PS XVVPV NI TRADITIE TROEF 3f S333J\[rXraVcI X3H NVA XHDV1S5L 333IXS 3a srxxiaow MEXX: SUCCES DOOR DISCIPLINE „WIJ HEBBEN GEEN MOEITE MET URENLANG PASSEN" BENETTON BLINKT UIT IN STRALENDE TINTEN RUIGE JASJES EN SJIEKE COLBERTS Het internationale modebedrijf Mexx, waarvoor het fundament in 1980 werd gelegd, heeft in acht jaar tijd een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Het bedrijf stootte door tot de top van de internationale modewereld en is nu actief in veer tien landen. Er werken momenteel 1250 mensen bij Mexx, terwijl het bedrijf in 1980 nog maar 5 werknemers telde. Oprichters Rattan Chadha en P.K. Sharma introduceerden in dat jaar een nieuwe verkoopstrategie, die gebaseerd is op een strakke discipline: in feite het geheim van het succes van Mexx. Vanuit het stijlvolle hoofdkantoor in Voorschoten, de voormalige Zilverfabriek aan de Leidseweg, wordt het mode-imperium met krachtige hand ge regeerd. Mexx heeft geen eigen fabrieken. De kle ding wordt ontwoipen, de produktie vervolgens uitbesteed aan fabrieken in het Verre Oosten. De activiteiten worden een jaar van tevoren met grote nauwkeurigheid gepland. De 30 ontwerpers, ver antwoordelijk voor 36 collecties per jaar, bepalen aan het begin van het seizoen de nieuwe thema's, kleuren en stoften. De ontwerpers laten zich inspi reren door de sfeer in grote steden zoals Parijs, Londen en New York, en maken regelmatig reizen om alle mode-ontwikkelingen te kunnen volgen. Er wordt een internationale collectie samengesteld, waaruit voor elk land dat gedeelte wordt gelicht dat het beste overeenkomt met de nationale mode trends; de mode verschilt namelijk per land. De verkoopteams van Mexx werken in 70 eigen showrooms, waar vier keer per jaar duizenden klanten de collecties bekijken. De bestellingen worden direct per computer naar de produktie-af- deling in Hong Kong doorgegeven. De orders worden tevens de totale produktie. Er is dus geen voorraad, en nabestellen is niet mogelijk. Mexx, feitelijk een samensmelting van de merken Moustache en Emanuelle ontwerpt in principe vrij- etijdskleding. Het modebedrijf beoogt door middel van de kleding een zekere levensstijl uit te stralen: flitsend, jong, vrij, blij en optimistisch. Het do mein van Mexx is de grote stad, de broedplaats van modieuze trends en nieuwe kleurrijke mode beelden. De Mexx-consument moet opvallen in de grote massa van de stad. De mode van Mexx is in de winkels en grote warenhuizen makkelijk terug te vinden; de kleding wordt in de regel op een karak teristieke manier gepresenteerd, om de uitstraling van het merk het best tot zijn recht te laten komen. Een aparte afdeling van het bedrijf is daarvoor ver antwoordelijk. Ook in dit opzicht wordt niets aan het toeval overgelaten. Aan elk onderdeel van het bedrijf wordt een even grote waarde toegekend. Mexx richtte zich aanvankelijk op de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar. De laatste jaren zijn ook de der tigers en jongere kinderen doelgroepen geworden. FRANK BUURMAN Avonden lang met een goed glas wijn bij de open haard. Een gedachte, die in de nazo mer nog niet zo veel post zal vatten. Mexx probeert de stemming er vast in te brengen en komt met een collectie waarin klassieke elementen de boventoon voeren. Golfen en paardrijden: sporten die je niet hoeft te beoefenen, wil je de kleding van Mexx dragen. Mexx probeert met de ont werpen de bijbehorende sfeer op te roepen. Nieuw zijn de borduursels op sweatshirts, die ook bij andere merken de prints gaan verdringen. De stoffen waarin de ontweipen zijn uitgevoerd, sluiten aan bij de klassieke uitvoering: corduroy, tweed, visgraten en lamswol. Het kleurgebruik is vrij somber: marine, zwart, loden- en dennegroen en okergele accenten. Een andere look die de laatste tijd in het modebeeld opgeld heeft gedaan, is de „City classics-look". Deze werd in het leven ge roepen door het yuppie-fenomeen en werd bevestigd door het succes van films als „Wall-street", waarin de succesvolle carrière van een jonge effectenhandelaar wordt ge volgd. Maar ook de mafia-gangster stond model voor deze nonchalant/klassieke lijn. Voor de kleding wordt dit vertaald in dou ble-breasted blazers met hoog opgesneden revers. De pantalons hebben veel plooien en vallen soepel. De rokken zijn kort en recht en hebben vaak een hoge taille. De ontwer pen zijn uitgevoerd in gebroken wit en zwart. Voor een totaal andere invalshoek is geko zen bij het airforce-thema voor heren en het military-thema voor dames. Korte bomber- jacks met metalen ritssluitingen, klepzakken en contrasttapes zijn bepalend voor deze look bij de heren. Bij de dameskleding is het korte vestje met ronde voorpanden een nieuwtje. Waar in de rest van de collectie de kleuren vrij ingetogen zijn, vinden we hier vrolijke, felle kleuren. Wie liever op safe speelt en niet te veel wil opvallen, is echter over het algemeen met deze collectie goed af. Voor de jeugd zijn er eveneens diverse mo gelijkheden. „Little lords ladies" is een Engelse authentieke look voor kinderen. Robuuste kleding waarmee bij wijze van spreken bergen kunnen worden overwonnen vinden we terug bij „Rocky Mountains". De jongens kunnen zich net zoals de man nen luchthelden wanen door middel van de stoere airforce-outfit en tenslotte is er voor de meisjes nog „City-Fun": kleding die ze een bijna volwassen uiterlijk geeft. CHRIST A VAN DER HOFF DE JOFFERS, SPECIALIST IN GROTE MA TEN Lia en Elly Kersteman in hun winkel aan de Prinsessekade: Wij moeten het hebben van extra service en aandacht. FOTO: WIM VAN NOORT Het hebben van een grote maat is niet alleen een lichamelijk pro bleem, ervoeren de gezusters Elly en Lia Kersteman, al snel nadat ze hun gespecialiseerde zaak De Jof fers aan de Prinsessekade in Leiden hadden geopend. „Vrouwen die hier voor het eerst kwamen, gingen als een ander mens weg. Zelfverze kerd, trots. Eigenlijk is dat nog het leukste van ons werk", vertelt Elly Kersteman, die de winkel samen met haar zus Lia drijft. Zij maakten ruim drie jaar geleden de overstap van antiek naar kle ding. Ze hadden daarvoor jaren lang, ook onder de naam De Joffers antieke meubels aan de man ge bracht die ze zelf uit Engeland im porteerden. Maar het afstropen van het Verenigd Koninkrijk op zoek naar handel werd hen te zwaar. Re den om met pijn in het hart uit die branche te stappen. Het idee om met kleding in grote maten te be ginnen, kwam van de dochten van Elly Kersteman die al een dergelijke winkel in Nijmegen had en waar naar de klanten uit heel Nederland afreisden. BREDE BELANG STELLING De Leidse winkel kon zich vanaf de opening in 1985, door wethouder Jos Fase, in een soortgelijke belang stelling verheugen. Elly Kersteman illustreert dat aan de hand van een lange klanstenlijst, waarop zowel adressen in Zeeland als Groningen prijken. „Maar cr was indertijd wel erg weinig op dit gebied. Vrouwen werden nogal eens door andere za ken naar ons doorverwezen. Nu zijn er meer winkels, er is concur rentie, waardoor we ons meer moeten profileren, met een collectie die uiteenloopt van eenvoudige goedkopere kleding tot exclusieve ontwerpen". Uitgangspunt voor De Joffers blijft daarbij het idee dat ook vrouwen met grote maten - vanaf 42 - zich vlot moeten kunnen kleden. In het begin richtten De Joffers zich daar bij sterk op een jong publiek, in middels is dat wat verbreed. De op zet is om de winkeldrempel in alle opzichten laag te houden. „Daarom hebben we ook spijkergoed en T- shirts in grote maten, naast de wat exclusievere kleding. Maar het gek ke is dat juist die dure kleding het vlotst verkoopt". In de winkel is kleding te vinden van merken die zich specialiseren in grote maten. De namen daarvan zijn soms ondubbelzinnig. EXEL- LE, is Nederlands, BiB (Big is Beautiful) komt uit Scandinavië en Max Mara is Italiaans. Daarnaast is bij de De Joffers kleding te vinden van de Nederlandse ontwerpsters Tineke Folkers en Mirjam van der Veer. MODESHOWS Waar Elly Kersteman zelf erg veel plezier aan beleefd zijn de mode shows die de winkel van tijd tot tijd organiseert. „Het is hartstikke leuk als je die meiden trots over het po dium ziet lopen. We hebben er mannequins bij van over de 100 kilo. Prachtige meiden". De gezusters Kersteman constate ren tegelijk dat heel wat vrouwen toch een duwtje in de rug nodig hebben voor ze ook zo zelfverze kerd en trots op hun verschijning zullen zijn. Elly Kersteman benadrukt dan ook dat De Joffers er heel wat voor over hebben om hun clientèle tegemoet te treden. „Soms komen ze uren passen. Daar hebben wij geen moei te mee, we willen de mensen per soonlijk kunnen helpen. Wij vinden ook dat we ver moeten gaan met service. Kleding kan rustig binnen een week terug worden gebracht. Uiteindelijk kan iets dat er in de winkel heel leuk uit lijkt te zien, thuis toch nog tegenvallen. Wij moeten het uiteindelijk ook hebben van extra service en aandacht". RUDOLF KLEIJN v.d. BERG-JEANS De grootste! C. Disept - B.C. Dobber - Chipie - Lee L. v. Meerdervoort 486 (bij Valkenboskade) ZAZ00 HAARVERZORGING anna pauloixnastr.33 tel:070.652733 De herfst- en wintercollectie van Vroom en Dreesmann toont een ge varieerd beeld van een aantal mo dethema's die deze winter het mo debeeld beheersen. De collectie wordt gepresenteerd onder de naam „De Nieuwe Stijl", een naam die ook in het winkelbeeld is doorge voerd. Wie graag netjes gekleed wil gaan, komt uitgebreid aan zijn of haar trekken in het thema Country. Het rustieke landleven in Engeland was de bron voor dit thema. Voor da mes zijn er rokken in kiltvariaties in verschillende lengtes en licht ge tailleerde blazers met opgesneden revers. Voor heren zijn er ruimval- lende bandplooibroeken die gecom bineerd worden met eveneens rui me truien, effen of gestreept. De colberts, licht getailleerd, zijn effen of geruit. De kleuren olijf, aubergi ne en bruintinten voeren de boven toon. Klassiek zijn de gebruikte stoffen: wol, tweeds, corduroy's en denims worden het meest gebruikt. HELDEN Een ander thema is geïnspireerd op de grote helden uit de jaren twintig en veertig, de eerste aviateurs en ballonvaarders. De kleding heeft een zeer sportieve uitstraling. De neutrale kleuren kunnen onderling goed met elkaar worden gecombi neerd. De nieuwe materialen zijn aangeruwde en gecoate of geoliede materialen. Daarnaast worden can vas en denims gebruikt. De tendens om netjes gekleed te gaan is ook duidelijk te herkennen in de jonge modelijn Hi Fever. Ech te combinatiemode, want de collec tie is qua kleur volledig op elkaar afgestemd. De kleuren zijn zwart, taupe, olijf, anthraciet, wolwit, cy claam. lime en paars. Vooral de verscheidenheid van damesbroeken valt op, van nauwaansluitende leg ging tot de hoog opgesneden, wijde pijpenbroek van Mariene Dietrich. Op de broeken worden blouses ge dragen, die dit najaar een come back maken. KINDERMODE Aan de kindermode is ook voor het komende seizoen veel aandacht be steed. Lange boswandelingen lever den de inspiratie voor stoere jon- genskleding. Broeken, sweatshirts en jacks in marine en groen worden gaccentueerd door paars en off-whi- te. De jacks worden opgesierd met badges, grote kragen en capuchons. De meisjeskleding is wat lieflijker. Behalve kleding in felle kleuren als cyclaam is er ook kleding in fel groen en rood. Kleine Chinese fi guurtjes en ruitjes geven een vrolijk accent. DE NIEUWE STIJL VAN V EN D: LANDLEVEN EN LUCHTHELDEN Links: De heren dragen stoere kleding die doet denken aan de eerste autocoureurs en aviateurs. De man in de auto draagt een bomberjacket met een grote bontkraag en een vliegenierscap in imitatieleer. De man naast de auto draagt een broek met grote steekzakken en een stoe re trui. Rechts: De kleding van deze vrolijke dames is geïnspi reerd op het rustieke buitenleven in Engeland. Een lange kiltrok met traditionele speld wordt gecombineerd met een pullover en bijpassende omslagdoek. De korte plooi rok met blazer en blouse rechts op de foto maakt een chi- MOLENAAR MET MANNENMODE In de schappen van Benetton stra len de truien felle tinten uit: fuch sia, kobaltblauw, cerise, grasgroen, rood, lila, perzik, paars en jagers groen. De lamswollen truien zijn netjes op stapeltjes gelegd, zo recht dat je er een liniaal langs kan trek ken. „We adviseren graag op kleur afgestemd", zegt Elisabeth Blok, ei genares van de vier Haagse vesti gingen in de Hoogstraat, Spuistraat, Venestraat en het Noordeinde (eer ste verkooppunt voor heren in Ne derland). Over de hele wereld zijn in totaal zo'n vierduizend verkoop punten. Zeven jaar geleden begon Elisabeth in de Spuistraat. Nu komt ze tijd tekort met haar kwartet aan vesti gingen: inkoop, administratie, in vesteringen, gokwerk in de mode sector. Volgend jaar zomer komt ze met een babycollectie voor nul tot twee jaar. Benetton koopt per stad in, dus anders voor Leiden dan voor Den Haag. Elisabeth is erg enthousiast over de terugkeer van de twinset. De twin- setten zijn er in negen kleuren en kosten 145. Het vestje heeft wol len knoopjes. Bijpassend recht ge voerd kort rokje van wol komt op 80. „Ik hoop dat ik er veel van verkoop", zegt Elisabeth, „want ik vind het zelf een beeldig stelletje". Haar enthousiasme is aanstekelijk en terecht, want Benetton levert kwaliteit voor een redelijke prijs. Ze doet een greep in de lamswollen uni-truien met ronde hals en de weer opgeleefde col. De kleuren schemeren voor de ogen en herha len zich in ribcord-broeken van room tot smaragd, abrikoos en lila als een bloementuin in een exotisch land, waar de clematis om kleine balkonnetjes slingert en bloembak ken vol kleurige geraniums op dak- tuinen staan. „En dit is een grapje", zegt Elisabeth, die over haar bloes een cerise dunwollen, heuplange trui aantrekt met V-hals, die in de j taille aan de achterkant een breed ingerimpeld breisel vertoont. Net binnen zijn de witte piqué blouses (f 95) en de uiterst fijnzin nige batisten blousjes met naald werk geborduurd in tere kleurtjes. Ze zullen mooi staan op een flanel len bandplooibroek in jagersgroen (C 115). Een schril contrast hiermee vormen de sportsweaters. „Golden Lobster" heeft toepasselijk een reuzenkreeft op het voorpand, die zijn scharen richting schouders strekt. De jeugd loopt weg met de meest mallotige sweaters met badges, enorme em blemen, opschriften en op de rug een kinderspelletje „boter, kaas en eieren" gekrabbeld. Geel, blauw, rood, groen of alle kleuren door el kaar. Nog even kijken naar de nieuwste „houtje touwtje" jassen met capuchon en felgekleurde te- genvoering (f 349) en een reuzen- zak op de rug. Ruige jasjes op coltrui of open hemd met (zijden) shawltje erin voor jaar clubgenoten. Essentieel: nooit open hemd zonder shawl. Creativiteit op alle fronten kan men Frans Molenaar niet ontzeggen. Hij barst ervan. Zijn nieuwste „sterren slag" is wat hij noemt „een eigen tijdse mannenmode" variërend van gedistingeerde blazers tot ruige col berts. Een collectie makkelijk gesne den, gedistingeerde kleren die in hek najaar in de rekken komt te hangen. De kwaliteit van de blazers met zes knopen, opgesneden revers en iets bredere schouders is zeer goed. Hij koos voor honderd procent scheer wol. Het binnenwerk laat niets te wensen over. Mannen gaan weer pakken dragen als ze uitgaan en daarmee heeft Frans rekening ge houden. Behalve de jasjes voorzien van „piquement-werk" (een geputte rand die handwerk verraadt) heeft hij mooie pakken met een fijn strcepjesmotief, lichte visgraat, Prince de Galles (altijd goed) en „overruiten", in de belangrijkste tinten grijs, donkerblauw en grijs bruin. Accentkleüren zijn camel, bordeaux, groen, paars en blauw. De informele kleding voor de spor tieve kerel komt ook goed uit de verf. De stoere, trendy colberts in de Engelse „country-style" - in de kleuren jagersgroen, landelijk bruin, ruig rood en heide - maken het he lemaal. De nieuwe combinatie die het goed doet: camel met zwart. TINY FRANCIS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21