„Doe niet zo moeilijk, als je samen oud wilt worden" De andere jaren De herfst nadert snel al o Wie pijn in z'n buik heeft kan om acht uur 's morgens naar de dokter gaan in de we tenschap, dat er dezelfde dag nog iets aan wordt gedaan. Maar met eenzaamheid ga je de ene dag in en de andere uit. Zelf had Martha Cohen (69) er niet zoveel last van na een leuke zakencarrière en een gezinsleven dat haar twee dochters en zeven kleinkin deren schonk. Ze schrok wèl van het gegeven, opgediept via de Raad van Toezicht pp Dienstverlening bij Relatie vorming, dat ons land meer dan anderhalf miljoen alleen staanden telt, van wie zes honderdduizend op zoek zijn naar enigerlei contact. En zo begon Martha Cohen, nu vijf jaar geleden, na een vakoplei ding en erkenning door de Raad van Toezicht, in haar woonhuis aan een Amster damse kade met de „Kontak- tenbank". Een bemiddelings bureau zonder winstoog merk, met twee medewerksters die evenals Martha Cohen zelf gediplomeerd consulente zijn. Bij die bemiddeling gaat het niet in de eerste plaats om contacten die tot een huwelijk of een ander permanent samenwoningsverband (zouden kunnen) leiden: voorop staat hulp bij pogingen tot het doorbreken van eenzaamheid. Waarbij persoonlijk contact tussen bureau en clientèle hoog in het vaandel staat geschreven, evenals het principe dat mensen „er zelf iets voor moeten doen". In het eenmaal per zes weken verschijnende huisorgaan, dat inmid dels de omvang van een magazine heeft aangenomen, wordt daar ook voortdurend de aandacht op gevestigd. Zij het, dat de hoofdmoot van het blad wordt gevormd door de contac tadvertenties, waarin alle leeftijdsgroepen hun eigen afdeling hebben. Ook de ouderen, en dat in toenemende mate. in dü AMSTERDAM - „Ga naar een club. ga naar het toneel, doe dit en doe dat". Een iedet\ soort herhalingsrecept voor alleenstaan- goui den, ze krijgen het op elk uur van de dag welj of de nacht van goedwillende amateur- ak r\ chirurgijnen in hun naaste omgeving. mé Martha Cohen: „Zo kun je ook wel te- er i gen een verlamde zeggen dat hij maar op veest] z'n handen moet lopen". Er is vrijwel de 3\ êeen misverstand of onbegrip meer ecor3 waarvan ze in de afgelopen vijf jaar niet wen heeft gehoord. De werkelijkheid komt wee] tot haar in talloze telefoontjes („driehon- rnpiA derd achter elkaar na een radiopraatje )0 m\ van een paar minuten") en brieven. Eén "f zin uit zo'n brief: „Bijgaand sluit ik een amlaatste wens in, omdat er niemand an ders is aan wie ik die kenbaar kan ma- ÜrüH ken u wens i" uw archief bewa ren en pas aan mijn kinderen sturen als u een rouwkaart van mij ontvangt flartha Cohen nestelt zich wat dieper in en van de leren banken in de huiska mer. Openstaande schuifdeuren geven uitzicht op de computerruimte, waarin haar twee medewerksters aan 't werk zijn onder een wimpel, geschenk van een cliént, met het opschrift: „Lieve Martha, leve de Kontaktenbank". En ze zegt: „Wat eenzaamheid voor iemand per soonlijk betekent, daar kan de grootste geleerde geen zinnig boek over schrijven; ik zeg zelf ook niet dat ik het weet". Emoties Het neemt niet weg. dat je altijd ergens kunt beginnen en dat geldt zowel voor Martha Cohen, die dat dagelijks doet, als voor haar cliënten via de Kontakten- bank. Aan de ene kant van de lijn: luis teren, meeleven en soms een heel nuch tere opmerking maken. Aan de andere kant, en dat geldt vaak in hoge mate voor ouderen: het verleden wel eren, maar niet koesteren. Er aan denken dat de dag van heden zich leent voor een nieuwe start, als het gaat om relatievor ming. En dan niet meteen een'vast om lijnd beeld maken van zo'n relatie. Martha Cohen: „Het maakt in de prak tijk zo weinig uit, wat iemand staat te roepen. Mensen die een huwelijkspart ner zoeken, vinden soms een vriend of een vriendin met wie ze alleen maar lan ge fietstochten gaan maken. En daar heel op l gelukkig mee zijn. Maar het kan ook ge- sh(\ beuren dat 'een oppervlakkig lijkende kennismaking tot duurzaam en innig sa menleven leidt, 't Is allemaal een kwes tie van emoties en die vallen nu een maal niet te reguleren". Moeizaam buigen 0 Het zijn juist die twee pijlers van het ge heel, waarover de meeste misverstanden bestaan: het verleden blijkt mensen in z'n greep te houden en van de toekomst worden te vast omlijnde verwachtingen gekoesterd. Het verleden. Er is een le venspatroon gegroeid waaraan vaak even weinig valt te buigen als aan de takken van een volgroeide boom. Dan >enis j<an het a| iastjg worden om een relatie 7 de n ki MARTHA COHEN: te vinden die toevallig naar dezelfde kant is gegroeid. Maar nog moeilijker wordt het, als er echt omgebogen móet worden in een relatie die tot stand is ge komen. Voor het oog van de buiten wacht gaat het soms om futiliteiten. Een vrouw meldt de Kontaktenbank, dat ze niet verder in zee gaat met een man die toch wel aardig leek. „Hij gaat op z'n drieènzestigste jaar met pensioen, dat hoort vijfenzestig te zijn. Denk je dat ik met een 63-jarige gepensioneerde aan één tafel ga zitten Óf, een man in dit geval: „Ik heb vroeger mijn hbs-diploma gehaald en zij heeft alleen maar mulo. Dat kan toch nooit iets worden Mart ha Cohen: „Alsof je in zo'n geval niet beter kunt praten over mogelijke levens ervaring. Want daar moet je 't samen toch mee zien te klaren". Lichten uitdoen Dan de vastomlijnde .verwachtingen. Een man vertelde aan Martha Cohen hoe hij werd ontvangen bij een reflectan- te nadat de eerste kennismakingsbrieven waren uitgewisseld. Niet alleen de vrouw zat op hem te wachten, haar moeder was ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINA 25 Martha Cohen van Kontaktenbankin de huiskamer, met aan de ene kant uitzicht op haar eigen herinneringen en aan de andere kant op de suite met computers. Haar motto: Wie nooit een lot koopt zal nooit iets winnen". FOTO: PERS UNIE Informatie markt in Amsterdam De Stichting De Nieuwe Kerk organiseert voor dinsdag 4 en woensdae 5 oktober voor de zesde keer de Informatiemarkt voor Ouderen in De Nieuwe Kerk te Amsterdam. Jaarlijks zijn er meer dan tienduizend bezoekers en het aantal deelnèmende instanties neemt steeds toe. Dit jaar staat het thema Vriendschap en Relaties" centraal. In de Eggertzaal van De Nieuwe Kerk vindt op 5 oktober om 11 uur. met medewerking van Mary Mochon (IKON) en drs. W. Zwanikken er ook bij. In minder dan geen tijd nam het gesprek een wending, waarbij moe der finaal uit de veren kwam als schoon mama, met duidelijke instemming van de dochter. „Een ogenblikje alstublieft", zei de man. „ik moet even de lichten van mijn auto uitdoen". Dat was dan ook het laatste wat moeder en dochter van hem zagen en hoorden. Martha Co- hen: „Een extreem voorbeeld van vast omlijnde en voorbarige verwachtingen bij die vrouw. Maar bij mannen komt het net zo goed voor. Het kan ontzet tend moeilijk zijn om gewoon bij de dag van heden te beginnen en dan samen te bekijken, welke mogelijkheden er zijn om samen de eenzaamheid te doorbre ken. Dan zie ik overigens, dat mannen soms eerder geneigd zijn concessies aan hun eigen ik te doen dan vrouwen. Mis schien heeft dat ook wel een praktische achtergrond, tenminste als het om rela ties gaat waar samenwonen aan te pas komt. De vrouw heeft dan meestal nog haar eigen huis, de man woönt op ka mers, past zich gemakkelijker aan". Slager en smid Waar de misverstanden zitten, blijken ze vaak diep te wortelen - ook dat nog. De man moet ouder zijn dan de vrouw bij voorbeeld. Martha Cohen: „Waarom ei genlijk, als je toch verder samen oud wilt worden Grote mogelijkheden, maar toch kan het tijden duren voordat mensen daar zelf achter komen". Het moeizame aanspreken van elkaar, omdat de een meteen van de ander denkt dat hij of zij „iets van me wil". Vrouwen, die zichzelf al gauw „te oud" vinden. Te oud voor wat, eigenlijk Martha Cohen wil er in een gesprek met zo'n vrouw best een diepgaande beschouwing aan wijden, maar soms werkt het beter als ze gewoon zegt: „Als je nooit een lot koopt zul je ook nooit iets winnen". De schrik waarmee een vrouw bij de Kontakten bank kwam melden: „Stel je voor, die man is slager, wat moet ik daar nou mee Martha Cohen veinsde verbazing en vertelde de vrouw dat zij veel geluk kig getrouwde slagers kende. Voegde er terloops aan toe dat de slager, waar het nu om ging, op dit moment toch moei lijk te bereiken was. Hij lag met z'n luxe jacht voor de kust van Ibiza, rustte wat uit van zijn drukke werkzaamheden als directeur van een aantal slagerijen. Toen de vrouw dat hoorde laaide haar belang stelling onmiddellijk op. Martha Cohen: „Wat moet je daar nou mee Ik heb een schoonzoon, die is smid, directeur van een staalconstructiebedrijf dus. Ik vroeg hem eens, wat hij als beroep zou opge ven in een contactadvertentie. Nou, zegt-ie. smid natuurlijk. Als ze me dan niet willen hebben hoef ik zelf ook niet zo nodig". Alledaagse zaken Het mes kan duchtig in vooroordelen en misverstanden worden gezet als ouderen elkaar wat vaker in ongedwongen sfeer ontmoeten, denkt Martha Cohen. Zelf heeft zij contactavonden - overigens voor mensen van alle leeftijden - geor ganiseerd die ook echt als ontmoetings gelegenheid fungeren. Honderd vijftig be zoekers op een avond, geen spelpro- gramma's of gezamenlijk televisie kij ken, puur een gelegenheid tot in- en uit loop. In die sfeer raken mensen aan het praten, juist over de alledaagse zaken waarin vooroordelen en misverstanden kunnen uitgroeien tot obstakels. Waar de aarde vruchtbaar is, zoeken de wor tels vanzelf de diepte. Plannen zijn er bijeenkomst plaats waar mensen elkaar ontmoeten en gesprekken kunnen voeren over vriendschap, liefde en relaties. De verschillende activiteiten waaraan bezoekers kunnen deelnemen zijn onder meer een presentatie van drie cursussen van de Stichting Kunstzinnige Vorming Amsterdam waarbij taal centraal staat, een spelcircuit van de organisatie „Meer Bewegen voor Ouderen" en een actie van de Kontaktenbank genaamd Wie gaal er met mij mee?" Voor meer informatie: mevr. T. Frieling van de Stichting De Nieuwe Kerk. tel. 020 - 268168. De openingstijden op 4 en 5 oktober: 10.00- 17.00 uur. Toegang gratis. voor een sociëteit, maar bij het gemeen tebestuur ontmoette Martha Cohen er niet zoveel begrip voor. Een subsidie aanvraag kwam terug met een opmer king van de wethouder in de geest van „er zijn toch al sociëteiten te kust en te keur". „Jawel", verzucht de strijdbare contactvrouwe van Amsterdam, „dat is het 'm nou juist. Te kust en te keur, voor allerlei doelgroepen met een gericht programma. Ik wil mensen over de vloer die gewoon alleen zijn en geen behoefte hebben aan geprogrammeerde doelstel lingen. Die dan voor zichzelf kunnen in vullen wat ze aan elkaar kunnen hebben. Voot mijn part twee mannen die samen gaan vissen, twee vrouwen die samen gaan winkelen in de stad, als het die el lendige eenzaamheid maar eens door breekt. Zo laat je mensen ook zien dat ze 't grotendeels zelf moeten doen". Zelf doen - dat blijft het wachtwoord in het contactencircuit van Martha Cohen. Ook als zij met de volle energie van haar negenenzestig levensjaren belooft te zul len ijveren voor zulke sociëteiten in alle delen van het land. Meer dan een - wel iswaar stevig - handje helpen zal niet mogen zijn. AAD SCHOUTEN binnen de perken Spinnen weven stevige webben en bijen en hommels peuren de laatste druppels nectar uit de bloemèn. Niet alleen in de tuin kondigt een nieuw seizoen zich aan, we merken het ook aan de brievenbus waar de tuingidsen van de bollenhandela- ren weer in vallen. De herfst komt eraan en dat gaat altijd sneller dan we willen. Die tuingidsen bevatten het bekende as sortiment bollen en planten, maar Ne derlandse kwekers zitten nu eenmaal nooit stil zodat er ook weer talloze nieu we soorten zijn. Een nieuwe tulp is Gol den Artist: sterk en langbloeiend en ook later in bloei dan de meeste andere soor ten. Een prachtige kleur bloem, oranje rood en groen. De Gigantic Star is een nieuwe narcis die fel geel gekleurd is en buitengewoon grote bjoemen draagt. Bij de lelies heeft een nieuwe variëteit de naam Prunus gekregen omdat ze de tere kleur van kersenbloesem heeft. Opvallend is het groeiende aanbod van miniatuuiplantjes voor binnenshuis: ko kospalmpjes, dracaenas en ti-log in bon sai-formaat. De laatste plant staat ook bekend als „de toverstok van Hawaii" en brengt volgens de bevolking van die eilandengroep geluk. Voor mensen met groene vingers zijn de tuingidsen van de bollenhandelaren al tijd weer een feest. Wie in de lente weer van al die kleuren wil genieten moet deze maand echter nog wel even de han den uit de mouwen steken. werk aan de winkel Voordat de stormen komen die bij het najaar horen moet er veel in de tuin ge daan worden. Klimplanten met grote ranken moeten stevig opgebonden worden om beschadiging door rukwin den te voorkomen; en de lange, niet bloeiende scheuten van sommige rozen kunnen nu goed gesnoeid worden tot een halve meter van de grond. De on derste knoppen worden daardoor stevi ger en daar heb je volgend jaar plezier van. Zomerbloeiers niet te kort bij de grond snoeien, zodat de wortels nog eni ge bescherming hebben tegen de winter vorst. Planten die oud zijn en niet veel gedaan hebben in het afgelopen seizoen kunnen vervangen worden. Of gescheurd en opnieuw geplant. Het nu ook tijd om bloembollen van voorjaarsbloeiers in de grond te stoppen. Denk daarbij niet alleen aan tulpen en hyacinten maar kies ook eens een paar minder bekende soorten die stuk voor stuk een eigen karakter geven aan het plekje waar ze komen te staan. Enkele aardige aanwinsten voor de border zijn sierui, snëeuwroem, hondstand en drie blad. Moeilijk te verkrijgen maar zeker de moeite van het zoeken waard is de wolbol. Zet de bollen niet op een strenge rechte rij en ook niet te ver uit elkaar: de bloemen maken in het voorjaar de meeste indruk als ze in groepjes bij el kaar worden geplant. Wie in mei of juni tweejarige planten heeft gezaaid, kan die nu gaan uitplanten op de uitgekozen plaatsen. Ze moeten daar nu sterk genoeg voor zijn. De beste plantmaanden voor heesters en conife ren zijn september en oktober, ook daar kan nu dus aan gewerkt worden. Denk voordat de coniferen in de grond gezet worden even na: veel soorten groeien snel en kunnen in enkele jaren zo hoog opschieten dat ze zonlicht van andere planten wegnemen. Daardoor kunnen er plekken in de tuin ontstaan waar vrijwel niets meer wil bloeien. Oogsten In de groente- en fruittuin bestaat het werk op het ogenblik vooral uit het oog sten. Voor appels en peren geldt dat ze op het juiste moment geplukt moeten worden omdat smaak en houdbaarheid daardoor sterk bepaald worden. Perzik en pruim kunnen na de pluk gesnoeid worden. Zorg er daarbij voor dat de te lange opgaande takken ingekort worden. Beide vruchtbomen horen een brede, niet te hoge kroon te hebben. Dat is niet alleen makkelijk bij het oogsten maar le vert ook meer vruchten op omdat de zon ze in een brede en goed gesnoeide kroon beter kan bereiken. Bij het snoei en van pruimebomen zorgvuldig wer ken, scherp materiaal gebruiken en geen stompjes laten zitten. De kans dat de takken gaan bloeden (gomming is de vakterm) blijft dan klein. Wie volgend vootjaar vroeg rabarber wil eten kan nu nieuwe planten in de grond zetten. Die krijgen dan ruim de tijd om te wortelen, waardoor ze in de lente kun nen werken aan de produktie van de sappige stelen. JAN VAN KOOTEN CöiclócSouAant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25