OowUMlt# Hulpbehoevende ouderen allen tussen wal en schip STAD OMGEVING Bank en AZL tekenen miljoenencontract Twee jaar geëist voor incest met dochter je 1 Rechter laat getuige oppakken voor meineed 'DA-REACTIE OP NOTA OUDERENBELEID: Over hypotheken kun je heel ingewikkeld doen. M laten onze offertes gewoon voor zichzelf spreken. Amro Bank! Gespreks groep over incest Slimme EHBO-kit WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 fcnaar ld j Een 59-jari- jenaar is gister- [èwond geraakt (Otsing met een i Leidschen- iutomobilist. De reed in zijn I de Kennedy- wilde de Chur- oversteken. -I hij de Leid- nmer die op de |llaan reed en had over het Leidenaar is jnoedelijk heup- tsel naar het jenhuis ge- Taiwanese delegatie LEIDEN Een handelsdelegatie uit Taiwan heeft vandaag een bezoek aan Leiden gebracht. Behalve aan Leiden brengt de 22 leden tellende delegatie ook bezoeken aan bedrij ven als Fokker, Shell en Hoogovens. De Taiwanezen hebben vooral be langstelling voor. technieken voor de bestrijding va i\ milieu-vervuiling. Taiwan kampt/ met zeer ernstige problemen op_'dit gebied. Nederland loopt juist voorop als het gaat om mi lieutechnologie. De delegatie is van morgen op het gemeentehuis ont vangen door burgemeester C. Goe- koop. Na de middag heeft het gezel schap een bezoek gebracht aan het Biosciencepark. Daar werden bezoe ken gebracht aan Nijssen Koeling en het Gorlaeüs Laboratorium. Botsing van bromfietsers LEIDEN Een 50-jarige bromfietser uit Leiden is gis termiddag gewond geraakt door een botsing met een bromfietser die voor hem reed. Het ongeluk gebeurde even voor vier uur op de Haagweg. Een 18-jarige Voorschotenaar' reed op zijn brommer op de ventweg toen zi/n ketting er plotseling afliep. Hij minderde daardoor vaart en het slachtof fer dat achter hem reed zag dit te laat. Hij is met een gebro ken schouder, kneuzingen en een wond aan zijn hand over gebracht naar het Diacones- senhuis. IN LEIDSE VERKRACHTINGSZAAK DEN HAAG/LEIDEN Een 30-jarige Amsterdammer stond gisteren voor de rechtbank in Den Haag terecht op beschul diging van medeplichtigheid aan een verkrachting. Tegen tem werd 12 maanden cel ge ëist waarvan 6 maanden voor waardelijk. Tijdens de zitting werd een getuige gearresteerd wegens meineed. Deze man, een vriend van de verdachte, was betrokken bij dezelfde verkrachting. Hij is daarvoor veroordeeld tot zes maanden gevangenis. In de nacht van 13 op 14 oktober van het vorige jaar bevond de verdachte zich met twee vrienden in het huis van één van hen in Leiden. Bij hen was een vrouw die een bekende was van verdachte. Nadat zij op een gegeven mo ment geheel vrijwillig met. de Amsterdammer naar bed was geweest gaven de beide vrien den te kennen dat zij dat'ook wilden. Tegen haar ziri werd de vrouw daarop tweemaal verkracht. Tijdens de tweede verkrachting zou de verdachte haar hebben vastgehouden en gerustgesteld nadat ze een klap had opgelopen van de derde man die haar sloeg om dat ze gilde. De beide verkrachters waren voor hun misdaad al eerder veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. De Amsterdam mer ontkende echter mede plichtig te zijn geweest aan de verkrachting. Hij ontkende zelfs dat de verkrachting had plaats gevonden.. Als getuige voor zijn lezing van het ge beurde werd één van de twee eerder veroordeelde vrienden gehoord. De man, inmiddels weer op vrije voeten, bevestig de met grote stelligheid dat het werkelijk zo gegaan was als de Amsterdammer de rechtbank had verteld. Hierop rees officier van justitie mr. L. Horbach op uit zijn stoel en stelde vast dat de getuige met zijn verklaring meineed pleeg de. De man werd direct in verzekerde bewaring gesteld. Rechtbankpresident mr. J. van Overbeek stelde daarop nuch ter vast: „Dat was de getuige". Raadsman mr. Heijnen hield de rechtbank in zijn pleidooi voor dat de diverse verklarin gen zo tegenstrijdig waren dat zijn cliënt niet schuldig bevon den kon worden. Daarom zou er ontslag van rechtsvervol ging moeten volgen. Officier van justitie mr. Horbach was het hier niet mee eens. Hij wees op de eerdere veroorde lingen in dezelfde zaak die op grond van de bestaande ver klaringen waren gedaan. Hij vond dat de Amsterdammer door de bestaande band met het slachtoffer voor haar had moeten opkomen. Omdat hij dat niet had gedaan en zelfs had meegeholpen aan de ver krachting was de verdacht^ even schuldig aan de daad als de andere twee. Hij kwam daarom tot bovenstaande eis: De uitspraak van de recht bank is over 14 dagen. DEN De stichting istencentrum Ge dineerd Bejaarden- (DGB) moet een jere opzet krijgen. Dat fit de Werkgroep Ou- fcnbeleid van de Volgens de werk- fep is de stichting er I afgelopen tien jaar in geslaagd een slui- netwerk van voor ngen op te zetten, iral hulpbehoevende [eren vallen daardoor en wal en schip. Istaat in een reactie van jterkgroep op de gemeen- Tte nota Ouderenbeleid in jeging die al voor de zo- J verscheen. De hoofdlij- J van die nota worden Érigens wel onderschre ven. Ook is er volgens de groep al veel verbeterd door de wijkgerichte aanpak. Toch wordt daarbij wel een aantal kanttekeningen geplaatst. Zo moet volgens de PvdA- werkgroep het management van het DGB kritisch worden bekeken, nu er geen sluitend rietwerk van de grond is gekomen. De eigen lijke taak van het DGB, de coördinatie van diensten, komt daardoor in het ge drang. Volgens de werkgroep kan het DGB dat zich te veel richt op ouderen die zichzelf toch wel kunnen redden maar beter worden omgezet in een projectbureau Gecoördineerd Ouderen werk. Juist ouderen die hulp nodig hebben zouden nu aan de aandacht ontsnappen en tussen wal en schip vallen. Het hoogstnoodzakelijke huisbezoek loopt terug, aldus de werkgroep. In haar reactie, die is gericht aan B en W, zegt de werk groep dat in het ouderenbe leid een goede zorgverlening voorop moet staan. Die moet dan de mondigheid en zelf standigheid van: de bejaarden ten goede komen. Het nieuw op te richten projectbureau moet zich vooral richten op de tachtigplussers. Het zou op een gereglementeerde ma nier over hun namen en adressen moeten beschikken. De werkgroep noemt het flankerend ouderenbeleid onsamenhangend. Er zou te veel geld worden besteed aan formatieplaatsen bij het DGB, in plaats van aan de uitvoering van projecten en de daarbij horende dienstver lening. „Het ontbreekt aan een heldere visie welke flan kerende voorzieningen in ie der geval aanwezig dienen te zijn en hoe die over de stad dienen te zijn verspreid", al dus de kritiek. Volgens de werkgroep ligt hier een taak voor de gemeente. Die moet de lopende projecten toetsen en prioriteiten stellen. Het DGB Adviesraad De werkgroep kan zich wel vinden in het omzetten van het Ouderenberaad Leiden (OBL) tot een adviesraad. „Alle voor ouderen van be lang zijnde raadsbesluiten moeten aan het OBL ter ad visering worden voorgelegd". De huidige functies van het ouderenberaad menings vormingsorgaan en overleg orgaan zijn volgens de werkgroep slecht verenig baar. „Zeker door het voor zitterschap van een wethou der", staat in de brief te le zen. De Werkgroep Ouderenbe leid van de PvdA vindt ver der dat de wijkouderenraden nuttig zijn. Men pleit er voor dat zoveel mogelijk aanslui ting wordt gezocht bij reeds bestaande voorzieningen en organisaties. „De ondersteu ning van de wijfcouderëni'a- den kan overgenomen worden door de Stichting Welzijn Leiden en de Stich ting Maatschappelijk Werk Leiden". Volgens de werk groep moet de adviesfunctie van de wijkouderenraden worden ontwikkeld. „Wij kouderenraden zouden een rol moeten spelen bij de advi sering over het buurgerichte werken en het flankerend beleid", aldus de werkgroep die verder vindt dat er een meldpunt moet komen voor de klachten van ouderen. Sim honderd den op enburgse :kt BURG Rond de •den zijn vanmorgen foerd op de Valken- I paardenmarkt. Daar- de opgaande lijn in de ntoevoer van de laat- >n doorgezet, want er ook nu weer tien In meer dan vorig jaar. ivoer van de paarden dit jaar laat op gang. et in vroegere tijden kelijk dat het om zes morgens al druk was irnarkt,' vanmorgen be- aanvoer pas rond ne- ir op gang te komen, ie Valkenburgers bete- dit echter niet dat zij uit konden slapen. De ïburgse jeugd was al ilf vijf op. Zij reden etsen waar blikjes aan len waren en later nallende bromfietsen et dorp. Tegen de tijd markt werd geopend l lurgemeester C. Sinke ;t druk rond de kerk de paardenmarkt indt. Burgemeester opende de paarden- Met een „Kooplieden xighdoenden koopt en ipt uwe neerigh iri theid en ghoede han- est", riep hij de hande- >p goede zaken te doen markt. Sinke stelde 8 dat er niet gepraat worden of Valkenburg grootste of de drukste heeft. „Het is wel de igf f gste markt", meende V3L Jaarboekje uitgereikt Voorzitter prof. H. van Soest van de Verening Oud Leiden (links op de foto) heeft gisteren in het stadhuis het eerste exemplaar van het Leids Jaarboekje 1988 uitgereikt aan wethouder F. Kuijers (cultuur). Kuijers (rechts) verving de zieke burgemeester Goekoop bij die gelegenheid. Het Jaar boekje 1988 is het tachtigste in de reeks en het eerste in een serie met nieuwe omslagen waarop de Leidse stadspoorten staan afgebeeld. FOTO TEJO RINGERS Flinke buit bij inbraak postkantoor LEIDEN Uit het postkantoor aan de Breestraat is in de nacht van maandag op dinsdag voor ruim twaalfduizend gulden aan waarde papieren gestolen. De inbrekers hebben een ruit aan de kant van de Boommarkt opengebroken en postzegels, waaronder voornamelijk jaarcollecties, zegelmapjes en -boekjes, vellen zegels voor visakten, Artis-loten, koffiegeld, tientallen kentekenbewijzen deel III en en kele honderden kentekenbewijzen deel II voor motoren, vrachtwa gens en auto's meegenomen. De gebruikswaarde van de gestolen pa pieren is vermoedelijk nog veel hoger dan twaalfduizend gulden. Dat doen we in de vorm van een helder advies en een concurrerende offerte. Zodat u zelf kunt afwegen en vergelijken. Dan ontdekt u de voordelen vanzelf. ttf LEIDEN De bij het Samen werkingsverband tegen Sek sueel Geweld aangesloten hulpverleningsinstellingen gaan eind oktober van start met een gespreksgroep voor vrouwen met incestervaring. Volgens de instellingen is er een dringende behoefte aan een dergelijke gespreksgroep. Tijdens de in totaal 15 bijeen komsten is het de bedoeling dat de vrouwen hun ervarin gen delen, elkaar steunen en samen met de begeleiders el kaar helpen de incestervarin- gen te verwerken. De ge spreksgroep wordt geleid door Tonny Hische en Ine Mager en de bijeenkomsten, elke donderdagmiddag van half drie tot half vijf, vinden plaats in het pand van Maatschappe lijk Werk Leiden aan de Mors- weg 83. Nadere informatie is verkrijgbaar bij Tony Hische telefoon 316167 of Ine Mager telefoon 769253. Deelname aan de gespreksgroep is gratis. Vertegenwoordigers van Amrobank en AZL ondertekenen het financieringscontract met een om vang van 500 miljoen gulden. Van links naar rechts: G.J.H. Vossen en J.H. Peters van het zieken huis en R.W.J. Groenink en J.Ph.A. Huges van de bank. FOTO: TEJO RINGERS DONATIE VOOR KUNSTSTICHTING LEIDEN Het bestuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) en de Amrobank hebben gis teren het contract onder tekend voor een financie ringsovereenkomst van 500 miljoen gulden. Daar mee worden onder andere de nieuwbouw van het ziekenhuis, en de aanschaf van apparatuur gefinan cierd. Ter gelegenheid van de ondertekening schonk de bank 10.000 gulden aan de Kunststich ting AZL. Voor het ondertekenen van het contract werd gistermid dag een kleine ceremonie ge houden op het Leidse Plein in het AZL. Daar verzamelden zich mr. R. Groenink van de raad van bestuur van de Amro, districtsdirecteur J. Hu- ges van deze bank en namens het AZL voorzitter mr. dr. J. Peters van de raad van be stuur en mr. G. Vossen, lid van die raad. Voordat de heren het miljoe nencontract ondertekenden, complimenteerde Groenink in een korte toespraak het zie kenhuis met het bereikte on derhandelingsresultaat. „Het lijkt er op alsof u van ons een non-profit organisatie wil ma ken", aldus de bankier. Hij haastte zich overigens te ver klaren dat de samenwerking met het ziekenhuis er door de overeenkomst niet bepaald minder interessant op wordt voor de bank. Bij de ondertekening werd nog even teruggeblikt op de aan leiding voor de overeenkomst. In het regeerakkoord van het zittende kabinet is vastgelegd dat de academische ziekenhui zen net als hun algemene sportgenoten voor investerin gen voortaan aangewezen zijn op de particuliere kapitaal markt. In het verleden wer den die uitgaven rechtstreeks betaald door het rijk, waar door bezuinigingen direct hun weerslag hadden, aldus be stuursvoorzitter Peters. De rol van het rijk is in de nieuwe opzet wat meer naar achteren geschoven. Volgens Peters draagt de regeling bij tot een verdere verzakelijking van het ziekenhuis, die uitein delijk ten goede komt aan de patiëntenzorg. Het AZL heeft met deze regeling zijn finan ciering op middellange tot lan ge termijn veiliggesteld. Volgens Groenink van de Amro zijn de academische zie kenhuizen na het bekend worden van de nieuwe rege ling voortvarend gaan onder handelen met de banken. Het AZL is nu als eerste met- een concreet resultaat naar buiten gekomen. Verwacht mag worden dat de andere acade mische ziekenhuizen de ko mende maanden volgen. De Kunststichting AZL die gisteren van de Amro-bank een cheque van 10.000 gulden kreeg, gaat vrijdag officieel van start met de opening van twee exposities. Ze is een voortzetting van de vroegere AZL-galerie. De bedoeling is dat de stiching het ziekenhuis aankleedt met kunstwerken, zodat patiënten ook met ande re zaken in aanraking kömen dan instrumenten en behande lingen. De stichting wil op den duur komen tot een kunstuit leen voor de ziekenhuiska mers. Coördinatrice Jacqueli ne Kleisen zei gisteren dat er nog geen concrete bestemming is voor het sponsorgeld van de Amro. Het zal, evenals eerdere schenkingen van bedrijven, zoveel mogelijk worden be- DEN HAAG/LEIDEN/NIEUW KOOP Verdacht van ontucht met zijn 6-jarige dochtertje hoor de een 33-jarige Leidenaar giste ren voor de Haagse rechtbank 24 maanden gevangenisstraf ei sen, waarvan 8 maanden voor waardelijk. Een 45-jarige inwo ner van Nieuwkoop bekende ontucht met zijn twee minderja rige dochters te hebben ge pleegd. Officier van justitie mr. J. van Eek vorderde 15 maan den gevangenisstraf waarvan 5 maanden voorwaardelijk. Tus sen augustus 1987 en juni van dit jaar zou de Leidenaar volgens officier mr. L. Horbach de oud ste van zijn vier kinderen heb ben misbruikt als hulpje bij de bevrediging van zijn seksuele behoeften. De man zelf ontken de dit gisteren ter zitting, hoe wel hij een deel van de te laste gelegde feiten eerder tegenover de politie min of meer had toe gegeven. Ook zijn vrouw heeft verklaard dat zij nooit iets heeft gemerkt. Het 6-jarige dochtertje, dat gedetaileerde verklaringen over de activiteiten van haar va der had afgelegd, zou volgens beide echtelieden maar wat heb ben verzonnen. De zaak kwam aar het rollen, nadat het meisje op''school tegen de juf had ver teld dat haar vader „vieze spel letjes" met haar deed. Volgens advocaat mr. Evers is het opnemen van de verklarin gen op het politiebureau te snel gegaan voor zijn. zwakbegaafde cliënt. Hij zou het niet hebben begrepen. Mr. Evers, die de eis exorbitant hoog vond, achtte het bewijs dan ook „onzuiver". Hij vroeg om vrijspraak. De twee verbalisanten, naderhand door de rechter-commisaris gehoord, zijn er echter van overtuigd dat de man destijds op het bureau wel degelijk wist wat hij onder tekende. Officier mr. Horbach achtte de feiten bewezen op grond van de eerste verklaringen van de ver dachte en van het dochtertje. Hij sprak van een „heel ernstige si tuatie in het gezin omdat beide ouders ontkennen dat er iets mis was en het slachtoffertje de schuld geven". De aanklager achtte de kans op herhaling wel aanwezig. Dit in tegenstelling tot de rapportage van de reclas sering. Met toestemming van de raadkamer is de verdachte on der begeleiding van een reclas- seringsmedewerker een dag lang terug in zijn gezin geweest. Volgens de medewerker heeft dé* zaak niet tot extra spannin gen in het gezin geleid. De officier twijfelde aan die conclusie. Hij eiste ook als bij zondere voorwaarde begeleiding van het gezin in overleg met de Raad voor de Kinderbescher ming. Nieuwkoop Een inwoner van Nieuwkoop had toegegeven zijn twee min derjarige dochters van 1983 (toen 9 en 4 jaar oud) tof juni 1988 te hebben misbruikt. Uit het psychiatrische rapport bleek dat de man verminderd toereke ningsvatbaar was. Hij zou er geen benul van hebben gehad dat zijn handelingen verkeerd waren. Hij wilde zijn kinderen geen kwaad doen en dwong ze ook nooit. De man verklaarde dat de ontucht stilaan zo ge groeid was en dat hij het nooit gedaan zou hebben als hij had geweten dat het niet goed was. Het gezin is sinds enige iaren niet meer samen. De man heeft ook geen contact meer met ziin dochters. Zijn advocaat verzoent de rechtbank er rekening mee te houden dat het verlies van zijn baan als gevolg van een gevan genisstraf de man zeker in een zwart gat zou storten. Uitspraak over 14 dagen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Postcode/plaatse 'Telefoon- jDeze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daama wordt het abonnementsgeld betaald pen i maand automatisch betalen f23,74 (voor controle bezorging) 1 Stuur als dank de EHBO kit naar. Naam' AdresL i Postcode/plaats:. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13