r 1 inal Ie [MJSÖOWQ „Zonder seniorentitel is erelijst niet compleet" Philidor gaat zwaar seizoen tegemoet Nu gaat het gebeuren niet ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINl LEIDEN - Philidor krijgt het in de vandaag startende KNSB-competi- tie weer erg zwaar. Wist de club vorig jaar net aan degradatie te ontsnappen, dit jaar moet het Haagse DD en Hilversum onder de duim gehouden worden. LSG 1 heeft zich versterkt. Promotie naar de hoofdklasse lijkt mogelijk, ter wijl het tweede en derde vanwege de op gang gebrachte „doorstro ming" ook aan kracht hebben ge wonnen. In de hoofdklasse van de KNSB moet Philidor 1 zich weer zien te handhaven tussen de grootmeesters en meesters van teams als Volmac en Desisco/WGM. Het vorige seizoen lukte dit slechts door overwinningen in de twee laatste ron den, ten koste van de degradanten Eind hoven en Utrecht. Het Haagse DD en Hilversum komen hiervoor in de plaats. Het team speelt in dezelfde opstelling als vorig seizoen, behalve dat Heieen de Greef plaats heeft moeten maken voor clubkampioen Nico Kuyf. De eerste wedstrijd, tegen SMB uit Nijmegen, is al slecht begonnen: Peter Gelpke verloor LSG 1, uitkomend in de eerste klasse, heeft zich dusdanig versterkt dat promo tie naar de hoofdklasse mogelijk moet zijn. Wim Heemskerk gaat toch maar weer schaken naast het bridgen en ook Joan Baart komt na een inactieve perio de weer terug. Daarnaast is het team versterkt met René Duchêne en de win naar van het Noteboomtoernooi, Tim Wiley. Er zijn zelfs pogingen onderno men om John van der Wiel te strikken. Dit jaar speelt clubkampioen Teun van der Vorm nog aan het eerste bord. In de eerste ronde is hoofdklassedegradant Groningen de tegenstander. De versterking van het eerste van LSG heeft gevolgen voor team 2 en 3. Sikkel, Toolenaar, Van Zijp en Geertsema ver huizen van het eerste naar het tweede. Verder vinden we hier de Nederlands jeugdkampioene tot 20 jaar, Annemarie Benschop. LSG 2 komt uit in de tweede klasse. Philidor 2 speelt tweede klasse. Zij moeten in de eerste ronde uit tegen „Angstgegner" ZSC Saende en missen al gelijk voormalig eerste-tientalspeelster Heieen de Greet en Van Halderen. Re den voor playing captain Smit om het nieuwe seizoen niet al te optimistisch te gemoet te zien. In de derde klasse komen LSG 3, Al phen 1 en Lisse 1 uit. Naast de twee sterkste teams moet ook LSG 3 in staat geacht worden te promoveren. Michel Hockx, twee seizoenen terug nog topsco rer van het eerste, speelt hier bijvoor beeld. Alphen 1, met als kopman Peter Passenier, is in dezelfde poule ingedeeld als LSG 3. Ex-clubkampioen Wim Me- chelse, Theunis Stelling en Herbert Pas senier zijn hier weer teruggekeerd. LSB- kampioen Lisse 1 debuteert in de KNSB-competitie. Het team speelt in de zelfde opstelling als vorig seizoen, met aan het eerste bord Joost van Hal, behal ve kampioen van zijn vereniging ook streekkampioen... als dammer. Zoals bij veel top-atleten het gevi staat het sportjaar 1988 ook voor meter loper Han Kulker volledig ii teken van de Olympische Spelen Seoul. Om daar met enige kans van ces aan de start te kunnen verschi moet heel wat werk worden ven Wat allemaal, daarover informeert a leet van het Leidse De Bataven u; over. „Ja nu gaat het gebeuren, nu ik al die jaren goed bezig geweest I leiCK: tussen nu en weer twee weken is er\ eenz atleet de gelukkigste van alle 150d clipr meter lopers, omdat hij een goudej Olympische medaille om zijn nek /j pnn hangen. De rest moet zich zien te eenr troosten met goede tijden of het bê, ^ek in ieder geval zijn best gedaan te hebben. Wat het voor mij wordt? o O&ftï weet ik natuurlijk niet, dat hangt de f zoveel dingen af. Ik weet wel dat v meer kans heb getroost te moeten worden dan de gelukkigste van neDt allemaal te zijn. Maar net als al d andere zal ik er zeker alles aan dó, AMS' om wel die ene bofkont te zijn. j naar Ik kan me voorstellen dat niet ieden soort op mij zal gokken als het om goui den, gaat, dat gevoel heb ik zelf ook well of de beetje. De echte scherpte ontbrak n chiru in al die wedstrijden over 1500 mej Marti De tijden waren best wel goed, er i gen e< nog nooit een Nederlander geweesti z'n h zo vaak in een seizoen onder de ij êeen minuten uitkwam, maar een recort )vaafr heb ik inderdaad nog niet gelopen Die scherpte heb ik in Keulen weet J.ot redelijk opgepikt met een 800 mete p 1.47.25 minuut. Nu nog een 800 m\ zjn u in Japan tijdens het trainingskamp iaatsl dan ben ik er echt klaar voor. ^ers Dat trainingskamp wordt trouwens ken. weer de bron voor heel veel gedoe 1 ren e feklier in de atletiekploeg. En net een ij al die andere grote toernooien i het om de sponsors. Zo'n kamp is i om je voor te bereiden, maar als je niet eens de spullen van je eigen sponsor mag dragen dan maak je als bond niet makkelijk voor de atleten. Mijn sponsor Converse hee nog niets gezegd, maar zal er zeke niet blij mee zijn als ik in dat trainingskamp alleen maar de spul van de bondssponsor aanmag. Zeker niet als die sponsor alleen m voor de periode van dat trainingska als bondssponsor optreedt. Overigei bestaat er zelfs verschil van meing het wedstrijdtenue tijdens de Spelei omdat het NOC weer een andere sponsor heeft. Converse steunt mij al weer ruim drie jaar en nu het ei aan komt, nu alle fotografen niets anders doen dan foto's maken van i de Olympische atleten, nu gaat eet andere jimra met de reclame strijk Zo'n tijdelijke sponsor voor een trainingskamp is een handige oplossing voor al die persoonlijke trainers die nu wel mee mogen. Maar voor mij dus niet. Mijn trail gaat toch wel mee, die is namelijk bondstrainer. En ook voor na de Spelen is deze oplossing niet zo geweldig, want alle atleten moeten weer opnieuw om de tafel gaan zit En er is geen enkele firma meer geïnteresseerd in een atleet die o\ moment supreme in een ander shir{ moet lopen. keni1 Dat is echter allemaal voor later zo JPen hoewel het je niet helemaal los laa\ x natuurlijk. Met een beetje mazzel-h ik trouwens in Seoel misschien ook - 800 meter nog wel. Rob Druppers j j\/| best wel eens opgegeven kunnen zijl voor de 1500 meter naast de 800 m\ Het en als dat zo is, zie ik niet in waan j^el ik de 800 meter ook niet zou doenl best; We hebben allebei de limiet op die z n afstand niet gelopen en we staan I beiden derde op de lijst van dat ana nummer. Mocht dat zo zijn, dan kb ever u dat uiteraard via de Leidse Couii lakk aan de weet, net als mijn belevenis kan daar die ik zo snel mogelijk na del Spelen ook weer via deze column H publiceren. Tot slot: de finale van de 1500 mete op zaterdag 1 oktober. Het zal in Korea dan in ieder geval ook een Leidens Ontzet zijn, reken daar op. Geniet van de Spelen, Han Kulker netê EDWARD HAGEN AAST OP NIEUWE SUCCESSEN £etdóc@ou4ont LEIDEN - Twee nationale titels heeft hij al op zak. Nochtans is de honger van Edward Hagen niet ge stild. En dus deed hij vorige week, tijdens het Nederlands kampioen schap skeeler in Gorredijk, een gooi naar de titel. De Lissenaar be hoorde er tot de strijders in de frontlinie. Ploegmaat Jan Eise Kromkamp ging weliswaar met de titel aan de haal, de jonge stayer was tot heel laat in de koers nog betrokken bij een vlucht die echter vlak voor het eind strandde. Dat Hagen voorin meestreed was niet verwonderlijk, want hoewel zijn erelijst voor een negentienjarige niet te versma den is, vindt Hagen zijn lijstje niet com pleet. „Je moet een Nederlandse titel op je erelijst hebben. Een echte. Anders is de lijst niet af'. De nationale titels die Hagen al binnen heeft, Nederlands kam pioen triathlon bij de junioren en op de 1500 meter bij de schaatsjunioren D, stellen hem dus niet tevreden. Het wach ten is op een bekroning in de vorm van een nationale seniorentitel. Op skeelers lukte dat nog niet, maar er is gezien zijn ambities in de komende „koude" maan den nog wel het een en ander van hem te verwachten. Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft de inwoner van Lisse niet alleen een fiks aantal overwinningen op zijn naam staan; hij is bovendien al anderhalf jaar de trotse bezitter van een eigen zaak. Voornamelijk omdat het werken in loondienst hem absoluut niet aantrok. Getuige de bezigheden van vader en grootvader Hagen zit het ondernemers schap de Hagens in het bloed. „En ik wilde natuurlijk blijven sporten. Je moet maar net een baas treffen, die daar aan mee wil werken", aldus Hagen. Kapperszaak De ondernemende jongeling begon der halve anderhalf jaar geleden voor zich zelf in een drie meter brede sportzaak naast de kapperszaak van Hagen senior. Aansluitend op zijn korte loopbaan als triatleet specialiseerde hij zich op dat vlak. „Het lag natuurlijk voor de hand. Bovendien waren er toen niet veel zaken waar je voor hardloopspullen èn wiele- rartikelen terecht kon. Tegenwoordig verschuift mijn specialisatie iets. Ik ver koop nu veel meer skeelers en schaatsen. De fietsen zijn gebleven. Ik bouw nu ook zelf frames", vertelt Hagen, terwijl hij in zijn werkplaats nauwkeurig een wiel van spaken voorziet. Daartoe in staat gesteld door sponsor Wehkamp vertoont Hagen zich slechts 's middags in zijn sportzaak. De ochtenden zijn gereserveerd voor het sporten. Be zigheden die echter beslist niet los gezien moeten worden van elkaar. Hagen is in feite zijn eigen reclamebord. „Als ik goed presteer als sporter, scheelt dat di rect in de klandizie. Een week of wat ge leden heeft bijvoorbeeld in de kranten gestaan dat ik de Wehkamp Trophy ge wonnen heb en dat merk je dan meteen. Er zijn meer mensen die eens een bab beltje komen maken en meestal kopen ze dan ook wel iets". Het mes snijdt vol gens de tiener-winkelier echter ook wel eens van de andere kant: „Als je slecht rijdt, denken ze: die skeelers van Hagen zullen wel rotdingen zijn". En vervol gend: „Het lijkt wel of ik geloofwaardi ger word als ik goed presteer. Zeg nou zelf, wie neemt er iets aan van een jo chie van een jaar of achttien in een sportzaak. Niemand toch". Freak Hagen is een materiaalfreak zoals er in het skeelerpeloton wel meer rondrijden. Dag in dag uit is hij in de werkplaats achter zijn zaak bezig met het ontwikke len van nieuwe snufjes. Hij is aan het experimenteren met kunststof onderde len voor schaatsen, maakt asjes voor skeelers, bouwt zelf fietsframes en ont wikkelt skeeleronderstellen. Inmiddels zijn de asjes in gebruik bij alle A-rijders en rijden heel wat vedetten op de onder stellen van Hagen. De rijders blijken niet veel anders te redeneren dan de klanten van de sportzaak in Lisse. „Als ik eens gewonnen heb, zie je ze denken: wat gaat ie hard. Ze concluderen dan dat het aan het materiaal moet liggen, want ze geloven niet dat ik sterker ben dan de rest. Als ze dan mijn asjes in hun skeel ers gezet hebben en ze verslaan me nog niet, denken ze dat het aan mijn onder stel ligt. Ik betwijfel of het echt zoveel scheelt, want alle A-rijders hebben goed materiaal". Voor Hagen is het prutsen met wieltjes, asjes en onderstellen duide lijk een liefhebberij, die toevallig aardig te combineren is met zijn vak. Hij wordt bijna lyrisch als hij erover praat en trekt uit allerlei kasten half gerealiseerde ont werpen. „Ik probeer gewoon iets uit te dokteren". Trein Toch hoeft de Wehkamp-rijder zich over zijn materiaal nauwelijks zorgen te ma ken. Waar voor andere rijders het kos tenaspect een belangrijke rol speelt, is dat voor de „blauwe trein' geen pro bleem. De winkelier: „Alles is geregeld. We hoeven echt nergens naar om te kij ken. Hard rijden is waaraan we moeten denken. En dat is alles. Ik geloof ook dat de andere rijders uit het peloton de in druk hebben dat Wehkamp een goede sponsor is. Regelmatig vragen rijders aan me of er in onze ploeg geen plaatsje voor ze is. En dat zijn echt niet de min sten. Geen jongens die voor een klein sponsortje rijden. De zekerheid heeft er iets mee te maken, denk ik. Want ik rij voor een nette sponsor, die niet zomaar stopt. Vooral in mijn geval is die zeker heid fijn. Ik werk toch zo'n beetje part time voor Wehkamp'. Vrijwel iedereen kent Edward Hagen als één van de strijdbaarste rijders uit het marathonpeloton. Naam maakte hij ech ter al eerder. Als jochie van zestien bleek hij op natuurijs met de hele groten mee te kunnen. Hagen: „Dat is een gave, rij den op een kunstijsbaan moet je leren". Als zestienjarige reed de Lissenaar al een Elfstedentocht. Omdat Hagen senior het startbewijs had gehaald, wist niemand dat Edward nog twee jaar te jong was. Zonder problemen bereikte hij de Bon- kevaart. Een Elfstedenkruisje kreeg hij evenwel niet. Wel een brief. „Daarin stond dat ik nog te jong was voor een Elfstedenkruisje, maar ik kreeg de toe zegging - van Sipkema zelf geloof ik - dat ik de volgende keer wél deel mocht nemen. Knorrig Bij de volgende Elfstedentocht was ik echter nog steeds geen achttien. Maar ik had wel die toezegging. Ze hadden er duidelijk niet op gerekend dat er zo snel al weer een Elfstedentocht zou komen. Met die brief ben ik toen naar Leeuwar den geweest. Maar daar kreeg ik alleen van een knorrige man te horen dat ik er om zes uur 's morgens had moeten zijn als ik een echte sportman was geweest. Vervolgens stuurde hij me weg en mocht ik niet meerijden. Ondanks de brief'. Het begin van zijn loopbaan op natuur ijs werd door de televisie fraai geregi streerd. Niet iedereen heeft die uitzen dingen blijkbaar gezien. In ieder geval hoorde de keuringsarts van het Ministe rie van Defensie bij de niet-kijkers. Hij bestond het om de ijzersterke Hagen na de keuring mee te delen, dat hij lichame lijk niet is staat was zijn militaire dienst plicht te vervullen. Een staaltje van „ei gen schuld" voor de marathonschaatser. Hagen: „Ik had een lijst met klachten opgesteld, die erop neerkwam dat ik elk moment dood neer kon vallen. Sommige dingen waren wel een beetje waar, maar van de meeste had ik helemaal geen last meer. Volgens mijn lijstje had ik last van mijn meniscus, platvoeten, duizelin gen, benauwdheid, chronische voor hoofdsholte- en kaakontsteking en nog een paar kwaaltjes. Die keuringsarts ge loofde me natuurlijk niet, maar hij con stateerde dat mijn meniscus inderdaad verwijderd was en dat mijn voeten ook niet helemaal in orde waren. Ik heb hem toen uitgedaagd over de andere klachten met mijn huisarts te bellen. Maar dat heeft hij niet gedaan. Na heel lang wach ten kwamen ze me toen vertellen dat ze een vervelende mededeling voor me hadden. Ik kon mijn lachen bijna niet houden". Het „wrak' van toen heeft er dankbaar van geprofiteerd dat hij geen veertien maanden in ledigheid hoefde door te brengen. Hij werkte aan zijn loopbaan als zakenman èn als sportman. De natio nale titel leverde hem dat vooralsnog niet op. En hij weet waaraan dat ligt: „Gebrek aan zuinigheid". De Lissenaar smijt in de regel met zijn krachten en zoekt immer de aanval. „Ik kan me ab soluut niet sparen en het lukt me ook niet om ergens naar toe te werken. Te pieken. Ik ga altijd stevig in de aanval". De keuringsartsen van Defensie hadden de marathondoorbraak van Hagen, onder andere via de driedaagse van Ankeveen, gemist en keurden hem af. FOTO: ANP Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Erik Huisman Uitdrukking Het is gedaan. Afgelopen en uit. Met het eerste open toernooi dat tennisvereniging Zuid West deze week op het van kunst gras voorziene park aan de Schubertlaan tot en met morgen houdt, wordt de deur van seizoen 1988 dichtgeslagen. Jammer, te meer daar er andermaal van veel te weinig zon te genieten viel tijdens de schier talloze toernooiweken. Maar een voordeel kleeft er toch zeker ook aan het naderende eind. Het lijkt na melijk bepaald niet verkeerd dat de ge teisterde kringspieren rond de mond van een welverdiende wint er rust gaan genie ten, waardoor de krijgslustig blootgelegde tanden weer binnen hun behuizing kunnen terugkeren. Of zou via de win- tertraining naast het bijwerken van ten- niskunsten ook iets aan de thans nog bijbehorende" gelaatsuitdrukkingen kunnen worden gedaan? Recent „De junioren zijn kampioen" meldde het deze week op Hutspofrjt-burelen binnen- dwarrelende Info van sofballvereniging Volle Bak trots. En, getuige het vervolg van de mededeling, was men daarover op de Leidse Hout zelf niet weinig verrast. „Doordat wij nooit over de meest recente uitslagen en standen kunnen beschikken, is het juniorenteam voor ons op een toch nog onverwacht moment kampioen ge worden. In de uitwedstrijd bij Red Lions werd dat meegedeeld door een bestuurs lid van die vereniging dat ook lid was van het bestuur van het rayon". Het gaat dus niet helemaal goed in de softballerij. Ditmaal was het allemaal nog niet zo erg. Ietsje later horen dat je kampioen bent geworden, betekent im mers niet anders dan dat je de titel op een wat latere datum viert. Maar in het omgekeerde geval is het allemaal minder aangenaam. Dan ben je al gedegradeerd vóór je als team met een ultieme poging hebt kunnen trachten het naderende on heil op de mpper af te wenden. Het lijkt ons aan ook net beste dat de bestuurde- ren van Volle Bak hun collega's op het verbonds- cq rayonbureau iets fanatieker achter de „uitslagen- 'en stand-op-de- ranglijst-broek" gaan zitten. Of zorgen dat ze de uitslagen in de diverse klassen te weten komen om zelf een actuele stand bij te kunnen houden. Want het zal in het vervolg heus voorkomen dat een min der goed draaiend team onder aan de ranglijst zal komen te bungelen. En dan loopt het vast beroerder af als met het tweede damesteam van Volle Bak. Dat werkte, zij het constant geklasseerd in de staart van de vierde klasse, met veel ple zier aan de opbouw van het team. Gede gradeerd kon er toch niet worden, daar de vierde klasse de laagste klasse is Uitdrukkingen FOTO: KEES VAN DEN BURG Met Rijnsburg-trainer Ar ie Kurver na- babbelen over de verrichtingen van zijn elf en de elf die als opponent diende in een al dan niet verloren partij is veelal een*genot. Desgevraagd wil de besnorde oefenmeester best omstandig en vooral bloemrijk uitleggen over de ins en outs, het waarom en hoe. In het verliezende geval heeft Kurver soms nog een onvol prezen nonverbale act in huis, waarmee hij aangeeft het na de partij van vandaag ook allemaal niet meer snapt. En soms wil dan ten overvloede nog wel eens vra- Uitdrukkingen FOTO: KEES VAN DEN BURG gen of een ander het hem wellicht kan uitleggen. Afgelopen zaterdag was Arie echter an ders. Schitterende partij van zijn Boys te gen een wat tegenvallend Spakenburg, maar Kurver haa duidelijk geen trek in een euforische nababbel net buiten de kleedruimten. „Nou wat zijn de vragen", vroeg hij weliswaar lachend, maar met duidelijk weinig hoop op vragen en nog minder trek ze luisterrijk te beantwoor den. De reden werd vlot duidelijk. Arie was jarig en hij had trek. En de trek in een smakelijke voortzetting van de her denking van zijn geboortedag won het ruimschoots van de lust om „voetbab bels" te verkopen. Terecht, want succes is vluchtig, maar voor verjaardagen geldt dat nog sterker. Vandaag is er immers kans op herhaling van voetbalsucces, waar de wachttijd voor een „revanche" op zijn verjaardag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 24