tavidzon haalt zweep er hockey-arbiters Van der Luit ick Boys beleeft heet Alphens avondje V-rechten Spelen -^rduizendvoudigd UPING SLAA EIDATO STAND 81-85 DE MEESTE MENSEN KUNNEN RECHTSTREKS NAAR AUSTRALIË BELLEN. MAAR NIET NAAR ZOLDER. CeidócSomant 1 Modeshows If 14septenfber. Alles over auto s <hr een °PtrecJen van Miss Verkiezing 1988 Alles over trouwen ^Expositie Olympische^ Spelen '88 !n> VOOR EEN TELEFOON GA JE NAAR DE PRIMAFOON. )RT WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 - Quick Boys hakken over de sloot" scoorden er lustig op los. (M) QB. wns mee". Zo begon Quick Boys- ^h^^'dat^nUU Aanvoelt" je een heet avondje voor de tweede ronde. Ook de beide vierdeklas- ..Als de ,r,,e !?al?r.t vt" Tj" "nnnwLriw hi" wordt het een onaangename geronde van de ARC en Alphense Boys sers Oegstgeest en Ter hekke" zendenvan mi^per- toXTtS» Alphen.® „Dé wedstrijd' aldus Van Ier Zee. jsbeker. DeKat- kenden in dezelfde eerst Leede kwamen een ronde soontje gevolgen heeft voor de gasten hebben niets te verlie- die vooral teleurgesteld was in plaatsten zich ten- ronde geen pardon met verder. competitie, trekken we ons te- zen en alles te winnen. Waar- de leiding. „Die scheidsrechter Alphen „met de hun tegenstanders en Alphen - Quick Boys 1-1 rug en doen we nooit meer schijnlijk speelden ze daarom Mollema was echt dramatisch L De dertig hockev-ar- die de in totaal 62 olym- dames- en herenduels zullen weten dat Bob on hun manager is. De Nederlandse regelken- de dag na zijn aankomst al weten, dat de zweep er ijk over zal gaan. )ben één voordeel ten opzich- Andere toernooien in het ver- aldus Davidzon, die zelf op de jvan 1976 (Montreal) en Mos- "i) fluitist was en bij het toer- de Intercontinentale Beker isië acht jaar geleden afscheid /anaf morgen (woensdag,red.) le achttien mannelijke en vrouwelijke scheidsrechters in |Dat is opmerkelijk, want an- men ze pas een dag van tevo- zetten. Een kwestie van geld, t keer kennelijk niet op is be- d". Het betekent dat Davidzon 'zijn' arbi ters een paar dagen van tevoren on der handen kan nemen. Bij hen zijn trouwens nog drie Nederlanders: Rob Lathouwers, Jolande Mohlmann en Annemiek Poelmans. Davidzon: „We nemen iedereen een conditieproef af, vergelijkbaar met de Coopertest. Bo vendien moeten ze weer vragen over de regels beantwoorden. Eigenlijk ben ik, in samenwerking met de technische gedelegeerden Els van Breda Vriesman voor de dames en de Japanner Ueda bij de heren, al een half jaar bezig met schriftelijke regel- testen bij de olympische scheidsrech ters". Bovendien hebben de arbiters tevo ren de briefing ontvangen, dat wil zeggen de voorschriften en aanbeve lingen, zoals die voor het toernooi in Seoul gelden. Davidzon: „Daarbij is het accent gelegd op zwaardere be straffing van de opzettelijke overtre dingen buiten de cirkels. We willen die consequent vanaf het begin hard aanpakken". Vrijdag, twee dagen voordat het Olympische herentoer- nooi begint, volgt een mondelinge briefing in het hotel Walker Hill in Seoul. Davidzon: „Daar wordt alles nog eens nader uitgelegd. Iedereen kan dan om verduidelijking vragen. We laten verder door middel van vi deofilms met voorbeelden zien hoe we het graag willen hebben. Tijdens het toernooi maken we nieuwe vi deo-opnamen, die elke avond worden bekeken. Dan kunnen de betrokken scheidsrechters tenminste niet meer zeggen, dat we iets verkeerd hebben waargenomen". In tegenstelling tot eerdere toernooi en houdt Davidzon deze keer niet zijn hart vast voor de kwaliteit van sommige scheidsrechters. „Er zijn dit maal geen politieke benoemingen ge weest", zegt hij. „De beste scheids rechters zijn hier. We moeten alleen de mensen uit Azië in de gaten hou den. Die zijn niet zo goed op de hoog te van de verschillende speelstijlen, die er in de wereld worden gehan teerd. Voor de Europeanen hoef je wat dat betreft niet bang te zijn. Die weten overal van". yORK Sinds 1960 is de fi- inbreng van de tv-maat- tjen in de boekhouding van de Ische Zomerspelen verdui- fudigd. In 1960 betaalde CBS llar voor de tv-rechten van herspelen van Rome. Voor het hische evenement van 1988, in wordt als garantiebedrag 300 (i dollar betaald, arantiesom is als volgt opge- I: 60 miljoen dollar voor de sche verzorging in Seoel, 160 voor de plaatselijke organisa- telkens 27,5 miljoen voor het Internationaal Olympisch Comité (IOC), voor de internationale sport- bondën en voor de verenigde natio nale comités. De ontwikkeling van de tv-rechten: 1960 Rome CBS300.000 dollar 1964 Tokio NBC320.000 dollar 1968 Mexicostad ABC4.500.000 dollar 1972 München ABC7.500.000 dollar 1976 Montreal ABC25.000.000 dollar 1980 Moskou NBC87.000.000 dollar 1984 L Angeles ABC... 225.000.000 dollar 1988 Seoel NBC300.000.000 dollar Samaranch: dopinggebruiker is misdadiger SEOUL De voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, Juan Antonio Samaranch, heeft weer fel uitgehaald naar het dopinggebruik in de sport, in het bijzonder tijdens de Spelen. Samaranch sprak op de ope ning van de vergadering van het IOC in Seoul. Hij gebruikte ongekend krachtige termen voor sportlieden, verzorgers en artsen die zich bezig houden met dopinggebruik. Hij noemde sportlieden „de dieven van de sportprestatie, die net als hun mis dadige wederhelft in de samenleving, altijd weer nieuwe manieren vin den..." OLYMPISCHE VLAMMETJES Eerst blazen, dan {luiten Een ademtest is een verplicht onderdeel van de warming-up van scheidsrechters bij het volleybaltoernooi. Drinkende scheidsrechters moeten eerst blazen, alvorens zij een wed strijd mogen leiden. De test wordt verricht op verzoek van de internationale volleybalfederatie. „De federatie wil be slissingen onder invloed voorkomen", verklaarde dr. Jong- Sei Park, hoofd van het onderzoekslaboratorium, waar de tests worden uitgevoerd. Britse amazones weigeren seksetest De Britse amazones hebben bij aankomst in het Olympisch dorp geweigerd de seksetest te ondergaan. „Als wij de test moeten ondergaan, dienen ook de mannen dit verplicht te worden zei Virginia Leng. „De seksetest is in de hippische sport overbodig, want mannen en vrouwen wedijveren op gelijke basis". Uiteindelijk hoefde geen der Britse amazones het vrouwelijkheidsonderzoek te ondergaan, nadat de Britse ploegleiding de medische dienst op de fout had gewezen. „Er was sprake van een vergissing", aldus teamleider Malcolm Wallace. Lijfwacht voor iedere buitenlander in Pusan Verslaggever doen in Pusan haast prinselijke ervaringen op. Geen vijf meter wijkt de functionaris van de personal pro tection van zijn zijde, als ware hij een lid van de koninklij ke familie. De organisatie van de olympische regatta in het zuiden van Zuidkorea neemt geen enkel risico. Elke zeil- ploeg heeft drie lijfwachten toegewezen gekregen. André Dupon, de Nederlandse ploegleider, is voor de vierde keer sinds 1985 in Pusan. Wij hebben dit keer drie James Bonds op onze rug zitten. Reuze vriendelijke mensen in een keurig pak. Vorig jaar bij de voor-Olympische wedstrijden waren ze er ook, maar toen zagen ze er veel dreigender uit". De gekste ervaring op security-vlak hadden de zeilsters Henny Vegter en Marion Bultman. „We kwamen met de boot te dicht bij de wal en toen doken er plotseling kikvorsmannen voor ons op". Graf van zijde naar papier Het zal voor Steffi Graf toch even wennen worden. De Duitse tennisster die normaal in de meest luxueuze hotels verkeert, moet zich in het olympisch dorp behelpen. Niet al leen omdat de ruimte beperkt is en de kamer met een ander moet worden gedeeld. Het meest zal zij vermoedelijk getrof fen worden door de lakens. Die zijn niet van zijde, maar van papier. Enorme politiemacht Een mini-leger van zestigduizend politie-agenten wordt in Seoul ingezet om de veiligheid van de deelnemers en een ongestoord verloop van de wedstrijden te garanderen. De speciale politiemacht is voornamelijk samengesteld uit leden van anti-terreurbrigades, die een extra opleiding hebben ge kregen. slecht. Nadat hij onze doelman Van der Niet eruit had ge stuurd, heb ik hem alleen ge vraagd of hij dat een goed be slissing vond. Een goede scheidsrechter hoort niet alles, maar deze scheids vond het nodig om mij daarom achter de hekken te sturen", beëin digt hij zijn verhaal. Van der Zee vergat daarbij wel te ver tellen dat hij het speelveld was ingerend, en dat de arbiter hem daarvoor wegstuurde. Al phen-collega Wim Dekker was wel tevreden over de leiding. „Van der Zee heeft in het veld niets te zoeken. En de rode kaart voor Van der Niet was ook terecht. Ach, ik begrijp het allemal wel. Quick Boys komt hierheen met de gadach- te dat ze die boeren wel even met een nulletje of zes zullen oprollen. En als dat dan niet zo gemakkelijk gaat, raakt men geïrriteerd". Zijn ploeg had overigens voor de rust al tegen een grote ach terstand aan kunnen kijken, ware het niet dat Leo van der We^teringh drie maal het hout werk trof. Ook stopte doelman Van der Doeff een pingel van Floor van Duijn. Volledig te gen de verhouding in scoorde Alphenaar Gerrit van der Berg de openingstreffer. Twintig minuten na rust werd Ton van der Niet „getorpe deerd" door Gerrit van der Berg. De Katwijkse doelman duwde de bal in een reflex in het gezicht van de Alphenaar en kon de douches gaan opzoe ken. Trainer Van der Zee reageer de direct en verving veldspe- ler Cees Varkevisser voor re serve-doelman Cees de Best. Omdat de Katwijkers ook met tien man bleven aandringen, tekende Marcel Hartevelt ten slotte de gelijkmaker aan. Toch was de beste kans in het laatste part voor Alphen. De Best moest pakte Piet Verlooy buiten de zestienmeter en be ging een overtreding die ook een rode kaart waard was. „Als Mollema consequent had fefloten, had hij De Best uit et veld gestuurd", vertelde Van der Zee na afloop. „Maar hij vond het zeker teveel van het goede om er twee keepers uit te sturen", merkte Van der Zee nog op. Alphia - Alphense Boys 0-7 (0-6) De afdelingsploeg keek in de rust al tegen een ontmoedigen de 0-6 achterstand aan. Het tweede part namen de gasten gas terug en scoorden zij slechts één goal. Toen werd al duidelijk dat de eersteklasser - volgens verwachting - veel meer kwaliteit in huis had. Kees van Vliet scoorde een kwartet Alphense goals, Peter Taalman nam er twee voor zijn rekening en Rene Vergeer tekende een doelpunt aan. Meerburg - ARC 1-5 (0-1) Even leek het erop dat de thuisploeg voor een stunt zou gaan zorgen. Dat was toen Meerburg speler Ronald Ver mont zijn ploeg op gelijke hoogte had gebracht. Na deze 1-1 had Meerburg twee droom- kansen. De eerste was voor Hans Boom; de tweede voor Jan Steenbergen die snoeihard tegen de onderkant van de lat knalde. Mede door fouten van Leidenaars Werner Pilaneh, Ger Straathof en doelman Van der Heiden scoorden Rene Bon, Dick Ernst (2), Dennis van Ommen en Cees Bonefaas vijf Alphense treffers. Sleutels - Oegstgeest 2-3 (1-1) Een verdiende zege voor de tasten die vooral in de tweede elft het beste van het spel hadden. Voor rust was de stand nog in evenwicht. Leo Compeer scoorde voor de Lei denaars en Ron Evers deed dat voor Oegstgeest. Na de thee liepen de gasten weg door goals van Evers en Reindert G rooters. Sleutels deed nog wel iets terug in de persoon van Cor van Oosten, maar het leed was toen al geleden. Ter Leede - Unitas Leiden 3-3 (2-2) Ter Leede wns De thuisploeg had duidelijk meer zin in dit bekerduel dan de Leidenaars. Het agressief spelende Ter Leede stond dan ook binnen twintig minuten op 2-0 door goals van John Kroese en Johan Verloop. Na deze snelle voorsprong dach ten de Sassenheimers dat het duel al gelopen was. Twee treffers van linkshalf John Zee trokken de stand weer in evenwicht. Na rust waren de meeste spelers van Ter Leede uit hun droom ontwaakt en scoorde John Kroese 3-2. Toch kwam Unitas weer langszij door een goal van Wally Gal- lert. Uiteindelijk besliste de thuisploeg de match door de serie pingels beter in te schie ten dan de Leidenaars. Rini Blankespoor in nationale selectie LEIDEN Rini Blankespoor heeft zich eergisteren tijdens een selectiewedstrijd in de na tionale voetbalselectie van 16- jarigen gespeeld. In de partij van West tegen Noord/Oost verzekerde de UVS-er zich van een tripje met de selectie naar Oost-Duitsland. iel Sol OPROEP De nieuwe haarmode '88-'89 H.010-; TRIANON la (Rod fjj2oeken met spoed haarmodellen, leeftijd in: waar - pim. 20-30 jaar, met half lang haar. Gratis een nieuwe coiffure door ervaren v kappers. Bel direct 070-468802 leidingscentrum BIOSTHETIEK tituut voor beroepsopleidingen lexander Gogelweg 32 - 's-Gravenhage ij Groot Hertoginnelaan, tram 10 en bus 4 in. van NS-station - Telefoon 070-488802 Bert van der Meij BROMFIETSEN Middelweg 30 Leiden- centrum 071-142557 Mededeling Familieberichten kun nen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens wor den aangeboden. Voor de zaterdag krant tot vrijdag avond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegaran deerd t/m 18 september 1988 GROENOORPHALLEN - LEIDEN eningstijden :e dag van 13.00 tot 17.00 uur —«van 19.00 tot 22.30 uur. de zondagen van 11.00 tot 17.00 uur. ets. J0JVS ÓÓK HET UITERST KOMFORTABELE SMOR PROGRAMMA Begrafenissen -Crematies Transporten In het ro'uwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden, telefoon 071-213231* Wassenaar, Deijlerweg 127, telefoon 01751-12436 Voorschoten. Hyacinthstraat 7, telefoon 01717-5985 TWINT00N10. Geheugen voor 10 nummers, nummerherhaling, uitdraaibaar memoplaatje en ultralichte hoorn. Verkrijgbaar in JQ rood, wit, grijs, beige en zwart 117" HOMEVOX. Een kleine thuiscentrale om bin nenshuis onbeperkt en kosteloos met elkaar te bellen. Aansluiting mogelijk van 2,3 of 4 toestel len. De Homevox is er in vier verschillende types. Metnummerherhaling.geheugen.ruggespraak- mogelijkheid, alarmsysteem en O A A babyfoonfaciIiteitenVanaf mJijT In een tijd dat satellieten ons rechtstreeks verbinden met alle uithoeken van de wereld, blijft hetthuis behelpen. Luidkeels meestal. Of u moeteven langskomen bij de Prima- foon. De telewinkel van de PTT Daar vindt u bijvoorbeeld de Homevox. Een kleine thuiscentrale voor maximaal vier aansluitingen. Waardoor u onbeperkt en kosteloos met elkaar kunt praten. Of u nu op zolder zit of in de keuken. Bovendien is de Homevox ook te gebruiken e als 'babyfoon' of wekkeralarm. Alle toestellen van de Primafoon kunt u Hfl [11310011 erop aansluiten. En dat zijn er nogal wat. Kom dus snel even langs. sy ptt telecommunicatie WENEN. Romantisch toestel metdruktoetsen in kiesschijfvolgorde. Met nummerherhaling en wachttoets voor ruggespraak. In l"fQ wit, bordeauxrood of perzikkleur. 1/ 's-Gravenhage: Korte Poten 14 Delft: Oude Langendijk 2. Rijswijk: "In de Bogaard" J20 Leiden: Haarlemmerstraat 88. Geopend, ma. 13.00-1800 u., di. t/m vr. 9.00-18.00 u„ za. 9.00-17.00 u. Koopavond tot 21.00 u. Rotterdam: Winkelcentrum Oosterhof, Poolsterstraat 24. Geopend: ma. 12.00-1745 u,di. t/m vr. 9.00-17.45 u., za. 9.00-17.00 u Koopavond tot 21.00 u Winkelcentrum Zuidplein, Hoog 429 Geopend ma 13 00 17.30 udi t/m vr 900-17.30 u, za. 9.00 -1700 u. Koopavond tot 21.00 u. Stadhuisplein 32. Geopend: ma. 1000 -17.30 u„ di. t/m vr. 9.00-17.30 u., za. 10.00-17.00 u. Koopavond tot 21.00 u. Vlaardingen: Gedempte Biersloot 50. Geopendma. 13.00 -18.00 u,di. t/m vr. 10.00 18.00 u.,za. 10.00 -17.00 u. Koopavond 19.00-21.00 u Tel. ma. t/m vr. 9.00 -17.00 u.: 06-0402 (gratis) Alle prijzen zijn incl^TW. Wacht met andijvie zeggen als iemand om a- a- a- appelmoes vraagt. Stotteraars weten heus wel wat ze zeg gen willen, dus in de rede vallen helpt niet. Geef ze liever even de tijd om uit hun woor den te komen. Dat ver mindert al gauw de spanning. Zo komt een gesprek vlotter op gang en gaan we elkaar ook 'n beetje beter be grijpen. Doen we dat? Informatie voor mensen met stotter- problemen bij zichzelf, in hun gezin of naaste omgeving: 01808-1531 of SVS. Postbus 119. 3500 AC Utrecht. Geef stotteraars even do tijd. ADVERTEER MEER!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11