk te maken dat hij de integriteit van Van der Linden nimmer in twijfel had getrokken. •penlijk e zaak. „Ik ben blij", aldus Lubbers, „dat er in de I is gedebatteerd over de Ik voelde niets voor een per soonlijk gesprek met de heer Voorhoeve, want ik was van mening dat die kwestie in een discussie in de Kamer uit de wereld moest worden gehol pen, zodat het vastgelegd zou worden in de parlementaire geschiedenis. Dat is uiteinde lijk ook gebeurd. Het incident is daarmee wat mij betreft ge sloten". PLO: niets te maken met dreigbrieven DEN HAAG - De vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie in Nederland, Afif Safieh, heeft gisteravond de suggestie krachtig van de hand gewezen als zou de Palestijnse nationale beweging iets te maken hebben met de dreigbrieven die Nederlandse firma's hebben ontvangen. Ten minste een der tigtal Nederlandse bedrijven is gesommeerd een bedrag van 50.000 dollar te zenden naar het Palestijnse kamp Ain Helweh, bij de Libanese stad Sidon. Safieh meent dat „Israëlische krach ten, die willen dat Israël zijn „onmenselijke" bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook voortzet, wanhopig pogen om de Palestijnse zaak in discrediet te brengen". Zij doen dit in een periode waarin „de Palestijnse nationale aspiraties toenemende sympathie en solidariteit ontmoeten, en waarin de vredesdiplomatie van de PLO, in Nederland en Europa steeds meer steun ontvangt". ANWB vindt spreiding Krokusvakantie urgent DEN HAAG - De ANWB vindt spreiding van de Krokusvakantie urgent, zowel in ei gen land als internationaal. Komend jaar gaan al meer dan 1,2 miljoen Nederlanders op wintersport van wie meer dan 500.000 tij dens de Krokusvakantie als ook veel West duitsers met wintersportvakantie gaan. Dat zal weer een geweldige druk op de toegangs wegen geven, aldus de bond die er verder op wijst dat 75 procent van de wintersportva kantiegangers met eigen auto reist (20 pro cent gaat met de bus en 5 procent met de v trein). Oostenrijk heeft zijn voorjaarsvakan tie al verplaatst. Een voorbeeld dat ook ande re Europese landen kunnen volgen, zo meent de ANWB. Verder kan de wintersportvakan tie ook heel goed later (in maart) worden doorgebracht en bij voorbeeld in hogeren en minder druk bezochte wintersportgebieden. De prijzen in de wintersportoorden zijn na genoeg gelijk gebleven maar de liftpassen zijn - behalve in Zwitserland - overal duur der. DEN HAAG Zoals Bert de Vries te pas en te onpas heeft gezegd, was de CDA-fractie be reid geweest René van der Linden zijn eigen verdediging te laten voeren in het volgende week fe houden pas poortdebat met de rege ring. De Vries kwam daarmee tegemoet aan de wens van de staatsse cretaris zelf maar toch vooral ook aan die van minister Van den Broek. Deze gedroeg zich zoals een leeuwin wanneer zij haar welp bedreigd ziet. Die houding heeft over het algemeen waardering ge oogst. De voormalige PvdA- politicus mr. F.J. Kranen burg, die door de VARA van stal was gehaald om te ver tellen hoe hij als staatssecre taris van oorlog in 1958 het bos in was gestuurd (vanwe ge de „helmenaffaire"), prees de loyaliteit van Van den Broek hemelhoog. Hij vergeleek die houding met die van zijn eigen minister Staf (CHU). „Die liet mij on middellijk vallen als een baksteen". Kranenburg is overigens het levende bewijs dat een fron tale botsing met het parle ment geen dodelijke gevol gen behoeft te hebben voor een politicus. Net als Van der Linden werd Kranen burg gesteund door zijn ei gen partij. Zo keerde hij na een half jaar („waarin ik heerlijk alle boeken heb kunnen lezen waarvoor ik al die jaren geen tijd had ge had' alweer terug op het Binnenhof. Hij werd lid van de Tweede Kamer en aantal jaren later benoemde de ko ningin hem tot haar com missaris in de belangrijke provincie Noord-Holland. Maar alle lof van de nu be jaarde Kranenburg is nog geen bewijs dat de houding van minister Van den Broek alleen werd ingegeven door „moederlijke" gevoelens. In gewijden zeggen dat Hans ook zeer egoïstische motie ven had om René de hand boven het hoofd te houden. Zolang Van der Linden op zijn post zat, richtten de schijnwerpers van de kritiek blijven. Aanspreker Als bewijs voor die stelling worden twee argumenten aangevoerd. Ten eerste: toen het er echt op aan kwam, liet ook deze minister zijn staatssecretaris vallen als een baksteen. Dat gebeurde nadat premier Lubbers hem gewaarschuwd had dat ook hij vervangen zou worden, als hij zich bleef verzetten tegen het vertrek van Van der Linden. Van den Broek bleek zelfs bereid de rol van aanspreker te vervullen. In een gesprek onder vier ogen vertelde hij Van der Linden dat er een (voorlopig) einde was gekomen aan zijn poli tieke leven. Vervolgens ontkende de mi nister voor de tv-camera's glashard dat hij had ge dreigd zelf ook af te treden als het parlement het lef zou hebben zijn staatssecretaris naar huis te sturen. Nee hoor, dat was echt een ver keerde indruk van de pers geweest. Hij, Van den Broek, had alleen maar gewezen op de voortreffelijke kwalitei ten en de formidabele inzet van zijn jongere partijgenoot, vooral als het ging om de eenwording van Europa. Het tweede argument van degenen die zeggen dat de minister niet zo altruïstisch is als hij zich voordoet, is te vinden in het rapport van de enquêtecommissie. Het zijn niet alleen de „beide staats secretarissen", zoals Van Eekelen en Van der Linden momenteel op het Binnen hof worden aangeduid, die van langs. Ja, zo ongenadig dat men zich kan indenken dat hij het prettig vond dat de publieke opinie na het af treden van Van Eekelen en- lcel geïnteresseerd was in de vraag of het paspoort-mon ster in Van der Linden een tweede slachtoffer zou ma ken. Andere passages Maar nu dit inderdaad is ge beurd en ook de boosheid van het CDA-Limburg geen nieuws meer vormt, krijgen ook andere passages in het enquêterapport de aandacht die zij zeker verdienen. Wat te denken van bijvoorbeeld het „stadhouderloze tijd perk"? Met deze term om schrijft het commissielid Engwirda (D66) de periode die loopt van februari 1984 tot juli 1985. Van Eekelen verklaarde in zijn openbare verhoor dat zijn verantwoordelijkheid voor het paspoortproject niet. eerder begon dan medio 1985. Van den Broek daar entegen zei dat Van Eekelen al ruim anderhalf jaar eerder met de kwestie was belast. Een uiterst belangrijk verschil van mening. Im mers, in 1984 sloot Buiten landse Zaken het contract met KEP, op grond waarvan Elba-directeur Wil Baard de staat tot op de dag van van daag in een onverbrekelijke houdgreep heeft. „Knap, hè, van zo'n klein drukkertje!", grijnslachte Baard in zijn verhoor voor de commissie. Hij genóót ervan dat hij voor een miljoenenpubliek kon vertellen hoe hij als „vrije jongen" al die ambtenaren en politici bij de neus had genomen. De enquêtecommissie heeft niet kunnen vaststellen wie er gelijk had. Van Eekelen of Van den Broek. Maar dat pleit de CDA-minister geenszins vrij. Hij is name lijk verantwoordelijk voor het feit dat gedurende vijf tien maanden een schemer toestand heerste op Buiten landse Zaken. Het behoort immers tot de plichten van een minister de portefeuille van zijn staatssecretaris te omschrijven. Aangezien ner gens zwart op wit staat dat Van Eekelen in de betref fende periode de paspoorten deed, is Van den Broek de eerst verantwoordelijke be windsman voor alles wat er in die fase fout ging in deze zaak. Ook op hem slaat dus het verwijt dat er op zijn depar tement lange tijd „geen we zenlijke interesse" heeft be staan voor de paspoortpro- blematiek. „Op beslissende momenten wist men op Bui tenlandse Zaken niet wét men wilde, met wié men het wilde, hóé men het wilde en hoe controle en bijsturing van het proces zouden kun nen plaatsvinden", aldus het VVD-kamerlid Franssen deze week in het debat met de enquêtecommissie. En omdat er ook nu nog geen zekerheid is dat het KEP- paspoort voldoende fraude bestendig is en voor de afge sproken prijs geleverd kan worden, vroeg Franssen zich af of de leiding van het pas poortproject niet beter aan een ander departement ge geven zou kunnen worden. Conflict De VVD-woordvoerder be loofde het antwoord op die vraag te zullen geven in de gedachtenwisseling met de regering. Vooral om die re den verwacht men in de wandelgangen dat het pas poortdebat het belangrijkste politieke gevecht van deze kabinetsperiode zal worden. Weinigen geloven nog dat Van den Broek uit is op een conflict over de integriteit van René van der Linden. Per slot heeft premier Lub bers daarover al het een en ander gezegd in zijn derde openlijke ruzie („schaamte loos, meneer de voorzitter") met VVD-fractieleider Voorhoeve. Maar Van den Broek zal er nooit mee instemmen dat de Kamer hem de paspoorten afpakt. „Daar is hij veel te trots en te ijdel voor", zegt een partijgenoot. Volgens deze zegsman heeft Van den Broek echter maar één mo gelijkheid om het snel nade rende onheil af te wenden: hij moet schuld bekennen aan de op zijn departement gemaakte fouten en deze herstellen door een „funda menteel ander paspoort be leid" te gaan voeren, zoals PvdA-woordvoerder Meijer het uitdrukte. In het CDA verwacht men dat Van den Broek deze wensen alleen zal inwilligen als Lubbers hem opnieuw voor het blok zet. Gezien het belang dat de premier hecht aan het voort bestaan van zijn kabinet, be hoeft daaraan echter niet te worden getwijfeld. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3