Vergeten" van ncest is overlevings trategie „Geklungel" bij hulp na vliegramp Ramstein n en in. >- Veel arrestaties na drugssmokkel per helicopter CE and niet blussen E7 ims beter voor milieu Marca: vrolijke mode Signaal gaat samenwerken met Europese producenten van defensie-apparatuur iBER kfNËNLAND QeidóaGowuvnt DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA S ehonden in Waddenzee Ijgen rust AAG - Minister Braks (landbouw) heeft inleiding van het heersende hondeziektevi- 'n deel van de Waddenzee tot het eind van iar gesloten om de daar aanwezige zeehonden 11 mogelijk rust te gunnen. Hetgeen betekent fet zogenoemde Kombergingsgebied tot en met fcember verboden is voor de beroeps visserij en »rvaart. Een groot deel van dit gebied was al len van 15 mei tot 1 september. In het gebied h Rottumeroog, Rottumerplaat en de Gro- je kust leeft ongeveer de helft van de totale flandse zeehondenpopulatie. Het hondeziek- us heeft tot nu toe bijna 200 slachtoffers ge- t onder de zeehonden, ongeveer 20 procent Ie totale populatie. Het aantal zieke dieren t nog steeds toe. Geen verschil tussen kleuterleidster en onderwijzer NIJMEGEN Het onderscheid tussen de kleuterleidster en de onderwijzer verdwijnt, zo blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Socia le Wetenschappen in Nijmegen. Op bij na driekwart van de basisscholen geven voormalige kleuterleidsters nu les in de hogere klassen (groep 3 of hoger) en de vroegere onderwijzers in de laagste klassen (groep 1 en 2). Naar schatting geven tienduizend leerkrachten les in een „vreemde" groep. Het betreft hier vooral vrouwen. In het schooljaar 1987/1988 was negentig procent van hen bekwaam genoeg om in alle klassen les te geven, aldus het onderzoek. Deeltijdarbeid nadelig voor basisonderwijs NIJMEGEN Deeltijdarbeid komt al op negen van de tien ba sisscholen voor. Vooral vrouwen (90 procent) hebben éen deeltijd baan in het basisonderwijs. Vol gens onderzoekers van het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) achten be sturen, directies, leerkrachten en ouders de regeling van de ar beidstijdverkorting zeer nadelig voor school en onderwijs. Vaak besteden leerkrachten meer tijd aan lesgeven dan is toegestaan en zijn ze ook veel meer bezig met andere taken dan met het lesgeven zelf. MIDDELBURG De door de Britse politie onderschepte helicopter met voor 1,8 miljoen gulden aan drugs aan boord blijkt vertrokken te zijn vanaf het vliegveld midden-Zeeland bij Arnemuiden. In Groot-Brittannië zijn inmid dels negen arrestaties verricht. De verdachten hebben allen de Britse nationaliteit. Volgens de rijkspolitie zullen er ook in ons land arres taties volgen omdat de Britten hier assistentie hebben gekregen. De drugssmokkelaars gebruikten dit type heli copter. FOTO: AP Ir J.X.A fa'"/,. "W'\ s'V' ervolg van de voorpagina) tN HAAG Hoewel Uerzoekster Nel Draij- ae cijfers van het sek- el misbruik „onrust eend hoog" vindt Deten ze volgens haar )rden gezien als een idergrens. Zij vermoedt it het aantal gevallen in seksueel misbruik Ig hoger ligt. Bij wijze in afweermechanisme jbben seksueel mis- Juikte vrouwen zo veel pgelijk geprobeerd de irvelende ervaringen te lergeten". 'oor een kwart van de idervraagde vrouwen was t de eerste keer dat ze ït iemand over deze ge- urtenissen spraken. Bij p tweede gesprek bleek i ernst van het misbruik I het aantal keren dat het Ebeurd was vaak veel gro- p te zijn dan in het eerste psprek rtaar voren kwam", Cht Draijer toe. et onderzoek bevestigt de ■onderstelling dat kinde ren over het algemeen niet weten wat hen overkomt, als de seksuele contacten beginnen. Vooral gevoelens van machteloosheid, angst, schaamte, het gevoel vies te zijn, schuldgevoelens en eenzaamheid spelen de kin deren parten. Douche ..De meeste vrouwen heb ben zich wel degelijk ver zet, maar hebben niet het gevoel dat ze dat voldoende hebben gedaan. Een vrouw vertelde dat haar vader steeds kwam kijken als ze onder de douche stond. Zij zocht daarom steeds mo menten uit waarop hij naar studio sport of naar het journaal keek om onder de douche te gaan", vertelt Draijer. „Dat vind ik zeer inventief". De meeste vrouwen die in hun jeugd misbruikt zijn namen als kind hun toe vlucht tot innerlijke „over levingsstrategieën" om in emotioneel opzicht het hoofd boven water te hou den. „Meer dan cfe helft „vergat" indertijd het mis bruik, deed alsof er niets was gebeurd en liet de er varingen niet tot zich door dringen", ^chrijft het rap port. Voor het verzwijgen van de gebeurtenissen zijn ver schillende redenen aan te wijzen. Soms was er open lijke druk van de dader om te zwijgen, maar veel meis jes zwegen uit eigen bewe ging. omdat zij aanvoelden dat dit voor alle betrokke nen het beste was. Om die redenen wordt ook in slechts weinig gevallen aan gifte bij de politie gedaan. Verwaarlozing De geconstateerde proble men zijn volgens het onder zoek vooral een kwestie van verwaarlozing van de kinderen. Incestgevallen zijn geen uit de hand gelo pen knuffelpartijen. In de meeste gevallen kwam sek sueel misbruik voor in sa menhang met lichamelijke mishandeling en een tekort aan affectie. De nadelige ef fecten van het. misbruik steken pas later de kop op. Uit het onderzoek bleek dat seksueel misbruikte vrou wen vaker last hadden van depressiviteit en angsten Ervaringen met incest worden „vergeten". FOTO: PERS UNIE dan andere vrouwen. Op merkelijk was het hoge aantal zelf moorpogingen in deze groep. Nel Draijer vindt het vooral belangrijk dat het probleem eerder wordt gesignaleerd. Onderwijzers, artsen, wer kers in de kinderbescher ming, politie en andere hulpverleners zouden in hun opleiding vertrouwd moeten met het herkennen van seksuele en lichamelij ke mishandeling. Maar het meest belangrijk is het om kinderen in het algemeen bij te brengen dat wanneer hen zoiets overkomt zij zelf daar geen schuld aan heb ben. ELSBETH KEGGE RECHT Tijdens een haal congres op 16 en 17 jnber in Dordrecht zal de .rlandse Vereniging van Éweer Commandanten uitvoerig bezighouden Ie vraag: „Blussen of niet kn?". Volgens ing. H. van j voorzitter van de NVBC, A niet uitgesloten dat het zal leiden tot een ge- hieuwe strategie voor de rlandse brand weer korp- iema „blussen of niet is hoogst actueel ge it na de grote branden "idoz in Basel in 1986 en Franse Tours in juni dit jaar. Wegvloeiènd ater zorgde in beide ge- voor een enorme ver- com- niging van het drinkwa- de omliggende gebieden. ns drs. C.J. van Kuijen, t. Iime|éur Stoffen en Risicobe- g van het directoraat- aal voor milieuhygiëne iet ministerie van VROM moet gezocht worden naar een mogelijkheid om landelijke ge gevens te verzamelen van fac toren die bij omvangrijke blus werkzaamheden een rol kun nen spelen. Hij noemde als voorbeeld een inventarisatie van aanwezige stoffen bij onze petrochemische industrieën, met daaraan gekoppeld direct per computer opvraagbare ef fecten op het milieu en geva ren voor de bevolking. Van Kuijen pleitte voorts voor een compartimentering bij de op slag van giftige of anderszins schadelijke stoffen. Slechts 30 procent van de Nederlandse gemeenten heeft momenteel een volledig rampbestrijdings- plan klaarliggen. Drs. F.H.E. Rengers, adjunct-directeur van de verzekeringsmaatschappij Amev, achtte het niet uitgeslo ten dat' het congres zal leiden tot een nieuwe benadering van de brand- en schadeverzeke ring op risicodragende objec ten. Parfum van prinses Mode-ontwerpster prinses Diane von Fürstenberg presenteerde gisteren in Amsterdam haar nieu we parfum „Tatiana". De prinses uit de VS is vooral bekend door haar kledingontwerpen voor onder anderen Madonna, Diana Ross en prinses Caroline van Monaco. FOTO: ANP l^KE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS WCBEKi) (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp Glanzend was het idee van de directie van de driejarige Mar ca om de 1000 medewerksters, waarbij ook Belgische colle ga's, een show aan te bieden, uitgevoerd door het eigen per soneel. Het werd een grootse happening in de Leidse St. Pieterskerk, met medewer king van het Leids Studente norkest (rock, jazz, klassiek en koren). Repro is het sleutelwoord voor de vele collecties die werden ?etoond. Blazers in Engelse leine ruitjes en Prince de Galles wisselden elkaar af als hot items met mooie jacks en jassen. Veel fuchsia en lila voor jumpers op jogging-broe- ken. verschillend gekleurde sokken en truien. Vrolijk sprongen kleuters over het to neel in gekleurde pakjes, ge volgd door modellen in mooie lange gevoerde jassen (prijs 189,- en 198,- in beige en bruin), waarbij Russische mut sen en sjaals werden gedragen. De trenchcoat met een grote vierkante kleurige sjaal was nadrukkelijk aan wezig. Voor het skigebeuren waren er mooie ski-jacks in fluor- kleuren, die veilig sporten op de pistes garanderen. Ook hierbij een vrolijk palet met veel lila, fuchsia, maar ook geel en zwarte dessins op een wit fond. Voor de sector heren mooie zwarte pakken met ou derwets satijnen vest over een streepjeshemd en de retour van de gleuf hoed. Bij de jonge en iets oudere dandy's voeg den zich elegante city girls in jasjes met schootjes op een kor te rok, of rijpere vrouwen in plooirokken met blouson op een zwart tricot pand. Marca mikt met kleine prijzen op een groot en modieus publiek. Hierna was het tijd voor ge lukkige tieners in zwarte jurk jes met groen tegengevoerde stroken. Stapelgek waren ze ermee. Voor de avond draagt de Marca-jeugd zwarte leg gings en topjes met een goud- lurex rokje. TINY FRANCIS AMERIKANEN JOEGEN ARTS MET GEWEREN WEG: RAMSTEIN Medici en ooggetuigen hebben onge zouten kritiek geleverd op de manier waarop Ameri kaanse hulpdiensten de slachtoffers van de vlieg ramp op Ramstein hebben behandeld. Amerikaanse autoriteiten en het Duitse Rode Kruis zijn lovend over de gang van zaken, maar specialisten in zie kenhuizen spreken van „geklungel". De organisatoren van de dra matische verlopen vliegshow hadden geen rekening gehou den met de mogelijkheid dat zich een grote ramp zou voor doen. Op de honderd EHBO- ers waren slechts zes artsen en er waren tien ambulances aan wezig. Toen de ramp zich had voltrokken, bleek van commu nicatie tussen de verschillende hulpdiensten geen sprake en zouden de leden van die dien sten zich hebben laten meesle pen in de chaos. In het weekblad Der Spiegel fulmineert Peter Wresch, die als een van de eerste noodart- sen met een helikopter op Ramstein arriveerde: „De Amerikanse redders volgden een geheel ander concept van berging en verzorging van ge wonden dan wij. Zij gingen te werk volgens de „Vietnam- strategie", alsof alles onder vij andelijk vuur gebeurde: alles inladen en meteen weg. Daar toe werd alles wat vloog of reed gebruikt". Een Duitse arts, die als toe schouwer bij de show aanwe zig was, werd door Ameri kaanse militairen weggejaagd met geweren, toen hij een slachtoffer te hulp wilde schie ten. In dezelfde reportage foe tert een andere noodarts, dat de soldaten stervenden en le vensgevaarlijk gewonden bij armen en benen hadden ge pakt en naar een helikopter hadden gesleept. Op deze ma nier zouden ongeveer hon derdtwintig zwaargewonden binnen een uur naar het Ame rikaanse militaire hospitaal in het nabijgelegen Landstuhl zijn gebracht. Voor het vervoer van de hon derden gewonden waren, vol gens critici te weinig ambulan ces en helikopters beschik baar. Dat wil zeggen, mogelijk waren ze wel beschikbaar, maar ze werden niet ingezet. Zeven reddingshelikopters in Stuttgart zijn bijvoorbeeld aan de grond gebleven. Wel wer den vrachtauto's en autobus sen ingeschakeld. Paniek Zodra het nieuws van de ramp in Ramstein bekend raakte hadden de specialistenteams in de brandwondenziekenhuizen in de gehele Bondsrepubliek hun afdelingen gereedgemaakt voor- de opvang van ernstig verbrande slachtoffers. Echter, de patiënten bleven weg. In hun paniek en haast hadden de organisatoren van de red dingsoperatie hen willekeurig over 23 ziekenhuizen in het gehele land en zelfs Frankrijk verdeeld. Pas de dag na de ramp werd een beroep gedaan op de cen trale registratie v^n bedden voor verbrande slachtoffers in Duitsland, gevestigd in Ham burg: De directeur van het grootste brandwondencentrum in Keulen Gerald Spilker is woedend over de trots waar mee deelstaatminster Geil maandag na de ramp verkon digde dat alle slachtoffers bin nen 75 minuten naar zieken huizen in de omgeving waren afgevoerd of ter plaatse waren behandeld. Volgens Spilker gaan medici die niet op brand wonden zijn gespecialiseerd ver boven hun mogelijkheden wanneer ze plotseling worden geconfronteerd met een groot aantal zeer ernstig verbrande patiënten. Het feit dat nog steeds slacht offers in de ziekenhuizen aan hun verwondingen bezwijken hoeft overigens nog niet het gevolg te zijn van de chaoti- sche reddingsoperatie en de vraagtekens oproepende ver- deling van de slachtoffers over de ziekenhuizen. Bij een kind bestaat al levens- A gevaar wanneer tien tot vijf tien procent van het huidop pervlak verbrand is. Bij een volwassene is een verbranding van vijftien tot twintig procent levensgevaarlijk. Bij verbran- dingsrampen is het een trieste ervaring, dat een bepaald per centage van de aanvankelijk geredde gewonden alsnog aan de verwondingen bezwijkt. Gezien de aard van de ver brandingen moet na de ramp van Ramstein nog steeds op een verdere stijging van het aantal doden worden gere kend. HENGELO Philips- dochter Hollandse Signaal in Hengelo gaat nauw sa menwerken met andere Europese producenten van defensie-elektronica. De onderhandelingen van Signaal met het Franse staatsbedrijf Thomson hebben al geleid tot een principe-overeenstem ming. Over het uiteindelijke resul taat van de besprekingen zul len de beide bedrijven alsmede de Franse en de Nederlanse staat nog voor eind september een gezamenlijke verklaring uitgeven. Tot nu toe geldt Thomson uitsluitend als con current van Signaal. Door samen projecten op te zetten wil de Europese be drijfstak voor defensie-elek tronica de kosten drukken. Hollandse Signaal gaat ook na of samenwerking mogelijk is met vergelijkbare bedrijven in de Bondsrepubliek Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Zweden. Sterke positie Voor J.H.J. Bosma, de nieuwe directie-voorzitter van Hol landse Signaal is het overigens maar de vraag of de samen werking met buitenlandse on dernemingen voor Signaal voldoende is om z'n sterke po sitie op de wereldmarkt van defensie-apparatuur ook in de volgende eeuw te behouden. In vergelijking met andere landen steekt de Nederlandse overheid weinig geld in de ontwikkeling van defensiema terieel. Op jaarbasis gaat het om tien miljoen gulden, terwijl er zo'n honderd miljoen nodig is. Dat is tien procent van de omzet in deze bedrijfstak. Nu kan Signaal de ontwikke lingskosten nog zelf betalen. Maar die uitgaven stijgen der mate sterk, dat de firma de fi nanciering over tien tot vijf tien jaar wellicht niet meer kan opbrengen. Bosma: „In dat geval zullen we ons produktenpakket moeten beperken. In het uiter ste geval komt het voortbe staan van Signaal in gevaar". De defensie-politiek van Ne derland zou volgens Bosma ernstig aan geloofwaardigheid verliezen als de nationale de fensie-industrie niet in stand wordt gehouden. „Wel be schouwd maakt onze indus trietak deel uit van defensie; wij zijn naast de drie legeron derdelen de vierde poot ^an het defensie-apparaat. Immers, de sector is volkomen afhan kelijk van de rijksoverheid. Die bepaalt aan welke appara tuur er behoefte is en hoeveel ze ervan wil hebben. In nota's erkent de overheid het belang van de defensie-industrie wel, maar ze trekt daar financieel niet de juiste consequenties uit", oordeelt Bosma. Civiele markt Ernstige zorgen maakt Bosma zich over Signaals civiele afde ling in Apeldoorn: „Door in krimping van de militaire markt storten de bedrijven zich nu op de civiele markt. Wij kunnen ondanks de uitste kende kwaliteit van onze pro- dukten zeer moeilijk concurre ren doordat firma's uit andere landen dank zij de overheids steun die ze krijgen, tegen sterk lagere prijzen kunnen le veren. Er worden bij voor beeld leningen verstrekt tegen extra lage rentes". „Van onze verwachting dat de civiele produktie tot een kwart van de totale omzet zou oplo pen, is helaas niets uitgeko men; het is nu maar twaalf procent. Nee, een stijging van dat civiele aandeel zie ik voor alsnog niet". Deze negatieve ontwikkeling heeft volgens Bosma niets van doen met onvoldoende acquisi tie (wat de vakbeweging Sig naal verwijt) of de problemen rond het wal-radarsysteem in de Rotterdamse haven. Bosma. „Ons bedrijf is te nega tief in de publiciteit gekomen. Het is beslist geen fiasco voor ons. We moeten vaststellen dat het door ons geleverde wal-ra darsysteem zeer goed werkt. Dat was met zeventig miljoen het leeuwendeel in de order. De moeilijkheden zijn ontstaan rond het systeem voor het ha venbeheer waarmee een be drag van vijftien miljoen gul den is gemoeid. We moeten concluderen dat dit systeem te ambitieus is opgezet. De ver wachtingen waren te hoog ge spannen. Het plan dateert uit de tijd dat men dacht dat de mogelijkheden van computers onbegrensd zouden zijn. Ten onrechte. Er is nu een nieuw systeem ontwikkeld. Dit na jaar verwachten we hiervoor de opdracht". In 1990 voorziet Bosma een grote opdracht van de marine in Australië en Nieuw Zee land. Kennis Bosma: „We worden gaande weg meer een kennis- dan produktiebedrijf. Om die re den is het ook zo belangrijk dat de overheid meer geld be schikbaar stelt voor de ont wikkeling van de defensie-in dustrie in de verdere toe komst. Het iaar 2000 lijkt in dat verband nog ver weg, maar projecten voor zeer hoogwaardige technologie zo als Signaal die ontwikkelt ver gen nu eenmaal vele jaren van studie", aldus -Bosma. Dat de produktie van defen siemateriaal niet tot de zoge noemde kernactiviteiten van het Philipsconcern behoort wil naar de mening van Bosma niet zeggen dat het concern Signaal kwijt zou willen. Bosma: „Philips heeft priori teiten gesteld voor haar inves teringen en daar vallen die voor defensie buiten. Ik vind dat een begrijpelijke keuze die wat de investeringen betreft niet van het concern afhanke lijk. We financieren zelf". Vooral vanwege omstreden le veranties heeft de Philips- dochter de laatste jaren nog al eens aan kritiek blootgestaan. Na deze periode gaat Bosma, die een carrière van zeventien jaar bij Signaal achter de rug heeft, een dialoog met de sa menleving niet uit de weg. Hij vindt dat Signaal als grootste industriële werkgever van Twente best mag laten weten hoe het sociaal-economisch gaat en wat het produceert en voor wie. Bosma: „Alleen hoe we het maken moet geheim blijven...".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5