Kerk in rijke noorden moet leren van arme zuiden CclclócSoma'1 Paus komt met boodschap voor zwarte katholieken Zuidafrika GEESTELIJK LEVEN/OPINIE \kerk )en wereld h s) brieven Priesterwijding in Rotterdam EeidóaQowiant MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 PAfj^fj Gereformeerde Bond wil kerkelijk protest tegen Jezusfilm HUIZEN De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk (de rechtervleugel) heeft het bestuur van de her vormde synode opgeroepen „een waardig protest" te laten ho ren tegen de film „De laatste verzoeking van Christus". Het bestuur van de Bond zegt in een open brief dat de Neder landse Hervormde Kerk een sprekende kerk wil zijn en zich over tal van onderwerpen heeft geuit. Nu de persoon en het werk van Jezus Christus in het geding zijn, is het zeker zaak tegen de film te protesteren, vindt de Bond. De Bond noemt het argument dat zo'n protest de belangstelling voor de film alleen maar zal vergroten, „achterhaald". De film is al zo vaak besproken dat van nieuwe protesten geen stimulerende wer king meer kan uitgaan. Tutu looft beloning uit aan politie JOHANNESBURG Desmond Tutu, aartsbisschop van de Anglicaanse kerk in Zuidafrika, heeft een beloning van een miljoen gulden uitgeloofd aan de politie als zij de dader pakt van de aanslag van twee weken geleden op het gebouw van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) in Johannesburg. De aartsbisschop deed dit in een interview dat zondag werd gepu bliceerd door de zwarte Johannesburgse krant City Press. De aanslag is volgens Tutu gepleegd door „deskundigen". Hij suggereerde dat de regering of haar agenten verantwoordelijk zouden kunnen zijn voor de aanslag. De autoriteiten willen de SACC „tot iedere prijs" vernietigen, aldus Tutu. De ogen geloven zichzelf, de oren anderen Duits spreekwoord Boosheid en verbazing AA< UP de zendingsbijeenkomst „Dag om te delen" vaomen landse kerken was zaterdag in Amersfoort iets voelï» N de nog steeds toenemende verbetenheid in de inmiHactl gelrechte strijd tussen kerk en regering in Zuidafjf gebeurde toen de Zuidafrikaanse predikant Allang Nederland op één lijn stelde met een land als dat ^chti mier Thatcher wat de houding tegenover de apartjlleni treft. f>el H tei Boesak, voorzitter van de wereldbond van hervo^an gereformeerde kerken, noemde het Nederlandse. „schandelijk en in strijd met de eisen van het evangeLns opmerking die hij later nog aanvulde door ons lajak. bondgenoot van de apartheid" te noemen, „zoals ht land van premier Thatcher". Boesak heeft wel eeiv— een kritische kanttekening gemaakt bij het Nederla^_ leid, maar in dit soort krasse taal heeft hij zich nog^^ uitgelaten. ZlJN uitlatingen hebben verbazing en verbolgenl lyr wekt. Verbazing bij die Nederlanders die zich met gelmaat opwinden over het anti-apartheidsbeleid land dat naar hun mening veel te ver gaat. Verbolgt hen die weten hoe ons kabinet even hardnekkig als^^ dig te werk gaat om de regering Botha op zinvolle i der druk te zetten. Boesak heeft geen concrete vooj aangevoerd, maar zijn bezwaar zal zich onder meer tegen de aanpak van Nederland om slechts in het ka de Europese Gemeenschap verdere stappen te onde( BlNNEN die Europese Gemeenschap loopt Nederlj enkele andere landen voorop in pogingen om m( West-Duitsland en Engeland te winnen voor verder regelen tegen het regiem-Botha. Boycot-maatregelen®r'e dividuele landen hebben immers geen zin, als andei pese landen de betrokken produkten blijven leverer** deneren het kabinet en de regeringspartijen. Sofe"( groeperingen in ons land menen echter dat Nederig 1 slechts verschuilt achter de weigerachtige houding5"* Europese Gemeenschap als geheel teneinde zelf geenl "c te hoeven ondernemen. Die mening is Boesak nu kr ook toegedaan. ese GEZIEN de steeds moeilijker en gewelddadiger om heden waaronder Boesak en de zijnen in Zuidafril eind trachten te blijven, mag zijn standpunt in ons la" verbolgenheid oproepen. Er is alle reden ons nogn vraag te stellen of we in onze houding tegenover Zi nog steeds zinvol bezig zijn. Als dat gewetensonderzi bevestigend antwoord oplevert moet het mogelijk 2 Boesak daarvan te overtuigen. >m Verkeerso vert reders Aan iemand die te vaak of te grote verkeersfouten maakt kan de rijbevoegdheid worden ontnomen. Op zich een goede zaak. Niet alleen het aantal ook het soort bekeuringen dient een maatstaf te zijn. Ook riskant rijgedrag echter kan een gevaar zijn. Vaak I aan iemand straten trx dat hij/zij de rijrichl veranderen om later andere kant op te gaan. dat aan te geven. Autir ten rijden vaak te la ee parkeren dubbel, stopj d twijfeld op een kruisp o] Zij zijn ook een gevai[)'e weg, maar blijven veelgj€ straft. Maar als je <f rood stoplicht rijdt, r503 mijlen ver geen men£at te zien is (wat 's avtf nogal eens gebeurt), dl je via de camera een te en strafpunten, voor aap staat als je eenzaam voor dat sto[ wachten. Ik vind het onrechtvaardig als je geval evenveel straf iemand die in druk vefD-fi regels aan zijn laars lafcei Mr. R.C. Sangster, DEN HAAG. Buien DE BILT (KNMI) Het ko mende etmaal wordt ons weer beheerst door een boven zuid- Scandinavie aanwezige de pressie. De kern daarvan be weegt zich langzaam in de richting van zuid-Rusland. Doordat gelijktijdig een hoge- drukgebied ten westen van de Britse Eilanden in betekenis toeneemt, krijgt ons land de komende twee dagen te ma ken met een koude noordwes telijke stroming. Hiermee wordt vanaf de Noordzee lucht aangevoerd waarin zich boven het relatief warme water tal rijke buien gaan vormen. Sommige van deze buien kun nen zelfs vergezeld gaan van onweer. Warmer dan zo'n graad of 16 wordt het morgen middag niet. De noordwesten wind is aan zee en op het IJs- selmèer af en toe hard, kracht 7. Na morgen neemt de buiig heid langzaam af, doordat het genoemde hoog bij de Britse Eilanden in onze richting trekt. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: Veranderlijk bewolkt. Hier en daar wat regen of een bui. Middagtempe- ratuur 13 tot 17 graden. Britse Eilanden: In het noorden en langs de oostkust morgen veel bewol king en af en toe wat regen of enkele buien Middagtemperatuur 14 tot 17 graden, op woensdag vooral in oost- Schotland wat warmer. Noordwest Duitsland en Benelux Morgen buien. Af en toe wat zon Middagtemperatuur 14 tot 17 graden. Noordoost Frankrijk, midden en zuid Duitsland: Veel bewolking. Perioden met regen, op woensdag vooral in zuid Duitsland. Middagtemperatuur 12 tot 17 graden. Noord en west Frankrijk: Wolken velden en vooral meer naar het noor den enkele buien. Op woensdag meer opklaringen. Middagtemperatuur 16 graden in het noorden tot 20 graden in zuidwest Frankrijk. Alpengebied: Aan de noordzijde van de Alpen veel bewolking en perioden met regen, aan zuidzijde enkele .sorns, zware regen of onweersbuien. Middagtemperatuur ten noorden van de Alpen in de dalen e land tot 15 graden tot 20 a 25 graden. Spanje en Portugal: L kust en vooral in de wolking en af en tot droog en in midden e„ evenals in geheel PortugMA Middagtemperatuur in nc 20 tot 25 graden elders t 30 graden landinwaarts ii tot 35 graden. Franse, en Joegoslavischt landse zeekust. noord-Ital en onweersbuien, eerst v< westen, later meer in het het genoemde gebied. In gebied op woensdag eei noordenwind. Middagtempc I tot 25 graden. m< tot 30 graden Midden en zuid-Ital Zonnig, maar eerst noorden bewolking r of onweersbuien. Dit mind^cy weer breidt zich woensdi noord Griekenland en zuid Middagtemperatuur 25 tot in het noorden later iets af Munchen Nice Oslo Los Angeles onbew. VREES VOOR POLITIEK MISBRUIK REDEN MIJDING ZUIDAFRIKA HARARE De paus zal zich deze week in een bijzondere boodschap richten tot de ongeveer drie miljoen zwarte rooms-katholieken in Zuidafri ka. De paus zei dat op weg naar Zimbabwe, het eerste reisdoel van de Afrika-tournee, waar aan de paus afgelopen zaterdag begon en die duurt tot en met 19 september. De paus liet opnieuw blijken dat hij Zuidafri ka graag in het reissschema had opgenomen, maar de Zuidafrikaanse bisschoppen hebben een bezoek tegengehouden, omdat zij vrees den dat de regering er misbruik van zou ma ken. De paus erkende dat voorkomen moet worden dat een bezoek van hem „een politie ke dimensie" zou krijgen. Ook is het hem duidelijk dat de „racistische ideologie" van -de apartheid de kansen voor een reis naar Zuid afrika „zeker niet" bevordert. Direct na aankomst op het vliegveld van de Zimbabwaanse hoofdstad Harare prees de paus het beleid van de Zimbabwaanse rege ring. Afrika en de gehele wereld kijkt naar Zimbabwe „als een teken dat het mogelijk is een betere toekomst zonder discriminatie op te bouwen op basis van gerechtigheid en broederlijkheid in God", aldus de paus. Hij herinnerde eraan dat „sterke politieke, eco nomische en ideologische krachten" de op bouw van krachtige staten in Zuidelijk Afri ka proberen te verhinderen en inbreuk ma ken op het recht van die staten op zelfbe schikking. Mugabe, die op een missiepost van de Jezuïe ten is opgegroeid en een socialistisch Zimbab we voorstaat, sprak in zijn antwoord de hoop uit dat het bezoek van de paus de druk zal versterken „die wij op het regime in Pretoria proberen uit te oefenen, opdat het volk van de republiek Zuidafrika en de bevolking van Namibia gerechtigheid ondervinden en wij in deze regio de vrede naderbij brengen en als goede buren met elkaar kunnen leven". Tijdens een eucharistieviering op de paarden renbaan van Harare herinnerde de paus zon dag aan het geweld en de rassendiscriminatie tijdens het blanke minderheidsbewind van Ian Smith. Alle burgers moeten ongeacht hun huidskleur of etnische afkomst dezelfde rech ten hebben. De paus noemde hebzucht, hon ger naar macht, oneerlijkheid en egoïsme „zonden" die een harmonische ontwikkeling van de samenleving schade doen. Volgens of ficiële cijfers namen ongeveer 250.000 men sen aan de eucharistieviering deel, maar waarnemers schatten het aantal deelnemers op 500.000 tot 700.000. De paus op weg naar het podium waar hij de mis ten aansschouwe van honderdduizenden mensen zal opdragen. ROTTERDAM In de kathedrale kerk aan de Malthenesserlaan in Rot terdam, heeft bisschop R. Ph. Bar zaterdag drie di akens tot priester gewijd. Het zijn Peter Owel (28) uit Leiden, Pieter Snoeks (59) uit Oudewater en Theo van den Hout (49) uit Eindhoven. De nieuwe priesters kregen, zoals gebruikelijk, na de plechtigheid een benoeming. Pieter Snoeks, die na een on derwijsloopbaan in het semi narie Bovendonk bij Breda studeerde, wordt pastor in de Adrianusparochie te Naald wijk; Theo van den Hout zal voortaan beschikbaar zijn voor het apostolisch exargaat van de Ukrainse gelovigen van de Byzantijnse ritus in Frankrijk, Beligë en Enge land. Als diaken was hij reeds door de bisschop aan het exargaat afgestaan: Peter Owel, die studeerde in Rol- duc, was als diaken werk zaam in Zoeterwoude en in afwachting van een definitie ve benoeming blijft hij daar nog enige tijd als zodanig werkzaam. Beeld van de plechtigheid. foto: de jong en van es Raad van Kerken wil werkgroep voor Sudan AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland overweegt een permanente werkgroep in te stellen die de aandacht van de Neder landse kerken vraagt voor de situatie in Sudan. De raad hoopt hierover in het najaar een beslissing te nemen, na advies van zijn sectie inter nationale zaken. Het voornemen van de raad werd bekendgemaakt na een gesprek met twee vertegen woordigers van de Sudanese raad van kerken. Algemeen secretaris ds. E. Kutjok en de arts. dr. P Kuch konden de* delegatie van de raad over tuigen van de nood in hun land. Sudan is al vele jaren verwikkeld in een burger oorlog tussen het islamitische noorden en het overwegend christelijke zuiden. De pro blemen van het land zijn sinds de recente overstromin gen sterk toegenomen. De twee Sudanezen hebben in Nederland tevens met af gevaardigden van kerkelijke (hulp-)organisaties en politie ke partijen gesproken. Runcie benoemt commissie vrouwelijke i, J bisschoppen LONDEN Aartsbisschop Robin Eames van Armagh in Noord-Ierland leidt de com missie die zich gaat bezighou den met de gevolgen van de wijding van vroijwen tot bis schop in sommige anglicaan se kerkprovincies. De Lambeth-conferentie van anglicaanse bisschoppen riep begin vorige maand de 25 kerkprovincies op de beslui ten en opvattingen van ande re kerkprovincies over vrou welijke bisschoppen te res pecteren en de „grootst mo gelijke gemeenschap ermee te bewaren". De conferentie drong er bij Runcie op aan een commissie in te stellen die „het pijnlijke proces van aanpassing" moet begeleiden, als in enkele kerkprovincies vrouwen tot bisschop worden gewijd. De commissie moet erop toezien dat kerkprovin cies ondanks tegengestelde opvattingen over vrouwelijke bisschoppen met elkaar in gesprek blijven. Nederland» Hervormde Kerk Beroepen te Barendrecht (buitenge wone wijkgemeente) J.G. van Wille- gen te Veenendaal. Bedankt voor Barneveld G.C. de Jong te Zoeter- Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuwerkerk aan den iJssel' (part-time) mw. P. Couvèe, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen naar Tiel drs.P.J. Minnema te Bakke- GAVEN DELEN WERELDWIJD: ZESDUIZEND BEZOEKERS schuldenlasten was zelfs in de Oudtestamentische tijd niet onbekend, getuige de in stelling van het „jubeljaar". De gedachte daarachter is het opnieuw kunnen beginnen, met een schone lei, en op ba sis van gelijkwaardigheid." Het geestelijk wereldwijd ga ven delen was zaterdag zowel op de informatiemarkten op het Flintplein en onder de Onze Lieve-Vrouwentoren (waar kerkelijk actievoerend Nederland zich presenteerde) als bij de liefst 37 program ma's ondervertegenwoordigd. Terwijl het „stop een rijst korrel in uw kerkdienst" toch één van de drie actie punten is van het proces, naast de strijd tegen de hon ger en uitbanning van het ra cisme. Dat viel de Indonesische pre dikant drs. Theo Kobong ook op. „Als ik het goed begrijp, gaat het bij „Gaven delen wereldwijd" niet alleen om materiële dingen, maar ook over geestelijk bezit en gees telijke ervaringen. Maar in het materiaal dat ik heb, ligt de nadruk op materiële din gen valt. Alle vroomheid, alle activiteiten in en door ons werelddiakonaat en alle theorieën over gaven delen wereldwijd zullen niet kun nen helpen, wanneer de mens niet terugkeert in de relatie met God." Dr. Frank Chikane, de secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken zei een af spraak met minister Van den Broek af. Samen met dr. Al lan Boesak is dr. Chikane naar Genève vertrokken waar vandaag een kerkelijk spoedberaad over Zuidafrika wordt gehouden. Dr. Allan Boesak betreurde het niet dat de ontmoeting met de minister niet door gaat. „Ik heb geen hoop of vertrouwen dat uit Den Haag in deze periode van strijd in Zuid-Afrika enige steun zal komen." Hij hoopt dat de spoedbijeenkomst in Genève zal leiden tot „daadwerkelij ke actie van de kerken in Europa en Noord-Amerika tegen de apartheid. Ik ga niet meer alleen naar vergaderin gen voor verklaringen. Daar heb ik genoeg van." RUUD VAN HAASTRECHT Derde Wereld komen naar het Noorden toe om hier vooral geestelijk te delen, en vrouwen en jongeren krij gen steeds meer te zeggen in de Kerk. Eveline Herfkens, Tweede- Kamerlid voor de PvdA. sprak in de Flint over de gro te financiële schuld die de Derde Wereld heeft opge bouwd bij Westerse banken. Dat komt volgens haar niet door eigen schuld van de Derde-Wereldlanden, maar door de economische wereld- AMERSFOORT De argeloze bezoeker van de wekelijkse markt en de nazomerbraderie in Amersfoort werd zater dag geconfronteerd met een vreemd verschijnsel. Niet alleen legde de jaar lijkse marathon van Amersfoort in hartje bin nenstad (waar normaliter de voetgangers het voor het zeggen hebben) het voetgangersverkeer tij delijk lam, maar boven dien dwaalden overal mensen door de straten en steegjes op weg naar een van de vele onderde len van „Gaven delen wereldwijd". Zesduizend mensen waren afgereids naar de Keistad ge reisd om de eerste „Dag om te delen", mee te maken, ge organiseerd in het kader van het programma „Gaven de len wereldwijd" van de We reldraad van Kerken. Bij de organisatie waren de her vormde. gereformeerde en oud-katholieke organisaties voor zending, werelddiako naat en ontwikkelingssamen werking, de Stichting Oecu menische Hulp en de Inter kerkelijke Coördinatiecom missie Ontwikkelingsprojec ten betrokken. De deelne mers konden kiezen uit een programma met bijna veertig onderdelen, variërend van toespraken tot cabaret en dans. In 1975 boog de Assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Nairobi zich over de eenzijdige Noord-Zuidrelatie: vanuit Europa en Noord- Amerika vloeide een gestage stroom van geld en geestelij ken naar de Derde Wereld, die in het noorden een „ge versmentaliteit" en in het zuiden een „ontvangersmen taliteit" kweekte. De Assem blee erkende dat het zuiden ook veel aan het noorden te bieden heeft. Om de omge keerde stroom op gang te brengen, werd in 1976 het proces „Ecumenical Sharing of Resources" gestart. Dat moet ertoe leiden dat de Ker ken in de Derde Wereld hun zelfrespect herwinnen (ze hebben wel degelijk wat te bieden) en dat de Derde-We reldkerken met eigen midde len proberen hun situatie te veranderen. Op de Assemblee van Can berra in 1990 moet blijken of dat „gaven delen wereld wijd" gestalte heeft gekre gen. Huib van Beek is opti mistisch gestemd: Kerken van Noord en Zuid gaan partnerschappen met elkaar aan; kerkleden vanuit de crisis. Ze brak een lans voor uitstel of zelfs kwijtschelding van de schulden. „Het Onze Vader spreekt van het .Ver geven van onze schuldena ren'. Het probleem van foto: anp Dr. Frank Chikane (I), secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en dr. Allan Boesak lopen langs de kraampjes op de manifestatie „Gaveh delen wereldwijd".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2