I Strijdbijl over vrede is begraven Politie neemt band met preek Tutu in beslag „Meer aandacht voor christelijke waarden in volwasseneducatie £eidóe(2oma/r -Tl GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld In de arena uueer V brieven lezers SeidócSouAonl WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1988 PAGU NNI >ofb( slecl ENDEF nation® verke Voor; af doi in het ïting F Velt Üen vot DE verklaring waarmee dr. W. van Eekelen gistereen van ministerschap van defensie neerlegde, was in twee opzi ;eiJ verrassend. Om te beginnen vanwege het mqpselijke a Het was vooral de mens Van Eekelen en niet de (stun Amerikaanse orden: verplichte aids-test voor nieuwkomers CHICAGO Enkele orden en congregaties voor mannelijke religieuzen in de Verenigde Staten hebben voor nieuwkomers een aids-test verplicht gesteld. Mannen die seropositief zijn, zullen niet worden toegelaten. De orden verwachten in finan ciële problemen te komen als zij moeten opdraaien voor de verzorging van aids-patiënten. De orden wijzen erop dat ziek tekostenverzekeraars de kosten voor behandeling van aids niet voor hun rekening nemen, als seksueel contact de oorzaak van de ziekte is. De leden van de orden worden immers geacht ce libatair door het leven te gaan. Een lid van de congregatie van de paters Maristen uit Baltimore verklaarde onlangs in het ka tholiek weekblad National Catholic Reporter echter dat aids in bijna elke orde voorkomt. De behandeling van een aan aids lij dende Jezuïet kostte zijn orde ruim 200.000 gulden, zo werd' in Chicago bekendgemaakt. Het besluit van de orden is bekriti seerd door onder anderen William Glenn, voorzitter van het aids-comité in Chicago. Hij noemt het een uitnodiging aan be drijven om aids-patiënten te discrimineren en het officiële ker kelijke standpunt noemt discriminatie van aids-patiënten ver werpelijk. Ook de katholieke vereniging voor de volksgezond heid staat afwijzend tegenover een verplichte aids-test voor mannen die willen intreden. De vereniging heeft echter enig begrip voor de maatregel, omdat vooral kleine orden door de kosten van de verzorging van aids-patiënten in enorme finan ciële problemen kunnen komen. Aan menig mens is niets zo echt als zijn masker Baer-Oberdorf Charismatisch leider stapt uit Evangelische Kirche HAMBURG Een van de leiders van de charis matische beweging in de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), ds. Wolfram Kopfermann uit Hamburg, heeft besloten uit de EKD te stappen. Met andere charismatici gaat hij een zelfstandige evangelisch-charismati- sche gemeente oprichten die buiten het verband van de EKD opereert en ,,zich geheel aan de Bijbel houdt". Kopfermann kan het plura lisme binnen zijn kerk niet langer verdragen. Hij ver wijt de EKD onder meer dat zij toestaat dat kinderen worden gedoopt van mensen die nooit meer in de kerk komen, dat mensen die zich niet meer als christelijk be schouwen toch een kerkelij ke functie kunnen krijgen en dat „zelfs actieve" homo seksuelen predikant kunnen worden. Voor Kopfermann is het duidelijk: het pluralis me is de dood van de kerk. Kopfermann (50) is een van de bekendste theologen bin nen de charismatische be weging, die in de jaren zes tig is ontstaan en een sterke nadruk legt op de persoon lijke beleving van het ge loof. In de Duitse Bondsre publiek zijn er binnen de EKD ongeveer 50.000 aan hangers. Hij was tot juni dit jaar voorzitter van het be stuur van de charismatische beweging binnen de EKD, en trad af omdat zijn mede bestuursleden niet van zins bleken uit de EKD te stap pen. Kopfermann is het derde prominente lid van de EKD dat de laatste tijd het lid maatschap heeft opgezegd. Medio 1987 gingen Horst Bürkle, hoogleraar zen dingswetenschappen, en de kinderpsychologe Christa Meves naar de RK Kerk over. Hun stap wekte groot opzien, omdat zij jarenlang onder meer als synodelid ac tief bij het werk van de EKD waren betrokken. Bei den noemden het pluralisme in hun kerk de belangrijkste reden voor hun besluit. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maartensdijk H. Zwei stra te Wouterswoude. Bedankt voor Hoek van Holland (toez.) C. Kolk man. wonende te Hardenberg. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Beekbergen (part-time) W. Kievit te Kampen, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepbaarstelling drs. K.P.A. Moedt. Grasklokje 39. 7721 JB Dalfsen. HERVORMD MODERAMEN: LEIDSCHENDAM Het moderamen (bestuur) van r de hervormde synode heeft de stellige indruk dat de polarisatie die de discussie over vredesvra- gen in het verleden vaak ernstig heeft bemoeilijkt, goeddeels is overwonnen. Het moderamen verheugt zich daarover omdat het conciliair proces van ge rechtigheid, vrede en be houd van de schepping gaat over vragen die de toekomst van ons allen betreft. In een brief waarin het de ko mende vredesweek (18-25 september) van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) van harte wordt aanbevolen, attendeert het moderamen de predikanten en kerkeraden erop dat het IKV hen regel matig wil voorlichten over vredesmogelijkheden in het conciliaire proces. Zoals voor de eerste ontspan ningsperiode juist de discussie in de kerken (met name in de Bondsrepubliek) van grote be tekenis is geweest, zo zou wel licht ook in de komende jaren het kerkelijk gesprek hier over zinvolle impulsen kun nen geven, aldus het modera men. De discussie over vrede en verzoening in Europa lijkt een nieuwe fase te kunnen in gaan, dankzij het INF-ak- koord en ontwikkelingen in de richting van meer open heid, democratisering en par ticipatie van de bevolking in een aantal Oosteuropese lan den. Stond in de jaren '60 en '70 het beteugelen van het oorlogsgevaar centraal, nu kan het overwinnen van de deling van Europa („al gene raties lang een smartelijk pro bleem") aan de orde komen. Hoewel de weg van toenade ring en verzoening lang en moeilijk zal zijn, lijken de vooruitzichten thans gunsti ger dan ze ooit in de na-oor- logse periode zijn geweest. Daarbij is de kerkelijke in breng van belang, zo meent het moderamen. Het synodebestuur wijst ten slotte op de conferentie vol gend jaar mei in Basel, waar de Europese kerken zich met het conciliaire proces zullen bezighouden. Het moderamen spreekt in dit verband van een „unieke" samenwerking tussen de protestantse, angli caanse en orthodoxe lid-ker ken van de Conferentie van Europese Kerken en de Raad van Rooms-Katholieke Bis schoppenconferenties in Eu ropa. KAAPSTAD De Zuid- afrikaanse politie heeft dinsdag een band in be slag genomen van een preek van de zwarte aartsbisschop Desmond Tutu waarin hij opriep tot het boycotten van de ko mende gemeenteraads verkiezingen. Dergelijke oproepen kun nen onder de Zuidafri- kaanse noodtoestand worden bestrafd met tien jaar gevangenisstraf en een boete tot maximaal 20.000 rand (ongeveer 16.000 gulden). Ook volgens» Tutu laten de zwarte gemeenteraadsverkie zingen de macht van de blan ken onaangetast. In de pre^k zei Tutu letterlijk: „Ik doe een dringend beroep op de zwarte mensen in dit bisdom om niet te gaan stemmen in de ver kiezingen van oktober. Ik hoop dat blanke anglicanen hun zwarte mede-anglicanen in die actie steunen." De Zuidafrikaanse media mogen dit soort oproepen officieel niet in hun berichtgeving op nemen. De woordvoerder van Tutu. John Allen, had met de bis schop overlegd of hij de band wel zou afstaan. „De aartsbis schop was blij de tape te kun nen overhandigen," zei hij droog. Allen, die alle preken van Tutu op de band op neemt, moest van de twee po- litie-agenten in burger die bij hem aan de deur kwamen met een huiszoekingsbevel, bevestigen dat hij de opname had gemaakt. John Allan (1), perschef van aartsbisschop Desmond Tutu en deken Collin Jones bekij ken het bevel tot huiszoeking. FOTO: AP John Allan (I), perschef van aartsbisschop Desmond Tutu en deken Collin Jones bekij ken het bevel tot huiszoeking. FOTO: AP CHRISTELIJKE ORGANISATIES RICHTEN CENTRUM OP DEN HAAG Er moet deskundige ondersteu ning komen voor het om gaan met levensbeschou welijke aspecten in de volwasseneducatie. Deze groeiende tak van onder wijs is onverzuild inge richt en binnen de „neu trale" instellingen is niet altijd de deskundigheid aanwezig om identiteits gevoelige onderwerpen op een verantwoorde wij ze aan de cursisten aan te bieden. Dat is een van de hoofdrede nen voor het oprichten van het Interconfessioneel Cen trum Volwassen Educatie (IC- VE), gevestigd in het gebouw van het CNV in Utrecht. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, de overkoepe lingen van protestants-chris telijke en rooms-katholieke onderwijsorganisaties en de Unie School en Evangelie on dersteunen deze stichting. Met de minister wordt overleg ge voerd over eventuele rijks subsidie. De volwasseneducatie is een zeer breed veld van onderwijs en vorming: van buurt-en clubhuiswerk via her- en bij scholing programma's tot en met de open universiteit. Mensen staan niet neutraal in het leven en de samenleving is pluriform, daarom kan vol wasseneducatie niet waarden- vrij zijn. Het CNV heeft her haalde malen klachten gehad van bijvoorbeeld VOS-deel- neemsters die tijdens de cur sus werden geconfronteerd met een voorstelling van za ken die niet overeenkomt met de levensbeschouwelijke hou ding. Bovendien bleek uit een onderzoek (ITS, Nijmegen) dat deelnemers aan de vol wasseneducatie in het alge meen behoefte hebben aan meer „aanbod" op het gebied van levens- en zingevingsvra- gen. Het nieuwe centrum wil vra gen van instellingen op het terrein van levensbeschouwe lijke aspecten beantwoorden via doorverwijzing naar in stanties die terzake deskundig zijn en door het (laten) maken van materiaal. Voor dat laat ste zijn contacten gelegd met de confessionele landelijke pedagogische centra. De „markt van de volwasse neducatie" is een groeiende: nu al zijn er zo'n miljoen Ne derlanders bij betrokken. Vol gens mr. L.A. Struik, voorzit ter van de Stichting, is bij die groei het inzicht in en kennis van christelijke waarden van de volwasseneducatie achter gebleven. Struik meent dat het zojuist aan de Kamer aangeboden ontwerp van de invoerings wet Kaderwet Volwassen- Educatie ruimte biedt om aan de levensbeschouwelijke, maatschappelijke en culturele pluriformiteit vorm te geven. Het centrum wil onder meer via contacten met instellingen op het terrein van de volwas seneducatie bevorderen dat van die ruimte gebruik wordt gemaakt. „We willen geen verzuilde structuur van de volwasseneducatie, maar we willen wel dat mensen die daarom vragen, een op chris telijke waarden georienteerde programma's krijgen", aldus Struik. LÜTSEN KOOISTRA „Joods maatschappelijk werk is onomstreden" AMSTERDAM Het bestaan van Joods Maatschappelijk Werk in ons land is op dit moment onomstreden. Minis ter Brinkman van WVC ver klaarde dit tijdens een sympo sium naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de Stich ting Joods Maatschappelijk Werk. Deze stichting koos ongeveer 25 jaar geleden nadrukkelijk voor de lijn wel bereid te zijn tot samenwerking met andere instellingen op maatschappe lijk terrein maar wil daarin niet „opgaan". Brinkman: „Deze duidelijke opstelling is bekend en tot op de dag van vandaag niet veranderd. Dat is een goede keus geweest". Het valt de minister op dat de maatschappelijke discussie over deze verantwoordelijke samenleving „aan diepte wint". De felle en emotionele weerstanden tegen zijn „basis gedachten", die in sommige kringen aan de orde waren, zijn volgens Brinkman „enigs zins weggeëbd". ,teld. E loge V de lui de) politicus die aan het woord was. Dat gaf zijn woorde te lijdi bijzondere lading en een geheel eigen klankkleur die licht helaas niet elke dag in de Kamer te horen is. n,mc Dri. i hebbe en ge ïting pi TT te 6aa XiET tweede verrassende element in zijn verklaring v^nesium felheid waarmee hij de enquêtecommissie en dus eigenl Kamer te lijf ging. Hij bestreed de aanklacht van de coi sie tegen zijn beleid veel feller („een salvo" had Voorl gezegd) dan een paar uur eerder in de brief van mi Van den Broek van buitenlandse zaken en diens wanke staatssecretaris Van der Linden gebeurd was. Van Ee was bij het opstellen van die brief nauw betrokken gev Dat roept vragen op. MOET uit zijn optreden gisteren in de Kamer nu af{' worden dat hem in de brief kennelijk onvoldoende re gedaan? Waarom zegt hij dat dan niet? Waarom trad hi niet af voordat de brief kwam? Ofwel: waarom juist twee weken met aftreden gewacht totdat het debat ml Kamer zou zijn geweest? Het beeldende antwoor J Lubbers gaf was dat de Kamer dan gratis pijltjes zou ku gooien naar een door de arena rennende stier en dat is de mening van Lubbers toch geen vertoning. De premie^ HAi geen goed verweer op de vraag of dat dan wel geldten ho staatsecretaris Van der Linden. IVan I je de si VAN Eekelen had het vertrouwen van zijn politieke vtaal den verloren en had op grond daarvan besloten op teller fc pen'. Hij had geen keus. De Kamer legde hij uit waarofr ver de handdoek in de ring had gegooid. Die reden daarvan Alle niet dat hij zélf vond slecht gefunctioneerd te hebben.de be hij verweet de enquêtecommissie hem ten onrechte zo, iedc aangevallen te hebben. Hoewel Lubbers ook in staatsrat dat lijk opzicht gelijk heeft (een bewindsman die geen veilden wen meer heeft stapt op), resteert een onbevredigd gevdderee een intrigerende vraag. Waarom heeft Van Eekelen,Hg na< strekt overtuigd van zijn onschuld, door nu al heen te, een discussie met de Tweede Kamer onmogelijk gemaaP™11^ jeëmoti STAATSSECRETARIS Van der Linden zal zich strakiDan, i publiekelijk verweren tegen de beschuldigingen van d{; zet - - in op nister Van der Broek. Er is echter geen aanleiding te derstellen dat hem dat zal helpen overeind te blijven,^ één vonnis is al opgemaakt. Het moet alleen nog worden omaar zi tekend. Het pleit voor het inzicht van CDA-fractievoorl van De Vries, dat hij dat al geruime tijd geleden heeft zien|.wen komen en dat hij daarom Van der Linden adviseerde R stappen. De staatssecretaris bewijst zijn partij bepaald Lt' dienst door dat advies naast zich neer te leggen, want f zonneklaar dat de VVD geen genoegen zal nemen m$i aanblijven van een bewindsman die de Tweede Kamer H misleid. Warm DE BILT (KIflMI) Het ho- gedrukgebied waarvan het centrum zich boven Dene marken bevindt trekt lang zaam oostwaarts. Een fron tensysteem even ten westen van Ierland beweegt even eens langzaam oost, maar zal ons land niet voor vrijdag bereiken. De aanvoer van droge en warme lucht zal ook nog morgen voortduren, zodat de middagtemperatuur kan oplopen tot zomerse waarden. Vrijdag komt er tij delijk iets meer bewolking, dit heeft tot gevolg dat de temperatuur iets lager zal zijn dan morgen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Perioden met zon maar in west-Noorwe- gen bewolkt en enige regen. Middagtemperaturen van 16 graden in west-Noorwegend tot 21 graden elders. Britse eilanden: Zuidoost-En- geland eerst zonnig maar op vrijdag meer bewolking. El ders veel bewolking en vooral in Ierland en Schotland enige regen. Middagtemperaturen van 17 graden in het noord westen tot 25 graden in zuid- oost-Engeland. 'n lil Brieven graag .kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Nieu wstadh uis Het leidend beginsel dat aan de Arbeidsomstandighedenwet ten grondslag ligt. wordt om schreven als „humanisering van de arbeid". Bedoeld wordt het materiële en psychische klimaat van de arbeidsomstan digheden zodanig te bevorde ren, dat deze in bedrijven, werkplaatsen en kantoren ten goede komen aan de ge zondheid en het welzijn van de werkende mens. Wat daartoe nodig is, respec tievelijk vermeden dient te worden, is neergelegd in bo vengenoemde omvangrijke wet die met bijbehorende uit voeringsbesluiten in fasen wordt ingevoerd. Men mag stellig verwachten dat bij nieuwe, nog te verwe zenlijken projecten van de overheid, zoals het nieuwe stadhuis in Den Haag, de in zichten met betrekking tot bo vengenoemde doeleinden en de daarop gebaseerde richtlij nen vanzelfsprekend ten volle in acht worden genomen. Het is in dit opzicht verbazing wekkend te lezen (zie de krant van 19 augustus jl.) dat het op grond van die richtlijnen door de Arbeidsinspectie afgewezen atrium een essentieel onder deel is van het plan van Ri chard Meyer, en dus ook in het definitieve ontwerp (zij het misschien iets gewijzigd) zal worden opgenomen. Daarbij wordt terzijde opgemerkt dat het betreffend Besluit in zake inrichting van kantoren nog door de Tweede Kamer moet worden goedgekeurd. Wat wil len de verantwoordelijke ge meentelijke bouwheren daar mee zeggen? Dus tdch atrium? Meent de overheid zich dan zulk een beleid ten aanzien van een nieuw project te kun nen veroorloven, terwijl elke burger of burgerinstelling on der vergelijkbare omstandig heden verplicht zou worden een wezenlijk ander ontwerp te maken? Ook verneemt de Haagse bur ger uit de krant (van 26 augus tus) dat de uitvoering van het stadhuisproject minimaal 40 miljoen (doch 70 miljoen wordt niet uitgesloten) méér zal ver gen dan de als limiet gestelde 320 miljoen. Wie voor die ex tra kosten moeten opdraaien, nu het Rijk op alle terreinen bezuinigt, laat zich raden: de inwoners van Den Haag. Zouden we nog op tijd uit de (stadhuis)droom ontwaken? Melk tekort Nederland importeert nu melk. De zuivelfabrieken zeg gen dat ze tekort komen. Men spreekt al van 13 miljoen tot 18 miljoen liter melkinvoer per week! Uit Duitsland en België worden tankwagens vol gehaald. Uit Engeland contai ner-schepen vol. En dat in het zuivelland Nederland. Je zult maar veehouder zijn bij een melk-coöperatie, je moet koei en droogzetten of wegdoen, omdat je melk-quotum vol is. Je mag niet méér leveren aan de fabriek die tekort heeft. En die fabriek gaat de melk over de grens halen en betaalt er ook nog eens een dubbeltje meer voor, 80 in plaats van 70 cent. De coöperatie verwerkt de melk tot boter, kaas, melk poeder en exporteert dat weer. De regering en het zuivelcon cern verdienen er goed aan, de boer betaalt het gelag, het ge beurt over zijn rug. Minister Braks kan best in Brussel om verhoging van het Nederland se melk-quotum vragen. Men wil daar met de EG toch de marktgerichte politiek invoe ren? Dan moet de vraag ook het aanbod bepalen. Een ex tra-quotum moet dan niet ge geven worden aan de grote be drijven, maar aan de boeren die ten onrechte het quotum is afgepakt, de „Slom-boeren" dus, verder aan de kleine vee houders en aan de startende jonge boeren en boerinnen. Van tweeën één: of elk EG- land heeft een quotum en moet het daar mee doen, dan zijn ook im- en exporten van melk onwettig; öf men wijzigt quota als de behoefte het ge biedt. Is dat politiek in Brussel onmogelijk dan moet in Ne derland een herschikking plaatsvinden, zodat kleine boe ren meer krijgen en grote inle- Herman Verbeek, (lid Groene Fraktie in het Eu ropees Parlement) GRONINGEN. Journaal Het Journaal op de televisie heeft een ander jasje gekregen, maar de inhoud is er niet beter op geworden. Wij worden da gelijks via de tv en het ANP- bulletin elk uur, met allerlei ellende van de wereld be stookt. Het buitenlands nieuws is kennelijk belangrijker dan nieuws uit eigen land. Onge veer tachtig procent van de tijd wordt gebruikt om ons in te prenten, dat in niet-socialis tische landen (Zuidafrika, Ier land, Chili etc) volgens de be vooroordeelde nieuwslezers (en hun opdrachtgevers) ter reur heerst, soms zijn er slechts enkele gewonden. Maar in socialistische landen gaat het steeds beter of die worden geteisterd door na tuurrampen. Die moeten wij dan helpen. Dat er in alle soci alistische of communistische landen altijd terreur, in elk ge val geen democratie heerst en dat er tienduizenden slachtof fers zijn komt niet uit de doe ken. Wie heeft ooit gehoord van een rijk communistisch land? Als men het televisie journaal in onze omringende landen volgt, dan verneemt men daar meer landelijk en objectiever buitenlands nieuws. R.C. Sangster, DEN HAAG Acht Mei Beweging De Acht Mei Beweging (AMB) doet volgens mij ten onrechte klagerig over het voorlopig stopzetten van de gesprekken door de bisschoppen. Het eti ket „basis", waarmee de A.M.B. zichzelf graag siert, moet op het eerste gehoor ne derig en vertrouwd democra tisch klinken: „slechts" de ba sis van een piramide, en alsof ze nog iets als een top zou er kennen. Maar gerekend naar haar kennelijke ambities, lijkt de AMB met het woord „basis" zoiets te bedoelen als Christus op het oog had, toen hij Petrus „de steenrots" noemde waarop hij zijn kerk zou bouwen. In feite fungeert de AMB als een instrument waarmee theolo gen de bisschoppen willen op dringen wat ze wel of niet moeten geloven en leren, en welke koers ze moeten varen, afwijkend van de wereldkerk. Maar die godgeleerden vor men al tientallen jaren een ka meleontisch volkje. De pro gressieve theoloog van eergis teren werd de conservatief van gisteren, en de progressief van gisteren wordt vandaag al weer conservatief genoemd. In twijfelachtige wedijver snellen ze elkaar voorbij. Deze nieuwe vrijgestelden van de kerk clai men de profetenmantel, maar ze verknippen en vermaken „geloof en zeden" tot een jasje volgens de laatste mode, waar in je veilig en onopvallend in de massa kunt opgaan en je moorddadig kunnen uitpak ken (abortus, euthanasie, gene tische manipulatie). In het voetspoor van zulke theologen, alsook van goeroes op het ge bied van sociologie, psycholo gie, seksuologie en ethiek, draafden sommige protestantse groeperingen nogal eens door. Van oudsher vrijzinniger ker ken zagen zich tot hun verras sing links en rechts driftig voorbijgebeend door stijve broeders van weleer. Aan laatstbedoelden lijkt de AMB katholiek-Nederland te willen vastkoppelen. Het is met de oecumene als met een huwe lijk tussen mensen van ver schillende komaf, opleiding of ras. Dat gaat heel goed, mits men van elkaar net beste overneemt. Niet als de een al les moet opgeven om achter de ander aan te hollen. Dat de bisschoppen sommige ontwik kelingen niet voor hun ver antwoording willen nemen lijkt mii begrijpelijk. Maar de AMB lijkt royaler in het uitde len dan in het aanvaarden van kritiek. m HA p-fract Benelux, Denemarken, JFr^ land en noordoost-Frantl bij n( Vrijwel overal zonnig. |r het dagtemperaturen van 2J»ect Vi den in Denemarken tot 2ï den meer naar het zuic/wl js^ v van Midden- en zuidwest-Fi net rijk: Zonnig. Op vrijdag i Mier zuidwesten meer be wol kil mogelijk een bui. MiddaPj peraturen 26 graden F 8eP naar het noorden tot 32 gfl in zuid-Frankrijk. e bos' politi Alpengebied: Zonnig. 7?'^} dalen s'ochtens plaaföK-ke mist. Middagtemperaturëlding het laagland en de dalenens be 24 tot 29 graden. 'momei Spanje en Portugal: Zonn politie op veel plaatsen zeer wéér ve Middagtemperatuur ronnitief, graden langs de noordktient d tot 40 graden plaatselijkier mi dinwaarts in zuid-Spanjlteren zuid-Portugal. Italië, Griekse- en Joegi sche kust: Perioden me vooral in het zuiden van Joegoslavië en Griekenh en toe bewolking en plaai een regen- of onweefiePter Middagtemperaturen fussPn'"9,n 28 graden. Pe de i hg jub irlands tlonder rnhare tend h 15 iJgedac 19 7(iren di 20 l"'62 23 11) op Ni' l] Jinliete WEERRAPPORT HEDENMORGEN Kopenhagen gr-r Luxemburg onbew. MKNI Palm Beach half bew. San Franciaco Singapore

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2