Deltaplan lijkt enige redding voor ondergelopen Bangladesh burden rast in aq door lokkade assen Rechtse Likud wil gesprek Palestijnen Polen niet van zins vakbond te erkennen Dochters te koop om de honger te ontvluchten JITENLAND Ceidae Soman! DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 KARA De stroom rdische vluchtelingen Iraq naar Turkije is j tendeels geblokkeerd het Iraakse leger de sen in het grensgebied i ft afgezet, zo verklaar- gisteren de Turkse mi- ter van buitenlandse en Mesut Yilmaz. Vo- I j week wisten 70.000 90.000 Kurden lopend de bergen naar Tur- te ontkomen. 1 naz zei dat uit inlichtingen het Turkse leger blijkt dat regering in Baghdad de jotscheepse militaire opera- j tegen de Kurden in het i rden van Iraq praktisch als erond beschouwt. Volgens vluchtelingen hebben ikse gevechtsvliegtuigen i bestookt met gifgasbom- 11. Eten Turkse arts heeft bij chtelingen brandwonden onstateerd die het gevolg jfl van chemische wapens. Hl arts heeft een groot aantal rden onderzocht in een np in Yuksekova in de pro- cie Hakkari langs de grens 1( t Iraq. 21 heb bij verscheidene zie- i brandplekken en oogont- 3i ;ingen aangetroffen die U r chemische wapens zijn J oorzaakt", aldus de arts, die 1 niem wil blijven. De Turk- egering, die bang is dat de j chtelingen de banden met j in gevaar zullen brengen, ft tot nog toe het zwijgen raard over het gebruik van mische wapens door het •)ïkse leger. 2 Iraakse regering geeft toe "Q het leger bezig is met een ,3j tpagne om het noorden van j land te zuiveren van Kur- <:he „verraders", maar ont- 1 it dat bij de strijd gebruik rdt gemaakt van chemische T pens. Een woordvoerder l i de Kurdische Democrati- e Partij (KDP) vertelde dat 1 september zeker 1900 rdische burgers door gifgas het leven zijn gebracht en il 0 gewond raakten. zegsman drong aan op een lerzoek in de noordelijke akse provincies door inter- ionale organisaties als de ïenigde Naties, Amnesty «national en het Interna- fi naai Comité van het Rode ;J ü\s. „Iraakse troepen heb- onze bases in de provin- 5es Zakho en Dahok onder de 1 ?t gelopen, maar onze guer- W a-strijders zijn nog steeds in rige gevechten verwikkeld 142 Iraq om onze burgerbevo- ig te beschermen tegen de are Iraakse represaillemaat- - ;elen", zei een woordvoer- „Wij blijven bij ons bele- m d volk en de Peshmergas gaan dor met onze strijd §>r het overleven van het dische volk", aldus KDP- •zitter Barzani. Lerncentrale .itouwen lilgelegd na rand SKOU Een kerncentra- |in de Russische republiek louwen is voorlopig stilge- l10|i, nadat brand was uitge- Iken in een schakelkamer, jgens het Russische persbu- iu Tass zijn er geen gewon- i gevallen en is er geen Ta lactiviteit ontsnapt. Deson- fcks is de centrale stilgelegd ■gende een onderzoek naar orzaak van het ongeluk, ge weekwerd de bouw de derde reactor van de trale gestaakt, nadat des- fcdigen hadden gezegd dat 3' veiligheid niet optimaal I én dat er mogelijk fouten ren gemaakt bij de bouw. centrale is uitgerust met nreactoren van hetzelfde die gebruikt werden kerncentrale van Tsjer- VAN KAPITEIN ROB Angst tijdens onderzoek naar dood IR A-leden Een groep bezorgde moeders in Gibraltar eist tijdelijk een ander onderkomen voor hun kinderen, wier school naast de rechtbank staat waar gisteren een geruchtmakend on derzoek begon naar de dood van drie IRA- leden. De IRA-leden, twee mannen en een vrouw, werden in maart op klaarlichte dag op straat doodgeschoten door zeven Britse militairen van wie wordt aangenomen dat zij behoren tot de anti-terreureenheid SAS. De familie van Mairead Farrell, Daniel McCann en Sean Savage beschuldigt de regering- Thatcher ervan dat zij opdracht heeft gege ven IRA-leden zonder pardon neer te schie ten. hetgeen Londen bestrijdt. Het drietal was „op karwei" voor een aanslag op het Britse leger. Volgens ooggetuigen werden zij neergeschoten zonder waarschuwing vooraf en hadden twee van hen al de handen opge stoken om zich over te geven. foto: ap Belgische kolonel spion voor Oosten BRUSSEL Een Belgische luchtmacht kolonel heeft gedurende twee jaar gehei me defensie-informatie doorgespeeld naar een Oostblokland. De 54-jarige officier, die zaterdag is aangehouden, heeft inmid dels bekend. Hij heeft voor zijn spionage- activiteiten 55.000 gulden, ontvangen. Volgens de Belgische minister van defen sie, Guy Coeme, is nog niet bekend welke informatie de luchtmachtofficier precies heeft doorgespeeld. Nader onderzoek moet dat uitwijzen. De luchtvaartofficier was verantwoordelijk voor het aankoop beleid van het Belgische leger (helicopters en F-16's), maar was als lid van de Gene rale Staf ook op de hoogte van strategi sche informatie van de NAVO. Demonstreren is in Santiago verboden SANTIAGO De gouverneur van de Chileense hoofdstad Santiago heeft gis teren, daags na een uit de hand gelopen massabetoging tegen het militaire bewind, demonstraties in het centrum van de Chileense hoofdstad verboden. Voortaan mag er alleen worden gede monstreerd buiten het centrum en bui ten woonwijken. De demonstratie van zondag was de grootste betoging sinds 1973 en de eerste sinds de beslissing van de militaire junta om generaal Pi nochet naar voren te schuiven als de enige kandidaat voor het referendum op 5 oktober. De Chileense kiezers mo gen dan met een simpel ja of nee zich uitspreken over verlening van Pino chets presidnetschap met acht jaar. Cuba verbetert mensenrechten LONDEN In Cuba zijn het laatste jaar enkele belangrijke stappen gezet ter verbetering van de mensenrechtensitua tie. Desondanks vindt er in dat land nog steeds een voortdurende schending plaats van de rechten van de mens. Dat is de conclusie van de mensenrechten organisatie Amnesty International in een vandaag verschenen rapport over Cuba. Het rapport komt na een bezoek in maart dit jaar van een delegatie van Amnesty aan Cuba. Van de naar schat ting 30.000 gevangen op Cuba zaten ten tijde van het bezoek van de delegatie 455 personen vast op beschuldiging van staatsgevaarlijke activiteiten. Van deze 455 is sinds maart de helft vrijgelaten. DEN HAAG/NIJMEGEN „De enige oplossing voor Bangladesh is een groots opgezet Deltaplan. Maar dan dertig tot veer tig keer zo groot als in Nederland. Vergeleken met de Ganges en de Brahmaputra zijn onze ri vieren en wateren maar beekjes". Dat zegt Ir. W. Moes, die en kele jaren als regio-direc teur aan drinkwaterprojec ten voor het Haagse advies bureau BKH in Bangladesh heeft gewerkt. In januari van dit jaar keerde hij maar Nederland terug. Volgens Moes wordt de huidige wa tersnoodramp veroorzaakt, doordat de top-afvoer van de rivieren de Ganges en de Brahmaputra samenvallen. Normaal gesproken valt de top van de waterafvoer van beide rivieren na elkaar. Nu ze samenvallen, levert dat een extreem hoge water stand op waardoor bijvoor beeld de rivier de Brahma putra momenteel ongeveer vijftien kilometer breed is. Hoewel een Deltaplan de enige oplossing lijkt, betwij felt Moes of het er ooit zal komen. En of het überhaupt wenselijk is. Tenslotte dankt het land zijn vruchtbaar heid, en dus zijn voedsel voorziening, aan de jaarlijk se overstromingen. Jong en oud verdringen zich als vanuit een vrachtwagen van de regering tegen lage prijzen wat rijst wordt verkocht. foto: epa Ook de Nijmeegse rivierwa- terbouwkundige ir. G. Te Slaa staat een beetje huive rig tegenover het idee voor een Deltaplan. „Je weet niet wat je ontketent. Het blijft ingrijpen in de natuur en die kan meewerken, maar kan zich ook tegen je keren. Bovendien zou zo n project zeker honderd jaar gaan du ren". Toch ziet ook hij voor de lange termijn geen ande re oplossing. Te Slaa heeft van 1983 tot 1985 meegewerkt aan de aanleg van een sluitingsdam in de rivier de Feni in Ban gladesh en houdt zich nu be zig met het ontwerpen'van een brug over de Brahma- Hulpactie DEN HAAG Naast de hulpactie voor Sudan gaan de geza menlijke hulporganisaties ook een landelijke inzamelingsactie houden voor de slachtoffers van de overstromingen in Bangla desh. Initiatiefnemers zijn Mensen in Nood, het Nederlandse Rode Kruis, Novib/Gast aan Tafel en de stichting Oecumeni sche Hulp. Omdat de actie voor Sudan nog loopt, is er een spe ciaal gironummer (800800) voor Bangladesh opengesteld. In Bangladesh wordt samengewerkt met partners die ervoor zor gen dat de hulp snel en efficiënt verloopt. Er is grote behoefte aan directe noodhulp en aan geld voor de wederopbouw. India heeft boten en Saudiarabië helikopters ter beschikking gesteld voor voedseltransporten. Verscheidene westerse landen en Pakistan hebben 15 miljoen dollar (30 miljoen gulden) fi nanciële hulp beloofd. Alleen al voor het herstel van de irriga tiesystemen is 130 miljoen dollar nodig. putra. Afsluiten van de „Het enige wat je kunt doen Ganges en de Brahmaputra is langs de grote rivieren dij- heeft volgens hem geen zin. ken aanleggen. Er is wel iets Honderden Bengalen zijn in wrakke bootjes op zoek naar een droog stukje land. Naar schatting 25 miljoen mensen zijn in Bangladesh dakloos geworden. foto: epa van bedijking, maar die vol doet niet. Het lijkt op Ne derland in de middeleeu wen", aldus Te Slaa. Vaak is aan één kant van de rivier een polder aangelegd die beschermd wordt door een dijk. Als het waterpeil stijgt, gebeurt het nogal eens dat de bewoners aan de niet- beschermde kant van de ri vier de dijk doorprikken, uit angst voor overstromingen van hun eigen land. Te Slaa: „Als je aan beide oevers te gelijk een dijk zou aanleg gen, gebeurt zoiets niet". Dweilen Ondanks de grote proble men, vindt hij de situatie in Bangladesh zeker niet hope loos. „Het is een zaak van lange adem, maar in Neder land is het ook gelukt het water onder controle te krij gen. Waarom dan niet in Bangladesh?". Ziin collega Moes is duide lijk minder optimistisch ge stemd. Elke verbetering wordt teniet gedaan door de gigantische toename van de bevolking. „Het is dweilen met de kraan open. In de tijd dat er twee sloppenwij ken gerenoveerd worden, komen er tien nieuwe bij. Hetzelfde geldt voor de drinkwatervoorziening. Als we niets deden, zou maar tien procent van de stedelin gen toegang hebben tot het drinkwater. Nu is dat dertig procent". De grote vraag in de hoofd stad Dhaka luidt momen teel: hoe komen we aan voedsel en aan drinkwater? Tot nu toe heeft Bangladesh zichzelf vrij redelijk van voedsel kunnen voorzien. Maar de produktie kan niet hoger. Moes: „Er is geen in dustrie en er zijn geen na tuurlijke hulpbronnen waar mee ze de voedselimport kunnen betalen. Bangladesh heeft gewoon helemaal niets". JEANNETTE v. LEEUWEN Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer New binnef voor Wanneer Peer en de chirurgijn, geleid door Joost, na lange ite peitawervingen tenslotte de baai bereiken, ziet hij nog juist in de se mirte de zeilen van de vloot onder de horizon verdwijnen. Knar- chter tandend van woede loopt hij heen en weer. Wat nu? Maar de •turgijn schaft raad; even verderop ligt een snelle Indiaanse r»o op het strand. Zonder zich om de eigenaar te bekommeren, flMven zij het scheepje in zee en beginnen de achtervolging. OTUl ranke kano is veel sneller dan de logge piratenschepen en Peer slaagt er in tegen de ochtend de vloot te bereiken. Mast en zeil gooien zij overboord en ongemerkt weten zij de „Argonaut" te enteren. Helaas, de geschutspoorten zijn gesloten. Maar dat is niet erg! Langs het berghout klimmen zij tegen het kasteel op, Ha. het raam van de kajuit staat open. Peer heeft zijn pistool al getrokken en sluipt voorzichting naar het raam. En ja hoor, daar binnen ziet hij zijn vijanden zitten JERUZALEM De rechtse Likudpartij in Israel is bereid te gaan praten met Palestijnen in de bezette gebieden. De Likud, die altijd heeft geweigerd te onderhandelen met „terroristen" heeft haar verkiezingsprogramma aangepast, omdat er geen an dere keuze zou zijn nu Jordanië geen partner in het overleg kan zijn. Jordanië doorbrak eind juli alle wettelijke en administratie ve banden met de bezette Jordaanoever, daarmee de Palestijnen naar voren schuifend als belangrijkste partij in het eventuele vredesoverleg. Bij de aanstaande verkiezingen op 1 november speelt de oplossing van het Palestijnse conflict een belangrijke rol. Ook de Arbeiderspartij wijkt in haar verkiezingsprogramma af van het standpunt dat Israel moet gaan onderhandelen met koning Husayn van Jordanië en dat Palestijnen moeten worden opgenomen in een Jordaanse delegatie. Likud en de Arbeiders partij vormen sinds 1984 een zeer wankele coalitie waarbij zij zichzelf op zijn zachtst gezegd tot elkaar veroordeeld hebben omdat geen van de beide machtsblokken een duidelijke meer derheid had gewonnen in de Knesset. De programma's zijn aan gepast omdat veel Israëliërs bezorgd zijn over de bezetting. Be- najamin Netanyahu, kandidaat voor Likud, zei deze week: „Het publiek is bezorgd over het probleem van onze aanwezigheid in de gebieden, maar het is aanmerkelijk meer bezorgd over de kwetsbaarheid die we over onszelf zullen afroepen als we uit de gebieden vertrekken". Lech Walesa foto: ap WARSCHAU De Poolse partijleiding lijkt niet van plan de verboden vakbond Solidariteit te erkennen. Tijdens het overleg dat voorzitter Lech Walesa vorige week had met de regering is daarom ook alleen toege zegd dat Warschau de erkenning wil „bestuderen". De regeringskrant Zycie Warszawy schreef gisteren dat de op positie in Polen een „historische fout" begaat, als zij tijdens de komende besprekingen met de regering die erkenning blijft ei sen. Leidinggevende activisten van Solidariteit hebben gisteren tijdens een persconferentie gewaarschuwd dat er een nieuwe stakingsgolf komt. als de toegezegde dialoog tussen de oppositie en de regering niet van de grond komt. Adviseur Kuron zei dat tot dusverre geen woord van de autoriteiten is ontvangen over het wanneer, de plaats en de deelnemers van de besprekingen. Ook de regeringskrant Zycie Warszawy toonde zich bezorgd: „Jonge arbeiders, die zich niets aantrekken van alles wat op hoog niveau wordt besloten, waren het sterkst vertegenwoor digd onder de stakers van de afgelopen twee weken. Zij zijn niet bang voor een botsing met het gezag of voor disciplinair ont slag". „VERBORGEN BURGEROORLOG' IN ZUID-SUDAN DEN HAAG Een trein kaartje van het diepe zui den in Sudan naar de re latief „veilige" hoofdstad Khartoum kost ruim tien gulden. Kinderen, met name jonge meisjes, worden door hun ouders voor dit bedrag verkocht als slaaf aan rijke moslims in het noorden, waar zij voor allerhande werk worden gebruikt maar misschien ook wel te eten krijgen. Voor het geld dat zij voor hun dochters krij gen, kopen de ouders eten of een treinkaartje naar de stad om de honger te ontvluchten. Sudan „het land der zwarten" is een koloniale smeltkroes van islamieten in het noorden en animisten en christenen in het zuiden. Het is het grootste land van Afrika en de laatste jaren geteisterd door tal van bijbelse plagen als sprinkha nen, droogte en sinds een maand, overstromingen van de Blauwe en Witte Nijl. Onte genzeggelijk is de natuur Su dan niet welvallig, maar de politiek heeft wel sterk bijge dragen tot een middeleeuwse tragedie. In Sudan vechten „de zuidelij ken" al tientallen jaren voor erkenning van hun bestaan door de overheersende noor delingen. De volken die in het zuiden wonen en zich deels vertegenwoordigd weten door het Volksbevrijdingsfront (SPLA) van John Garang, zijn niet in eerste instantie uit op afsplitsing van het noordelijke Sudan. Wel wordt bijvoorbeeld afschaffing van de shariaa ge ëist, de islamitische wetgeving. Ook eist het zuiden een even- rediger deel van de economi sche koek. Hetgeen door de moslims in het noorden na tuurlijk wordt betwist, want macht die men in handen heeft, geeft men niet zelden weg. Berichten, die niet allemaal te bevestigen zijn, spreken van bloedige razzia's door het leger op met name Dinka's, een tra ditioneel herdersvolk, waaruit de SPLA haar recruten put Bij honderden, zo niet duizen den zouden inwoners van de dorpen worden gedood. De schattingen hoeveel mensen slachtoffer zijn van de burger oorlog lopen sterk uiteen: ruw weg tussen de vier en acht miljoen. Skeletten De burgeroorlog heeft- hon derdduizenden Sudanezen, zo als de Dinka's en Nuers, op de vlucht doen slaan, onder meer naar de hoofdstad Khartoum, waar men in de massa veilig hoopt te zijn of naar Etiopië, waar de Verenigde Naties vlak langs de grens grote vluchte lingenkampen nebben inge richt. Verslaggevers, die de zuidelijke regionen van Sudan bezochten ontdekten dat de wegen „bezaaid" lagen met do den, voor wie Etiopië of Khar toum te ver weg lag. Het Internationale Rode Kruis (IRC) kan in Sudan weinig uitrichten. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Den Haag stelt dat momenteel een inventarisatie wordt gemaakt van de noden. Andere bron nen zeggen dat het gediscipli neerde SPLA-leger het IRC de toegang tot het „bevrijde" ge bied weigert. Nederlandse or ganisaties geven geen al thans niet openlijk hulp aan de slachtoffers in het zui den, uit vrees dat het hen ver boden wordt nog langer in Khartoum te werken. De Noorse Peoples Aid is de enige organisatie, die nog in het zuiden werkt. De coördi natie geschiedt vanuit de Ke- niase hoofdstad Nairobi. Mede werkers Lars Heini en Arne Örüm spreken beiden van een „complete ramp". In het zuid oosten, halverwege de de UNCHR-vluchtelingenkam- pen in Etiopië is een uitdeel- post voor voedsel ingericht in het stadje Pibor. Geschat wordt dat slechts de helft van de vele, vele duizenden men sen die dwars door velden en wegen hier naar toe wil, ook daadwerkelijk de post bereikt Gijzelaars Lars Heini. „Water is er in deze overvloedige regentijd voldoende, maar de mensen sterven bij bosjes van de hon ger. De burgeroorlog heeft de landbouw verruineert; er is geen eten. In feite probeert onze organisatie altijd structu rele hulp te bidden, maar in dit geval is het enige dat we kunnen doen de slachtoffers in leven houden". De mensen die vanuit de velden en de bergen Pibor, Boma, Torit en Kapoëta bereiken, stadjes in handen van de SPLA, berei ken zijn strompelende skelet ten; de kleren aan flarden en zonder enige huisraad of geld De regering in Khartoum in tussen blokkeert de hulp aan het zuiden uit tactische over wegingen. Vorige week heefi de regering wel aangekondigd met de rebellen te willen on derhandelen, maar de SPLA heeft hierop voor zover be kend niet gereageerd. Arne ObrUm is heel voorzich tig in zijn oordeel over dit af grijselijk drama, dat deels be wust wordt gecreëerd door het leger als ook de rebellen „Voedsel is een wapen. Het kan noch het Sudanese leger noch de SPLA-rebellen ont gaan dat zij beide met het te genhouden van voedselkon vooien een politiek wapen io handen hebben", öbrüm omzeilt het antwoord op de vraag of SPLA-leider John Garang de mensen die hij zegt te willen bevrijden iq feite slechts gebruikt ais gijze laars. JOOS PERSOON

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7