Van den Broek dreigt Kamer met aftreden final® Spannend Bij V D dreigen opnieuw acties ubbers: Val van 'an der Linden erontrustend 31 SL eSn h van de 'ft meter T toren le Kaiser Ge- his Kir- in het lm van I protes- deze ivriend de aan- heid van inen en i chemi- stoffen evoeder. an is lid "„Animal 1", een jging tot prming 11 dieren. J zij een landde ilig op grond. OTO: AP HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND OVERLEG LEVERT NIETS OP AMSTERDAM - Er drei gen acties bij het waren huisconcern Vroom en Dreesmann. Ruim zeven uur onderhandelen met de directie over de om streden plannen om 950 werknemers bij de waren huizen te ontslaan heeft gisteren niets opgeleverd. De vakbonden blijven op het standpunt staan dat gedwongen ontslagen van tafel moeten. De directie blijft vasthouden aan het voorgenomen massaont- slag. Het overleg met V D is ove rigens nog niet definitief afge broken want volgende week vrijdag treffen bonden en di rectie elkaar opnieuw. De di rectie krijgt een week „be denktijd", aldus bestuurder G. Toussaint van de Diensten bond FNV. De warenhuisdi rectie heeft overigens volgens hem al laten weten dat men in die bedenktijd geen brood ziet. Vandaar dat de Dienstenbond FNV volgende week al zijn le den gaat raadplegen over ac ties. FN V-bestuurder Toussaint en zijn CN V-collega Kos zijn woedend over de houding van de directie. De bonden waren volgens hem bereid om hun eis dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen te verzachten en een uitzonde ring te maken voor echte pro bleemgevallen. Maar de direc tie wilde alleen maar toezeg gen dat ze zich maximale in spanning wilde getroosten om gedwongen ontslag zoveel mo gelijk te voorkomen, aldus Toussaint. „Dat is voor ons veel te vaag". Als de directie voet bij stuk houdt zijn er wat de Diensten bond FNV betreft over ruim een week acties bij het,waren huisconcern te verwachten. Harde acties als stakingen zijn daarbij niet uit te sluiten. „Het borrelt flink bij V D en het zal nog wel harder gaan borre len", aldus Toussaint. Pagina 6: Kaderpersoneel gaat voorstel serieus bestu deren Oudere vrouwen slechter af dan oudere mannen DEN HAAG - De vrouwelijke senioren (50 jaar en ou der) in ons land komen er op bijna alle fronten slechter af dan hun mannelijke leeftijdgenoten. Zo leeft 46 pro cent van de oudere vrouwen beneden de inkomensgrens van 1.500 gulden per maand, terwijl dit percentage bij de mannen op 19 procent uitkomt. Uit een steekproef blijkt dat bijna de helft (45 procent) van de seniorenhuishoudens leeft van een inkomen dat per maand hoger ligt dan 1.500 gulden. Een meerderheid (59 procent) van de senioren huurt een huis, terwijl 22 procent in een eigen huis woont. Frappant is dat de woonlasten van de huurders en de eigen-huisbezitters niet veel van elkaar verschillen. (ADVERTENTIE) INTERNATIONALE VAKBEURS VOOR VIS EN VISVERWERKING TATENHAL-DEN HAAG Benzine en diesel twee cent goedkoper ROTTERDAM - De prijs van benzine en diesel wordt maan dag met twee cent per liter ver laagd. Dat houdt in dat een liter gelode superbenzine aan de zelf- tankpomp 159 cent gaat kosten. De prijs van eurosuper ongelood wordt 153 cent en van dieselolie 82,40 cent. De prijsverlaging is een gevolg van de olienoterin gen op de internationale mark ten en de dollarontwikkeling. In Twente ligt de dieselprijs aan zienlijk lager. Als gevolg van een „prijzenoorlog" tussen de plaatselijke pomphouders betaalt men in Denekamp 20 cent per liter en aan de grensdoorlaatpost Rammelbeek slechts 5 cent DEN HAAG - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken dreigt met aftreden als de kamerdebatten over de paspoort-affaire niet in een zakelijke sfeer worden gevoerd. Dat zei de bewindsman gis teravond in de tv-ru- briek Den Haag Van daag in een gesprek over het aftreden van zijn staatssecretaris Van der Linden. Van den Broek toonde zich uiterst verbolgen over de houding van de Tweede- Kamerfracties. De regering debatteert over anderhalve week met de Kamer. „Ik hoop dat de Kamer bereid is de discussie in een zake lijke sfeer te voeren. Ik wil weten of de Kamer in meerderheid bereid is de afhandeling van het pas poort-project te steunen. Als de Kamer mij vraagt of dwingt tot allerlei vertra gingsacties die tot eisen tot schadevergoeding leiden, neem ik geen verantwoor delijkheid meer. Voor der gelijke acties ben ik niet in", aldus Van den Broek. Van den Broek zei te snak ken naar het voeren van echt buitenlands beleid. „In het buitenland kan ik al niet duidelijk maken dat er twee, laat staan drie be windslieden zijn gevallen over een paspoort-project. Ik ben niet van plan om elke week in de Kamer op detail te komen uitleggen waarmee ik bezig ben". De bewindsman stelde dat het nooit zijn bedoeling is geweest zijn positie te ver binden aan die van Van der Linden. „Ik heb hem altijd gesteund en doe dat nu nog. Ik sta vierkant achter hem. Maar aftreden heb ik nooit als dreigement gebruikt. Ik behoud mijn positie voor tot na het de bat in de Kamer". PvdA-fractievoorzitter Kok vindt dat de politieke verantwoordelijkheid van Van den Broek zwaar moet worden gewogen: „Over Van den Broek worden in het enquêterapport kriti sche dingen gezegd". CDA- fractievoorzitter De Vries zei: „Als ik Van den Broek was zou ik me heel wat minder zorgen maken dan Van der Linden". VVD- fractievoorzitter Voorhoe ve wil dat Van den Broek bewijst dat hij het pas poort-project tot een goed einde kan brengen: „Sinds de minister de touwtjes in handen heeft gaat het be ter". on; ede iler ker (Van onze rlementaire redactie) I HAAG Premier bers vindt het aftre- van CDA-staatssecre- Van der Linden er- dan het ontslag van •-minister Van Eeke- ,In het laatste geval sprake van een ta- vertrouwen van de ale fractie in de eigen ndsman. De paspoort- was slechts de pel die de emmer overlopen", zei de lier gisteren op zijn ïlijkse persconferen- Capitool* HILVERSUM - Het Capi- tool (Nederland 3, zondag 12.00 uur) is gewijd aan de paspoortaffaire. De discus sie gaat tussen de Tweede- Kamerleden Voorhoeve (VVD) en Van Mierlo (D66), CDA-voorzitter Van Velzen en A. Ringeling, bestuurskundige aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De laatste was betrokken bij het werk van de enquêtecommissie. meent dat Van der het totaal van diens èuille (vooral Europese in aanmerking nemen- èl „uitstekend heeft ge- oneerd". De staatssecreta- dan ook per se niet afge- i, omdat hij gelogen zou n tegen de Tweede Ka- ildus de premier. Hij toon- :h zeer „verontrustover onjuiste beeld" dat in de ïleving over zijn partijge- Van der Linden was ont- Hij wees op de „voortdu- stroom" negatieve be- n over de staatssecretaris. :rant had zelfs geschreven an der Linden zich schul- ad gemaakt aan een „lita- in leugens". Daardoor was „vertroebelde atmosfeer" in, waarin geen onder meer werd gemaakt tus- politicus en de persoon van der Linden. Lubbers Ide dit een zorgelijke ont- ïling, die met kracht be streden dient te worden. „Waar het mij om gaat is dat de geur van oneerlijkheid, die de pu blieke vertaling werd van een deel van het enquêterapport, wordt weggenomen", schrijft de premier in de brief aan kamer voorzitter Dolman, waarin hij mededeling doet van het ont slag van de staatssecretaris. Lubbers wil overigens niet de pers de schuld geven van het heengaan van de staatssecreta ris. „Ik formuleer dit niet als verwijt aan wie dan ook, maar als de kern van mijn verontrus ting", vervolgt hij in zijn brief. Maar op zijn persconferentie noemde Lubbers het bij herha ling „diep tragisch" dat mede door de beeldvorming in de media het aftreden was be werkstelligd van een „prima bewindsman, aan wiens per soonlijke integriteit niemand behoeft te twijfelen". Pagina 3: De Vries: vertrek Van der Linden op het juiste moment; Lubbers gelooft Van der Linden onvoorwaarde lijk; Van zondagskind tot zorgenkind. fijse agenten tuk op autoradio 's Een week na het oprollen van een bende parkeer- ts, die in Parijs de meters leeghaalde en zo de gemeente onderdduizenden francs heeft opgelicht, zijn tien Franse igenten op staande voet ontslagen. Ze waren belast met de ;ing van een van de grote garages van de rijkspolitie, waar sleepte auto's terechtkomen. Ichts amuseerden ze zich door er autoradio's, hifi-installa- Ni andere accessoires uit te halen tot grote ellende van de [aren. Als die hun auto kwamen ophalen hadden ze niet al- L>ete te betalen, maar bovendien een aanzienlijke rekening ïparaties. „Dat is gebeurd voor uw auto hier binnen- luidde steevast het antwoord, aak kwam aan het rollen toen de conciërge van een flatge- zag dat voor zijn deur was ingebroken in de auto van een awoner die voor het weekend afwezig was. Hij belde de po- om de auto naar hun bewaakte garage te laten slepen. Hij leconstateerd dat de autotelefoon en de radio er nog inza- j Toen de eigenaar zijn auto ophaalde, waren die weg en de diende een klacht in. nspectie van de rijkspolitie kwam erachter dat de hele "■t erbij betrokken was, incluis een officier. De oudere colle- eerden de nieuwkomers hoe in te breken, is niet de eerste keer dat zoiets gebeurt. Twee jaar geleden tateerde de eigenaar van een dure sportwagen dat zijn alu- um velgen waren vervangen door doodgewone stalen, ifna zag hij zijn eigen wielen terug onder de privé-auto van -• Politieagent. De Vries: vertrek Van der Linden op juiste moment Waarom de Heidemij het met de schop deed Niet Beria maar Stalin achter moord op Trotski Steffi Graf zonder te spelen naar a finale Flushing U Meadow V Hogere lasten ja niet meer uitsluiten IV Controle gevaarlijke a a stoffen niet J gemakkelijk mmV Met het oog op de a a Olympische Jll Spelen fcV Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind. In de middag aan de kust matige westelijke wind. Zondag toe nemende kans op buien. Over gang naar koel weer. Zon op: 07.08, onder: 20.04; hoog water Scheveningen: 04.12 en 16.40, laag water: 12.24 en 0.42. Omroep Rijnlands T.V. vanavond van 18.00 tot 19.00 uur kanaal 2 o.a. Stoelendans Z'woude. Advertentie aangeboden door RABO-Bank. Stompwijk. Zoeterwoude. Okke Jager: „Injectie van hoop komt alleen van de kerk" Jerhoi RID Met een mes op de keel van zijn vrouw is Leo Van de iakker deze week aan de rand van Madrid gedwongen j 1^ Torloge, auto- en huissleutels plus een halsketting af te ïeronij aan twee Spaanse gangsters. Het Nederlandse paar 3 regk er verder besmeurd, maar zonder kleurscheuren in DelL^en^ajcjcer^ aj twee jaar de trainer van Real Madrid, weg naar huis toen de overval plaats had. De jeugdi- inelen gingen met hun (gestolen) auto voor hun doel- „Jen en remden vervolgens sterk af. Toen beide wa il Vip de kruising tussen Alcobendad en Barajas stil ston- IVI %jrongen twee mannen op het Nederlandse paar af. De r overs namen met weinig genoegen. Beenhakkers hor- dig b9"s niet veel waard, het collier van zijn vrouw had Jientele waarde, zijn auto bleef staan en er was - voor ZOeKajere si0ten üet aanbrengen - niets uit zijn huis gesto- Goer ied vi fAATSSECRETARIS ÏCTIONEERDE UITSTEKEND" Koningin Beatrix opent Tuinbouw Proefstation Koningin Beatrix heeft gister middag het nieuwe gebouw van het Proefstation voor de Tuin bouw onder Glas in Naaldwijk officieel in gebruik genomen. Dit gebeurde door het hanteren van een tomatentriller, waarmee een mechaniek in werking werd ge steld. Hierdoor werd het nieuwe beeldmerk van het proefstation, temidden van een plateau groenten en bloemen, onthuld. Daarna maakte de koningin een rondgang langs enkele labora toria waar demonstraties van lopende onderzoeken werden gegeven. Met name het onder zoek naar de houdbaarheid bij bijvoorbeeld freesia's, op deze foto, trok de aandacht van de koningin. Een van de onderzoe kers laat hier in de uitbloeiruim- te zien hoe onder meer onder zocht wordt of het toevoegen van snijbloemenvoedsel aan het water in de vaas voordelen biedt. FOTO: MILAN KONVALINKA Pagina 17: Proefstation al 32 jaar bezig met nieuwbouw- plannen. Zaterdag 10 september 1988 80e jaargang no. 24214 Vrouw overlijdt na klappen van zoon LEIDEN Een 57-jarige vrouw is gis termiddag overleden in haar woning aan de Calandstraat in Leiden. De vrouw kreeg ruzie met haar 30-jarige zoon. Daarbij vielen er klappen, waar door de vrouw op de grond viel en be wusteloos raakte. De zoon legde zijn moeder op bed en waarschuwde een arts. Vervolgens werd een ambulance gewaarschuwd. Toen deze arriveerde bleek het slachtoffer echter al te zijn overleden. De zoon is aangehouden door de politie op verdenking van doodslag. Er zal worden onderzocht of de hand tastelijkheden daadwerkelijk de dood tot gevolg hebben gehad. Vandaag wordt sectie verricht. Warenhuizen fel tegen afsluiten Grote Markstraat DEN HAAG Door het autovrij maken van de Grote Marktstraat in Den Haag, wordt de bereikbaarheid van de binnenstad aanzienlijk slechter. Dit stellen de grote waren huizen aan de Grote Marktstraat, verenigd in de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Den Haag. Het afsluiten van de straat is één van de voorstellen uit de onlangs door het college gepresenteerde nota „De Kern Gezond". De raad constateert dat door de voorgestelde omleiding van al het autoverkeer over de zogenaamde parkeerroute, het aantal knelpunten in de verkeersafwikkeling alleen maar zal toenemen. Een verkeerskundig onderzoek heeft uitgewezen dat de vernieu-. <ie parkeerroute minder ver keer kan verwerken dan in de bestaande situatie, doordat langs dezelfde route ook een busbaan en een fietspad gaan Spoedberaad kerken over Zuidafrika LEIDSCHENDAM In verband met de verslechtering van de situatie in Zuidafrika komen maandag 12 september kerkelijke leiders uit Zuidafrika, Noord-Amerika en Europa in Genève in spoedberaad bijeen. De Wereldraad van Kerken treedt op als gastheer van het beraad. Namens de Zuidafrikaanse kerken zullen dr. Allan Boesak, voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken, en dr. Frank Chikane, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, aan de conferentie deelne men. Zij zijn vandaag in Nederland in verband met de manifes tatie „Dag om te delen" in Amersfoort. Ook een van de RK bis schoppen in Zuidafrika zal bij het overleg aanwezig zijn. Namens de Raad van Kerken in Nederland zal dr. K. Blei, se cretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, het be raad bijwonen. De Zuidafrikaanse kerkleiders zullen informatie geven over de actuele situatie in hun land en opnieuw een appèl doen op de Europese en Noordamerikaanse kerken om solidari teit te betuigen. Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aul, betaling), kwartaal I. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0.65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax Ö70-902702 Ibv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur WA. Bui|teweg. Losse nummers 1,10 raatrovers overvallen io Beenhakker en vrouw Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Overal zit groen plakband aan. Op putdeksels, lan taarnpalen, elektriciteitshuisjes, zelfs over scheuren in het wegdek. Niet in Leiden, maar in Seoul, de hoofdstad van Zuidkorea waar volgende week de Olympische Spelen beginnen. Teken van het feit, dat men alles onder controle heeft, want die plak- bandjes dienen als een soort zegels, die niet mogen worden verbroken. Er kan in dat land immers van alles gebeuren, waartegen uitgebreide veiligheids maatregelen moeten worden genomen. Hoewel het te hopen is, dat narigheid uitblijft, kunnen de Spe len in meer dan een opzicht toch spannend worden. De Leidse Courant volgt de ontwikkelingen op de voet. En u natuurlijk ook via de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1