Bomaanslag past in beleid Zuidafrikaanse regering in».*»1 Heerlense universiteit: meer aandacht voor spiritualiteit £eidóeSoma/n£ terredeshOmmes kli GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Film Scorsese eerder in Nederlandse bioscopen kerk wereld Zaligverklaring Karei Houten voor eind dit jaar EetdaeSoincwt DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAG» ]N] DEN HAAG De film „De laatste verzoeking van Christus" van regisseur Martin Scorsese zal al eind deze maand in de Ne derlandse bioscopen te zien zijn. De film zal op 22 of 29 septem ber in ongeveer 10 bioscopen in première gaan, zo heeft een woordvoerder van United International Pictures Netherlands, die de film in Nederland distribueert, meegedeeld. De film zou volgens de oorspronkelijke plannen pas medio oktober in Ne derland te zien zijn. Volgens de woordvoerder heeft de ver vroeging van de première niets te maken met de acties tegen de film van onder meer het Rainbowinstituut voor normen en waarden van drs. L.P. Dorenbos. De bioscopen hadden ruimte om de film eerder op het programma te zetten. Het Rainbowin stituut organiseert op dit moment onder de kerkleden een handtekenactie tegen de film Het instituut beraadt zich over juridische stappen om vertoning van de film te voorkomen Aan de première zal zoals gebruikelijk een landelijke persvoor stelling voorafgaan. Ook kerkelijke leiders zijn daarbij wel kom. zo deelde de woordvoerder desgevraagd mee. In de Vere nigde Staten is de film ook eerder in roulatie gebracht dan oor spronkelijk de bedoeling was. De distributiemaatschappij ging daartoe over om de tegenstanders minder kans te geven via acties de vertoning van de film te verhinderen. Het menselijke denken is beperkt. Daardoor zijn veel levensvragen niet te beantwoorden Sudanese KERKELIJKE LEIDERS: kerken op vredesmissie AMSTERDAM De burger oorlog die Sudan verscheurt, zal geen winnaars kennen. Alleen een politieke oplos sing kan een einde maken aan het conflict tussen het is lamitische noorden en het overwegend christelijke zui den van dit land. Met deze boodschap probeert de Sudanese Raad van Ker ken de strijdende partijen rond de tafel te krijgen, tot nu toe zonder resultaat. Een delegatie van de raad reisde echter gematigd optimistisch af naar Europa omdat zij vlak voor haar vertrek hoor de dat een ontmoeting tussen de Sudanese regering en re bellenleider John Garang nu aanstaande is. De predikant E. Kutjok. alge meen secretaris van de Suda nese Raad van Kerken en dr P Kuch. die betrokken is bij het medische programma van de raad, zijn deze week in Nederland. Ze voeren be sprekingen met vertegen woordigers van kerken, ker kelijke hulporganisaties en politieke partijen om hen te betrekken in hun zoektocht naar vrede in Sudan. De Ne derlanders worden geïnfor meerd over het werk van de raad in dit overwegend isla mitische land, bij voorbeeld onder de vele vluchtelingen rond de hoofdstad Khartoum. Uiteraard is ook de rampzali ge situatie waarin Sudan door de recente overstromin gen terecht is gekomen on derwerp van gesprek. Het bezoek aan Nederland en en kele andere Europese landen is een initiatief van de Suda nese Raad van Kerken, de coördinatie berust bij de We reldraad van Kerken te Ge- De Raad van Kerken in Su dan probeert in de burger oorlog tussen het noorden en het zuiden een neutrale posi tie in te nemen. „Wij zijn geen partij in het conflict", zegt Kutjok. „Wij propageren geen geweld, maar vrede. Al leen door dialoog kan er een einde aan de problemen ko men" De algemeen secretaris is ervan overtuigd dat deze dialoog er ook zal komen; beide partijen zullen op den duur inzien dat dit de enige oplossing is. „De burgeroor log infecteert het hele leven in Sudan. Economisch zal het pas beter gaan als er vrede Het is volgens Kutjok te sim pel om te veronderstellen dat godsdienst de belangrijkste oorzaak van het conflict is. „Daarvoor reiken de Sudane se problemen te diep", zegt hij. wijzend op de talrijke verschillen tussen het noor den en het zuiden. De onge lijkheid tussen het redelijk ontwikkelde Arabische noor den en het onderontwikkelde Afrikaanse zuiden is al vele eeuwen oud, werd door de Britse koloniale macht han dig uitgebuit en is na de on afhankelijkheid in 1956 niet verdwenen. De strijd die nu in Sudan woedt is een strijd voor sociale gerechtigheid, aldus de algemeen secretaris. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot pastoraal werkster (part-time) te Zeewolde mw.C.L. van Leeuwen-Assink, wonende te Bid dinghuizen, die deze benoeming heeft aangenomen en tevens predi kant (part-time) blijft in Oostelijk- Flevoland. Beroepen te Schoonho ven W. van Gorsel te Gouda, te Delft J.K.VIasblom te Ommen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Tiel drs.P.J. Minnema te Bakkeveen Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te Assen H.C. Mijnders te Zwijndrecht; te Goes J. van Amstel te Ede DEN HAAG Ook al staat niet vast dat een re geringsinstantie verant woordelijk is voor de bomaanslag, hij past wel in de strategie van de re gering tegen de Raad van Kerken en andere anti-apartheidsinstellin- gen. Dat zeggen .leiders van ker ken die bij de Zuidafrikaanse Raad van Kerken zijn aange sloten, in een reactie op de bomaanslag vorige week op het „Khotso House", waarin het hoofdkantoor van de raad en andere anti-apart- heidsorganisattes is gevestigd. Volgens de kerkelijke leiders mag de aanslag niet los worden gezien van de sa menhangende en weloverwo gen plannen van de Zuidafri kaanse regering, de Zuidafri kaanse omroep en andere pro-apartheidsorganisaties om tegenstanders van apart heid uit te schakelen en de aandacht af te leiden van de duidelijke mislukking van het apartheidsbeleid. Deze plannen worden volgens de kerkleiders „met niet te stui ten meedogenloosheid" uitge voerd. Maar de Raad van Kerken zal op grond van het Evange lie het morele bankroet en het kwaad van de apartheid aan de kaak blijven stellen. De raad heeft zich ertoe ver plicht van elk hulpmiddel waarover hij de beschikking heeft, gebruik te maken om een einde aan de apartheid te maken en de slachtoffers van het systeem te helpen. De bomaanslag heeft daaraan géén einde gemaakt, aldus de kerkelijke leiders. Boycot Een kerk mag niet oproepen tot een boycot van de ge meenteraadsverkiezingen van oktober, maar zij mag zich wel teweer stellen tegen Een veelvuldig toegepaste methode om tegenstanders van apartheid uit te schakelen is het zon der proces gevangen houden van mensen. Raymond Sutter is een van de slachtoffers van dat beleid; deze docent aan een juridische opleiding heeft twee jaar vastgezeten zonder dat een duidelijke beschuldiging tegen hem is ingebracht. Bij zijn vrijlating werd hij blij begroet door zijn zuster Sally. foto: ap pogingen om via sche sancties veranderingen in Zuidafrika teweeg te bren gen. Dat schrijft „Die Kerkbode", het officiële orgaan van de (blanke) Nederduitse Gere formeerde Kerk in Zuidafri ka (NGK), in een commen taar. De oproep tot een boy cot van de gemeenteraads verkiezingen is volgens het blad een „zuiver partijpolitie ke aangelegenheid en de kerk behoort zich daar bui ten te houden". Sancties te gen Zuidafrika echter heb ben nadelige gevolgen die verder gaan dan de partijpo litiek. „De toepassing van sancties leidt er immers toe dat mensert hun werk verlie zen en zelfs gebrek aan brood hebben. De kerk handelt bin nen haar kerkelijke bevoegd heid als zij zich daartegen uitspreekt en als zij daadwer kelijk hulp verleent bij het tegengaan van sancties". De kerk geeft daarmee niet te kennen dat zij het in alles met het politieke bestel eens is, maar zij wijst erop dat het armer maken van mensen nooit als middel kan worden gebruikt om politieke doel stellingen te bereiken. „Die Kerkbode" verwijst naar het rapport „Kerk en samelewing" van de NGK uit 1986 waarin sancties worden afgewezen, omdat zij zullen leiden tot economische chaos en een radicaal politiek be stel, die de ellende en het lij den alleen maar zullen ver groten. Bisschop M. Misya van een onafhankelijke zwarte kerk houdt op dit moment onder kerkleden een handtekenac tie tegen sancties. Hij had de hoop vandaag een miljoen handtekeningen aan te kun nen bieden, maar op 26 au gustus moest hij in de rege ringsgezinde krant „The Citi zen" melden dat hij nog maar 10.000 handtekeningen had verzameld. De voorzitter van de synode van de NGK, prof.dr. J. Heyns, en de lei der van de afdeling oecume ne van de kerk, dr. Pierre Rossouw, hebben de kerkle den opgeroepen aan de hand tekeningenactie mee te wer ken. Aartsbisschop Desmond Tutu riep zondag tijdens een preek op tot een boycot van de ge meenteraadsverkiezingen in Zuidafrika. Hij overtrad daarmee de bepalingen van de noodtoestand en daagde minister Adriaan Vlok van wet en orde uit die een dag eerder had verklaard dat het hoog tijd wordt bisschoppen en dominees die „zich achter het masker van de bevrij dingstheologie verschuilen" het zwijgen op te leggen. HEERLEN De Uni versiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heerlen wil zich de ko mende tijd binnen de theologische opleidingen in Nederland profileren door aandacht te geven aan de ontwikkeling van een eigen spiritualiteit en een een theologie die zich op deze spiritualiteit bezint. De UTP werkt daarbij samen met het Titus Brandsma Instituut in Nijmegen, dat gespeciali seerd is in de geschiede nis en de ontwikkeling van de spiritualiteit. Dat maakte de nieuwe rector van de UTP, prof.dr. A.J.M. Blijlevens, duide lijk in zijn rede ter gele genheid van de opening van het academisch jaar 1988-1989. Blijlevens beklemtoonde dat spiritualiteit niet mag worden begrepen als wereld vreemde vroomheid. Een juiste spiritualiteit sluit juist maatschappelijke betrokken heid in. Omgekeerd is maat schappelijk engagement zon der „gecultiveerde ervaring" eveneens tot uitdrogen ge doemd. Bezinning op spiritualiteit voorkomt naar de mening van Blijlevens dat er een kloof ontstaat tussen de we tenschap van de theologie enerzijds en het geloofsleven van mensen anderzijds. Theologisch spreken moet net als pastoraal handelen wortelen in een echt beleefd geloof, in een levende spiri tualiteit. Als dat niet het ge val is, zal het in de theologie en het pastoraat gaan ontbre ken aan de juiste symbolen en riten. Dat is volgens Blij levens fataal voor de kerk en de wereld. „Want dan blijft het Evangelie onverkondigd, verwordt catechese tot indoc trinatie, wordt datgene on duidelijk waarin men wordt geïnitieerd, wordt de ere dienst een kwelling en wordt de theologie verward met wetenschap van de religie. De gelovige gemeente lost zich dan stilaan op in kleine groepen die gericht zijn op tegengestelde belangen, die weinig of niets te maken hebben met het Evangelie van Jezus Christus", aldus Blijlevens. TEGENBEZOEK ZWITSERSE KERKEN AAN VATICAAN GAAT DOOR FREIBURG/BERN Het bezoek van de „Werkge meenschap van christelijke kerken in Zwitserland" aan het Vaticaan in november dit jaar gaat door. In een open brief hebben 81 personen die in de oecumene actief zijn, de werkgemeen schap opgeroepen de reis af te gelasten, als ze tot niet meer dan het uitwisselen van vriendelijkheden leidt. Het gaat om een tegenbezoek na de ontmoeting van de werkgemeenschap met paus Johannes Paulus II tijdens diens bezoek aan Zwitserland in 1984. Volgens de secretaris voor theologische zaken van de Bond van Evangelische Ker ken in Zwitserland, Pierre Vonaesch, zullen in Rome de problemen in de oecumene uitvoerig worden besproken. Behalve onderwerpen als de eucharistische gastvrijheid, de gemengde huwelijken en de toelating van vrouwen tot de kerkelijke ambten worden in het voorbereidend materi aal voor het bezoek ook de positie van de bisschoppen conferenties en de autonomie van het theologisch onder zoek aan de orde gesteld. Vo naesch was als eindredacteur bij de samenstelling van het materiaal betrokken. Vonaesch wees erop dat ook in de RK Kerk kritiek be staat op het Vaticaan die mede gevolgen voor de oecu mene hebben. Hij wees op de kritiek in de RK Kerk op de benoeming van de uiterst be houdende Wolfgang Haas tot coadjutor met recht van op volging in Chur. Bij deze be noeming omzeilde het Vati caan het recht op inspraak van het kapittel. Oud-Katholieke Kerk, de Bond van Evangelische Ker ken, de Methodisten, de Bap tisten en het Leger des Heils Na het bezoek van de paus aan Nederland brachten af gevaardigden van de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evange- lisch-Lutherse Kerk in 1986 een tegenbezoek aan het Va ticaan. De besprekingen lei- den tot de oprichting van een „vervolgoommissie" die zon der echte concrete resultaten vorig jaar werd opgeheven. VATICAANSTAD De congregatie voor de zalig- en heiligverklaringen in Rome heeft een decreet uitgegeven waaruit blijkt dat een vrouw op voorspraak van de reeds overleden pater Karei Hou- ben is genezen. Daarmee is het laatste beletsel voor de zaligverklaring van de Lim burgse pater Passionist uit de weg geruimd. Houben wordt zondag 16 oktober door paus Johannes Paulus II in de St. Pieter in Rome zalig ver klaard. Mevr. O. Spaetgens-Ver heg gen uit Sittard genas in 1952 van darmkanker, hoewel doktoren haar nog maar drie weken te leven hadden gege ven. Op haar sterfbed had ze gebeden tot pater Houben om haar van haar lijden te ver lossen. Mevr. Spaetgens stierf pas in 1974 op hoge leeftijd. Johannes Andreas Houben werd op 11 december 1821 als vierde in een gezin van tien kinderen in Munstergeleen geboren. Hij trad in 1845 in bij de passionisten en nam de kloosternaam „Karei van St. Andries" aan. In 1850 werd hij door de bisschop van het Belgische Doornik priester gewijd. Een half jaar na zijn priesterwijding werd hij naar Engeland uitgezonden, waar hij onder Ierse immigranten werkte. In 1857 ging hij naar het klooster op de Mount Argus in Dublin, waar hij vooral vermaardheid als biechtva der en wonderdoener ver wierf Zo zou een negenjarig verlamd en stom meisje op zijn voorspraak zijn genezen. Toen de verering te uitbun dig werd, werd Houben tijde lijk naar Engeland overge plaatst. Later keerde hij in Dublin terug, waar hij in 1893 is overleden. Hij ligt in de passionistenkerk op Mount Argus in Dublin be graven De zaligverklaring wordt op 6 november in de St. Pancra- tiuskerk in Munstergeleen gevierd. Na de eucharistie viering waarin hulpbisschop A.M.H.A. Castermans van Roermond voorgaat, is er een processie naar het geboorte huis van de pater. Evangelische krant voor binnenstad Amsterdam AMSTERDAM De evan gelische Rainbow Beweging van drs. L.P. Dorenbos zal samen met studenten van de Evangelische School voor Journalistiek in Amersfoort binnenkort de Amsterdamse bevolking gedurende twee weken informeren over „on derhuidse wonderen" in deze stad. „The Lord Today" („de Heer vandaag") wordt in een opla ge van 10.000 exemplaren gratis verspreid voor het Amsterdamse Centraal Sta tion. De redactie die in de Amster damse rosse buurt is geves tigd, zal ruim aandacht oeste- den aan christelijke hulpver lening in Amsterdam en mensen die daarmee in aan raking komen, zoals drugs verslaafden, prostituees en zwervers. Daarnaast wil het blad aandacht besteden aan mensen die in het centrum van Amsterdam wonen en werken. De formule en het uiterlijk van het blaadje zijn geïnspi reerd door het Westduitse boulevardblad „Bild". The Lord Today zal vooral men selijke verhalen bevatten, maar dit betekent niet dat er alleen maar „Prijs de Heer"- artikelen in zullen voorko men. Prostituees, drugsver slaafden en door-de-weekse Amsterdammers zijn volgens de organisatoren vaak veel vromer dan mensen die al leen in naam maar christe nen zijn. De redactie zal nauw samenwerken met in Amsterdam werkzame chris telijke instellingen, waaron der Jeugd met een Opdracht, het pastoraal Centrum Oude- zijds 100 en jeugdhotel De Shelter van de organisatie Tot Heil des Volks. Bezoek aan de heilstaat (rei er >or De fracties van CDA en PvdA nemen vandaag - tusst lerlei paspoortrumoer door - een beslissing over een tuele deelname aan een parlementair bezoek aan Roem Beide fractievoorzitters hebben eerder hun ernstige tv geuit over de reis naar het land van Ceausescu, een mai zijn land wil veranderen in een heilstaat en het daartoe ledig overhoopt haalt. De boerenbevolking van duizei:t dorpen moet worden ondergebracht in kolossale staatsl derijen, een massale volksverhuizing waarbij mensenrec niet tellen; niet voor de Roemenen, noch minder voo Hongaarse minderheid in het betrokken gebied Het is dan ook niet verwonderlijk dat Roemenië weinij nige relaties onderhoudt met zijn buurlanden. Het land trouwens al vele jaren een onafhankelijke koers binnen Warschau-pact en Moskou heeft er weinig invloed. Ooi gaat de politiek van openheid die Moskou volgt aan het van Ceausescu voorbij. Het is moeilijk te peilen hoe de meense bevolking daarover denkt, al maken de recente lusten in de industriestad Brasov duidelijk dat het soms onder de gladgestreken oppervlakte. Het is terecht dat de fracties in de Tweede Kamer ziclj vragen wat het doel kan zijn van een bezoek aan dat als het niet uitsluitend gaat om het beantwoorden van bezoek van een Roemeense delegatie. Verwacht kamerv zitter Dolman, en met hem de fracties van VVD en D66 de parlementaire delegatie gehoor zal vinden voor de kri die zij van plan is te uiten op de gang van zaken in dat Ij Die kritiek zal binnenskamers blijven en buiten niet gehj worden, omdat de propagandamachine van Ceausescu ai re bedoelingen heeft met het bezoek: aantonen dat bewind niet geïsoleerd zou zijn. De parlementariërs w dat hun bezoek voor propagandistische doeleinden worden gebruikt, al is het de vraag of die propaganda Roemeense bevolking nog zal overtuigen. De enige winst zal erin bestaan dat de parlementariërs eigen ogen wellicht iets kunnen zien van de mate van reddering waarin Roemenië verkeert. Kamervoorzitter man wil het bezoek doorzetten, tegen beter weten in hoj op enig succes? Enkele jaren geleden weigerde Dolman bezoek te brengen aan de paus omdat Vaticaanstad geen lementaire democratie is en hij niet katholiek. Dergelijkt gumenten toegepast op Roemenië zouden hem moeten besluiten ook ditmaal thuis te blijven. ptitie ie rwae' r Jact •af dit uitzi proce ii tnemi aag e de Cai tag o is n besta rland 'EN 'oort Overwegend zonnig DE BILT (KNMI) - Het een- trum van een omvangrijk ho- gedrukgebied over noordwest- Europa wordt in de loop van morgen boven Denemarken verwacht. Op de zuidflank van dit systeem wordt met een zuidoostenwind droge en ta melijk warme lucht naar ons land gevoerd. Voordat de dro ge lucht ons bereikt kan van nacht weer plaatselijk mist ontstaan. Morgen overdag wordt het zonnig en droog weer en loopt de temperatuur op tot ongeveer 23 graden. Donderdag blijft het hoge- drukgebied ons weer bepalen en is het wederom zonnig en Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor woens dag en donderdag: Zuid-ScandinaviC: Eerst vrij zonnig Op donderdag in west-Noorwegen regen Middagtemperatuur 17 tot 20 Britse eilanden: in het zuidoosten nog vrij zonnig en warm, overigens veel bewolking en wat regen. Middagtem peratuur van 16 tot 23 graden, rond Londen tot 27 graden. Denemarken. Benelux. Duitsland. noord-Frankrijk Vrijwel overal zon nig nazomerweer Middagtempera tuur van 21 graden in Denemarken tot 27 graden meer naar het zuiden. Zuidwest- en zuid-Frankrijk: Zonnig en warm zomerweer Donderdag meer naar het zuidwesten mogelijk een regen- of onweersbui Middag- temperatuur 27 tot 33 graden, langs de oceaankust koeler Spanje. Portugal: Zonnig In het noordwesten vooral op donderdag ook bewolking en mogelijk een enke le bui Middagtemperatuur vaF graden in het noordwesten tot 3T den elders. Landinwaarts 35 t graden Italië. Joegoslavische- en C kustgebieden: Hoofdzakelijk Vooral in zuid-Joegoslavie en laj waarts in noord-Griekenland f middag en avond bewolking plaatselijk een regen- of c Middagtemperatuur 25 tot 30 gif WEERRAPPORT HEDENMORGEN Copenhagen zw bew. mburg gr.-mist n Beach regenbul voor kinderen In nooo GIRO 100900

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2