Apartheid keert steeds terug in toespraken paus „Leven in onthouding is zegenrijk" ÊetdócSotiAc; GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SEF kerk wereld Rechter wil omstreden Jezusfilm zien God is de gevangene van onze agenda brieven /lezers uiv eli en weer CcidoeSoivumt woensdag 14 september 1988 -> Scholten wil debat met CDA-Kamerlid Aarts over Zuidafrika DEN HAAG De voorzitter van de associatie van Westeuro- pese politici tegen apartheid (AWEPAA), mr. J.N. Scholten, heeft het CDA-Tweede Kamerlid drs. H. Aarts uitgedaagd tot een openbaar debat over de stelling van het kamerlid dat Ne derland in Europa voorop loopt bij het bestrijden van de apart heid. Scholten was tot zijn vertrek uit het CDA woordvoerder voor deze partij over Zuidafrika. Het afgelopen weekeinde keerde Aarts zich fel tegen de be schuldiging van ds. Allan Boesak dat het Nederlandse rege ringsbeleid inzake Zuidafrika „schandalig" is. Aarts achtte dit een belediging en verklaarde dat Nederland juist vooroploopt in de strijd tegen de apartheid. Aarts was niet voor een reactie bereikbaar. Hoewel de Nederlandse regering uiteraard nooit de bedoeling heeft de apartheid te steunen, ervaren Boesak en andere zwar te Zuidafrikanen de effecten van dit beleid wel als zodanig. Zij zijn het slachtoffer van de apartheid. Dan kijk je heel anders tegen de dingen aan en druk je je niet zo genuanceerd uit. Zo reageert de praeses van de Gereformeerde Kerken in Neder land, ds. E. Overeem, op de kritiek van Boesak. Maandagavond had dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk, zich achter de kritiek van Boesak geschaard. Overeem kan zich indenken dat de Nederlandse regering zich onaangenaam getroffen voelt door de kritiek van Boesak en dat minister Van den Broek zich in zijn intenties miskend acht. De kerken hebben het in dit geval makkelijker dan de politici. „Via onze kerkelijke contacten leer je te luisteren naar de slachtoffers, terwijl in de politiek alleen maar op de haalbaar heid wordt gelet," aldus Overeem. Een wijs man is met weinig tevreden. Alexander Solzjenitsyn GABARONE Paus Johan nes Paulus II heeft op de vierde dag van zijn bezoek aan Zuidelijk Afrika op nieuw fel uitgehaald naar de apartheid. Op nog geen twin tig kilometer van de grens met Zuidafrika zei de paus bij aankomst in Gaborone, de hoofdstad van Botswana, tot de duizenden aanwezigen: „U bent getuige van het lot van diegenen die op grond van de wet worden gediscrimineerd. Ik steun U van harte in uw streven diegenen te helpen aan wie de legitieme rechten en behoorlijke levensomstan digheden worden onthouden. Uw land is een eiland van vrede temidden van een stormachtige zee". De meeste vluchtelingen uit Zuidafrika worden in Bots wana opgevangen. Het land heeft te lijden onder aanval len van Zuidafrikaanse mili tairen die zeggen op zoek te zijn naar vrijheidsstrijders die zich in Botswana schuil houden. Zuidafrika houdt het buurland Botswana in een economische wurggreep. Niet minder dan 85 procent van de export van Botswana gaat naar Zuidafrika. De perschef van het Vaticaan maakte bekend dat de paus volgend jaar opnieuw naar Zuidelijk Afrika zal gaan. Daarbij zullen in ieder geval Tanzania en Madagascar worden bezocht. Swaziland Het bezoek van paus Johan- nes-Paulus II aan het Afri kaanse Swaziland, dat voor vrijdag op het programma staat, is bij de regering niet aangekondigd. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken van Swaziland ver klaard. Van enige officiële voorbereiding voor de ont vangst van de katholieke lei der is volgens hem' dan ook geen sprake. Welingelichte kringen in het land zeggen dat drie andere grootse evenementen in Swa ziland het bezoek van de paus volledig naar de achter grond hebben gedrongen. De autoriteiten zijn veel te druk met een handelscongres, het jaarlijkse traditionele dans- festival en de viering van de twintigste verjaardag van de onafhankelijkheid. In Swaziland, een klein ko ninkrijk bij de oostgrens van Zuidafrika, wonen ongeveer 700.000 mensen. Paus Johan- nes-Paulus heeft te kennen gegeven een achttal uren in het land te willen doorbren gen. Hij had gedacht ook ko ning Mswati even te spreken. Als uitdrukking van goede wil en overgave van het volk van Botswana aan de paus, overhandigden twee jongens de paus een groot houten kruisbeeld. De jongens hadden het kruis dwars door grote delen van de Kalahari-woestijn met zich mee gedragen. IN VERBAND MET KORT GEDING AMSTERDAM Mr. B.J. Asscher, president van de Amsterdamse rechtbank, wil de omstreden film over het leven van Jezus („The Last Temptation") zien in verband met een kort geding dat is aangespannen tegen de Ne derlandse distributeur van de film Enkele christelijke ver enigingen, de speciaal opge richte stichting „Stop de film", de christelijke gerefor meerde predikanten J.H. Ve- lema en J.C. Maris en RPF- Tweede Kamerlid M. Leer ling willen zo voorkomen dat de film in Nederlandse bio scopen wordt gedraaid. De advocaat van de eisers, mr. E.N. Bouwman, heeft dat dinsdag bevestigd. Volgens de eisers is de omstreden film „godslasterlijk, nodeloos grie vend en discriminerend voor christenen." Het geding dient op 20 sep tember in Amsterdam. Mr. B.J. Asscher wil voor de be handeling de film zien om erover te kunnen oordelen. In de rechtszaal zal de rol prent op televisieschermen gedraaid worden. Het liefst had het dagelijks bestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk de film ge heel genegeerd, maar het wil tegemoet komen aan de ver zoeken om een reactie. De film is historisch, exegetisch en esthetisch niet zo de moei te waard, aldus praeses ds. B. Wallet te Utrecht in een mondelinge reactie namens het moderamen. Hij baseert zich hierbij op kranteberich- ten omdat hij de film nog niet heeft kunnen zien. De film van Scorsese gaat niet over de Christus van de Schriften (bijbel), die zonder geloof niet kap worden ge kend. De film gaat echter over de mens Jezus die bela den wordt met een proble matiek waarmee auteur Ka- zantsakis en regisseur Scorse se hebben geworsteld, name lijk de strijd tussen het licha melijke en het geestelijke. Op basis van de bronnen zouden vraagstukken als gerechtig heid, barmhartigheid, ver zoening en bevrijding veel meer aandacht moeten krij gen. „Zo gezien is de film een misser," aldus Wallet. Christus wordt, zo vervolgt Wallet, dagelijks op vele ma nieren gekruisigd: in geweld, onderdrukking, marteling en bespotting. Dat hoort bij de Verlossingsweg, die met ver nedering gepaard gaat. Chris tenen lijden daarin een heel klein beetje mee. Daarom hebben zij ook niet het recht met hoge woorden op deze film te reageren. „Opkomen voor Jezus doe je door alle zwakken lief te hebben in plaats van ons te verzetten tegen een namaak-Jezus." Het grote risico van officiële protesten is bovendien de re clame, zoals producent en importeur zeer wel weten. Ds. E. Overeem FOTO: PERS UNIE Wallet kan echter heel goed begrijpen dat mensen die Christus navolgen, door dezë zaak zijn geraakt en dat zij graag zouden willen dat de Kerk namens hen zou ver klaren dat met Christus niet gesold kan worden. „Het gaat hier echter om een ons vreemde Jezus," zo besluit Wallet zijn verklaring. ARGENTIJNSE BEVRIJDINGSTHEOLOOG BONINO: v> HENGELO „In onze rede lijke westerse samenleving hebben we de toekomst reeds voorzien. We stoppen de re levante gegevens in de com puter en kunnen uitrekenen wat er gaat gebeuren. We verwachten niet dat er iets tussenkomt. God is de gevan gene geworden van onze computer, van onze agenda, van onze plannen. In het westen hebben we afgeleerd te hopen op iets nieuws. Een bijbelse God, die brood uit de hemel laat vallen, water uit de rots laat vloeien, de doden doet herrijzen, past niet in de westerse logica. Zo'n God is als resultaat van onze compu terberekeningen niet te ver wachten." Dat zei de Argentijnse bevrij dingstheoloog José Miguez Bonino gisteravond op een bijeenkomst in het Hengelose Grundelhuis. Bonino (45) geldt als één van de belang rijkste bevrijdingstheologen uit protestants Latijns-Ame- rika. Mede door zijn boeken „Theologie van de verdruk ten", „Naar een christelijke politieke ethiek" en „Ruimte om mens te zijn" verwierf Bonino internationale theolo gische bekendheid. Volgens Bonino is het een ernstige vergissing van chris tenen in het westen te den ken dat de wereld redelijk functioneert en dat de ar moede langs natuurlijke weg vanzelf opgelost zal worden. „De wereld is voor tweeder de van de bevolking op aarde een oceaan van armoede. Er zijn slechts enkele eilandjes van welstand. Christenen dienen zich er rekenschap van te geven dat de wereld niet een gezond lichaam is met als bijverschijnsel kleine ziektes, maar fundamenteel ziek. De meerderheid van de bevolking lijdt onder deze si tuatie." „God is liefde", zei de Argen tijn, „maar de armen ervaren dagelijks dat ze worden ver worpen. Ze hebben recht op niets. Hun leven wordt be paald. Als ze horen dat God liefde is, dat God hen accep teert, dan is dat een buiten gewoon goede en blijde bood schap waardoor ze in staat worden gesteld hun leven te veranderen." Westerse christenen kunnen daar van leren, ze moeten zich laten evangeliseren door de armen. „Wie zich verbindt met de strijd van de armen leert opnieuw hopen, het lij den onder ogen te zien, de vreugde te ervaren, en feest te vieren. De arme heeft geen agenda, hij kan niet be slissen over zijn leven. Hij kan enkel hopen op een wonder. Zo'n wonder is de geboorte van een kind. Een motief om feest te vieren on danks de armoede waarin het kind geboren wordt. De vor ming van een basisgemeen schap is ook een wonder. Of wanneer het gelukt is na veel strijd een straat geplaveid te krijgen of een waterkraan in een woning te installeren." Bonino toonde zich sceptisch over de vraag wat westerse christenen kunnen doen om de situatie van de armen te verbeteren, omdat dat een kwestie van lange adem en brede politieke actie is, waar van de resultaten niet op korte termijn te zien zijn. Kleine acties, zoals de desin- vesteringscampagne in Zuid- Afrika, die kerken voeren, hebben daarbij een belangrij ke symbolische waarde. „De vraag, wat wij kunnen doen, wordt mij op elke bijeen komst gesteld. Maar dat is niet de belangrijkste vraag. De eerste vraag is wat wij van de armen kunnen leren. Wat betekent blijdschap en wat betekent hoop? Westerse christenen kunnen niet veel doen. Ze kunnen de wereld problemen niet oplossen, om dat ze zelf een deel van het probleem zijn. Maar als wes terse christenen zich door de armen laten evangeliseren, zullen ze ontdekken dat God hen oproept om hun wereld beeld te veranderen. Want de wereld is niet redelijk, maar absurd." THEO KRABBE STUDIE OVER GEREFORMEERDEN EN HUN SEXUELE VOORLICHTING DEN HAAG Tussen 1900 en 1965 treedt in de Gereformeerde Kerken in Nederland een ver schuiving op in de opvat tingen over huwelijk en seksualiteit. Deze veran deringen die in de vijfti ger jaren beginnen door te klinken, liggen op het terrein van de geboor- tenbeperking, de open heid rond seksuele vraagstukken waaronder homofilie en de seksuele vragen van de jeugd. Dit schrijft drs. W. Top in zijn proefschrift Fijn en frisch, seksuele voorlichting onder gereformeerden 1900- 1965. Top is deze week gepro moveerd tot doctor in de let teren aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. De seksuele voorlichting aan gereformeerde jongeren had vooral een waarschuwend karakter. Heel duidelijk komt dit tot uitdrukking in het boek van A. Dupont, ge titeld „Het huwelijk. Genees kundige wenken voor ge huwden en verloofden". Het was een boek voor het chris telijk gezin en voor de oorlog was hét voorlichtingsboek onder gereformeerden. A. Dupont die geneesheer-di recteur was van Lozenoord, „een gesticht voor de verple ging van idiote meisjes", ver telt in het voorwoord dat hij verband ziet tussen het door hem behandelde onderwerp en zijn dagelijks werk: „Mijn bijzondere werkkring deed mij herhaaldelijk in aanra king komen met kinderen, die leden tengevolge van een verkeerde keuze, van ver keerde handelswijze, van ziekten en zonden der ou ders". Dupont ziet het huwelijk als een Goddelijke opdracht, maar door de zondeval is het tevens een zware opgave. Seksualiteit ondermijnt de zedelijke kracht van de mens: Een overmaat aan ge slachtsgenot na de verwek king van een kind kan scha delijk zijn. Leven in onthou ding heeft een zegenrijke in vloed. Zelfbevrediging is iets verschrikkelijks. Drs. Top vat de visie van Du pont als volgt samen: De man die zich aan zelfbevrediging in zijn jeugd heeft overgege ven, is een wrak, naar li chaam en geest; zijn nakome lingschap zal de wrange vruchten plukken tot in het derde en vierde geslacht, zo als de Schrift zegt in Exodus 20 5. Seksualiteit buiten het huwe lijk is door God verboden en binnen het huwelijk staat zij in dienst van de voortplan ting. Gebruik van voorbe hoedmiddelen is schadelijk voor de gezondheid. Met een beroep op Paulus wordt alles wat met de seksu aliteit te maken had, in de sfeer van het mysterie ge trokken. Deze apostel verge lijkt de verhouding tussen man en vrouw met die tussen de kerk (de bruid) en de Heer. (de bruidegom). In gesprekken met de jeugd trokken ouders vaak de ver gelijking met planten en die ren. Het paren van honden, koeien en paarden werd be kend verondersteld en men hield de jongere voor dat de paring bij de mens op verge lijkbare wijze plaatsvond. Volgens A. Hijmans die in hervormde en gereformeerde kring veel gezag genoot, was het gevolg van deze gesple ten voorlichting aan de ene kant het mysterie en aan de andere kant de vergelijking met de paringsdaad van die ren dat er verwarring ge sticht werd bij de hoorders. V rouwenrechten Veel rooms-katholieken en Anti-Revolutionairen waren tegen meer rechten op poli tiek en maatschappelijk ge bied voor de vrouw. Dit zou onder meer op seksueel ge bied alleen maar problemen met zich meebrengen. Vol gens de Anti-revolutionair Kuyper was de vrouw kuiser en verlegener dan de man „maar als ze één keer over dien slagboom is heenge- sprongen ziet gij haar bijna altoos nog vreselijker uitspat ten dan de man. Nog redelo- zer, nog meer speelbal van blinde passie. De tegenwoor dige neiging nu om de vrouw te emanciperen werkt dit kwaad geweldig in de hand; en dit hangt saam met het in- Terwijl de Nederlandse Her vormde Kerk in 1952 het ge bruik van voorbehoedmidde len toestond, werd hierover discussieerde men hierover nog volop in de gereformeer de kerk. De broeders waren het er wel over eens dat re geling van geboorten noodza kelijk was. Maar over de wij ze waarop verschilde men van mening. Drs. Top typeert de situatie als volgt: „Het stichten van kleine gezinnen met behulp van middelen is in elk geval verwerpelijk. Voor die gevallen waarin een gezin voltooid mocht worden geacht en dan dacht men aan gezinnen met vier of meer kinderen, is regeling met be hulp van middelen te over wegen. Niet als normale, maar als duidelijk tijdelijke ingreep". Dr. A.C. Drogendijk volgde Dupont seksueel voorlichter in gereformeerde kring op. Het nieuwe voorlichtings boek heet: „Man en vrouw voor en in het huwelijk. Een boek over het seksuele leven van gehuwden en verloofden (1941)". In 1955, als de zesde druk verschijnt, zijn „enkele niet onbelangrijke wijzigin gen aangebracht". De veran derde opvattingen die in ge reformeerde kring ontwa ken, klinken hierin door. Drogendijk die consequent het woord-„kwaad" gebruikt voor masturbatie, vervangt dit in 1955 door het woord „verschijnsel". Pas in de laatste druk van 1964 is een hoofdstukje opge nomen over voorbehoedme- thoden en -middelen waarin zeven mogelijkheden aange geven worden. De Goddelij ke opdracht tot vermenigvul diging wordt begrensd door het Goddelijke gebod van de naastenliefde. „De vroegere normen zijn in beweging gekomen en meer op menselijke maat toegesne den", concludeert Top. „Dat roept enerzijds de vrees op voor het verlies van identi teit maar anderzijds onder streept het de éigen verant woordelijkheid van de mon dige mens tegenover God en de naaste". GERRIT GEERDS W. Top, Fijn en Frisch. Seksuele voorlichting on der gereformeerden 1900- 1965.VU-uitgeverij Amster dam 1988, prijs: ƒ45.00. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hel recht voor ingezon- den stukken te bekorten Doodstraf Het is opvallend, dat in alle kranten, radio en tv door al lerlei politici, journalisten etc. wordt verkondigd, dat zij te gen de doodstraf zijn. Nergens komt een voorstander aan het woord. Maar als uit een enque- te blijkt, dat 67% van onze be volking voorstander is om in bepaalde gevallen de doodstraf te voltrekken volgt maar één conclusie. De overgrote meer derheid van de Nederlanders komt gewoon niet aan het woord. Ons wordt op allerlei manier een bepaalde mening en denkpatroon opgedrongen maar als je het daar niet mee eens bent dan treedt de „cen- cuur" in werking. R.C. Sangster, DEN HAAG. f Enquêtecommissie (2) Een uitspraak van Sigmund Freud „Als u wilt dat mensen niet naar u luisteren, u zelfs belachelijk vinden, luistert dan zelf nooit. Die over zich zelf praten denken ook uitslui tend aan zichzelf". Dit toepas send op de enquêtecommissie was het verbazingwekkend te constateren hoe zij uitsluitend ondervroeg, nooit luisterde en alle argumenten van de onder vraagden van tafel veegde. Zij schroefde een middelmatige kwestie op tot een halszaak, zodat men in het buitenland de hele zaak niet eens serieus wilde nemen. Was de commis sie vriendelijker geweest om ook als toehoorder te willen luisteren naar de moeilijkhe den van de ondervraagden, de image van het land zou dat ten goede zijn gekomen. Nu zit ie dereen met de ellende, en be langrijker zaken ondervinden groot oponthoud. Gevoel voor de werkelijkheid en psycholo gisch inzicht zijn niet ter spra ke gekomen. Zelfs het lands belang werd naar de achter grond geduwd. A.A.A. Jordanus, DEN HAAG. Al meerdan25 jaarhelpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Mat\onaa\ Revalidate Voor^*£ Jir* L F- Kennedylaan 101 W-^nQS 3981 GB BUNNIK Y ^1 )el 03405-63244 Wolf in schaapskleren JHELL èrschell Het was eerder deze week een op zijn zachtst gejL^nki waardig gezicht: president Pieter Botha van Zu{o mete president Joaquim Chissano van Mozambique genas me een gemoedelijk gesprek. Eigenlijk zou het norn^el naa zijn, ook in zuidelijk Afrika, dat presidenten van! bij elkaar op bezoek gaan. Maar in dit geval lag da^^an anders. >ttige s PlETER Botha verpersoonlijkt het alom apartheidsbewind van Zuidafrika. En Joaquim f^jion president van een marxistisch geregeerd land, daCn met pen jaren ontzaggelijk veel te lijden heeft gehad weid van het gewapend verzet. Dat verzet, beter Renamo, heeft de voortdurende steun van Zuida' de ontmoeting van eergisteren doet terugdenkej toen beide landen plotseling het Nkomati-verdl Daarin werd bepaald dat Mozambique niet langel zou bieden aan het Afrikaans Nationaal Congres, i afrika verboden verzetsbeweging. In ruil daarvooA afrika verder afzien van het steunen van het Re| Zambique had geen andere keus dan hiermee gaan. De rebellen verlamden het land. En als def" quaanse regering niet zelf een einde had gemaal ANC-steunpunten zouden Zuidafrikaanse troepei hebben gedaan, zoals ze dat ook geregeld doen in altV ringende landen. hdc SEDERTDIEN zijn de aanvallen van het ANC \j Zambique op de vingers van enkele handen te te voor Mozambique, dat de hoop koesterde dat ha0j* J zonder Zuidafrikaanse steun een langzame dood zq heeft het Nkomati-akkoord geheel anders uitgj guerrilla heeft zich steeds verder uitgebreid, waarop gering alleen nog de hoofdstad en enkele garnizoejeren onder controle heeft. In de rest van het land heers Baar os, die wordt verergerd doordat de rebellen van Reiden o niets aan het lot van de burgerbevolking gelegen la£en en er geen probleem mee hebben internationale hiPi"? gen te overvallen en te vernietigen. Daarbij wordeijj^g len, ondanks ontkenningen, vrijwel zeker nog stjd, n Zuidafrika gesteund. m P een INTUSSEN is het de burgerbevolking van MozanLtezic al jarenlang de tol betaalt van politieke en ideolog] flicten. Eerst waren het de Portugese koloniale ovede sc die het land plunderden. In 1975 lieten zij een volf in pauperd en onderontwikkeld land achter, waar dfg0^ tisch geïnspireerde bevrijdingsbeweging haar th|er* J denkbeelden op uitprobeerde. Met rampzalige g en Voeg daarbij een jarenlange droogte gevolgd dotjong; overstromingen en de verwoestingen van de burgeivolgt de desastreuze situatie waarin het land verkeert mo deels verklaard. VOg) net ais zijn voorganger Samora Machel had prestfden sano dus geen andere keus dan met Botha om gaan zitten. Daar komt nog eens bij dat Zuidafrika fj^t que economisch in de tang heeft. Tienduizenden j zj4 j quanen werken in de mijnen en fabrieken van Zt* vai hand VOOR president Botha zijn ontvangsten in de zw^ landen na Mozambique reisde hij naar Malawi pen in de komende verkiezingsstrijd. Hij doorbreell lement waarin zijn land op het Afrikaanse contina87m lang heeft verkeerd en daardoor hoopt hij het zwal"' in eigen land te isoleren. Onder de blanke kiezeLn] vooral Botha's akkoord met Angola en de mogelijk hankelijkheid van Namibia op veel kritiek. Hij prolb het aureool te verwerven van een ook door zwart I respecteerd staathoofd. Zuidafrika in de rol van gi, die de arme buurlanden zal helpen maar MoF.'J weet intussen wel beter. Een wolf in schaapsklere^ iemand in gewoon Nederlands. Overwegend droog DE BILT (KNMI) - Rond een hogedrukgebied bij Ierland stroomt met een noordelijke stroming nog steeds vrij koele lucht over ons land. De buiig heid van de afgelopen dagen is inmiddels afgenomen. Morgen is de kans op een bui klein. Het is dan half tot zwaar be wolkt en de zon zal slechts af en toe te zien zijn. De mini mumtemperatuur vannacht daalt naar ongeveer 8 graden, terwijl de middagtemperatuur morgen rond de 17 graden komt te liggen. De wind is noordelijk en overwegend ma tig in kracht, langs de kust staat af en toe een vrij krachti ge wind. Het eerdergenoemde hogedrukgebied verplaatst zich langzaam in onze rich ting, waardoor de kans op neerslag de komende dagen klein blijft. Zuid-Scandinavië, Denemarken: Pe rioden met zon en overwegend droog, maar aan de Noorse westkust ook een enkele bui. Middagtempera- turen rond 18 graden, maar in west- Noorwegen iets koeler. Britse eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperaturen van 16 graden in Schotland tot rond 19 gra den elders. Benelux: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperaturen ongeveer 18 graden. Duitsland: Donderdag perioden met zon en droog, vrijdag wolkenvelden en kans op een bui. Middagtempera turen ongeveer 18 graden. Frankrijk: Zonnige perioden en vrij wel droog. Middagtemperaturen in het noordwesten rond 18 graden, el ders rond 22 graden, aan de Middel landse zee tot 25 graden. Spanje, Portugal: Flinke zf rioden en droog. Middag?' ren aan de noord- en westK veer 23 graden, elders rok den, in het binnenland hik oplopend tot ongeveer 31 i «.■«-.V regen- of onweersh dagtemperaturen in de d(- veer 20 graden. Italië, Joegoslavische kust zwaar bewolkt en enkele! onweersbuien. Middagtem 23 tot 26 graden, in de Po-I WEERRAPPORT HEDENMORGEN Kopenhagen gr.- Casablanca regen Los Angelos onbew. Rlo de Janeiro i San Francisco i Sao Paolo l Singapore

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2