Stenen voor Pinochet op verjaardag van dictatuur Walesa krijgt mandaat voor onderhandelingen Nederland maakt goede sier met het geld van anderen ïfgering icht: vrije rkiezingen Burma iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB UITENLAND ASTA a al); 14 de N 1 (VI, 47165 45. i de suit IETROP te 1ETROF DPÖLE 20.30. STUDIO I 56402): t 16); 19 C0: Sifll V 21.45. N HAA ADVERTENTIE Zaterdag 8 oktober verschijnt bij deze krant de special Innovatie. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lipp- mann, bereikbaar onder telefoonnummer 071 -122 244. Ceidae (Bomo/nt Israel geeft moord na 40 jaar toe TEL AVIV De indertijd ge ruchtmakende moord op de Zweedse graaf Folke Berna- dotte is het werk geweest van de joodse Stern-groep, die on der leiding stond van de Israë lische premier Yitzhak Sha mir. Dit hebben twee vetera nen van de organisatie veertig jaar na dato toegegeven. Ber- nadotte, neef van de Zweedse koning, was in 1948 naar Jeru zalem gekomen om namens de Verenigde Naties te bemidde len tussen de joden en arabie ren. De Stern-groep werd ver boden nadat Israël in 1948 on afhankelijk werd. Baghdad woedend over sancties Senaat VS BAGHDAD Tienduizenden woedende Irakezen hebben gisteren voor de Ameri kaanse ambassade in Baghdad gedemon streerd uit protest tegen een besluit van de Amerikaanse Senaat om wegens het gebruik van chemische wapens sancties tegen Iraq af te kondigen. De betoging was van hogerhand georganiseerd en had de steun van de regerende Arabische Baath Socialistische Partij. Partijfunctio narissen stonden op een platform dat te genover de ambassade was opgericht en gingen de menigte voor in het scanderen van leuzen als „schande voor de VS". Het sanctie-besluit moet nog behandeld worden in het Huis van Afgevaardigden en de maatregel behoeft de handtekening van president Ronald Reagan. CeidócGowuvnt Joegoslavië voorzitter niet-gebonden landen NICOSIA Joegoslavië wordt de opvolger van Zimbabwe als voorzitter van de beweging van niet-gebonden landen. Het land heeft in Nicosia het aanbod van de ministers van buitenlandse za ken van die beweging aanvaard om in 1989 de volgende topconfe rentie te organiseren. Zegslieden zeiden dat verscheidene landen, waaronder India en Pakistan, druk hebben uitgeoefend op Joe goslavië om het voorzitterschap op zich te nemen. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 PAGINA S GDANSK Ongeveer 40 leiders van het verboden Poolse vak verbond Solidariteit hebben zaterdag in Gdansk hun goedkeuring uitgesproken over het besluit van Lech Walesa besprekingen aan te gaan met de Poolse regering. Adam Michnik, een adviseur van de vakbond, zei dat er geen enkele onenigheid was onder de lei ders en dat zij allen achter Walesa staan. Gisteren voerde Lech Walesa nog overleg met een groep intellectuelen over het komen de overleg met de regering. Ook deze groep stemde in met Wale sa's deelname aan de onderhandelingen en riep op tot de legalise ring van Solidariteit. Voornaamste eis voor de onderhandelingen die Walesa meekreeg is het herstel van de legale status van Soli dariteit. Eerder deze maand hadden jonge radicale stakingsleiders kritiek geuit op Walesa omdat zij bang waren dat deze teveel zou toegeven aan de regering. Een confrontatie tussen deze radicalen en de leider van Solidariteit bleef echter uit. Verkiezingen voor Tamils in Sri Lanka COLOMBO Hoewel met de Tamil- verzetsstrijders nog geen akkoord is be reikt over een politieke regeling, worden in de provincies Noord en Oost van Sri Lanka al op korte termijn regio nale verkiezingen gehouden. De samen voeging van deze twee provincies tot één bestuurlijk geheel is vorige week ingegaan, zo werd zaterdag officieel be kendgemaakt. Tamil-woordvoerders zeiden dat het onwaarschijnlijk is dat met deze regeling de vrede op het eiland zal terugkeren. Enkele uren na de officiële bekendmaking voegden Ta- mil-strijders de daad bij het woord door in het district Ampara elf mensen te do den. MINISTER RUDING OP SCHULDENCONFERENTIE CDA: rotest in Seoul gen zomerspelen wjUL 1° de Zuidkoreaanse I fdstad Seoul hebben gisteren zo'n studenten voor de derde achter- e Slj| volgende dag geprotesteerd tegen l Vet| )lympische Spelen die op 17 sep- re ber in Zuidkorea beginnen. De enten riepen leuzen tegen de ■n en de regering en verbrand- een afbeelding van president Tae-woo. Studenten van een lal universiteiten verzamelden bij de ingang van de Yonsei •ersiteit in Seoul en schreeuw de g met de dictatoriale Spe en „Yankee go home". Zaterdag n er 2000 demonstranten. De e was paraat maar greep niet [GOON In Burma jen binnen drie nden vrije verkiezin- gehouden. Het parle- stemde gisteren una- voor het afschaffen de alleenheerschappij le Burmaanse Socia- e Program Partij Een eerder aange- volksraadple- over een meerpartij- imen feel gaat niet door. FOTO dent Maung Maung ver- ankejde dat de huidige leiders rael net kandidaat zullen stel- ologis >j rieP het le6er °P te ga it. D ,ren ^at verkiezingen t gele z'Jn en eerhjk verlopen. arlement nam haar radi- 'iden eslissing nadat de afgelo- >orlos veken was geblete" dat m de regering noch het le en", g volkswoede konden in- list li ?eenpjent Maung Maung ver- wordi de volgens radio Rangoon t parlement tevens dat zal worden opgetreden" .eenieder en elke groep, wet overtreedt, de orde de on Dort en naar geweld nder r leid reigen met „harde maat hei m tn" door Maung Maung ïntalii de scherpste waarschu- basii van het bewind aan de 'alesl png sinds generaal Ne De a; n een verklaring bij zijn i del en zei dat het leger niet gek meer alleen in de lucht arad hieten. Desondanks ble isteren honderdduizen- ïensen betogen in de van Rangoon. Resident zwaaide dit Me om nadat de opposi- jedragen door de voort- Vide volksopstand, vrijdag tegenregering had ge- )dom,ind. Maung Maung volgde (al); wo augustus president Sein e(al); Ji op, die slechts enkele da- 20tjaan het roer stond nadat A a£,l Ne Win het veld 00, 18 in was de president die vanaf 1962 met ijzeren le economische chaos in- De partij en haar hon- afgevaardigden die Je spoedvergadering bij- al); 13. iam in het parlementsge- ovi A« n Rangoon om een com. met de opstandige be- *te vinden heeft Burma kwart eeuw veranderd £o_3 (I Ih welvarend in rm land. esident erkende dat de imstige fouten heeft g .Macht corrumpeert en macht corrumpeert aldus Manung in een toespraak die lETROfladio Rangoon werd uit- len. De president stelde mogelijke verkiezingen vooruitzicht, maar zei 46240mneer. Aan de Chili-manifestatie in Amsterdam werd door enige duizenden mensen deelgenomen. PvdA-leider Wim Kok liep mee aan het hoofd van een demonstratieve tocht door de hoofdstad. FOTO: ANP SANTIAGO Dë Chi leense president Augusto Pinochet is op de vijftien de verjaardag van de staatsgreep die hem aan de macht bracht, getrac- teerd op stenen. Na een bezoek aan een volkswijk in de hoofdstad Santiago werd de autocolone van Pinochet door demon stranten tegen zijn bewind met een regen van stenen bekogeld. Later werden enige honderden mensen opgepakt. In de volkswijk Cerro Navia hadden Pinochets aanhangers een feestelijke bijeenkomst ge organiseerd, terwijl elders in Chili en in tal van andere lan den van de wereld juist door honderdduizenden mensen te gen de generaal werd gede monstreerd. Het feestje voor Pinochet werd beëindigd, toen de aanwezigen met elkaar op de vuist gingen. De presiden tiële autocolonne moest langs barricaden van stenen en brandende banden om weg te kunnen komen. Er werden schoten gehoord en ordetroe pen vuurden traangasgranaten af om de demonstranten te verspreiden. Kort tevoren was vlak bij het hoofdkwartier van de junta een auto ontdekt met zestig kilo explosieven. De bomauto moest ontploffen op het mo ment dat Pinochet zijn jaar lijkse rede zou houden ter her denking van de staatsgreep, waarmee hij in 1973 het linkse bewind van Salvador Allende omverwierp. In zijn toespraak verdedigde Pinochet opnieuw de machtsovername, door te zeggen dat Chili destijds het gevaar liep te veranderen in een marxistische maatschappij. Verder legde hij de nadruk op de economische successen van zijn bewind. Net als in Santiago ging in Vina del Mar, 130 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad, de verjaardag van Allende's val met ongeregeld heden gepaard. In deze bad plaats waren duizenden aan hangers van oud-president Al- lende bijeengekomen bij diens graf. Na de bijeenkomst kwam het tot rellen, waarbij betogers met stenen gooiden en de poli tie ingreep met traangas en waterkanonnen. Na vijftien jaar is de toedracht van Allende's dood nog steeds Generaal Au gusto Pino chet FOTO; AP niet duidelijk. De militairen zeggen dat Allende zelfmoord pleegde toen het presidentieel paleis werd gebombardeerd, terwijl tegenstanders zeggen dat hij werd vermoord. De mi litairen begroeven hem de vol gende dag in het geheim in Vina del Mar. Gisteren werd daar een steen onthuld met Allende's naam bij het graf, dat al die jaren een andere naam (Eduardo Grove) heeft moeten dragen. AMSTERDAM „Neder land loopt internationaal voorop bij de ontwikke lingssamenwerking. Maar is onze solidariteit inder daad zo groot als de cijfers doen geloven? In de pe riode waarin onze uitga ven voor ontwikkelingssa menwerking sterk stegen, is het Nederlandse begro tingstekort fors gegroeid. We hebben dus goede sier gemaakt met het geld van anderen". Met deze prikkelende opmer king sloot minister van finan ciën Ruding de inleiding af, die hij zaterdag hield op een conferentie van het CDA en de Europese Volkspartij over de schuldenlast van de Derde Wereld. Het was de vierde en laatste studiedag van de chris ten-democraten over ontwik kelingssamenwerking, waar van de resultaten worden voorgelegd aan de commissie die het verkiezingsprogramma voor 1990 moet schrijven. CDA-voorzitter Van Velzen zette de toon voor de studie dag, door het schuldenvraag- stuk „de bodem" te noemen onder het ontwikkelingsbe leid. Zolang dat probleem niet is opgelost, hebben veel landen weinig kans op werkelijke ontwikkeling. Zeker niet, als een belangrijk deel van het ontwikkelingsgeld besteed moet worden om de economi sche gevolgen te bestrijden van de schuldencrisis. Het schuldenprobleem kwam in 1982 in de aandacht, toen tal van Latijnsamerikaanse landen niet langer in staat ble ken de rente en aflossing op hun buitenlandse leningen te betalen. Het gaat daarbij voor al om schulden aan banken. Ook Afrikaanse landen gaan gebukt onder zware schulden, vooral aan westerse landen en internationale instellingen. Sinds 1982 wordt op tal van manieren getracht het schul denprobleem op te lossen, maar intussen groeit die last met tientallen miljarden per jaar. De totale schuld van de ontwikkelingslanden bedraagt momenteel zo'n 1.250 miljard dollar waarvan ongeveer 300 miljard dollar „problema tisch" is. Verwarren Minister Ruding diende CDA- voorzitter Van Velzen direct van repliek door te zeggen dat de schuldenproblematiek en de ontwikkelingssamenwer king niet met elkaar verward mogen worden. En dat bij het zoeken naar oplossingen voor de schulden „de wensen en het haalbare niet gelijk zijn. Er is geen standaard-oplossing". Ruding maakte onderscheid tussen vier „groepen" die bij het zoeken naar een oplossing van de schuldencrisis betrok ken zijn: de westerse landen, de schuldenlanden, de banken en de internationale instellin gen. Ruding: „Wij, de crediteu ren, hebben de plicht tot soli dariteit. Dat gebeurt onder meer op de manier van ont wikkelingshulp zoals wij die vanuit Nederland geven. Maar voor een groep schuldenlan den die al een behoorlijke eco nomische ontwikkeling door maakt, de middeninkomens- landen, is ons macro-economi sche beleid veel belangrijker". „Voor die landen is van belang dat wij afzien van protectionis me, zodat zij kunnen exporte ren. Een tweede punt is een lage rente. Daarvoor is het noodzakelijk dat het Ameri kaanse begrotingstekort om laag wordt gebracht. We moeten in het Westen ons eco nomisch beleid ook beter op elkaar afstemmen, ter voorko ming van sterke schommelin gen in de wisselkoersen". Een oplossing van het schul denprobleem is natuurlijk niet mogelijk zonder de schulden landen zelf. Ruding: „Aanpas sing is in hun eigen belang. Sommige landen voeren wat dat betreft een goed beleid, an dere een droevig slecht. Maar aanpassen moet, waarbij wij dan geld beschikbaar moeten hebben om ernstige gevolgen ervan te verzachten". Zo'n aanpassingsbeleid komt vaak tot stand in samenwer king met de Wereldbank en het internationaal Monetaire WASHINGTON De verkie zingscampagne van vice-presi dent George Bush heeft op nieuw een knauw gekregen met een schandaal rond Fre deric Malek, die gisteren moest aftreden als vice-voor- zitter van de Republikeinse Nationale Commissie. Malek, de belangrijkste vertrouwens man van Bush in de Republi keinse partijtop, erkende giste ren dat hij in 1971 had onder zocht hoeveel joden er werk ten op het Bureau voor Ar- beidsstatistiek. Hij sprak ech ter tegen betrokken te zijn ge weest bij het ontslaan van per soneel op godsdienstige gron den. De onthulling komt drie dagen nadat de Bush-campag- ne een medewerker ontsloeg die lid was van een groep die de Holocaust ontkent. OMINENTE BOEREN ATEN METANC-ERS NNESBURG Achttien vooraanstaande blanke Zuid- n willen eind oktober in München spreken met leden Afrikaans Nationaal Congres. Twee kranten in Johan- Iai schreven gisteren dat de politici en academici bijna al- ine; 21 horen tot de Afrikaanse sprekende Boeren. Onder de Die S« Zuidafrikanen die naar München komen bevinden zich anderen de vroegere oppositieleider in het parlement Fre- van Zyl Slabbert en de onafhankelijke parlemenatriër id Malan. die zich begin 1987 afscheidde van de regerende ertje»; lale Party in Zuidafrika. Malans broer is momenteel mi nnepon van onderwijs en mogelijk opvolger van president Botha. STUM Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer Nieuwe knauw voor campagne George Bush Minister Ruding FOTO: DIJKSTRA Fonds. Twee instellingen die aan kritiek onderhevig zijn, omdat de voorstellen die zij doen vooral nadelige gevolgen hebben voor de levensstan daard van de gewone burgers van de betrokken landen. Ruding: „Natuurlijk kun je kritiek hebben op het IMF en de Wereldbank. Maar zij zijn niet veel meer dan de bood schappers van het slechte nieuws. Je kunt ze wel de kop omdraaien of wegsturen, zoals sommige landen hebben ge daan, maar daar los je de pro blemen niet mee op". Heilige huisjes Als met landen in de Derde Wereld wordt gesproken over aanpassing van het beleid, zou het Westen volgens Ruding ook eens „stevig moeten aan schoppen tegen een paar heili ge huisjes. Dat is een morele plicht voor ons! Kapitaalvlucht bijvoorbeeld. We moeten heel duidelijk maken dat dat on aanvaardbaar is. Dat mag niet doorgaan. Hoe kan ik verant woorden dat wij het geld met bakken naar die landen bren gen, als het er via de achter deur weer net zo hard uit gaat?" Volgens een rapport uit 1986 zou de de schuld van in ieder geval zeven grote schuldenlan den slechts een derde van het toenmalige totaal hebben be dragen, als er geen kapitaal- vlucht was geweest. Mexico bijvoorbeeld zou geen 97 mil jard dollar schuld hebben ge had maar twaalf miljard dol lar. Behalve kapitaalvlucht is vol gens Ruding evenzeer onaan vaardbaar, dat financiële hulp wordt gebruikt voor militaire aankopen. Bovendien zouden de landen „meer moeten doen aan inkomensgelijkheid. Maar natuurlijk niet zo extreem als in Nederland is gebeurd". Een vierde heilig huisje waar Ruding tegenaan wil schoppen is de corruptie, die „niet erg bevorderlijk is voor de bereid heid van bedrijven om te in vesteren. En dan is er nog de bevolkingspolitiek. Een moei lijk onderwerp, ook in onze kring. Maar ook daar moet meer aan gebeuren". Latijns-Amerika Behalve door minister Ruding, werden op de studiedag ook inleidingen gehouden door mr. G.J. Tammes, vice-voorzitter van de raad van bestuur van de NMB en de voormalige Pe ruaanse minister van finan ciën, prof. Javier Silva Ruete. Nadien werd in werkgroepen gediscussieerd over verschil lende aspecten van de schul denproblematiek aan de hand van stellingen, die door het CDA-partijbestuur overigens van alle scherpe kantjes waren ontdaan. Misschien was het mede daar door, dat in de afsluitende dis cussie het antwoord ontbrak op de vraag hoe het CDA de even juiste als gesimplificeerde analyse van minister Ruding kan laten rijmen met haar op roep, nadrukkelijk rekening te houden met de sociale gevol gen van de schuldencrisis. En ook welk verband er moeten worden gelegd tussen de door het CDA zo belangrijk gevon den steun aan jonge democra tieën en de schuldencrisis, waardoor nu juist met name die jonge democratieën worden bedreigd. Opvallend was ook, dat de dis cussie werd toegespitst op La- tijns-Amerika, mede omdat op dat continent veel met het CDA verwante partijen be staan of aan de macht zijn. Het is in dat licht bezien echter wat navrant, dat ook onder de huidige CDA-minister voor ontwikkelingssamenwerking Nederland nauwelijks ontwik kelingszaken doet met Latijns- Amerika. In zijn slottoespraak ging mi nister voor ontwikkelingssa menwerking Bukman daar niet op in. Wel verklaarde hij weinig effect te verwachten van de „schoppartij", die zijn college Ruding kennelijk voor ogen staat. Hij geeft de voor keur aan een goed gesprek met landen in de Derde We reld. Minister Bukman was ook de enige die, helemaal aan het einde van de dag, de opmer kingen bestreed waarmee mi nister Ruding eerder op de dag zijn inleiding had besloten. Bukman: „Zijn de uitgaven voor de hulp aan de Derde Wereld echt zo verschillend van andere overheidsuitgaven, dat je daarbij wèl een direct verband mag leggen met het begrotingstekort, waar je dat bij andere uitgaven niet mag doen? Als je ziet hoe de ont wikkelingssamenwerking ge worteld is in de samenleving solidariteit, gerechtigheid en het gevoel van een ge meenschappelijk belang dan kun je toch niet spreken van onverplichte uitgaven? Er is geen enkele reden om nu opeens anders over ontwikke lingssamenwerking te den ken". JOS TIMMERS Terwijl over de gehele wereld miljoenen mensen het op een lopen hebben gezet in het kader van Sport Aid '88, kwam in Nederland maar een handjevol mensen naar het Scheveningse strand. Eén van hen was oud-minister voor ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk die zeven kilometer op zijn naam zette. Het geld dat tij dens de loop werd ingezameld is bedoeld voor noodhulp aan Afrika. FOTO: ANP Weinig animo voor Sport Aid wel, seigneur". „Dat schip is sneller dan het onze. Kunt ge me één schot zijn grote mast vellen? Ik geef u ter beloning vijftig realen van achten als het lukt". Dat is aan geen dovemansoren, gezegd. De kanonnier spoedt zich weg en even later buldert een schot over de zee en... goed gemikt, kanonnier! Krakend valt de grote mast van de „Argonaut" over stuurboord in zee. Het schip van Peer is vleuggellam geslagen... s«aar zal het wel tot een gevecht komen? Peer de Schuymer |nandige kerel en natuurlijk zal hij proberen profijt te trek- fn het feit, dat zijn schepen sneller zijn om te ontvluchten. 3d ziet Robert Janszoon toe, hoe het de kaperschepen ge- Men gunstige positie te komen. Dan laat hij zijn beste ka- er bij zich komen „Ziet ge dat grote schip?" vraagt hij. „Ja-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5