fPDA Katwijk vreest gevolgen oordwijks Space Centre Hogere lasten voor Rijnsburgers Geen uitbreiding jjetaald parkeren Jcherp bezwaar tegen kassenbouw in 't Joght SKAN opent theaterseizoen met cabaret en muziek Voorschotense verenigingen willen meer financiële steun EIDEN OMGEVING CeidócSotwant DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 15 htelijk£, odam andhalj, FOT< eiderdorp eert [elson Mandela 'IDERDORP Leiderdorp ijgt een straat, laan of plein noemd naar de Zuidafrikaan- rijder Nelson Man van Leiderdorp re eerden gisteravond positief op i verzoek van het PvdA- idslid M. Holierhoek om Man- la op deze wijze te eren. Het tken is nu naar een geschikte aat, plein of laan. Volgens het lege kan die mogelijk worden ronden in het terrein naast izenhof. Deze lokatie moet worden bebouwd. In de irt van deze plek zijn al de ve Bikoplaats en de Don Hel- Camaraplaats. BEWONERS ZUSTERHUIS: Geen suf wijkje bij Engelkerk LISSE „Er moet iets bijzonders, iets experimenteels worden ge bouwd bij de Engelkerk. De gemeente heeft nu een suf wijkje gete kend; een paar blokjes waarin mensen netjes naast elkaar wonen. Juist rond zo'n markant punt als de kerk moet iets komen dat een relatie heeft met de bestaande bebouwing". Dat stelde E. Bok, bewoner van het voormalige zusterhuis aan de Heereweg in Lisse, gisteravond tij dens de commissie ruimtelijke ordening. Hij bekritiseerde het plan van de gemeente Lisse waarbij 67 woningen naast de Engelkerk worden neergezet. Bok bood aan een nieuw plan te ontwerpen waarbij de nieu we bebouwing meer aan zou sluiten bij de bestaande gebouwen. Wet houder H. Smith wees dat gisteravond af. Hij vond het te laat om nu nog alle plannen om te gooien. „De trein staat op het spoor en mag niet meer worden stopgezet. Op dat moment trekken gedeputeerde staten alle toezeggingen in die we in de afgelopen tijd na hevige strijd hebben losgekregen". Wel zegde hij Bok een gesprek toe waarbij de standpun ten over en weer nog zouden kunnen worden toegelicht. Nijpels: wegen in Poelpolder doortrekken LISSE Het doortrekken van de Ruis- hornlaan, de Jozef Israëlsstraat en de Frans Halsstraat in de richting van de wijk Poelpolder Zuid 2 mag doorgaan. Minister E. Nijpels ziet geen aanleiding om dit tegen te houden. Hij gaat hiermee niet in op de wens van het bewonerscomité Jozef Is raëlsstraat in Lisse dat aan de koningin had gevraagd de wegenaanleg te stoppen. Ze wilden dat de verklaringen van geen bezwaar, die in 1987 door gedeputeerde sta ten waren afgegeven, vernietigd zouden worden. Nijpels schrijft in zijn brief aan het bewonerscomité dat gedeputeerde sta ten bij het afgeven van een verklaring van geen bezwaar de wettelijke voorschriften in acht heeft genomen en hij geen aanlei ding ziet om tussenbeide te komen. Groen licht voor pension in Lisse LISSE Er mag een nieuw pension worden ge bouwd met 28 wooneenheden aan de Heereweg 21 in Lisse. Daarvoor wordt een oude bollenschuur afgebroken. Op dit moment wonen er 20 mensen in de bollenschuur die verbouwd is tot kleine ka mertjes. In de villa die bij de schuur hoort, worden nog eens 8 kamers verhuurd. „Wat in die bollenschuur gebeurt, is eigenlijk niet aanvaardbaar. De kamerbewoners moeten geza menlijk gebruik maken van één keuken en dou chegelegenheid. Op de eigen kamer is slechts een minimale wasgelegenheid", aldus wethouder H. Smith die er op wees dat er straks 28 complete wooneenheden worden gebouwd. „De villa wordt dan niet meer verhuurd. Daar gaat de eigenaar in wonen. Als we dan toch een pension toestaan, dan kunnen we er beter voor zorgen dat het goed ge beurt", meende hij tot slot. De commissie ruimtelij ke ordening ging gisteravond akkoord met het bouwplan. Verdachten van inbraak aangehouden LEIMUIDEN Bij een routi necontrole in Voorburg zijn gisternacht twee Hagenaars van 24 jaar aangehouden op verdenking van diefstal. In de auto van de Hagenaars werden gestolen goederen aangetrof fen die eerder in de nacht van camping De Drecht in Leimui- den waren ontvreemd. Bij de politie van Leimuiden was zelfs nog geen aangifte gedaan. In de auto werden onder meer sportschoenen, joggingpakken, kasgeld, sigaretten en koffie aangetroffen. Beiaard concert VOORSCHOTEN Organist Benard Wincemius verzorgt op maandag 12 september een orgel- en beiaardconcert in de Dorpskerk in Voorschoten. Het Praetorius-ensemble, ge vormd uit leraren van de streekschool Leiden, geeft on dersteuning aan het concert. Wincemius studeerde orgel, beiaard en directie. Hij kreeg de Prix d'exellence voor het orgel en de beiaard en is nu ondermeer de stadsbeiaardier van Haarlem. Het concert be gint om 19.45 uur met een bei aardbespeling tot 20.00 uur. Hierna begint het eerste ge deelte van het orgelconcert De toegang is gratis. \TWIJK De CDA- ictie in Katwijk maakt a ;h zorgen over de moge- jke problemen voor het rkeer in de wijk Rijn- ever, als het plan van de meente Noordwijk om i „Space Center" te hten nabij de Estec rgaat. Dit Europees iimtelaboratorium ligt lelijk aan de noord- :ns van Katwijk en is itelijk slechts via het atwijkse wegennet be- •ikbaar. Namens de frac- vroeg de heer D. de m I )°oy inhoeverre de ge- I AJeente maatregelen in ^^orbereiding heeft voor het verkeer en het parke ren ter plekke. Alhoewel de besluitvorming rondom een mogelijk „Space Center" nabij de Estec nog niet aan de orde is, vindt de heer De Mooy, dat de gemeen te Katwijk een oordeel moet uitspreken over de consequen ties daarvan voor het verkeer in de woonwijk Rijnsoever. Uit de inmiddels bekend ge worden informatie blijkt, dat de verwachtingen rondom zo'n centrum hoog gespannen zijn. Dit zal voor de gemeente Kat wijk, die verder met de be sluitvorming slechts indirect te maken krijgt, rechtstreekse gevolgen hebben bij de ver keersdrukte naar en van het centrum en de mogelijkheden tot parkeren in de buurt van de Estec. Nu al is de Keppler- laan in de wijk Rijnsoever tij dens de verkeersspits overbe last door het verkeer naar de Estec of richting Noordwijk. Als er straks een attractief „Space Center" naast komt te liggen, zijn er zeker problemen te verwachten, aldus het CDA- raadslid. Hij vindt de Noord- wijkse suggestie om vijftig par keerplaatsen op haar grondge bied en aansluitend vijftig op Katwijks grondgebied aan te leggen veel te weinig voor zo'n „publiekstrekker". Burgemeester mr. C.A. Bos is van mening dat het gemeente bestuur zeker de „vineer aan de pols" dient te houden. Op dit moment liggen er echter nog geen vastomlijnde plan nen. Wel is er tussen de ge meenten Katwijk en Noord wijk regelmatig overleg over het invullen van het zoge naamde „tussenliggende ge bied". De Commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken (ABZ) vond het wel vreemd, dat de Estec geen problemen heeft met zo'n centrum, ondanks het te ver wachten autoverkeer. De ge meente Katwijk mocht nooit een derde ontsluitingsweg creëren richting Noordwijk, omdat het autoverkeer de technische apparatuur van het centrum zou storen. Nu blijkt dat de mening veranderd is, gaat de gemeente Katwijk nogmaals aankaarten of, ter hoogte van de vroegere „Zwarte Weg" bijvoorbeeld, een derde ontsluiting aange legd kan worden. Met name voor de Hoorneslaan zou dat een aanmerkelijke ontlasting betekenen. De commissie stond kort stil bij het tentoonstellen van de praalwagens van het bloemen corso op een zondg op de bou levard. Vooral van de kant van de SGP en RPF waren daar bezwaren over binnenge komen. Achteraf is men van mening, dat de gemeente wei nig doen kan om het te verbie den. Van directe overlast of aantasting van de openbare orde is geen sprake, zodat de gemeente niet kan ingrijpen. De heer Oskam (SGP) opperde het idee, dat de kerken daar over maar een gesprek met het bestuur van het VVV moeten aangaan. MEER PARKEERCONTROLEURS IN NOORDWIJK dreef en Duinweg geen ge- reuk' -56ISnOORDWIJK Het be vtaald parkeren in Noord- meente-eigendom is. Boven- ^•wijk wordt niet uitge- dien ligt dit terrein te vei ^fereid. Het plaatsen van ïfn h.et strand MjPrkeermaters - h- De Planncn ^fwantveld, de flai hpt Piannen van de w»nke- op nei liersvereniging Hoofdstraat Bosweg, Koopcentrum en de Noord- langs de zeezijde en op wijkse Ondernemersvereni- de beide terreinen bij de ging om een stichting op te richten die een "aantal par keerterreinen gaat exploite- j Koningin Astrid Boule 'vard zou ruim 80.000 gul- - - ren, wijst het college van den kosten. De opbrengst en w aJ{. Di, is eveneens c... wordt geraamd op 40.000 financiële en juridische rede- gulden waarvan nog de nen niet haalbaar. oibroe|extra parkeercontroleurs ntwillkoeten worden betaald. Langere parkeerduur i-vo^let Noordwijkse college r., L n u; «et Noordwnkse college wil J wel de tijd dat voor het par- L iB*,nanci^e re<Jenen keren betaald moet worden I# gewenst om op deze lo- in Noordwijk aan Zee verlen- katies het betaald parke- gen tijdens de zomermaan- ren in te voeren. Dit den- Op dit moment moet blijkt uit de parkeernota tussen 1 aPril en 1 oktober tot j-J 10 zes uur s avonds worden be- r op maandag 12 sep- taaid. Het is de bedoeling dat tember wordt besproken men voortaan tot negen uur jn de commissie verkeer, 's avonds betaalt. Verder worden de parkeermeters De gemeente Noordwijk pro- niet meer tussen oktober en beert al enige tijd te komen april verwijderd en worden Jot een plan om de opbrengst de parkeertarieven gediffe- van de parkeergelden te ver- rentieerd. Voor het parkeren hogen. Het uitbreiden van op het Palaceplein, Koningin Jiet aantal gebieden waar be- Wilhelminaboulevard paid moet worden voor het Vuurtorenplein moet larkeren was een van de mo- gulden [elijkheden om dit te berei 1,50 per uur betaald worden. Dit tarief geldt ook Ken. De vier genoemde loka- voor De Grent tussen het Pa- pes worden echter vooral in laceplein en de Abraham van zomermaanden gebruikt. Royenstraat. Parkeren in de 1 opbrengst is daardoor Hoofdstraat kost straks een Iterk afhankelijk van het gulden per half uur en in' de Veer en het Noordwijks col- rest van het dorp een gulden lege vindt het niet rendabel per uur. Op deze wijze wil t»m daarvoor hoge investerin- het Noordwijkse bestuur de jen te doen. auto's uit de Hoofdstraat we- Dok uitbreiding van de par- ren en een extra bijdrage keermogelijkheden is volgens VFagen van de dagrecrean- 1 et Noordwijks gemeentebe- ten. De duurste parkeerplaat- ituur voorlopig nog een ma- sen liggen immers gunstig hier om de inkomsten te ver- ten opzichte van het strand fiogen. Er blijken in Noord- en de horeca-gelegenheden. wijk geen geschikte lokaties Noordwijk wil verder het (tukje duinterrein in de lijk om het belanghebbenden Noordduinen mag ook geen parkeren te kunnen uitvoe- parkeerterrein worden ter- ren en als straks de parkeer- wijl het terrein ten noorden duur in het seizoen wordt kan het kruispunt Northgo- verlengd. taandt^LKENBURG Onder grote belangstelling van de bewoners xtra's."» Duinzicht behandelde de gemeentelijke commissie AROB giste- n het bezwaarschrift van 41 bewoners in 't Joght tegen afgifte van tl bouwvergunning voor de bouw van een kas en bedrijfsruimte in firma H. v.d. Nagel en Zn. Bewoner van Duinzicht L. Ooms, zei en vertrouwen te hebben in het bestuur van gemeente Valken- irg die niet inging op de ingebrachte bezwaren van de burgers, tt is hem gebleken dat het bedrijf in tegenstelling met wat het llege de bewoners had voorgehouden, niets van zijn grond had in- leverd voor de toekomstige S4. De burger mag voor zijn belangen (komen, maar de gemeente heeft zich daar niets aangelegen laten 2 Jgen. Vandaar het schorsingsverzoek ingediend bij de Raad van late aldus Ooms, die het college betichtte van onbehoorlijk bestuur, ok mevrouw G. Vegt-Snel gaf in een uitgebreide toelichting te tnnen dat en provincie en college op de knieën zijn gegaan voor «en van het bedrijf. Ook zij sprak herhaalde malen over onbehoor- K bestuur. De heer Van der Sar zei namens het bedrijf, dat de ttwikkeling vraagt om twee vestigingsplaatsen en noemde de ge- dlgde handelwijze eerlijk tegenover de gemeenschap. Kernvraag g| as echter of de verleende bouwvergunning nog staat op de naam I an de vorige eigenaar van het bedriif. Volgens enkele bewoners die toestemming nog niet overgeschreven en derhalve ongeldig. NOORDWIJK De Noord wijkse culturele vereniging SKAN opent het theatersei zoen '88-'89 met cabaret en muziek voor de volwassenen Noord wijkers en een clowns- voorstelling voor de jeugd. Vrijdagavond 9 september om 20.30 uur brengt Cabaret Mag nolia het stuk „Ik wil wel eens gelukkig zijn". Het stuk wordt omschreven als een gek, trut tig maar origineel cabaretpro gramma. De drie dames die Magnolia vormen begeleiden zichzelf muzikaal op gitaar, ac cordeon en keyboard. Als mu zikale uitsmijter van deze in troductieavond komt het Wil lem Breuker Kollektief naar Noordwijk. Voor SKAN-leden is de toegang gratis. Anderen betalen 15,-. Het is de laatste keer, dat SKAN gebruik maakt van het Lido Theater aan de Prins Bernhardstraat. Medio oktober gaan de deuren van dit gebouw definitief dicht om plaats te maken voor nieuwbouw. Op zaterdag 10 september om 14.00 uur treedt in het Lido clown Arno Hui- bers op. Zijn programma „De glimlach en de bom" is een humoristisch verhaal voor kinderen en volwassenen. Jeugdleden van SKAN hebben op vertoon van hun pasje vrij toegang. Toegangsprijs is voor niet-leden en volwassenen vijf gulden. Nog geen sloop Lido Zoals het er nu uitziet zal de sloop van het Noordwijkse Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat nog wel even op zich laten wachten. Het theater annex bioscoop zal op 7 oktober definitief zijn deuren sluiten. Een nieuwbouwplan voorziet in een appartementen- en winkelcomplex. Tegen het plan van architectenbureau Korbee is echter een aantal bezwaarschriften ingediend. De Noordwij- ker Van der Wilk voerde als bezwaar aan dat het nieuwe gebouw te dicht zijn erfgrens nadert. Het bezwaarschrift werd gegrond verklaard en dat betekent voor de ontwerper, dat de tekeningen moeten worden aangepast. Een strookje grond van ongeveer 80 cm breed aan de achterkant van het Lido moet nu buiten de bouwplannen worden gehouden. Architect Korbee verwacht verder weinig moeilijkheden. Het bouwplan moet nog wel door gedeputeerde staten van Zuid-Holland worden goedgekeurd. Als alles naar wens verloopt kan binnen twee a drie maanden worden ge bouwd. FOTO: HENK V.D. ENDE Hillegommer overleden na verkeersongeval HILLEGOM Een 18-jarige Hillegommer is gisteren in de loop van de dag in het Di- aconessenziekenhuis in Heemstede overleden aan zijn verwondingen, die hij in de nacht van zondag op maandag had opgelopen bij een verkeersongeval. Hij was passagier van een auto die in de Wilhelmina- laan in Hillegom uit de bocht vloog en in een sloot beland de. De auto werd bestuurd door een 20-jarige Hillegom mer die volgens de politie waarschijnlijk veel te snel heeft gereden en daarom in een bocht de macht over het stuur is kwijt geraakt. Hij liep slechts lichte verwon dingen op. De naam van het slachtoffer wordt niet vrijge geven. Komend jaar wordt de laatste hand gelegd aan het herstel van de Vliet. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RIJNSBURG De rech ten en belastingen in Rijnsburg gaan in 1989 ge middeld met 1,5 procent omhoog. Dit betekent dat een Rijnsburgs gezin 8,50 gulden meer moet betalen dan in 1988. De gemeente Rijnsburg vindt dit een acceptabel bedrag vooral omdat voor 1989 de water- prijs waarschijnlijk niet wordt verhoogd. In voor gaande jaren moesten Rijnsburgers hier jaarlijks tien tot twintig gulden meer voor betalen. Dat staat te lezen in de begro ting 1989 van de gemeente Rijnsburg. Dat de lasten gemiddeld met 1,5 procent stijgen, betekent niet dat alle belastingen met dit percentage worden ver hoogd. Zo worden de rechten voor woonschepen met 5 pro cent verhoogd, de precario rechten en de leges met 2 pro cent, de reinigingsrechten met 3 procent en het gebruikers deel van de onroerend-goedbe- lasting met 3,5 procent. Deze lastenverhogingen zijn onder andere noodzakelijk omdat de gemeente Rijnsburg de reser ves wil uitbouwen. Burge meester F. Jonkman: „Rijns burg heeft in vergelijking met andere gemeenten relatief weinig reserves. Dat willen we verbeteren. Verder moeten we er rekening mee houden dat we in de komende jaren nog enkele rijksbezuinigingen te verwerken krijgen, het aantal woningen relatief weinig toe neemt en we toch een aantal dringende investeringen moeten doen. Zo moet bijvoor beeld de huisvesting van de gemeentelijke dienst worden verbeterd en er is veel werk aan het rioleringsstelsel. Daar voor moeten we geld reserver en". Rijnsburg wil in 1989 wel ruim anderhalve ton investeren. Zo wordt opnieuw 25.000 gulden uitgegeven om enkele ver keersknelpunten op te lossen. Welke punten dat precies zul len zijn moet nog worden be keken. Ook gaat Rijnsburg 7.000 gulden uitgeven aan het verbeteren van de speelvoor- zieningen. „Vooral in het oude dorp is weinig speelgelegen- heid. We zoeken nu naar mo gelijkheden om daar verbete ring in te brengen", aldus wet houder Glasbergen. Nieuw is dat Rijnsburg 4.000 gulden uitgeeft om het dorp „bloemiger" te maken. Verder wordt een fonds gecreërd waaruit aankopen van het Ge nootschap Oud Rijnsburg kun nen worden gefinancierd en wordt de voorlichting aan de burgers verbeterd. Ook wordt een halve ton uitgegeven aan personeelsuitbreiding. Op wel ke afdelingen extra mensen worden geplaatst is nog niet duidelijk. Wel wil Rijnsburg meer aandacht voor het Hin- derwetuitvoeringsprogramma (HUP). In 1989 wordt tenslotte de In de jaren na 1989 moeten de Rijnsburgers jaarlijks een pro cent meer belasting gaan beta len. Dat staat te lezen in de meerjarenbegroting 1989-1993 die tegelijk met de begroting 1989 is gepresenteerd. Met name de rioolrechten zullen in deze jaren worden verhoogd omdat Rijnsburg wordt gecon fronteerd met hoge kosten voor het vernieuwen van de riolering. Zo wordt na 1989 be gonnen met nieuwe riolering onder de Sandtlaan die tegelij kertijd wordt gereconstrueerd. Ook de Brouwerslaan wordt in deze jaren aangepakt. De rio lering wordt daar in 1993 ver nieuwd. Verder moet voor 1993 het gymnastieklokaal aan de Korte Vaart worden opge knapt. De gemeente Rijnsburg wil eerst de ontwikkelingen rond de nieuwe tuinbouw school en de bouw van de sporthal Middelmors afwach ten voordat hier een beslissing over wordt genomen. VOORSCHOTEN De drie jaar geleden opgeleg de bezuinigingen begin nen te knellen bij de Voorschotense verenigin gen en stichtingen, die voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van ge meentelijke subsidie. Gis teravond werd een hoor zitting gehouden. Diverse instellingen en verenigin gen probeerden daar iets meer te krijgen dan de voorgestelde „nullijn" of tewel gelijke subsidie in vergelijking tot dit jaar. De Openbare Bibliotheek stel de dat het onmogelijk is rond te komen met een gelijke sub sidie omdat de stijging in de begroting veroorzaakt wordt door invloeden waar het be stuur van de bibliotheek zelf niets aan kan doen. Het betreft het door de overheid vastge stelde leengeld en de salaris verhoging van het personeel. Indien de subsidiebedragen niet verhoogd worden met mi nimaal 16.000 gulden dan bete kent het automatich een verla ging van de dienstverlening en bijvoorbeeld minder uren van openstelling, het Gecoördineerd Ouderen werk Voorschoten vond het niet reëel om een gelijke subsi die toegewezen te krijgen, om dat het aantal ouderen in Voorschoten steeds toeneemt en bovendien is het dringend nodig de betaalde kracht van 20 uur per week meer uren te geven. Ook het Jongerenover- leg Voorschoten wil graag uit breiding van de beroepsonder steuning. Thans is dat 10 uur per week en dat blijkt veel te weinig. De Stichting Jumelage Voorschoten-Kita meent dat nu de tijd aangebroken is voor een grote voorlichtingsactie aan de burgerij en wil daar zes mille meer voor hebben. Ook de twee grote koren van Voor schoten, Exultate Deo en Vo caal Ensemble, willen een ver vanging voor het wegvallen van de rijksgarantiesubsidie, terwijl Scouting Impeesa geen kans ziet kampeermateriaal te vervangen. Wethouder L. Marselis kon geen enkele toezegging doen. adviseerde de sprekers om als nog schriftelijk een en ander op papier te zetten, maar wees op de grote onzekerheid die er thans nog steeds is over de rijksbijdragen aan de gemeen- BURGERLIJKE /STAND VALKENBURG - Geboren: Ardin Geoffrey, zn. van A. Oosterlee en G. Y Jansen Robbie, zn. van C. de Ko ning en H. P M. den Boer. Mikael Brieux Jacques Fernand. zn. van J. L. M B L Bézy en S. L. C. GaulL Marjelle, dr. van J. Kraaijenoord Jonge- P A. de Vries neel. Jonathan Sebastiaan. M. Barnhoorn en A. van Vuuren. Jo hanna Cornelia Maria. dr. van N. Koning en J C. M Dobbe Elisabeth Maria, dr van P van Duijn en A. J. de Vries. Frederike Simone, dr. van R. W. Franse en C. de Roode. Mi- chiel. zn. van C. de Wit en H. van der Veen. Raoul, zn. van G. J. van Haaften en B. Verhoeff. Jaco, zn. van J van Egmond en L. E. O. de Jong. Geoffrey Alexander, zn. van J. G. J. Wittekens en D. C. Bramer Ondertrouwd: R Schrama en D Donkers. G. N. Geuke en J. C. de Koning. Gehuwd: C. M van den Bosch en M. J Blankert C M J van Stijn en P Spierenburg. W Ampschroer en K van Beelen P. J. H Ten Kortenaar en F. J Wanschers J. P Binnendijk en H. Muller W F Pama en G H Juffer. A Gravekamp en M E Ou- wersloot. H. Pierik en P J de Vries. A. Russchenberg en J. C. M. Gag- naux. G. Jepkema en C. Buurman. A. Buwalda en W. J. Houwaart W L. Houwaard en J. van der Bent J E Tierig en P J. Leugering

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15