SoUACHlt-S Vrouwenopvangcentram in beroep tegen korting STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Ik kon niet slapen an de vermoeidheid" Worst van zeven slagers Leidse regio bekroond ezwaren afgewezen tegen jieuwbouw CBR bij 3 Octoberhal Plannen NS verzwakken positie station Leiden ERSONEELSBUDGET BIJNA GEHALVEERD PER WANSMARATHON GESLAAGD dag smbC PVDA- RAADSLID IN BRIEF: AZL leent half miljard MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 'rouwen aangerand IDEN Vier vrouwen hebben dit weekeinde aangifte laan van aanranding. Een 16-jarige Leidse fietste vrijdag- itend op de Oegstgeesterweg toen een man naast haar am fietsen en haar onzedelijk betastte. De man was tus- de 20 en 22 jaar oud, had blond haar en was tussen de )en 1.75 meter lang. Een 24-jarige Leidse fietsster was in nacht van vrijdag op zaterdag eveneens het slachtoffer een fietser die haar onzedelijk betastte. Dit gebeurde I kwart voor vier. De aanrander was ongeveer 25 jaar, meter lang, blond, kalend en hij had een mager gezicht. 30-jarige Leidse wandelde zondagochtend rond tien uur »et Hoogkamerpark toen zij door een onbekende man d vastgegrepen. Zij wist zich los te rukken. De man :htte het park uit en reed weg in een auto. Deze belager tussen de 25 en 30 jaar oud, 1.80 meter lang en hij had terblond krullend haar. Leidse vrouw heeft aangifte gedaan van een poging tot •anding bij de Papiermolen. Zij werd zondagmiddag 1 half vijf belaagd door een ongeveer 30-jarige man met postuur en donkere huidskleur. Jongeren slaags met politie LEIDEN Een groep jongeren is in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee bij de Eerste Binnenvestgracht slaags geraakt met de politie. Aanlei ding was de aanhouding van een 21-jarige Leidenaar die ver nielingen had aangericht. De groep jongeren nam dit niet en sloeg op de agenten in. De 21-ja- rige vandaal kon daardoor ont snappen. De politie pakte daar op een andere 21-jarige Leide naar in zijn kraag. Deze was licht gewond geraakt bij de vechtpartij. De ontsnapte Leide naar werd even later alsnog ge pakt toen hij door de Frederik van Eedenlaan liep. Vrouw dood door geweldpleging LEIDEN Sectie heeft uitgewezen dat een 57-jarige Leidse vrouw vrijdagavond is overleden aan inwendig letsel als gevolg van de klappen die zij tijdens een vechtpartij van haar 30-jarige zoon kreeg. De vechtpartij ontstond vrijdagavond in een woning aan de Caland- straat waar de vrouw met haar aan drugs verslaafde zoon woonde. Nadat de man een shot heroïne had genomen, ontstond er een hefti ge woordenwisseling. De man ontstak vervolgens in razernij en be gon zijn moeder in net wilde weg te slaan. Zij kwam daarbij ten val en raakte een tafel. Ook de man verloor zijn evenwicht en viel over zijn moeder heen. Toen de vrouw bewegingloos bleef liggen, legde de Leidenaar haar op bed, belde een arts en ging de straat op om hulp te roepen. Een buurman constateerde even later dat de vrouw niet meer ademde. Haar zoon heeft nog geprobeerd haar met mond- op-mond-beademing leven in te blazen. Zij was echter al overleden. De man is aangehouden en is vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Hem wordt doodslag en zware mishandeling die de dood tot gevolg heeft, ten laste gelegd. De man is al eerder met de politie in aanraking geweest wegens geweldpleging. Volgens de politie zegt de man „absoluut niet de wil gehad te hebben om zijn moeder letsel toe te brengen". Aanrijding op Valkenburgerweg OEGSTGEEST Een 23-ja- rige bromfietser uit Rijns- burg en een fietser, even eens uit Rijnsburg, zijn gis teravond met onbekende verwondingen afgevoerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het tweetal was op de Valken burgerweg met elkaar in botsing gekomen. De brom fietser, die richting Oegst- geest reed, week op het mo ment dat hij zijn licht uit deed naar links uit. Hierbij zag hij de tegemoetkomende fietser zonder licht over het hoofd. Een frontale botsing was het gevolg. Exhibitionist aangehouden LEIDERDORP De rijkspolitie van Leider dorp heeft zaterdag ochtend een exhibitio nist aangehouden. De man was actief op de kruising Engelendaal- /Vronkenlaan. Een ge tuige waarschuwde de politie. Tegen de pot- loodventer, een inwo ner van Alkmaar, is proces-verbaal opge maakt wegens schennis van de openbare eer baarheid. De man is onder psychiatrische behandeling. Vijf gewonden bij botsing LEIDEN Vijf Leidenaars zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over twee gewond geraakt bij een ernstige botsing. Het ongeluk gebeurde op de Haagweg. De 20-jarige bestuurder van de auto deinde zo hard op de mu ziek uit de autoradio mee dat hij de macht over het stuur verloor. De auto schoot de weg over en kwart, tot stil stand tegen een lantarenpaal. De vaart waarmee dat gebeurde was zo groot dat de auto geheel doormidden spleet. De bestuurder liep een gebroken arm en verschillende snijwonden op. Het 16-ja- rige meisje dat naast hem zat brak haar been en werd ook door glasscherven verwond. Twee jongens van 16 en 17 jaar en een 15-jarig meisje, die allen op de achterbank zaten, raakten licht ge wond. De slachtoffers zijn naar het Aca demisch ziekenhuis gebracht. LEIDEN - Het Vrouwe- nopvangcentrum (VOC) heeft bij de Raad van I State beroep aangete- Skend tegen de beslissing ?van het ministerie van ^WVC het opvangcen- Itrum bij de algemene op- Ivangcentra in te delen. ■Door deze nieuwe inde xing loopt het opvang- Jcentrum 400.000 gulden mis. Dat gaat ten koste van het personeelsbudget dat anders negen ton zou hebben bedragen. Het vrouwenopvangcentrum biedt sinds 1976 opvang, on derdak, bescherming en in tensieve hulpverlening aan bedreigde en mishandelde vrouwen en kinderen. Bege leid wonen, een onderdeel van het opvangcentrum, biedt onderdak, opvang en intensieve hulpverlening aan vrouwen die nog niet zelf standig kunnen wonen. Door de korting moeten beide pro jecten een deel van hun ta ken afstoten, waaronder de intensieve hulpverlening en belangenbehartiging. Volgens het VOC houdt dit in de praktijk in dat het cen trum binnenkort de 24 uur- bereikbaarheid, -opvang en - bescherming nog maar nau welijks kan realiseren. Men zal gedwongen zijn vrouwen door te sturen naar de ambu lante hulpverlening, zoals het algemeen maatschappelijk werk, het FIOM-bureau en de RIAGG. Volgens het VOC zal hierdoor de in 12 jaar zorgvuldig opgebouwde des kundigheid op het gebied van de vrouwenhulpverle ning verdwijnen. Het cen trum stelt dat de ernst en de omvang van de gevolgen van vrouwenmishandeling een geïntegreerde aanpak van de hulpverlening vereisen. Dit wordt door het ministerie van WVC onderschat, zo zegt het VOC. WVC onderscheidt twee ca tegorieën opvangcentra: alge mene en centra die intensie ve opvang bieden. Het VOC ging er vanuit dat het Leidse opvangcentrum in de laatste categorie zou worden inge deeld, maar op 12 augustus hoorde men dat dat niet het geval is. )EN - Els Rijsbergen gisteren nog een beet- -Jfnoeizaam, maar verder fg het na een flinke i ■■phtrust wel weer. Al BV het in slaap vallen, eenvoudig gebleken. '1-120 kon niet slapen van Vermoeidheid", zo ver- ïtte de Leidse gisteren, naast de grote ver- -.—-Ëidheid was er ook de iKCIige voldoening. De 236, Leidpmarathon was im- vijf anderen danste Els lergen in buurthuis 't irtje aan de Bernhardka- Leiden 24 uur aan een Van vrijdagavond acht tot zaterdagavond acht bewogen de zes zich Is moeizamer voort over ansvloer. Els Rijsbergen de krachtproef met Jea- nette van Diggelen aangaan, maar het tweetal kreeg on verwachte steun van de duo's Suzan vanv Tongeren en Bep Oeveren en Jantje Keizer en Mandy Gaasbeek die ook 24 uur op de dans vloer bleven. Volgens Els Rijsbergen was het zwaar, maar hebben de zes elkaar goed gesteund. „Ik kreeg zelf zaterdagavond een inzinking, maar toen hebben de ande ren me er overheen gehol pen". Doel van de marathon was het inzamelen van geld voor video-apparatuur voor het isolatiepaviljoen van de afde ling Hematologie/Beenmerg transplantatie van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Na een eerste telling werd een opbrengst van 2.600 gul den gemeld. Volgens Els Rijsbergen komt daar zeker nog 1.000 gulden aan spon sorgeld bij. Twee niet-dan- sers hadden een groot aan deel in de opbrengst. Frans Rijsbergen en Robert Schou ten zouden zich, wanneer een redelijk bedrag zou worden ingezameld, kaal la ten scheren. Het tweetal werd zaterdagavond inder daad van de haardos ont daan, want de bezoekers hadden liefst 675 gulden over voor twee kale hoofden. De Leidse initiatiefneemster van de dansmarathon schenkt het geld aan de iso latie-afdeling omdat een videorecorder daar goed van pas komt. Patiënten moeten daar vaak lang liggen. Els Rijsbergen spreekt uit erva ring, want ze heeft zelf op die afdeling gelegen. Volgend jaar komt er weer een dansmarathon, maar dan wel zonder Els Rijsbergen. „Zoiets doe ik nooit meer. Ik wil wel organiseren, maar niet meer 24 uur dansen". Twee van de zes deelnemers aan de succesvolle dansmarathon die 24 uur duurde. Hiermee werd 3.600 gulden ingezameld voor het Academisch Ziekenhuis. FOTO: WIM VAN NOORT Pakjesactie van start Op de Leidato Huishoudshow is gisteren de pakjesactie voor de minder-bedeelde kinderen in de Poolse stad Torun van start gegaan. De start had plaats op de stand van de 3 October-vereeni- ging, de initiatiefnemer van de actie. De bedoeling is dat kinderen uit Leiden en omgeving speel goed verzamelen, dit verpakken en gezamenlijk opsturen naar Torun, een zusterstad van Leiden De 3 October-Vereeniging mikt op een totaal van 6.000 pakjes. Gisteren werd al druk gepakt in de Leidse Groenoordhallen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Zeven am bachtelijke slagers uit de Leidse regio hebben van het Instituut voor Am bachtelijke Slagerspro- dukten (IAS) een 'gouden' erkenning ontvangen voor hun zelfgemaakte vleesprodukten. Zij kre gen deze onderscheiding vandaag in 't Spant in Bussum uit handen van Cees Schilperoort uitge reikt. Slagerij C.J.M. van der Meer van het Zuideinde 26 in Roe- lofarendsveen kreeg goud voor zijn gekookte worst. Ook de gekookte worst alsmede de gekookte achterham van Keurslagerij Scholten aan de Hoofdstraat 261 in Sassenheim waren goed voor een gouden erkenning. Slagerij Pauelsen aan de Kerkstraat 50 in Noordwijk kreeg een gouden onderscheiding voor de fijne rookworst en de gekookte worst. De Warmondse slageVij P. van den Berg kreeg goud voor zijn vakmanschap op het gebied van zowel de gekookte als de leverworst, hausmacher, gebraden gehakt en gekookte achterham. Drie slagerijen in Leiden heb ben een gouden produkterken- ning van het IAS gekregen. Na keuringen bleken de haus macher, het gebraden gehakt en de droge worst (boerenmet worst) van Slagerij Koeken- bier aan de Hogewoerd 155 aan alle kwaliteitseisen te vol doen. Slagerij J.H.J. Visser van de Haarlemmerstraat 71 won goud met zijn fijne rook worst en leverworst en slagerij Ton de Vrind aan de Nieuwe Rijn 41 werd onderscheiden voor de gekookte worst en de leverworst. Het IAS voert de keuringen uit waaraan zware eisen ge steld worden. Zo wordt behal ve de geur, kleur, snijdbaar- heid smaak en samenstelling ook de produktie van de worst kritisch bekeken van het te gebruiken vlees tot de beno digde apparatuur en de krui den. Het vlees moet zo vers mogelijk zijn en de verhou ding vet en mager vlees moet exact afgewogen zijn. Een er kenning voor de ambachtelijk gemaakte slagersprodukten geldt voor de periode van één jaar. De bekroonde produkten hebben drie keuringen door staan: een aangekondigde keu ring, een niet-aangekondigde keuring en een steekproef. LEID IN Het Centraal Bu- Rijvaardigheids Bewijzen zal van de gemeente toe- ling krijgen om een nieuw incentrum te bouwen bij Octoberhal. Voorgesteld bezwaren van de Bewo- Belangenvereniging Boek en van Hotel Het Witte Oegstgeest af te wijzen, [enaar van Het Witte Huis, R. van Ingen Schenau, waar de examens nu worden afgenomen, had het bezwaar ingediend van wege de vergaande gevolgen van een verplaatsing van de examens naar- Leiden. Het hotel is kort geleden verbouwd, waar bij rekening is gehouden met de aanwezigheid van het CBR. Hij vreest dat zijn zaak in de proble men komt omdat het moeilijk zal zijn nieuwe activiteiten aan te trekken om de lasten van alle investeringen te dragen. Boven dien zijn twee mensen full-time belast met het schenken van koffie en thee aan de examen kandidaten. Hun werkgelegen heid komt in gevaar. Omdat het hierbij gaat om afspraken tussen het CBR en Het Witte Huis en niet om een planologisch be zwaar tegen de nieuwbouw, wijst de gemeente het af. De buurtvereniging jhad be zwaar gemaakt omdat een grote extra stroom van verkeer werd verwacht. Volgens de gemeente zal er wel meer verkeer naar de 3 Octoberhal komen, maar heeft de wijk daar weinig last van omdat er niets verandert in het bestaande eenrichtingsverkeer. SKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS (c|i ^landaard Uitgeven), Antwerpen-Weesp Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Informatie-avond Buurthuis Groenoord, Pas teurstraat 23, houdt van avond een bijeenkomst over remigratie, het voorgoed te rugkeren naar het thuisland door buitenlanders. Er wordt ingegaan op aspecten als be houd van uitkering, zieken fondsverzekering, kinderen, eventuele terugkeer en oplei dingen. Consulent E. de Vries van de Stichting Remi gratie Buitenlandse Werkne mers zal vragen beantwoor den. Hoewel de avond vooral is bedoeld voor Turkse man nen, zijn anderen ook wel kom. Aanvang 20.30 uur. Diabetes De Leidse afdeling van de Diabetes Vereniging Neder land houdt op morgen een voorlichtingsavond over de Novopen. Dit is een insuline- pen voor mensen die diabetes hebben. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in de aula van gebouw 50 op de eerste etage van het Aca demisch ziekenhuis. Na de lezing met dia 's is er gelegen heid tot het stellen van vra gen. Juigalpa De Werkgroep Stedenband Leiden-Juigalpa houdt mor genavond een informatie bijeenkomst over de steden band en over de gezond heidszorg in de Nicaraguaan se zustergemeente van Lei den. Marieke van den Bos zal een lezing met dia's houden. Verder is er een optreden van de Latijnsamerikaanse gitarist Carlos Aquillar en wordt de videoband van de Nacht van Juigalpa vertoond. De informatieavond wordt vanaf 20.00 uur gehouden in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44-C. Dementie Twee bijeenkomsten over de mentie worden op 13 en 26 september gehouden in het dienstencentrum Tuinstad- wijk aan de Herenstraat 64. De bijeenkomsten beginnen respectievelijk om 19.45 en 9.45 uur. Tijdens de bijeen komsten is voorlichtingsma teriaal te zien, worden inlei dingen gehouden en er is een forumdiscussie. LEIDEN Het raadslid L. Beijen (PvdA) heeft in een brief aan de Neder landse Spoorwegen zijn onvrede uitgesproken over de positie van het station Leiden, zoals die omschreven staat in het rapport 'Rail 21 Sporen naar een nieuwe eeuw'. Beijen spreekt er zijn ver bazing over uit dat aan de fcèlangrijke positie van het Leidse station geen recht wordt gedaan. „In de eredivisie van de spoor wegstations in de volgende eeuw komt Leiden niet voor", schrijft Beijen in zijn brief. Hij meent uit de nota te moeten afleiden dat de Euro-City en Inter-City treinen in de toe komst niet meer in Leiden zullen stoppen. „Dit in tegen stelling tot Assen, Heerenveen en Sittard" En dat terwijl er volgens Beijen op dit moment velschillende ontwikkelingen gaande zijn die de toch al heel mooie positie van het station alleen maar versterken. Zo brengt hij in zijn brief ter sprake de vervanging van het bestaande station door een nieuw gebouw, de plannen om de omgeving van het station aangrijpend te vernieuwen, het viersporig maken van het baanvak Leiden-Mariahoeve en het feit dat in het rapport Rail 21 het tweesporig maken van het traject Leiden-Woer- den als een van de prioriteiten wordt genoemd. Verder in zijn brief schrijft Beijen ook dat Leiden niet al leen het vijfde station in Ne derland is, maar ook nog het station waar vele lijnen sa menkomen. „En waar is As sen?", stelt het PvdA-raadslid dat het onbegrijpelijk vindt dat in Leiden geen EC- en IC- treinen meer zullen stoppen. Het feit dat de sleutelstad in de volgende eeuw zal zijn aan gewezen op het interregio- snelnet en de stoptrein leidt er volgens hem toe dat de reistij den alleen maar zullen toene men LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) heeft 500 miljoen gulden geleend bij de Amro bank. De lening is het gevolg van de bedrijfseconomi sche verzelfstandiging van aca demische ziekenhuizen. De overheid financiert nieuw bouwprojecten en investeringen in apparatuur niet meer en daarom zijn de ziekenhuizen aangewezen op de geld- en ka pitaalmarkt. Het AZL is het eerste academische ziekenhuis dat een lening heeft afgesloten bij een bank. Van de lening is 420 miljoen bestemd voor de tweede fase van de nieuwbouw, 60 miljoen voor investeringen en vervanging van apparatuur en 20 miljoen voor liquiditeitsfi nanciering. Daarnaast zal de Amro adviseren in zaken als rekeningenbeheer en cash- en rentemanagement. Dit laatste is van belang in verband met de budgettering en bezuinigingen in de gezondheidszorg. De over eenkomst tussen de bank en het AZL wordt morgen getekend. Burgemeester ziek LEIDEN Burgemeester mr C. Goekoop heeft in ieder geval tot en met woensdag al zijn ver plichtingen afgezegd omdat hij ziek is. De burgemeester onder vindt hinder van een vorm van trombose, waardoor hij moeilijk ter been is. De afgelopen 'week kon hij daardoor al de raadver gadering al niet bijwonen, ter wijl hij vanuit een rolstoel de opening verrichtte van de expo sitie Klein maar fijn in De La kenhal. Het is nog onduidelijk hoe veel tijd zijn herstel zal ver- '*>n

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7