Tennisdrama van bijna vijf uur i jsschieten voor %ckeyers in Japan Cruijff debuteert met winst Zeldzaam geluk helpt Timman Tifosi dol na zege Ferrari Crossers vierde in GP des Nations Favorieten winnen W5 RT fieidoeSointmt MAANDAG 12 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Orenburg weer iband-master "SV TERDAM Arie jburg mag zich voor reede opeenvolgende .Master" van het anden noemen. fenwei 1 de I el eerd >n als Van Bracht. Van fnssen en Van Kuyk, die »epswedstrijden van het WlJ* etaalde evenement in Mam niet overleefden, in het weekeinde toe bebrilde biljarter uit de halve eindstrijd afre- met favoriet Dick Jas- t r\ gisteren de verrassen- P.^'ilist Ben Velthuis in vijf l rsloeg. Weijenburg, die a Jn vor'ëe rnasterstitel (A gulden overhield, oeiI Yv 1 ^eer ^et tienvoudige recht), rekening bijschrijven. Jax'is, als enige biljarter Vu ret Goey enoor e), PI tiers - C tayer dag b !up. U alle spelsoorten, de finale een vlie- start tegen Weijenburg. ige Twent scoorde aan ende band en won de en tweede set. Met in ten de hoofdprijs van gulden stokte zijn ritme erde reeks, waarin zijn ander naar 13-1 uitliep, d niets meer te verlie- de achterstand van 0-2. i meer risico genomen verdediging van Velt- ortte in elkaar", aldus jÜÜ, 'naar' die met 15-4, 15-6 v "0 alsnog de partij naar ?trok. st rtwereld telstri gezak ■ankri lts te [de :k Twaalf dagen itie wi zij op 23 september Nedei de olympische mara- verd n Seoul heeft Carla Vries ens een laatste, uitste- eslaagde test gedaan. De it. vie gse atleet won gisteren geklasfrne een halve marathon r in dfcr 11 minuten en 31 se- Carla Beurskens was minuten en 42 secon- voor ngzamer dan de win- e Deetj de heren. Jan van Rij- e leidi van AV Reusel. Rolf de is Cenj and v agt 2 k Rob Ba rel is zater- Venetië zijn Europese de „korte triathlon" eller kwijtgeraakt dan ?n secfn had veroverd. Vlak i der e Nederlander tot kam- ny Vkvas uitgeroepen, werd lag nietig verklaard. De nse organisatoren had- p het evenement name- n bende gemaakt. Na- 6-i. Frul® van de verschillende -^oeaMelen door een commis- de Europese triathlon- -p vaainracht namelijk aan het er slechts duizend zijn gezwommen. MONZA Vier weken na de dood van de 90-jarige Enzo Ferrari keerde de be faamde renstal gisteren even terug aan de top van het grand prix-racegebeuren. De Oostenrijker Gerhard Berger won namelijk in zijn Ferrari op het circuit van Monza de Grote Prijs van Italië. Zijn stalgenoot Michele Alboreto werd tweede Het was de eerste keer dit seizoen dat de winst aan de McLarens van Senna en Prost voorbij ging Waarbij de wijze waarop dat gisteren gebeurde spraakmakend was. maar de tienduizenden tifosi er niet van weerhield zich in een groots feestgedruis te storten. Want uitgerekend op eigen bodem boekte Ferrari het eerste (dubbel)succes van dit jaar. Sinds de Grand Prix van Australië, eind 1987, had Ferrari niet meer gewonnen. Voor Berger betekende het de vierde Grand Prix- overwinning in zijn loopbaan. Ayrton Senna, leider in de strijd om het we reldkampioenschap, viel drie ronden voor het einde uit. Op dat moment reed hij op kop. De Braziliaan, die op afstand werd gevolgd door Berger, trachtte een onmogelijke inhaalma noeuvre uit te halen in een moeilijke chicane, botste tegen de Fransman Jean Louis Schlesser op en viel terug naar de tiende plaats. De twee de McLaren-rijder, Alain Prost, was al eerder uitgevallen. Hij had motorpech. Ondanks zijn crash verbeterde Senna op het circuit van Monza opnieuw een record. Voor de tiende keer in dit seizoen reed hij de beste trai- ningstijd. Hij won dit jaar reeds zeven Grote Prijzen. Prost was tot nu toe vier keer de snel- VILLARS-SOUS-ECOT Het Nederlandse motorcross-trio Kees van der Ven, John van den Berk en Dave Strijbos heeft geen voorna me rol kunnen spelen in de Grand Prix des Nations, die gisteren in Villars-sous-Ecot (in het westen van Frankrijk) werd gehouden. De Nederlanders kwamen ondanks de sterke samenstelling van het team niet verder dan de vierde plaats, die ze moesten delen met Australië. De Amerikaanse crossers Rick Johnson (250cc), Ron Lechien (500cc) en Jess Ward (125cc) zegevierden voor de Franse équipe, die onder aanvoering stond van de wereldkampioen in de 125cc-klasse Jean Mi chel Bayle. Sinds 1981 hebben de Amerika nen de Grand Prix des Nations beheerst. Fin land werd derde. NEW YORK De heer schappij van Ivan Lendl op Flushing Meadow en op de mondiale tennis- ranglijst is ten einde. Mats Wilander nam na een bijna vijf uur duren de finale in New York de Amerikaanse titel en de eerste positie in de computerrangschikking over. Drie jaar achtereen werd Lendl winnaar van het Amerikaanse Grand- Slamtoernooi, drie jaar ook was hij eerste op de wereldranglijst. Wilander beëindigde een reeks indrukwekkende op tredens van Lendl in Ameri ka. Met 6-4, 4-6, 6-3, 5-7, 6-4 voegde hij het US Open toe aan de open Franse titel en het Australische kampioen- chap dat hij dit seizoen al had veroverd. De 24-jarige Zweed incasseerde een bedrag van 275.000 dollar, ruim vijf en een halve ton. Lendl ontving de helft. De 108e editie van het toernooi was gedoteerd met een prijzenbedrag van 4,3 miljoen dollar. Het tennisdrama, de langste US Open-finale aller tijden, eindigde na vier uur en 54 minuten. Wilanders landge noot, Björn Borg, is de eer van een open Amerikaans kampioenchap nimmer ten deel gevallen. In de laatste vijfsetter voor de marathon- partij van gisteren had Borg met 6-7, 1-6, 7-6, 5-7, 4-6 in 1980 tegen John Mc Enroe aan het kortste eind getrok ken. Beter Wilander deed het beter. Te gen de vier jaar oudere Tsje- choslowaak miste hij het eer ste wedstrijd-punt, maar ver zilverde de tweede. In de ze vende game van de vijfde set had Wilander de opslag van zijn tegenstander doorbroken (3-4). Zijn negende ace van de wedstrijd scheen Lendl het vertrouwen terug te ge ven (4-5). Wilander. ver moeid ogend, haalde met lood in de schoenen echter de eindstreep (4-6). Beide finalisten waren er in geslaagd van hun finale een avondvullende voorstelling te maken. Het tweetal was nog zes minuten langer bezig geweest dan een jaar geleden. Van de twintig onderlinge confrontaties, had Lendl er dertien gewonnen. Van de laatste zeven ontmoetingen, zegevierde hij zes keer. Dat deed de nederlaag nog wat bitterder smaken. De laatste zege van Wilander dateerde uit 1985, in de finale van de open Franse titelstrijd. Exact een jaar geleden stond Lendl in de eindstrijd Wilander niet meer dan een set toe (6-7, 6-0, 7-6, 7-4). Sinds die match lie pen de twee elkaar telkens mis. Behoudens dan in het Masterstoernooi, waarvan Lendl in drie sets de finale won (6-2, 6-2, 6-3). Veel fouten Steffi Graf maakte in de eindstrijd met Gabriele Saba- tini voor haar doen onge woon veel fouten, maar ze weigerde de zenuwen daar van de schuld te geven. „Ik was eigenlijk helemaal niet nerveus, alleen vermoeid", kon ze nog net uitbrengen,, voordat ze werd bedolven onder giften en lofuitingen. Linda Evans van de tv-serie Dallas overhandigde de che ques: 275.000 dollar voor de winnares, 137.500 voor Saba- tini. Grand-slamwinnaar Do nald Budge (73 inmiddels) reikte de bokaal uit en Gor don Joergensen, voorzitter van de Amerikaanse tennis- bond, schonk een armband met vier diamanten, die de vier Grand-Slamtoernooien moesten voorstellen. Om dat laatste ging het na tuurlijk in New York. Na de 6-1, 7-6 tegen Chris Evert in Melbourne, de 6-0, 6-0 tegen Natalja Zvereva in Parijs en de 5-7, 6-2, 6-1 tegen Martina Navratilova op Wimbledon ontbrak alleen de eindzege van Flushing Meadow nog aan het klavertje vier van het Grand Slam, dat ooit het bezit was van Maureen Co- y f i rA M? Steffi Graf met de beker, die voor haar meer betekende dan de titel op Flushing Meadow. De Westduitse was de derde speelster die grand slam realiseerde. nolly-Brinker (1953) en Mar garet Court (1970). Gabriela Sabatini gaf de Westduitse behoorlijk partij. Ze is de enige, die Graf dit jaar twee partijen afhandig heeft kunnen maken en dat liet ze in de tweede set mer ken ook. De Westduitse ver loor haar service voor 1-3, pakte met een omstreden punt de „rebreak" voor 3-4 en werd opnieuw van haar opslag afgeholpen, waarna Sabatini de set uitserveerde. Vader Peter Graf, die later door zijn dochter per micro foon werd omschreven als degene „die mij alles heeft gegeven, wat ik nodig had", schoof onrustig in de ereloge heen en weer. Hij had het niet meer, toen Steffi in de derde set gemakkelijk op 3-0 kwam. Precies zon voor sprong had zijn dochter tegen dezelfde Sabatini in de halve finales van Amelia Island uit handen gegeven. Maar de ge schiedenis herhaalde zich niet. 6 Jongejans vertoeft reeds in het olympisch dorp in Seoul, waar afgelopen zaterdag de Ne- vlag werd gehesen. De schoonspringster onderhoudt zich hier met enige anders deelne- km In 3.44 W JL ÏO De Neder- hockeyheren heb- jhet trainingskamp tn week in Tokyo met een over- o (Arming van 6-0 op Japan. """^lag was de productie [het B-team van de JJSPers nog iets ruimer: 0tno si «vol sPits Hidde Kruize I er lustig op los. Op het ^asveld van Mitshubishi maakte hij in totaal zes doelpunten, gelijk verdeeld over beide wedstrijden. Floris- Jan Bovelander maakte vier treffers, waarvan twee uit strafcorners en de overige doelpunten in het weekeinde kwamen op naam van Klaas- sen, Diepeveen (beiden zater dag); Delissen en Brinkman. Beide dagen kwamen alle zes tien Nederlandse spelers, on der benauwde weersomstan digheden, in actie. Bondscoach Hans Jorritsma toonde zich zeer tevreden over het weekje acclimatiseren. „We hebben drie keer uitge breid getraind en twee wed- leybalduel met Zuidkorea ter veredelde training kan'68 >vow- gge MVKV De volleybalploeg van Arie Selinger heeft zijn eerste jd in Seoul gewonnen. Aan de zege, in een trainingspar- er drie sets (2-1) tegen het nationale team van Zuidkorea, hter geen waarde gehecht worden, as geen echte wedstrijd", lichtte Teun Buijs toe, „gewoon '1 van de training. Het ging ook maar om ten hoogste drie was de afspraak. Maar er is natuurlijk wel echt gespeeld eerste zes, die de hele tijd in het veld heeft gestaan. Het in wezen niet zo veel uit of je tegen anderen speelt, of eigen groep bezig bent". strijden gespeeld tegen een te genstander, die ons lekker liet hockeyen. Het kamp heeft volledig aan zijn doel beant woord. Iedereen is fit en klaar voor de Olympische Spelen". Volgens Jorritsma is de ploeg goed in vorm. „Beter dan de laatste twee wedstrijden in Eindhoven tegen de Westduit sers. Dat het toen wat minder ging, hadden we ingecalcu leerd. In Seoul moet het nu gebeuren. Ik ben in ieder ge val optimistisch over de kan sen". Zondagmiddag komt Oranje voor het eerst in actie tegen Argentinië in een duel voor groep A. De andere wed strijden zijn dan voor deze groep: Pakistan-Spanje en Au- stralië-Kenya. WEER PUNTVERLIES VOOR BEENHAKKERS REAL MADRID BARCELONA Met Jo- han Cruijff voor het eerst op de bank heeft Barcelo na gisteren zijn tweede overwinning behaald. De formatie van de Amster dammer, die vrijdag toe stemming kreeg van de Spaanse voetbalbond de coaching vanaf de bank te leiden, won de uitwed strijd tegen het gepromo veerde Elche met 3-0. Sa linas scoorde twee keer vdor de rust. De derde treffer kwam van de om streden Alexanco. Leo Beenhakker vergaat het dit seizoen stukken minder bij Real Madrid. De landskampi oen verloor voor de tweede achtereenvolgende keer een {>unt. Madrid verspeelde in het aatste half uur een voor sprong van 2-0. Barcelona is de nieuwe leider in de Spaanse competitie. De Catalanen maken met de komst van Cruijff een comple te gedaantewisseling door. Te gen het verzorgd ogende aan vallende voetbal had het zwakke Elche geen verweer. In twee wedstrijden scoorde het team van Cruijff vijf keer en incasseerde nog geen enke le tegentreffer. Europa Cup Il-winnaar KV Mechelen blijft leiden in de Belgische competitie. De club van Aad de Mos zette zaterdag op eigen terrein KV Kortrijk met 3-1 opzij. Anderlecht en Club Brugge hielden de ach terstand tot één punt beperkt door overwinningen op resp. (1-0) en Lierse SK (3-0). Mechelen maakt ook in het Klaus Augenthaler (derde van links) scoort het tweede doelpunt voor Bayern München in de wedstrijd tegen Borussia Mönchen- gladbach. nieuwe seizoen een uitsteken de indruk. Goed verzorgd combinatie-spel met in de punt van de aanval Johnny Bosman om de hoge voorzetten in te knikken. De oud-Ajacied opende op die manier de score na een hoekschop van Erwin Koeman. Hij maakte ook het derde. Daartussendoor legde Koeman opnieuw uit een hoekschop de bal op het hoofd van Mare Emmers, die even min faalde. Landskampioen Club Brugge stelde Jean Marie Pfaff bij diens debuut voor Lierse SK zwaar op de proef. Pfaff hield veel, maar kon niet verhinde ren dat Dimitri MBuyu (kop bal op aangeven van Degryse), Brylle en invaller Bettagno de score tot 3-0 opvoerden. Aston Villa, de ervaren nieu weling in de Engelse eerste di visie, heeft de zegereeks van Liverpool al op de derde speelddag gestopt. De lands kampioen, grossier in nationa le records, moest Aston Villa zaterdag een gelijkspel toe staan: 1-1. Het kostte de titel verdediger de leiding in de hoogste afdeling van het En gelse voetbal. Southampton en Norwich maakte nog geen misstap. Paal Bij Liverpool speelde Ian Rush, voor het eerst na zijn mislukte avontuur bij Juven- tus, een volledige wedstrijd. De Welshman kon echter niet overtuigen. Met John Aldrigde vormde Rush Liverpools eer ste lijn. De topscorer van wel eer raakte een keer de paal, maar daar bleef het, vooral door de agressief spelende Vil la-defensie bij. Manchester United, dat al ja ren in de schaduw van Liver pool verkeert, maar toch de meeste toeschouwers blijft trekken, boekte zijn eerste zege. Bryan Robson Middels- brough was het slachtoffer. Het enige doelpunt kwam op naam van Bryan Robson uit een pass van Brian Mc Clair. Even tevoren zag Mc Clair een kopbal gekeerd de ooit voor United keepende Steve Pears. Het spelen van twee belangrij ke wedstrijden binnen vier da gen levert veel ploegen nog steeds problemen op. Op de ze vende speeldag van de West duitse Bundesliga werd dat weer duidelijk. Van de zeven teams die de afgelopen week uitkwamen in een van de Eu ropese bekertoernooien, be haalde alleen Bayern Mün chen de volle buit in beide duels. Na de winst op Legia Warschau, volgde zaterdag in eigen huis een duidelijke triomf op Borussia Mönchen- gladbach (3-0). Smadelijk Leverkusen deed het beter dan woensdag. De ploeg van Rinus Michels herstelde zich tegen debutant Stuttgarter Kickers van de smadelijke ne derlaag die de houder van de UEFA-beker leed tegen Bele- nenses. In Stuttgart werd het 3-1 voor Leverkusen. VfB Stuttgart had het tegen Urdin- gen niet makkelijk. De ploeg van Arie Haan, in Europees verband succesvol, kreeg ge durende negentig minuten een stormloop te verwerken. Met veel kunst-en-vliegwerk red- den de gasten het: 0-0. FC Porto kan voorlopig niet beschikken over doelman Mlynarczyk. De Pool brak za terdag tijdens de trainingen zijn linkersleutelbeen. Waar schijnlijk wordt Mlynarczyk binnenkort geopereerd. Porto is daardoor in problemen ge komen want reserve-doelman Bento is ook geblesseerd. Ju nior Baia krijgt nu een kans. TILBURG Slecht spe len en verliezen is nor maal; iets overzien en toch winnen een gelukje dat slechts zelden voorkomt. Het overkwam Jan Tim man gisteren in de vierde ronde van het Interpolis- toernooi in Tilburg. Met niet geringe veine boog hij de neergaande prestatielijn van de laatste maanden om ten koste van Lajos Portisch; uitgerekend zijn komende te genstander in de kwartfinales van het wereldkampioen schap. In de stand kwam niet veel verandering. Anatoli Karpov behield de leiding met drie uit vier, op een halfje ge volgd door Nigel Short. Robert Hübner, Predrag Nikolic en Timman delen met elk twee punten de derde plaats, terwijl Van der Wiel en Hjartarson op de laatste plaats gezelschap kregen van Portisch. Portisch had gewoon moeten winnen, nadat de Nederlandse grootmeester in de neoStei- nitz-variant van het Spaans een wending had overzien, die zomaar een pion kostte. Het kwaliteitsoffer, dat Timman er achteraan gooide, was in wan hoop geboren, maar psycholo gisch niet slecht, omdat tactiek nu eenmaal niet Portisch' sterkste zijde is. Toch moet ook de Hongaar er rofid de twintigste zet van overtuigd zijn geweest, dat hij gewonnen stond. In plaats van de partij rustig uit te schuiven, koos hij echter voor een plan, dat culmineerde in een fatale misser op de 25ste zet. Tim man kreeg de beschikking over enkele vrij-pionnen en besliste de partii op de 43ste zet in zijn voordeel. Ondanks de bloedstollende taferelen, die zich ook aan de andere borden afspeelden, bleek het de enige winstpartij van de ronde. WASSENAAR De be langstelling voor het W5- spel gisteren op Duindigt was groot. Begrijpelijk, want er was een dubbele jackpot. Met een bedrag van 159.965,00 gulden werd er begonnen en daar kwam maar liefst 204.998,00 gulden bij. Een to taal van 364.963,00 dus in de pot. Dit keer wonnen, niet zo als twee zondagen achtereen de outsiders maar, de favorie ten. In het eerste onderdeel van het W5 kwamen twaalf paar den aan de start. Eerst had Crownstar de leiding, maar in de laatste bocht nam Baroc met Cór Laarman de eerste plaats over, stond deze niet meer af en zegevierde in een persoonlijke recordtijd van 1.20.5 voor Comeet Ruimzicht en Chokey Treen. Het kan niet op bij eigenaar/ trainer Cor Laarman. Op 31 augustus kwam hij na twee jaar weer voor het eerst met een draver in de baan. Drie jaar had hij niet gewonnen en het was toen met Baroc gelijk raak. Laarman draaft gelijk door. De tweede start van Ba roc betekende prompt de tweede overwinning. Al enke le meters voor de finish kon Laarman uit vreugde zijn zweep omhoog steken. De overwinning kon hem niet meer ontgaan. Waarschijnlijk misgunde niemand op Duin digt Cor Laarman deze tweede overwinning op rij. En op de manier hoe het gebeurde met de vierjarige ruin maakte dui delijk dat er nog meer over winningen te verwachten zijn. Na het eerste onderdeel waren er van de 204.998 combinatie- spelers, waarmee begonnen was, er nog 52.727 over. Na overwinningen op Alkmaar. Drachten en Wolvega sloeg Andy la Plata met Aonne de Wrede nu ook op Duindigt toe en zegevierde in het tweede onderdeel in 1.19 rond voor Bos Forest en Bella Crown. Bos Forest kwam in de laatste rechte lijn buitenom met grote snelheid, maar kwam in han den van Aad Harmsen op de finishfoto net een neusje te kort. Met nog 16.252 combina ties werd aan W5-3 begonnen. De torenhoge favoriet Zeeboy Z met Frans van Klaveren faalde niet in een derde onder deel voor amateurs. Na de start nam de combinatie de lei ding en stond deze niet meer af. Voor de tweede plaats moest ook hier de finishfoto uitkomst brengen. Yranda, die met een fout was begonnen, kwam in de slotfase goed terug en eindigde alsnog als tweede voor Zambesi Cede. Nog in de strijd 9303 goede tickets voor het W5. Ook dit keer was er weer een ren opgenomen in het W5. Zo'n ren wil wel eens wat mensen in het W5 doen sneu velen. Maar omdat favoriet Game Off won met Ronald van der Kraats was er geen wanklank van de kant van de W5 spelers. Met nog 3036 goe de combinaties werd aan het laatste onderdeel van het W5 begonnen. In de Grqte Prijs der Vader- paarden ging natuurlijk de meeste aandacht uit naar het heroptreden van de derbywin naar Clan Vrijenesse. Aan de binnenkant achter de startauto had de hengst een moeilijk startnummer. Het was Carlos Netten die gelijk de kop nam en onder een behoorlijk tempo doorging. In de laatste rechte lijn was Clan Vrijenesse vier de. De hengst kwam nog sterk in de eindstrijd, maar moest ach ter Carlos Netten en de ver rassend sterk lopende Carou- che Hanover genoegen nemen met een derde plaats In een kilometertijd van 1.16,9 ging Carlos Netten over de finish. Bij de prijsuitreiking kwam voor de oudere koersliefheb- bers een toptrainer en pikeur uit het grijs verleden. Bram Nottelman, in actie om de ere prijzen uit te reiken. Voor het W5 volgde een uitbetaling van 862,10 en die moet voor vele met dit favorietenfestival niet zijn tegengevallen. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOERSTIPS Vanavond om 18.00 uur is de eerste Rijnstroom (7-8-9). 2e koers: Camee Guapa, Brutus ter Lune, Crack Westland (2-8-6). 3e koers: Ciska H, Carrera M. Boy B (3-1-7). 4e koers: Al Patron. Brianne S, An gel Odilia (5-10-6) 5e koers: Zilvertip, Barzoi Westland, Annebelle Baker (9-8-1). 6e koers: Anen ter Lune. Yvanhoe Fortuna, Barbara de Noot (4-2-6). 7e koers: Zonnebloem S, Ares Wog- meer. Ajax Buitenzorg (3-1-8) 8e koers: Atlanta, Wilma Fortuna, Yria P (2-10-7). 9e koers: Ayres Boy. Zeleslie Jacky, Yankee Master (9-3-5). 10e koers: Uncle Tom. Zombi Vitesse. Vanka Pride (5-4-8) HILVERSUM MORGENAVOND 18.00 uur le koers: Balans Performer. Beauty Tonka. Crissy Berkum (3-6-7) 2e koers: Brenda. Benlley. Chanel Groenhof (6-3-4). 3e koers: Ceder du Bois. Celerite d'I- vens. Broer van Duin (3-9-5). 4e koers: Camil Buitenzorg. Claudia Victrix, Cenia Tonnawerd (4-2-6). 5e koers: Aronson Mac. Budget Gua pa. Blitz Uithuizen (8-2-10) 6e koers: D'Abord Frisia, Dante Bui tenzorg. Dali Robel (11-9-2). 7e koers: Zorkana, Arnold uil Best. Butterfly Notice (4-7-5). 8e koers: Yrus du Bois, Zivo V, Zip per Spencer (10-5-3) 9e koers: Action Skoatter, Alexander S. Zvetlana Hanover (7-1-9). 10e koers: Wish of Thijssen. Wez E khuizen, Zatopek Junior (7-6-2).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13