De totaal verwarde o Als laatste in het westelijk bondgenootschap gaat Nederland zich serieus bezighouden met elektronische oorlogvoering. Dat werd tijd ook. Tenminste, als we de vijand mogen geloven. Want „de volgende oorlog zal gewonnen worden door de partij die het elektromagnetisch spectrum (radio, radar, licht en infrarood) het best exploiteert", aldus admiraal Gorsjkov, de vroegere bevelhebber die de Sovjet-vloot tot een moderne en machtige zeemacht maakte. Maar wie begrijpt straks bij een echt conflict in Centraal-Europa nog wat er werkelijk gebeurt? De kans op escalatie door misleiding, storen en andere technologische grappen lijkt groot. )EN HAAG - „Het is op zijn achtst gezegd merkwaardig dat in 718-21 iet Westen - waar men toch prat aat op een technologische voor- prong - de kennis over elektroni- che oorlogvoering (eov) geen ge- an amneengoed is", zegt brigade-gene- ten, a aal ïr. C. Kagenaar. De elektro- ,2, echnisch ingenieur is sous-chef C3 -^—Command, Control, Communica- enAi'on) van de landmachtstaf. i2,Leiin november betrekt de nieuwe Nederlandse parate eov-eenheid 5 070-6het 8rondi$ verbouwde kamp Hol- "jerhoek bij Eibergen, bijna in het intiek niemandsland van de Westduitse kken. ;rens. In 1991 volgt een tweede (re ad. servejcompagnie. Beide tellen 150 manschappen. De eerste specialis- -M en zijn al volop in opleiding bij de trhnnl van de Militaire Inlichtin- ïstau ;en Dienst in Harderwijk. Zij be- 2S" 1 iwamen zich in het Russisch om ——de tegenstander met tactische ra- irage(ji0berichten op het verkeerde 0 ipoor te zetten. Maar als de Neder- t anders in een conflict tegenover mIlb' 3olen komen te staan, is dat aspect en van de elektronische oorlogvoering oppen!raardeloos' geeft Ëeneraal Kage- eurs iinaar toe. straal 1 10 tot 1 Elektronische oorlogvoering is het jevecht om het elektromagnetisch spec- rum (radio, radar, licht en - voor het ebox ïachtkijken - infrarood). De zich snel TOM' verplaatsende legers maken gebruik van lat spectrum. Bij eov probeert het ene N, Brt eger het andere bij dat gebruik te hinde- pp. T^-en en zichzelf te beschermen tegen zul- ce pogingen van de andere kant. jTijdens de vijfjaarlijkse oefening „Free É.ion" van vandaag tot en met 24 sep- ember in West-Duitsland (met 33.000 Nederlandse en 10.000 Amerikaanse, Iritsc en Duitse militairen) zal ons leger ov voor het eerst in de praktijk bren gen. De eerste Nederlandse specialisten üü^^zullen dan aan de hand van hun Duitse collega's meelopen. reldheer tijd is voorbij", zo legt de polemo- log (de wetenschap over oorlog en 'rede) Hylke Tromp uit Groningen uit, Ldat de veldheer op een heuveltje stond, het slagveld overzag en met behulp van (ordonnansen te paard zijn troepen com- ïtoml mandeerde. Nu zitten de commandan- in afsten ver van het strijdgewoel in diep uit gegraven bunkers. Ze zien niets, horen niets en kunnen niets bevelen als de ver bindingen niet meer werken. Niemand weet bij benadering wat er van die ver bindingen zal overblijven als beide par- Gou tijen alles doen wat ze kunnen om die te Lei< storen en onmogelijk te maken. Zelfs als ze dat niet zouden doen is het waar schijnlijk dat er een totale chaos ontstaat en dat niemand meer zeker weet wat er gebeurt en waar het gebeurt". Voor Tromp is aan de discussie over eov duidelijk af te lezen hoe ver de oor logsvoorbereiding zich van de werkelijk- andeijhcid verwijdert. „Je kunt doen alsof het zo gaat als je bedacht of voorspeld hebt, maar testen kun je niet. En zo ontwikke len zich allerlei vreemde ideeën die met kracht van argumenten en ten koste van enorme financiële inspanningen in zoge naamde wapensystemen worden omge zet. Als er dan af en toe oorlog komt (zoals op de Falklandeilanden of tussen Iran en Iraq) blijkt het toch anders te gaan". ïumij Daarom vindt Tromp het ook onzin om de gevechtskracht van legers te meten zoals in militaire kringen vaak gebeurt, vooral als argument om verder te gaan met bewapening. „Het vergelijken van de aantallen tanks en vliegtuigen is al tumnjzeer misleidend. Tenslotte gaat het erom of de bemanningen ermee kunnen om gaan. De systematische fout in al die machtsvefgelijkingen is de suggestie dat de afloop van een eventuele oorlog voor spelbaar is. Dat de getalletjes een maat zijn voor de gevechtskracht. Meten kun je alleen door oorlog te voeren. Daar voor zijn er te veel onmeetbare en zelfs ongrijpbare factoren zoals moreel, geoe fendheid, logistiek, strategie, organisatie en C3I (Command, Control, Communi cation and Information)". Hoj Zilverpapier Om dat laatste gaat het bij de elektroni sche oorlogvoering. Zoals bij zoveel mo derne krijgsmethoden ligt de oorsprong in de Tweede Wereldoorlog. Bij de geal lieerde bombardementen op Duitse ste den misleidden de Britten de vijandelij ke radars door strookjes zilverpapier. Op de Duitse radars leek zo'n zilverpapiertje (precies een kwart van de golflengte) net een vliegtuig. De Duitsers veronderstel den dat er een zwerm vijandelijke vlieg tuigen in aantocht was. Maar tot verba zing van de piloten waren ze voor niets opgestegen. „De geschiedenis leert dat de Duitsers veel tijd en geld moesten spenderen om te kunnen blijven waarne men. Terwijl de geallieerden weer veel tijd en geld kwijtraakten om op hun beurt de Duitse tegenmaatregelen bui tenspel te zetten", aldus generaal Kage naar. Dat spel van kat en muis heeft sindsdien voortgeduurd. Dat een leger eov bedrijft is niet langer geheim. Dat doet iedereen, behalve tot zeer binnenkort Nederland. Kagenaar: „Maar wat we technisch we- ELEKTRONISCHE OORLOG VOERING KAN CONFLICT LATEN ESCALEREN De eov-troepen beschikken over stoorzenders die automatisch rea geren op het signaal dat zij moeten onderdrukken. Ook om te voorkomen dat eigen zenders worden gestoord, zenden zij vanuit de voorste linies de energie gebundeld naar voren. Voor dat storen zijn bij het Westduitse AEG/Telefunken geavanceerde pantserwa gens (de Fuchs) besteld. FOTO'S: PR ten en kunnen is wel geheim. Zodra de vijand dat weet, kan hij tegenmaatrege len treffen en zo het werk van jaren on gedaan maken". Is eov bij de marine en de luchtmacht al langer gemeengoed, de landmacht stelde zich veel meer terughoudend op. Uit fi nanciële overwegingen liep Nederland - zacht gezegd - met voorop. Zeker is dat het Warschau-pact - ondanks de vermeende technologische voorsprong van de NAVO - eov meer structureel heeft ingepast in de hele gevechtsvoe ring. In het Westen heeft ze nog altijd de zweem van technolo'gische hoogstandjes voor superspecialisten. „Voor de NAVO-partners in West-Duitsland is het prettig te weten dat nu ook in het Nederlandse verdedigingsvak eov (tot vijftig kilometer over de vijandelijke li nies) wordt toegepast", vindt Kagenaar. JoM kippoer Pas in 1973 drong het echt tot de land strijdkrachten door dat eov van door slaggevende betekepis zou kunnen zijn. Iii ae Jom Kippoer-oorlog verrasten de legers van Egypte en Synë de „zionis ten" op hun nationale verzoendag. „Een leger dat wordt gerekend tot de beste ter wereld, bleek compleet de mist in te kunnen gaan. En dat op een betrekkelijk kJein gebied", aldus polemoloog Hylke Tromp. De Israëlische luchtmacht bleek niets te kunnen beginnen tegen de Arabische ra ketten waarbij een onbekende vuurlei dingsradar werd gebruikt. Binnen een week haalde Israel hypermoderne televi- siegeleide raketten uit Amerika als tegenmaatregel, en de kansen keerden. Aan een maatschappelijke discussie heeft het fenomeen eov, in tegenstelling tot nucleaire oorlogvoering en chemi sche wapens nog niet blootgestaan. Toch zijn er genoeg bedenkingen aan te voe ren. De technologie zou zich zelfs tegen de eigen bevolking kunnen richten. Zeer vergaand was de beschuldiging van de vrouwen die voor de Britse luchtmacht basis Greenham Common protesteerden tegen de aanwezigheid van kruisraket ten. Ze klaagden massaal over hoofdpijn die veroorzaakt zou zijn door het uitzen den van gerichte microgolven vanuit de vliegbasis. Stommeling Van veel recenter datum is het neer schieten van een Iraans verkeersvliegtuig door de Amerikaanse kruiser Vincennes, die in een reeks van incidenten gewik keld was in de Perzische Golf. De be manning - uiteindelijk werd slechts één '£eidóc (Sotuont1 Tijdens de vijfjaarlijkse oefening „Free Lion" van vandaag tot en met 24 september in West-Duitsland met 33.000 Nederlandse en 10.000 Amerikaanse, Britse en Duitse militairen) zal ons leger de elektro nische oorlogvoering (eov) voor het eerst in de prak tijk brengen. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 officier verantwoordelijk gesteld, zonder een aantekening in zijn dossier - inter preteerde de elektronische gegevens to taal verkeerd. „Een puur persoonlijke fout", zegt generaal Kagenaar. Het incident, dat wel 290 onschuldige burgers het leven kostte, is wellicht teke nend voor het grote risico dat eov ook in een oorlog in Centraal-Europa met zich meebrengt. Verwarring, chaos, foute informatie en dus foute interpretatie kunnen zorgen voor het escaleren van een conflict. Generaal Kagenaar gelooft daar niet in. „Laat ik het voor één keer heel duidelijk zeggen. Een computer is met meer dan een razendsnelle stomme ling. Hij kent alleen nulletjes en eentjes. Laten we er zeker van zijn dat de mens altijd de besluiten blijft nemen. Het is niet voor niets dat er altijd een mannetje met een koffertje achter de president van Amerika aanloopt". Een groot probleem voor eov is wel de beperkte nucleaire oorlog die Amerika desnoods in Europa voorstaat. Een kern- flits schakelt alle gevoelige elektronica uit. Van telefoons tot .wasmachines, van radio's tot auto's. Ook de apparatuur voor eov zou daardoor meteen buiten werking staan. Volgens generaal Kage naar kunnen we ons daar tegen wapenen met de kooi van Faraday, die ook van belang is bij bliksemafleiding. „Zo gauw de nucleaire puls langs komt, zou je de kooi moeten sluiten". Vraagtekens Wetenschapper Hylke Tromp zet daar vraagtekens bij. „Niemand weet of de beveiligingsmaatregelen het ook zullen doen. Dat kun je pas testen door oorlog te voeren. Kernexplosies gooien veel materie de lucht in die tegelijk radioac tief besmet raakt. Het effect daarvan (ook op lange termijn) op gevoelige elek tronica, zoals in computers die volgende reeksen kernwapens naar hun doel moeten sturen, is niet te voorspellen". Dit soort onzekerheden beheersen trou wens ook de discussie over het Strate gisch Defensie Initiatief, het parade paardje van de Amerikaanse president Reagan. Want ook de verbindingen van satellieten kunnen door eov ontregeld worden. Het gaat daarbij om laserkanon nen die in satellieten in de ruimte han gen en doelen op aarde tot op de centi meter nauwkeurig kunnen raken. Met dat soort theoretische vraagstukken krijgen de manschappen (kort verband vrijwilligers maar ook dienstplichtigen) in Eibergen vanaf november niet te ma ken. Zij moeten vooral het elektromag netisch centrum onderzoeken op de aan wezigheid van vijandelijke uitzendingen. „Het gaat daarbij vooral om slagordege- gevens. Welke eenheid zit tegenover me en hoe is die opgebouwd?", legt generaal Kagenaar uit. Verkenning dus. „Maar met het voordeel dat we er zonder risico ver mee over de frontlijn kunnen kij ken". Fuchs Maar er zijn ook volop mogelijkheden voor storen en misleiden. Zo beschikken eov-troepen over stoorzenders die auto matisch reageren op het signaal dat zij moeten onderdrukken. Ook om te voor komen dat eigen zenders worden ge stoord, zenden zij vanuit de voorste li nies de energie gebundeld naar voren. Voor dat storen zijn bij het Westduitse AEG/Telefunken geavanceerde pantser wagens (de Fuchs) besteld. Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo hoopt op een vorm van co-produktie. Als de zen der wordt bediend doorhemand die de taal van de vijand spreekt, kan men pro beren aan de andere kant verwarring te zaaien door slechts een deel van het be richt te onderdrukken. Eov omvat ook het misleiden van de vijand door het meedoen in een vijande lijk radionet. Dit is niet eenvoudig, om dat het een goede kennis van de taal en procedures van de tegenstander veron derstelt. Het is gemakkelijker uitzendin gen van vijandelijke stations op te ne men en te proberen verwarring te stich ten door deze later opnieuw uit te zen den. Eov omvat tevens bescherming tegen vijandelijke eov. Dit gebeurt onder an dere door radioverbindingen zeer snel volgens een bepaald patroon van fre quentie te laten veranderen en door zo genoemde ,burstuitzendingen'. Dat is het zodanig samenballen van gegevens dat zij in een fractie van een seconde kun nen worden uitgezonden. Granaat De Nederlandse aanschaf betreft semi- automatische apparatuur. Ook hier is echter sprake van een bewapeningsspi raal. De vol-automatische systemen zijn in aantocht. Het nieuwste snufje is de artilleriegranaat met stQorzenders. De af gevuurde zendertjes leggen alle radiover bindingen in de buurt van de bestookte vijandelijke commandopost lam. Een bekend voorbeeld uit de recente ge schiedenis is de Amerikaanse luchtaan val op de Libische hoofdstad Tripoli. Speciale vliegtuigen onderdrukten de ra dargeleiding en communicatie. Ook be schikten de Amerikanen over raketten die de vijandelijke radargolven in omge keerde richting volgden. Deskundigen vragen zich echter af of een dergelijke toepassing ook bij een conflict in Cen traal-Europa nog opgeld zou doen. De Amerikaanse leveranciers voeren uit gebreide reclamecampagnes voor techni sche snufjes waarvan het nut nog maar bewezen moet worden. Want om hun elektronische wapens efficiënt te gebrui ken moeten vliegtuigen laag vliegen. Daarmee zijn ze een doelwit voor het normale grondvuur. Boven Tripoli ging tien procent (twee jagers) door het lucht afweergeschut verloren. En in de Falk- land-oorlog slaagden vliegtuigen er won derbaarlijk genoeg in door het geavan ceerde net van luchtdoelraketten, dat ook door het Britse Rijnleger wordt ge bruikt, te slippen om vervolgens met handvuurwapens neergehaald te worden. Zo kan elektronische oorlogvoering ook de conventionele strijd nieuw leven in blazen. HANS HUPKES I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21