lowercentrum IcidóGCSotixcHit m/v STAD OMGEVING Korting brengt K O in gevaar jliift in Leiden LV is Een cadeau van formaat i J VEEK EINDE vlBEK IDKKtl ief da pecla ippen niveai 5 jaar. >ewijs ling. N De politie van Leiden wil graag iet komen met de man die in de nacht op 11 september hulp heeft.verleend slachtoffers van een ongeval op de g. Een 20-jarige Leidse bestuurder die nacht op de Haagweg de macht stuur van zijn personenauto, omdat ijn vier passagiers meedeinden op de die uit de boxen schalde. De auto ot stilstand tegen een lantaarnpaal en tterlijk in tweeën. Dankzij de helder- n geest van de hulpverlener kon uit- j van een brandje worden voorko- oor een lekkende gasleiding dicht te week het gevaar van ontploffing, heeft hij zich over de gewonden ont- >n is hij met hen meegegaan naar het nisch Ziekenhuis. De politie wil de erover alsnog horen. Ie kunt k ien RIJ kantot rde ba adres. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 ie zoekt hulpverlener BEZWAREN TEGEN GEMEENTEPLAN LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit K&O heeft ernstig bezwaar te gen de plannen van bur gemeester en wethouders om de subsidie aan K&O en de Stichting KIK te korten met 135.000 tot 382.000 gulden. Het voort bestaan zou daarmee in gevaar komen. De korting is opgenomen in het ont- werp-programma welzijn voor 1989. Daarbij is uit gegaan van verder bezui nigen op basis van. het meerjarenbeleid van de gemeente en de overheve ling van de kaartverkoop van de Leidse Schouw burg naar deze instelling zelf. De Stichting K&OAKIK vindt dat zij niet verder kan gaan dan het accepteren van een verlaging van de subsidie-aan vraag met 45.000 gulden tot het bedrag van 472.500 gulden. Het voornemen om twee van de acht medewerkers over te hevelen naar de schouwburg zou in elk geval de doodsteek betekenen voor het streven van K&O om met een ver hoogde inzet haar rol in het Leidse culturele bestel veilig te stellen. In haar bezwaar schrift stelt K&O dat er de af gelopen tijd steeds een beroep wordt gedaan op de K&O-me- dewerkers om zich vrijwillig in te zetten, in avonduren en weekeinden. Deze druk is de afgelopen jaren toegenomen door het streven van K&O om meer activiteiten aan te pak ken, de inkomsten te verhogen en de uitgaven te verlagen zonder de kwaliteit van de dienstverlening aan te tasten en het programma minder uit gebreid te maken. Het meerjarenbeleid was geba seerd op het realiseren van een Uitbureau met een geïnte greerde kaartverkoop waar door een en ander efficiënter zou kunnen verlopen, schrijft K&O in haar bezwaar. Dat is er echter niet gekomen en de .daarmee gepaard gaande ex tra-inkomsten al evenmin. De uitgaven op personeel zijn wel gestegen en andere inkomsten of subsidies zijn stopgezet. Eerste uitzending Televisie Sancta Vier NOORDWLIK De eerste uitzending van Tele visie Sancta Vier vindt op dinsdag 20 september om half acht 's avonds plaats in gebouw De Golf slag van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Ma ria aan de Langevelderweg 1 in Noordwijk. De uitzendingen gaan over wat er op het ziekenhuis- terrein gebeurt of in de directe omgeving. Zo zul len muziekuitvoeringen maar ook een bloemen corso via de Televisie Sancta Vier worden uitge zonden. De uitzendingen vinden voorlopig een keer per maand plaats. De programma's worden gemaakt door vrijwilligers die voorheen al radio programma's maakten. Deze groep is uitgebreid met een ervaren film- en videoamateur. Als de uitzendingen goed lukken dan volgt mogelijk uit breiding. De uitzendingen zijn alleen te zien in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria. LOEMENGROOTHANDEL HOUDT VAST AAN SASSENHEIM barake rvan3ÏDEN Het Flower- centrum op de lange ter- echter al snel af. De handels- Oostlander DEN Het Flower- trum blijft voorlopig jeiden. Dat is gister- besloten na een jdurig beraad. De eniging van Groot- delaren in Bloem- lingaa£kerijProdukten are fira G) komt echter niet netnajr Leiden. Die houdt aan de bouw van onderkomen met Wroom langs de rijks- A44 bij Sassenheim. samenwerking tussen n het Flowercentrum ergebrachte organisa- van bloemenprodu- ten en de bloemen- othandel is hiermee definitief van de typDnln. Directeur C. Oost- jedignyer van het Flower- trum sluit namelijk uit dat het Flower centrum op de lange ter mijn toch naar Sassen heim verhuisd. „We blij ven er naar streven on der een dak te komen", stelde hij gisteravond. Het huidige Flowercentrum aan de Plesmanlaan moet be gin volgend jaar ontruimd worden omdat het huurcon tract afloopt. De organisaties van bloemenproducenten die daar zijn ondergebracht heb ben er steeds de voorkeur aan gegeven in Leiden te blijven. Er werd al een plan ontwikkeld voor nieuwbouw aan het Schuttersveld, toen de samenwerking met de nu nog in Aalsmeer gevestigde VGB zich aandiende. In eer ste instantie zag het er naar uit dat Schuttersveldplan van de baan was. Het grotere Flo wercentrum moest in Rijns- burg, bij de veiling Flora ko men. De VGB keurde dat echter al snel af. De handels organisatie wilde een repre sentatief onderkomen met veel uitstraling naar de bui tenwereld. Aan die eis zou een gebouw bij de Flora-vei ling in Rijnsburg niet vol doen. De VGB gaf de voor keur aan' een gebouw direct aan de snelweg Amsterdam- Den Haag, liefst bij Motel Sassenheim. Twee weken ge leden werd om die reden een besluit uitgesteld. Tussentijd se onderhandelingen moesten de partijen tot elkaar bren gen. Gisteren is uren verga derd, maar dat mocht niet baten. „Het Flowercentrum staat onder grote tijdsdruk. Een eventuele ruimte in Sassen heim kan op zijn vroegst in 1990 worden betrokken. Daar kunnen wij niet op wachten", vertelt directeur van het Flo wercentrum C. Oostlander. Waar het Flowercentrum in Leiden wordt gevestigd kan Oostlander nog niet zeggen. Op dit moment wordt het Schuttersveldplan opnieuw bekeken. Ondertussen wordt ook gezocht naar vervangen de bestaande kantoorruimte. Directeur Oostlander: „De projectontwikkelaar heeft ons beloofd dat het gebouw aan het Schuttersveld binnen tien maanden klaar kan zijn. Het is nu al half september en we hebben dus maar wei nig tijd over. Als de bouwer ons de garantie geeft dat wij op 1 september 1989 het nieu we pand kunnen betrekken, dan kunnen wij vermoedelijk T wel regelen dat we tot die I tijd aan de Plesmanlaan kun nen blijven". Eventuele ver vangende bestaande kantoor ruimte moet volgens Oostlan der in de buurt zijn van het station Leiden. „Dat is mak kelijk voor ons personeel maar ook voor bezoekers", meent hij. Een definitief be sluit moet in de komende weken worden genomen. Leidse universiteit moet eigen identiteit houden LEIDEN „De Leidse universiteit moet zijn eigen identiteit behouden. De schaalvergroting die minister Deetman van Onderwijs voorstaat die leidt tot een bundeling van het wetenschap pelijk onderwijs in Leiden, Delft en Rotterdam is geen goede zaak. Integendeel. In de praktijk zal blijken dat instellingen die op zo'n grote schaal gebundeld zijn, oneconomisch werken". Dat zei burgemeester C. Goekoop van Leiden gistermiddag tijdens de opening van een ge combineerde beelden- en schilderijententoon stelling in het Academisch Ziekenhuis. Na een aantal jaren worden er weer tentoonstellingen gehouden in het ziekenhuis. „Kunst is belang rijk voor een ziekenhuis, omdat het een positie ve invloed heeft op het genezingsproces van de patiënt", zo stelde de heer B. van Loen, voorzit ter van de nieuwe Kunststichting AZL. Op het zogenaamde Leidse Plein in het zieken huis zijn beelden te zien van jonge Nederlandse kunstenaars. In de Galerie AZL zijn schilderij en van Nederlandse en buitenlandse kunste naars te zien onder wie Milan Kunc, Innocente, Lucassen, Rene Daniëls, Robert Combas en Hervi di Rosa. De exposities duren tot 28 okto ber. Noordkreet Al Mizan LEIDEN AL Mizan (De Weegschaal), het Ma rokkaans-Nederlandse maandblad dat vanuit Leiden wordt uitgege ven, dreigt per 1 januari zijn subsidie te verliezen. Het blad wordt daardoor met opheffing bedreigd. De redactie heeft daarom een noodkreet gestuurd naar het Leidse gemeen tebestuur, politieke par tijen en Kamerleden. Al Mizan, dat landelijk wordt verspreid in een oplage van duizend exemplaren, werd tot nu toe gesubsidieerd door de gemeente Leiden. Die staat echter op het stand punt dat de ondersteu ning van het blad een zaak voor het rijk is. Een mening die overigens wordt gedeeld door de redactie van Al Mizan. Het ministerie van WVC heeft echter nog steeds geen toezeggingen willen doen. Wel heeft het mi nisterie in 1987 75.000 gulden beschikbaar ge steld voor een redactielo kaal. Leiden zou overi gens wel nog een eenma lige subsidie willen ge ven, maar die is afhanke lijk gesteld van een even grote bijdrage van WVC. Als het ministerie zich niet voor 1 januari laat vermurwen, betekent dat het einde van het blad. Volgens Al Mizan heeft de gemeente Leiden zich wel al bereid getoond zich in te spannen voor een laatste overlegpoging met het ministerie. Ver der is het de verwachting dat Binnenlandse Zaken begin 1989 duidelijkheid geeft óver haar minder hedenbeleid. Daarin zou eventueel ook steun voor Al Mizan kunnen zijn opgenomen. Illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bijdragen van Julia Bohemen, Roza van Veer, Peter van der en Rudolf Kleijn. tlaan siding. nd(l) binnenbrandje bij de dweer. Namens het am- ikelij icebedrijf Gebroeders Jong aangestoken door Leidse advocatenkantoor tens. Uiteindelijk te blus- loor een jurist van bui die zoals De Jong heeft aagd. een onafhankelijk oek gaat instellen. Dat in een notedop het relle- ond brandweercomman- Bart Mark die ook di- ur is van de Eerste Hulp st (EHD) en de Centrale Ambulancevervoer L). Maar een klein relle- an grote gevolgen heb- 9ChnM| jens het ambulancebe- ndedn De Jong schreef advo- Teekens een brief waar ark ervan werd beschul- het bedrijf ritten te ont- len. Bovendien zou hij de ran tal Makten met de paraat- |svoorschriften voor de Dat moest maar eens irzocht worden, aldus de ..L waarin verder geen be- en of aanwijzingen wer- aangevoerd. Behalve dan M /^opmerking dat Mark de 11/ Iralisten van de CPA zou •en geïnstrueerd ritten iel mogelijk toe te delen de EHD. deed in eerste instantie 'lam in de pan slaan bij k, die ervoor terug kwam vakantie. Hij voelt zich onrechte in zijn goede n en eer aangetast. Al di- nadat de brief was be ken in het dagelijks be- r van de CPA die tot het aagde onafhankelijk on- oek besloot, wees hij alle rijten van de hand. centralisten zou hij nooit rueren, aldus Mark. Sinds vorig jaar heeft hij ze Seteld één keer aange ven. Dat was nadat een te hulp rit door een cen- ist was toebedeeld aan De S en de ambulance na Nien minuten pas kwam agen. Bovendien is het de ha« ^ens ^em aantoonbaar, De Jong het afgelopen juist meer ziekenvervoer /zijn rekening nam en de D minder. Voor Mark het 'ijs dat hij de EHD nooit fgetrokken kan hebben. Brand (2) In tweede instantie* had de brief vooral effect op het brandweerkorps. Voor me nigeen binnen de brandweer kazerne geldt de brief als een „lek" binnen de eigen gele- deren. Want ook als de cen tralist zoals Mark zegt, inder daad maar één keer is aange sproken over een bepaalde rit, dan is het voor de brand weer vooral de vraag hoe De Jong daarachter is gekomen. De spuitgasten zelf weten dergelijke akkefietjes name lijk heel goed in eigen kring te houden. De brief van de advocaat lijkt daarmee, behalve op de eer van Mark, een smet te hebben geworpen op de ver houdingen binnen de brand weerkazerne. Volgens Mark heeft het brandweerkorps di rect eensgezind afstand geno men van de inhoud, lees: het lek. De ambtenarenbond Ab vaKabo stelde zich daar di rect spontaan achter, aldus Mark. En daarmee is het EHD-personeel nadrukkelijk apart komen te staan in de kazerne aan de Gooimeer laan. Op de achtergrond speelt in de hele affaire dat de EHD eind vorig jaar bij wijze van proef en na veel gedonder bij de brandweer is onderge bracht. Dat gebeurde nadat het plan van wethouder Kuijers om de dienst te pri vatiseren en onder te bren gen bij De Jong was gestuit op bezwaren van een deel van het personeel. Tussen ziekenbroeders en brandweer bloeide in die periode niet bepaald een spontane liefde op. Een lek uitmondend in beschuldigingen aan het adres van de commandant, kleurt de verhoudingen nog wat donkerder. Voor Mark staat dan ook als een paal boven water dat de brief voor De Jong vooral een revanche is voor het niet door laten gaan van het pri vatiseren van de EHD. Te meer omdat begin oktober juist de rittenstatistieken be sproken zouden worden bin nen het bestuur van de CPA, waarin ook De Jong zitting heeft. Wethouder Kuijers, in dertijd persoonlijk voorstan der van het privatiseren, was de afgelopen week al ge dwongen zich tegen de „aan tijgingen" aan het adres van Mark te keren. Als De Jong met zijn brief een wraakoefening beoogt heeft, lijkt hij daarin op korte termijn geslaagd te zijn. Ook het onderzoek waarom was gevraagd en dat nu vooral Mark persoonlijk treft komt er. En verder is het af wachten of uit de brief op den duur zo'n splijtzwam groeit dat het EHD-personeel uiteindelijk nog liever naar De Jong gaat dan dat het in de brandweerkazerne blijft Optimistisch Een bedrag van 55.000 gul den denkt de gemeente Noordwijk extra aan par- keergelden binnen te krijgen. Daarvoor moeten de par- keermeters buiten het zomer seizoen blijven staan, de tijd waarop betaald moet worden in het zomerseizoen in «Noordwijk aan Zee verlengd worden van zes uur tot negen uur 's avonds en het parke ren in sommige gedeelten van de badplaats duurder worden. Noordwijk denkt daarmee zowel strand- als horecabezoeker extra geld uit de zak te kunnen kloppen en zo de gemeentelijke inkom sten te verhogen. De schat tingen zijn echter misschien wat al te optimistisch. Auto mobilisten blijken over het algemeen een voorkeur te hebben voor gratis parkeer plaatsen en ze gaan liever buiten het betaald parkeren- gebied staan. De voor strand en horecabezoek best gesi tueerde parkeerplaatsjes ko men dan vrij. Daar kunnen mooi Duitse toeristen gaan staan. Zonder gevolgen na tuurlijk, want parkeerbon nen hoeven Duitsers sinds kort niet meer te betalen. Van deze manier van promo tie maken voor Noordwijk kan de Stichting Promotie Noordwijk nog iets leren. Struisvogel (1) De Hoofdstraat tussen het kruispunt Sassenheim-Noord en de gemeentegrens met Lisse wordt vernieuwd. Veel automobilisten, die dagelijks gebruik moeten maken van dit kruispunt, hebben dat deze week, waarschijnlijk tot hun ergernis, al gemerkt. Maandag stond er een lange file tot voorbij het buurt schap De Engel. Dinsdag en woensdag was de file al be duidend kleiner. „De mensen hebben waarschijnlijk een andere route gekozen. Een deel van de Lissers heeft een alternatieve route naar de snelweg genomen, terwijl ook een deel dwars door de Vogelwijk heen is gereden", vertelde W. Kosters, chef uit voering van de wegenaanleg in Sassenheim deze week. Hij voegde er aan toe dat Sassen heim daar een beetje op had gehoopt. Het autoverkeer omleiden door de Vogelwijk en dan in recordtijd de werk zaamheden afmaken, deed de gemeente echter niet. Daarbij zal de angst voor klachten van de bewoners van deze wijk wel een rol hebben ge speeld. De gemeente Sassen heim doet dus aan struisvo gelpolitiek. Ze wentelt de verkeersproblematiek deels af op de bewoners van de Vogelwijk maar kan onder tussen rustig de handen in onschuld wassen. Struisvogel (2) Half oktober moeten de werkzaamheden rondhet kruispunt Sassenheim-Noord klaar zijn. Automobilisten, die dagelijks gebruik maken van dit verkeersknooppunt De vlam sloeg in de pan bij brandweercommandant Bart Mark, die ervan wordt be schuldigd het ambulancebe- drijf De Jong ritten te onthou den. De commandant (uiterst rechts in het gezelschap, dat voor de brandweerauto po seert) staat echter niet alleen, hij weet zich in de rug ge steund door zijn spuitgasten. (Zie Brandje 1 en 2) FOTO: WIM VAN NOORT in de Bollenstreek, moeten niet te vroeg juichen. Welis waar is de Hoofdstraat aan beide zijden van het kruis punt helemaal klaar, het kruispunt zelf verkeert nog in de oude belabberde staat. De kruising is eigendom van de provincie Zuid-Holland en dus spendeert de gemeente Sassenheim, die de provincie wel heeft ingelicht over haar werkzaamheden, geen centi meter asfalt aan het provin ciale eigendom. Mogelijk moet over een of twee jaar het kruispunt opnieuw worden afgesloten omdat de provinciale meters asfalt on der handen moeten worden genomen. Coördinatie tussen de verschillende overheden is ver te zoeken. Om maar niet te spreken over de extra kosten die het twee keer open gooien van eenzelfde kruispunt met zich mee brengt. Bram Kret lijkt zijn functie van Sassenheimse verkeersagent momenteel slecht te vervullen. Hij laat Sassemers en Lissers maar een beetje tegen elkaar inrii- den en ten aanzien van ae gedachtenwisseling tussen gemeente en provincie laat hij alle verkeersseinen dood leuk op rood staan. Voetbal Een voetbalfinale die met succes wordt afgesloten voor Nederland heeft verstrek kende gevolgen voor de Ne derlandse burger. Dat heeft iedere Nederlander tijdens het EK in juni aan den lijve ondervonden. Enkele maan den later blijkt het Oranjes feertje de raadsleden in Rijn- saterwoude nog altijd in zijn greep te hebben. Volgens een bezoeker van de raadsvergadering van afgelo pen woensdag was er een to taal verkeerde planning gaande. „Van het Nederlands elftal dan", lachte hij scham per. Ook de gemeentesecreta ris kondigde even voor acht uur een „korte en snelle ver gadering aan". Voor iemand die niet van voetbal houdt en niets weet van de die avond te spelen wedstrijd van het Nederlands elftal, een raad selachtige uitspraak. Maar het antwoord op dit raadsel volgde al snel. De gemeente secretaris: bleek het boven dien bij het rechte eind te hebben. Even nadat burgemeester Boelen de vergadering had geopend, stelde een voetbal- minnend raadslid voor om de rondvraag die avond achter wege te laten. „Daar moet de raad over beslissen", ant woordde de burgervader. Nog voordat deze voorzitter de raadsleden om een ant woord kon vragen, knikten de leden al instemmend en zaten ze zichtbaar te popelen om aan het eerste agenda punt te beginnen. De agenda punten vlogen ie om de oren. De voorzitter had het voor namelijk druk met het in hoog tempo hanteren van de hamer onder het prevelen van de woorden „overeen komstig besloten". Een enkel raadslid die toch nog iets durfde te vragen veront- schuldige zich alvorens zijn vraag te stellen.'.Sorry dat ik dit even moet vragen. Ik weet dat het tijd kost, maar ik wilde toch even weten...". En dan volgde een korte vraag, met een vaak nog kor ter antwoord. Besluitvormingen bij wat moeilijkere zaken, waar toch nog wel enig overleg voor nodig was, werden uitgesteld tot een volgende vergade ring. In de hoop dat de voet balbond dan geen wedstrijd programmeert op een avond aat ook de raad van Rijnsa- terwoude vergadert. Hoe lang het afgelopen woensdag avond duurde in die Rijnsa- terswoudse gemeenteraad? Tot enkele minuten na half negen; iedereen heeft dus de tweede helft kunnen zien. Wijziging route lijn 16 LEIDEN Buslijn 16 die door de Stevenshof loopt zal tot en met volgend jaar een andere route gaan volgen. Dan wordt na melijk een nieuwe lijndienst ingevoerd. Voorlopig vindt ontslui ting van de Stevenshof echter plaats via de Langegracht. Met deze maatregel is een bedrag van 40.000 gulden gemoeid. (ADVERTENTIE) EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U I Prijs ind. BTW I exd. a/leveringskosten. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. j^loteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres:-. Postcode/plaats: Telefoon Voor!.: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank handdoek naar I v..—- Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. Ceidae öouoa/nt -(voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13