Nieuwe voortpiantingsmethoden moeten niet in ziekenfonds EeidaeGomctnl 41 reen levenslang erwacht voor lorlogsmisdadiger :da-rapport „zinvol leven' Kamer altijd correct ingelicht" Beter schoolgebouw bij gelijk blijvende of lagere kosten Van Eekelen trekt zich de haren uit het hoofd AZL redt resusbaby's met bloedtransfusies AGib iINNENLAND DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 tussi een Roem ige tv n mai lartoe duizerfl .taatsl en redt r voo weinij land linnefi i. Ooi tl het ie de ïcente soms ^STERDAM De landelijk officier van ititie oorlogsmisdrijven, mr. P.M. Brilman, ie rwacht niet dat de 69-jarige oorlogsmisdadi- r Jacob Luitjens de levenslange gevangenis- af die Nederland hem in 1948 oplegde, ooit uitzitten. Canada wil Luitjens via een civie- procedure diens Canadees staatsburgerschap tnemen, nu gebleken is dat hij bij de aan- aag ervan zijn oorlogsverleden (collaboratie de Nazi's) heeft verzwegen. Mocht Luit- Canada worden uitgezet, is het maar de ig of hij naar Nederland komt. Brilman: is na zoveel tijd altijd nog zoiets als gratie", bestaat geen uitleveringsverdrag tussen Ne- rland en Canada. Natuur in duinen beter beschermen UTRECHT - De Natuurbeschermings- raad vindt dat de duinen langs de kust beter moeten worden beschermd. Het beheer moet meer worden gericht op ontwikkeling van de natuur. De raad schrijft dit in een advies aan de minister van landbouw en visserij. Intensieve re creatie en militair gebruik horen niet thuis in de kustduinen. Terreinbeheer moet meer worden gericht op natuurlij ke processen zoals verstuiving, slufter vorming en ontwikkeling van natuurlij ke binnenduinbossen, meent de raad. Initiatieven van Noord- en Zuid-Hol land om tot een overleg van beheerders van duingebieden te komen verdienen navolging, aldus de raad. Nachtarbeid vrouwen zonder vergunning DEN HAAG Bedrijven die vrouwen 's nachts willen la ten werken hoeven hiervoor niet langer een vergunning aan te vragen bij de arbeidsin spectie. Dat staat in een wets voorstel tot wijziging van de Arbeidswet 1919 dat gisteren bij de Tweede Kamer is inge diend. Sinds 1986 is nachtar beid voor vrouwen in de in dustrie toegestaan, mits daar voor een vergunning is aange vraagd. Volgens het wetsvoor stel blijft nachtarbeid voor zwangere vrouwen verboden, tenzij de inspectie hiervoor een vergunning heeft afgege ven. Meer geld voor bejaardenoorden DEN HAAG Het ministerie van WVC stelt in 1989 71 mil joen gulden meer voor de be jaardenoorden ter beschikking dan in 1988. De kamerleden Terpstra (VVD) en Esselink (CDA) hadden in een motie om 50 miljoen gulden extra vanaf 1988 gevraagd. De pro vincies en vier grote steden kunnen het extra geld voor een deel gebruiken om knel punten bij een nieuwe verde ling van bejaardenoorden over het land weg te nemen. De provincie Zuid-Holland krijgt 2,5 miljoen gulden extra en de stad Den Haag 0,8 miljoen gul den. Efteling-directeur stapt op na conflict DEN HAAG De directeur van het miljoenen-attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel, ir. R.G. de Clercq, legt aan het eind van dit seizoen zijn functie neer. Als reden voor zijn vertrek worden principiële verschillen van in zicht met aandeelhouders en commissarissen genoemd over het in de toekomst door de bv te voeren beleid. Volgens een woordvoerder van De Efteling hebben De Clerqc en de bv het besluit in onderling overleg ge nomen. De Efteling is het groot ste attractiepark van Nederland. Vorig jaar trok het 2.302.377 be zoekers. i iriërsf vani)EN HAAG Nieuwe 1 Y\ j°°r^p^an^nês^ec^n^e" ,n 0Iien zoals kunstmatige man Inseminatie, reageerbuis- bevruchting en de GIFT- 1J behandeling (het over- en brengen van zaad- en ei- pellen in de eileider, zon- ler dat vooraf bevruch- ig heeft plaats gevon- m) moeten niet in het ;ken fondspakket of de ikomstige basisverze- lering worden opgeno- Dat staat in het ipport „Zinvol Leven" 'an het Wetenschappe lijk Instituut van het nDA dat vanmiddag is ipresenteerd. Het rapport geeft een chris- len-democratische visie op de •aken en bevoegdheden van Se overheid bij de nieuwe Swoortplantingsmethoden. Er pillen, aldus het rapport, wettelijk een aantal zaken geregeld moeten worden. Waar, omdat de primaire verantwoordelijkheid voor kinderloosheid en onvrucht- jaarheidsbehandelingen niet brimair bij de overheid ligt, noeft financiering niet via tiet ziekenfonds te gebeuren. [,Wel kunnen dit soort be- tandelingen worden onder gebracht bij de aanvullende verzekeringen aldus de suggestie van prof.mr. E. Hirsch Ballin, één van de twee voorzitters van de com missie die het rapport opstel de „We hebben geprobeerd hiermee in te spelen op het plan Dekker". Strafbaar Hoewel vanuit behoudende kerkelijke kringen herhaal delijk tegen de nieuwe tech nieken werd en wordt gepro testeerd, wijst het CDA-rap- port deze niet af. „Kerkelijke uitspraken kunnen geen poli tiek manifest zijn", aldus het rapport. Wel is het de taak van de overheid die zaken te regelen waarbij mogelijk het belang van het kind in het geding is of de bescherming van het menselijk leven en de menselijke integriteit. Zo pleit het rapport onder andere voor het strafbaar stellen van de commerciële bemiddeling van donoren en de commerciële handel in ei- en zaadcellen en embryo's. Verder mogen alleen algeme ne en academische zieken huizen in aanmerking komen voor de behandelingen. Ge specialiseerde klinieken worden afgewezen, omdat daar vaak niet alle facilitei ten aanwezig zijn en het slechts beperkt mogelijk is deskundigen uit andere disci plines in te schakelen. De ziekenhuizen die een vergun ning hebben (of krijgen), moeten onder meer een onaf hankelijke medisch-ethische commissie instellen, een me- disch-ethisch jaarverslag ma ken en vastleggen met welke instrumenten gewerkt wordt. Het CDA vindt dat de behan delingen alleen mogen worden toegepast als er spra ke is van twee „wensouders", een man en een vrouw. Maar, aldus het rapport, de overheid mag niet als eis stel len dat zij getrouwd zijn. Dat betekent wel dat bijvoorbeeld lesbische paren vooralsnog van een behandeling worden uitgesloten. „Dat klopt", zegt Hirsch Ballin, „maar wij heb ben alleen maar geprobeerd een kader aan te geven waarbij we zijn uitgegaan van de gezondheidszorg", dus met „onvruchtbaarheid" als uitgangspunt. Het rapport schrijft dan ook dat de voort- plantingsbehandelingen al leen mogen worden toegepast bij mensen die te maken heb ben met een biologische oor zaak van hun kinderloosheid. Personen die vruchtbaar zijn komen niet in aanmerking. Volgens het CDA heeft ieder donorkind er recht op te we ten wat zijn ontstaanswijze is. Uiteindelijk zijn de ouders degenen die erover moeten vertellen, maar de overheid kan wel ondersteuning geven in de vorm van voorlich tingsactiviteiten. Verder moet wettelijk worden vast gelegd dat het donorkind vanaf zijn achttiende jaar de medische gegevens en per soonsgegevens van zijn donor kan bekijken. Dat betekent dat de anonimiteit van de do nor wordt opgeheven. Verder vindt het CDA dat bij reageerbuisbevruchting alle bevruchte eicellen bij de vrouw moeten worden terug geplaatst. De niet-gebruikte embryo' s mogen niet worden vernietigd, omdat dat vernietiging van menselijk leven betekent. De eerste Nederlandse reageerbuisbaby werd vijf jaar geleden in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam geboren. Het kind werd aan de pers getoond door prof. Zeilmaker, dr. Alberda en dr. Van Gënt. FOTO: ANP Ook het draagmoederschap, een methode waarbij de me dische wetenschap niet per se hoeft te worden ingescha keld, wijst het rapport niet af. Wel moet commerciële bemiddeling van draagmoe ders strafbaar worden ge steld. Volgens het rapport mag winstbejag nooit in ver band worden gebracht met de menselijke voortplanting. De huidige regel dat de vrouw die het kind baart ook de juridische moeder is, moet gehandhaafd blijven. Daarom is een wettelijke regeling van draagmoedercontracten on gewenst. „Dat betekent dat, zoals ook nu het geval is, de „wensmoeder" het kind van de draagmoeder zal moeten adopteren". aldus prof. Hirsch Ballin. Er kunnen wel afspraken gemaakt worden bijvoorbeeld over het tijd stip van afstand maar die zijn niet juridisch afdwing baar. Volgens Hirsch Ballin zal het maar zelden voorkomen dat er Conflictsituaties ontstaan wanneer één van de twee partijen de afspraken niet nakomt. „We gaan er van uit dat mensen die aan draag moederschap beginnen, heel goed weten wat ze willen. Er kan inderdaad een conflict ontstaan, maar daar moet je geen regelingen in aanbren gen". CLARISSE BUMA pherpe kritiek 'onhoff op rganisatie jjksdienst EN HAAG - De paspoortaf- ire is geen incidenteel pro- tem, maar onderdeel van nstige tekortkomingen in de janisatie van de rijksdienst, htereenvolgende kabinetten Dben dit probleem niet we- ilijk aangepakt en dat is een istige politieke tekortko- ng. Dat zegt H.J.L. Vonhoff, nmissaris van de koningin prominent VVD'er deze ek in Onderneming, hèt d van het VNO. problemen rond de pas- arten staan niet op zichzelf. zijn de laatste jaren een ital affaires die op uiteenlo- ide beleidsterreinen de ne- tieve aandacht hebben ge- ikken (RSV, de woning- .uwsubsidies, Walrus-onder- iboten). Overigens beperken h deze affaires niet tot het isniveau, getuige de Stopera Amsterdam, aldus Vonhoff. al die gevallen is de politie controle in de Tweede Ka- r onvoldoende geweest, tk al is voldoende relevante lormatie aanwezig, dan kun- n Tweede-Kamerleden die nnelijk niet verwerken, inhoff vermoedt ook dat de 'eede Kamer zich op allerlei Teinen veel te dicht tegen t kabinet aanvleit en daar- or te zeer deel uitmaakt van uitvoerend besluitvor- ngscircuit. Dat belemmert uitoefening van de contro- unctie. Perez de Cuellar in Nederland Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties is gisteravond op Schiphol aangekomen voor een driedaags be zoek aan ons land. Hij werd verwelkomd door minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die even weg kon glippen uit de re geringsbesprekingen over de paspoort-enquête. Perez de Cuellar woont vandaag in de Den Haag het 75-jarig bestaan van het Vre despaleis bij. Morgen ontvangt hij een ere-doctoraat van de Rijksuniversiteit Leiden FOTO: ANP EKNOLLEN BemeN zyN UNrt VANWEGE DspiiNTeps. fWAft je KUNT ee GOK IÊMANP oe ogen UITSTEKEN (Vervolg van de voorpagina) Diverse malen heeft de Kamer niet op cruciale beslissingen gereageerd, aldus de brief van Van den Broek. Daardoor kon het gebeuren dat de Kamer niet goed in staat was de be schikbare informatie op haar merites te beoordelen. De Ka mer is altijd correct ingelicht, meent Van den Broek, die een verschil maakt tussen „volle dige en toereikende informa tie". Dat sommige gegevens die la ter eed belangrijke rol in de affaire begonnen te spelen, zo als de problemen met het ma nagement bij paspoort-produ cent KEP, aanvankelijk onbe licht bleven, kwam omdat het ministerie een en ander zelf met de geldschietende banken had overlegd en afgerond. Hetzelfde geldt voor de over eenkomst met KEP waarbij de banken zich financieel garant stelden voor de goede afloop van het project en waarover Van der Linden de Kamer niets had meegedeeld. Van den Broek en de staatssecreta ris bestrijden dat met het argu ment dat dit een zaak was tus sen KEP en de banken en „bo vendien in de bankwereld niet ongebruikelijk". Anders ligt dat met de positie van Kodak, dat overigens nog wel als „bevoorrecht leveran cier strikt formeel bij het pas poort-project" betrokken is ge bleven. Dat Van der Linden de Kamer niet op de hoogte gesteld heeft van het feit dat de relatie tussen Kodak en KEP minder hecht geworden was, vindt Van den Broek minder gelukkig. „De Kamer had beter eerder ingelicht kunnen worden", erkent hij. Van der Lindens mededelin gen in de Kamer dat het pas poort door gerenommeerde in stituten zou zijn getest, terwijl in feite alleen de overigens als zeer deskundig te boek staan de paspoort-ambtenaar drs. J. Uiterlinden het document on derzocht had, blijkt op „mis verstanden" te berusten. Van den Broek verwijst op dit punt uitvoerig naar hierover ge voerde correspondentie tussen Van der Linden en de Kamer. (Vervolg van de voorpagina) In tegenstelling tot de on derwijsorganisaties, die hebben berekend dat mi nimaal één miljard gulden nodig is om de schoolge bouwen weer op peil te brengen, gaat het EIB er van uit dat het mogelijk is „bij gelijkblijvende of la gere totale huisvestings kosten" een „kwalitatief beter produkt" van de grond te krijgen. Dat zal het ministerie deugd doen. Aan alternatieven die geld kosten heeft het departement geen behoef te, zo werd het EIB al bij de onderzoeksopdracht duidelijk gemaakt. De huidige schoolgebouwen verkeren niet alleen in ge brekkige staat, ze zijn boven dien versnipperd in onrenda bele hoofd- en bijgebouwen. Om te voorkomen dat de on derhoudskosten de pan uit rij zen, moet dan ook gekozen worden voor „vervangende nieuwbouw of uitbreiding van het hoofdgebouw gecombi neerd met het afstoten van nood- en bijgebouwen", aldus het EIB Om dat te staven verwijst het instituut naar een case-studie. Op een school voor voortgezet onderwijs met één hoofdge bouw en zes bijgebouwen zijn de verschillende mogelijkhe den losgelaten: gewoon onder houd, renovatie of nieuw bouw. Conclusie: „Het afstoten van de bijgebouwen en uit breiding van de hoofdlokatie levert financieel de meest aan trekkelijke resultaten op". Maar ook vervanging van alle lokaties door één nieuw ge bouw is altijd nog voordeliger dan het huidige systeem van periodiek onderhoud, aldus het EIB. Onmogelijk De voordelen zijn duidelijk: „Het ministerie kan bezuini gen op de huisvestingskosten en scholen krijgen nieuwe, aan de eisen van de tijd aangepaste gebouwen. Voor de bouwnij verheid betekenen deze inves teringen een potentiële extra bouwproduktie". Ondanks al deze voordelen zullen de aanbevelingen van het EIB niet opgevolgd worden zolang de spelregels op het ministerie niet verande ren. De begrotingstechniek van het departement maakt de door het EIB voorgestelde be sparingen onmogelijk. Extra investeren met als oogmerk het uitgegeven bedrag in de ja ren die erop volgen terug te verdienen is niet toegestaan, omdat het investeringsbudget per jaar wordt vastgesteld en het ministerie er (in overeen stemming met het algemene kabinetsbeleid) als de dood voor is dat budget te over schrijden. zelfs als dat alleen maar voordelig is. Daar kan het EIB geen be wondering voor hebben. „Nor maal gesproken leiden extra investeringen tot een verho ging van het investeringsbud get, daarom worden ze niet toegestaan. Maar de in dit rap port bepleite investeringen worden door besparingen op DEN HAAG Minister Wim van Eekelen (60) kan zich de zilvergrijze haren wel uit het hoofd trekken. Had hij vorig weekeinde maar naar zijn fractieleider Joris Voorhoeve en partijvoorzitter Leendert Ginjaar geluisterd! „Dan was hij vanwege de paspoort-en quête vrijwillig afgetreden en was hij nu de held van de dag geweest. En dan hadden de mooiste (Europese) functies voor hem klaar gelegen", zegt een liberaal kamerlid. Nu de minister van defensie meende het advies van zijn partijleiding in de wind te kunnen slaan, wacht hem, al dus deze .zegsman, hoogstwaar schijnlijk hetzelfde trieste lot als Van Aardenne, die als vice-premier in het eerste ka- binet-Lubbers ten prooi viel aan de RSV-enquêtecommis- sie. '„Waar is Gijs nu? Hij moet maar zien dat hij zijn dagen doorkomt in Dordrecht", licht het kamerlid zijn bewering toe. Volgens hem is Van Eekelen er eigenlijk nog beroerder aan toe. De kans dat hij, net als Van Aardenne, de kabinetspe riode mag uitzitten, acht hij gelijk aan nul. Van Eekelens aftreden zou nog slechts een kwestie van dagen zijn. Het kamerlid wijst erop dat zijn fractievoorzitter Voorhoeve zich, ook in de publiciteit, heel anders opstelt tegenover Van Eekelen dan zijn voorganger Nijpels tegenover Van Aar denne. „Als mens" staat Voorhoeve achter Van Eekelen. zei de fractieleider in het NOS-Jour- naal. „Dat is dus exact het te genovergestelde van: „Gijs, we staan om je heen", waarmee Nijpels geschiedenis heeft ge schreven", legt onze zegsman uit. Die menselijke benadering van Voorhoeve en Ginjaar kwam erop neer dat zij de mi nister van defensie hadden aangeraden onmiddellijk na het verschijnen van het en quêteverslag naar de Tweede Kamer te gaan om daar ver antwoording af te leggen voor zijn rol in de paspoort-affaire. „Van Eekelen had dan moeten zeggen", vertelt ons kamerlid, „dat hij zich van geen kwaad bewust was en dat hij zich al tijd naar eer en geweten had ingezet voor het totstandbren- gen van een fraudebestendig paspoort. Maar dat hij, net als Lord Carrington bij de aanval op de Falklandeilanden, de po litieke verantwoordelijkheid op zich nam voor alle pas- poort-fouten die het departe ment van buitenlandse zaken had gemaakt in de tijd dat hij daar staatssecretaris was. En dat hij derhalve naar de ko ningin zou gaan". Ook naar coalitiepartner CDA zou dit een stunt van jawelste geweest zijn, meent de VVD'er. Hij legt uit dat zijn partij zich dan een waar kam pioen van de politieke zuiver heid had betoond, terwijl de christen-democraten „nog diep in de modder hadden gezeten met die Reneetje van hen". Dat laatste slaat op het feit dat drs. R. van der Linden (44), de huidige staatssecretaris van buitenlandse zaken, tot dus verre geen moment bereid is geweest vrijwillig af te treden. Van der Linden werd gestijfd in die vechthouding door zijn minister Hans van den Broek- Deze is het absoluut oneens met het harde oordeel van de enquêtecommissie over zijn staatssecretaris en de ambtena ren van buitenlandse zaken. Van Van den Broek was ook het idee een verweerschrift te produceren tegen het enquête verslag. Hij hoopte daarmee twee vliegen in één klap te slaan. Niet alleen zouden die „malle" beschuldigingen van de commissie betreffende mis leiding door Van der Linden ontzenuwd worden, maar ook zou de Tweede Kamer op die manier duidelijk worden dat rij met vuur speelde. Met an dere woorden: Van den Broek dreigde met een kabinetscrisis. Misrekening De media toonden zich daar van nogal onder de indruk, omdat zij ervan uitgingen dat CDA en VVD zich wel twee keer zouden bedenken eer zij dit soort risico's zouden ne men. En zo *kwam minister Van Eekelen op het idee dat hij zijn bureau op Defensie nog maar niet moest leegruimen. Daarbij zag hij echter over het hoofd dat zijn „eigen" VVD- fractie in april, tijdens het de bat over de bouwenquête, had aangekondigd dat zij ernstige fouten van bewindslieden niet langer met de mantel der lief de zou bedekken. Nu Van Eekelen voor de derde maal in opspraak was geraakt was de maat vol: de minister diende te verdwijnen. Daarmee ontstond een situatie die in Den Haag zelden eerder vertoond is. Normaal houdst een politieke partij zijn eigen mensen zo lang mogelijk de hand boven het hoofd. Nu de VVD dit politieke dogma niet langer wenst na te leven, maakt het weinig uit of een minister van het CDA zich daartegen verzet. Het is een ongeschreven wet dat een fractie te allen tijde één van haar eigen bewindslieden kan wegsturen. En daarmee komt automatisch coalitiegenoot CDA in grote problemen. Want hoe graag sommige christen-democraten, ook buiten Den Haag, staatsse cretaris René van der Linden willen sauveren, dat is onmo gelijk als tegelijkertijd een mi nister aan de dijk wordt gezet. Lubbers De onontkoombaarheid van dat laatste is nu ook doorge drongen tot premier Lubbers. Deze is daardoor tot de conclu sie gekomen dat het zinloos is nog langer op een confrontatie met de Kamer aan te sturen. Daarom weigerde hij ook zijn handtekening te zetten onder het verweerschrift aan de Ka mer. Het is voldoende als Van den Broek en Van der Linden het stuk tekenen, liet de pre mier gisteren uitlekken. Daarmee lijkt het pleit be slecht. De CDA-kamerkringen Friesland en Limburg kunnen nog zoveel kruidkoeken en vlaaien naar Den Haag sturen, het zal René van der Linden weinig meer helpen. En Hans van den Broek? Gaat hii even tueel met Van der Linden ten onder? Geen mens die het ge looft. „Hans is een realpoliti- ker. Hij weet precies wanneer hij moet retireren", zegt een CDA'er. RIK IN 'T HOUT LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden is als eerste ziekenhuis in Nederland be gonnen zogenaamde „resusba- by's" al voor de geboorte te be handelen met bloedtransfusies. Inmiddels zijn zestien ongebo ren kinderen van Nederlandse en Belgische moeders al met deze nieuwe' techniek behan deld. In twaalf gevallen was dat succesvol. Resusbaby's leiden aan een aangeboren vorm van bloedar moede. Die wordt veroorzaakt doordat de moeder antistoffen aanmaakt, die door het kind worden opgenomen en die de rode bloedcellen afbreken. Deze aandoening komt voor bij vrouwen die zelf bloed met een negatieve resusfactor heb ben, terwijl het kind resus-po- sitief is. Het gaat daarbij, aldus dr. H.H.H. Kanhai in het zieken huisblad Cicero, om stoffen die voor de vrouw zelf niet ge vaarlijk zijn. Ze is zich zelf vaak niet bewust van de aan wezigheid, terwijl ze bij zwan gerschap direct toeslaan. Dat kan bij volgende zwanger schappen alleen maar vervroe gen. Uiteindelijk kan daardoor volgens Kanhai het krijgen van een kind helemaal onmo gelijk worden. De niéuwe be handeling biedt sommige vrouwen daardoor alsnog een laatste kans daarvoor. In het verleden konden resus- kinderen alleen geholpen worden door vrouwen injecties toe te dienen die de aanmaak van de antistof tegengaan. De nieuwe behandeling helpt ook vrouwen bij wie deze injecties niet aanslaan. Voordat de transfusies mogelijk waren. moesten de kinderen ver vroegd ter wereld worden ge bracht, vaak al na zes maan den zwangerschap, met grote risico's van beschadigingen Vrij veel ongeboren kinderen stierven zelfs al voor die tijd. De nieuwe methode waarbii bloed met een lange naald wordt ingebracht in de navel streng is in Frankrijk ontwik-* keld en wordt sinds vorig jaar in Leiden toegepast. Afhanke lijk van leeftijd en de mate van bloedarmoede zijn één tot vijf van dergelijke behandelin gen nodig. Het is met deze me thode ook voor het eerst mo gelijk om nauwkeurig de mate van bloedarmoede te bepalen doordat met de ingebrachte naald ook wat bloed van het ongeboren kind kan worden afgenomen. Rector-magnificus UvT meest ondernemend ENSCHEDE Prof.dr.ir. H.H. van den Kroonenberg is gisteren bij zijn afscheid als rector magnificus van de Uni versiteit van Twente als eerste onderscheiden met de prijs voor de meest ondernemende Nederlandse ambtenaar De tweejaarlijkse prijs - die ook de naam van de rector draagt - bestaat uit een oorkonde en een kunstwerk van 5.000 gul den. De prijs is een initiatief van het Centrum voor Innova tief Ondernemerschap Twen te. Het CIOT wil hiermee blij-, vend benadrukken dat onder nemerschap niet beperkt is tot het bedrijfsleven. Zo introdu ceerde Van den Kroonenberg het begrip ondernemende uni versiteit en bracht dit tot le ven. '4

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3