Leiderdorp gaat weer jacht maken op honden School is een verlen! stuk van het gezin, geen vervangmiddel AUT0-HEEMSKERI Technische gebreken geen oorzaak explosie Voorhout NISSAN SUNNT hder: „I J is niet ik str; artike cunner lukt", den. Ik ler mill et hand omgel (ADVERTENTIE) nisterit l. Het i dan l dat je en spa i hebt tarnen ndslag keuze lien in t deva *)f. Hei eerder gest Ihtswe nversit lijft. E :n, óf orden 'U pell fond ebben eënt. 1 ispooi Onder redactie van Ton Pieters. ,,'s Levens kiem schuilt in de jeugd. Zaai de Deugd, gij oogst de Vreugd". Een verloren „korreltje", ergens op pagina 4 van het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van zaterdag 18 sep tember 1926. Als de redactie van het blad ook maar even ergens een gaatje zag stopte ze er een diepere gedachte in. Dat mocht nu ook wel, het was al triest genoeg op bladzij de 4. Anderhalve week eerder had zich een spoorwegramp voorgedaan, maar de redactie was die week niet in staat ge weest van de ramp in woord en beeld melding te maken. Daarom stonden er nu op 18 september vier foto's in het blad die pagina 4 zowat geheel vulden. Een tragisch ongeluk, veroorzaakt door een deraille rende locomotief, ergens tus sen Leiden en Voorschoten. Een paar wagons waren ge kanteld en in het tweede-klas se-rijtuig kwam het welbeken de toneelechtpaar Lobo- Braakensiek om het leven. „Daags te voren was juist, ter gelegenheid van het Interna tionaal Congres voor het red dingswezen, op het rangeer terrein te Watergraafsmeer in Amsterdam-Oost een spoor wegongeluk geënsceneerd, TRAGISCH: „Greta Lobo- Braakensiek, de welbekende Nederlandsche tooneelspeel- ster, die verleden week op zoo tragische wijze het leven ver loor". waarbij het reddingswerk be oefend werd". „Nog steeds", aldus het Zon dagsblad, „houdt die droeve gebeurtenis de gemoederen bezig, niet alleen om de be kende persoonlijkheden die daarbij gedood of gewond werden, maar ook om de vraag, wat wel de oorzaak van het déraillement van den trein is geweest. Wellicht want de mensch is nu een maal zelfzuchtig grijpt een dergelijk ongeluk zoovelen in het hart, omdat men denkt: dat lot had ook mij even on voorbereid kunnen treffen. Nu bijna iedereen reist, staat ook iedereen aan die gevaren bloot en daarom te meer is het vraagstuk der veiligheid op de lijn van zoo groot belang". In dit licht bezien verrichtte Neerlands vorstinne Wilhel- mina welhaast een helden daad door zich rücksichtlos in het gevaar te storten en „met haar Gemaal en Dochter" aan boord te gaan van de O.Z.9 om deel te nemen aan „een tocht met den onderzeeër op de ree- de van Terschelling". Nu mo gen we wel aannemen dat de risico's van die tocht slechts gering waren, immers Hare Majesteit dook niet en bleef met haar gezinnetje en de bos bloemen gewoon aan de op pervlakte. Het leven kabbelde op de rand van de herfst in '2o rus tig voort. In de St.Nicolaas- kerk in Venlo werd een Eucharistisch triduum voor zieken gehouden en we zien op de prent hoe „een der zus ters een patiënte van 83 jaar ververschingen toediende". RAMP: „Het tweede-klasse rijtuig, waarin de bekende tooneelspelers Lobo-Braaken- siek om het leven kwamen". De zuster hanteerde een grote schaal met versterkende mid delen die zo op het eerste ge zicht op oliebollen en appel flappen leken en gelet op de gelaatstrekken van de 83-jari- ge zieke op haar witte bed werden die ververschingen niet al te zeer op prijs gesteld. Naast de zuster stond een col lega zuster met een bolle toet en de handen rustend op een bidstoel grimmig toe te kijken alsof ze nog meer in petto nad. Een boeiend plaatje. In het genadeoord Kevelaer werd de „kerkelijk-erkende Rijwiel-Bedevaart te Tilburg" gekiekt. Om het Washington monument in Washington vlo gen twee Amerikaanse lucht schepen, in Amsterdam werd het stoffelijk overschot van de heer en mevrouw Lobo- Braakensiek rond de Stads- LEIDEN OMGEVING £cidóe OowLCbtd H. van Diest wint autopuzzeltocht SASSENHEIM Het echtpaar H. van Diest heeft gisteravond de autopuzzeltocht ge wonnen, het eerste evenement van de oranjefeesten uit Sas- senheim. Het echtpaar H. van Diest had 18 strafpunten. Tweede werd het echtpaar L. Bontje en derde het duo Meyvogel/Bloe- mendaal. Er waren tachtig deelnemers aan de autopuzzel tocht. VOORHOUT Een vonk. ver oorzaakt door het aanslaan van de koelkast, is vermoedelijk de oorzaak geweest van de explosie die op 1 augustus plaatsvond in een woning aan de Speenkruid- hof 11 in Voorhout. Zeker is dat er geen technische mankemen ten aan de gasontploffing ten grondslag hebben gelegen. Uit onderzoek van de rijkspolitie in samenwerking met het VEG- gasinstituut is gebleken dat het gasfornuis door middel van een rubberen slang aangesloten was geweest op de gasleiding. Tussen de rubberen slang en de gaslei ding was een gaskraan aange bracht. Geconstateerd werd in het onderzoek dat de rubberen slang van de gaskraan was ont koppeld en vast zat aan de ach terzijde van het gasfornuis dat na de explosie op straat werd aangetroffen. De gaskraan in de keuken stond open. Zowel de gaskraan als de rubberen slang waren onbeschadigd. De gaslei ding bleek niet lek te zijn. Aan de gasmeter, gasslang en gas kraan werden geen gebreken ge constateerd zodat het zeker is dat door de geopende gaskraan de woning zich met gas heeft ge vuld. Hoe dit alles kon gebeuren is nog onbekend. De bewoner van het pand heeft daar tot nu toe nog geen opheldering over gegeven omdat hij zich niets kan herinneren. Plastiek bij Katwijks zwembad KATWIJK T M. van Kes- teren-Aanhanen onthult op maandag 19 september een staalplastiek bij het gereno veerde zwembad aan de Piet Heinlaan in Katwijk. Het staalplastiek is gemaakt door de Dordrechtse kunstenaar Lucien den Arend. Het ob ject bestaat uit een aantal stalen cirkels die samen een golf uitbeelden. Het plastiek is vijf meter hoog, anderhal ve meter breed en kost 40.000 gulden. Het sport- en recreatiebad wordt zelf offi cieel geopend op vrijdag 23 september. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp gaat het ontduiken van hon denbelasting wederom aanpakken. Dat blijkt uit de beleidsvoornemens voor 1989 van het college van burgemeester en wethouders. Bij een con trole in 1986 werden 400 „zwarte" honden opge spoord. Daarmee kwam het totale aantal bij de gemeente bekende hon denbezitters uit op 1600. Inmiddels is het aantal honden waarvoor belas ting wordt betaald weer gedaald tot 1200, maar duidelijk is dat er veel meer honden zijn en dat er weer op grote schaal belasting wordt ontdo ken. In 1989 zal een nieuwe groot scheepse controle worden uit gevoerd. Leiderdorp is van plan de gemeentelijke belas tingaanslagen te combineren op één biljet. Dit is mogelijk met behulp van het nieuwe computersysteem. Zo is in de toekomst een gecombineerde belastingaanslag van riool rechten, afvalstoffenheffing, hondenbelasting en stadska- bel te verwachten. Als de ge meenten zelf onroerend goed- belasting mogen gaan opleg gen en invorderen zal die be lasting waarschijnlijk ook worden toegevoegd aan het pakket. Het college wil criminaliteit en vandalisme voorkomen. In het afgelopen schooljaar werd voor ruim 35.000 gulden aan schade aangericht aan school gebouwen. Met name werden veel ruiten ingegooid. Het aanbrengen van stil-alarmin- stallaties wordt overwogen. Voor het aanbrengen van be veiligde fietsklemmen bij bij voorbeeld zwembad De Does is subsidie aangevraagd, maar niet verkregen. De gemeente Leiderdorp heeft negen stageplaatsen ge schapen om werkloze jonge ren werkervaring te bieden. Slechts drie werklozen maak ten daarvan gebruik, en dit drietal is inmiddels al weer vertrokken. De gemeente blijft niettemin bereid om sta- gières plaats te bieden. In de komende jaren zullen in sa menwerking met het Gewes telijk Arbeidsbureau hero- riënteringsgesprekken plaats vinden met 80 werklozen. Dit om te bekijken of hen door middel van bijvoorbeeld her scholing betere kansen op een baan kan worden geboden. De avondopenstelling van met name de afdeling Burger zaken in het gemeentehuis is een succes. Waarschijnlijk zal deze vorm van dienstverle ning permanent worden. Op de Persant Snoepweg, de Engelendaal, en in Oranje- wijk en Voorhof zal dit jaar energiebesparende verlichting worden aangebracht. Daar is geld voor vrijgemaakt, omdat subsidies steeds zijn afgewe zen. Bij oversteekplaatsen komt meer licht. Het college wil verder enkele papierbak ken in de gemeente plaatsen bij wijze van proef. Ook wordt overwogen meer batte- rijkasten te plaatsen. Niet al leen bij scholen, maar ook bij bedrijven en instellingen. Ten aanzien van het gescheiden inzamelen van organisch af val zal in 1989 een proef worden gehouden. Het hoger maken van het via duct van de secundaire weg 6 kost 510.000 gulden in plaats van 350.000 gulden. Aan de provincie zal een aanvullend krediet worden gevraagd. In het voorjaar van 1989 moet dit plan worden uitgevoerd. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAG VOORZITTER WOBBE OVER NIEUWE HADUARD MAV(P"~ tholieke i de-Rijndijk i Christelijke i HAZERSWOUDE Na drie jaar overleg is de fu sie van de Christus Ko ningmavo en de Ds. D.A. Van den Boschmavo in Hazerswoude een feit. Gistermiddag vond de officiële opening plaats van de „nieu- e" school aan de ds. D.A. den Boschstraat 1 in Hazers- woude-dorp. De school heeft Haduard Mavo ge kregen. Een naam die Hazers woude eer aan doet omdat Ha duard een landheer en bezitter de jachtrechten van de domeinen van Rijnland ten tijde van Floris de vijfde. Rond 1250 was Haduardwoude wat nu Hazerswoude heet. De fusie was een noodzakelijk kwaad. Dat bevestigt P. Wob- be, voorzitter van het bestuur van de nieuwe mavo. „Het be staansrecht van de scholen stond op de tocht. Op 2 april 1985 werden de fusiebespre kingen gestart. Die waren er al eerder, maar toen hadden ze geen succes", aldus Wobbe. De avond van de eerste serieuze' besprekingen liep niet zoals de bedoeling was. De vertegen woordigers van de Rooms Ka- uit Hazerswou- de Protestants avo uit het dorp konden het niet met elkaar eens worden. „Om toch tot een werkzame oplossing te kunnen komen, werden eerst de uitgangspun ten bijgesteld en vastgelegd", vertelt Wobbe. Het ging pri mair om het behoud van het middelbaar onderwijs en de daarbij behorende werkgele genheid in Hazerswoude. Op de tweede plaats stond de handhaving van de confessio nele identiteit". Er werd een stuurgroep ingesteld, bestaan de uit vertegenwoordigers van beide besturen, directie en personeel, die tot doel had een fusie-advies uit te brengen. Na drie iaar intensief overleg werd het besluit tot de fusie genomen. „Ten aanzien van de identiteit werd een positief re sultaat geboekt", meent Wob be. Er werd besloten tot de stichting van een interconfes sionele school. „Dit houdt in dat er respect is voor de we derzijdse opvattingen", zegt de voorzitter van het bestuur. Ook de ouders zijn volgens hem zeer positief over de fu sie. Wobbe: „Iedereen begreep dat het hier ging om het be houd van het onderwijs en over de mogelijke problemen rond geloofszaken wilde men best praten". Hoofdgebouw De „oude" ds. D.A. van den Boschmavo is het hoofdge bouw geworden en het ge bouw van de Christus Ko ningsmavo fungeert als depen dance. Directeur van de school is B.C. Poot die eerder direc teur was van de Van den Boschmavo en C.J. Verhagen van de „oude" Christus Ko ningmavo is onderdirecteur. nhaj sterda r Nee lierich nieu f.mr.d :ureur Haag eze it bijzon tiestu< cultur de V enten de p e ruir rd. 1 toga aging plaat dan spx Burgemeester J.W. van der Sluijs verricht de officiële o van de Haduard Mavo in Hazerswoude. foto: wim van Volgens Wobbe heeft het Ha- zerswoudse onderwijs een goe de naam hoog te houden en moet zij inspelen op de veran deringen in de maatschappij in de nabije toekomst. „De school is erg belangrijk voor de vor ming van de leerlingen. De school is echter slechts een verlengstuk van het gezin en geen vervangmiddel", meent hij. Toch is hij van mening dat persoonlijk contact met leer lingen van belang is en dat niet alleen theorie, maar voor al praktijklessen belangrijk zijn. Volgens de voorzitter moeten de leerlingen na hun opleiding goed kunnen func tioneren in de maatschappij. Dat kan volgens hem i leen met voorbeeldjes t5Verse ken. De leerlingen moet nze^,r ten wat er in de wei koop is en zich breed c kelen, zo meent WobblWOj gens de voorzitter is eer f i alleen niet het bela 'e P ste. Om deze doelstel] verwezenlijken doeling dat er op de Hfel Mavo regelmatig gastdo itudent langs komen o 350 leerlingen ken te informeren. Al: een ze beeld geeft Wobbe „een g is. A door de burgervader i overheidsfinanciering". JULIA VAN BOHfjder EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJr Nissan Sunny 4-detirs Prijs incl. BTW, va 23.425. lilttiaUJ excl afleveringskostth TRIDUUM: „Een der zusters dient een patiënte van 83 j verschingen toe". „Landlooper (die 'n plaats boven op een wagon heeft gevon den): ,,'k Wou da'k geld had. dan ging'k reizen". schouwburg gedragen, en darme vereniging die aan de dr.Stresemann hield een rede latere Verenigde Naties voor na de toelating van Duitsland afging, tot de Volkenbond, de bloe- Een „Indische Fabel" werd geserveerd. Het ging over zes broden. „Een schoolmeester kocht iederen dag zes broo- den. Een kennis van hem vroeg hem, toen hij dit hoor de: „Maar beste vriend, wat doe jij iederen dag met zooveel brooden?" De schoolmeester antwoordde: „Een is er voor me zelf; een ander gooi ik weg, maar het komt terug; twee leen ik er uit en met de andere twee betaal ik mijn schulden af". De vriend be greep niets van dit antwoord en zei: „Verklaar je toch dui delijker..." „Welnu", hernam de schoolmeester, „één brood eet ik zelf, het tweede geef ik aan mijn schoonmoeder, twee aan mijn kinderen en de laat ste twee aan mijn ouders". De Scherts tot besluit. „On derwijzer: „Nu, Hans, hoe heet het dier, dat bij vele men- sphen vetgemest wordt om in November geslacht te worden?" Hans zwijgt Onder wijzer: „Nu, waarvan maal vader de worst?" Hans: mag ik niet zeggen, me anders krijg ik slaag". „Eerste vriendin: „Emilie, moet ik zien in tranen n dend!" Tweede vriendin: train me voor een diamai broche". „President van het hof: schuldigde, bekent gij schuld? Beklaagde: „N< President „En voor den i ter van instructie hebt toe, X Beklaagde: van mijn verdediger heeft mij van mijne onschuld tuigd!" w J „Jonge vrouw des „Gistermorgen werd de opeens ziek ik moest a koken". Bezoekster: „En weer gezond?" Jonge „Ja, maar nu is mijn man geworden". vro 24 uur van Zoeterwoude van start Piet van der Geest en Herman de Jong gingen vannacht voor op in de wielerwedstrijd 'De 24 uur van Zoeterwoude'. Zij had den drie ronden voorsprong op het koppel Johan de Groot en Jan Oostdam en het verras send sterk rijdende duo Bas en Kees Maan. De 24 uur van Zoeterwoude wordt gehouden in het kader van de actie Futu- ra '90 ten bate van het kinder tehuis Casa Materna. Een et maal rijden de koppels een parcours rond het Loetheveld in Zoeterwoude. Iedere ronde levert geld op voor het goede doel. Gisteravond zorgde de drumfanfare VIOS voor een muzikaal intermezzo. Vandaag rijden de koppels waaronder vijf dames tot zeven uur van avond hun rondjes. Dan zal be kend zijn welk duo de Futura '90 bokaal in ontvangst mag nemen. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14