Olympische droom soms nachtmerrie voetballerlei MORPHEUS üeidóaQowuwt ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 ruim een maand stiJ ligt. Cser- nai werkte ruim tien jaar gele den reeds als assistent bij Ein- tracht. In 1977 vertrok hij naar Bayern München, waar hij la ter hoofdtrainer werd. Zijn laatste club was PAOK Saloni- ki uit Griekenland. voetballer uit de Sovjetunie in de Italiaanse competitie. Juve verloor de thuiswedstrijd ove rigens met 2-0. Zavarov werd vervangen door oud-interna tional Cabrini. Liever thuis West-Duitsland is één van de deelnemers aan het voetbal toernooi in Seoul. Maar wat Christoph Daum. de trainer van FC Köln, betreft had de DFB afgezien van de trip naar Zuid-Korea. Daum houdt zijn voor het olympische team ge selecteerde spelers Thomas Hëssler en Armin Görtz het liefste thuis. Hij is bang dat te indruk maakt. Naar Seoul gaan in elk geval Michael Zore en Andreas Köpke niet, hoe wel die wel waren geselec teerd. Zore liep zaterdag in Mannheim een spierblessure op en Köpke, de doelman van Nürnberg, scheurde een knie band in het duel tegen Karls ruhe. Blessureleed Het was toch afgelopen week einde de ronde van de blessu res, want Karlsruhe moet het voorlopig stellen zonder doel man Alexander Famulla en Bayern Münchens ziekenboeg kreeg gezelschap van Olaf (rechts) Thon. De blessure van Famul- sing met Famulla waarbij de doelman ernstig aan zijn oor gewond raakte. De helft van zijn oor hing er zelfs bij. De dienstdoende arts in het ge meentelijk sportpark in Nürn berg schrok zo van de blessure dat hij het beter achtte dat eerst een bezoek werd ge bracht aan het ziekenhuis om te onderzoeken of de gehoor gang ook was beschadigd. Dat laatste bleek niet het geval te zijn, maar wel werd in een KNO-kliniek vastgesteld dat Famulla door die trap van de Senegalees ook nog een lichte hersenschudding had opgelo pen. week zaterdag hoe de elleboog van Michael Frontzeck voelt. De international van Borussia Möncgengladbach raakte met dat lichaamsdeel Thon vol in het gezicht Met als resultaat dat de vroegere speler van Schalke z'n jukbeen brak. Het was ondanks de (3-0) zege toch een slecht weekeinde voor Thon. Zijn vroegere club ver loor in eigen huis met 2-0 van Osnabrück en is na zeven wedstrijddagen slechts voor laatste in de tweede Schalke is niet de enige roem rijke vereniging die met een bescheiden rol in de tweede liga genoegen dient te nemen. Hertha BSC vergaarde in acht duels slechts een punt meer dan Schalke en staat er rela tief dus zelfs nog minder flo rissant voor. HAAG De olym- vlam mag dan van- in Seoul zijn ontsto- n de Nederlandse af- iging in de Zuidkö- hoofdstad mag een record-omvang cheurden, in de Nederland zowel jrtwereld is een aan- y porters achtergeble- 1 veejat zich vooraf meen- ,k op de flanken van De^mjjgppiis te mogen op- i, maar zich slechts fstand in het schijnsel koesteren. De 24e ^fcpische Spelen sinds waren voor verschei- topsporters de afge- jaren het mikpunt carrière en vooral r ontzegde menig- :ich het nodige om Ie presence te geven. 'OC wees maar liefst lannen en vrouwen vanaf vandaag in een gooi te doen 'oud, zilver, brons of ilympisch certificaat, aantal Nederlanders, ooraf had gehoopt er zijn, kan het evene- slechts via de media in. Waarbij vooral at en zwemmers het >ische startsein niet pische marathon niet volgen. Want die dag doe ik mee aan de Singelloop in Breda. Ja, want als je stopt met sporten, pak je alleen jezelf". in An aan se terfv! en- maar dat is een j inherent aan het in- institu uele karakter van ctie btfsport. Waarbij even- de lfook juist bij deze dis- 1 ^bl$es weer de mogelijk- n e bestond via de be- i estafette-truc tot iding over te gaan. op het bondsbureau de stem ming aldaar. Een opinie die niet geheel kan worden gedeeld door at- letiekunie en zwembond. Weliswaar zijn er zeven zwemsters en vier zwem mers in Seoul, maar de KNZB zag elf olympische kandidaten niet gekwalifi ceerd. Van die elf behoorde Edsard Schlingeman vooraf tot de serieuze kandidaten. Zij zitten echter thuis. Even als de atleten John Vermeule en Edine van Heezik. Verder zag judoka Hans Buiting uit Nijmegen en dressuur-ama- zone Hele Aubert uit Den Haag de voordracht niet ge honoreerd. Een olympische droom die min of meer een nachtmerrie werd. mei *s'én tv. 11 leten rgieke re h« ck ght t dam ie Nel{ 2 fan r trad opme grijk lotse Itravi »t-con< ït schf et N< Live Do zwemsters en vier lers alsmede negen at- in een even groot aan- vormen in Seoul eer een kwart van de Nederlandse afvaardi- t die getalsmatig stevig le door het sturen van wintig spelers bevatten- onkbalselectie, die op nstratie gaat. Deze ge- bij een voltallige groep syers van beider kunne n samen met niet min- ian tachtig begeleiders 'aderlandse equipe in één van de grotere van de circa 160 lan- lie in Zuidkorea aan de -Olngsceremonie deelna- gefcti Dat ni rschij Ch: ball ■3 "ie eTr h lig Cot'' pbell op, waf' erblijl ijven ival 1 r. Al met verra. ide pW J >nder ondering reeks sportbonden, ook die van de- trerende judobond (da- de eerder genoemde albond, taekwondo-or- itie en bowling, die zich het vaandel van Juan io Samaranch verza- neemt de KNWU min •er een uitzonderingspo- in. De wielerunie. die .1 ïnkelijk op een magere v rdiging leek te kunnen zag uiteindelijk toch veertien mannen en 'en uitgezondfen. De U is dan ook zeer te en met het NOC-beleid. de kandidaten die er is iedereen naar verwoordde iemand „Knap rot dat ik er niet bij kan zijn". Edsard Schlinge- mann maakt van z'n hart be paald geen moordkuil als hem wordt gevraagd naar zijn emotionele beleving van de Olympische Spelen. „Ik zal heus wel eens denken, tja, waarom zit ik daar eigen lijk niet? Waarom liep ik niet mee in de openingsceremo nie, waarom moest ik al die mooie kleding, al die ca deautjes van Philips, mis sen". De 22-jarige zwemmer uit het Noordveluwse dorpje Vierhouten, al sinds tien jaar in allerlei nationale selecties vertegenwoordigd, werd dit maal door de KNZB niet eens officieel voorgedragen bij het Nederlands Olym pisch Comité, „En dat neem ik de bond hoogst kwalijk. Ik had er best vrede mee gehad wanneer het NOC me, en dat geldt ook voor sommige an deren, niet had uitgezonden. Maar tjonge, als je niet eens steun van je eigen bond krijgt, waar doe je het dan allemaal nog voor. Ik heb een jaar lang keihard ge traind en dan krijg je een lullig briefje van de KNZB: „Sorry, we voelen met je mee en wensen je succes bij je verdere carrière", aldus de hevig teleurgestelde Schlin- gemann die dan ook meteen besloot de internationale wedstrijden voortaan maar voor gezien te houden. „Ik zwem nog wat voor mezelf, nog wat voor de club, maar voor de KNZB, nee, nooit meer". Bondscoach Bert Sitters, die liet weten „geen toeristen" naar Seoul mee te willen ne men, is volgens Schlinge- mann de kwade genius ach ter het geheel. „Hij heeft he lemaal niets van zich laten horen, geen briefje, geen te lefoontje, niks. Zijn voorgan ger, Ruud Beele, kreeg toen- dertijd veel kritiek te verdu ren, maar die toonde ten minste nog enig medeleven en nam de afvallers mee uit voor een gezellig etentje. Nee, Bert Sitters is, denk ik, uitgeblust. Hij vecht niet meer. Als jonge talenten nu lezen hoe wij, de ervaren krachten, behandeld worden, werkt dat toch ook demoti verend en is dat dan een goe de reclame voor de zwem- sport? Nee, dacht ik ook niet hè". Uit Zuidkorea ontving Schlingemann, die zich nu maar op zijn HTS-studie heeft gestort, deze week een ansichtkaart, ondertekend door een viertal zwem-colle- gae. „Hans Kroes, Diana van der Plaats, Conny van Ben- turn en Ron Dekker hadden hun handtekening erop ge zet. En de anderen? Is toch gek, zoiets doe je toch met z'n allen. Tekenend voor de sfeer, volgens mij. Die zou toch juist zo goed zijn? Nou, ik geloof er niks van, hoor, sorry". Hans Buiting: Ook Hans Buiting (27) be hoort tot de Nederlandse sporters, die met gemengde gevoelens zullen kijken naar de olympische (judo)wedstrij- den. De Nijmegenaar heeft er naar zijn zeggen nog niet eens zo veel moeite mee dat hij op het olympische podi um ontbreekt, maar hikt eerder en niet zo'n klein beetje aan tegen de manier waarop hij buiten de boot is gevallen. „Het is een beetje onduidelijk voor me", zegt hij^met een'zekere mate van understatement. „Vorig jaar werd ik zevende bij het EK in de categorie zwaargewicht en naar aanleiding daarvan werd ik zoals ze dat noem den potentieel kandidaat. Ik kreeg vervolgens een brief van het NOC, waarin werd gezegd dat ik dit jaar vorm behoud moest tonen. Maar hoe dat moest gebeuren werd niet omschreven. Voor mijn eigen gevoel heb ik in die periode daarna goed ge draaid, medailles gehaald en me rot getraind. Bij het EK werd ik negende. Ik dacht dat het daarmee in orde was. Maar dat bleek geenszins het geval. Op de hoorzitting van het NOC, waar viif vertegen- woordigèrs van de judobond aanwezig waren, werd be kend dat ik niet tot de eerste kandidaten behoorde. Maar, werd er bij gezegd, er zouden nog kwalifikatie-mogelijkhe- den zijn in Oostenrijk en Rusland. Maar verder heb ik niets meer gehoord. De Bel gische bond heeft nog wel gebruik gemaakt van die ex tra toernooien, maar de Ne derlandse bond liet niets van zich horen. Ik heb dus die kans niet gekregen". Hans Buiting, tweevoudig Nederlands titelhouder zwaargewicht (waarvan een maal „open") en lid van sportschool Visser in Nijme gen, plaatst meer kantteke ningen bij de gang van za ken. „Ik heb later begrepen dat bij die NOC-zitting bondscoach De Korte geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om voor mij een pleidooi te houden. Per soonlijke leraren mochten dat niet doen. Vier jaar gele den gebeurde dat wel met bijvoorbeeld Wim Henne- veld. Z'n vader kon als bondscoach wel bij het NOC voor elkaar krijgen dat hij naar Los Angeles ging". De afgelopen zomer is Hans Buiting, wiens trainings maatje Ben Spijkers wel in Seoul zit en die met Maas sluisenaar Anthony Wurth tot de afvallers behoorde, in Japan geweest voor een trai ningsstage. „Om te bewijzen dat ik nog beter kan worden, om er voor te zorgen dat ze een volgende keer gewoon niet om me heen kunnen", zegt de judoka, die Barcelona dan maar tot volgende grote doel heeft genomen. „Daar moet ik zijn. En hopelijk be staan er dan niet zulke pro blemen tussen coaches, bond en judoka's als nu een' rol hebben gespeeld. Want die hebben bepaald dat ik niet werd afgevaardigd. Hoewel ik eerlijkheidshalve moet zeggen dat ik dit jaar mis schien ook net wat betere prestaties had moeten neer zetten". Haagse Helene Aubert wós er vooraf absoluut zeker van dat er voor haar een plaatsje in de Nederlandse dressuur- ploeg zou worden ingeruimd. Met haar paard Mister X was ze immers tijdens de nationa le selectiewedstrijden in Weert op een derde plaats geëindigd. „Toen dacht ik dat ik gewoon zou gaan, ook al omdat Ankie van Gruns- ven, die nu in mijn plaats naar Seoul is vertrokken toen op de tiende plaats ein digde. Een paar weken later waren er wedstrijden waar de ploeg die naar de Olympi sche Spelen zou gaan niet aan mocht meedoen. Om de paarden te sparen. Toen reed mijn plaatsvervangster wel goed. Bij de laatste selectie wedstrijden, waar ze op grond van die laatste resulta ten ook aan mee mocht doen eindigde ze net voor me. Toen was het meteen afgelo pen. Niet mee naar Aken, niet mee naar Seoul. Over en sluiten" aldus een enigszins verbitterde Helene Aubert. „Het was wel even balen, ja", beaamt ze „maar ik ben er nu wel weer overheen hoor. Je wordt sterk van teleur stellingen, zegt men wel eens. Het is voor mij in elk geval geen reden om te stop pen met de sport. Integen deel. Volgend jaar hebben we weer een ÉK en over vier jaar zijn er weer Olym pische Spelen. Daar werk ik nu maar naar toe. Of ik Bar celona haal kan ik niet zeg gen. Alles staat of valt een beetje met het paard dat ik dat moment tot mijn be schikking heb. Ik denk dat Mister X tegen die tijd wel te oud zal zijn. Dus moet ik even afwachten met welk paard ik dan kan rijden". Teleurstelling is er dus wel bij Helene Aubert, maar dat gaat toch niet zo ver dat ze niejs meer met de Spelen te maken wil hebben. „Nee hoor, ik ga thuis lekker zit ten kijken. En dan zal ik heus wel weer balen als ik de dressuurploeg aan het werk zie. Maar ach, atleten en zwemmers die op het laat ste moment zijn afgevallen hebben het veel moeilijker. Die hebben echt vier jaar keihard getraind om op het juiste moment te pieken en kunnen het, als ze uiteinde lijk te horen krijgen dat ze niet mogen gaan, of als ze net de limiet niet gehaald hebben, waarschijnlijk niet meer opbrengen om er weer vier jaar keihard tegenaan te gaan. Dat ligt bij ruiters wat makkelijker". Marathonloper John Ver meule heeft nog steeds niet officieel vernomen waarom het NOC geen ticket voor hem wilde reserveren. Voor de Middelburger was het een kwestie van vier seconden op een totaal van twee uur en twaalf minuten. „In het begin baal je enorm", aldus de 26-jarige laatbloeier. „Er was steeds gezegd: als Gerard (Nijboer, red.) gaat, dan ga jij ook. Dat Gerard, op g?bnd van zijn naam, is uitgezon den begrijp ik best. Maar dan zou ik er toch heen kunnen om ervaring op te doen?" Vermeule verbindt aan deze sportieve kater geen conse quenties voor zijn verdere loopbaan. „Zeker niet, ik re ken op Barcelona. Daar ben ik immers nog jong genoeg voor. Ik heb inmiddels ook een alternatief gevonden voor de Spelen. Op 6 novem ber aanstaande loop ik de marathon van New York. Je moet wat, hè". Vermeule, die in Zeeland in ploegendienst werkt, wil de komendé twee weken zoveel mogelijk zien van de Spelen die hij persoonlijk mist. „Ik zal veel op de video opne men, want ik heb niet zoveel vrije dagen. De marathon zou ik natuurlijk heel graag rechtstreeks zien, want ik ben heel benieuwd naar wat Marti (ten Kate, red.) doet. Ma^>- helaas kan ik de olym- Voor atlete Edine van Hee zik was de teleurstelling „wel groot", maar in haar loopbaan is de verspringster/ hardloopster onderhand wel wat gewend. „Ik ben erg goed in het mislopen van be langrijke wedstrijden", con cludeert de 27-jarige Van Heezik cynisch. „Vroeger was ik dan heel erg teleurge steld, maar nu kom ik er wel overheen". Bij de Spelen In Moskou en Los Angeles was ze om uiteenlopende redenen niet van de partij en ook vo rig jaar ontbrak Van Heezik bij de wereldkampioenschap pen in Rome. „Omdat ik mijn limiet had gesprongen met 0,2 meter teveel aan rug- wind. Een kuchje dus. Daar kon ik best kwaad om worden". Ditmaal was het een knie blessure die de Amsterdamse van het olympisch toneel af hield. „Ik had mijn kansen voor Seoul heel hoog inge schat", blikt ze nu eerlijk te rug. „De trainingen gingen heel goed en ik ging heel snel vooruit. Maar in mei kreeg ik last van mijn knie, tijdens een trainingsstage in Nice. Toch ben ik doorge gaan met trainen, want stop pen kan eigenlijk niet. Kind juli heb ik me dan toch maar laten opereren, maar ik kan nou niet bepaald zeggen dat dat veel heeft geholpen". De behandelende artsen dachten dat er iets loos was met de meniscus van de werkloze sportster, maar later bleek dat de pijn werd veroorzaakt door losgeraakt bot „Mijn hoop op een plaats in de hon derd meter estafetteploeg ging toen ook de mist in", al dus Van Heezik. Inmiddels heeft ze haar trai ningen weer hervat. Met een gezonde knie, maar nu weer met last van haar bovenbeen. „Maar in de wintertraining zal ik er weer voor honderd procent tegenaan gaan", kondigt ze aan. „Want nu doet het me niets meer hoor. Ik laat mijn sportloopbaan dan ook absoluut niet beïn vloeden door het missen van Seoul. Ik ga gewoon door. Het kan nog best vier jaar". En om aan te tonen dat ze de moed niet is verloren: „Vroe ger kon ik beslist niet voor de t.v. gaan zitten, als er wedstrijden waren waar ik verstek moest laten gaan. Maar nu zal ik de Spelen, en vooral het atletiek, zeker volgen. Ook al is het midden in ae nacht". Ook gekeken vannacht naar de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Seoul? Of toch maar Morpheus' armen verkozen boven de tentakels van Samaranch? Hoe dan ook, de vlam brandt dus in Zuidko rea en nu maar afwachten of ie niet in de pan slaat. De temperatuur was dé voorbije dagen al tot kookhitte gestegen op het gespleten Aziatische schiereiland. Met de dreigbrief aan de IOC-president en de Molotov-cocktails als voorlopige hoogtepunten. Tweede-, koude- en olympische (wereldoorlog vloeien in Seoul opvallend in elkaar. De Ameri kaanse en Japanse vloot, de ja ren na Pearl Harbour eikaars doodsvijand, koersen samen door door de wateren van Ko rea. Het land, dat begin jaren vijftig als splijtzwam fungeerde in dat deel van Azië, waar Rus sen en Amerikanen elkaar te vuur en te zwaard bestreden. In Seoul komen ze elkaar op schietbaan en schermmat louter vreedzaam tegen. Als schril contrast met de tot de tanden bewapende anti-terreurbrigades van het huidige Zuidkoreaanse leger. Samaranch hoopt vurig dat zijn troetelkind Seoul zal blijven ge vrijwaard van ernstige smetten. Hij was tenslotte degene die het land van de Hyundai's en de Parken zeven jaar geleden door de strot duwde van de toen nog voornamelijk bejaarde leden van het IOC Dat moet Samaranch trouwens worden nagegeven. Hij mag dan weliswaar eerder deze week een nederlaag hebben ge leden bij zijn pogingen de Win terspelen van 1994 toe te schui ven aan Sofia (zou zijn vrouw zo heten?), het aantal ouden van dagen in zijn olympisch koor is tegenwoordig op de vin gers van één hand te tellen. Vandaar ook wellicht dat een Noorse plaats als Lillehammer over zes jaar sporten mag orga niseren, waarvoor dan eens geen sneeuwkanonnen en ijs machines nodig zijn. Het Scan dinavische dorp schijnt de ac commodaties bovendien alle maal vlak bij elkaar te gaan bouwen. Reden voor een IOC- lid om te verklaren dat de da mes op de balschoenen van de ene hal naar de andere kunnen lópen. Eén ding is voor wat betreft Lillehammer nu al voor hon derd procent zeker. Er zullen daar geen demonstraties van studenten komen. Er zal geen dreiging zijn van ondermijnen de activiteiten van een buur land. Afscheidingsbewegingen zijn slechts in de darmspieren te signaleren en nationalistische oprispingen blijven beperkt tot boeren, burgers en buitenlui, die met een vlaggetje zwaaien en regelmatig een slokje nemen uit een meegebracht neupflesje. Kortom, terrorisme kan weer toerisme worden. Lillehammer heeft onder meer Oestersund afgetroefd in de race naar de organisatie van de eerste winterspelen uit de histo rie die in een ander jaar worden gehouden dan de zo merspelen. Dat komt omdat de drank in Noorwegen goedkoper is dan in Zweden. En van een glaasje houden die IOC'ers. Eén van de ongeschreven regels in het olympisch handvest is im mers dat de notabelen in staat moeten ziin tegelijkertijd een glas in de hand, een sigaar in de mond en een grijns op het ge zicht te houden. Als tussen de bedrijven door ook nog kans wordt gezien een gewichtige in druk te maken, koetjes en kalf jes eerlijk worden verdeeld en waar nodig de kool en de geit gespaard, dan is men voldoende capabel om Samaranchvazal te zijn. Maar omdat een IOC'er ook maar een mens is en hij in een olympisch jaar toch gauw een week of acht van huis is voor zijn bestuurlijke beslommerin gen heeft een slimme snood aard bedacht winter en zomer te scheiden. Klimatolologisch kwam dat toch al aardig uit, bo vendien gaf het 't voordeel dat je als IOC-official elke twee jaar belangrijk kon zijn. Er moest weliswaar wat vaker worden vergaderd, maar dat hield toch al niet veel meer in dan lijfelijk aanwezig zijn op doorgaans niet ongerieflijke plekjesdus dat was wel te overleven. En dan Seoul. Veertien dagen spitsroeden lopen voor het oog van de wereld. Zo lang het niet echt mis gaat buiten de olympi sche pistes zal de televisiekijker niet veel gewaar worden van gevaar. Sportplezier en soms een beetje -verdriet, daar gaat het om. Drama in de sport. En er buiten? Ach, daar malen Sa maranch c.s. niet om. Wat hen betreft is er in Seoul maar één soort schot te horen. Dat van de starter. Als u vannacht hebt ge slapen hebt u in elk geval geen oogkleppen op gehad.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11