Werkgevers en hervormden in de clinch over Zuidafrika £eicUc6oina^ Jeugdig GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld BRIEVEN EN VERWIJTEN OVER EN WEER Aartsbisdom Utrecht: sabbatverlof voor pastores Toezichthouders weer Ceidoe Gouocmt ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAC fjN VERLAGING VUT-LEEFHJD GEREFORMEERDE PREDIKANTEN LEUSDEN Gereformeerde predikanten kunnen met ingang van 1 januari volgend jaar reeds op 61-jarige leeftijd vervroegd uittreden. Dat heeft het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de gereformeerde synode Leusden besloten. De VUT-leeftijd lag sinds begin vorig jaar op 62 jaar. De gereformeerde kerken kennen sinds 1 januari 1984 een VUT-regeling voor predikanten. De leeftijd, waarop zij van de regeling gebruik konden maken, werd toen op 63 jaar gesteld. Aanvankelijk werd van de regeling maar weinig gebruik ge maakt, maar nu treedt ongeveer 40 procent van de in aanmer king predikanten vevroegd uit. door Marinut van der Berg Werken in de gezondheidszorg is geconfronteerd worden met leven en dood; met de meezuigende kracht van efficiënt werken, ten koste vaak van de ontmoetingen met de ander. Juist op grenzen, leer je het leven kennen, leer je God kennen. Deze zinnen komen niet uit 'n geleerd boek of een dik rapport, maar uit een van de brieven die ik krijg. Het gaat hier om een brief van een jonge vrouw die werkzaam is in de gezondheidszorg en onder meer stage heeft gelopen in een bejaardencentrum. Zelden zag ik het dagelijkse dilemma van verzorgenden en verplegenden in de gezondheidszorg zo kernachtig onder woorden gebracht. Deze brief is een van de brieven die ik regelmatig ontvang van vooral jonge mensen naar aanleiding van mijn boekjes: „Zorgen als beroep" en „Zorgverleners aan de grens". Deze brieven geven me inzicht in de beroepservaring en de beroepsbeleveing van jongeren die werkzaam zijn in verpleeghuizen, verzorgingshuizen, ziekenhuizen en psychiatrische centra. Deze brieven geven me ook een groot gevoel van respect en hoop in deze jongeren. Hoewel er veel gezegd wordt: „Het is tegenwoordig maar een beroep, ze doen het voor het geld en geen roeping meer", deel ik deze mening niet als algemene mening. Natuurlijk weet ik ook voldoende over tekortkomingen, bewuste en nog vaker onbewuste machtsuitoefening, onheuse en ongevoelige bejegeningen, slordigheden en onpersoonlijke routine. Die is er zeker ook, maar er is meer. Er is ook inzet, hartelijkheid, gevoel voor de ander, de bereidheid om een stukje met de ander mee te gaan. En niet alleen in de tehuizen, maar ook in gezinsverzorging en wijkzorg werken mensen, jongeren en ouderen, met een gouden hart. Maar veel van deze mensen met een gouden hart, worstelen met het dilemma waarover de briefschrijfster bericht. De druk op hen is in de afgelopen jaren ernstig toegenomen. Zoals het heet: „Minder handen moeten meer doen in kortere tijd". Dat dwingt tot de keuze tussen „efficiëncy en aandacht voor de ander". Ik wil niet ontkennen dat er in de zorgverlening niet gesproken moet worden over efficiënt werken. Er is veel te zeggen over zorgopvatting en de verschuiving die hier mogelijk is zonder dat ze ten koste gaat van de persoon die zorg behoeft. Efficiënt werken en aandacht voor de ander hoeven geen tegenstellingen te zijn. Ik weet ook van vluchten in het argument: „Geen tijd". Soms gaat het meer om interesse, attentheid dan om tijd. Al deze mooie overwegingen moeten wel in de praktijk vertaald worden en die praktijk is vaak weerbarstiger dan mooie theorie. De brieven van verzorgenden stemmen tot serieuze bezinning. Deze brieven en persoonlijke kontakten in cursussen zijn voor mij een uitnodiging tot een zorgvuldige stellingname. Als ik lees hoe een lid (D66) van Provinciale Staten van Overijssel zegt zich „ernstig zorgen te maken over „het ontzettend jonge personeel" dat momenteel in de verzorgingstehuizen van Overijssel zou werken en bovendien zegt „bang te zijn dat er veel niet adequaat zijn opgeleid" dan vraag ik me waarop dat is gebaseerd en of die woordvoerder wel voldoende beseft dat de politiek heel wat zachte boter op haar hoofd heeft. De bezuinigingskeuzes worden in de politiek gemaakt en ze wordt afgewenteld op onder meer jonge zorgverleners en mantelzorgers, familieleden. Ik hoop dat de politiek ook eens echte zorg om het jonge personeel krijgt. Koreaans bijbelgenootschap deelt bijbelteksten uit Seoel Het Zuidkoreaanse bijbelgenootschap zal tijdens de Olympische Spelen twee miljoen boekjes met bijbelteksten kos teloos verspreiden onder sportlieden en toeschouwers. Even eens heeft het bijbelgenootschap 50.000 exemplaren van het Nieuwe Testament (plus Psalmen) beschikbaar voor de bezoe kers van het grootse evenement. De bijbelteksten worden in acht talen aangeboden. In het En gels, Frans, Spaans, Russisch, Chinees, Japans, Arabisch en Koreaans kunnen sporters en bezoekers de bedoeling van het bijbelgenootschap lezen: „Wij hopen dat iedereen een kind van God wordt", aldus het voorwoord. De boekjes zijn voorzien van het embleem van de Olympische Spelen en bevatten naast een aantal geselecteerde bijbelteksten tien foto's. Wanneer het gevaar voorbij is, wordt de heilige bespot Italiaans spreekwoord LEIDSCHENDAM Tussen het moderamen (bestuur) van de Neder landse Hervormde Kerk en de werkgeversorgani saties NCW en VNO is een felle (woorden)strijd ontstaan over wel of niet kerkelijke afkeuring van geweld in de strijd tegen de apartheid in Zuidafri ka en de verantwoorde lijkheid van bedrijven ten aanzien van apart heid. Het begon met een verzoek van de werkgevers aan de Hervormde Kerk om zich uit te spheken over gewelddadi ge acties tegen bedrijven met belangen in Zuidafrika. Het moderamen van de hervorm de synode sprak zijn verba zing uit over dat verzoek: „De Nederlandse Hervormde Kerk voert al jaren op legale wijze actie tegen het apart heidssysteem. Daarbij be hoort geen sympathie voor groeperingen die in onze sa menleving langs illegale wij ze met toepassing van ge weld hetzelfde doel na streven", aldus het modera men in een brief aan beide werkgeversorganisaties. De beide werkgeversorgani saties hadden voorts duidelijk gemaakt geen heil te zien in het terugtrekken van inves teringen uit Zuidafrika, om dat de door de hervormde kerk genoemde „signaalwer king van desinvestering, voorzover deze al optreedt, slechts een eenmalig effect heeft". Het synodebestuur drong er in zijn brief op aan dat de werkgeversorganisaties dat standpunt heroverwegen. Daarvoor zijn vier ontwikke lingen aan te wijzen: Uit re cente opiniepeilingen blijkt dat steeds meer zwarte Zuid- afrikanen voorstander zijn van economische sancties te gen het apartheidsbewind. Ten tweede neemt het syno debestuur bij de Zuidafri- kaanse overheid een toene mende neiging tot repressie Voorbeeld van geweld tegen bedrijven met belangen in Zuidafrika: brandstichting in Sheel-benzinestation FOTO: ANP wa^r. Er zijn wetsvoorstellen ingediend die zwarten in de praktijk nog meer beperken in hun politieke actie- en protestmogelijkheden. Een derde ontwikkeling is de „ernstige en zeer moeilijke" discussie in kerkelijke kring over de legitimiteit van de Zuidafrikaanse overheid. De beide werkgeversorganisaties moeten zich afvragen of zij het apartheidsregime nog als rechtmatige vertegenwoordi ging van de Zuidafrikaanse bevolking beschouwen. Een laatste ontwikkeling die de werkgevers aan het denken zou moeten zetten, is dat op internationaal vlak de nei ging toeneemt om hardere maatregelen tegen het apart heidsregime moreel goed te keuren. De werkgeversorganisaties noemden in hun brief het te rugtrekken van de investe ringen uit Zuidafrika geen effectief pressiemiddel. Het moderamen bestreed dat. Uit een onderzoek van het Duit se Starnberger Institut bleek vorig jaar dat het westerse bedrijfsleven een centrale be tekenis heeft voor de Zuida frikaanse economie en dat stopzetting van de leveran ties door het westen van hoogwaardige produkten en technologie de Zuidafrikaan se economie gevoelig zal tref fen. Het argument dat desinveste ren massale werkloosheid onder zwarten zal veroorza ken wordt in het Duitse on derzoek weerlegd met het ar gument dat er na al vier tot zes miljoen werklozen zijn door het kapitaalintensieve karakter van de apartheidse conomie en de gerichtheid van deze economie op de blanke minderheid. In een reactie op de brief van het moderamen zei mr. R. Chorus, hoofd buitenland van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW), dat „de Hervormde Kerk er zich wel erg gemak kelijk van afmaakt. Wij heb ben nooit mogen ontdekken dat zij gewelddadige acties te gen bedrijven met belangen in Zuidafrika afkeurt. Waar om richt zij zich wel tot het publiek over het terugtrek ken van investeringen uit Zuidafrika en laat zij niets van zich horen, als bij voor beeld Makro-vestigingen in brand worden gestoken?". Het NCW. blijft het standpunt van het synodebestuur afwij zen dat alle buitenlandse in vesteringen uit Zuidafrika moeten worden teruggetrok-4 ken. De vier ontwikkelingen die tot een herziening van het NCW-standpunt zouden moeten leiden, hebben Cho rus niet overtuigd. Grote groepen zwarten, zoals de In- katha-beweging van Gatsha Buthelezi, blijven een econo mische boycot van Zuidafri ka afwijzen. Zwarte werkne mers van buitenlandse be drijven in Zuidafrika hebben bovendien nooit gezegd dat de bedrijven moeten worden gesloten. Het lijkt erop dat oproepen tot een economi sche boycot van Zuidafrika altijd komen van mensen „die zelf niet behoeven te bloeden", aldus Chorus. De legitimiteit van de Zuida frikaanse regering zal door het bedrijfsleven niet ter dis cussie worden gesteld, zo meent Chorus. Het volgt de regels van het internationaal recht en die zeggen dat het huidige bewind legitiem is. Van een verharding van de houding van de internationa le gemeenschap tegenover de apartheid heeft althans het NCW niets gemerkt. Het VNO wilde geen com mentaar op de brief geven. Het bestuur zal zich schrifte lijk tot het hervormde syno debestuur wenden. Paus valt van podium tijdens bizarre mis MBABANE Tijdens een van de meest bi zarre missen van al zijn buitenlandse rei zen heeft paus Johan nes Paulus II gisteren de jonge koning Mswati III van Swazi land, die vier vrouwen heeft, met zoveel woorden voorgehou den dat een man er volgens God slechts één vrouw op na mag houden. Krijgers met speren en commando's met machinegewerenn voerden de paus een voetbalstadion binnen, waar de kerkvorst eerst de verkeerde kant op werd gestuurd en vervolgens van een podium viel, zonder zich overigens te beze ren. Boven het altaar, waarop een kruis, speer, schild en krijgs- bijl broederlijk bijeen stonden, stak een to ren uit waarin een sol daat met geweer en verrekijker de wacht hield. De paus vertrok later naar Mozambi que, het laatste land tijdens zijn tiendaagse bezoek aan Zuidelijk Afrika. De paus tijdens de begroetingsceremonie op het vliegveld in Mbabani, Swaziland. UTRECHT Het aartsbis dom Utrecht gaat de komen de vijf jaar experimenteren met een regeling die de priesters en pastorale werk- (st)ers in staat stelt regelma tig een „sabbatperiode" te houden. Door de toenemende werk druk komen veel pastores er niet aan toe een tijdje verlof te nemen, wat ten koste gaat van hun gezondheid, arbeids vreugde en de kwaliteit van hun werk. De sabbatperiode zou mini maal een maand en maxi maal drie maanden kunnen duren. De commissie die de regeling heeft ontworpen, noemt als voorbeelden van een „sabbatprogramma": het volgen van trainingen of stu dieprogramma's in binnen- en buitenland, verblijf in een klooster, werken in een te huis voor gehandicapten of een bedevaart. Het zal volgens de commissie afhangen van de medewer king van collega-pastores en parochiebesturen of de sab bat-periode ingeburgerd raakt. Zij ziet het verlof niet als een privé zaak, omdat het aan het hele pastoraat ten goede moet komen. Daarom wordt ook gepleit voor een dekenale aanpak. Binnen het dekenaat moeten afspraken worden gemaakt over de vraag wie in welke tijd een sabbatperiode kan houden en wie de tijdelijk afwezige pas tor vervangt. De Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het aartsbisdom is blij met het experiment, zo laat voorzitter drs. A. Zandbelt weten. Geen radio- en tv-opnamen van synode in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft de in Oost-Berlijn geaccrediteerde corres pondenten van de Westduitse radio en televisie verboden tij dens de zittingen van de synode van de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR beeld- en geluidsopnamen te maken. Dat hebben de bureaus van de ARD en het ZDF in Oost-Ber lijn bevestigd. Vertegenwoordigers van het Oostduitse minis terie van buitenlandse zaken hebben gezegd dat de corres pondenten wel aan de openbare zittingen van de synode mo gen deelnemen, maar dat zij geen opnamen mogen maken. Het is voor het eerst dat de autoriteiten de verslaggeving van de plenaire zittingen van de synode belemmeren. Waarne mers in Oost-Berlijn legden er de nadruk ojydat de maatregel van het ministerie ingaat tegen de in de gTondwet veranker de scheiding van kerk en staat. Bovendien heeft de Oostduit se partijleider Erich Honecker tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek vorig jaar beloofd dat Westduitse journalisten „op de grootst mogelijke ondersteuning" in zijn land zouden kunnen rekenen. De synode van de Bond van Evangelische Kerken is gisteren in de Opstandingskerk in Dessau geopend. Tot de onderwer pen waarover de 60 vertegenwoordigers van alle acht evange lische provinciale kerken in de DDR zich zullen beraden, be hoort de censuur door de staat van de kerkelijke weekbladen. "ITS01 WEVEI eel in ft veel •PV hoeve j_/e vier grote steden willen steun van de rijksoverhe gubtrc een nieuw en vermoedelijk veelbelovend project: he|een re ten van jeugdige werklozen voor toezicht op straat. Ei isaties sterdams initiatief, maar uiterst welkom in de drie zu den Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Als het doorga; jgmei werk in voor 750 jongeren. fctichtii ■na za Toezichthouders in de wijken zouden op st« ellende kunnen voorkomen. De VIC's in de trams -1 zelfde dienstverlenende taak - hebben immers ini hun nut bewezen. Het openbaar vervoer in de stad ge meer een gevoel van onveiligheid aan passagiers en t stuurders. De taak van de VIC's is beperkt maar in zi ventieve werking effectief. DAAROM mag ook worden verwacht dat het inzett jongeren op straat kan meehelpen dat straten en wijki baarder worden. In Amsterdam hoopt het gemeentej te bereiken dat voetgangergebieden geen last hebl parkerende auto's, dat aan het publiek op straat infl wordt gegeven en dat kleine criminaliteit wordt vooi of althans gesignaleerd. Want de jonge toezichthoudi gen weliswaar geen opsporingsbevoegdheid, maar v« aanwezigheid en de mogelijkheid dat de hulp van de^EG wordt ingeroepen gaat al een preventieve werking i Al vaker is gewaarschuwd voor de vorming van all< pseudo-politiekorpsen. In veel bedrijven en winkele voc treden beveiligingsdiensten op, in onveilige wijkmngei meermalen burgerwachten aangetreden, parkeerwjlken verschijnen met enige regelmaat in het straatbeeld, id Cl staat behoefte aan meer openbare controle in een maat zon pij waarin de rijkdom op straat ligt en armoe of verfajdic sommige mensen tot wanhoopsdaden aanzet. Maan de 1 evenveel behoefte aan duidelijkheid over verantwooi) leve heden. Het is de moeite waard de toezichthouders een j le baan te geven, maar politiewerk behoort daar niet ode ch bon VOOR Den Haag is er nog een complicatie. Dat betrejden een deel de financiële kant van de zaak. Meedoen plan hangt af van rijkssubsidie, luidt het commentaL^00! gemeentezijde, alsof daarmee alles gezegd is. Binnen dat Zaken heeft trouwens al subsidie in het vooruitzicht d Belangrijker is evenwel dat Den Haag zelf bezig is nl D e project van buurtpreventie in twee wijken, waarvoor* die is aangevraagd bij het ministerie van sociale zake) gend jaar gaan toezichthouders de straat op: ambtenaijF1^ gemeentewerken, welzijnswerkers en onderwijzers Wpiegi bij het project betrokken. Nu hoeft het ene plan het andere niet in de wielen| den. Een twee-sporenbeleid kan heilzaam werken plannen op elkaar worden afgestemd. Aantrekkelijk i Amsterdamse plan is in elk geval het inschakelen va ren die in ruil voor hun uitkering ook van werk en woordelijkheden worden voorzien. Daartegen moete^ drempels worden aangebracht. Veel bewolking ne-em 3 brui! ti !ij h DE BILT (KNMI) - Ook van daag veel bewolking en af en toe regen of motregen. Dit weer wordt veroorzaakt door een storing die voor een groot deel om het hogedrukgebied ten westen van Ierland heen gedraaid is. In de bij ons noor delijke stroming trekt deze storing met een dikke laag be wolking wel verder naar het zuiden maar er is slechts een kleine vordering in oostelijke richting. Morgen, als het hoge drukgebied wat dichter bij ons in de buurt komt, krijgen we af en toe de zon te zien maar blijft de temperatuur wederom onder de 20 graden steken. Omdat er komende nacht nog steeds veel bewolking zal zijn, wordt het opnieuw niet koud, de minimumtemperatuur ligt rond de 11 graden. Morgen en komende dagen: wolkenvel den maar na morgen meer zon. Overwegend droog. Enige stijging van de middagtempe- ratuur. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: ZuidScandina vië: In de westelijke kustgebieden af en toe regen of motregen, ten oosten van de noorse bergen af en toe zon. Middagtemperatuur van 14 graden langs de westkusten tot 18 graden plaatselijk meer naar het oosten. Britse eilanden In het noordwesten bewolkt en af en toe regen of motregen. Elders droog en vooral in het zuiden en in zuid- Ierland zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 20 in zuidoost-Engeland en oost-Schot- Denemarken, noordwest-Duitsland Wolkenvelden, soms wat regen of motregen. Middagtemperatuur rond 17 graden graden in het noorden t in zuidwest-Spanje en Portii ie-kw Italië, Griekenland, Joego In noord-Italié vrij zonnig nog een enkele bui, elders v raarfl lijk bewolkt en vooral in dl Kirde avond plaatselijk regen 0 pre u-Middagtem en 28 grade w eersbuien. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Rotterdam Klaganfurt Kopenhsgsn Las Palmas Casablanca onbaw. Damascus onbew. Los Angeles zw. bow. New York zw. bew. New Orleans regenbui Paramaribo halt bew. Palm Beach onbew. Pretoria onbew. Rio da Janeiro regen San Francisco onbew. Sao Paolo motrgn Singapore zw. bew. Tokyo regenbui Rest-Duitsland, noordoost-Frankrijk Veel bewolking. Plaatselijk wat re gen of motregen en hier en daar mist. Op maandag droog en plaatse lijk meer zon. Middagtemperatuur rond 17 graden, maandag plaatselijk hoger. Rest van Frankrijk Eerst vooral in het westen, maandag ook elders overwegend zonnig. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Alpengebied Aan de noordzijde op zondag nog veel bewolking; aan de zuidkant van de Alpen echter vrij zonnig maar meer naar het oosten ook een lokale bui. Maandag overwegend zonnig. Middagtemperatuur in het laagland en in ae dalen in het noorden tot 18 graden, aan de zuidzijde tot 23 gra den. Maandag overal wat warmer. GRATIS ELKE WOENSDAG I Bit, v Jitgai ekki terk •Imve tof a uigei trordt :mpe eerd tof w et m Iet wee aarii nagn Vaar vordf ntstc behul an lekti en i e w nekt teide )e ri ig sc ronc wordi toffe Iet e tui en g en len rote ;unn Yerk j'j' dein 'oor lukti vord 'an Jpiark BIJLAGE BIJ UW KRANTW INFORMATIE OVER FILMS,Mj THEATER. RECREATIE,E EN EEN COMPLETE AG

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2